het hun ten laste gelegde aanleggen en continu- eeren, zonder de vereischte vergunning bekomen te hebben, eener particuliere binnenlandsche loterij, en het collecteeren van eene buitenland- sche loterij. Dit arrest, dat, hoewel de kamer van correc- tioneele appèllen anders is samengesteld dan ten vorige jare, geheel in overeenstemming is met het, zooals men weet, door den Hoogen Raad ver nietigde arrest van dit Hof in de zaak van den heer B. M. Paerl, zal waarschijnlijk ook aan het oordeel van den Hoogen Raad worden onder worpen. Gistermorgen te 6 uren heeft zich een per soon, wonende op de Leidschegracht, door mid del van een pistoolschot van het leven beroofd. Melancholie schijnt hem daartoe gebracht te hebben. Sloten, (Noord-Holland) 11 April. Ten gevolge van den lagen waterstand der polders, zijn de landen geheel van het overtollige water bevrijd, en de veldarbeid is overal in vollen gang. Het zachte weder van voor weinige dageu heeft de groeikracht niet weinig bevorderd, en het gras met een frissche groene tint gekleurd, 't ls ech ter wel te vreezen dat, wanneer de tegenwoor dige koude winden aanhouden, en vooral wan neer de nachtvorst zich herhalen mocht, alles we der een ander aanzien zal verkrijgen. Het jong vee, en zelfs hier en daar enkele melkkoeien, die men in de weide ziet grazen, hebben dan ook schraal voedsel en staan vrij wat koude uit. Overigens is de gezondheid van het vee vol doende. En dit wordt hier te meer gewaardeerd, omdat in het naburige Haarlemmermeer de toe stand in dat opzicht verre van gunstig is. Ook in vergelijkiug met den vorigen winter is hier alles zins reden tot dankbaarheid. Den Haag, 11 April. lu de jongste vergadering van den gemeenteraad alhier hebben B. en W. overgelegd een praeadvies omtrent een nader in gediend plan van de concessionarissen Maas en Kool tot aauleg eener zeehaven te Scheveningen. De adressanten meenen dat aan den zuidelij ken aanleg der haven verschillende hoofdbezwa ren verbonden zijn eu hebben thans verzocht haar ten noorden vau het gemeeotebadhuis te mogen oprichten. Omtrent dit nieuwe plan hebben Bi en W.bet oordeel ingewonnen van verschillende adviseurs, waaruit blijkt dat niemand met de aangegevene plaats ingenomen is. Ook de Commissie van Fabricage heeft in haar rapport groot bezwaar tegen deze noordelijke plaatsing. Volgens haar zal de zeehaven een nieuw ScheveniDgen op een halfuur atstand doen ontstaan en het tegenwoordig Scheveningen doen vervallen en te niet gaan. Zij adviseert mitsdien aaD B. en W. om aan de beeren Maas en Kool te kennen te geven dat dit plan niet kan onder steund worden en dat derhalve het vroeger ge nomen besluit, waarbij de zuidzijde van Scheve ningen als de plaats voor de zeehaven gewenscht is, moet worden gehandhaafd. Door de alhier bestaande muziekvereeniging Polyhymnia, waarvan Z. M. de Koning bescherm heer is, zal ter herdenking van haar 20jurig be staan, den 29steo April e. k. in de zaal Diligenlia eene eerste uitvoering worden gegeveu van het Oratorium Bonifacius., De Hofzangeres van H. M. de Koningin, Mevr. Offermaus van Hove, de heer C. Hill, bas, en de barytou bij den Rotterdamschen schouwburg, de heer Rubsam, zullen voor deze eerste uitvoering van het nieuwe kunstgewrocht des heeren Nicolaï hünne medewerking verleenen. Boskoop, 11 April. He handel in vruchtboo- men, coniferen en andere alhier gekweekt wor dende gewassen was dit voorjaar zeer levendig, en duurt, wat coniferen en kluithoudende planten in het algemeen betreft, nog steeds voort. Vooral de hier gekweekt wordende coniferen, hulsters, rhodddendrums enz. vinden steeds gereeden aftrek naar hel buitenland. Het is vooral Duitschlaud dat ze in groote menigte vraagt, en waarheen ook de verzending, per directen waggon van Gouda af, zeer gemakkelijk is. Hoewel de kwee- kerijen zich nog steeds uitbreiden en vooral de gedoemde gewassen in de laatste jaren bij dui zenden zijn aangekweekt, kan men toch niet zeg gen dat er te veel zijn, eD is er meer prijsver- hooging dan prijsvermindering; zelfs zijn exem plaren van nog niet algemeen verspreide soorten of variëteiten, en vooral die welke tot het vormen van collecties voor tentoonstellingen gekocht wor den, hoog in prijs. Delft, 11 April. Een tienjarige knaap, P. J. van dén BoS genaamd, werkzaam in de zeep- zieflerij „de Zeepton" alhier, had zich hedenna- iii iddag, te 4 uren, begeven in de distilleerderij van de heeren van Meerten Zn., om aldaar drinkwater te halen, toen hij het ongfeluk had door een openstaand luik (nog gesloten toen hij het even te voren passeerde) van een zoogenaamd grondvat, uiet moutwijn gevuld, te vallen. Niet tegenstaande er dadelijk hulp werd aangebracht, waartoe zelfs een der knechts van de heeren v. M., aan een touw gebonden, in het vat werd neergelateu, mocht men er niet in slagen den ongelukkigen knaap er levend uit te halen. Rotterdam, 11 April. In <'e Gemeenteraads zitting van gisteren is bij acclamatie aangenomen het vo rsiel van Burg en SVeili. tot hel aanleg gen van kaaimuren aan het buitendijks gedeelte der Noorderhaven. Voorts werd het voorstel tot reorganisatie van de scholon voor tneer uitgebreid lager onderwijs, in haar geheel vastgesteld. Maastricht, 11 April. Het Piovinciaal Gerechts hof in Limburg heeft gisteren uitspraak gedaan over het verzoek der heeren Clement Bruis, V. Tielens en A. Tielens, deelgenooten in de gefail leerde firma Math. Tielens, in bankzaken alhier. Het Hof heelt op het verzoek van gemelde hee ren gunstig beschikt, en, ingevolge art. 789 van het Wetboek van Koophandel, den te verstrekken borgtocht bepaald op 100,000 fl. voor den heer Cl. Bruis en f 25,000 voor ieder der beide heeren Tielen. Brlelle, 11 April. Een Noordsche bark heeft gisteren met 38 dM. diepgang midden in de geul van den Nieuwen Waterweg, met peil hoog water, gestooten en is blijven zitten. Het schip zal weg zijB. De equipage is gered. Utrecht, 11 April. De vereeuiging van onder wijzers in de gymnastiek in Nederland, zal Dins dag eu Woensdag 14 eu 15 April 1873, in het gymnastiek-lokaal der Rijks hoogere burgerschool alhier, des morgens te halftwaalf, eene vergade ring houden. De heer J. G. S. Disse zal daar een lezing houden; door den heer A.Fuijt wordt eene openbare les gegeven. De heer H. Vossenaar zal Woensdag-avond in Ttvo i een groot gymnastiek-feest geven. Arnhem, 11 April. Naar aanleiding eener ont vangen circulaire uit Utrecht, had gisteren alhier eene vergadering pluats, speciaal ten doel heb bende het oprichten eener Onderlinge Brandwaar borg-Maatschappij, uitsluitend voor Molenaars. In na volging van Utrecht, Amsterdam en Rotterdam, heeft deze zaak ook alhier veel bijval gevonden en werd staande de vergadering door 14 mole naars toezegging gedaan om deel te nemen voor (le som van ruim 80,000. Zutfen, 11 April. Er heeft zich hier ter stede eene nieuwe liberale kiesvereeuiging gevormd, ter vervanging van de vroegere: Redding door be zuiniging. Aanvankelijk zijn reeds 60 leden tot de nieuwe vereeniging toegetreden, terwijl 3 leden zijn belast met het ontwerpen van een regie- uieut enz. Leeuwarden, 11 April. Behoudens enkele wellicht noch aun te brengen wijzigingen, s het programma voor 's Konings bezoek van Friesland vastgesteld als volgt: Zaterdag 10 Mei. Vertrek van Assen, over Steenwijk eu Wolvega (ontvangst aldaar door 's Konings Commissaris in Frieslaud) naar Leeu warden. Ontvangst van Z. M. aan het spoorweg station door het Gemeentebestuur. Mede aldaar tegeuwoordig de schutterij, militaire macht ei eerewacht. Met rijtuigen naar de woning vai den Commissaris des Konings. Na het diner af daar toer door de stad ter gelegeuheid der alge meene illuminatie. Zondag. Godsdienstoefening door Z. M. bij te wonen. Na het dejeuner eene wandeling door de stad. Matioeé inusicale in den Prinsentuin, van wege de gemeente, met een bezoek te vereeren. Maandag. Bezichting van de voornaamste open bare inrichtingen. Diner vanwege de gemeente. Dinsdag. Bezoek van Harlingen. Onder anderen zeetocht ter bezichtiging der werken tot uitbrei ding der haven, üiuer vanwege de gemeeute. Vuurwerk, 's Avonds terug te Leeuwarden. Woensdag. Bezichtiging van nog een en ander Rijtoer door de gemeenten Meualduinadeel en Het Bildt. Harddraverij met paard eu chais van wege de provincie. Donderdag. Bezoek van Heerenveen, meteenig oponthoud te Beetsterzwaag. Van Heereuveen naar Oranjewoud. Vuurwerk te Heereuveen. 's Avonds terug uaar Leeuwarden. Vijdag. Bezoek vau Sueek, waarschijnlijk over Dronrijp en Bolsward. Van Sneek terug naar Leeuwarden. Vuurwerk aldaar vanwege de ge meente. Zaterdag. Vertrek uaar Groningen. Vooraf nog bezoek van Dokkum en Veenklooster. Breda, 11 April. Ouder de aangekomen vreein- delingeu der laatste dagen bevonden zicheenige Japaueesche rijksgenoten; zij hebben o. a. een langdurig bezoek gebracht aan de Koninklijke Militaire Academie eu aldaar al de fraaie ver zamelingen en de geheele inrichting met de meeste belangstelling bezichtigd. GEMENGD NIEUWS. De Amerikaansche oorlogskorvet Brooklijn, met het transportschip Supply op sleeptouw, beide met goederen voor de wereldtentoonstelling beladen, zijn Donderdag te Triëst aangekomen. Uitge lokt door hooge loouen, vertrekken een groot aantal bewoners der omstreken van Maastricht i- cOV'. naar Metz. De meesten hunner zijn Walen, en metselaars en timmerlieden van beroep. Dezer dagen ging te Nieuwkoop eene moeder, gewekt door het angstgeschrei van haar kind, een jongentje van ongeveer vijf jaren, buiten kijken, waar rij het kind, tot hare grrole ontsteltenis, in het \v er vou i liggen. Ofschoon in hoogst zwan- gvren toestand veikeerende, aarzelde de moeder geen oogenblik zich mede te water te begeven, en had de groote zelfvoldoening weldra haar kind, dat zich reeds in zinkenden toestand bevond, van een wissen dood te redden. De koningin van Engeland heeft sir Thomas Biddulph een postwissel van drie poml sterling eezonden, met een allerininzaamsten brief aan den soldaat Bris coe, wiens vrouw van drieliugeu bevallen is. De brief bevatte drie viooltjes, voor ieder kind één. Lady Grant voegde óók een pond sterling bij de gift der koningin, eu verscheidene officieren en dames hebben de kraamvrouw verschillende ge schenken vereerd. BUITENLAND. Frankrijk. Betreffende het vroeger vermelde gerucht, later tegengesproken, dat de regeering het voornemen zou koestereu tot annexatie van An nam, wordt in le Soir het volgende geschreven „Het Fransche oorlogschip Le Linois is den 28sten Januari van Saigun met eene geheime zending naar Hué vertrokken. Men zegt dat die zending bestaat in het overbrengen van een ul timatum aan den keizer Tuduc van Annam, waarbij hem ten laste wordt gelegd van in alle tegen de Fransche autoriteiten opgezette samen spanningen de hand te hebben en aan alle op roermakers en andere vluchtelingen uit de Fran sche bezittingen te Hué gastvrijheid te hebben verleend. Do machteloosheid van Annam oni den zeeroof op zijne kusten te keeren dwingt Frankrijk om de volgende eischen aan den kei zer Tuduc te stellen 1. dat het keizerrijk An nam zich onder het protectoraat van Frankrijk stelle; 2. dat een Fransch gevolmachtigde, als hoofd eener militaire, mercantiele en industrieële vestiging, zich te Hué nederzette; 3. dat er ter bescherming vau de aldaar gevestigde Fransche onderdanen en der Fransche vlag, op kosten der Annamitische schatkist in de hoofdstad van Annam eene toereikende Fransche bezetting worde gelegd; 4. dat er een voor de beide natiën voor- deelig handelsverdrag worde geslotenS. dat de keizer van Annain eene zekere uitgestrektheid gronds iu Tunkin aan de Fransche regeering afslu, tot bevestiging van hure eigene bezittingen en tot meer afdoende uitoefening van het pro tectoraat; 6. dat de stad Hué namens geheel Annam de kosten der tegenwoordige expedilie aan Frank rijk terugbetale eu alle wegens het protectoraat te maken kosten vergoede." u ooir voegt nierbij de volgende opmerking: „Het is niet waarschijnlijk dat Zijne Anna mitische Majesteit deze eischen zal bewilligen wanneer men het Journal d'Oulre-mer gelooven mag, zou de gouverneur-generaal van Cochin-China in het bezit zijn van instruetiën, waarbij hem de volmacht gegeven is om in dusdanig geval het protectoraat van Frankrijk over Annam met kracht vau wapenen le vestigen. De bezeliing van dit keizerrijk door Frankrijk is in elk ge.val alleeu eene vraag van lijd en van oppoituni- teit." In het Journal Official leest uien het vol gende „ln de eerste dagen van Maart heeft de regeering vau haar zaakgelastigde in Japan een telegraphiscli bericht ontvuiigeu, behelzende dat de regeeriug vau den Mikado de wetteu tegen den cbristolijken godsdienst had buiten werking ge steld, en de in 1870 krachtens die wetten gevan gen gezette christenen in vrijheid zou stellen. Uit eene nadere dépêche van d<-n graaf de Turenne (blijkt dal de laatste maatregel thans ook een feit is." De heer St. Marc deGirardin, vice-president tier Kamer, is overleden tengevolge van een he- Ijoerte. De candidatuur des heeren de Rémusat, als Afgevaardigde voor Parijs, zal bepaald gehaud- aaabl worden. Zoodra de heer de Goutaut-Birou te Parijs was angekomen heeft hij een onderhoud hehad met en heer Thiers. Het geiucht gat hij eerlang lijn post zou verlaten wordt tegengesproken. Ook meldt men dat de Spaansche gezant, Oio- sagt, zijn verzoek oui ontslag heeft teruggenomen Jp Je verzekeiing van Castelar, dat de centrale (egffiring te Madrid een conservatieve politiek lal 'olgen. Men verzekert dat Pascal, oud-prelëct van lyon,1 benoemd is tot onder-secretaris bij het ceparteuient van Binnenlandsche Zaken. Di Fransche Academie heeft besloten, den I eêrsten Donderdag in de volgende maand over te gtan totde verkiezing van eeu nieuw lid, inde pjaats vai wijlen graaf de Ségur. Caljy St.-Paul, eeu onder het keizerrijk zeer rijk «worden beursspeculant en tot den iden December lid van het wetgevend lichaam, is overleden.'dij was de schoonvader van generaal Fleury en len hertog d'Isly. Binnekort zal in de Madeleiue-kerk te Parijs eeu 2|dzaaui huwelijk voltrokken worden. De bruidegoi is de vicomte Charles de Thouais en de bruideene Chineescbe vrouw niet name Pr eli; Goul ertr issr :en tal ;QDI ipse iich en In il» ISl lf( .1 7TrTrr7n"n—gMWMW Ju Tse, de dochter van een voormalig gouvem der provincie Peking; zij werd als kind dooi Franschen koopman te Kanton aangenomen haar onder den naam van Maria liet doopeD te Bordeaux opvoeden, waar zij met den vicoi kennis maakte. België. Te Schooien heeft een dubbele moord pg gehad. Zekere Pieter van Dooren, die reeds rijke malen gevangen gezeten en wegens li looperij eerst kortelings uit een bedelaarsgesti was ontslagen, heeft zijn oude moeder en kleinkind, dat bij haar woonde, gedood, om eenige bespaarde penningen afhandig te mak Toen men hem arresteerde, zat hij met 't m waarmede hij de moorden had begaan, aard pelen te schillen. Van Dooren kon lezen no schrijven; zijn moeder had hem steeds naar sch gezonden, doch hij had zijn tijd in luiheid struat doorgebracht. In den laatsten tijd wti) hij aan de haven te Antwerpen, maar stond een luiaard als lid van de club „de hoek" te boek. Hij was niet driftig of op wonden, maar veeleer bevreesd en zacht van rakter; dit laatste schijnt nochtans niet aano melijk met 't oog op het verschrikkelijke van misdaad. Omtrent de bende misdadigers, die te Brc sel is ontdekt, verneemt inen nader, dat dagelijl nieuwe gevangennemingen plaats hebben, zoodi nu reeds ruim 30 personen in handen der jus tie zijn. De hoofdman der bende heet Falkt stein, naast hem staat een Pruis, Haugerbam geheeten. Deze laatste is gehuwd en heeft tw, kinderen. Bij zijn aanhouding vond men in reiskoffer een geladeu revolver en de eigendoi bewijzen van zeven huizen te Leuven, op z naam. De werklieden in de steengroeven te Eest sines-d'Enghien, len getale van 1200 a 1500 ho ben het werk gestaakt. Zij namen daarbij zoo dreigende houding aan, dat de cavale tusschenbeide is gekomen; men spreekt van tr restatiën; het paard van een gendarme w gedood. Denemarken. Men deelt ons het volgend schrijven mede vat de Oostkust van IJsland dd. 29 Jan.: In het late najaar hebben wij hier veel e» zwaar stormweer gehad, dat gevolgd is door ee» zoo buitengewoon strengen winter, dat de oudst lieden hier er zich geen herinneren kunnen, di er mede te vergelijken is. Op IJsland uioet bijna alle behoeften door invoer voorzien worden In het voor- eu najaar kuiiien de handelsscliepe bij de factorijen aan, die dan het bmiotxlv^de voor het volgende halfjaar aanbrengen; uu is ia eene der noordelijke provinciën, Thiugord Syssel genaamd, geen enkel handelsschip gearriveerd, zoodat daar nu een hongersnood heerseltt en de bevolking genoodzaakt aal zijn, om den honger dood ie ontgaan, eene reis van verscheidene dagen te voel over met sneeuw en ijs bedekte bergen vun 2 a 4Ü00 voet hoogte te uiaken. Ouder deze snerpende koude is het alleen voor de sterkste eu gehardste maiineu mogelijk zulk eene reis te maken, ofschoon er van dezen nog zeer velen bezwijken zouden. Bovendien zal de be volking van deze provincie zich over meerdere handelsplaatsen moeten verdeeleu, wanneer zij den tocht maken kunnen, want elk is slechts voor een halfjuar hoogstens van proviand voir zijn gedeelte voorzien, zoodat, bij onverwacht groote vermeerdering van bewoners, gebrek moe ontstaan. Ook heeft er nog eeue groote vulkanische uit barsting plaats gehad. Hoogstwaarschijnlijk is het de Vatna of Klofajökel geweest (omstreeks 64' N. B. en 16* W. L. van Greenwich) eeu gletscher van omstreeks 6000 voet hoog, die nu zijne kracht beproefd heeft. Op 65° 18' N. B. en 14° WL. was de dreuning van de uitbarstingen nog allervreese- lijkst, terwijl daar ook een groote hoeveelheid vulkanische asch neerviel. Daar dit bericht van 29 Januari is en meldt dat de uitbarsting iu dezen winter pluats vond, is dal vermoedelijk in December geweest, daar de winter niet voor laat in October of November ingevallen zal zijn, want al dat stormweer enz. heeft na mijn vertrek van duur in het einde van September plaats gehad. Grroot-Britannie. Vijltig deelnemers aan de wanordelijkheden, in Augustus van 't verleden jaar te Belfast ge pleegd, werden dezer dageu tot verschillende straffen verwezeu, Aan twee der beschuldigden is tien jareu, aan één zeven jaren dwangurbeid opgelegd. Eeu van de matrozen, gered bij het ongeval van de North/leet, John Start, werd dezer dagen veroordeeld lot vijftien maandeu tuchthuistraf. Zjn misdaad, diefstal uiet inbraak, werd reeds bedreveu in Juli 187U. Destijds was het der po litie niet gelukt den gevangene, dien zij ver dachten, te vatten. Het verzoek out onderstand voor de geredden van de liorthfleet, ouder wier namen ook die van John Start voorkwam, was aanleiding dat de politie haar maatregelen kou nemen en den dief arresteereu. Zoo ziet men al weder: „Onkruid vergaat niet." he Di ud

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2