beste artisten Amerika verlaten zoodra hunne reputatie gevestigd en ze een cirkel vau bewon deraars en vrienden verworven hebben. Ze schrij ven met grooten lof over de vele werken, door dien kunstenaar in de laatste jaren vervaardigd en tentoongesteld, en wenschen dat hij spoedig naar zijn aangenomen vaderland moge terug- keeren. Wij vernemen, dat zijn verblijf in ons land slechts voor een jaar zal zijn, hetwelk hij zich ten nutte denkt te maken met üollandscbe land schappen te gaan schilderen in zijn geboorteland. m.) Het oorlog-stoomschip Metalen Kruis, onder bevel van den kapitein-ter-zee Kip, is Zaterdag uit het Nieuwediep vertrokken, om via Suez de reis naar Oost-Indië te doen. De audiëntie van deu Minister van Oorlog zal op Donderdag 10 April aanstaande niet plaats hebben. Z. M. heeft Mr. A. van Naamen vau Eemnes, te Zwolle, met ingang van 19 April 1863, benoemd tot schoolopziener in het tweede schooldistrict der prov. Overijsel. Z. M. heeft aan J. M. Luyten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Munstergeleen, onder dankbetuiging voor de goede diensten, gedurende eene reeks van jaren in die betrekking bewezen, en in zijne plaats tot burgemeester dier gemeente benoemd A. C. Hamers. BINNENLAND. Amsterdam, 6 April. Gisteren wijdde de cor- rectioneele kamer der arrondissements-rechtbank alhier een tweeden rechtsdag aan de behandeling eener zaak, die veler aandacht trekt. Zij gold een vervolging tegen twee Italianen, A. Ciccolioi en Cb. Rotniti, op grond, dat zij op het Rusten burgerpad een snelrozijn-azijnmakerij zouden heb ben gehad, zonder daarvan aangifte en opgaaf der werktuigen te hebben gedaan, de daarvoor krach tens de wet verschuldigde accijns, en het daarvoor benoodigde patent voldaan te hebben. Op 2 Juli 1872 werd door den ambtenaar der belasting een visitatie ondernomen in een op- dat pad gelegen door hen gehuurd perceel, waaraan uiterlijk door niets te ontdekken was, dat daarin een fabriek werd gehouden. De ambtenaren schenen het ver moeden te koesteren, dat zij daar een geheime distilleerderij zouden vinden. Zij troffen in een zeer klein vertrek eenige werktuigen, die konden dienen voor het maken van azijn, maar ook voor het maken van kunstwijn. Zij vonden verder in het vertrek rozijnen en azijn op sommige kuipen, alsmede een kachel en buiten het ver trek een paar okshoofden afgewerkte azijn op een plaats. De beklaagden ontkenden tijdens de bekeuring en inbeslagneming azijnmakers te zijn, en beweerden een aangenaam' soort van Itali- aanschen kunstwijn te fabriceeren, waaromtrent zij den provincialen inspecteur vooraf hadden ge vraagd, welke regelen zij hadden iuacht te nemen, met het oog op de belastingwetten. Op de terecht zitting verscheen alleen de heer Ciccolini. De be klaagde Romiti, de bediende van dien heer, had sedert het gebeurde, wegens gebrek aan bestaan, dit land moeten verlaten, zoodat tegen hem ver stek werd verleend. De heer Caramelli werd als tolk beëedigd. Het uitvoerig getuigenverhoor, waarbij Italiaansch, Fransch en Holiandscb werd gesproken, gaf aan leiding tot een levendigen strijd, gevoerd tusschen den Rijksadvocaat Mr. J. G. de Koning van de zijde der administratie, en den advocaat Mr. Ph. A. Haas voor den beklaagde. Onder de gehoorde getuigen behoorde ook prof. J. W. Gunning, die als zijn indruk mededeelde, dat hij het er voor hield, dat er azijn werd gemaakt, o. a. op grond van den vorm en de inrichting der kuipen en van het op het heetst van deu zomer in het vertrek aanwezig zijn van een kachel, die wel noodig is tot de bij het fabriceeren van azijn vereischle temperatuursverhooging, maar niet bij het fabri ceeren van kunstwijn. Het bleek intusschen niet ten processe, dat de kachel op den 2den Juli ge stookt werd. Verder liep het onderzoek o. a. over de vraag, of het niet zeer goed mogelijk was, dat kunstwijn door de natuur, bij een hitte als in Juli 1872, tot azijn zou zijn verzuurd. Die mogelijk heid werd niet ontkend maar de waarschijnlijk heid van zulk een ongeluk niet groot geacht bij de vrij belangrijke gevonden hoeveelheid azijn. Er was ook een belangrijke hoeveelheid kunst wijn gevondenzoowel het onderzoek als de pleidooien gaven tot allerlei technische uitwij dingen aanleiding. De rijksadvocaat hield vol, laat de glimlach verdwenen was, de beide geluk kigen na, die zich naar bet stationsgebouw wend den en aan een slaperigen opzichter vroegen waar het naaste logement van de kleine plaats was. De trein ging in beweging en rolde langzaam voort de oude heer mompelde: vijfentwintig jaar geleden daar was het ik zou vandaag ook niet verder reizen, als ik baar daar gevon den had. dat bewezen was, dat de werktuigen en de grondstoffen voor azijnbereiding en tevens de afgewerkte azijn gevonden ware -. Beweerd nu beklaagde dat hier azijnbereiding dooi dr n. uur was verkregen, dan moest deze die bewering zoo al niet bewijzen, dan toch aannemelijk maken. Hij requireerde, namens den Minister van Fi nanciën, dat Romiti zou worden vrijgesproken, omdat hij de bediende was en dat Ciccolini, als de aansprakelijke persoon, zou worden schuldig verklaard aan de heui ten laste gelegde f- iten, met veroordeeling tot drie geldboeten, respectie velijk van 400, 1218 en 25 en tot verbeurd verklaring van al het in beslag genomene. De boete van ƒ1218 wordt verklaard, doordien voor eiken liter inhoud der onwettig gebezigde werk tuigen, een boete van 20 moet worden betaald. De advocaat Haas begon met een aanval op de administratie die, zijns inziens, deze vreemde lingen deerlijk had verongelijkt. Toen zij zich vergiste in haar vermoeden omtrent het aanwe zig zijn eener geheime disteleerderij, zou zij ab soluut een vervolging hebben willen instellen, en de aanwezigheid eener geheime azijnmakerij geheel ten onrechte hebben aangenomen. Pleiter trachtte o. a. aan ie toonen dat de beklaagde was volkomen ter goedertrouw, dat hier alleen kunstwijn was gefabriceerd, waarvoor, ook naar het gevoelen van prof. Gunning, dezelfde ingre diënten noodig waren mei verschil in bewerking; dat de vermoedens van prof. Gunning niet wer den gestaafd; dat deze deskundige de mogelijk heid der verzuring niet bad ontkend; dat niet was gebleken dat de beklaagde azijn had ver kocht, veel minder dat hij ze gemaakt had. De conclusie van het O. M. in deze werd bepaald op Donderdag 17 April e. k. Amsterdam, 6 April. In de Debating-Society Vooruitgang zal Woensdag worden verdedigd de volgende stelling: „Eene goede muntregeling behoort te berusten op het beginsel van internationale munteenheid." Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft op 2 April N. M. T. en G. A. de G., ter zake van feitelijkheid tegen dè eerbaarheid tegen iemand van de vrouwelijke kunne, met geweld dadigheid uitgevoerd of ondernomen, veroordeeld ieder tot een halfjaar cellulaire gevangenisstraf, met de kosten en H. A. vrijgesproken van boven gemelde beschuldiging. Haarlemmermeer, 5 April. Bij de op 3 April 11. gehouden stemming voor een hoofdingeland van Rijnland voor het 4de kiesdistrict is gekozen Mr. J. P. Amersloordt. Moerdijk, 5 April. Aan Ds. Koeken is kennis gegeven, dat aangezien het Classicaal Bestuur van Breda als Kerkeraad van Moerdijk beeft moeten optreden, de uit zijn midden naar Moerdijk ge zonden Commissie zich genoodzaakt ziet om, in vereenigiDg met den Consulent, van den heer Koeken het kerkelijk archief op te vorderen. Genoemde Commissie verlangt, dat de heer Koe ken onmiddellijk aan deze opvordering voldoen zou. De geschorste predikant was echter niet te huis. Toorachoten, 6 April. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden hebben gisteren alhier een bezoek gebracht aan de Kon. Ned. fabriek van gouden- en zilveren wer ken van den heer J. M. van Kempen, ten einde de zilverwerken te bezichtigen welke door den heer van Kempen naar de wereldtentoonstelling te Weenen zullen worden gezonden. Dordrecht, 6 April. Laatstleden Donderdag is op de rivieren De Noord en de Merwede in de nabijheid dezer stad een proefvaart gedaan met eon kabelsleepstoomboot. Met eenige geladen sche pen achter zich, werkte zich deze stoomboot langs eene daartoe bevorens in de vaargeul der rivier gelegd' kabel van ongeveer een uur gaans lengte, regelmatig stroomopwaarts vooruit. Deze nieuwe wijze van sleepen schijnt een groote bezuiniging te zullen brengen in de kosten van den sleepdienst stroomopwaarts. Assen, 5 April. De raad dezer gemeente heeft gisteravond, ten behoeve van illuminatie, versie ringen, enz., benevens het aanbieden van een diner aan Z. M. den Koning, tijdens H. D. ver blijf te dezer stede, een crediet veileend van 3000. Groningen, 5 April. Bij gelegenheid van de onthulling van het monument te Heiligerlee zul len als feestredenaars optreden de heeren P. Hof stede de Groot, emeritus-hoogleeraar, en Prof. Dr. W. Hecker, alhier. Leeuwarden, 5 April. Reeds lang vverd er van gesproken, dat verscheiden officieren der dienst doende schutterij alhier hun ontslag zouden vragen. De voornaamste reden was gelegen in de weigering van den Minister van Oorlog, om den lsten luitenant-adjudant Klercq, van het 3de ba taljon 1ste regiment infanterie, aangewezen om met 1 Mei e. k. te Zwolle in garnizoen te worden gelegd, te vergunnen hier in bezetting te blijven, ten einde alzoo ook diezelfde betrekking te kun nen blijven vervullen bij de schutterij, waarop het corps officieren zooveel prijs stelde, dat het zelfs een uit lijn midden naar den Minister van Oorlog afvaardigde, ten einde persoonlijk het ge daan verzoek te ondersteunen. Daar echter ook deze stap zonder gevolg bleef, hebben thans vijf officieren, waaronder drie kapiteins, ontslag ge vraagd. IHaavtrlc.it, April. Gistermorgen zijn de rechte' ournis ris en de curatoren in het fail lissement Math. Tietens door het Provinciaal Ge rechtshof in raadkamer gehoord. Nadat ook de drie firmanten op hun verzoek door het Hof waren verhoord, is bepaald, dat op Donderdag 10 dezer uitspraak zal worden gedaan over het door de gefailleerden ingesteld vetzuek, tot voor- loopige invrijheidstelling onder borgtocht, inge volge art. 789 van het wetboek van koophandel. GEMENGD NIEUWS. Het Handelsblad zegt, dat het bericht, als zoude Dikkens, vroeger conducteur bij Van Gend Loos, en ten vorige jare wegens diefstal veroordeeld, op 2 April in de gevangenis te Leeuwarden zijn overleden,onwaar is. Dikkens is nimmer in de gevangenis te Leeuwarden geweest, maar bevindt zich tot op dit oogenblik in het Huis van Arrest te Amsterdam Hij leeft nog, en is zelfs niet ziek.- Het N. v. d. B. verhaalt dat het boekje „De Spaan- sche vluchtelingen; een verhaal uit den tachtig- jarigen oorlog, door J. H. van Linschoten," uitge geven bij D. Mijs te Tiel, niets anders is dan een vertaling van een Engelsch werk. De heer van Linschoten, onderwijzer van eene bijzondere school, heeft de copie aan den heer Mijs voor oorspron kelijk verkocht. Reeds in 1863 verscheen bij den heer van Someren te Zutfen onder den titel „de Spaansche martelaars en de bevrijding van Hol land" eene andere vertaling van hetzelfde werk. Bij gelegenheid van de groote parade, door den Duitschen Keizer dezer dagen gehouden over de troepen in garnizoen te Potsdam, heeft een der compagnieën geexerceerd met het nieuwe vuur wapen, het geweer naar het Mauser-stelsel. De resultaten, waartoe men is gekomen, hebben de verbazing van velen verwekt. De kapitein dier compagnie heeft de manschappen binnen een halve minuut t.jds zeven salvo's doen gevon. Men ver zekert, dat dit getal, zoo noodig, kan worden ver dubbeld binnen datzelfde tijdsverloop. Üp een dorp bij Dundee heeft de predikant aangekon digd, dat hij niet meer kon studeeren en deswege voortaan oude preeken zou doen. Immers de duurte der steenkoleu liet hem niet toe op zijn studeer kamer te stoken. De hoogste prijs, bij de jongste groote verloting te Woerden, die uit vee bestond, ter waarde van 5000, is zooals men weet ten deel gevallen aan eene dienstbode onder genoemde gemeente. Daar zij het vee niet in bezit konde houden heeft zij het verkocht voor ƒ3100. BÜIÏEA'LA TV O. Frankrijk. De heer Buffet aanvaardde Zaterdag in de Kamer het Voorzitterschap. Hij betuigde aan de Kamer zijn dank voor zijne benoeming. Hij er kende de uioeielijkheden, die aan zijne nieuwe taak verbonden zijn, vooral nadat de heer Grévy hem was voorgegaan, aan wiens onpartijdige en bekwame leiding hij hulde bracht. Voor hem, die de functiën van Voorzitter uitoefent, zeide hij verder, vallen alle partijen weg. Ik vraag het vertrouwen van allen, zonder .onderscheid. Al wat strekt om het gezag der Kamer te verzwak ken, zou een ramp zijn voor het parlementair régime. Wij hebben een gedeelte van onze taak, met medewerking van den beroemden President der Republiek, volbracht. Wij hebben nog eene taak te vervullen: die om aan het land stabili teit te geven. Gij kunt rekenen op mijne volle dige toewijding, op mijn streven om de rechten dezer Vergadering te eerbiedigen. Toen hij geëindigd had, vielen den heer Buffet levendige bijvalsbetuigingen van de rechterzijde en van het rechtercentrum ten deel. In de zitting der Nationale vergadering van Donderdag werd de behandeling voortgezet van het wetsontwerp betrekkelijk het gemeentebe stuur van Lyon. Na eene vrij onstuimige beraad slaging, waarin de minister van binnenlandsche zaken mededeelde dat de regeering toestemde in de opheffing der centrale mairie van Lyon, omdat zij geen lichaam wilde laten bestaan dat zich tegen de wet verzette, besloot de vergadering met 112 tegen 194 stemmen dat zij tot de tweede lezing van het wetsontwerp zou overgaan. Te midden der discussie over dit wetsontwerp las de vice-president, welke de vergadering leidde, het volgende schrijven voor van den heer Grévy: „De redenen die uvj hebben doen besluiten het voorzitterschap neder te leggen bestaan nog. Ik kan dus niet anders dan bij mijn besluit blijven. Ik heb thans nog diegenen mijner ambtgenoo- ten dank te zeggen welke mij bij de stemming van gisteren een bewijs hunner achting en ge negenheid hebben gegeven." De benoeming van een nieuwen voorzitter had daarop Vrijdag plaats, na die der 25 leden van de permanente commissie. België. Brussel, dat alles doet om zoo spoedig mogelijk een waardig pendant van Parijs te zijn, heeft kans weder met twee nieuwe breede passages te worden verrijkt, die in een zeer leelijk gedeelte van de oude stad groote verandering zi gen. Tevens heeft een plannenmaker aan ning eeu ontwerp overgelegd tot hetstic een centraal spoorwegstation onder het de Rue Royale. Groot-Britannië. He ziltiu der [ende twee discu heeft der iogec de re niet ipric ichaj nem< eindt gevir Na avee In het Lagerhuis werden Donderdag terpellatiën betreffende het handelstract Frankrijk gedaan, de eene door den heer die vroeg of de regeering, bij het vot continueeren van het handelstractaat va geene pogingen had aangewend om ter met deu geest van dat tractaat strijdige lie van differentisele rechten van goederen Engelsche vlag en van entrepótrechten Engeland en Frankrijk ingevoerde goede geschaft te krijgen. Lord Enfield antwoord de regeering reeds bij herhaling het Fc gouvernement opmerkzaam had gemaakt nadeelen welke de Britsche scheepvaart vond van de in de eerste plaats bedoelde rentieele rechteu; wat de entrepötrechtei ging verklaarde hij dat de Engelsche reg tegen deze niets kon inbrengen, daar differeutigel waren maar even goed van sche als van vreemde ladingen geheven wi alleen niet van de uit Engeland ingevoerd toen, jute en wol, voor welke vrijdom va mogelijke rechten bij het tractaat van 186 dongen was. De tweede interpellatie, van den heer 1 was tot den heer Gladstone gericht en betr voornemens der regeering in geval de Nati Vergadering het nieuwe handelstractaat mocht aannemen, of zij dan de vóór het tri van 186U vigeerende bepalingen in het leve vet^ terugroepen dan wel op een geheel niet grondslag onderhandelen. De heer Gladstou| woordde dat de houding der regeering gestelde geval geheel van de omstandighed afhangen, doch voegde er bij dat het hei waarschijnlijk voorkwam dat dit geval, dt| werping van het tractaat, zich werkelijk voordoen. De bill tot afschaffing der tests aan de ui siteit van Dnblin werd in dezelfde zitting de eerste maal gelezen en de dag voor de tv lezing op 21 April bepaald. In het Hoogerhuis had denzelfden dag korte discussie plaats naar aanleiding vacl voorstel van den markies Salisbury dat er commissie zou worden benoemd om een oi zoek in te stellen naar de door de wetgevin geven gelegenheid om kapitaal tot verbetei van land te besteden, en naar de wijzigingen wet, welke noodig mochten zijn om die gele' beid meer vruchtdragend te maken. De voorsteller eo de sprekers, welke deze mot|eiJ ondersteunden, wezen op de moeielijk heden qor' de wetgever aan den grondeigenaar met beper rechten in den weg gelegd had in het verbetei van zijne eigendommen, door het met hypotlit Di bezwaren van die eigendommen geheel te bieden of zulks alleen onder zeer bezwaren ich voorwaarden toe te staan. Daaraan was volgt Ddt hen deels het improductief blijven van zeer gr« [har uitgestrektheden lauds en de slechte toestand arbeiderswoningen op de meeste groote bezittiog toe te schrijven, beide omstandigheden van zoort gemeen belang, dat zij de tusschenkomst vao wetgever vereischten. Nadat lord Granvilleiitj klaard had dat er bij de regeering geenerle. zwaar tegen de voorgestelde motie bestond, v zij aangenomen na eene kleine wijziging tel ben ondergaan, waardoor meer bepaald tvi aangewezen dat het onderzoek vooral nog in belang der eigenaars met beperkte rechten worden ondernomen. Het is in Engeland nog geen couleur de rl met de werklieden. Pas is de monster-werk;) king in Ierland geëindigd, nog is die in Wsj niet vergeten en die in Engeland niet onderdrul of meer dan 4000 kleedermakers in Schotlai tal van landbouwers te Banbury, al de metselat te Leamington, 1300 mijnwerkers in de distrj ten Bolton en Frauworth, 12,000 mijnwerkers Zuid-Staffordsbire staken het werk, terwijl t talrijke werklieden vau de aannemers te Lonot met grève dreigen. Meest allen is 't om lo«q verhooging te doen, doch sommigen komen ooi óp tegen nieuwe reglementen bij 't werk. Men vindt in de laatste dagen op verschil lende plaatsen tegelijk medeplichtigen aan deo| belangrijken diefstal ten nadeele der Engelscb' bank. In Amerika, België, Engeland, Italië, tliawl weder in Schotland, heeft uien al personen aso-l gehouden, die men beschouwt voor George well. Nu is er te Edimburg een man, zich ooc' mende Coutant, zeggende van Hamburg gekoma"! te zijn tot herstel van gezondheid, gevat, d'e! waarschijnlijk schuldig is. Althans, men beeft] niet alleen opgemerkt, dat hij, zoodra ze aankwa men, dagelijks de Londensche bladen kocht eu als 't ware verslondhij werd achtervolgd door de politie en zette het op een loopen, klom over heiningen, rende door verschillende tuinen eu werd gepakt; bij onderzoek vond men in zijo koffers verschilleude brieven, aan George Bid- well gericht. leru{

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2