Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande teruggekeerden majoor der inf. van het leger in Ned.-Indië, F. A. C. Bloem, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van den lsten April 1873, een eervol ontslag verleend nit Zr. Hls. militairen dienst, met toekenning van pen sioen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Terborgh J. B. A. O. Vermeer, thans directeur van het hulppostkantoor te Hengelo. BllVÏS ENL.AND. Amsterdam, 2 April. Oe Tentoonstelling van „Kunst toegepast op Nijverheid", die binnen kort in de zalen der Maatschappij ,/Arti et Amicitiae", zal geopend wordeu, belooft prachtig te worden. Niet alleen hebben de voornaamste verzamelaars op dit gebied hier ter stede hunne beste schatten afgestaan, maar nog dagelijks wordt de commis sie verrast door de medewerking van zoovelen, die kostbaar zilver- en ivoorwerk, kanten, porse lein, enz., komen aanbrengen, zoodat nu reeds voor eene waarde van meer dan zes tonnen gouds is moeten verzekerd worden. Hedenochtend te 8 uren is de oud-marinier H. F. Weyler, de voormalige konstabelsmaat op van Speyks kanonneerboot, met militaire eerbe- wijzing op de Oosterbegraafplaats ter aarde be steld. Het lijk werd door drie bestuursleden van het Corvershof, waar de oude man zijn laatste levensdagen sleet, afgegeven aan een afdeeling van de marinierswaarna het, onder begeleiding van een deputatie der Metalen Kruis-ridders, met de gebruikelijke plechtigheden naar ziju laatste rustplaats werd vervoerd. De voordracht van B. en W., tot financieele regeling der kosten ad 128.000 voor het maken eener houthaven nabij den Westerdoksdijk, is aangenomen. Den Haag, 2 April. De Raad van State, Af deeling voor de geschillen van bestuur, hield heden eene openbare vergadering die bij afwis seling werd gepresideerd door de heeren de Jonge en Meeussen. Daarin werden behandeld de be roepen van1°. Christiaan Keiler te Roermond, van eene uitspraak van Gedep. Staten van Lim burg van 13 December 1872, in zake de natio nale militie. Rapporteur de Staatsraad de Jonge. Als gemachtigde trad op de heer Mr. D. van Eek, die concludeerde dat de Raad zou adviseeren tot vernietiging van de uitspraak van Gedep. Staten en tot verleening van vrijstelling aan appellant, als zijnde hij de eenige wettige zoon in den zin der militiewet. 2°. Deo gemeenteraad van Mill en St. Hubert, tegen eene beschikking van Gedep. Staten van Noord-Brabant van 9 Jan.jl., waarbij zij hunne goedkeuring onthielden aan de ge- meentebegrooting voor 1873, op grond dat het subsidie aan bet armbestuur zou zijn verhoogd. Rapporteur de Staatsraad de Jonge. Als gemach tigde trad de burgemeester der gemelde ge meente op, die het beroep nader toelichtte. 3°. den raad der gemeente Schijudel, tegen een be sluit van Gedep. Staten van Noord-Brabant van 18—25 October 1872, waarbij goedkeuring is ont houden aan bet raadsbesluit der gemeente om trent het in gebruik geven en verkoopen van ge meentegronden. Rapporteur de Staatsraad Meeus sen en 4". den raad der gemeente Dirksland, tegen een besluit van Gedep. Staten van Zuid- Holland, waarbij zij hunne goedkeuring hebben onthouden aan du gemeentebegrooting voor 1873, omdat de subsidie voor het burgerlijk armbe stuur met 200 zou zijn verhoogd. Rapporteur de Staatsraad Boot. Bij den Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft gisteravond de laatste receptie in dit seizoen plaats gehad, welke door tal van leden van bet corps diplomatique werd bezocht. Het diplomatiek afscheiddiner, gisteren door den Amerikaanschen minister bij het Nederland- Bche Hof in het Hotel ie Bellevue gegeven, werd o. a. bijgewoond door de gezanten van Oosten rijk, Rusland en Italië, den heer Commissaris des Konings in deze provincie en door verschil lende secretarissen bij de legatiën hier ter stede. Aan de Mauritskade is heden voor het eerst een tweede bloemenmarkt geopend, waarvan door verschillende bloemisten is gebruik ge maakt. Deze nieuwe standpplaats, gelegen aan het wa ter, is daarom boven die van de tegenwoordige de Prinsengracht, te verkiezen, omdat de passage daar in geenen deele wordt belemmerd, vermits de uitstalling op het aan den waterkant gelegen trottoir geschiedt. SUedrccht, 2 April. Aan het benedeneinde dezer gemeente heeft hedennacht weder een felle brand plaats gehad. Niet minder dan elf huizen, bewoond door 13 huisgezinnen, zijn in de asch geiegd; daarooder de scheepstimmerwerf van C. Baars, waarop een bijna afgebouwde tjalk op stapel stond, de smederij van A. Kleijn en het huis van mej. de wed. L. Volker. In laatstge noemde woning is ook nog door het vernielend yaur eene geldswaarde van ongeveer ƒ500 teloor gegaan. Naar men wil is de brand ontstaan in een spaanderschelf. Utrecht, 3 April. Gisteren werden door de alhier gevestigde maatschappij tot exploitatie van veestallen de stallen te Leeuwarden, Groningen en Rotterdam ter bezichtiging gesteld. In elk dezer stallen kunnen 1000 stuks vee gestald wor den; de inrichting laat niets te wenschen over; de gebouwen zijn ruim en luchtig, en voorzien van goed drinkwater; de ligging bij de verschil lende spoorwegstations, met uitgestrekte weilanden in de nabijheid, is doelmatig. Deze inrichtingen zullen den handel zeer welkom zijn, daar bij het voortdurend groote veevervoer uit het noorden des rijks naar Engeland, aan goede gelegenheid tot stalling reeds lang behoefte bestond. Wapeningen, 1 April. Deo lsten Mei zul al hier een Landbouwschool geopend wordeu. In de eerste plaats zal de gemeentelijke hoogere bur gerschool van driejarigen cursus, met haar direc teur den heer D. J. Andreas aan 't hoofd, de al- gemeene ontwikkeling verstrekken, welke voor het volgen van het onderwijs in den landbouw wordt vereisebt. Tevens zullen echter door den directeur en de leeraren dezer school lessen wor den gegeven, welke in 't bijzonder den landbouw betreffen. Doch naast hen zullen leeraren worden aangesteld, uitsluitend met deze laatste soort van onderwijs belast. Reeds is Dr. Otto Pitsch als zoo danig benoemd geworden. De overige benoemin gen zullen weldra volgen. In ieder geval vóór 1 September, het tijdstip, waarop de volledige in richting der 6chool gereed zal zijn. Ten einde de school in alle opzichten aan haar bestemming te doen beantwoorden, zullen de leerlingen in twee categorieën onderscheiden wor den. De eerste omvat hen, die hei mdd. Ibaar ODderwijs volgen en zoo tot het landbouwonder wijs komen; de tweede diegenen, welke alleen de meest noodzakelijke hulpwetenschappen beoe fenen en daarmede tot het landbouwonderwijs geraken. Tot toepassing van het op de school geleerde worden door de leerlingen wekelijks met den leeraar wandelingen of uitstapjes gemaakt tot het bezoeken van boerderijen enz. Te Wageningen bestaat velerlei gelegenheid voor buisvesting en verpleging, met het noodige toezicht op de studie. Het schoolgeld bedraagt 40 's jaars. HanlerwUh, 1 April. Alhier is overleden zekere Pieter Rinks Hof, in den ouderdom van 82 jaar. Deze persoon is zeker een der laatste soldaten van het groote leger van Napoleon, die den tocht naar Rusland hebben medegemaakt. Als uitvloei sel vau het testament van Napoleon I zijn door Napoleon III aan gemeldeo Hof in October 1858 een medaille en brevet uitgereikt ter herinnering aan het eerste Fransche Keizerrijk. Leeuwarden, 1 April. Het zal te dezer stede in de eerste tijden alles behalve aau werk ont breken. Behalve de voortdurende verbouwingen binnen de stad, staat weldra te wachten de aan bouw van een groot getal nieuwe huizen op het terrein tusschen het Spoorwegstation en de Stads gracht, daar reeds de helft der daar van wege de Gemeente beschikbaar gestelde ruim 100 per- ceelen in weinige weken liefhebbers heeft ge vonden. Op dat terrein zal bovendien de gemeente veel laten verwerken, in verband staande uiet de rioleering, het maken van eene wal beschoeiing enzbegroot op p. m. 66,000, terwijl tegelijker tijd de nieuwe veemarkt daar zal worden aan gelegd. Eindelijk zullen nog twee nieuwe school gebouwen worden gesticht, waarvan de gezamen lijke kosten zijn begroot op f 34,000. Tegenover de belangrijke uitgaven voor een en ander, staat echter de ontvangst wegens het verkochte bouw terrein, nu reeds ten bedrage van ongeveer 140,000. Toch zal nog voor de buitengewone werken eene leening van f 200,000 moeten wor den aangegaan. Eerlang zal van het „Selskip lör Friske taal- en schriftenkennis" in Friesland, een lijst van inteekeuing circuleeren, waarvan het bed rag zal strekken tot oprichting vaD een gedenktee- ken, ter herinnering aan den onvergetelijken Frieschen volksdichter Dr. Eeltje Halbertsma, en wel in of aau den muur der kerk te Grouw. Maastricht, 1 April. Ter verbetering en aan vulling van het medegedeelde omtrent het fail lissement der heeren Tielens en Bruis kan dienen, dat er vooralsnog van crimineele vervolging geen sprake kan zijn. Ofschoon reeds meer dan twee jaren de door de rechtbank aangestelde bewind voerders de boeken ernstig hebben onderzocht, vordert de instructie langzaam. Er valt voorts op te merken, dat de heer C. Bruis door de faillietverklaring wel degelijk op gehouden heeft lid van den gemeenteraad te zijn. Wat den vroeger gefailleerden en in het Politie blad gesignaleerden heer M. Crahay aangaat, deze is, reeds eenigen tijd geleden, in een der hospi talen van Londen overleden. GEMENGD IV1EUWS. Den 14den Juni 1871 gingen Cornelis Blok, Dirk de Jong en Pieter Wijker van Egmond met een klein [scheepje in zeé ankerden mei een ander Hollandsch scheepje, bemand door Ary Stom en nog een paar zeelieden, ongeveer 9 mijlen van Camperdown. Op het scheepje van Ary Stom werd toen een korf in de mast gehescben, ten teeken dat er jenever en tabak aan boord was, om tegen visch te verruilen. Onmiddellijk stak een boot met drie man af van een kotter die in de nabijheid lag. Zij kochten 8 flesschen jenever voor 10 sh. en roeiden vreedzaam naar den kotter terug. Na anderhalf uur kwamen zij nu met acht mannen terug. Ary Stom verstondeen weinig Eugelsch en vernam dat men meer jenever eischte. Blok gaf twee flesschen, nog twee en eindelijk nog twee, maar toen weigerde hij meer te geven, waarop een der Engelschen hem met de vuist een slag op den mond gaf. 't Zij dat hij niet vast ter been meer was of dat de terugwerking van den slag te hevig was, onze Engelschman tolde overboord. Gelukkig voor den drenkeling had hij met een goedhartigen Hollander te doen, die, de pijn van den slag en den voorgenomen afzet ver getende, hem weder aan boord hielp. Nauwelijks was hij echter weer op de been of hij was de wteldaad vergeten, en geholpen door zijne mak kers plunderde hij de schuit, en onder 't bespelen van een geroofde harmonica, keerden zij met den behaalden buit, bestaande uit sigaren, anisette, eau de cologne enz., uaar den kotter terug, 't Schijnt dat ons gouvernement zich met die zaak bemoeid heeft, althans de aauvoerder stond Vrij dag jl. te Norwich wegens die daad terecht. De jury vond hem wel schuldig, maar beval hem in de genade van den rechter aaudeze evenwel was van oordeel dat zulke daden de goede ver standhouding 'usschen bevriende volken niet be- vord rdeo en ag geen reden voor een zachte straf: hij 6iuurdc dL.i ondankbaren jenevervriend voor vijftien maanden naar de gevangenis. In de groote veenderijen te Nieuw-Appelscha worden tegenwoordig de diensten van vele vrouwen en meisjes boven de 12 jaar gebezigd achter den kruiwagen. Meqig lid van 't vrouwelijk geslacht valt dit werk zóo zwaar, dat zij 's avonds zoo kreu pel is, dat zij uioeielijk het huis kan bereiken. Te Amsterdam is bij een scheikundig onderzoek, van wege de gezondheidscommissie ingesteld, ge bleken dat sommige flesschen spuitwater in be denkelijke mate looddeelen bevatten, zoodat de inhoud dier flesschen bepaald schadelijk voor de gezondheid geacht werd. BUITENLAND. Luxemburg. In het groothertogdom is op dit oogenblik een belaugrijke quaestie hangende, die veel overeen komst heeft met de zaak Mermillod in Zwitser land. In beide landen is, door bet pauselijk gouver nement, een bisschop benoemd zooder voorafgaand overleg, hetgeen door het concordaat van 1801 wordt geëischt; in beide landen is daartegen op positie ontstaan, doch het verschil ligt alleen hierin, dat men in Zwitserland met een krach tige, in Luxemburg met een zwakke regeering te doen heeft. Wat is het geval? In 1870, juist in de dagen van den Fransch-üuitschen oorlog, toen Luxem burg tusschen twee vuren en in een zeer moeier lijke positie was geplaatst, werd in stede van den tot dat tijdstip in Luxemburg verblijvenden apostoli- schen vicaris, door den paus een bisschop be noemd, zonder medewerking der Luxemburgsche regeering. Tot kort geleden bleef dit goed gaan; doch ou langs vroeg de regeering, met het oog op de inrichting der begrootmg, de goedkeuring der in 1870 plaats gehad hebbende benoeming, en toen barstte de storm los. Men oordeelde dat de wet gevende macht niets goed te keuren, niets te bekrachtigen had, wat niet op wettige wijze was tot stand gekomen. Vrijdag jl. werd deze zaak in de Luxemourg- sche Kamer behandeld en de heer Brasseur, een liberaal lid, beriep zich op bet concordaat van 1801, om de zaak eenvoudig ter zijde te doen stellen. De regeering, bij monde van den President- Minister den beer Servais, trachtte aan te toonen, dat er sedert 1842 geen sprake meer kon zijn van het concordaat van 1801dat op dit oogen blik het verlangen naur de erkenning van een bisschop die nu zelfs niet als vicaris werd be schouwd bij de bevolking bestond, en het be lang des lands dus vorderde, op grond van bet concordaat van 1842 dat echter door de Oosten- rijksche regeering destijds is afgewezen de benoeming te bekrachtigen. De uitslag is nog niet bekend. Dinsdag zou het debat worden voorgezet. België. In de Belgische Kamer hebben gisteren ver scheiden sprekers bij de regeering aangedron gen op 't aankoopen van den West-Vlaamschen spoorweg. De heer van den Peereboom bepleitte den aankoop van 't geheele spoorwegnet. Eergisteren is door een vergadering van aandeelhouders in de onlangs gefailleerde Banque ie l'Vnion van Jacobs frèfes en Co. te Bruss met 849 tegen 91 stemmen de ontbinding di bank uitgesproken. De verliezen door de por feuille van Brussel geleden bedraagt slechts 1 plaats van de getaxeerde 6 pCt. Men zal nu nieuwe bank met een kapitaal van 16 millioj francs oprichten. De stad Luik zal eerlang een leening 16 millioen sluiten. Frankrijk. In de Nationale Vergadering was jl. Maand de regeling van het gemeentebestuur van Lyo aan de orde, naar aanleiding van een door commissie van rapporteurs gewijzigd wetsont werp der regeering, waarbij voorgesteld werd de verdeeling der gemeente Lyon in sectiën of deeliDgen, met afzonderlijke ambtenaren van de burgerlijken standen andere gemeentelijke ambt naren en de opheffing van de algemeene nnirj zoodat het gemeentebestuur aldaar op denzeltfe voet als te Parijs zou worden ingericht. D, laatste gedeelte van het voorstel, dat de com missie van rapporteurs in het oorspronkelijk regeeringsvoorstel, niet zonder aanvankelijke tegenstand van de regeering, had ingelascht, we in de vergadering bestreden door de afgevaard den van Lyon, de heeren Ferouillat en MillauJ die daariu eene onverdiende en zeer wein politieke daad van vijandschap en wautrouwe zagen tegen de bevolking van Lyon, wier vr delievendheid, ordesgezindheid en werkzaamhe zij prezen. Namens de commissie werd dit g deelte van het wetsontwerp echter krachtig handhaafd, en betoogd dat de centrale mairienp Lyon in de laatste jaren niets anders gewe was dan een orgaan van verzet tegen de we®, lijke uitoefening van het gezag der regeerinjto een aanhoudend element van tweedracht en twia in den boezem der administratie. Deze kwu moest naar het oordeel der commissie, in heth- lang der goede orde en zelfs in het belang a nationale eenheid, waaraan de communistise gezinde centrale mairie van Lyon zich maar te zeer vergreep, met moed aangetast en met rf wortel en tak uitgeroeid worden. De algemeene beraadslagingen over het wets ontwerp liepen in deze zitting niet af. De zitting der Nationale Vergadering werf gisteren door den heer Grévy niet bijgewoond De beer Vitet, die in zijn plaats presideerde, la een brief van den beer Grévy voor, waarin deze verklaart zijn ontslag te nemen. Na twee stemmingen, met zitten en opstaan die t wij leiachtig bleven, werd beslist dat de ver kiezing van een voorzitter zou pUr.t« behbeo. - De zitting werd daarop geschorst, en de slem! miog had plaats. Op den heer Grévy werden 349, op den heer Buffet 231 stemmen uitgebracht-, 693 leden namen aan de stemming deel, en er1 - waren 9 blanco-biljetten. 1 ui Volgens de verklaringen, door Grévy aan ver scheiden afgevaardigden gedaan, is het waar schijnlijk, dat hij het Voorzitterschap niet weder zal aanvaarden. Het Bien Public deelt nu ook als waarschijn lijk mede dat de verkiezingen voor eenige in de Nationale Vergadering bestaande vacatures, onder anderen die te Parijs waarvoor de minister de Rémusat candidaat is gesteld, opden27sten April zullen plaats hebben. Voor de in de laatste dagen I tengevolge van het door den heer de LaprwM genomen ontslag en van het overlijden van 'a heer Chasseloup-Laubat ontstane vacatures i. len de verkiezingen echter eerst later wordt: gehouden. Door verschillende republikeinen is de canéi daluur te Parijs tegenover den minister de Ré musat aan Ledru Rollin aangebodendeze mos echter verklaard hebben dat hij alleen geneget was de candidatuur te aanvaarden bijaldien dt regeering het verbod tot het houden van poli tieke volksvergaderingen te Parijs introk, en beu daardoor in de gelegenheid stelde met de kiezen in overleg te treden. Het bedoelde verbod vloei voort uit den nog altijd te Parijs heerschendet staat van beleg. De heer Thiers heeft eergisteren en gisters de kampen van Roquemont en Meudon bezocü om de oefeningen der troepen bij te wonen. Bij was zeer over de houding en verrichtingen da manschappen tevreden. Het bericht dat de heer Thiers no» vóór de vacantia der vergadering zich te Parijs zon vestigen voor eenigen tijd wordt weder tegenge sproken. Hij gaat er heden heen om bij de plech tigheid der academie tegenwoordig te zijn, doch keert tot de vacantie nog naar Versailles tenf- Eveneens wordt het gerucht gelogenstraft dal tl' President zich naar Belfort begeven zou om een nieuw vestingstelsel in het leven te roepen. De heer Thiers heeft het plan zich thans uit sluitend met de handelstractaten, die voor Frank rijk van het grootste belang zijn, bezig te houden. Men meent te weten dat de regeering me' het oog op dé internationale verwikkelingen, die daaruit zouden voortkomen, het openen van in schrijvingen voor de Carlisten zal verbieden en krachtig zal optreden tegen de dagbladen die dergelijke inschrijvingen in hunne bureaux toe laten,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2