DE KERSTBOOM. N°. 4034 Donderdag A0. 1873. 3 April. ILEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per pott3.85. Afzonderlijke Nommera0.05. l)eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVHBTffXTIKN. Voor iederen regel....ƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsraimte die zy beslaan. STADS-BERICHTEN. PROCES-VERB AAL n de opening der stembriefjes, die ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den 1 April 1873 zijn ingeleverd. Op heden den tweeden April des jaars achttien ïonderd drieënzeventig, in de gemeente Leiden, ïoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leiden, is door iet bureau van stemopneming in de ter inlevering an stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats gnomen des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Dr. "Willem Comelis van den Brandeler, Burgemeester, Voorzit- er, en de heeren Petrus Isaacus de Premery en ohannes Ignatius van Wensen, leden van den Ge meenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel drieëntwintig itembussen, bij hem den 1 en 2 April 1873 over bracht uit de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Rijns- mrg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheim, Warmond, tfoordwijk, Noordwijkerhout, Leiderdorp, Koudekerk, Soeterwoude, Voorschoten, Wassenaar, Woubrugge, ludshoom, Alphen, Aarlanderveen, Ter Aar, Bent- luizen, Hazerswoude, Nieuwveen en Zwammerdam. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ■jgeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en levonden zeventienhonderd en acht stembriefjes te bevatten. I Dit getal, met de lijsten der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn één meer dan het getal dier kiezers. J Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door len Voorzitter éen voor éen geopend en overluid voor lezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard eenentwin- ;ig stembriefjes, waarvan dertien oningevuld en ze en niet van het vereischte zegel voorzien zijn en in behoort tot eene kerkelijke verkiezing. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is itsdien geweest zestienhonderd zevenentachtig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Jhr. Mr. Isaac Lambertus Cretaer van den Berch |van Heemstede 977, Mr. Hendrik Andries Neeb 709 itemmen, Dr. W. P. J. Nuyens éene stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stem- □en verkregen, zonder dat het verschil tusschen liet tal gevonden briefjes en dat der kiezers die stem- ■••n daarop van invloed heeft kunnen zijn, de heer Jhr. Mr. Isaac Lambertus Crimer van den 3ïrch van Heemstede. Is derhalve verkozen tot lid van de Tweede Ka- aer der StateD-Generaal de heer Jhr. Mr. I. L. CREMER VAN DEN BEROH VAN HEEMSTEDE, wonende te 's-Gravenhage. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 2 April 1873. v. d. BRANDELER, Voorzitter. de FREMERY, 1 J. 1. VAN WEN SEN, I ^lemopnemers BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van LELDEN, Gezien het adres van Johannes Slok, vleesch- liouwer, wonende alhier, waarbij hij vergunning vraagt lom het perceel in de Lange Paradijssteeg N°. 60 tot I slachthuis te doen inrichten Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van ||8l Januari 1824 (Staatsblad n°. 19) Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars len bewoners van de naast bijgelegene en belendende Ipanden, ten opzichte der informatiën de commodo et Wmcommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 7den April aanstaande, 's voor- middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Liiden, 2 April 1873. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet 29 Juni 1S51 Staatsblad N». 85); Doen te weten, dat het Kohier der plaatselijke directe belasting over 1573 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 3den tot en met den 16den April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 April 1873. de heer Jhr. Mr. I. L. Cremer wan den Berch wan Heemstede, met 977 stemmen. De heer Mr. H. A. Neeb bekwam 709 stemmeD. Op den heer Dr. Nuyens was éen stem uitgebracht. HER-1JH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 30sten December 1872, u». 5/1 Provinciaalbln'. 109), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1873 Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad n'. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente- Apotheek, en wel: Voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehan delaars, beleenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk VI, VII, VIII eD de buitenwijk, op den 3 en [4 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 13den Augustus, iederen Woens dag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, van den 4den December 1872, de letter E, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den llden Januari 1873. LEIDEN, 2 April. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkies district Leiden zijn ingeleverd 1708 stembriefjes, waarvau ongeldig zijn verklaard 21. Gekozen is Wij vernemen met genoegen dat de commissie voor het standbeeld wan Fleter Adrlaansz. wan der Werf steeds met ijver werkzaam is; dat er in de vergadering van gisteravond, op het Raad huis gehouden, vastgesteld werd dat er Dinsdag na Paschen eene meeting (algemeene vergadering) zal worden gehouden, waarbij onze stadgenoot Dr. Schotel het woord zal voeren; dat spoedig daarop alle Heeren van de gebuurten (duartoe uit- genoodigd op een bijeenkomst in de vorige week), vergezeld door leden van de commissie, met in- teekcningslijst eu bus aan de woningeü van alle ingezetenen zullen gaan om gelden in te zamelen. Van ganscher harte juichen wij deze maat regelen toe; het volk moet Van der Werf kennen, weten wat hij gedaan heeft, welke dure verplich ting vaderland en stad aan hetn hebbeo, en dan mogen wij vertrouwen, dat er geen inwoner, hoe arm ook aao tijdelijke goederen, iu deze stad zal gevonden worden, die niet gaarne zijn penningske zal bijdragen tot de eerzuil voor den redder der stad en alzoo ook van het geheele vader land. Had toch Van der Werf niet pal gestaan als een rots in zee, dan gewis ware Leideu weder in handen vaD den tyran gevallen. Veilig had dan de edele Willem van Oranje dijken en dam- meu kunnen lateu doorsteken en het vaderland aan de golven ten prooi geven; want liever had den onze vaderen een arider vaderland in Amerika gezocht, dan zich laDger onder het zware en bange juk, duor Ellips hun opgelegd, te krommen. Van Leideus volharding hing het lot van geheel Neder land af. Daarom zal het gansche Nederlandsche volk worden opgeroepen om zich met de burgers van Leiden te vercenigen tot stichting van een gedenkzuil voor den wakkeren man, aan wien het vaderland zoo dure verplichting heeft; inaar Leiden moet voorgaan, Leiden moet toonen dat het der weldaad, zulk eeu burger bezeten te heb ben, waardig is; herstellen wat hare voorvaderen verzuimden. Dan volgen allen, die een hart voor vaderland en vrijheid hebben, waar zij ook op den vaderlandsclien grond gevestigd mogen zijn I Hetgeen Van der Werf door zijn helden moed heeft verworven, Vrijheid en Hooge- school, zijn schatten die niet aan Lelden alleen, maar aan geheel Nederland toebe- hooren. Wij aciiten het niet ondienstig de opmerk zaamheid te vestigen op de hierboven geplaatste aankondiging van Burgemeester en Wethouders, betreffende het kohier der plaatselijke directe belasting over 1873. Dat kohier is voorloopig vastgesteld en zal van den 3den tot eu met 16 April a. s. ter visie liggen, ten einde belangheb benden, zoo noodig, in de gelegenheid te stellen tijdig reclames in te brengen. Z. M. heeft benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof, den kolonel W, von Wrangel auf Lindenberg, commandant van bet 4de reg. infanterie. Door gebrek aan localiteit kunnen de miliciens die in den loop van dit jaar bij het 2de en 3de bataljon van het 4de regiment infanterie zullen worden ingedeeld, hier ter plaatse niet gekazer neerd worden. Om hierin te voorzien heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat alle miliciens die bij het 3de bataljon zullen worden ingelijfd te Gouda, en van het 2de bataljon 42 te Delft, en 32 te Haarlem gekazerneerd en in den wa penhandel zullen worden geoefend, tot het tijd stip dat de lichtiog van het vorige jaar met on bepaald verlof huiswaarts keert, waarop de hier en daar verspreide miliciens van 1873 Daar het garnizoen alhier zullen terugkeeren. Daar bij het hoofdbestuur bet plan bestaat de infanteriekazerne aan de Morschpoort door uit- bouwiDg te vergrooten en er voor dit doel door de Genie reed9 opinetingen zijn gedaan, is het te wenschen, èn voor eene betere en geregelde op leiding, èn voor eene meer doelmatige oefening en localiseering van de miliciens, èn ten bate van de ingezetenen alhier, dat er spoedig eeu begin van uitvoering aan het voorgenomen plan wordt gegeven, waardoor iu een volgend jaar het geval zich niet meer zal voordoen, dat een lich ting miliciens van een bataljon waartoe het be hoort, in drie verschillende garnizoenen (Leiden Haarlem en Delft), in de behandeling van de wapens wordt geoefend. De Minister van Oorlog heeft de corps-com mandanten gemachtigd, om aan de militairen die den Isroëlitischen godsdienst belijden verlof te verleenen, van den 9den tot den 22sten dezer, ten einde hen in de gelegenheid te stellen het Paasclifeest ten hunnent te vieren. Men schrijft aan het Hbl,: Toen Maandag de Leidsche- en Woerdsche stoom - bonten van Amsterdam vertrokken met ongeveer 100 passagiers, vonden zij in de brug aan den Vrouwenakker een schip, met beetwortelsuiker geladen, aan den grond zitten. Na te vergeefs ulle pogingen in het werk gesteld te hebben, om dit schip te verwijderen, hebben beide booteo aldaar de reis moeten staken. Er waren 's avonds ree ls eeu löial stoombooten eu schepen door deze verstopping belemmerd. liet is in het belang van handel en scheepvaart dringend noodig, dat die belemmeriDg spoedig worde weggeruimd. Dusdanige gevallen bewijzen duidelijk, indien nog bewijzeü noodig waren, hoe zeer Amsterdam aan eene betere verbindiog met de Maas behoefte heeft. Van Reuter's 0(1ice heeft de N. K. Cl. het volgend telegram ontvangen: Penang, 1 April. Nederland heeft den 26sten Maart het rijk Atchiu, op Sumatra, formeel den oorlog verklaard. Vervolg.) De spreker scheen inderdaad aangenaam ver tast, als ware hem plotseling een hinderpaal uit den weg geruimd, waarvoor hij bevreesd was geweest. De ander daarentegen keek hein eenigs fins verwonderd aan en antwoordde: «Als het u werkelijk van belaug is, om het doel Oiijner reis te weten, mijnheer?" «Gij zult terstond vernemen, waarom, doctor," 'iel de landraad hem in de rede, «vergeef mij mijne eenigszius onbescheiden vraag. Ik kom met een wonderlijk verzoek tot u en moet wat uit- 'oerig zijn. Gij zijt getrouwd, niet waar? Ik kwam Wn zeer schoone, jonge dame tegeD, die uw huis 'erliet." «Eene vreemde, eerst heden aangekomen actrice, mijiibeer, die zeer te onpas dezen avond koos, om ®ij Om raad te vragen." Dit ontsnapte deD doctor onwillekeurig, doch de oogen van den ouden heer schitterden vroo- djk, en hij ging lachend voort «Gij hebt gelijk, de kerslavond is voor zoo iets juist geen geschikte tijd en ik verzoek u nogmaals om verschooning dat ik mij aan dezelfde fout schuldig maak. Daar ik evenwel Berlijn slechts op dezen dag van het jaar bezoek, zoo moest ik dien ook, wilde ik mijn doel bereiken, door den nood gedrongen, mij ten nutte maken. Het zal u terecht bevreemden, dat iemand juist dezen dag voor eene reis uitkiest, maar de aanleiding daar toe is helaas van eeu treurigen aard. Het is mijn voornemen, u met de droevige ervaring van een vreemde bekend te inaken, ik vroeg alleen vooraf of gij gehuwd zijt, omdat gij dan misschien nog beter voor den liefdedienst gestemd zijt, dien ik zoo vrij ben van u te vragen, die mij door uwe voortreffelijke artikelen over echtscheiding reeds bekend zijt. Ik was jong getrouwd, met eene vrouw, die mij liefhad gelijk ik haar. Zij was even goed als schoon, zij muntte door karakter en geest boven alle andere vrouweu uit, die ik gekend lieb. Wij stemden in alles overeen is er een gelukkiger huwelijk denkbaar? Het zou gelukkig geweest zijn, en misschien nog zijn, als er niet bovendien nog eene overeenstemming tus schen ons gebeerscht had, die het geluk vermin derde en eindelijk verwoestte, die van ons tem perament. Wij bezaten beiden een prikkelbaar, aan den eersteu indruk toegevend karakter, dat eenmaal ontvlamd, tot eene gloeihitte steeg die niet ineer te blusschen viel. Een enkele uitdruk king was genoeg om een twist tusschen ons te veroorzaken, waar ons hart, zelfs ons persoonlijk belang volstrekt geen aandeel had, maar die het eene woord na het andere uitlokte en ons teu slotte alle bezinuiug deed verliezen. Wij leefden in de gunstigste omstandigheden, hadden te weinig waarachtig ongeluk leeren kenneu, beschouwden derhalve een verschil van meeuing als zoodanig en hielden ons voor verplicht, er mocht van ko men wat er wilde, op ons standpunt te vol harden en elkaar van grilligheid en liefde loosheid te betichten, waar alleen eigenzinnig heid en trots den vrede verstoorde. Menigmaal stonden wij op het punt van te scheiden. Het leven scheen ons dan een ondragelijke last. Maar dan gaf weer ter rechter seconde eeu blik, als uit de diepte van het hart gekomen, de oude onver stoorbare liefde te kennen en als met looverkracht trok hij over den slechts schijnbaar geopenden afgrond de harten tot elkaar De oude heer werd al meer en meer aaD<re- daau. De ander zat zwijgend over hem, had in de laatste minuut zijo hand op 't gezicht gelegd, zoodat men niet kon onderscheiden of hij andere gedachten had of dat bij naar 't verhaal luis terde. De landraad hield een oogenblik op en ging langzaam voort «Ja er mocht van komen water wilde, zeiden wij op zulk een oogenblik. Wij wisten het zelf en toch konden wij ons niet beheerschen, het oogenblik kwam. 't Is gisteren vijfentwintig jaar geleden, wij reden vroolijk van onze woonplaats over den pas geopenden spoorweg, lachend en gelukkig, want wij wilden voor ods kind te Ber lijn wat koopen voor den kerstavond. Wij zaten heel alleen id den waggon, en eed klein geschil ontstond over de voorwerpen, die wij meenden dat het kind pleizier zouden doen. Anderen zou den de zaak lachend uitgemaakt hadden; zelf3 als de twist tot verbilteriug gestegen was, had den onze oogen er evenals anders een brug over geslagen, indien zij den weg tot elkaar gevonden hadden. Maar het was avond en de wagen bijna zonder licht, in het donker klonk het woord, niet door de gelaatsuitdrukking vergezeld, scherper, honender dan anders. Liet moest boveü het ram melen van den trein uitgehoord worden en klonk daardoor luid en dreigend. Misschien was bet werkelijk dreigeDd, er ligt als een woeste droom achter mij waaruit ik ontwaakte plotseling ging het portier open en de plaats over mij zag ik ledig. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1