De aanbouw in en om deze gemeente van perceelen, benevens verschillende andere werken, zijn zoo talrijk, al9 in de laatste jaren niet het geval is geweest; er komen dan ook werkelijk handen te kort, zoodat er behoefte is aau tiui merlieden, metselaars enz. Dat de toestand der arbeidende klasse hierdoor verbetert, is lichtelijk te begrijpen. Gistermorgen werd in de nabijheid van de Roode brug een persoon aan den weg gevonden, die men dacht, dat dood was, doch later bleek, dat de levensgeesten nog niet geheel waren ver dwenen; hij leed aan toevallen, en geen thuis hebbende, had hij den gebeelen nacht in dien toestand doorgebracht. Hij werd door een aldaar wonend persoon liefderijk opgenomen en ver pleegd, totdat hij genoegzaam hersteld was. Naar men verneemt, moet Woensdagavond, aan het pojitie-bureau aan de Tolsteeg-barrière, een rijtuig zijn aangehouden, waarin zich eene dame bevond, welke zich zou hebben schuldig gemaakt aan het te vondeling leggen van een kind in de gemeente Driebergen. D.) Deventer, 8 April. Gisteren overleed alhier, in den ouderdom van ruim 71 jaren, de heer Grandpré Molière, commissaris der Koninklijke Deventer tapijtfabriek en medebestuurder van Nederl. Nederl Mettray. Frederlksoord, 4 April. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat Z. M. bij zijn verblijf in Drenthe ook onze kolonie zal bezoeken en wel op Zaterdag 10 Mei, om van hier naar Steenwijk te rijden en van daar met extrat-rein naar Leeu warden te sporen. Groningen, 4 April. Tot bijwoning van de onthulling van het monument te Heiligerlee, op Vrijdag 23 Mei, is de geheele koninklijke familie uitgenoodigd. Aan Z. M. den Koning zal gedu rende HD. verblijf alhier een diner door de Staten der provincie en een door den Raad der gemeente worden aangeboden. Aan een algemeenen schietwedstrijd te Assen, op 7 Mei te houden, zal door 460 scherpschutters uit de vier noordelijke provinciën worden deel genomen. Zoowel door Z. M. den Koning als door vele autoriteiten uit het noorden zijn fraaie prij zen tot dit doel afgestaan. middelburg, 3 April. In eene gisteravond alhier gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn tot leden benoemd de heereu: Dr. M. J. Bouvin en C. D. Tielenius Kraijthoff alhier; F. H. de Beer te Goes; F. Caland te Axel; Dr. A. P. Fok ker te Goes; prof. C. M. Francken te Groningen prof. J. E. Goudsmit te Leiden; Dr. L. Mulder te Arnhem; Jhr. Mr. J. P. Six van Hillegom te Am sterdam; D. Veegens en Mr. C. Vosrnaer in den Haag; J. P. van der Auwerk te Leuven en J. van Beers te Antwerpen. GEMENGD NIEUWS. Do Daily News somt de voornaamste Britsche zeerampen op, waarvan de geschiedenis gewaagt. De noodlottige lijst begint met 't jaar 1120, toen de Blanche Nef nabij Harüeur verongelukte, waarbij de kinderen van Hendrik 1 en 363 personen om- kWAmën. De Royal Gèorgc kantelde om ter reede van Porstmouth, met 900 man, in Augustus 17S2. In 1811 werden de St. George, de Defence en de Hero gelijktijdig op de kust van Jutland gewor pen; van de 2000 zeelieden werden er slechts 18 gered, 't Zinken van de Captain ligt nog versch in Ieders geheugen. Deze alle waren oorlogsche pen. Pijnlijker nog is 't, te denken aan de enii- granten-schepen, die met hun levende lading in de diepte verdwenen, 't Stranden van de Royal Charter kostte 446 menachenlevehs. 't Verbranden van de Austria, midden in den Atlantischen Oce aan, 471. 't Zinken van 't transportschip Birken head, 454. 't Verbranden van de Amazon, 102. 't Zinken van de London, 220. 't Stranden van de Royal Adelaide, meer dan 400. 't Verongelukken van de Northfleet 300. De Britsche Anti-Tobacco Society, eene Vereeniging die zich ten doel stelt 't gebruik van tabak, „dat helsche onkruid", tegen te gaan, schijnt den moed te gaan opgeven. Een van hare bestuursleden, dé deken van Oarlisle, verklaarde in zijü jongsten zendbrief, dat hij de taak der Vereeniging beschouwt als een wanho pige; en dat hij slechts één middel ziet om 't menschdom te behoeden voor een totale verbas tering eu uitmergeling: eene wet moet't rooken verbieden. Te Koch zijn een paar jongeDS in een bierbrouwerij, stoeiende aan den rand vaD een brouwketel, er in gevallen. De een is geheel verbrand en overleden, de andere ligt doodelijk ziek. Door Jacobus Krijger, tuinier en hove nier te Naaldwijk, zijn gisteren de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond den Koning aangeboden. Donderdag-avond is te Rotterdam door agenten van politie aan den watertrap van het Sleepersvestje uit bet water opgehaald eene dienstmeid, die kort te voren bij het scheppen van een emmer water in de haven is gevallen. Dadelijk in eene herberg gebracht en geneeskun dig behandeld, bleek het dat de levensgeesten waren uitgeloofd. Donderdag-avond is uit den Singel te Haarlem opgevischt en naar het bureau van politie overgebracht het lijkje van een pas geboren kind van het mannelijk geslacht. De voe ten waren aan elkander gebonden met een touw, waaraan een steen. De moeder van dat kind, zijnde eene jeugdige dienstbode, is door de politie ontdekt en aangehouden. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Maart. Blijkens een op 23 Febr, uit Deunak afgezon den telegraphisch bericht van deu resident van Samarang, hebben aldaar opnieuw belangrijke overstroomingen plaats gehad. Na de dijkbreuk van Pahitan waren ook de dijken van Temoer, Sambiredjo, Tremangs en Merajon vaD het ooster-kanaai te Gelapan voor den stroom bezweken. Verschillende duikers spoel den weg. Bij die gelegenheid kwam een man om het leven. Het aantal bouws der beplante velden, die overstroomd zijn, kou nog niet met juistheid wor den opgegeven. Ook aan de Serang was een dijkbreuk ont staan. Het water iD deze rivier was nog steeds rijzende. Door den Assistent-resident werd met den meesten ijver alles in liet werk gesteld om het onheil te keeren. Tot het nemen van de vereischte maatregelen werd door den resident gehandeld in overleg met den mede ter plaatse aauwezigeo hoofdingenieur van Ketwich. De hoofdambtenaar de Bruijn was met den re gent naar de grens van Japara vertrokken, om kennis te nemen van de middelen tot waterafvoer. (Jat. Cour.) Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomeD: Civiel Departement. Verleend: Een tweej, ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den assistent resident van Blitar, F. W. Voswinkel Dorselen; een tweej. verl. naar Nederland, wegens ziekte, aan den referend. bij liet dep. van binnenlandsch bestuur H. A. vao den Bor, aan den controleur der 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madura B. Donker Cur- tius, aan den tweeden commies bij de algem. rekenkamer A. Ph. Barbier, aan den commies bij 's lands algem. pakhuizen te Padang C. L. Stek- kens, aan den ambtenaar ter beschikking bij liet binnenl. best, op Java en Madura A. M. G. Meer- tens, en aan den derden comui. bij de algem. rekeuk. A. M. Varkevisseteen tweej. verl. naar Nederland, wegens ziekte, aan den assisteut-resid. J. C. G. S. van Kraaijenoord, aan den control, der 1ste kl. by de statistieke opname O. A. Bar- nabij Laucier en aan den comm. op bet residentie kantoor te Telok-Betoog J. E. Gimberg. Benoemd: Tot seer. der res. Rionw en on- derhoorigh., te Batavia C. van Zijp; tot hoofd- comm. Dij het depart, van onderwijs, eered. en nijverh., P. J. A. Zaalberg; tot comm. by 's lands algem. pakh. te Padang, P. G. Schotel, T. H. van Benthem van den Berg; tot buitenge woon subst.-griffier bij den landraad te Soera- baja, buiten bezwaar vau den lande, F. C. Ca- licner, klerk ler griffie van dien raad; tot 2den buitsugew. subst.-griffier by deu laudr. ie Blitar; buiten bezw. van den lande, C. B. J. Waersegets; tot eerste hulponderwijzers: aan de openbare lagere school te Buitenzorg W. F. G. L. Haanstra te Bandjerinasin M. J. J. Op de Laeij tot hulp onderwijzers aan de openbare lagere school te Sumanap H. J. Scheller; te Padabg-Pandjang J. B. Kampschuur; te Makassar H. D. J. Rijuen- berg te Bandong J. L. van der Toorn tot tweede hulpoDderw. aan de openb. lagere school te Oheri- bon W. Rijst; te Poerworedjo J. H. A. Hummel- genstot derden hulponderwijzer aan de open bare tweede lagere school te Batavia H. E. Böck tot lsten commies, de ambten, op non-activiteit Jhr. J. H. Hora Siccaina, laatstelijk die betrekking vervuld hebbende; tot referendaris Mr. L. VV. C. van den Berg; lot hooldcommies D. E. Pareira; tot controleur der 1ste kl. Mr. F. C. Valck; tot control, der 2de kl. W. de Vogel en J. J. H. vau Hall; tot ambten, ter besehikk. C. J. de Jaager, P. C. van Vrijberghe de Cuningli en J. H. Har deman; tot assistent-resident van Blitar J. C.Th. Kroesen; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang Mr. H. L. Wichers; tol com mies op het assist.-residentiebureau te Meester- Cornells H. Groeneveldt; tol comm. op het assist.- resid.-bur. te Sintaug H. Meuke; tot lid in den raad van justitie te Padaug J. C. Botter; tot griffier by den landraad te Tagal Mr. J. J. W. Schollen; tot buitengew. substit.-griffier buiten bezwaar van den lande Mr. C. Wijbrandi, ambten, voor de burgerlijkeu dienst in Nederlandsch-Indië. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot lui tenant-kolonel, J. G. van Thieltot majoor, E. D. C. Middelaer; tot kapiteins, Th. C. V. B. de Steenhuijsen, E. A. Daendels, C. H. AlteBstein en G. A. Diederichtot eerste luitenants, J. Th. E. Pex, C. E. te Mechelen, G. H. R. Halewyn en N. J. Stadlmaier; tot off. van gez. der 2de kl., de offic. van gez. der 3de kl. M. L. Ritsema. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte aan den eersten machinist bij de gouvernements marine J. J. M. Behrens. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst, het hoofd van het district Kotta Sumanap (Madura) kiabi mas Widja Astra; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de comm. op het res.-kantoor te Soera- karta J. M. Apon de deurwaarder bij den raad van Justitie te Samarang A. Pijl; de klerk op het res.-kant. te Kediri C. J. Melger; de leerling- telegrafist E. V. H. van Haasen; de resident van Djokdjokarta A. J. P. H. D Boscn. BUITENLAND. Frankrjjk. Nadat in de zitting vau de Nationale Vergade ring van 2 dezer een paar spoedeischende wets ontwerpen zonder discussie waren aangenomen, las de vice-president Vitet, die de vergadering leidde, den volgenden brief van den voorzitter Grévy voor: Mynheer de vice-president, Ik verzoek u aan de Nationale Vergadert mijn ontslag aU voorzitter te willen mededeelen. 1 Neein de verzekering aan mijner bijzondere hoogachting. Een der afgevaardigden van de linkerzijde vroeg, of er niet terstond tot de verkiezing van een nieuwen voorzitter diende overgegaan te worden; waartegen de beer Baragnon van de rechterzijde echter opmerkte dat eene zoo gewichtige verkie zing niet zonder voorbereiding en beraad mocht gedaan worden en het hem derhalve voorkwam dat zij een dag behoorde uitgesteld te wordeu. Over deze vraag had eenige discussie plnais, waarin de heer GermaiD beweerde dat het uit stellen der verkiezing tot Vrijdag eene beleedi- giog zou zijn voor heer Grévy, dien hij, op grond van de uitnemende wijze waarop hij ge durende twee jaren gepresideerd had, het best geschikt voor het voorzitterschap achtte; daarna besliste de vergadering dat zij terstond tot de verkiezing zou overgaan. Bij de stemming ver eenigden zich 349 stemmen op den heer Grévy en 231 op den heer Buffet; de heer Grévy werd dus opnieuw tot voorzitter gekozen, doch uit een gisteren ontvangen telegram blijktdatde heer Grévy by zijn besluit volhardt. Een aantal afgevaardigden, verscheiden mi nisters en de heer Thiers zelf brachten voor den aanvang der zitting van de Nationale Ver gadering bezoeken aau den heer Grévy om hem te bewegen van zijn voornemen om ontslag te nemen als voorzitter af te zien. De pogingen waren echter vruchteloos. Naar le Soir zegt, zou de heer Grévy aan deu President der Republiek bebben te kennen gegeven dat plichtgevoel hem tot nog toe op eene plaats gebonden had, waarop hij, eenmaal met algemeene stemmen geroepeü zijnde, in den laatsten tijd van eene zekere zijde der Vergadering inaar al te dikwijls tegenwerking en vijandigheid ondervonden had. Sedert de over eenkomst betreffende de ontruiming van Frankrijk was tot stand gekomen, waren de omstandigheden echter veranderd, en had hij besloten zijne On dankbare taak op te geven om zich geheel te kunnen wijden aan de werkdadige politiek met het oog op het toenemende belang der quaestiën van binnenlandsche organisatie. De dagbladen der linkerzijde en het officieuse Dien Public nemen bet gebeurde te baat, om aan de rechterzijde der Nationale Vergadering hare heftigheid en onhandelbaarheid te verwijten. De Parijsche bladen noemen de heeren Mar tel en Casimir Périer als het meest in aanmer king komende voor de caudidatuui tegenover den heer Buffet; Donderdag namiddag werd uit Ver sailles bericht dat de heer Périer voor de candi- datuur had bedankt en dat zijne vrienden met de geheele liukerztjde en het Linkerceutrum voor den heer Martel zouden stemmen. Bij de verkiezing van een president der Kamer zijn uitgebracht op den heer Buffet 304 en op den heer Martel 285 stemmen. De lijst der leden, uitmakende de permanente commissie, is, zooals zij door de dagbladen is medegedeeld, goedgekeurd. De Kamer heeft met 401 tegen 178 stemmen aangenomen het ootwerp dér commissie tot her vorming vau het gemeentebestuur van Lyon. Er is besloten beden twee zittingen te houden. In het Journal des Débats komt eene bereke ning voor der financieele gevolgen van het tractaat met Duitschland van 29 Juni 1872 betreffende de betaling der oorlogsschatting, en van die van de nadere overeenkomst vau 15 Maart jl., waarvan het resultaat is dat de laatstgenoemde overeen komst, door besparing van rente eu van kosten van onderhoud der bezettingstroepen, aan de Fran- scbe schatkist een voordéfel bezorgd hééft van 108,400,000 francs. Paris-Journal heeft ter gelegenheid der dis cussie over de Wetsvoordracht omtrent Lyon eene opgaaf medegedeeld van den maatschappelijken slaat der leden van den Lyonschen gemeenteraad en van bet nedrag, 't welk zij in de belastingen opbrengen. Volgens die opgaven, is de herbergier Barbecot het boogstaangëslagen lid en wel ter sonime van 117 fr. en bevinden zich onder de overige leden personen, die niét meer dan 3 a 4 fr. en zelfs wevers, die hoegenaamd geene belastiDg betalen. Ori-oot-1 Iritiiiijxië. De thans bij bet Lagerhuis aaDbaDgige bill betreffende de afschaffing der tests aan de univer siteit te Dublin, welke door den heer Fawcettis ingediend eu, gelijk in de dagbladen verzekerd wordt, door de regeering zal ondersteund worden, bevat de volgende hoofd bepaliug„Na de af kon diging dezer wet zal vau niemand de ondertee- kening van eeuig formulier of geloofsbelijdenis, of het afleggen van een eed aangaande zijne gods dienstige overtuiging, of de uiterlijke aansluiting aan eenig bepaald kerkgenootschap gevorderd wordeu voor de aanvaarding of uitoefening van eenige rechten eo voorrechten, die aan de leera ren en leerlingen der universiteit van Dublin toeko men; noch zal een door eenig persoon verkregen stipendiaat ol' andere toelage uit de fondsén der universiteit vervallen om reden dat die persoon de ordening als geestelijke niet verkregen heeft." In de motieven van het wetsontwerp wordt aan gevoerd, dat de weldaden van het Trinity col lege 60 (Je universiteit van Dublin en het daarop gegeven onderwijs in godsdienst en geleerd voor allen gelijkelijk behooren open te staat derhalve de afschaffing der lests, welke die deelen uitsluitend aan de belijders van ze godsdienstige meeningen toekende, noodig De genoemde bill kwain Woensdag-avon het Hoogerhuis aan de orde, doch wegens het gevorderde uur werd besloten de behandelin te stellen tot Donderdag. Tusschen Groot-Britannië en Italië uitleveringstractaat gesloten, dat den lldend maaod in werking treedt. De meeste passagiers aan boord der All waieti lersche en Duitscbe landverhuring schade wordt begroot op 1,200,000 guldens, flo zakelijk komt die ten laste van Londensche Liverpoolsche assurantie-maatschappijen en Llo De Atlantic maakte haar 19de reis over deo{ aau en had nog nooit, evenmin als een derj pen vau de White Sfar-lijn, eenig oponthoud had. De boot bad elf dagen reis toen zij Duitschland.. De Duitsche Rijksdag heeft zich Woensdag derom bezig gehouden met bet reeds twee door hem aangeuomene maar door den Boodn ter zijde gelegde eu thans door den heer c. s. op nieuw ingediende voorstel, strekkende de bevoegdheid der rijkswetgeving tot het sche gebied van het burgerlijk recht uit te den. Nadat de heer Lasker kortelijk de mee len ontwikkelde gronden, welke voor het voj pleiten, herinnerd en den wensch geuit de Rijksdag iu deze laatste zitting van het te woordige zittiDgtijdvak aan het Duitsche de weldaad der rechtseenheid mocht km schenken, nam de minister Delbriick, pre der Duitsche kanselarij, hét woord en zeide „Het reeds verleden jaar door den Rijk aangenomen voorstel van den heer Lasker t dat heden opnieuw aan uwe beraadslaging!, der worpen, heeft in den Bondsraad bij lil ling eeu onderwerp van overweging uitge De bij die overwegingen gerezen moeielijkl hebben in den loop van bet laatste jaar dt doening dezer zaak niet veroorloofd. Thanseci| zijn zij in zoover overwonnen, dat er uitzicht bestaat dat de in eene zoo gewickil quaestïe voorzeker vvenschelijke eenstemmig! of althans de grondwettige vereischte ineeri| heid van stemmen voor de hier bedoelde w ging der constitutie weldra bereikt zal vvordi De verbonden regeeringen zijn voornemen: gelijk met de wijziging der constitutie eene missie te benoemen om een algemeen burgei wetboek samen te stellen, waarbij zij uitj_ van de gedachte dat de eeDheid vanlit*, burgerlijke recht het hoofddoel van het th behandelde voorstel is," Het voorstel werd vervolgens bij eerste e tweede lezing en Donderdag bij derde lezing ni eene overgroote meerderheid aangenomen; alle liet centrum stemde tegen. In de zitting van het Heerenhuis werd gister bij tweede lezing onveranderd aangenomen wetsontwerp over de wijzigingen iu de con tutie, betreffende de verhouding tusschen Sl en Kerk, en. yvel met 81 tegen 53 stemmen In de zitting van den Rijksdag lichtte de hi Lasker zijne interpellatie betreffende de ras schappijen op aandeelen toe. De heer Delbri erkende namens de Regeering, dat hervoruiij der wet op dit punt noodzakelijk was. Wj) klaarde pamens de Regeeriog, eene zoo-lui hervormingswet te zullen indienen, na des keuring der afzonderlijke Staten te hebben wonnen. De Rijksdag is daarna tot 21 April op rt gescheiden. Aan het „Deutsche Eisenbahn GeselIscbi is dd. 27 Maart definitief concessie verleend den aanleg en exploitatie van deD spoorweg, de Hollandsche grenzen bij Bocholt, door de V phaalsche kolenvelden naar Hameln, in aam ting met den HannoverAltenbekener spoors Te Mannheim zijn dezer dagen een pel leur en „petroleuse" veroordeeld. De eerste, metselaar, die, om tegen hoog loon werk tel gen aan nieuwe gebouwen, drie branden htl' sticht, waardoor een schade van f 150,000 is' oorzaak!, werd tot 15; de vrouw, die getts had haar gebuurre woning met petroleum brand te steken, werd tot 2 jaren tuchthuisst veroordeeld. -EE-usland. Naar uit St.-Petersburg gemeld wordt zal dok te Kroonstadt, met welks aanleg reed9 in 1' een begin is gemaakt, iu de aanstaande niM Mei geheel voltooid zijn. Het heeft eene l®l van 500 voet, eene breedte aan de sluisden' van 70 voet en eene diepte van 41 voet. Het Slavische comité te St.-Petersburg he besloten, al zijne beschikbare fondsen voorts# aan te wenden tot ondersteuning van kerken scholen en tot verspreiding van Russische boek en nieuwsbladen in Slavische landen, zootne tot het ter hulp komen van jongelieden uit Slavische stammen, in hèt bekostigen hunner leiding, wanneer zij toonen bijzonderen aanl te bezitten voor de beoefening der wetenschap

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2