dat sir William Stephenson het zwaarwichtige van die bezwaren erkend, en verklaard heeft de vertoogen van de commissie in ernstige overwe ging te zullen nemen; en dat, zoodra het ant woord uit Londen zal zijn ontvangen, het daar genomen besluit ter kennis van belanghebbenden gebracht zal worden. Den Haag, 24 April. De commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam heeft heden in het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed1°. het aanleggen en opmaken van den hoofdweg en van den Kralingschen weg, door de droogmakerij, in vier perceelen, de perceelen 1, 2 en 3 gezamenlijk en in massa; 2'. het vol tooien der hoofd- en lengtetochten in de droog makerij, in twee perceelen en in massa; het graven van kavel-, hein- en beruislooten in droog gevallen gedeelten van de droogmakerij, in vier perceelen. Voor perceel X van het onder 1'. genoemde werk was eenige inschrijver de heer C. J. Op- huijzen te Giessendam voor 10.200. Voor per- ceelen 2 en 3 waren geen inschrijvingsbiljetten ingekomen voor perceel 4 was minste inschrij ver de heer W. Loh te Kralingen voor ƒ2796, terwijl voor de massa het uiinst was ingeschre ven door den heer L. Brand Dz. te Hardinxveld voor 26,858. Voor de perceelen van 2". waren geen biljet ten ingekomen, voor de massa was minste in schrijver de heer H. A. Swets Az. te Hardinx veld voor ƒ34,414. Minste inschrijvers voor sub. 3°. waren perceel 1 de heer W. Loh te Kralin gen a /"0.24« de kavel en f 0.19» de heinslooten; perceel 2, de heer H. A. Swets Az. te Hardinx veld a ƒ0.24 de kavel, 0.19» de hein- en ƒ0.56 de bermslooten; perceel 3, dezelfde heer a 0.25* dè kavel en 0.20 de heinslootenen voor per ceel 4 de heer L. Brand Dz. te Hardinxveld a de kavel en 0.24*/,,, de kavel 0.18»/u de hein- en 0.56 de bermslooten. Dit laatste is berekend per strekkenden meter. Een arbeider uit Reeuwijk, de G. ge naamd, stond heden voor het Pro'v. Gerechtshof in Zuid-Holland terecht, beschuldigd van diefstal Van vee uit de weide. Het gestolen beest was een wit ooischaap, dat met nog andere schapen liep te grazen in eene weide onder Reeuwijk en aan den bouwman Saldaar toebehoorde, die het 25 waard schatte. Besch., die met het 6chaap naar Gouda trok, bood het aldaar ten verkoop aan, eerst voor 10.50 en later voor ƒ12.50, maar van den verkoop kwam niets, want de politie had den dief al spoedig achtervolgd en het gestolen beest in beslag genomen. Besch. bekende zijn schuld en adv. gen. Mr. van Maanen requireerde eene ver oordeeling van 5—10 jaren tuchthuisstraf. De ver dediger, Mi. ouioü van Lijnden, geloofde niet dat de aan het teit gegeven qualificatie kou blijven bestaan/daar het gebleken was dat door de weide waar het vee zich bevond een openbaar voetpad liep en dat dus de diefstal even goed op den open- bhreu weg kon gepleegd zijn. Hij meende dus dat het ten laste gelegde feit niet voldoende was bewezen, dat besch. alleen wegens eenvoudigen diefstal kou worden veroordeeld. Uitspraak a. s. Zéterdag. Den Daag, 26 April. De commissie, benoemd in de zitting van den gemeenteraad van 4 Fe bruari jl., ten einde een onderzoek in te stellen omtrent het al of niet wenschelijke van de ex ploitatie van het Gemeente—Badhuis te Scheve- nmgen van gemeentewege, geheel of gedeeltelijk, heeft daaromtrent rapport uitgebracht. Zij is daarin van oordeel, dat de exploitatie van het Badhuis niet overeenkomstig de roeping van het gemeentebestuur is en dat zoodanige exploitatie, thans, nu particuliere krachten in vol doende mate optreden tot ontwikkeling van Sche- veningen als badplaats, te minder passend is, omdat daardoor concurrentie tusschen de gemeente en de particulieren zal geboren worden. Zij geeft daarom de voorkeur aan eene verpachting en heeft daarom het voorstel gedaan eene ernstige proef le nemen tot verpachting van het gemeen tebadhuis met uitzondering evenwel van de bin nen- als buitenbaden, welke zij vermeent dat be paald aan de gemeente moeien verblijven. Vooris wenscht de commissie eene spoedige uitschrijving der verpachtingsvoor waarden, maar dat de termijn van inlevering der inschrijvings- biljeiteu zoo laat mogelijk in het aanstaande bad seizoen worde bepaald, opdat aan de pachters den tijd gegund worde om persoonlijk den gang van zaken gade te slaan. Den heer Dr. H. C. Kips is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van ge meente-geneeskundige, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Bij den Gemeenteraad alhier zal weldra een voorstel worden ingediend, tot vermeerdering van het getal scholen van meer uitgebreid lager on derwijs niet eene, en zulks wegens gebrek aan ruimte op de 2 bestaande. Delft, 24 April. Dezer dagen is aan Dr. J. Bosscha, hoogleeraar alhier, bij zijn aftreden als inspecteur vau het middelbaar onderwijs, door tal van directeuren en leeraren aan middelbare scholen een fraai bewerkte boekenkast ten ge schenke gegeven. Hedenmorgen werd de sjouwerman P. J. P., wonende op de Gasthuislaau alhier, op het uogen- blik dat hij, op de veemarkt, bezig was een kalf te binden, door een beroerte getroffen, met het gevolg dat hij terstond een lijk was. Gonda, 25 April. Gisteravond te 7 uren ont stond alhier brand in eene scheepmakerij nabij den spoorweg. De ijverige brandweer was den brand spoedig meester, ofschoon het een houten loods was, waarin zich pek, teer en andere brandbare stoffen bevonden, maar kon toch niet beletten dat eeu paar arbeiderswoningen wer den aangetast. De bewoners hebben alles of bijna alles ver loren en zijn niet verzekerd tegen brandschade. Gorcum, 24 April. Dat het bijgeloof aan too- verij nog heerscht, bewijst het volgende: ln het dorp Lexmond woont zekere familie Burggraaff, die beweerde te zijn betooverd; des wege werd de wonderdokter uit Gorcum geraad pleegd, die der bedrukte familie Burggraaff de tooverheks aanwees. In den morgen van den 13den Maart jl. werd Janna van den Heuvel, huisvrouw van Huibert van Weenen, als de aangeduide tooverheks door de familie B. onver hoeds aangegrepen en in buis gesleept. Nadat de deur was gesloten en men de ramen van binnen met kleederen had behangen, om het inkijken te beletten, werd de gewaande tooverheks door de familie B. deerlijk mishandeldmen dreigde baar met moord, door haar in een ffksch brandend vuur te zullen werpen, tenzij dat de tooverheks de woorden uitsprak„God zegene u allen Ter voorkoming van grovere mishandeling en wellicht van levend verbrand te zullen worden, heelt de in doodsangst verkeerende vrouw de zegenrijke woorden over de familie B. uitge sproken, waarna de tooverheks met hangende haren, verscheurd jak, bebloed aangezicht en gewonde handen, uit die woning is ontkomen. Deze zaak, waarin 9 getuigen werden gehoord, is door de arrondissementsrechtbank te Gorcum behandeld, die bij vonnis van eergisteren de drie beklaagden: Cornelia vau Bruggen, huisvrouw van Jan Burggraaff, Annigje Bos, huisvrouw vau Hendrik vau Dijk, eu Aaltje Burggraaff beeft veroordeeld ieder tot eehe gevangenisstraf voor den tijd van éen jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan, en ieder tot 8 boete, subsidiair ieder éen dag eenzame gevangenzetting. Den volgenden dag is Klaas van Stigt, bijge naamd Klaas de Bult, visscher te Gorcum, die in den namiddag van den 30sten Maart jl., na ge rezen twist over een houd, zijn broeder met een mes een hevigen steek in de zijde had toegebracht, door de arrondissementsrechtbank veroordeeld tot éen jaar cellulaire gevangenisstraf, ƒ8 boete, sub- sidair éen dag cellulaire gevangenisstraf. Utrecht, 24 April. De verkooping van de schil derijen-verzameling vau wijlen den heer de Heus van Nijenrode is heden begonnen; er waren vele vreemdelingen tegenwoordig. Onder de eerstver- kochte nommeis behooreu 8. L. Verveer, gezicht op Katwijk, bracht 3000 Op; C. Springer, gezicht op Aken ƒ1460; D. F. Jamin 't ochtendgebed 1356, A. Leu, landschap in Noorwegen 1250, F. de Brakeleer, de bedroefde familie ƒ1060, J. W. Bilders, landschap bij Wolfhezen ƒ825, J. J. Luckx, de vroolyke schoenlapper ƒ800, J. H. L. de Haas, landschap bij Arnhem 665; G. J. v. d. Sande Backhuijseu gele rozen 566 B. de Poor ter, Laurens Coster ƒ505; G. J. J. van Os, bloe men 50UJW eisen bruch stadsgezicht te 's Hage 500; J. W. Bilders, landschap in Gelderland /460; J. H. L. de Haas, landschap/425 L. Meijer, bewogen zee 390; C. Kruseman, de bedelaars ƒ355; A. Acbenbach, een zeetje 350; W. J. J. Nuyens, 't kanonschot ƒ345; F. Loyens, de wel dadige buurvrouw ƒ305; W. Hoevenaar, in de kerk 300J. F. san den Haegen, cavalerie- gevecht ƒ300. De commissie voor de studentenfeesten, in het laatst der volgeude maand alhier te houden, heeft het vervaardigen van de costumes voor den poipourri-aptocht opgedragen aan de heeren Mulder alhier. Te beoordeelen naar de verschil lende werkzaamheden, zal deze optocht een der veruiakelijkste zijn, die tot heden nog van het studentencorps zijn uitgegaan. Behalve de ver scheidenheid, die de optocht zelf aanbiedt, zullen de daarbij gebruikte voertuigen, waarop meest bezoldigde personen geplaatst zullen worden, veel tot opvroolijking bijbrengen. Na de feestelijke ont vangst der reünisten van 1848 aan het station van den Rijuspoorweg door het geheele corps met hunne faculteit-bauiereu en muziekcorpsen, en na den tocht naar het academiegebouw, waar de rector, jhr. de Geer, hun het welkom zal toe roepen, zal er op de Sociëteit dieuzellden dag een groot concert gegeven worden. Ter opluistering daarvan hoopt men een der grootste muziekcorp sen te engageeren; de feesten zullen echter voor het grootste gedeelte in het park Tivoli plaats hebben. Dat de burgerij niet achter zal blijven om van hare zijde de feestvreugde te verhoogen, laat zich begrijpen. (f- D.) Kcnkum, 24 April. (Jok hier heeft eene werk staking plaats gehad en wel op de steenfabriek van den beer Mijnlief. Voor een paar weken hebben de werklieden aldaar een verhooging van daggeld gevraagd, welke vraag door den heer M. met een billijke verhooging is beantwoord, waar door algemeeue tevredenheid omstond. Aaugezet door een paar gasten eener andere fabriek, die door Duitsche agenteu waren omgekocht of over gehaald, weigerden zij evenwel dezer dagen den arbeid, zoo zij niet dadelijk nog meer loon kregen Doch de fabrikant, iu gemoede overtuigd dat zij nu behoorlijke verdiensien hadden, weigerde niet alleen hun eisch, maar gaf hun in massa dadelijk gedaan, waarop de ontslagen werklieden jui chende eu zingende naar huis gingen. Zwolle, 24 April. De vijf persocen uit Olde- markt, die door de rechtbank zijn veroordeeld ter zake van het weigeren van vrijen toegang aan de politie bij eene voorstelling van de rede rijkerskamer „Tollens", en het daarbij plegen van rebellie, hebben van dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Wij vernemen, dat de Zwolsche Stoomboot maatschappij aan de heeren Cohen en Gosschalk alhier, eigenaren van de 66 kisten Amerikaansch spek, welke dezer dagen door het zinken van een zolderschuit der genoemde maatschappij in het water zijn geraakt, een som van 700 heeft uitbetaald, als schadevergoeding voor de waarde vermindering van het spek. ZwCf.) Honspeet, 24 April. Gisteravond is te Elspeet een daghuurderswoning afgebrand, welke niet verzekerd was. De oorzaak is denkelijk hierin te vinden, dat men 's avonds met licht iu de nabij heid is geweest van eeu hoop heide, die naast het huis lag. GEMENGD NIEUWS. Het stadhuis te Parijs zal wederom opgebouwd worden voor een som van 13,884,839 francs. Het aangenomen plau is van de heeren Ballu en Deperthes. De Friesche Courant deelt mede, dat pastoor de Haan, vau Winschoten, een jongmensch van een allergunstigst voorkomeu en aangenaam losse manieren, geacht bij zijne geloofsgenooten eu andersdenkenden, op last der geestelijke auto riteiten uit Winschoten is verwijderd, terwijl zijne bezittingen zijn verkocht. Algemeen wordt ver moed, dat de Haan veidacht werd van liberale gevoelens le deelen, en dat hij daarom is weg gevoerd. Een kerk te Brooklyn, Tabernakel geheeten, waarvan de geestelijke Dewitt Talmage herder was, is, eeuige maanden geleden, door brand vernield. Thans heeft de congregatie be sloten op dezefde plaats een nieuwen tabernakel te bouwen, maar een veel rijker eu fraaier dan de oude. Om zich de uoodige fondsen te ver schaffen voor dezen bouw, is gedurende verschei dene dagen een fair gehouden iu de academie van toonkunst te Brooklyn. Ten einde het pu bliek te lokken, heeft Talmage een middel gebe zigd, dat den grooten Barnum jaloersch moet maken. Hij heeft namelijk in de dagbladen aan gekondigd, dat, indien twee fatsoenlijke tnenscheo zich in den echt wilden doen verbinden op het tooueel van de academie van toonkunst en inde kleeding der vorige eeuw, ztj kosteloos zouden worden getrouwd door den geestelijke Talmage, en zijn congregatie alsdan, behalve de bruids kleederen, aan de echtelieden ook een pianino eu een naaimachine als huwelijksgilt zoude schen ken. Begeerig gemaakt door deze schitterende aaubiedingen, hebben zich tweeënvijftig paren aangemeld om onder de bedongen voorwaarden gehuwd te worden. Het lot heeft moeten beslissen tusschen deze en twee jongelieden uit Stamford (Connecticut), nicht en neef, James Willeits en miss Minnie Willetts, waren de gelukkigen. Talmage deed vervolgens, altijd door middel der dagbladen, bekend maken, dat op den avond van Donderdag 27 Maart, de eutrée-prijs voor de fair in de academie van toonkunst verdubbeld zou zijn, wegens het buitengewoon grootegetal nieuws gierigen, om de plechtigheid, welke dien avond zou gevierd worden, bij te wonen. Toen de toe schouwers gezeten waren, speelde het orkest den verlovingsuiarscb van Mendelssohn, en begon de bruidsstoet, samengesteld uit een dertigtal op de belachelijksle wijze opgeschikte personen, zich in beweging te stellen, komende uit een deur op den achtergrond eu de zaal doorgaande oui zich op het tooueel te begeven. Op het tooneel geko men, vormden zij een halven cirkel, terwijl een goedkeurend gemompel der menigte hen begroette. De eerwaarde Talmage treedt naar voren, plaatst zich vlak voor den halven kring, en richt een korte toespraak tot de twee jongelieden, waarna hij hen volgens den presbyteriaanschen ritus in het huwelijk verbindt. De gehuwden en hun ge volg zijn daarop iu een aangrenzende zaal ge- gaau, waar ten koste der congregatie een souper bereid stond, namelijk varkensvleesch, hutspoten roounjs. Toen het ijs gebruikt was, werd der jonge vrouw een bon voor een pianino en voor een naaimachine ter hand gesteld en vertrok zij aan den arm van haar echtgenoot, om met den eerst vertrekkeuden trein naar de plaats barer bestemming. Stamford, af te reizen. huitenland. Frankrijk. Bij bet bespreken van den staat van de op brengst der belastingen en middelen over het eerste kwartaal van 1873, blijkens welken werkelijke opbreugst de ramingen metll uiillioc overtroffen heeft, deelt het ollicieuse Bien Pu6| mede dat deze gunstige uilkomst de regeena heeft doen besluiten spoedig over te gaan tot toegezegde herziening der pateutbelasting. onderwerp is reeds eenigen tijd bij de regeeru in bewerking, na door adviezen der kaniers va koophandel en van landbouw te zijn voorbereii een wetsontwerp was reeds nagenoe; en zal thans, zoodra de zitting der Nations Vergadering heropend wordt, worden ingedien De Natiooale Vergadering, zoo zegt het officieoi blad, zal dus bij de hervatting harer werkzaa® heden de aangename taak te vervullen hebbaJ om de kleine patentplichtigen te ontheffeD; zal dit vaderlandlievend werk kunnen vervuilt zonder de inkomsten van den staat in de vvaa schaal te stellen. De Fransche Atlantische telegraaf kabd op 200 mijlen afstand van Brest eu op 100 vad men diepte gebroken. De ingeneur Varley i last met de reparatie. Het federatief-republikeinsch comité te deaux heeft tot candidaat met contractueel nu daat gesteld den mechanicus Dumas. Gambetta heeft Diosdag-avond te Mei nontant eeue redevoering gehouden, waarin herinnerde, reeds te Bordeaux den raad te be ben gegeven om de stelselmatige oppositie verlaten en daarvoor eene wettige constituti neele oppositie in de plaats te stellen. Hij toogde, dat zijn partij sedert 1871 steeds versla dig eu voorzichtig heelt gehandeld en een t* slissendeu steun heeft gegeven aan bet Gouven ment van Thiers, dat zonder dien steun te grot zou gegaau zijn. Hij zou zijne medewerking blijrt verleeneu aan die regeei ing, welke de repub: venegen woordigde, als de eenige welke het her; van Frankrijk kan tot stond brengen. De redevoering bevat verder toespelingen de gematigde republikeinen, die thans de at didatuur van de Rémusat ondersteunen. Gambetta verklaart, dat het land drie gnxr' hervormingen, waaraan het behoefte heeft, n heeft kunnen verkrijgen: lo. kosteloos verplii leeken-onderwijs2o, hervorming van het en 3o. algeineene wijziging van het belasiiij stelsel. Dertig afgevaardigden der radicale linke zijde van de Nationale vergadering, waarom) Louis Blanc, Challeuiel-Lacour, Gambetta, Get Naquet, Tolain, enz. hebben de candidatuun den heer Barodct te Parijs ondersteund door ei circulaire aan de kiezers, waarin zij aangaan de candidatuur van den minister van buitenlat sche zaken het volgende zeggen Vóór het be; van den verkiezingsstrijd hebben wij, jegens regeering van den heer Thiers met denzelfd geest van welwillendheid en medewerking zield welke ons haar in beslissende oogenblikk doet ondersteunen, zijne aandacht gevestgd op 1 gevaarlijke der candidatuur van den heer de. musat, eu hem ernstig afgeraden den heer Réuiusat zich candidaat te laten stellen. Ue i geering heeft echter niet willen toegeven. Het officieele karakter en de dubbelzinnige b teekeuis dezer candidatuur verbieden dat de publikeiusche kiezers in het departement Seine baar aanvaarden. Als kiezers en als vaardigden hebben wij onze adhaesie gescho»! aan de candidatuur van den heer Barodet Jt vooi maligen maire van Lyon, omdat zij de drukking is van alle denkbeelden, welke weuschen dat door de regeering iu het lands stuur werden toegepast. Met hem dringen wij aan op de ontbinding tegenwoordige Nationale Vergadering en de eenroeping eener andere, welke eene amaei afkondigen, deu staat van beleg opheffen, de publiek vestigen, en de welvaart en grootb van Frankrijk ouder de hoede van geërbiedi; democratische instellingen verzekeren kan. De afgetreden voorzitter van de Nationale V gadering, de heei Jules Grévy, heeft zich daan tegen voor de candidatuur van den heer Rémusat verklaard, onder anderen op de gende gronden: In de moeielijkeomstandightdi waarin de woelingen der partijen in de Nat nale Vergadering haar brengen, heeft de reg ring behoefte aau steun tegen de vijanden republiek en niet aau eene ontijdige waarsc wing, welke voor haar eene nederlaag en e verzwakking met vele gevaien wezen zou. Het is bovendieu in de hoogste mate os1 standig, aan hen, die de natie willen verse!» ken om haar een stap terug te doen wij6 daartoe de voorwendselen aan te bieden, o» natie, hare vroegere tegeningenomenheid afgei» hebbende, zich eindelijk gewend heeft tut di regeeriugsvorm, die het meeste overeenkom' haren maatschappelijken toestand, en uitsluit in staat is de rij der omwentelingen te sluit en met de orde tevens den vrede, de vrijheid, welvaart en de grootheid des lands te herstell België. De Belgische Kamer van Vertegenwoordig heeft gisteren met 74 tegen 1 stem (10 leden» hielden zich van de stemming) na eene ko

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2