airBsausBa&ïrsaxfZtrjmtr De Opper-kamerheer en de Cbef van het mi litaire Huis des Konings hebben bekend gemaakt, dat Z. M. op Woensdag, 23 April a. s., des mor gens te halftien.in het Paleis te Amsterdam audiën tie zal verleenen aan Commissiën, civile en mili taire autoriteiten, officieren en militairen, en op Donderdag, 24 daaraanvolgende, te balftien, aan particulieren. Degenen, die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op eene der lijsten, welke daartoe aan gezegd Paleis gereed zullen liggen, van he den af tot en met 21 April, des namiddags te vier pjren, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. Men leest in de Standaard: Doré'p Bijbelplaten, met keurige premieplaat en tekst der Staten-vertaling voor tien cents per week, in vijfjaren uw eigendom,ziedaar den zeldzaam goeden voorslag-door den heer Thieme te Arnhem aan ons Bijbel-minnend publiek ge daan Terecht had men tegen Doré's platen het bezwnar, dat ze uit de Roomsche school voortgekomen onzen Gereformeerden smaak vaak kwetsten. Iu deze uitgaven is dit bezwaar weggenomen Er is uit de vele platen eene keuze gedaan, en alle Roomschgezinde voorstellingen zijn ver wijderd. Deze uitgave van Doré's Bijbel komt ons voor in elk opzicht aanbevelingswaardig te zijn. De ingenieur Hunte, chef der werkplaats (Noor- dernet) van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, heeft als zoodanig ontslag aan gevraagd, daar hij aan eene dergelijke inrichting te Leipzig is benoemd. Als vermoedelijk opvolger wordt genoemd de iDgenieur Staring, chef van be weging te Zwolle. Een jongentje van elf jaren, onmenschelijk ge noeg zeker op Paaschmaandag getracteerd op je never, is door de regenten van het weeshuis te Katwijk veroordeeld, acht dagen met een houten blok, ijzeren ketting en slot aan zijn been langs de openbare straat te loopen en zelfs zoo de school te bezoeken. Kunnen regenten, vraagt onze be richtgever, zoo'n middeleeuwsche straf, waarover ieder rechtschapen mensch wraak roept, voor het publiek verantwoorden? zouden nog ergens in Nederland ongelukkige weezen op dusdanige menschonteerende wijze behandeld worden? (N. v. d. D.) Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingediend twee wetsontwerpen tot verhooging van het Vde hoofdstuk (Dep. van Binnenlandsche Zaken) der Staatsbegrootiog voor het loopende -dienstjaar. Bij het eerste ontwerp wordt voorgesteld de post: kosten, subsidiën en schadeloosstelling tot afwering van bet gevaar, waarmede besmettelijke ziekten den veestapel bedreigen, te verhoogen met /300.000 en daardoor te brengen op ƒ650,000. Deze vermeerderde uitgaaf is voornamelijk be stemd tot bestrijding der longziekte. De groote offers, daardoor van de schatkist gevorderd, zijn - zoo meent de Regeering in hare bij het ontwerp gevoegde Memorie van Toelichting niet zoo gtoot als men bij den eersten oogopslag zou den ken, daar toch de opbrengst van den verkoop van het vleesch en de huiden van onteigend vee, ongeveer 2/5 der uitgegeven gelden weder in de schatkist doet vloeien. Bij het andere ontwerp wordt eene verhooging vau verschillende posten, gezamenlijk ten bedrage vau ƒ86,799.30, voorgedragen. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zijner Majesteits schroef- sioomscbip Metalen Kruis, onder bevel van den kapitein-ter-zee H. B. Kip, den 19den dezer te Gibraltar aangekomen, ten einde steenkolen in te nemen, en vervolgens van daar de reis naar Oost-lndië voort te zetten. Aan boord was alles wel. De Minister van Binnenlandsehe Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in Juni gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der exa mens, vermeld in art. 9 der wet van 1 Juni 1866 (Staatsblad n°. 59), ter verkrijging van eene acte van bevoegdheid als apotheker in art. 16 bedoeld. Dag en plaats voor die examens bestemd worden nader bekend gemaakt. Wie tot hetexamen wenscht te worden toegelaten, moet daarvan vóór 15 Mei e. k. schriftelijk doen blijken aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar Dr. J. W. Gunning, te Amsterdam, en bij zijn ver zoek het bewijs voegen dat hij minstens twee ■jaren als hulpupotheker binnen het Koninkrijk werkzaam is geweest. De tot majoor benoemde kapitein A. J. de Koff wordt van het 4de bat., 8ste reg. infanterie, als nog in garnizoen te Woerden, op 1 Mei e. k. geplaatst te Zwolle, bij het 1ste reg. infanterie; ter vervanging van dezen wordt op 1 Mei e. k. bij het 4de bat. 8ste reg. infanterie, alsdan in garnizoen te Arnhem, geplaatst de tot kapitein benoemde 1ste luit. M. J. W. van Vlierden, van het koloniaal werfdepot. De kapitein E. P. A. van Heekeren, van het lste bat. 2de reg. inf., te Maastricht, is in rang overgeplaatst bij het depot-bat. i an genoemd reg. te Grave. De officier van gezondheid J. M. Vorst wordt op 1 Mei e. k., van het 4de bat. 8ste reg. infan terie te Woerden, verplaatst naar Amsterdam bij het 7de reg. infanterie, en wordt te Woerden ver vangen door den officier van gezondheid R. H. F. Sikkes, van het garnizoen te Groningen. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag den 24sten aanstaande niet plaats hebben. Z. M. heeft Mr. P. F. v. Hoogstraten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als referendaris bij den Raad van State. Z. M. heeft den gen.-majoor W. S. v. d. Hart- Beek, inspecteur-gen. van de fortificatiën, en den luit.-kolonel S. Prince, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, commandant in de 2de stel ling der genie, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald voor den gen.-majoor v, d. Hart-Beek op /2400, en voor den luit.-kol. Prince op 1500 'sjaars; verleend den rarg van luit.-gen. aan den gen.-majoor W. S v. d. Hart Beek, en zulks onder dankzegging voor de vele en hoogst gewichtige diensten door hem aan het leger bewezen, en den rang van kolonel aan den luit.-kolonel S. Prince. (Herplaatsing wegens misstelling in de Staats courant.) Z. M. heeft de jaarwedde van den commissaris van politie te Hellevoetsluis verhoogd met 150 en op 650 vastgesteld. BINNENLAND. Amsterdam, 20 April. Gisteren is, op een hier ter stede gehouden vergadering van aandeelhou ders, de „Nederl.-Indische Droogdokmaatschappij" geconstitueerd. De concessionaris, de heer A. G. Bosch, is benoemd tot algemeen directeur. Tot commissarissen werden gekozen Mr. E. P. de Moncby, (president der N.-H. maatschappij), J. F. van Leeuwen, W. E. Mercier, A. A. Bienfait, M. Hoek, F. A. Muller (directeur der Rotterdam- sche bank) en J. E. Cornelissen. De Vereeniging voor de Statistiek in Neder land hield gisteren eene algemeene vergadering, onder voorzitterschap van Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, die in herinnering bracht, dat de ver eeniging thans 25 jaren bestaat en een overzicht gaf van hetgeen zij voor de statistiek en de staat huishoudkunde in ons land verricht bad. Het le dental, dat gisteren wederom door eenige benoe mingen is uitgebreid, bedraagt ongeveer 350. Tot de werkzaamheden van de vergadering be hoorden 1°. Verslagen door prof. Vissering uitgebracht over de algemeene statistiek van Nederland, die goed vordert en over het congres voor de statis tiek ten vorigen jare te Petersburg gehouden. De verslaggever heeft over het laatste reeds in de Gids belangrijke bijzonderheden medegedeeld; zijn arbeid zal ook in het Jaarboekje worden opge nomen. 2°. Het voorstel van Dr. Staring, om zich tot de regeering te wenden, met het verzoek lot open baarmaking eener volledige statistiek der soort van grondeigendommen. Op voorstel van den heer Vissering werd eene commissie benoemd,bestaande uit de heeren Bachiene, Staring, Vening Meinesz., Vissering en Volkmaars, welke bij de Regeering zal aandringen op de wenschelijkheid, dat de clas sificatie der verschillende eigendommen in ons land nauwkeurig worde samengesteld. 3®. Het voorstel van den heer van Gorcum, om een vroegere openbaarmaking der officieele land- bouwstatistiek uit te lokken, gaf aanleiding tot een debat over de gebreken dier statistiek en de middelen om haar te verbeteren. Het bestuur zal daarover in het volgende jaar rapport uit brengen. 4°. De vraag van den heer van Gorcum over den invloed van het cultuurstelsel op de bevol king van Ned.-Indië, leidde tot een belangrijke discussie tusschen den voorzitter en de heeren Mr. J. Heemskerk Az. en baron W. van Golt- stein. De overige punten moesten wegens het gevor derde uur buiten behandeling blijven. In de pauze werd aan den voorzitter, tevens oprichter der vereeniging, Mr. J. de Bosch Kemper, bij monde van prof. Vissering, hulde gebracht voor de diensten, door hem aan de vereeniging en de statistische en economische wetenschappen bewezen. Namens de leden werd hem eene pen dule aangeboden met het beeld van Polyhymnia en de beelden van Anstides en Demosthenes. De beer Kemper sprak zijn dank uiten bracht daarbij hulde aan de medewerking, die bij van zoovelen ondervonden had. Na afloop der verga dering werd hem een diner aangeboden, waaraan vele leden deelnamen. Tot nieuw lid der vereeniging is o. a. benoemd Prof. P. A. van der Lith. Nlcuwedlep, 19 April. Met bet stoomschip Prins Hendrik, kapit. Hendriks, van Batayia hier f-g:-- - Z-TJtK aangekomen, is uit Indië teruggekeerd een deta chement van 125 militairen; ook zijn een 5tal Chineezen aan boord. Den Haag, 20 April. De Commissie uit het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, tot het afnemen van het examen voor het notaris-ambt gevorderd, heeft de belanghebbenden verwittigd, dat zij tot voormeld einde zal vergaderen in het gebouw bij het Hof in gebruik, op Donderdag den 29sten Mei 1873, en zoo Doodig volgende dagen, en verlangt, dat de aan haar toe to zenden stuk ken postvrij worden geadresseerd aan den griffier bij het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland. Aan Mevrouw Zelia Dérasse viel gisteravond bij haar optreden in de opéra les Amours du Diable, ter harer benefice opgevoerd, eene schitterende onderscheiding ten deel. De nieuwbenoemde di recteur, de heer Defossez, verscheen, nadat zij in het vierde bedrijf herhaaldelijk teruggeroepen en en met bloemruikers was vereerd, ten tooneele en overhandigde haar namens een aantal abon nés en habitués van den Kon. Franschen schouw burg, een souvenir, bestaande in een kostbaren gouden armband, met schitterende paarlen bezet, benevens een album waariu de namen van de deelnemers en deelneemsters. Hei publiek gaf door eeDparige toejuichingen van z i inste n ning met deze hulde blijk. Voorschoten, 20 April. Ds. D. Beekman, uit Sassenheim heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Alfcn, 20 April. Bij de Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. C. A. Renier, predikant te Berg- schenhoek. Kotterdam, 20 April. Naar men verneemt, zal Woenslag e. k. aan den beer A. van Stolk Gz. een eeresabel worden aangeboden, als hulde voor de diensten, duor hem aan de Weerbaarheid in het algemeen en aan het corps Koninklijke Scherp schutters alhier bewezen, waarvoor hem reeds de benoeming tot officier der orde van de Eiken kroon is ten deel gevallen. In het alhier gevestigde spreekgezelschap zal dezer dagen de heer Alberdingk Thijm zich tegenover den heer Lamping doen hooren. Dat men dien avond met verlangen te gemoet ziet, zal wel geen betoog behoeven. De Algemeene Turnvereeniging zal in de volgende week een groot Turnfeest geven, het tweede gedurende haar bestaan, maar ditmaal op grooter schaal. Naar inen verneemt, zullen uit Amsterdam drie zustersvereenigingen aan dit feest deelnemen, te weten: de Turnvereeniging Lycurgus, het Gymuastiekgezelscbap Kracht en Vriendschapen deAmsterdamsche Gymnastiekuereeniging. Ook de Gymnastiek- en Schermvereeniging alhier heeft haar medewerking toegezegd. GEMENGD NIEUWS. Het Nieuws uan den Dag ontving een briefkaart van den volgenden inhoud: „Groningen 18 April. Geachte Redacteur! Ik ben te gelukkig u ein delijk eens op de waarheid betrapt te hebben, dan dat ik deze gelegenheid om u toe te juichen, ongebruikt zou laten voorbijgaan. Het door u overgenomen bericht uit Enschedé is waar. Ik heb mijn revolver vergeten en behoorlijk terug ontvaugeu. Mina Krüsemau. Zaterdag namid dag, omstreeks 1 uur, heeft eeD manspersoon, woonachtig in de Zwartebijlsteeg te Amsterdam, door ophanging zich van liet leven beroofd. De oorzaak van deze wanhopige daad is onbekend. De fabrikanten te Kampen en uit den Haag wei geren werklieden in dienst te houden, die tot het Sigarenmakersbond behooren. In 1876 zal het honderd jaren geleden zijn dat Amerika onat han- kelijk werd. Ter viering van dit heugelijk leest zal in Philadelphia een groote wereldtentoonstel ling plaats hebben en naar de inschrijvingen te oordeelen zal het daarbij allerminst aan geld ont breken. De wetgevende vergadering van Penu- sylvaniö heeft nu reeds een millioen dollars voor 'de expositie beschikbaar gesteld. Bij onderzoek in de zaak der Atlantic is gebleken, dat er termen bestonden om den kapitein af te zetten; doch wegens zijne pogingen tot redding van passagiers, is hij slechts voor den tijd van twee jaren als gezagvoerder geschorst. HVGEZONDEIV. Mijnheer de Redacteur Eenige maanden geleden deelde de Staats-Cou- rant ons mede, dat de heer M. Schaalje, ontvanger der directe belastingen, was verplaatst van Zoe- terwoude naar Stouipwijk. Diegene van zijne vrienden die met de plaatselijke gesteldheid be kend waren, lazen dit bericht met verwondering. Immers zij hadden gemeend, dat een algemeen geacht ambtenaar met 52jarigen diensttijd (waar van het grootste gedeelte bij de administratie), die 26 jaren lang het kantoor Zoeterwoude had waargenomen, aanspraak kon maken op eene betere behandeling dan om gezonden te wor den naar eene standplaats (Leidschen Dam) die door haar afgezonderde ligging en allerver velendste gesteldheid onder de minst begeerens- waardige van hare klasse mag gerekend worden. Het bleek dan ook spoedig, dat de beer Schaalje met zijne zoogenaamde bevordering niet alleen il ei ei «I P 01 e let iff Ie ;el lei iet lei ile ni itl it 1 vi si lei ,01 even weinig was ingenomen als zijne vriei maar dat men hem op een onbehoorlijke v als het ware verschalkt had. De heer Schaalje had zich inderdaad vooi kantoor Stompwijk aangemeld, tijdens Voori ten nog daaronder behoorde en hij dus het uitzicht had op een eenigszins dragelijke le wijze, behoorlijke huisvesting enz., die hi zijo standplaats Zoeterwoude, wonende vla! de Leidsche Koepoort, in ruime mate ge Vóór de vervulling nu der vacature wordt 1 schoten van het genoemde kantoor afgesche en met Zoeterwoude en andere dorpen Leiden-buiten-gemeente samengevoegd. De Schaalje beschouwt natuurlijk nu deze wichtige verandering zijne aanvrage voor Si, wijk als ingetrokken, daar hij inderdaad it lang recht had op bevordering, en er nu vooruitgang in gelegeu was om Zoeterwoaó Voorschoten te behouden, dan om Stompwijk; Voorscholen te verkrijgen. Doch ziet: kort genoemde verandering ontvangt hij de tijdin zijn verzoek om verplaatsing naar Stomp hem is toegestaan I Ik, en vele anderen met mij, gelooven, M. t dat dit een onwaardige wijze is om een i sproken, 66jarig inan te behandelen. Yolgei letter van de wet is het wellicht mogelijk, de benoeming niet kan gewraakt worden; wel zou het nog zeer quaestieus zijn, inhoet de bepaling, dat rang en anciënniteit de be dering der ambtenaren moeten regelen, verki is door het feit dat de heer Schaalje één k vooruit, doch in alle andere opzichten ach is gegaan, terwijl zijn opvolger te Zoeterwn die 20 jareu minder diensttijd heeft, nia leen twee klassen vooruit is gezel, maat oneindig gunstiger voorwaarden, watwoonp! enz. betreft, heeft verkregen. Maar hoe dit zij uit een moreel oogpunt is de handelt zonder eenigen twijfel niet te rechtvaardige; heer Schaalje had iets dergelijks dan oo weinig verwacht, dat door hem reeds m: gelen waren genomen om zich met zijn uit' O.-I. teruggkeerden zoon en diens vrouw kinderen te vestigen (de ontvanger van Leidei buiten-gemeente kan in de stad woneu) plaats daarvan is hij thans op een allertrearij wijze gehamerd aan den Leidschen Dam en u hij zich het genoegen ontzeggen, zijne kinde gedurende hun tweejarig verblijf hier te la bij zich te zien. Voor een man van 66 jai zonder blaam, die niet alleen zijn land nu was als ambtenaar, maar ook uit den strijd tef.'.' België, na vier jaren als vrijwilliger to 'w-bf' gediend, als 2de luitenant terugkeerde, voor air een man is een dergelijke ondervinding hard/ noemen om niet een harder woord te gebruik Ik ben niet volkomen op de hoogte, in hoeve er reden bestaat om te vermoeden, dat hier vete van eeu hooger geplaatst ambteua tegen den heer Schaalje in het spel is. Dezeli heeft reeds herhaalde malen zijne rechtmut klachten aan het departement van financiën ki baar gemaakt, zonder dat er nog uitzicht t( hem bestaat op herstel vau het ongelijk, dat hi buiten de schuld van den tegenwoordigen inii ter (de heer v. Delden toch was juist opgetrei en derhalve met de omstandigheden onbeke: werd aangedaan. Wanneer gij, Mr. de R., mij van oordeel zijt, dat een strikt-billijke bel deling van 's Rijks ambtenaren niet alleen gf derd wordt door de rechtschapenheid, maa: door het staatsbelang zelve, dan zult gij zonder fel een plaatsje voor het bovenstaande willet ruimen. Dit althans zal er door verkregen worden, zij, die zich terecht verwonderden over de vrees bevorderiug van den heer Schaalje, daai geeue voor hem nadeelige gevolgtrekkingen u zulleu opmaken. B. BUlTEIVLiAIVD. Frankr ij li. Nevens de heeren deRémusaten Barodet, is dl de clericale en legitimistische partijen de Im Liebman, een bekeerd Israëliet uit den Eli voor de Nationale vergadering te Parijs candidi gesteld. De Orleanistische organen oudersteut de caudidatuur van den heer de Rémusat, tvi; kansen op verkiezing, naar het zeggen der Pi sche correspondenten van de Eugelscbe en I sclie dagbladen, zeer goed staan. De Independence heeft uit Parijs het volg telegram ontvangen: De ministerraad is Zater! vergaderd geweest, om aan de gedelegeerde!' Regeering instructiën le geven. Indien de der permanente comuiissie te ver gingen, zot' de gedelegeerden hun onder 't oog moeten kt gen, dat zij niet uitmaken eene Commissie Regeering, maar slechts eene delegatie der Ks onale Vergadering en dat het aan hetGouven ment vrijstaat hen al of niet te ondersteunen. De Conservatieve Vereeniging in de W Hertz, heeft gisteren verklaard, dat geen lid conservatieve partij zijne stem mag uitbreng op den heer Barodet noch op den heer Réuius Het Republikeinsch Comité te Parijs, ond presidium van den heer Carnot, heeft zich opnies

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2