F De bestuurshamer kondigde bet begin der werk zaamheden aan, en men zette zich bij groepjes aan tafeltjes neder die door de geheele zaal waren neergezet, terwijl bet bestuur voor de noodige ververschingen, en zelfs in overvloed, had ge zorgd. De heer G. van Geer van Leiderdorp, secretaris der maatschappij, nam het presidium waar en opende de werkzaamheden met de mededeeling dat de geachte jubilaris, prof. van der Boon Mesch, door ongesteldheid verhinderd was de feestviering bij te wonen en dat het best. der Holl. maatschappij van Landbouw Z. K. H. Prins Alexander had uit- genoodigd de teestviering bij te wonen, doch dat deze, in een vleiend schrijven, daarvoor had be dankt. Weer deed zich het orkest hooren in een Grand Galop Militaire van Lehman. De heer van Geer bracht nu verslag nit van al wat de maatschappij in de verloopen 25 jaren had verricht, en gaf andermaal zijn leedwezen te kennen over de afwezigheid vau den voorzit ter, die 25 jaren achtereenvolgens het beheer in handen had en al dien tijd de Holl. Maatschappij zeer ten nutte is geweest. Spreker wees op deze feestvieriug, hoe mannen van allerlei stand hier tegenwoordig waren, alleu met de belangen der maatschappij bezield, eendrachtelijk bijeen om het schitterend leest mee te vieren, om na het vierde eener eeuw, zich de zorgen van den geacbteu voorzitter te herinneren. Uit het verslag bleek dat de Holl. maatschappij van Landbouw is op gericht 28 Maart 1848 en dat de 1ste vergadering bestond uit 25 leden, welke vergadering in de stadsgehoorzaal alhier werd gehouden. De spr. bracht hulde aan den heer van der Boon Mesch en aan allen die van toen af hem steunden, maar bracht tevens een woord van dankbare ver eering aan de nagedachtenis van sommige be stuurders, die door den dood aan de Maatschappij ontvallen waren. Het was opmerkelijk zeide spreker, dat de op richting der Holl. Maatschappij, in alle deelen van ons vaderland weerklank vond eu onmiddel lijk van allen de meeste ondersteuning werd toe gezegd, terwijl weldra de vruchten van hare werkzaamheid overal bleken, ofschoon de maat schappij ook wel eens met tegenspoed te kam pen had. In 1849 werd van wege de maatschappij, de eerste wedstrijd gehouden in het ploegen, op een stuk land onder Leiderdorp, daartoe welwillend afgestaan, welke wedstrijd met den besten uit slag werd bekroond. In 1850 werden pogingen aangewend tot het houden eener tentoonstelling van vee enz., doch die, door bijzondere omstandigheden, mislukte. In 1851 en volgende jaren werden dan hier, dan daar wedstrijden gehouden, in de verschil lende takken van landbouw, die allen met den besten uitslag werden bekroond en aanleiding gaven dat de maatschappij van jaar tot jaar voor uitging in bloei eu welvaart en het ledental door die tentoonstellingen en wedstrijden steeds toenam. In 1867 leverde de maatschappij aan de wereld tentoonstelling te Parijs eene volledige Holland- sche boerderij, waarvan tijdschriften en dagbladen zoo zeer ten gunste hebben gesproken. Met rassche schreden ging de maatschappij zoo in ledental als in nuttige werkzaamheid vooruit. Genaderd tot de laatste groote tentoonstel ling in den Haag, vloeide sprekers mond over van den lof, aan allen toegebracht, die door zoo ruime inzending tot welgelukken hadden bijgedragen, aan de tentoonstellings-commissie, aan allen die tot de rangschikking of versiering hadden mee gewerkt en aan duizenden genot hadden ver schaft, maar vooral werd op den voorgrond ge steld de onbegrensde bemoeiingen van Prof. van der Boon Mesch, die als voorzitter der maat schappij, zich alle moeite en opofferingen getroostte om het geheel den vollen luister te geven en blijken gaf van zijne algemeene kennis, die hij ten algemeene nutte ten beste gaf en waarvoor hem de meeste erkentelijkheid toekwam; spreker uitte den wensch, dat het de Voorzienigheid be hagen mocht, hem spoedig eene goede gezondheid te hergeven, en hem nog lang in 't leven te sparen ten nutte der maatschappij van Landbouw en der uienschheid in 't algemeen. De verslaggever eindigde zijne inededeelingen met den uitroep „Leve de Landbouw," welke door al de aanwezigen met warmte werd her haald en door de fanfare's vau het orkest ver gezeld. Bij dat alles bleek ook, dat de financieele toe stand der maatschappij niet ongunstig was en men zich dus ook uit een geldelijk oogpunt in steeds toeuemenden bloei mocht verheugen. Het orkest liet zich nu weer hooren in Mor- genblatter van J. Strauss. De heer Waldeck van Loosduiuen, bracht zijn dank aan al de leden, aan wie de Holl. maat schappij zooveel te dauken heeft en roemde de tact en den ijver van het bestuur, zonder een lid daarvan uit te zonderen, daar allen volkomen be antwoordden aan hunne roeping. Een bepaald woord evenwel moest hij wijden aan een waar dig drietal uit het bestuur en voornamelijk aan den waardigen voorjitter, den hooggescbattep van der Boon Mesch. Hij noemde dezen den vader der maatschappij en gaf zijn leedwezen te kennen dat hij den Hoogleeraur-voorzitter niet aan deze plaats persoonlijk kon toesprekenhij drukte den weusch uit, dat alle leden, in welke positie dan ook aan de Maatschappij verbonden, zijue voet stappen, op den weg van landbouw en veeteelt, mochten drukken en mee hun ijver betooneu in het behartigen van do belangen van deze maat schappij. Naast den voorzitter, zeide hij ver der staat een man die sedert 1850 lid van Landbouw was, en wiens onvermoeide ijver tel ken jare was gebleken, de lieer Vroomestein, aan wiec de maatschappij zoo veel verplicht is en nevens dezen de heer G. van Geer die van 1849 af zoo ijverig voor de belangen van de maat schappij van Landbouw heeft gewerkt; hij was niet alleen in deze afdeeling, maar in het alge meen een waardig bestuurslid en hoopte dat elke bestuurder in al de afdeelingen zoo ijverig en zoo nauwgezet mocht zijn als deze drie. Spreker besloot met een dronk te wijden aan het bestuur in het algemeen eu aan de dri genoemde hee- ren in het bijzonder. Deze dronk werd met daverend gejuich begroet en met teekenen van algemeene instemming bij de aanwezigen. De heer G. van Geer besprak de groote ver diensten van den heer Gevers Deynoot, roemde zijne belangstelling in de maatschappij en het streven barer leden uaar vooruitgang eu volma king; hij bracht hulde aan den algemeeuen se cretaris, den heer Waldeck en stelde voor, den geachten voorzitter, die afwezig was, het hem toegedachte aandenken in commissie te gaan over handigen. Den heer Treub, Burgemeester te Voorschoten, bracht ziju hulde aan de Maatschappij van Land bouw in het algemeen en aan het bestuur in het bijzonder, wees in enkele punten op de welda dige werking van die stichting en van 't bestuur en vergat niet de goede diensten van den heer Schmidt te bespreken; met zulke krachten, zeide hij, kan de maatschappij het verre brengen. Hierop liet zich het orkest weer hooren en een zeer aardig lied, getiteld: Mijn liefje is mijn lust, gecomponeerd door den heer Grentzius, en stelde de voorzitter een half uur pauze voor, in welke pauze zich eene commissie verwijderde om aan prof. van der Boon Mesch het eereme taal te gaan aanbieden. Na de pauze nam de heer van Geer het woord en deelde den uitslag mede van de zending der commissie; hij zeide dat de aanbieding van het eeremetaal was volbracht en dat de geëerde voor zitter blijkbaar getroffen was door deze verras sing; hij bracht naineus prof. van der Boon Mesch zijn dank aan de leden en het bestuur en gaf de hoop te kennen dat de waardige man weldra, geheel hersteld, zijne werkzaamheden bij de Maatschappij weder zou kunnen hervatten in het bestuur der aldeeling, om met vernieuwde kracht de belangen van den Landbouw te behar tigen. Deze mededeeling werd met een fanfare en de ondubbelzinnigste bewijzen van waardeering van de zijde der leden outvangenonder het klinken der fanfare's verrees iu de hoofd iropee een schild, waarop te lezen stond: Hulde aan het 25jarig presidium van onzeu geachten Pro fessor A. H. van der Boo-i Mesch en viel het or kest met het volkslied iu, waarop het: Io vivatI volgde. Daarna bracht de heer van Geer aan de leden in herinneriug dat Z. M. Willem III Bescherm heer is vau de HoLlaudsclie Maatschappij van Landbouw en noemde erkeuielijk de vele gun sten die de maatschappij steeds van de Konink lijke familie heelt mogen ondervinden. Iu ge paste en waardige bewoordingen, bracht hij een dronk aan den geliefden vorst, den Beschermheer der Maatschappij van Landbouw, eu het glas op heffende, gevuld met bruischend vocht, klonk het uit zijn mond leve de Koning 1 Deze dronk, met warmte uitgebracht, werd met levendigheid ontvangen en onder daverend gejuich door de bekende volkliederen en fanfare's begroet. Nog een aantal feestdronken werden uitge bracht: o. a. door den heer Teugbergeu, die on der daverend applaus het deukbeeld opperde, Neerland's landbouw op de Weener Tentoon stelling te vertegenwoordigen; door den heer van Rheenenop de Hollaudsche boerinnetjes, waarbij zich nog een spreker, de heer Sandvliet, aansloot; door anderen op de commissie van versiering, op den heer Onstenk, op den heer Grentzius, op de bloemen, op de nijverheid, ja, op wat niet al I Inmiddels wordt op voorstal van den heer Heyinaos een collecte gehouden voor den min deren boerenstand, waarvan de opbrengst echter later, op voorstel van den heer Slallinga, aan de boden der afdeeling ten goede komt. En zoo bleef men vroolijk, onder feesttonen en gulle toespraken, geruimen tijd nog bijeen, nu eens lachende wanneer een „boertje", een hem aangeboden flesch wijn verstoppende „om er thuis nog pret van te hebben", door een „grap penmaker" op onzachte wijze wordt aangegrepen, waardoor het edele vocht hem langs de kleeren druipt, dan weer ernstig aandacht schenkende aan de welgekozen woorden, ter verhooging van een feest, dat, bij allen die het bijwoonden, ze ker een onvergaukelijken indruk zal hebben achtergelaten. JB1!N -N JEHVI-. AJV O. Amsterdam, 31 Maart. De heer Dr. H. Oort, onlangs in plaats van Dr. J. P. N. Land door deu Gemeenteraad benoemd tot hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en Qostersche letter kunde aan het Athenaeum lllustre alhier, lieett heden voor een talrijk gehoor zijne betrekking aanvaard met het uitspreken eener rede over „de geschiedenis der Hebreeuwsche archaeotogie." Naar men verneemt, zijn de moeilijkheden betrekkelijk de Koninklijke Waskaarsenfabriek alhier in zooverre uit den weg geruimd, dat de werklieden het werk hebben hervat en geen schade zullen lijden. Het gerucht, als zou de woning van den Burgemeester verleden Woens dag-avond door eeu sterke politiemacht zijn be waakt geweest, wordt van zeer bevoegde zijde ten stelligste tegengesproken. De demonstratie der werklieden, die op eens tijdelijk werden afge dankt, moet zich door groote orde hebben ge kenmerkt. Formerend, 31 Maart. Hedenmorgen werd uit het Noord-Hollaudsch kanaal, voor deze stad, het lijk opgehaald van den reeds sedert eenige dagen vermisten H. Carhof van Edam. Aangezien deze persoon nog slechts 14 dagen geleden voor openbare oronkeuschap gevangen heeft gezeten, vermoedt men dat misbruik van sterken drank de oorzaak van dit ongeluk is. Den Haag, 1 April. Gelijk reeds gemeld is, hebben de peusionnaires, voor rekening van L. M. den Koning hunne opleiding geuieteude, dezer dagen het voorrecht gehad, op het paleis Hel Loo, in tegenwoordigheid vau Z. M., proeven at te leg gen vau de vorderingen, door hen ouder de leiding vau uituiuuteude meesters gemaakt. Die proeven hebbeu uitstekend voldaau. Z. M. gaf herhaaldelijk zijne tevredenheid te keuneu. Mejuffrouw Jeanne Chastel, van Rotterdam, be haalde in de dramatische en lyrische voordracht eeu waren triomf en deed haren meester, den be roemden professor Georges Cabel, eer aan; de dames Francisca Stuets, Marie Sablairoües eu Gertrude Donker voldedeu me Je bijzonder. Wan neer hare verdere studiën beantwoorden aan haar streven, zal de kunst waardige vertegenwoordig sters in deze jonge dames vinden. De heeren Holman, vioncellist, de Hollander en Petri, violisten uit de school vau Baillot, als ook de heeren Kwast en Brants Buys, piauisteu uit de Duitsche school, gaven blijken van veel talent. De heer van der Does (de zoon), leerling vau prolessor Grégoire, was door ongesteldheid verhinderd het concert bij te wonen. Tegen 6 October aaustaaude worden de peo- sionnaires, zoowel zij die iu de beeldende, als in de dramatische en lyrische kunst zich oefenen, andermaal op Het Loo uitgeuoudigd, om van hunne verdere ontwikkeling te doen blijken. Aan mejuffrouw Chastel werd door den Koning een gracieus aandenken aangeboden, bestaande in een lauwerkrans op een rood satijnen kussen. Naar uien verneemt zal zij naar Zwitserland gaan teu einde aldaar haar letterkundige opvoe ding te voltooien. Z. M. de Koning wordt aanst. Zaterdag van Hel Loo terugverwacht; het gewoon bezoek der koninklijke familie te Amsterdam zal waarschijn lijk den 15deu April plaats hebben. Cforkom, 28 Maart. Gistermiddag zijn drie ingezetenen dezer gemeente, daartoe uitgenoodigd, verschenen voor den luit.-kolonel alhier, ten einde getuigeuis af te leggen in eene zaak, die de nood- lottigste gevolgen had kunnen hebben. Het betreft namelijk het schijfschieten der militairen, die, bij het uitvoeren van pelotonsvuur, daarbij niet al tijd de noodige voorzichtigheid schijnen in acht te nemen en alzoo hunne kogels, in plaats van op de schijf, over den Spijkschen dijk, buiten den vijfden uitgang der gemeente, neerwerpen. Dins dag-middag, terwijl zekere de V. bezig was op genoemden dijk een glas in een lantaarn te plaat sen, hoorde hij de kogels langs zijn ooren fluiten, waarom hij het raadzaam oordeelde het hazepad te kiezen; terwijl een jager, zekere K. met zijn zoon, mede verontrust door het sissend geluid der kogels, van den dijk vluchtte. Een vierde inge zetene, de beer E., hoorde niet alleen de kogels, maar zag zelfs een er vau in het water dicht bij hem neervallen. Onmiddellijk is door de V. aan gifte hiervan gedaan en ook dadelijk door de be voegde autoriteit het schieten op die plaats voor- loopig verboden. Maazslula, 31 Maart. Gisteren is alhier langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen het stoomschip Glasgow, met een diepgang van 43 de cimeters. Dit is de grootste diepgang, waarmede eenig schip den nieuwen Maasmond tot dusver heeft bevaren. Utrecht, 31 Maart. De luitenant N., van het 8ste reg. inf. alhier in garnizoen, hedenmorgen bezig zijnde om zijne manschappen instructie te geven iu hel schieten, eu eeu hunuer aanbevelende om het geweer beter aan te leggen, had het on geluk zelf door het schol te worden getroffen Het toeval wilde, dat een scherpe patroon, die| bij de instructie niet mag gebezigd worden, ziel; onder de patronen had bevonden. Het schot ij diep iu den schouder doorgedrongen. De gewonde is door de officieren van zijn regiment op een draag, baar naar het groot rijkshospitaal vervoerd, waar hem terstond door de officieren-van-gezoüd. heid, onder toezicht van den eerstaanwezendeo, du gepensioneerden doctor Weteling, de noodigel hulp is verleend. Men heeft hoop, dat de wondl niet gevaarlijk zal zijn. Zwolle, 31 Maart. Hedenmorgen is door de po. litie aaugehouden en aan de justitie overgeleverd G. J. van Beutem, oud 29 jaren, die gisieravond uit eeu winkel een paar koperen schalen en dito balans heeft ontvreemd, eu uit een anderen j| stuks koperen gewichten. De schaleu en baltn had hij gisteravond reeds bij een koopman alhy te gelde gemaakt. Genoemde persoon werd ven pleegd in een der gestichten te Veenhuizen, van daar op 10 Januari jl. ontvlucht, en na vóoi 14 dagen weder derwaarts te zijn getransporteerd! 28 dezer opnieuw vandaar ontkomen. Hij za: morgen weder naar Veenhuizeo worden overge bracht, liet is niet de eerste maal dat hijmetdt justitie kennis maakt, want in 1865 werd hij dooi de rechtbauk te Amsterdam wegens bedriegelijki oplichting veroordeeld tot eene correctioneele ge vangenisstraf voor den tijd van 3 jaren, en in 18"l| veroordeelde de rechtbank te Utrecht hem wegeam diefstal tut eene cellulaire gevangenisstraf voc den tijd van ze9 maanden. Oude Pckela, 30 Maart. Er is in deze gemeet:j een poging tot braudstichtiug beproefd op een t der van een bewoond huis, doch gelukkig es bijtijds verijdeld. Er lag namelijk een kool vut met stroo daarnaast, dat op 't oogenblik der oi dekking nog geen vlam had gevat. De bewons zaten met eenige vrienden rustig in de kamt! De politie heeft een streng onderzoek in 't wetï|er gesteld. De timmermao H. O. d. G. alhier heeft ht den door ophanging iu den timmermanswinkelee.| einde aan ziju leven gemaakt, nalatende eem| weduwe met 5 onvei zorgde kinderen. Een paai dagen te voren was hij vrijgesproken van ee: vonnis tot een maand gevangenisstraf en 25 boef Gekrenkt eergevoel noemt men als oorzaak dezei| wanhopige daad. 's-Hertogenboscli, 31 Maart. H. W. van dei B sigareumaker alhier, oud 26 jaren, kvvauij— Zaterdag-avond laat bij zijne moeder te huis zon der weekgeld; uithoofde dat zoo iets meermalenL gebeurde, vroeg zijne moeder er om, en op hetB;|] te kennen geven dat hij geen weekgeld had, vverdlj hij uitgenoodigd hoe eer hoe liever het huis tel, verlaten. In eene opgewonden stemming vond hij, Dg goed dat dadelijk te doen, zijue moeder loef voegende: dan ga ik mij verzuipen. Hij voegde bet woord bij de daad; de deur uitgaande sprong bij Ee ter tweede Nieuwstraat, in de nabijheid zijner ize woning, over de ijzeren leuning in de rivier de 1 Dieze; hij verdween voor de oogen der ongeluk- kige moeder, die hem was nageloopen om hem van zijn plau af te brengen, hoezeer hij haar reediBfli zooveel verdiet en leed had aangebracht. haa Ziju lijk werd nog denzelfden Dacht opgevisrtl en naar het groot zieken-gasthuis gebracht. (Pr. Nt GEMENGD NIEUWS De Engelsche bladen vermelden een geval vajnoi verregaande onmenschelijkheid. Een achttienjBi: dienstmeisje werd acht dagen geleden door baift meesteres weggezonden, omdat zij de koorts bB'.lme Zij begaf zich daarop naar een andere vrouïf die haar om dezelfde reden de deur uitzette. li| den geheelen dag op straat te hebben rondgi zworveu, vond het meisje eeu onderkomen, doc| ook daar werd zij verjaagd, toen men bemerk dat zij ziek was. Een agent van politie vond hij bewusteloos op straat liggen en bracht haar het gasthuis, waar zij aan hersenontsteking overleden. De „Coroner" (de ambtenaar, die uo-1 de oorzaak vau den dood onderzoek doet) «ij klaarde, dat hem nooit een ergerlijker geval ts| onmenschelijkheid was voorgekomen. De vroutve hadden bet meisje naar het gasthuis kunnen ze«| deu, iu plaats van haar op straat te zetten jury oordeelde er eveneens over, zoodat een «r oordeeling der schuldigeu zeker niet zal uitbl) veD. Als een sterk sprekend voorbeeld vaD-' beuzelingen, waarvoor iu EugelaDd soms verf ij gingen plaats hebbeu, voorde hoven van Assiseij een gevolg van een slechte regeling der red" inaebt verhaalt de Pall Mall Gazette, dat dei" dagen de aanklacht behandeld werd van een nis® die eeD „dikke vrouw" vertoonde, tegen een wi° keiier die er naast woonde en die om den Is-' dieo de vertooniDg hem veroorzaakte, zich zoel1 te wreken .door op de trompet te blazen I Debt klaagde werd tot de straf van.... 1 duit boei veroordeeld en ieder der partijen tot betaling de eigen kosten verwezen En aan zulk een nietig heid moesten het hof en de jury hun tijd koste leggen. td Btei ei |«g iing iwi icb tld{ lensi dog leuv Mtel eett Bi jecti M bude 'eter aarii Oder leuv Pper |edee ieeft

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2