BUITENLAND. Frankrijk. ;r is nog altijd sprake van de indiening eener voordracht tot het instellen van eene vice- lidium der republiek, ten einde in onver- pie doch mogelijke gebeurtenissen te voor- Morgen zal de heer Thiers zich naar Parijs reven om bij de installatie van den hertog van e als lid der Fransche academie tegen woor- zijn. Hij zal waarschijnlijk niet meer naar sailles terugkeeren eD de vacantie te Parijs ja doorbrengen. Weldra zullen er militaire manoeuvres en groote wapenschouwing te Parijs plaats (ten. De Staatsraad heeft de voorziening van den ieeDteraad van Lyon tegen de door den ifect van het departement der RhÖne be- kelijk het onderwijs op de openbare scbo- in die stad genomen besluiten ongegrond ver- ,rd. De raad ging hierbij uit van de overwe lf dat de prefect, namens en op last van den lisier van openbaar onderwijs handelende, vol- »en bevoegd was te bepalen dat hel lager on wijs op de openbare scholen van Lyon door istelijken zou worden gegeven, en geenszins plicht, de door den gemeenteraad van Lyon, in deze materie alleen eene raadgevende be- ;dbeid had, genomen besluiten betrekkelijk uitsluitend door leekeu op die scholen te geven erwijs na te leven. Den 8sten Juni zal te Parijs een monster-wed- ijd van postduiven plaats vinden, waaraan niet ider dan 3000 gevleugelde boden zullen deel- [ieo, allen uit Brussel afkomstig en van daar morgens te verzenden, om ze des avonds in plantentuin te Parijs op te laten. België. ffcei gelegenheid van het bezoek des konings, er koningin en van prinses Louise aan de laod- ouwtentoonstelling te Gent, is aan de vorsten prachtig banket aangeboden waarop de bur- leester een toost uitbracht op bet vorstelijk is, die Z. 41. beantwoordde met een dronk aan landbouw, aan de exposanten, de jury en o die tot het welslagen der prachtige expo- fe bebben bijgedragen. e vorstelijke persouen woonden de voorstel- van l'Ombre, van Flotow, in den schouw- rg bij. Bij de Kamer is ingediend een wetsontwerp aan bet departement van Binnenlandsche Jen tiiu een crediet toe te staan van 250,000 francs, do' I,het aankoopen van kunstwerken bestemd voor srd Museums. In 1861 werd voor dit doel een ge- 1 te i bedrag en in 1865 200,000 francs ter beschik- h'J sg gesteld. Duitschlajucl. Een der avondbladen van Berlijn meldt dat nerjizer Wilhelm den 23sten of 24steo April naar Petersburg vertrekt. Men noemt de heeren von Mühlen, von ruim of graaf Perponcher, laatst gezant te ï^Gravenhage, als vermoedelijke opvolgers van at Bernstorff, te Londen. 8:111 De Fransche gezant, graaf de Gontaut-Birou .ral dezer dagen naar Frankrijk vertrekken, om 1 len 19den April te Berlijn terug te keeren. 7 Weldra zullen de gezanten te Rio Janeiro, uie en vermoedelijk ook te Brussel worden vs uuemd. 811 d6 Reicluatiicigir meldt, dat de heer v. Sydow aan noemd is tot Secretaris-generaal bij het depar- bat j,ent van Beredieust. De Duitsche Rijksdag heeft den 28sten en nen Maart de algemeene beraadslagingen over eerste lezing der muntwet gehouden, en met ergroote meerderheid besloten, dat de tweede ng en artikelsgewijze behandeling van bet werp, zonder voorafgaand onderzoek door eene amissie, terstond in de volle vergadering zal «bieden. - De Rijksdag heeft gisteren bij de eerste ling aangenomen het wetsoutwerp over de eusten, dour gemeenten en particulieren voor rlogsdoeleinden te verleenen. De keizer beeft tegen 1 Juni aanst. eene euwe indeeling van het corps ingenieurs vast- sleld. De chef der ingenieurs en pionniers, in- ecteur-generaal der vestingen, blijft zijn zetel Berlijn houden, doch het corps is in vier in- ectiën verdeeld, waarvan twee te Berlijn, één Mainz eu één in Keulen garnizoen zullen luden. - Het opperste Rijksgerechtsbof is weder een lp nader tot verwezenlijking gekomen, daar tieren wel niet gelijk Wurlemberg en Saksen sarin toestemt, docb zijn denkbeeld van een ader gerechtshof heeft laten varen en nu een 'euw, doch even onaannemelijk plan heelt ge- Pperd. Volgens een door de Nordd. Allg. Zeil. mede gedeeld bericht uit Straatsburg van 27 Maart, eelt de bisschop Raess aldaar aan den divisie pastoor Watterich verboden om op den verjaardag des Keizers eene godsdienstoefening in de Dom kerk te houden, en is te dier zake dooi ge noemden pastoor bij den minister van oorlog, als zijn chef, eene klacht tegen den bisschop inge diend. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het Heerenhuis van den Oostenrijkscben Rijks raad heeft den 2Ssten Maart de voordrachten be treffende de kieshervorming na eene kortstondige beraadslaging met eene overgroote meerderheid definitief aangenomen, zoodat thans alleen nog de bekrachtiging des Keizers vereischt wordt om deze gewichtigen maatregel tot stand te brengen. De discussie in het Heerenhuis onderscheidde zich van die in het Huis van afgevaardigden door grootere waardigheid; ineu hoorde er van geen protest en bleef er verschoond van de vertooning vaD een uittocht der oppositie. Deze was bijna geheel afwezig gebleven, en de weinige opge komen leden der oppositie beperkten zich tot de bij monde van den graaf Czartoryski in gematigde bewoordingen gedane verklaring, dat zij aan de voordrachten, als strijdig met de rechten der land- dageu, hunne stem niet konden geven. Onder de ledeo, die meenden nog ten gunste der voordracht het woord te moeten voeren, waren de bisschop Hackman uit de Bukowinaen de graaf Consolati uit Zuid-Tyrol. Het resultaat der stemming was dat 88 leden vóór eu 15 tegen de voordrachten stemden. Aan de spoedige bekrachtiging door den Keizer wordt niet getwijfeld. De Ooslenrijksche regeering heeft aan de verschillende lioofdcommissiën van de exposeerende landen in Europa een schrijveu gericht, waarin alle geruchten nopens een uitstel van het tijdstip der opening van de wereldtentoonstelling wor den tegengesproken en verzekerd, dat het be doelde tijdstip op Mei e. k. blijft bepaald. Even zeer worden de beweringen tegengesproken dat de levensmiddelen zoo buitensporig hoog in prijs, dat de woningen zoo schaarsch en VVeeoen door de cholera bezocht zou zijn. Spanje. De generaal Valarde is benoemd tot opvolger van generaal Uontreras, die verzocht heeft ont slagen te worden. Volgens gerucht zal Catalonië, wegeus den Carbstischen opstand in staat van beleg worden verklaard. Te Barcelona heerscht veel verbittering tegen de Carlisten, en er zijn maatregelen ge nomen, om het aanranden vau priesters en ver branden van kerken te beletten. Van den Amerikaanschen gezant te Madrid is te Washington bericht ontvangen, dat de Spaan- sche regeering de vrijmaking gelast heeft van 10,000 slaven, die, in strijd met de wet van 1870, op Cuba in slavernij gehouden werden. Italië. Verleden Woensdagavond, zoo meldt de Italië, gaf de heer Gavazzi, een voormalig monnik, die tot het protestantisme is overgegaan en thans hervormd predikant is, een conferentie in eene zaal van de straat del Corallo te Rome; tot onder werp zijner rede had hij gekozen de opheffing van de godsdienstige corporatiën, en de aankon diging dezer rede had een talrijke menigte be langstellenden in de zaal doen bijeenkomen. De politieagenten, in de zaal tegenwoordig, merkten twee personen op, die zich op zeer ver dachte wijze gedroegen en op een oogenblik.dat zij meenden onopgemerkt te zijn, in een hoek der zaal iets neerlegden, dat zij met een brandende lucifer trachlteu aan te steken. Onmiddellijk ge arresteerd bleek het, dat zij een bom haddeu neer geworpen en trachtten dien te ontsteken. Men ijst bij de gedachte aan de vreeselijke onheilen, welke de uitbarsting in de met menschen gevulde zaal zou hebben veroorzaakt. Een der gevangen genomen personen is een kleermaker van Faenza; de andere, een achttien jarig student, die niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd reeds met de politie te doen heeft gehad. Zondag zijn te Rome, eenige jongelieden bij het verlaten der kerk van de Jezuïeten door een hoop personen, die hen buiten opwachtten, met stokslagen ontvangen, waardoor zij licht gekwetst werden. De gewapende macht is tus6cben bei den gekomen en heeft de orde hersteld. TJELEGBAMMEN. Rome, 31 Maart. Volgens de Opinione zal de heer Ozenne morgen naar Frankrijk terugkee ren; de voorloopige onderhandelingen met do Italiaansche gevolmachtigden over het handels- traciaat zijn reeds geëindigd. De heer Ozenne vertrekt naar Versailles met het doel om de beraadslagingen der Fransche commissie, met het onderzoek der met Engeland en België gesloten handelstractaten belast, bij te wonen. New-York, 31 Maart. Aan de oevers van de Mississippi heeft een vreeselijke orkaan gewoed, waardoor boomen en huizen zijn vernield en een twintigtal menschen bet leven hebben verloren. Kopenhagen, 31 Maart. Het Folkething heeft heden, in eene avondzilting, met 55 tegen 31 stem men, het door de vereenigde linkerzijde voor- gestelde adres van wantrouwen aangenomen. Men gelooft echter, dat dit besluit noch een ontbin ding van het Huis, noch een kabinetscrisis tenge volge zal hebben. Dresden, 31 Maart. Volgens de Drcsdcner Nach tlichten heeft de minister van justitie afwijzend beschikt op het verzoek van Bebel, om de zit tingen van den Rijksdag te mogeu bijwonen. Bern, 31 Maart. De katholieke schoolgemeente van St. Gallen heeft het voorstel van den raad van toezicht, om het onderricht in het onfeil baarheidsdogma en den syllabus van de scholen te weren met 582 tegen 177 stemmen aange nomen. ParUs, 31 Maart. De republikeinscbe linker zijde heeft eene bijeenkomst gehouden, onder voorzitterschap van den heer Fourcaud. De heer Carnot, secretaris, heeft verslag uitgebracht aan gaande de recapitulatie der petitiën, waarbij op de ontbinding der Nationale Vergadering wordt aangedrongen. Die petitiën dragen gezamenlijk 590,000 onderteekeningen. Daarna heelt de ver- eeniging zich bezig gehouden met de vorming eener permanente commissie, gedurende de va cantie der Nationale Vergadering, en met het ontwerp betreffende bet Lyonsche gemeentebe stuur. Verscheidene redenaars hebben het woord gevoerd, voornamelijk de heeren Arago, Lepère en le Royer. De vereeniging heeft besloten om na de alge meene beraadslagingen te stemmen tegen het in behandeling nemen der artikelen van bedoeld voorstel. Du aanslaande bijeenkomst zal a. s. Woensdag te Versailles worden gehouden. Londen, 31 Maart. In de heden door liet La gerhuis gehouden zitting heeft de heer Cochrane ophelderiug gevraagd aangaande een brief van Saint Hilaire aan de Lesseps, door de Liberté openbaar gemaakt, waarin laatstgenoemde namens Thiers wordt geluk gewenscht met het vonnis door de Suez-Kanaalmaatschappij tegen de „Mes- sageries Maritimes" verkregen. Uit dien brief blijkt dat Thiers het beginsel der Suez-Kanaal- maatschappij ten opzichte van de tonnemaat der zeeschepen, die dat Kanaal bevaren, is toegedaan. Lord Enfield antwoordde, dat de Lesseps wer kelijk een brief van Saint Hilaire ontvangen had, doch niet gerechtigd was om zich op eenige offi cieels wijze op de getuigenis van Thiers te be roepen. De Britsche gezant te Konstantinopel, lord Lyons, schreef, onder dagteekening van 28 Maart: ,Er is mij door Thiers niets medegedeeld wat met den bewusten brief strookt." Weenen, 1 April. In het officieele blad is op genomen de tweede additioneele overeenkomst op het lusscheu Oostenrijk en België gesloten verdrag tot uitlevering van misdadigers, van 16 Juli 1853. Het Tagblatt meldt, dat de Russische gezant aan graaf Andrassy, bij de mededeeling der Russi sche circulaire van 12 41aart, heeft te kennen gegeven, dat de tegenwoordige Spaansche regee ring niet kan beschouwd worden als de uitdruk king van het Spaansche volk, noch dat do Spaan sche vertegenwoordiger als zoodanig kan gelden. Derhalve kunnen tegenwoordig slechts officieuse betrekkingen met Spanje onderhouden worden. Berlijn, 1 April. De koninklijke Pruisische Bank heeft heden het wisseldisconto op 6 pCt. en den koers der beleeningen op 6 pCt. verhoogd LAATSTE UEITICHTEN. Amsterdam, 1 April. Het stoomschip Print Hendrik, van du maatschappij Nederland, is den 30sten Maart te 6 uur nam. te Port Saïd aange- komen en zou hedenavond de reis voortzetten. (Per telegraaf.) Den Haag, 1 April. De ge- heele zitting der Tweede Kamer van heden was gewijd aan de artikelen der rechterlijke organi satie betrekkelijk de uitbreiding van de rechts macht der kantonrechters, waarop een amende ment door den heer van Houten is voorgesteld om die competentie merkelijk in te krimpen tot de kennisneming vau zekere categorieën van kleine zaken, zonder hooger beroep eu 100 niet te boven gaande. De discussie is niet afgeloopen, en verdaagd tot morgen te elf uren. Den Haag, 1 April. 'L. M. heeft benoemd tot commiezen bij het Departement van Oorlog de adjunct-commiezen A. P. Glaser, J. A. Klobbie en P. B. Ross. Z. M. heeft pensioen verleend aan den ko lonel H. H. Guerin, commandant van het 3de regiment huzaren tot een bedrag van f 1800 'sjaars. Op zijne aanvrage aan den luitenant-kolonel J. C. R. Ridder van het regiment veld-artillerie tot een bedrag van 1500 'sjaars, en den rang verleend van kolonel. Op zijne aanvrage aan den luitenant-kolonel Jhr. D. C. M. Hooft la suite van het reg. rij dende artillerie, tot een bedrag van ƒ1500 'sjaars en den rang verleend van kolonel. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der ca valerie, bij het 1ste reg. huzaren, tot majoor, den ritmeester L. de Perponcher van het 2de reg. huzarenbij het 2de reg. huzaren tot ritmeester van de Sde klasse, den lsten luitenant Jhr. P. Gevaerts van het 1ste reg. huzaren bij het 3de reg. huzaren tot kolonel| en commandant van bet corps, deu luit.-kolonel A. J. Pels-Rijcken van het corps. Tot luit.-kolonel, den majoor Jhr. W. J. A. Storm do Grave van het lste reg. huzaren; tot lsten luit. den 2den luit. C. A. baron Ben- tinck van bet corps. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der ar tillerie, bij het 2de ,reg. vest.-art., tot luit.-kolonel den majoor H. Onnen van het corps; tot majoor, den kapitein Jhr. C. J. A. Ridder Baronet Speel man van het 3de reg. vest.-art.; bij het 3de reg. vest.-art., tot kapitein van de 3de klasse, den lsten luit. W. B. Westhoff van hel 2de reg. vest.-art. Bij Koninklijk besluit van 29 Maart 1878 u„. 31 is aan den heer L. C. A. de Haan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van landmeter der eerste klasse bij het ka daster, behoudens aanspraak op pensioen; en is benoemd tot landmeter der eerste klasse bij het kadaster, de heer G. Ploegmakers, thans land meter der 2de klasse. Bij Kon. besluit van 30 Maart zijn bij de directie van de Grootboeken der Nationale schuld te Am sterdam benoemd: tot commies, de adjunct-ven- ficateur B. H. Öchultz, thans met rang van adjunct commies; tot adjunct-commies de beer F. Meij- boom, thans eerste klerk. Is opgeheven hel ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Maashees c. a. be staande uit de gemeenten Maashees eu Vierlings beek eu zijn de gemeenten Maashees en Vierlmgs- beek gevoegd bij bet ontvangkantoor derzelfde middelen gevestigd te Boxmeer, onder voortdurend beheer van den tegeuwoordigen titularis, den heer Jhr. E. J. H. van Grotenhuis vau Ousteiu. Is de heer P. T. Moors, thans commies veri ficateur der lste categorie te Roermond, benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnzen te Tegelen. Is de heer E. M. van Matteuburgb, tbaus ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Ouden boscn c. a. benoemd tot ontvanger der directe belastingen, iu- en nilgaacde rechten en accijnzen te Hoorn. Z. K. H. Prins Hendrik beeft gisteravond aan velschillende leden van het corps diplomati que audiëntie verleend. HH. KK. HH. de prins en prinses vou Wied vertrekken aanstaanden Donderdag uit de resi dentie naar Duitschland, ten einde te Neuwied den zomer door te brengen. Tegen de bepaling dat geene vergunning moet gegeveu worden tot vervoer van verdacht vee naar de weide, door deu Minister van Bin nenlandsche Zaken bij missive vau 4 Maart jl. uitgevaardigd, zijn van verschillende zijden be zwaren geopperd, die den Minister niet onge grond schijnen. Ten einde daaraan tegemoet te komen zonder dat het doel dier aanschrijving het beletten van de verspreiding der longziekte in de weide wordt opgegeven, heeft de Minister van Bin nenlandsche Zaken aan de commissarissen des Konings iu de verschillende provinciën verzocht de Burgemeester te machtigen, om in gevallen, waarin de eigenaars van verdacht vee dit naar de weide wenschen te vervoeren, daartoe vergun ning te geven onder de noodige voorwaarden ter voorkoming van verbreiding van besmetting en zijn daartoe verschillende bepalingen voorgeschre ven, wier slipte naleving, in voorkomende geval len, de gemeentebesturen zijn aanbevolen. Utrecht, 1 April. Heden heeft Dr. A. F. Bau- duin, offic. vau gez. lste klasse, zijne betrekking als zoodanig aan 's rijks hospitaal aanvaard; de Minister van Oorlog heeft echter nog niet bepaald, wie chef zal worden vau 's rijks hospitaal alhier; tot zoolang dit niet geschiedt, blijft Dr. Weteling daarmede belast. De oproeping van de bij de vesting-artil lerie ingedeelde miliciens van de licbtiDg van 1872, die heden weder onder de wapenen moe ten komen, beeft ten doel om dit jaar weder de verschillende forten door detachementen arullerie en infanterie te doen bezetten. Heden is door de comm. der genie alhier aanbesteed het eenjarig onderhouden der wer ken te Utrecht en bijgelegene lorten, dat aan genomen is door W. van Leur voor ƒ8400; ideui te HoDSwijk en te Vreeswijk, door L. van Zee land voor f 2297 idem van den verruimden Krommen Rijn door H. van Oostrum voor f 1794 en de kazernegebouwen alhier, door H. Leemans voor f 7870. D.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3