HET SCHIJNGELUK. N°. 4052. AV 1878, Zaterdag 26 April. EIDSCE PRIJS DEZER CODRAST. Voor Leiden per 3 meenden....ƒ3.00. Franco per port3-86- Afionderljjke Nommeree °-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DHR ADVBRTBNTIEN. Voor iederen ngd.,,ƒ0.11. Grootare letten neer de plenternimte die xtj bcalaan. LEIDEN, ia April. Bij de overweging iD de afdeelingeD van het ïisontwerp tot nadere wijziging der wet hou- nde opheffing der slavernij in de kolonie Su- lauie, werd, met het oog op het uitschrijven ner premie, gevraagd of het zaak is bij den nder gunstigen loestand onzer geldmiddelen O de ingezeteuen van Suriname als het ware oieuw gelden op te dringen. Ook kwam de :mijn van vijf jaren te lang voor. De meerder- id deelde in deze zienswijze niet en deed uit- ineu, dat het middel, dat sedert lang in de be etle aan arbeidskrachten had kunnen voorzien, or den tegentvoordigen Minister van Koloniën ledig na zijn optreden en aanvankelijk met nstig gevolg in praktijk werd gebracht. Van zijde juichle men de premie-verhooging toe, bracht den minister daarvoor hulde. Blijkens het verslag der afdeeltngen van de veede Kamer nopens het wetsontwerp betref- ïde den aankoop van de spoorwegen Roosen- al—Moerdijk en RoosendaalBreda, waren de lens daatover zeer verdeeld, zoowel wat de al t#| niet noodzakelijkheid eu wenschelijkheid als t den ovetneuiingsprijs van 7 millioen betrof, i bepaald gevoelen van de meerderheid is niet te maken. n verband met dit onderwerp is ook het ver verschenen over de amortisatie van het itant der afkoopsom van België, na afbetaling r over te nemen spoorlijnen. Algemeen was en van oordeel, dat daarover nu Dog niet te slissen viel, als samenhangende met de even- eele beslissing over den aankoop der bedoelde oorwegen en wilde men in elk geval de ge- ele al koopsom van de rente ten laste van Bel- tot amortisatie bestemmen, en wijders de voor overname der spoorwegen, zoo daar- werd besloten, op de epoorwegbegrooting etigeudan bespaarde tnen de 414 pCt. rente behoefde geen al te groote voorraad geld Dteloos bij de Bank te blijven liggen. Anderen streden dit denkbeeld. Omtrent de aanleiding tot de expeditie naar Atchin werd ons eene mededeeling gedaan, die haar zou rechtvaardigen, ook wat den tijd betreft waarop zij is aangevangen. De sultan van Atchin zou voornemens zijn geweest zich onder Ameri- kaaosch protectoraat te stellen eo de amerikaan- sche vlag te hijschen. In dat geval zon Neder land niet tegenover het Sutnatrasche rijk staan, maar in diplomatieke verwikkelingen geraken met de Vereenigde Stateu, eu wat daarvan het einde zou wezen, ware moeilijk te voorzien. Door dit te voorkomen eu Atchin den oorlog te verklaren is de toestand zuiver, want thans kan Amerika, gesteld dat het daartoe vroeger al genegen mocht zijd, zich niet in de zaak mengen. (Arnh. Cl.) Het Hoofdcomité der Nederlandsche Vereeni- ging lot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, heeft, ingevolge art. 3 der statuten, tot correspondenten benoemdmevrouw A. C. van der Wijck van Beusekom, te Hougeveen mejufvrouw M. Brem, te Barneveldde heeren A. J. Winter, te Bur- gersdijk; Dr. A. Bassen, te Heerlen; N. J. Tel- ders, te Reuesse; K. G. F. W. Ham, te Boskoop F. H. Bulaeus-Brack, te Reeuwyk; J. F. Crooc- kewit, te Wijk bij Duurstede; W. A. Putman, te Rijp; C. ter Kuyleu, te Oosterhout; H. C. S. Snethlage, te DiuxperloH. J. van Opstal), te Rijssen. Voor het lager ouderwijs zijn gisteren geëxa mineerd voor den rang van hoofdonderwijzer 16 candidaten, zijnde een die zich aangemeld had teruggebleven. Daarvan werden 6 afgewezen en 10 toegelaten, als de heereoL. Akkersdijk, van Rotterdam; H. Hagen, vau SchoonhovenP. Har- tog, van Dordrecht; J C. Horinel en H. N. van KalkeD, beiden van Delft; C. Kulen, van Voorburg; G. Leeuwenburg, vau Rotterdam; B. de Noo, van Dordrecht; W. H. van Ravestijn, vau Oud-Beier land, eu J. Vermeulen, van Dordrecht. De Staats-Courant behelst de Koninklijke goed keuring op de statuten van de vennootschap de Mijn-Compagnie Nederland, gevestigd in den Haag. Zij heeft ten doel het aankoopen en de exploita tie der zilvermijn Caribon, met al hare aanhoo- righeden, zoo als: smeltwerken, toegaügswegen, tunnel en andere, gelegen bij de stad Caribou Grand Island District, Boulder County, in het landschap Colorado, in de Vereenigde Staten van Noord-Atnerika. Zij bepaalt zich tot dea verkoop in natura van de uit te delven metalen. Den 2den Mei e. k. zal van Rotterdam naar ew-York vertrekken het stoomschip Hotterdam, apt. J. Hus, vau de Commercial steamship com- iny, waarmede de gelegenheid is opengesteld it het verzenden van gewone brieven, monsters drukwerken. De dépêches worden te 10 uren bonds aan het postkantoor te Rotterdam gesloten. PTen behoeve van het standbeeld voor van der Perf alhier is door Z. M. den Koning f 400, M. de Koningin f 300 en Prins Alexander 200 beschikbaar gesteld. Onder de gesneuvelden voor Atchin behoort tik de luit.-ter-zee 1ste kl. J. J. Eogelvaart, com- tandunt van Zr. Ms. stoomschip Coehoorn. De tsneuvelde is een zoon van den vroegeren Mi- ster van Oorlog. Z. M. de Koning heeft eene bijdrage van f 500 ter beschikking doen stellen van de plaatselijke commissie in deu Haag voor bet monument te Alkmaar. Per telegraaf wordt ons uit Amsterdam gemeld, dat Z. M. de Koning, op de gisteren gehouden audieDtie, eerst de heeren Slnmpff en Veltman, en vervolgens den heer Driessens ten gehoore heeft ontvangen. Z. M. de Koning heeft aan de heeren Stumpff en Veltman, directeuren der vereenigde toonee- listen van den Amsterdamschen Stads-scbouw- burg een subsidie vau 10,000 gschonken. (D.) Men verneemt, dat de Regeering eene groote ruimte besproken heelt in de stoomboot Prins Hendrik, naar Java, voor het vervoer van amu- mtie enz., en dat maatregelen zullen getroffen worden om meer stoomschepen in directe vaart naar Java te brengen. De Minister van Financiën heeft ter kennisse van belanghebbenden gebracht, dat de vermoe delijke belooning en verdere inkomsteD, verbon- deo aan de vacante betre'; kingen van deurwaarder der dir. belastingen te Arnhem eu Doetincbem, kunnen worden geraamd respectievelijk op /1000 en 660 '8 jaars, na aftrek der kosten ter zake van reizen, drukwerk enz. De officieren-van-gezoodheid der 2de klasse G. L. Aalbertsberg en Dr. A. W. van Rentergbem worden met den 28sten dezer respectievelijk ge plaatst aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil en scbroefstootn8chip Schouwen, terwijl de officier- vau-gezondheid der Sde klasse J. A. G. Hulst, met den lsten Mei daaraanvolgende, wordt ge plaatst bij het hospitaal der marine te Willems oord. v De luitenant-ter-zee der 2de klasse G- C. Sterk, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsteo April aan staande op non-activieteit gesteld, en met den lsten Mei daaraanvolgende vervangen door den luiteuant-ter-zee der 2de klasse W. J. van Hoo- genhuyze. Bij beschikking van 22 April jl. is aan P. Smit Jr., te Ridderkerk, tot wederopzegging, vergun ning verleend voor een schroefstoombootdienst tot vervoer van passagiers, goedereD en vee, tus- schen Rotterdam en Brouwershaven. Z. M. heeft benoemd, in de provincie Zuid-Hol land, tot hoogheemraad vau den Krimpenerwaard, T. Huyzer; tot hoogheemraad van Delfland, Mr. S. Hartogh Beys; van Schielaud, J. H. C. van der Kun. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester dér ge meente Willemstad, C. Maris Hz. Z. M. heeft aan M. Groen, te Amsterdam, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van kinderen uit het water aldaar op 2 Augustus 1871 en 1 Juni 1872, toe gekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, n'. 64, alsmede een loffe lijk getuigschrift. Z. M. heeft de benoeming van F. Molenaar, tot 2den opzichter bij's Rijks museuin te Amsterdam, op zijn verzoek, ingetrokken, en als zoodanig in zijne plaats benoemd P. Kiers. Z. M. heeft bepaald, dat in dit jaar de, bij ar tikel 29 van het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexauteu van de adelborsten der 2de klasse, zal bestaan uit: den heer J. M. Obreen, voorzitter der com missie tot het examineereu van zeeofficieren enz., als voorzitter; den kapitein-ter-zee J. M. I. Brutel de la Rivière, nonactief; de kapitein-luitenanls- ter-zee Jhr. M. W. Bowier, nonactief en A. Dron- kers, benoemd commandant van Zr. Ms. rader stoomschip Valk; den luitenant-ter-zee der 1ste klasse H. van Goens, lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren enz., als leden. Z. M. heeft deu lsten luitenant W. E. Willink Ketjen, van bet 5de regiment infanterie, in zyoeu ang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. BINNENLAN O. Amsterdam, 24 April. Z. M. de Koning heeft hedenmorgen audiëntie verleend aau particulieren, welke te 12 uren was afgeloopen. H M. de Koningin beeft de nieuwe diamant slijperij op het Roetereiland bezocht, daarna het Luthersche weeshuis en Artis. Morgeu te 10 uren zal Z. M. de Koning de ten toonstelling in Arti van «voorwerpen van kunst en nijverheid uit vroegere eeuwen" openen. Voor alle smaken is er op deze tentoonstelling gezorgd. Niet alleen zijn er schoone, maar ook zeldzame en belangwekkende voorwerpen. Men vindt er gouden en zilveren bekers, waaronder de verguld zilveren kop, welke Maximiliaan van Bourgondië aan de stad Veere schonk. De metalen statuetten vap oude graven en gravinnen, door de 3tad Am sterdam ingezonden, verdienen vooral de aan dacht, zoowel als de oorspronkelijke St.-Jona- beker, welke op de Schuttersmaaltijd is afgebeeld. Tentoongesteld zijn belangrijk ivoorwerk, meube len, aardewerk en porselein, zakuurwerken eu kostbaarheden, tapijten, waaronder die, welke de overwinningeu der Zeeuwen op de Spaujaurden in herinnering moeten houden, kant, waaiers, enz. Uit de vischteelt-inrichting van het Koninkl. Zoöl. Genootschap Natura Artis Magislra werden, in tegenwoordigheid van den Burgemeester der gemeente Zutfen, Jhr. H. A. D. Coenen, onder toezicht van de heeren de Bont en Noordhoek Hegt, den 17den April jl. weder een aantal kwee- kelingen in den Usel tn vrijheid gesteld, ten ge tale van 80,(ip0 in dit en 1U80 iu het vorige jaar in genoemde inrichting tol ontwikkeling gebracht. Laatstgenoemde vischjes vvareD allen gemerkt, door het wegnemen der vetvin, volgens de methode vad den heer Franjoia P. L. Pollen. Het Algemeen Beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam bericht dat zijne commissie welke in last heeft gehad aau de bevoegde auto riteit te Londen kennis te geven van de gegronde bezwaren met betrekking tot de Coupons-quaestie eu tot de gerezen moeielijkbeden betreffende den vorm van de affidavits, zicb van hare taak ge kweten, en in een onderhoud met sir William Stephenson, voorzitter van den Board of Inland Re venue, dezen de bedenkingen medegedeeld heeft; (Vervolg.) Dat is goed. Dat zou een groote eer voor ons looster zijn." «De roem van uw klooster, lieve Sophronie, il zijn, dat bet een meisje heeft opgevoed zoo iu en eenvoudig van hart als gij schijnt te zijn. ij zijt immers oprecht? Het zijn immers geen itwoorden, die men u vooraf in den mond heeft egeven f" «Ik begrijp u niet," antwoordde zij ontsteld. «Vergeef mij, ik zie niets dan comediespel in i wereld, ik speel zelf medeik geloofde niet aeer aan braafheid en oprechtheid. Uw aanblik oet mij goed." Zij zweeg, niet goed begrijpende wat hij be- oelde; beiden zwegen een poos. Het scheen als «achtte zij een nadere order af. Hij zag haar au en peinsde; eensklaps sprak hij: «Ik moet unjn leven veranderen; ik moet ge lukkig zijn, ik wil ook dat gij het zijt, gelukkig door mij." Zij knielde en legde baar handen gevouwen op de leuning van haar stoel. «Waarom doet gij dat?" zeide hij. «In de kerk doe ik het ook, dan kan ik beter luisteren." «Liei kind, ik leid een somber leven. Misschien ben ik voor het ongeluk geboren. Niets bevalt mij, niets verheugt mij en eiken morgen sta ik met weerzin op. Dan zeg ik alweer een dag levens, een dag voor hartstochten die mij geen genot zullen aanbrengen; een dag om de schande of de ellende van anderen te zien I Ik heb een zoon, gij hebt hem gezien, in wten het lot den spot met mij drijftdat ongelukkige wezen was nog al wat mij aan dit kasteel, aan deze bosschen, aan mijn rijkdom kon hechten, die mij als toe geworpen is. Maar toen ik u zag binnenkomen, mijne dochter... Sophronie, ik ben uw vader, wilt gij mijn kind zijn «Uw kind zijD, wil dat zeggen veel van u te houden?" «Ja. En ook dat ik veel van u hond." Zij richtte zicb op en zeide eeuvoudig, op zacb- ten toon «Ik ben uw kind, en zat u liefhebben." Toen was het alsof die vader den hemel voor zich geopend zag. Macht, eer, wereldsche hoog moed en roem, de toejuichingen der schare, wat beteekende dat alles bij het éene woord: ik heb mijn kind II. VERSCHILLENDE BRIEVEN I. Sophronie Baimband aan mijnheer van Saint-Lonp. Samt-Loop, 17 April 1870. Vader, evenals gisteren, eergisteren en eiken avond geef ik u bericht, hoe ik den dag heb door gebracht. Om twaalf uur had ik reeds mijne les in het Fransch geDomen. Zij heeft slechts een halfuur geduurd, daar mijnheer Hubert Raoul niet te zeer wilde vermoeien, die het benauwd had van de eerste lentewarmte. Vandaag was het onderwerp der les een brief van mevr. de Sévigné. Wat vind ik dat beerlijkl- Vooral de liefde voor hare dochter. Als ik zulk eene moeder had, zou ik in een paradijs zijn. Ik zou mijne moeder aangebeden hebben, maar in hét klooster zegt meu, dat men niemand moet aanbidden dan alleen God. Mijne moeder P Ik begrijp dat gij het voor mij zijt, goede vader. Ik herlees uwe brieven, ik leer, ik oefen mij om u genoegen te doen mijnheer Hubert is zeer tevreden over mijn stijl. Gij moedigt mij aan om met botaDie te begin nen als bet mooi weer wordt. Gij zjjt zoo goed, gij zegt bij u zelf: «Als zij kruiden verzamelt, als zij bloemen plukt, zal zij met Raoul buiten spelen en mijne kinderen zal het goed doen." Morgen gaan wij dan ook op weg. Ik zal voor u een klein herbarium maken. Raoul zal den naam iu het latijn onder aan elke bladzijde schrijven. De pastoor heeft mij beloofd, dat bij ons nu en dan zou vergezellen. Hij weet de beste plekjeser moet een groot» weide zijn, waar men kapellen kan vangen. Een zin uit deu brief vau mevr. de Sévigné heb ik ontbonden «Ik zou zeer gelukkig zijn in dit bosch, als ik een blad had dat zong." Mijnheer Hubert beeft die passage tweemaal gelezen. Maar de goede non, die de geheele les aanhoorde, heelt daar niets van begrepen. Ver beeld u een blad, dat in muziek tot u zeide «Hij, die u hel heelt denkt aan u, denk aau hem die u liei beeft. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1