ontvangen opgaven zullen zijn ingekomen, die ter kennis van hunne familie of betrekkingen zullen gebracht worden. De Commissaris des Konings in de provincie Groningen heeft een telegram ontvangen van Z. H. den Koning, waarin deze verzoekt aan den vader en de verdere betrekkingen van den gcne- raal-majoor Kohier, LiDs. leedwezen te betuigen, over het zoo smartelijk en groot verlies, door het sneuvelen van den dapperen opperbevelhebber in Atchin geleden. Naar het weekblad voor Notarisambt en Re gistratie verneemt, zullen, naar aanleiding van een door de Regeering in Nederlandsch Indië gedaan voorstel tot wijziging en uitbreiding van eene in het vorig jaar vastgestelde organisatie van het kadaster op Java, binnen kort eenige land meters van het kadaster van hier naar Indië ge zonden worden. Als chef dier zending wordt genoemd de heer B. J. Hiddink, die bij zijn komst in Indië tot in genieur van het kadaster aldaar benoemd zou worden. Aan hem zouden worden toegevoegd de heeren C. E. Last, J. A. W. van Bergen en W. van der Rest, de eerste om onder den titel van bewaarder van het kadaster, de beide laatsten om als landmeters van het kadaster in Indië werkzaam te worden gesteld. Bij de samenstelling van de bureaux der jury van beoordeeling voor de verschillende (26) groe pen of afdeelingen der internationale tentoonstel ling te Weenen is het presidium van de 19de groep, //stads-woningen" en het secretariaat der 23ste, 22ste en 11de groepen„nuttigheid der museums voor kunsten en handwerken", „gewijde kunst" en „papiersoorten", aan Nederlandsche leden der jury opgedragen. Naar men verneemt, zal ook de Centraal-spoor- wegmaatschappij het voorbeeld van de Rijn- en Staatsspoorwegmaatschappij volgen en den zomer dienst met 15 Mei a. s. doen aanvangen. Het Vrije Volk, orgaan der democratie in Noord en Zuid-Nederland, verneemt dat de Amsterdam- sche sectie der Internationale het voorstel tot het houden van een sociaal-democratisch congres voor Noord- en Zuid-Nederland, op het aanstaand Pinksterfeest, reeds op haar dagorde geplaatst heeft. Mevr. Offermans van Hove heeft op een zeer intieme soirée, ten paleize van Z. M. den Koning, gezongen, en daarvoor van Z. M. een gouden horloge met diamanten aan een fraaien ketting ten geschenke ontvangen. Naar aanleiding van het Koninklijk besluit van den 19den April 1873, n°. 20, wordt hetteFijen- oord aangebouwde schroefsloomschip der 4de klasse Riouw met den 26sten dezer in dienst ge steld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarvoor opgedragen aan den luitenant-ter- zee der 1ste klasse W. Stellens. De plaatsing met 1 Mei aanstaande in de ma ritieme directie te Hellevoetsluis, van den met dien datum tot dirigeerenden officier van gezond heid bevorderden officier van gezondheid der 1ste klasse J. A. C. von Königslöw, wordt, uit hoofde van ziekte, voorloopig ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Het Staatsblad n°. 41 bevat het besluit van den 9den April 1S73, tot vaststelling van een regle ment voor de Rijks Academie van beeldende kunsten, en zulks met intrekking van het Ko ninklijk besluit van 17 December 1870 Staatsblad n». 198). Z. M. heeft bij het wapen der infanterie be noemd bij het 1ste regiment, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), den 2den luitenant J. C. H. G. van Deun, van het corpstot kapitein van de 3de klasse (n. o. v. r.), de 1ste luitenant Jhr. H.Laman Trip, van den generalen staf; bij het 5de regiment, tot kapitein van de 3de klasse (n. o. v. r.), den lsten luitenant P. M. van der Meer Mohr, van het 4de regiment. Z. M. heeeft vergund aan W. F. v. d. Muelen, zijne notarieele standplaats over te brengen van de gemeente Stad-Hardenberg naar de gemeente Goor, en aan J. G. Troost, zijne notarieele stand plaats over te brengen van de gemeente Holten naai de gemeente Stad-Hardenberg; zijnde tevens aan W. F. v. d. Muelen eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. in het kanton Ommen, een en ander in te gaan 1 Mei 1873. Z. M. heeft benoemd tot lid van de commissie van administratie over de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Doetin- chem, O. Willink Ketjen, plaatsvervangend kan tonrechter aldaar. Z. M. heelt aan den commies der posterijen van de 2de klasse W. H. Bekker, op zijn verzoek, ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Waalwijk, den heer G. H. Refers, thans ontv. der reg. en dom. te Sittard, met intr. van diens benoeming bij Zr. Ms. besluit van 8 Maart 1873, u°. 26, tot ontv. der reg. en dom. te Vianen; te Vianen den heer J. S. Kaempff, thans ontv. der reg. en dom. te Zevenaar; te Terborg, den heer J. van Os, thans ontv. der reg. en dom. te Ommen; te Maarssen, den heer F. L. Sypkens, thans ontv. der reg. en dom. te Rhenen; te Lochem, den heer M. C. Dijckmeester, thans ontv. der reg. en dom. te Gennep; te Middelharnis, den heer A. A.Gef- ken, thans ontv. der reg. en dom. te Grave; te Rhenen, den heer R. P. van de Kasteele, thans surnum. der reg. en dom.; te Gennep, den heer F. van Dalsen Fontein, thans surnum. der reg. en dom.; te Grave, den heer E. A. Rovers,thans surnum. der reg. en dom.; te Ommen, den heer F. Gordon, thans surnum. der reg. en dom.; te Zevenaar, den heer A. Koolhoven, thans surn. der reg. en dom. BINNENLAND. Amsterdam, 21 April. Door den heer C. A. J. Geesink zal worden uitgegeven een galerij van Nederlandsche kunstnijverheid op de wereldten toonstelling te Weenen in 1873, zijnde een over zicht der merkwaardigste etalages van kunst nijverheid van Nederlandsche inzenders. Doel en strekking van dien arbeid zal critisch met der lij ke etalages van buitenlanders worden verge leken. De waarde van het werk zal worden verhoogd door tal van houtgravures, steen- en penteekenin- geu enz. De uitgave eu druk geschiedt vanwege de vennootschap: de Boekdrukkers-vereeniging alhier. Reeds is het werk vereerd met de intee- kening van onderscheidene corporatiëo, aanzien lijke personen en industrieelen. Het rapport der commissie tot onderzoek van het vraagstuk van 't Noordzeekanaal heeft der regeering raadzaam doen achten met de di rectie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij in overleg te treden over eenige wijzigingen, die in het met November 1872 gesloten contract wen- schelijk zijn. In afwachting van den uitslag van dit overleg met de Maatschappij, heeft de regeering een ont werp aangeboden om de Maatschappij nog gedu rende de maand Mei met de voor de voorzetting der uitvoering harer concessie noodige gelden te helpen. Daartoe wordt de som van f 300,000 vol doende geacht. Naar men met zekerheid verneemt, zijn de plannen voor de oprichting van een nieuw beurs gebouw alhier, ter vervanging van het bestaande, dezer dagen gereed gekomen, eu is ui eene door den burgemeester belegde bijeenkomst ten raad- huize, op Vrijdag 18 dezer, besloten tot het be noemen eener commissie, aan wel|-e zal zyn op gedragen aan Burg. en Weth. mede te deelenof, bij de bestaande noodzakelijkheid van het ma ken eener nieuwe beurs, de handel bereid is eene tegemoetkoming io de kosten van bouw aan te bieden, en zoo ja, welk aanbod de handel vvenscht te doen. Nieuwedlep, 21 April. Alhier is gearriveerd en overgegaan aan boord van het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden, een detachement suppletietroepen, sterk 70 man, waaronder drie onderofficieren, onder het bevel van den kapi tein der infanterie van het O.-I. leger E. L. G. J. Verdooren, die van verlof naar Java terugkeert, en het medegeleide van de 2de luitenants van dat leger van Haafteu, Blommestein en van Heutz. Genoemd stoomschip zal morgen via Suez naar Batavia vertrekken. Den Haag, 21 April. In een der lokalen van het Provinciaal bèsluur van Zuid-Holland werd heden aanbesteed: De lichting eu opruiming van een wrak van een in de rivier de Boven Mer- wede, tegenover het Sleeuwijksche Veerhuis, ge zonken vaartuig. Het eenige hiervoor ingekomen biljet was van den heer W. van der IJsch te Pa- pendrecht, voor f 2775. Aan het departement van financiën is heden aanbesteedde aanleg uener telegraaflijn met één draad langs den Rijnspoorweg tusschen Rotter dam en de aansluiting van den spoorweg naar den Haag nabij Gouda; het spaunen en ophan gen aan de bestaande palen van éen draad tus schen genoemde aansluiting en de aansluiting van den spoorweg naar Breukelen nabij Harmeien, van één draad langs den Staatsspoorweg tusschen Utrecht en Vught, van twee draden tusschen Vught en Boxtel en van één draad tusschen Boxtel en Tilburg; in twee perceelen. Minste inschrij ver voor het eerste perceel was de heer B. van der Weerden te Utrecht voor f 1325 en voor het tweede perceel, de heer A. A. Wilberg, te Bun- nik, voor f 277. Ten behoeve van de staatsspoorwegen, zul len aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken Donderdag a. s. worden aanbesteed: het maken van een gedeelte spoorweg van de Oosterdokslui- zen tot het ontworpen goederenstation te Amster dam en het maken van een spoorwegbassin met daar langs strekkenden bazaltmuur en waterkee- renden dijk in de Stads-Rietlanden, te Amsterdam, ten behoeve van den staatsspoorweg van Nieuwe- diep naar Amsterdam; Donderdag I Mei tl'. het onderhouden van de westelijke en oostelijke tijde lijke aanlegplaatsen met steigers te Amsterdam, en van de toegangwegen derwaarts, ten behoeve van den staatsspoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam; 2°. het leveren en stellen van drie ijzeren lichtopstanden, aan den Buitenhaven te Vlissingen Donderdag 8 Mei: het fundeeren en opbouwen van pijlers en van een steenen viaduct en het maken van eenige andere werken nabij het slotplein te Rotterdam; en Woensdag21 Mei: 1». het maken van eene ijzeren draaibrug met een vast gedeelte voor de Willemsvaart, met toe gang naar het veepark met de veelading van den staatsspoorweg te Zwolleen 2°. het maken, leve ren en opstellen van drie waterkranen te Vlis singen. Rotterdam, 21 April. Heden had in het Zee manshuis alhier de jaarlijksche Algemeene Ver gadering plaats van aandeelhouders. Prins Hendrik der Nederlanden, Beschermheer der Inrichting, woonde de Vergadering bij. Z. K. H. werd verwelkomd bij monde van den heer F. J. Plate, Voorzitter van het Bestuur, waarna de notulen der vorige Vergadering werden gele zen en gearresteerd. Vervolgens werd bij monde van den Secre taris verslag uitgebracht over het dienstjaar 1872. De invloed, dien het Zeemanshuis op het ge halte der zeelieden uitoefent, is wederom ten sterkste hieruit gebleken, dat in het afgeloopen jaar door ö9 hunner een bedrag van 8049.61 op rente werd uitgezet, terwijl slechts f 5439.31 werden opgevraagd. Het cijfer der aan het Zee manshuis toevertrouwde spaarpenningen van zee lieden is derhalve tot bet niet onaanzienlijk be drag vau f 13713.90 geklommen, en daar dit in het afgeloopen jaar slechts f 10737.36 bedroeg, is hierin een merkbare vooruitgang te constateeren. Des avonds werd in het Tachtclubgebouw de openbare vergadering gehouden van de Commis sie ter bevordering van het onderzoek naar de verschijnselen op den Oceaan, meer algemeen be kend onder den naam van Meteorologische Com missie. Ook in deze bijeenkomst, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, was Z. K. H. tegenwoordig. Na eenige mededeelingen werd de naamlijst voorgelezen van de gezagvoerders, die in 1871 en 1872 extractjournalen hebben ingeleverd, welke door de afdeeling Zeevaart van het Kon. Ned. Meteorologisch Institunt te Utrecht zijn goedge keurd. Nadat de Prins de medailles aan de gezagvoer ders, of aan de hen vertegenwoordigende perso nen, en wel aan ieder met eene korte toespraak, had uitgereikt, nam de Voorzittei het woord, om Z. K. H. dank te betuigen, niet alleen wegens hetgeen de commissie en de zeemansstand, maar ook het vaderland in 't algemeen, aan zijno ijve rige medewerking te danken heeft. Wat dit laatste betrof, zoo meende Spr. meer bepaaldelijk te moeten wijzen op hetgeen de Prins had gedaan om de oprichting der Stoomvaart-maatschappij Nederland en der Indische Droogdok-maatschappij te bevorderen. In antwoord hierop verklaarde Z. K. H., dat hij nooit tegen moeite had opgezien of ooit zou opzien, waar het aankwam op het belang des Vaderlands. Reeds vroeger had bij, met het oog op het Suez-kanaal, hier in deze zelfde zaal er op gewezen, dat eene stoomvaart-onderneming tusschen Nederland en ludië voor ons land eene levensquaestie was. De Prins was des voormiddags, vergezeld van HD. adjudant, den kapitein-ter-zee Arnlzenius, alhier aangekomen en heeft toen eerst op Feijen- oord, onder geleide van den heer Mr. N. J. Hoff mann, Wethouder, Voorzitter der Commissie voor de plaatselijke werken, en den heer Michaelis, de gemeentelijke en spoorwegwerken bezichtigd. In den loop van den namiddag heeft Z. K. H., onder geleide der heeren Joost van Vollenhoven en F. J. Plate, een bezoek gebracht aan boord van de schepen Batavier en Rotterdam, alsook aan de Stoom-scheepsbeschuitfabriek van den heer W. D. Ulrich. Vervolgens werd Z. K. H. in het Tachtclubgebouw, door het Bestuur der Yachte- club, dat van het Zeemanshuis en der Meteoro logische Commissie, een diner aangeboden. Na afloop der avondvergadering is Z. K. H. per spoor, trein vertrokken. In de gisteravond door de afdeeling Rotterdam van de maatschappij Tot Nut van den Javaan ge houden vergadering zijn bij acclamatie de vol gende stellingen genomen I. „Groote belangen van den Javaan staan in rechtstreeksch verband met de staatkunde gelijk zij in Nederland wordt toegepast. Inmenging van de Maatschappij tot Nut van den Javaan in de kolo niaal politieke aangelegenheden is derhalve on vermijdelijk en moet dienen tot bereiking van hel doel der Maatschappij." II. „Ware liefde voor den Javaan of voor de bevolking van Nederlandsch Oost-Indië dient bij ons volk meer dan tot nu toe te worden opge wekt. Afgescheiden van de staatkunde kan veel voor den Javaan gedaan worden. Het wordt tijd, dat wij voor Java meer handelend optreden, maar daartoe is nog hoog noodig ernstig beraad." Gorcum, 20 April. Mej. C. Beersmans hJ aan de rederijkerskamer Nut en Genoegen alh] verzocht van de eer der haar te beurt gevallj onderscheiding verschoond te blijven; zij laat geachte jury van den Grooten International] Tooneelwedstrijd dus de vrije beschikking ov] bet haar toegekende eeremetaal voor de bei tooneelspeelster in het blijspel. Utrecht, 21 April. Van het garnizoen alM hebben zich eenige onderofficieren verbonden] bij het Indische leger dienst te doen. Brakel, 20 April. Gistervoormiddag omstree 10 uren werden hier de ingezetenen eenskla] verontrust door het luiden der brandklok. Ai het benedeneind van het dorp, bij de woning va den landbouwer Govert Grandia, stond een hei toebehoorende groote hooimijt in volle vlam.EJ zoontje van dezen man, ongeveer 5 jaren oil haf een cent gekregen om „lekkers" te koopj maar, in plaats daarvan, een doosje lucifer; J kocht en toen met een ander jongetje een vuitl gemaakt. Dit was de oorzaak van dit onheil. DJ onmiddellijke hulp van de brandweer is het mod gelukken het woonhuis en de belendende J bouwen te behouden. De mijt hooi, die niet sl assureerd was, is echter geheel verbrand. Groningen, 21 April. Door den Minister vJ Binnenlandsche Zaken is berust in de uitvoeriJ van het werk der afsluiting van het Reitdiep U Zoutkamp, zooals dit door den ingeuieur vJ den waterstaat in deze provincie is ontword en door heeren Ged. Staten vastgesteld, zooi nu weldra tot de openbare aanbesteding vamlJ bouw dier sluis en van die bij Wetsinge i worden overgegaan. Breda, 21 April. De arrondissements-rechtlml alhier heeft de volgende voordracht opgemaiJ voor de vacante betrekking van kantonrechter] Zevenbergen: 1". Mr. W. C. Uijttenboogaart, gi fier bij het kantongerecht te Waalwijk; 2". J F. J. M. Walter; 3*. Jhr. Mr. J. F. Schuurbe.'l Boeye, beide advocaten te Breda. De eindexamens voor de cadetten der irtal terie en cavalerie van het derde studiejaar, M detacheerd van de Kou. Militaire Academie b] den hoofdcursus van het 5de reg. inf. te 's-Het togenbosch, zullen 8 Mei aanst. beginnen. Ns al loop daarvan betrekken zij het kamp bij Bredi om daarna, wanneer zij voldaan hebben, tot 2 luitenants te worden aangesteld. De commissie tot het afnemen van eindexame zal bestaan uit den kolonel Potgieter van Las van het 5de regiment inf., president, den majo van het 3de reg. huz. Geukema Bakker, de ka teins van het 5de reg. inf. Munters en Bannie benevens de 1ste luits.-leeraars van Oudendij Pieterse, Wierts en van der Nagel. (xEMENGD NIEUWS. Op de jongste drie werkdagen te Leeuwarde rekent men, dat zijn aangevoerd tusschen d 25 en 30,000 kievitseieren. Aanvankelijk was d prijs 15 ets. per stuk, later 8* a 9 ets. De ge heele waarde van den aanvoer kan worden ge rekend p. m. 3,500 te hebben bedragen. We een bewijs, dat in Frieslaud de kieviten nog s in aanzienlijken getale vertegenwoordigd zijn,en niet zoo dadelijk, zooals sommigen wilden betve ren, zullen verdwenen zijn. Sedert, op bet der Japanscbe regeering, de maanden verdeel zijn in weken, heeft men ook aan de dagen nam gegeven. Zij heeten Licht, Maan, Vuur, Walw Hout, Metaal en Aarde. Gistermorgen iile Amsteidam een jongentje door een grooten h zoodanig in de pols gebeten, dat het kind o. middellijk naar het gasthuis moest worden gi bracht. Te Harlingen heeft een moeder has 3jarig kind op een theekopje brandewijn me stroop onthaald en daarna de borst gegeven. BUITENLAND. Frankrijk. De permanente commissie uit de National Vergadering hield Zaterdag eene zitting, welk: tegen de verwachting van sommigen zeer weinij belangrijks aanbood. Op éene uitzondering ni waren alle leden der commissie en het bureai der Nationale Vergadering tegenwoordig, tervvij de ministers de Goulard en de Fourtou de bijeen komst bijwoonden. Nadat de eerste had te ket nen gegeven dat hij de beste mededeelingen kot doen aangaande den toestand des lands, vroeg il voorzitter Buffet of een der leden eenige vrage aan de regeering te doen badtoen geen enk' lid het woord vroeg sloot hij terstond de vergi dering. De verwachting dat de zitting min of mi" onstuimig zou zijn, berustte op de geruchten di> de in de commissie zittende leden der rechter zijde eene interpellatie tot de regeering zouden richten over de circulaire van den minister de Rémusat aan de kiezers van Parijs, en vrageD zouden of de in die circulaire ontwikkelde ge voelens moesten beschouwd worden als de uit drukking van de persoonlijke overtuiging vau den heer de Rémusat, dan wel, en zoo j»i tot welke hoogte, als een regeeringsprogramms In den avond van Vrijdag hadden de bedoelde

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2