id. Door de Fransche spoorwegmaatschappijen bekend gemaakt, dat zij, tot nadere aankon- giog, geene goederen ter verzending naar Spanje janDemen. Het dagblad Le Corsaire heeft een inschrij- riug geopeod om Fransche werklieden in staat stellen de Weener tentoonstelling te be- loeken. De Spaanscne consul Calvo heeft zich ge bogen gegeven en zal, op eigeu verlangen, de Spaansche overheid uitgeleverd worden. Is is hij, door de Fransche politie, vergezeld den Spaansche secretaris van het gezantschap, ■ar de gienzen vervoerd. GS-root-Britaimië. Blijkens eene door het depart, van financiën jen baar gemaakte opgave bedroeg de opbrengst [;er belastingen en andere rijksmiddelen over het jeo Bisten Maart geëindigde financieele jaar 16,608,770 pd. st. ol 1,900,456 meer dan in het dienstjaar- 1871—72. Aan het slot van het dienst bar was er eene som van meer dan 8% millioen sterling al9 batig saldo in kas, na aftrek van alle tot in de maand Juni 1873 te Idoene betalingen. Bij het bespreken dezer opgave merkt de Timet ader anderen het volgende op: „Men kan bet lOrmaal cijfer der rijksuitgaven stellen op 72 ïllioen ponden sterling, en rekenen wij dus voor et nieuw ingetreden dienstjaar op eene inkomst n 76.6 millioen, zoo blijft er uit de gewone ddelen 4.6 millioen beschikbaar voor de schade vergoeding aan de Vereenigde Staten. Er zijn icbter omstandigheden aanwezig, welke ons tot oorzichtigheid behooren te stemmen en verbieden lat wij voor het nieuw ingetreden jaar eene even ime opbrengst der middelen verwachten als in kt pas geslotene. De accijnzen hebben veel op- ebracbt, maar de evenredigheid waarin de op- rengst der accijnzen dusverre toenam, is afge- otneo. Het op 30 September eindigend kwar taal bracht 758,000 pd. st. meer op dan bet cor- •espondeerende kwartaal des vorigen jaars, het ip 31 December eindigende bracht 605,000 pd. it. en het op 31 Maart eindigende slechts 461,000 id. st. meer op. Zoo leverden in het op SO Sep- ember eindigende kwartaal de posterijen 88,000 id. st. meer op dan in 1871, in het kwartaal October- iajfcecember slechts eene vermeerdering van 22,000 ize id. st., terwijl er zich in het laatste kwartaal ene vermindering van opbrengst van 40,000 st. voordeed. Deze cijfers zijn welsprekend zullen den heer Lowe waarschijnlijk wel ver innen om de raming van 's rijks inkomsten lager stellen dan de in het afgeloopen jaar verkre- cijfers. Wanneer hij die ramingen een mil- lien lager stelde, zou het eindcijfer der inkom- sen op het budget 75,600,000 pd. st. en dat der uitgaven 72,000,000 pd. st. bedragen, en het over- irjjichot zou maar juist voldoende zijn om onze ir-J-chuld van 15 millioen dollars aan de Vereenigde erftaten af te doen. Iets meer dan 400,000 pd. st. u er, nadat die afbetaling had plaats gehad, ia de schatkist overblijven." Wat de uitkomsten van het dienstjaar zelf be itelt, geeft de Times de meeuing te kennen dat aarschijnlijk de kanselier van de schatkist zelf el gewenscht zou hebben dat het batig slot niet ib ODtzettend groot geweest ware, omdat hij ct een minder aanzienlijk batig slot met meer 'acht zou hebben kunnen stand houden tegen leo aandrang tot vermindering van belastingen, elke een onvermijdelijk en onmiddellijk gevolg van de ontdekking van groote saldo's in de batkist. De New-York Herald deelt het volgende mede tntrent de arrestatie van Bidwell, een der op- hters van de Eugelsche bank, die te Havanna gevat. „Toen hij zich door de ag nten van olitie, met zijn aanhouding belast, zag aange regen, riep hij zijne vrouw toe „Zeg niet wie ge zijt, noch van waar ge zijt, icb iets wat ons betreft I Bidwell heeft verklaard Chicago geboren te zijn. iEr bestaat geen uitleveringstractaat tusscben iQDje en Engeland, maar de Gouverneur-Gene ts! van Cuba, handelende volgens orders uit Isdrid, heeft zich gemachtigd verklaard de uit- itering toe te staan, alsof er wél «en tractaat estond. Bidwell zal dus naar Engeland worden lergebracht, zoodra de Spaansche overheden ge- oegzame bewijzen van zijn schuld zullen heb- en verkregen." DuitschlaxicL. Vermits na het in de vorige zitting van den lijksdag genomen besluit nopens de invoering >Q het burgerlijk huwelijk in Duitschland, daar in geen gevolg is gegeven, zal weldra door de ^vaardigden Dr. Völk en Dr. Hinschius een ssrtoe strekkend voorstel van wet worden in- Sediead. De interpellatie van den afgevaardigde Las- ;et, over de misbruiken bij het verleenen van 0uces9iëu, zal heden of morgen bij den Rijksdag behandeling komen. Algemeen wordt het er voor gehouden dat raaf von Arnim als gezant te Londen zal op reden. Hij zelf zou deze gelegenheid gaarne zien aangrijpeh om zijn post te Parijs te verlaten. Doch met zekerheid is nog niets omtrent den opvolger van graaf Bernstorff te melden. De generaal von Moltke heeft vóór eenigen tijd een nieuw plan, met betrekking tot de ves ting Maints, voorgeslagen, dat door de rijksregee- ring is goedgekeurd, om namelijk in die groote grensvesting een reusachtig oorlogsspoorstation op te richten. Dat station zal voor het Duitscbe le ger zijn hetgeen een oorlog9haveu is voor de vloot. Er zal een zeer uitgebreid materieel worden op gelegd, ten einde in lijd van oorlog het troepen vervoer met een vroeger ongekende snelheid te doen geschieden, en daardoor gelegenheid te heb ben om over een corps troepen, voor den spoor wegdienst in het bijzonder geoefend, steeds te kunnen beschikken. Dit kolossale station zal worden aaogelegd in de onmiddellijke nabijheid der nieuwe spoorweg brug, zoodat Maints in een dubbele beteekenis een vesting van den eersten rang zal worden. De commissie voor den bouw van een nieuw paleis voor den Rijksdag beeft besloten daartoe den aankoop voor te stellen van het etablissement Kroll, op de Königsplatze te Berlijn, waarvoor de erven Kroll, als eigenaren, een half millioen en de Pruisische fiscus, als grondbezitter, een millioen tbaler eischen. De eisch van den bisschop van Ermeland, ingediend tegen de Regeering wegens de schor sing van de uitbetaling zijner temporalia, is door de rechtbank afgewezen. Waarschijnlijk zal de bisschop van dit vonnis apelleeren. Volgens de cijfers van de stedelijke reken kamer had Berlijn op het einde van 1872 een gezamenlijke schuldenlast van 8.893.804 th. of 680.768 th. meer dan in 1871. De werkstaking der boekdrukkersgezellen te Breslau is geëindigd. Gisteren werd de arbeid aan alle boekdrukkerijen hervat. Oostenr.-Hong. monarchie. De zitting der Oostenrijksche delegatie is gis teren geopend. De heer von Schmerling aan vaardde het voorzitterschap met eene rede, waarin hij wees op de waarborgen voor de handhaving van den vrede. Graaf Andrassy heeft het gemeen schappelijk Rijks-budget ingediend. De Hongaarsche delegatie beeft besloten de bureaux en de commissiën van de vorige zitting te behouden. De ontwerpen, door de Regeering ingediend, werden naar de commissiën verzonden. Heden zal de Keizer eene deputatie uit de twee delegatiëu ten gehoore ontvangen. Den 27sten Maart is de Japansche commissie, welke den 22sten met het stoomschip Phase te Triest is aangekomen, te Weenen gearriveerd. Zij bestaat uit den secretaris Yamataka en |16 leden, en wel zes van den eersten, vier van den twee den en zes van den derden rang, en wordt ver gezeld door den tolk der Oostenrijksche legatie in Japan, den heer von Siebold, die ook als tolk der commissie fungeert, verder door twee atta chés van de Oostenrijksche marine, den kapitein Vassalo en den ingenieur Greeven. Verder heb- zich bij de commissie aangesloten 86 personen thee-, lak-, zijde- en porceleinfabrikanten, archi tecten en werklieden, die bij de installatie der Japansche tentoonstelling zuilen medewerken, en bij wie de Heer Moser uit Japan als tolk fun geert. Met de stoomboot Phase is ook een groot gedeelte der Japansche voorwerpen aangekomen. De mikado heeft behalve de vroeger uitgegeven 200000 dollars er nog 300000 toegestaan. Prins Aresugawa en de staatsraad Okunka zullen te dien einde de reis naar Weenen ondernemen. De Japansche catalogus is reeds ter perse, alsook een geïllustreerde catalogus, die vele tot nogloe onbe kende en aan de regeeringsarchieven ontleende bijzonderheden over de geschiedenis van Japan, de keizerlijke familie, de opvolging der mikados en een zooveel mogelijk volledige statistiek van de bevolking der financiën, het leger en de regee ring zal bevatten. Zwitaerland. In de Baseier Nachrichten wordt gemeld, dat bisschop Lachat te Solotburn bet codicil, behoo- rende bij het testament van mej. Emilia Lindner, heeft uitgeleverd. Volgens dat stuk was het legaat, ten bedrage van 200,000 francs, niet voor hem persoonlijk bestemd, maar moest het worden be steed tot ondersteuning van behoeftige gemeenten en van onbemiddelde, zieke priesters. Italië. In de Dinsdag door de Kamer der afgevaar digden gehouden zitting is de regeering door een der leden geïnterpelleerd aangaande het misbruik, dat van den kansel wordt gemaakt. Aanleiding tot deze interpellatie gaf het gebeurde tusschen liberale jongelieden en volijverige katholieken aan de kerk del Gesït, na een aldaar gehouden preek. De minister van justitie heeft verklaard, dat hij de wet met onpartijdigheid zou toepassen, en dat de justitie zich met de zaak bezig hield. De Avvenire di Sardegna vertaald, dat te Be netutti een zeer belangrijkearchaeologische vondst is gedaan. Eene vrouw, die in de nabijheid dier stad op het land werkte, vond een bronzen boekje, uit twee gladde bladen bestaande, aan de vier zijden beschrevenen met gaaf gebleven antieke zegels voorzien. Men houdt het voorwerp voor een dienst- of afscheidsboek van een soldaat, die ten tijde van Nero of Galba in een Romeinsch legioen gediend heeft. Een kanunnik, Spano, houdt zich bezig met het document te copieeren. TELEGRAMMEN. Hallfax, 2 April. Betreffende het verongeluk ken van de Atlantic verneemt men nog, dat 250 van de aan boord zich bevindende personen zijn gered; 750 personen hebben daarbij het leven verloren. Geen der vrouwen of kinderen is aan het onheil ontkomen. De lading is mede geheel verloren. De gezagvoerder, de geneeskundige en twee van de stuurlieden zijn gered. Kopenhagen, 2 April. Leden van alle partijen uit bet Landsthing hebben een adres aan den Koning voorgesteld, waarin een tegenover het Volkstbing zelfstandig standpunt wordt ingenomen. In de zitting van heden is dat adres met 44 tegen 8 stemmen aangenomen. CflnrgeTO, 2 April. De voerlieden zijn in op stand gekomen tegen de nieuwe belasting op de voertuigen. In een gevecht met de militairen werd een soldaat en een voerman gedood en zijn er van beide zijden velen gekwetst, waaronder ma joor Carp en kapitein Kallet. De rust is thans hersteld. New-York, 1 April. Een onderzoek, op ver trouwelijke wijze bij alhier gevestigde Engelsche, Duitsche en Amerikaansche huizen gedaan, be treffende het bedrag der wissels op Londen, heeft aangetoond dat dit bij benadering 1,872,000 pd. st. beloopt. Halifax, 2 April, (later bericht). Aangaande het verongelukken van de Atlantic wordt nog ge meld, dat drie of vier passagiers van de eerste klasse zijn gered. Eene dame is doodgevroren in het want gevonden. De supercargo behoort onder de verongelukten. De te Halifax aangekomen passagiers deelen hartverscheurende bijzonderhe den mede. De passagiers van het voordek waren ten getale van 850, die der eerste klasse ten ge tale van 30. De equipage was 142 man sterk. Bovendien waren er 14 passagiers heimelijk aan boord, zonder te betalen. Op de reis waren twee kinderen geboren. Van de 1038 personen zijn slechts 300 gered. Brannsberg, 2 April. Aanstaanden Zondag zal hier de eerste oud-katholieke godsdienstoefening voor de hier ter stede wonende oud-katholieken, door den pastoor Grunert, uit Koningsbergen, worden gehouden. Posen, 2 April. De aartsbisschop zal, volgens de hier verschijnende Normalieitung, aan de we reldlijke leeraars, die in plaats van de geeste lijke op last der regeering het godsdienstonder wijs op zich nemen, dit onder bedreiging der excommunicatie verbieden, omdat bij de missio canonica daartoe niet heeft verleend. Slnttgart, 2 April. Drie van de verleden week wegens rustverstoring gevangen genomen perso nen zijn heden tot gevangenisstraf van ten hoog ste 2% maand veroordeeld. Wiesbaden, 2 April. Volgens de Hheinitche Hu rler heeft de circulaire van den bisschop van Lim burg aan de Pruisische geestelijkheid niet ten doel, om het afleggen van den eed op de con stitutie te verbieden/maar bevat zij eenvoudig een verzoek aan den keizer en het Huis der hee- ren, om verwerping van de onlangs door het Huis der Afgevaardigden goedgekeurde wijziging der Grondwet, opdat de katholieken ook verder, zon der gemoedsbezwaren, den eed op de constitutie kunnen afleggen. Lissabon, 2 April. Het Parlement zal den 8sten April gesloten worden. BerlUn, 2 April. In de gisteren door de com missie voor het wetsontwerp op de drukpers ge houden zitting, heeft de regeeringscommissaris verklaard, dat de regeering niet gezind is om de drukperswet, afgescheiden van eene wijziging van het strafwetboek, in te dienen. Versailles, 2 April. De president der Rupubliek heeft zich heden naar den president Grévy be geven. Laatstgenoemde blijft bij zijn besluit om af te treden volharden. Het vertrek van den heer Thiers naar Parijs, aanvankelijk op heden bepaald, is wegens het incident-Grévy tot morgen uitgesteld. Londen, 3 April. De Times verzekert, dat de koers van het disconto waarschijnlijk eerstdaags zal verhoogd worden. Het stoffelijk overschot van graaf Bernstorff zal aanstaanden Zaterdag naar Duitschland worden overgebracht. Parys, 3 April. Het Journal O/ficiel bevat een decreet, waarbij de kiezers van de departementen Bouches du Rhóne, Corrèze, Gironde, Jura, Marne, Morbihan, Nièvre en Seine, tegen 27 April wor den bijeengeroepen, tot het kiezen van een af gevaardigde in elk dier departementen. Bij een ander decreet wordt de heer Bertbemy benoemd tot gevolmachtigd minister in Japan. .Vlarlitberieliteii. Amsterdam, 2 April. Rogge, N. Galatz f 204; Mei 191, 190; Oct. 195. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. f 42#; Vliegend 41; Mei 40%, 40H Sept., Oct., Nov., Dec. 41, 4040%. Lijnolie, op zes weken, 394t; Vliegend 38%; April 38jt, 38; Mei 38%; Sept., Oct. Nov., Dec. 381t. Raap koeken per 1000 kg. 90, 98. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%April 396. KOLONIËN. Suriname, 4 Maart. Blijkens de officieels lijst van kiezers bevoegd tot het stemmen voor leden der koloniale 9taten bedroeg hun aantal dit jaar 164. Het hoogste bedrag van den aanslag in de tot het kiesrecht bevoegdheid gevende belastingen beloopt f 1322. Bij Gouvernements resolutie van 15 Februari is, ten verzoeke van de gemachtigden hier te lande van de te New-York opgerichte maat schappij onder den naam van New-York and Su rinam Company, de termijn van een jaar voor de uitvoering barer werkzaamheden nog met zes maanden verlengd. De Gouverneur der Kolonie heeft, bij de zich in West-lndië nog meermalen voordoende epidemiën van pokken, alle besturen en in 't alge meen alle inwoners aangespoord, krachtig mede te werken, dat zooveel doenlijk door ieder in deze kolonie gebruik worde gemaakt vaD de door de commissie van geneeskundig onderzoek en toe- voorzicht te Paramaribo en in de buitendistricten verschaft wordende gelegenheden om zich te doen inenten. LAATSTE BERICHTEN. Bij de Maandag en Dinsdag gehouden verkie. zing van 26 notabelen voor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, zijn op de candida- ten van Geloof en belijdenis uitgebracht 1187 en op die van Vrijheid en Orde 259 stemmen. (Per telegraaf.) Den Haas, 2 April. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden met 31 tegen 29 stemmen aangenomen het amendement van den heer Wintgens, om de competentie der kantonrechters, wat de geldsom betreft, te laten op 200. Vervolgens heeft de Kamer met 40 tegen 24 stemmen verworpen artikel 47 van het ontwerp, waarbij aan den kantonrechter was opgedragen kennisneming der zoogenaamde buren- geschillen. Nog is, zonder verzet van den minister, aangenomen het amendement der commissie van rapporteurs, dat kantonrechters tot f 50 in het hoogste ressort vonnissen in zoogenaamde kleine zaken. De verdere behandeling der wet is ge schorst tot later. Den Haas, 6 April. De Minister van Finan ciën heeft aan de Tweede Kamer eene nota van antwoord doen toekomen, naar aanleiding van het verslag over het ontwerp tot tijdelijke be perking der bevoegdheid tot aanmunting van zil veren standpenningen. Met het oog op de snelle behandeling der zaak in Duitschland, het aanstaande Paaschreces der Tweede Kamer en de sterke aanmunting van zilver hier te lande in de eerste maanden van dit jaar, meende de Regeering dit wetsontwerp onverwijld te moeten aanhangig inaken, maar ook het financieel belang van den Staat vorderde, naar het oordeel van den minister, de onver wijlde indiening van dit wetsontwerp, onafhan kelijk van betgeen later omtrent ons muntwezen mocht worden besloten en ook beslist de tegen woordige voordracht niet8 omtrent de definitieve verandering van den standaard. Het Muntcollege achtte den maatregel met den minister dringend noodig en betuigde zijne vol komen instemming met de door den minister ingediende wet. Bij nadere overweging heeft de Minister zich vereenigd met het door de Commissie van Rap porteurs voorgestelde amendement om den ter mijn tot schorsing van de aan ieder toegekende bevoegdheid tot het doen aanmunten van zilve ren standpenningen te stellen op 6 maanden, dus uiterlijk tot 1 November e. k., zoodat art. 1 van het ontwerp in dien zin is gewijzigd, terwijl de Minister het ook wenschelijk acht dat de wet met den dag harer afkondiging in werking trede, hetgeen nu in art. 2 is bepaald. De Prins en Prinses von Wied hebben zich hedenochtend te 8 uren per Rijnspoor op reis naar Neuwied begeven. Zij werden door HH. KK. HH. Prins Frederik en Hendrik tot aan het station uitgeleide gedaan. Amsterdam, 3 April. Op de heden alhier ge. houden veiling van 740 kisten Java en 30 kisten Bengaal Indigo, zijn verkocht 424, opgehouden 316 kisten.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3