Gedureode de beide laatste maanden was bet vervoer vun landverhuizers naar Amerika weder zeer groot. De firma Prins en Zwanen burg expedieerden gemiddeld 160 wekelijks door een; uiurgen klimt dat getal tot over de 200 en in de volgende week vertrekt onze voormalige stadgenoot, de heer Dosker, thans te Zwolle, van hier, in gezelschap van ongeveer 130 personen. Opmerkelijk is het dat de meesten dezer emigran ten bestemd zijn voor Grand-Rapids en een niet onbelangrijk deel der kosten van den overtocht ontvaDgen van familiën in Noord-Amerika, die het daar goed gaat. De langdurige droogte veroorzaakt hier groot gebrek aan regenwater. Te Harlingen zijn als muntbiljeten van ƒ10 de tentbiljetten ian den goochelaar Kinsbergen uitgegeven. De commissaris van politie waar schuwt legen dit bedrog. Groningen, 17 April. Door den secretaris der commissie uit het departement Groningen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ter bevor dering van het schoolgaan van minvermogende kinderen, is een verslag openbaar gemaakt over de bemoeiingen dier commissie en over de uit komsten, door haar gedurende dezen winter ver kregen, door eene som van 2601.95 te besteden tot voediug van de meest behoeftige schoolkin deren. Het gevolg is geweest, dat die scholen gedurende dezen winter heter dan ooit te voren werden bezocht en dat de jeugd over het alge meen meer lust en opgewektheid betoonde, om bet onderwijs te ontvangen. Meer dau 270 be- hoeltige kindereu zaten van 13 Januari tot 29 Maart 11., dus gedureode 11 weken, dagelijks aan tafel, terwijl in de voeding der Israëhetische kin deren op aodere wijze werd voorzien. Maastricht, 17 April Heden is hier gevanke lijk binnengebracht zekere W. S., oud 23 jaren, -steenbakker, geboren en wonende te Echt, be schuldigd van moord, gepleegd op den persoon van Nicoiaas Key beek. GEMENGD NIEUWS. Ongeveer twee jaren geleden vermiste een houtvester in Silezië, Böckler genaamd, zijn zes jarig dochtertje. Er waren in den omtrek Zigeu ners gezien en alles liep samen om het vermoe den te wettigen dat bet kind gestolen was. Thans wordt gemeld dat het lijkje gevonden is in de schuur des vaders ouder hooi bedolven. Waar schijnlijk is het kind spelende in de schuur in slaap ge allen en juist op den dag dat het ver mist werd, 23 Juni, werd er hooi in de schnur gereden. De arbeiders hebben bet kind niet ge zien en zoo is 'tonder bet hooi bedolven geraakt. - In het laatste nummer van haren vijfden jaargang neemt ie Hoop des Vaderlands, weekblad voor christelijk nationaal schoolonderwijs, afscheid van hare lezers. Het blad zal ophouden te verschijnen. Op de lijn du Midi, tusschen Beziers en Nar- bODne, is een jongetje van 5 jaar uit een snel trein gevallen, daar het portier, waar hij tegen leunde, plotseling opensloeg. De moeder, die bij heai was, moest nog drie kwartier voortrijden eer de trein stil hield. Men kan zich haar toe stand verbeelden. Het ongeval is boven verwach ting afgeloopen, De knaap sprong dadelijk over eind en vroeg naar zijn vader en moeder, en 't eerste woord dat bij zijn vader toeriep, die zich zoo spoedig bet hem doenlijk was op de plaats bevond, waar het was voorgevallen, was; „Papa ik heb mijn pet verloren." De keizer van Ja pan heeft een edict uitgevaardigd, waarbij aan allé boeddhistische priesteressen en nonnen toe gestaan wordt te trouwen en dierlijk voedsel te gebruiken. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Maart. Aan het algemeen overzicht vao de Indiir is bet volgende ontleend: De berichten omtrent het rijstgebrek op Java zijn thans meer bevredigend, dank zij de krach tiger tusschenkomst van de regeering, die o. a. alleen in Demak aan ongeveer 15,000 menschen werk verschaft. De Javasche Courant van gisteren bevat het volgende „Blijkens het telegram van den resident van Samarang, van 10 dezer, varieeren in dat geheele gewest de rijstprijzen tusschen ƒ9. tot 12. den pikol. Tengevolge van grooten aanvoer van buiten- landsche rijst, is de voorraad van dit voedings middel vo:1oeode. Er hebben zich zelfs gevallen voorgedaan, dat me. rijst geladen schepen naar elders verzenden. Ouk aan aard- en peulvruchten bestond geen gebrek. Intusschen vereischt in 't bijzonder de toe stand van Demak en de daar aangrenzende dis tricten der afdeeling Samarang, naar 's residents gevoelen, nog voortdurend een nauwlettend toe zicht. Weder werden ƒ20000 toegestaan voor het arbei den aan wegen en dijken in Demak. Op den dog van afzending van residents telegram, waren door hem ook fondsen beschikbaar ge steld om in de districten Grogol en Singenkoelon, waar de voorraad rijst gering is, teQ deze de noodige voorzieningen te treffen. De resident, die daags te voren uit Demak was teruggekeerd, had daar bij voortduring zeer veel volk aan den arbeid gevonden bij de van be- stuurswege uitgevoerd wordende werken." De Soer. Ct. meldt dat de heer de Lijn, in dustrieel, en Biekart, architect, eene concessie zullen aanvragen voor eeD spoorweg met smal spoor van Poerwodadi naar Bojolali, zijude een afstaod van 23 kilometers. De Javatcke Courant deelt mede, dat de heer J. G. Coorengel den 7den Januari inet het Gouv's stoomschip Dassoon vau een tocht naar Nieuw- Guinea te Ainboina is teruggekeerd. De heer van Bloemen Waauders, resident vau Kadoe, in vroeger jaren te Banjoewangi met de leidiDg der Balische aangelegenheden bela9t, vertrekt dezer dagen weder naar Bali met een politieke zending. De Regeeriug had bezwaarlijk een betere keus kunnen doen, zegt de Loco motief. Door den Gouverneor-Generaal van Ned. lndiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan den inspect, van het boschw. in Ned. Indië R. Stuffken, en aan den comm. 2de kl. bij de posterijen H. N. van Gis teren; aan den contr. 1ste kl. bij het binoenl. besluur op Java en Madura W. Voute; aan den schout voor de politie te Weltevreden J. L. Bol derman. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de gowezen loods der 2de kl. bij het loodswezen te Soerabaija, A. Th. Schultz; de opziener der mijnen C. F. H. Köppelman; met behoud van recht op pensioen, het lid vau de wees- en boedelkamer te Soerabaija, J. L. Seket; uit zijn betrekking van advocaat en procureur bij het hooggerechts hof in Ned. Indië, Mr. J. J. A. Scbill; de ge schorste klerk bij 'stands alg. pakh. te Samarang, H. van der Zeep. Benoemd: Tot ads.-res. van Madjalenka J. J. Ratnbaldo; tot notaris, te Poerworedjo, A. J. Wolvekamp; tot hoofdcomm. op het res.-kantoor te Batavia, de ambt. op ivachtg. W. A. Lans, tot res. van Bagelen, G. J. van der Tuuk; lot ads.- res. voor de politie der stad en voorsteden van Batavia, E. A. van Vloten; tot secretaris der res. Bezoeki, H. D. Snabifié, tot lsten commies bij het dep. van justitie, Mr. J. J. A. Schill; tot ads.- res. van Madura, C. A. L. Jeekel; vau Bantaug P. J. A. Spaan; van Soekapoera-kollot J. F. W. Wessels; tot lid in den raad van just, te Bala- via, Mr. A. Makkers; tot pr'8. van den landr. der stad en voorst, van Batavia, Mr. D. J. M.P.Mulder. Goedgekeurd, dat door den landr. te Pon- tianak is benoemd: tot buitengew. subst.-griff. hij die rechtb., buiten bezwaar vau deu lande, P. J. van Kraaijenoord. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den onderiDtendant 2de kl. bij de mil. adm. J. H. Felix, aan den lsten luit. der inf. J. Kesler en aan den 2den luit. van hetzelfde wapen J. C. Laceulle; een tweej. verlof naar Nederland, we gens ziekte, aan deu maj. der inf. H. F. Meijer en aan den officier-van-gez. der 1ste kl. P. S. A. van Dura. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, de 2de luit. der inf. J. A. E. Eigenhuizen. Bevorderd: bij het wapen der artillerie, tot luit.-kolonel F. R. K. Peijer itn Hoff; tot majoor W. A. Brugman. Departement der Marine. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan deD eersteD machinist bij de gouvernements-ina- rine A. J. Verschuer. Benoemd: tot lsten machinist bij de gouver- nement8-marine, de 2de machinist bij die marine H. J. M. van Belle. Door deu commandant der zeemacht eo chef van het dep. der Marine in Ned.-Indië: bij de gouv.- marine benoemd: lot 2den stuurman, de 3de stuurman H. C. vau Stuijveuberg. Is vergunning verleend: om te repa. trieeren, wegens laugdung verblijf in deze ge westen, aau den kapitein-ter-zee H. P. Klerck, aan den off.-van-gez. 2de kl. J. Visscher v. Aalst, aan den tuit.-ter-zee 2de kl. G. van Herwaarden, en aan deu uff.-van-adm.3de kl. H. Kits van Heijniugen. Bij de afdeeliug telegrapnie benoemd: tot tele grafisten der 3de kl. P. Bwildens en E. C. J. Kö- ning, en de leerl.-lelegraf. A. J. F. Fagnoitieu H. Boltot adj-comm. bij den post en telegraafdienst, Th. K. Landouw, en H. Ph. Kuijp. BUITENLiAND. Frankrijk. Nog altijd loopt bet gerucht dat de heer de Goulard, de Minister van financiën, zijn ontslag zal nemen. In de regeeriDg9kringen hecht men er echter geen geloof aan. Maandag aanst. zal, onder de leiding van leden der linkerzijde, voorstanders van decandi- datuur de Rémnsat, eeo groote kiezersvergadering worden gehouden. Aan de Times wordt van lo dezer uit Parijs het volgende medegedeeld: „De graafd'tlaicouit, gezant van Frauknjk te Londen, had heden een langdurige bijeenkomst met deu minister van bui- tenlandsche zaken. De heer d'Harcourt moet er daarbij ernstig op aaugedruugeu hebben dat er een einde wrr.l gemankt aan deu tuestaud van onzekerheid, wcike een gevolg is van het uit stellen der behandeling van her hundeisiiaclaat, en de verzekering ontvangen hebben üat het uicuwe tructaat terstond ua de hervatting van de zittingen der Nationale Vergadering aau de orde zou worden gesteld. Ook uit het Zuiden des lands wordt met aandrang verzocht dat deze zaak tot eeoe beslissing gebracht tvorde, opdat er een einde kome aan de iu de havens aau de Middellauosche Zee heerscucnde onzeker beid." Geueraal Bouroaki, commandant te Lyon, is te Parijs aangekomen eu heelt den heerTuiers de verzekering gegeven dat iiet nimmer rustiger is geweest in Frauarijk's tweede stad. Alen is echter zeer vertoornd tegen de Nationale Verga dering eu zegt dit hij de verkiezingen te zullen toonen. De monarchale partijen wrijven zich reeds iu de handen. Uit Nancy wordt geschreven dat de geue raal von Alanteufiel, Couunaudaut van bet Duit- sctie bezettingsleger, deu iöüen, ter viering van den verjaardag des heereu Thiers, een diner van zestig couverts gegeven en zelf de eerste tuust op den Prcsideui der Repuoliek heelt uitgebiacht, die door den heer de Öaiut-Vallier met een dronk op den generaal werd beantwoord. De reis van den heer Thiers naar het Noor den is weder uitgesteld. De President deukt nog eenige dagen te Parijs te blijveD. Gisteren woonde hij de schietoefeningen te V meen nes bij. Donderdag was te Parijs opnieuw het ge rucht verspreid aai de Paus zou zijn overledeü. De Figaro, zeide men, had zelts een telegram ont vangen, waariD dit als een feit werd me lege- deetd. Noch aan het gebouw van de nunciatuor, noch aan de bureaux dei godsdienstige bladen was echter iels van zulk een telegram bekend. Doch men had daar hoegenaamd geeu berichten. In Algerië moeten weder eeuige, gelukkig onbeduidend, uugeregeldbeden zijn voorgekomen en te Tuns moet een opgewonden stemming heerschen. België. De koning is voornemens bij gelegenheid vau de tentoonstelling te Weeueu een geheele maand daar te vertoeven; de koningin zal hem verge zellen en haren gemaal in Hongarije, haar ge boorteland, brengen. Waarschijnlijk zal Z. M. ook Europeesch-Turkije bezoeken. De graaf en de gravin van Vlaanderen, ver gezeld van deD prins en de prinses von Hoben- zeltern, hebbeu de tentoonstelling van schilderijen, dnor de Nederlandsche maatschappij van Wel dadigheid te Brussel gegeveD, Donderdag met een bezoek vereerd. Ouitschland. Voor zijn vertrek naar öt. Petersburg zal kei zer Wilhelm deu 22sten nog eeu groote vour- jaarsparude vau de gezamenlijke ie Berlijn in garnizoen liggeude troepeu bijwoneu. Donderdag zijn vorst von Bismarck en de president vau het Staatsiniuisterie, veld maai schalk, graaf vou Roon, de eerste van Vaiztu, de luatste vau Gütergotz, te Berlijn teruggekeerd. Volgens de Kreuneitung wordt 't meer en meer waarschijnlijk, dat graaf Manteolfel den heer Aruiin als Duitscti gezant te Parijs zal ver vangen; terwijl graaf Arnim naar Londen zou worden overgeplaatst. Bij het katholieke gymnasium te Ostrowo hebben 4 leeraars, waarvan 3 Polen eD 1 Duit- scher, zich bereid verklaard otn in hunne klassen het godsdienstonderricht overeenkomstig de ver ordening der regeering iu de Duitsche taal te geven Oostettr.-Hongf. JMonarcliie. De Uoügaarsche delegatie heelt de begroo- ting van gewone uitgaven ten behoeve der Oos- tenrijksch-Hougaarsche armee aangenomen op een bediag van 89,935,480, zijnde J,830,180 gul den uiiuder dan door de Regeering was voor gesteld. Uit verscheidene streken inGallicie, die in het vorige jaar door overstroomiugen en misgewas geteisterd zijn, luiden de berichten thans aller treurigst. Eene leeuing van 5 millioen fl., die men tot den aanleg van publieke wegen aldaar heelt willeu sluiten, ten einde daardoor tevens aau de noodlijdeuden werk te kunnen verschaffen, is, ten gevolge van de gevraagde woekerwinst door de aanbieders, niet tot stand gekomen. Spanje. In de vergadering van de permanente commis sie, Donderdag gehouden, heeft de heer Pi y Margall beloofd, dat de verkiezingen op wettige wijze zullen plaats hobben. Tevens verklaarde hij dat er geeD sprake van is om de Cortes bijeen te roepen. Volgens berichten uit Puycerda van Don derdag hebben er de geestelijkheid, de leden der godsdienstige broederschappen en vele conserv tieven de wijk genomen Daar Frankrijk. Een k lonne van 2500 man regeringstroepen en cavaleristen onder aanvoering van Cabrinetyu ter vervolging der Carlisten op weg gegaan. K lonel Solo, komende van Lerida, is te Puycer gearriveerd. De Gazette bevestigt 't bericht omtient nederlaag van Dorregarray. De bende van Qq heeft een trein naar Barcelona doen dérailleere en 3000 pesetas nit de kas van de civiele gaf, vermeesterd. Voorts heeft zij den telegraafdra, vernield, en dreigt de beambten te zullen doo schieten, zoo dezen de circulatie Diet doen houden. TELEGRAMMEN. Parijs, 18 April. Het centrale republikein^ comité van Marseille heeft den heer Lockroji zijn candidaat aangenomen. Het spoorwegnet tusschen Konstantioopel Adrianopel is, volgeus hier ontvangen bene voltooid. AIcnr-Tork, 19 April. Na een reeks gevechtei welke gedurende drie dagen zijn voortgezet, hei ben de foepeu de Alodoc-lndiunen verjaagd e Maandag jl. Lavabad bezet. De cavalerie vervol de ladianen met rusteluozen ijver en geeft gee kwartier. De troepeu hebben 5 man verloren 10 manschappen zyn gekwetst. Hoe groot de liezen der indianen zijn, is niet bekend; eeo hui uer hoofden is gedood. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag. Geopend te twee uren. Voorzitter: de heer van den Brandeler, Burgemeester. Tegenwoordigde heeren Stoffels, de Eretne Lezwijn, Harterelt, Evers, Seelig, v. Hettinga Troi Le Poole, Goadamit, Buys, Veefkind, du Eu Cock, van Heukeloin, van Wensen, Dercksen, Vera en Bijlevelt. Afwezig met kennisgeving, de heer r. Puttkamc; De notulen der vorige vergadering worden gels en goedgekeurd. De \oorzitler deelt mede dat o. a. zijn ingekoal eene missive van den heer Wiggers v. Kerch: waarbij hij verzoekt ontslagen geacht te worden zijn verzoek tot bebouwing der Ruïne, tengevolj van voortdurende ziekelijke omstandigheden en ei adres van doctor Kaathoven en der heelmeestei houdende bezwaren tegen de voordracht omtrent hi geneeskuudig onderzoek der openbare vrouwenbi "J eerste wordt voor- kennisgeving aangenomen, tervri het tweede bij de heden te behandelen voordrad zal worden in aanmerking genomen. Aan de orde is: 1. Verzoek van Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevie om continuatie als gemeente-archivaris. Met 1 stemmen wordt deze continuatie weder voor de lijd van twee jaren verleend, Nadat de heer van lieuketom heeft betoogd het Leidsch Archief niet goed toegankelijk ia, en een commissie zou willen benoemd hebben om Archief te maken wat het wezen kan. 2. Voordracht betrekkelijk het adre3 van 4s schip- pers op Utrecht, om vrijstelling van de betalmi van het padgeld. De heer buys wil B. eu W. nog eens op hethai drukken spoed te maken, en dat dit een daad va billijkheid tegenover die schippers zoude zijn; ook heer Hartevelt zegt, dat er in '70 al gewezen door de commissie van financiën, op het toe te pa sen tarief, ook hij dringt dus op spoed maken aai daarna wordt overeenkomstig het rapport van 8. e W. en de commissie van financiën de voordracht aai gehouden op grond dat eerlang voorstellen zulle worden ingediend betrekkelijk eene opheffing van met de gemeenteUtrecht en Woerden gemeenscba| pelijk jaagpad. 3. Suppletoiro begrooting en staat van af-enotej schrijving op de begrootiDg, dienBt 1872, van H. G. Weeshuis. 4. Als voren van het Evangelisch Luthersch Wi en Oudeliedenhuis. 5. Als voren van het Werkhuis. 6. Staat van af- eu overschrijving op de gemei begrooting, dienst 1872, tot een bedrag 236.22. Deze begrootingen en staten van af- en oversebt ving worden allen met algemeene stemmen aan, nomen. 7. De voordracht totonderhandsche verhuring van 1 lokaal bij de Hooglandsche kerk en van het hl buiten de voormalige Wittepoort, respectieve! voor den tijd van 5 en 1 jaar tot het bedrug van per jaar wordt met algemeene stemmen aang nomen. 8. Verzoek van A. Al. Cattel, om ontslag als hul onderwijzer aan de openbare school voor n» uitgebreid lager ouderwijs der 2de klasse, vo: jongens. Wordt met algemeene stemmen eert verleend. 9. Voordracht betrekkelijk den verkoop vandelai derijen der Vereenigde Gast- en Leprooshuis in verband met de adressen van de fabrikant! J. Zuurdeeg en Zn. c. s. en J. C. Zaalberg Zn. c. s., alsmede de nog later ingekomen adü sen van de Gebrs. van Wijk c. s. De heer Buys vraagtwanneer de zaak toch uitj steld wordt, of er dan geen schikking met de ioJ strieelen zou tot stand te brengen zijn, die aao belangen der gemeente en aan die der industrieel voldoet. De Voorzitter zegt dat de industrieelen al e® aangezocht zijn zich tot den Gemeenteraad te weak dit is echter niet geschieddo fabrikanten sein,: niet den eersten stap te willen doen, dit is d< druk dien hij van de zaak erlangd heeft. De heer tilo/fets zegt dat na onderzoek met heer Neeb volstrekt niets van rechten der fa1» kanten gebleken is, Om de G jaren is er een huurt: gemaakt, alleen de laatste drie jaren is er mondei» verhuurd. De voorrechten, die verleend zijn, alleen de voorrechten van huurders, geene andci De industrieelen komen allen op voor hunne 'e meende rechten.'Zij schijnen niet te willenschikke De heer du liieu zou willen hebben dat adressanten zou worden voorgesteld dien grond tege taxatie over te nemenhet komt hem voor d adressanten aan het eind van hun request welt» léndheid laten doorschemeren en daarom gelooft wel dat de zaak op de door hem voorgestelde wij zou worden geschikt,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2