Z. M. heeft benoemd tot procureur bij het pro vinciaal gerechtshui in Zeeland en de arrondis- sements-rcchtbank te Middelburg, Mr. A. J. van Deinse, recbter-plaatsvervanger in gemelde recht bank en advocaat te Middelburg. Z. M. beeft verleend de navolgende pensioenen, als aan: J. Voets, deuriv. der dir. bel., ƒ162; E. of G. Schwedeu, postb.ƒ111; J. Erué, id., ƒ128; C. Roos brieveng. en pustl., 166W. van de Kamp, brieveng. ƒ65; W. F. Mulkens, conducteur der brievenmalen, ƒ69; J. G. Moll, ontvanger de in- en uitgaande rechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilve ren werken ƒ3206; H. J. Kopfer, brievengaarder, 143, B. Rutten, comm. 3de kl. bij 's Rijks bel. 311M. van der Laan, ideui 1ste kl., 800; A. Franket, wed. van J. M. Leipnik, in leven landm. lste kl. bij het kad., 183; 1. Wijmer, wed. van P. Petri, in leven comm. 2de kl. bij 's Rijks bel., 176; E. Hendrikx, wed. van N. Kauffmaun, idem lste kl., 132; L. Kisjes, nagelaten miuderj. kind van wijleu G. Gerrits en haar vooroverleden echt genoot J. Kisjes, onder voogdij van C. Stubbe, idem 2de kl., ƒ119. Z. M. heeft aan den intendant der 2de kl. bij de mil. admiu. in Ned.-Indië G. P. J. ückerse, vergunning verleend tol het aannemen der deco ratie van officier der Leopoldsorde, hem door Z. M. dun Koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft aan mevr. W. L. C. Nieuwenhuy- zen, geb. Sijtlioff van Kervel; J. Eraser, geü. van Outers; E. van Gennep, geb. BackerM. S. Kroe- seu, geb. Tromp; E. Levyssohn Noruian, geb. Zoetelief; A. L. W. Reiche, geb. van Wingerden, en aan de heereu A. O. Claesseus, A. J. W. van Lelden, Mr. F. Altiug Mees M. T. Reiche, J. J. van Schreven, J. A. Schuurman, F. J. Storm van 'sGravesande en G. M. Verspijck, verlot verleend tot het aanuemeu van het van de Fransche af- deeliug van het Roode Kruis outvaugen bronzen herinneringsteeken. BlMNENLiAND. Amsterdam, 25 Maart. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het emeritaat van Ds. 1. Prins en voortdurende door het bedanken van Ds. P. Huet, werd gisteravond door het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente het volgende drietal geformeerd: Ds. J. A. Gerth van Wijk, te Gro ningen; Dr. A. H. de Hartog, te Rotterdam; en Ds. P. van Son, te Nijmegen. Helder, 25 Maart. Hedenmorgen verspreidde zich in een buurt dezer gemeente het geroep van brand; werkelijk zag men een dikke rook uit eene kleine woning driDgen. Er was niemand in huis, de man was op zijn werk en de vrouw bij de buren. Toen men de deur met geweld open maakte, vertoonde zich een akelig schouwspel; nabij de fel brandende kachei stond een bran dende wieg, waarin het verbrande lijkje van een zuigeling. Haarlem, 25 Maart. De afdeeliug Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Vereeniging lot bevordering der Koepok-inenting heeft besloten om, mocht haar streven de noodige ondersteuning ontmoeten, in navolging van hetgeen op onder scheidene plaatsen hier te laude en buitenslands geschied is, een pare vaecinogèue op te richten. Verder stelt zij zich voor om een lokaal in te richten, waar aau de leden der vereeniging en hunne buisgenooten gelegenheid zal aangeboden worden oui zich kosteloos te laten iueuteu, en aan ieder ander tegen eene vergoeding der ge maakte kosten. Naar men verneemt, hebben de heeren A. L. Dyserinck, J. Swens en H. A. Mosset con cessie aangevraagd voor het oprichten hier ter stede van eene ziederij van harde zeep. Den Haag, 25 Maart. Aan het Ministerie van Marine werd heden aanbesteed, ten behoeve van de directiën der Marine te Amsterdam, Willems oord en Hellevoetsluis, de levering van: N°. 1. grauw doek, 2. karl- en zeildoek, 3. idem, 4. idem, 4 a. licht zeildoek, 6. vlagdoek, 6. zeil en bindgaren, 7. duigen en bodemstukken, 8. vuren duigen, 9. huiden of leder, 10. stearine* kaarsen, 11. idem. Minste inschrijvers waren de heerenvoor N». 1. A. van IJzeren, voor 10192.60, 2. P. H. K. Sypesteijn, 20469.75, 3. D. van Leijden en Zoon, 20008.60, 4. Plautijdt 20233.25, 4 a. K. Sype steijn Jr., 3297.75, 5. van Harltrop en Zonen 4910, 6. de Goudsche machinale garenspinnerij, 6767.20, 7. Wijntjes, 7017, voor n°. 8 waren geen biljetten ingekomen, 9. Siorman, 12591.10, 10 en 11 de kon. waskaarsenfabriek a 84.71de 100 kilogr. Een man, in dienst bij de gemeente-reini ging lner ter stede, is hedenmorgen een noodlot tig ongeval overkomen. Met zijne kar naar de aschstaal rijdende is het daarvoor gespannen paard op de Lijnbaan zoodauig aan het steigeren geraakt, dat de voerman het geraden achtte van den wa gen af te spiingen, maar hij bleef ongelukkig in zijn sprong met één been in de leidsels hangen en werd door het steeds voorthollende paard ine- degeslingerd. Daarbij kwam nog, dat bet wiel over zijn lichaam ging, ten gevolge waarvan bij eene zware kneuzing aan zijn arur en zijde beeft bekomen. Het paard tot staan gebracht zijnde, is de verwonde dooi de zorg var, eenige toegesnelde vrouwen naar zijne woning vi rvoeid. Gisteravond werd in den kon. Franschen schouwburg alhier weder eene opera opgevoerd, die vroeger tot de geliefkoosde van het Haagsche publiek behoorde. Her was de opéra coinique Lara. Hoezeer de herinneringen van vroeger tijd bij velen nog levendig waren, voldeed de eerste op voering over het algemeen goed. De heereu An- thelme en Bacquié eu Mile. Barbot inochien bij herhaling bewijzen van tevredenheid van het pu bliek verwerven en werden ook teruggeroepen. Den heer Anthelme, die gedurende dit tooneeljaar zooveel genoegen verschaft, viel een bloemkrans te beurt, waaraan een doosje gehecht was, waarin zich een fraaie doekspeld bevond, welk geschenk hem door eeriige geabouueerden van den schouw burg werd aangeboden. De gemeeuleraad besteedde in hare verga dering van hedenmiddag wederom eeuige uren aan de discussie voor de voorbereiding tot over neming der gasfabriek door de gemeente. Verklaarde de Raad in het begin der vorige maand, door het verwerpen van een daartoe strek kend voorstel, zich tegen de opdracht aan den heer Waldorp, ingenieur der duinwaterleiding, van de taak om de noodige werken te ontwerpen en uit te voeren ten eiude een goeden overgang tot de gemeentelijke exploitatie te verzekeren, deels omdat die heer reeds met de gewichtige betrekking van ingenieur van den aanleg der duinwaterleiding was belast, deels omdat inen het hem toe te kennen honorarium te buiten sporig vond, heden bleef de Raad besluiteloos tegenover het voorstel van B. en W. en de Com missie voor de aangelegenheden der gasverlich ting tot aanstelling van drie deskundigen aan wie de voorbereiding der overname zal worden opgedragen, welke commissie zou bestaau uit den directeur der Rotterdainsche gasfabriek, den heer Dr. Th. van Ooesburgh als ingenieur-adviseur, den ingenieur Th. Stang en den architect L. A. Brouwer. Toeu het voorstel tot benoeming der deskun dige commissie in stemming werd gebracht, bleek bet dat de stemmen met 16 tegen 16 staakten, zoodat de Raad in eene volgeude vergadering nader over deze zaak zal beslissen. Uit de heden gevoerde discussie over deze quaes- tie bleek nog dat de heer Doesburgh de. door B. en W. aangewezen persoon is, die zich naar Weenen zal begeven, ten einde de werking van het oxygeenga8 na te gaan en omtrent de wen- schelijkheid der toepassing in de cetneentegas- fabriek van die gassoort rapport uit te breugeu. Aan het examen voor officier der artillerie, dat in den loop der maand Mei alhier zal wor den gehoude: zullen deelnemen de sergeant- titulair F. H. A. Tromp, de sergeanten J. tl. Graade en T. P. Almerood, van het lste, en K. J. van Ravenswaay van het 2de regiment ves ting-artillerie, allen van den te Delft gevestigde artillerie-cursus. Dordrecht, 25 Maart, in de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingediend de voordracht ter benoeming van een directeur der gemeentewerken alhierop eene jaarwedde van 2500. Zij bestaat uit de heeren J. A. vau der Kloes, gemeente-architect te Bolsward, en Th. M. M. van Grieken, bouw- en werktuigkundige bij den aanleg van staatsspoorwegen te Groningen. De benoeming zal heden over 14 dagen plaats hebben. Tot hulponderwijzer aan de burgerschool voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier is be noemd A. M. Kattel, hulponderwijzer te Leiden. Utrecht, 25 Maart. Aau de hoogeschool is gis teren bevorderd tot doctor in de geneeskuude de heer S. Talma, geboren te Dokkuui, na verdedi ging van een academisch proelschriftover licht en kleur-perceptie. Groningen, 25 Maart. Aan de 3 caiidiJaten, die alhier het eind-examen der burgerscholen, volgens art. 56 der wet op het Middelbaar On derwijs, hebben afgelegd, is het verlangde diploma uitgereikt. Van de 49 sollicitanten, die zich voorde be trekking van hoofdonderwijzer aau een der stads scholen hebben aaugemeld, zijn jl. Zaterdag slechts 28 iu vergelijkend examen opgekomen. Breda, 24 Maart. Hedenmiddag werd door maréchaussées het politiebureau alhier binnenge leid Monsieur Cauteloube de Malaret, de oprich ter van het Dagblad I'Europe conservatrice en stich ter van de chevalerie du üocré Coeur. Deze beer blijkt een slimme chevalier i'induslrie te zijn, die menigeen tot slachtoffer heeft gemaakt. Van zijn dagblad zal nu wel geen sprake meer zijn. GEMENGD NIEUWE E ;n jongmensch liep zekeren dag van den verleden zomer, bij gelegenheid van een voet reisje, door de straten van Z. eu bleef met den knoop van zijn derni-saisou, dien hij over den arm hield, vastzitten in de kant van de man- tille eener zeer gedistingeerde jonge dame. Hij bleef terstond staan, maakte duizend excuses en zeide lachende, terwijl hij zijn best deed om zich los te maken: //lk ben zeer aau u gehecht, juf frouw." De gehechtheid is wederzijdse!), mijn heer!" was het autwoord der volstrekt niet- preutsehe schoone. „En dan zegt men nog, dat onbekend onbemind muakt," heruain het jonge mensch, dat zich nog altijd te vergeefs irachtte los te maken, daar hij vreesde de kant te scheu ren. „Mijnheer, repliceerde de dame, u schijnt den band der gehechtheid niet met geweld te willen verbreken. Mag ik u eens helpen?" „Vol strekt niet, juffrouw. Om u de waarheid te ze gen, weuschte ik wel dat hij niet verbroken kon worden." „In dat geval zon ik u naar den offi cier van justitie moeten brengen." „Heb ik dan zoo zwaar misdaan?" „Dat zou hij, mijn vader, dienen uit te maken." Op dat moment der vluch tige konversatie wikkelde de knoop zich los uit de kant; het. jongemenscb groette zeer beleefd enis verleden week met de dochter van den officier van justitie in het huwelijk getredei - Het groote inauguration-ball van den Preside it Grant, op den 5den dezer, werd door ca. 10,bü0 menschen bezocht. Tot versnapering der gas:cn stonden gereed: 10,00U gebakkeu oesteis; SUU0 rauwe oesters; 8000 oesters in 't zuur; 65 ge braden kalkoenen, van 6 kilo elk; 150 gebraden kapoenen, opgevuld met truffels; 15 schaapsribbi u- stukken, van 50 kilo eik; 40 stukken roastbeef, van 20 kilo elk; 200 doziju kwartels; 100 vvi d- pusteien, van 25 kilo elk300 ossetongen iu gelei 30 gebakken zalmen; 100 kippen; 400 patrijzeu; 25 beerekoppeu; 200 kilo paté de foie gras; 2000 boterhamuieu met kaas; 3000 duo met ham; 3000 dito met tong; 1500 bosjes selderij30 vaicu salade; 350 koude kuikens; 2500 brooden8000 kadetjes; 500 kilo boter; 200 vormcu gelei; 200 dito blanc uiaugé; 1200 liters roomijs, en nog800 liters vruchtenijs; 275 kilo groote en kleine taar ten; 25 kistjes Malaga-rozijucii15 kisten sinaas appelen; 5 mud appelen; 200 kilo suikergoed; 100 kilo geschilde amaudclen; 1200 luers punch; 1200 liters koffie; 800 liters thee; 400 lits. chocolade; euuog de noodige bijspijzeu en specerijen.De kosten van dit festijn zijn nog uiet geheel begroot; maar aheen voor kokswerk is 10,000, eu voor huur van talelgereedschap 5200 dollars betaald inoeteu wor den. De disch zou oog wel wat ruimer voorzien zijn geweest, indien 't uiet in de vasten ware geweest, die de Yankees streng in acht nemen! DU1TEM-AN O. Groot-1 JritMjiiiiö. De Britsche Regeering volhardt bij haar pro test tegen de verhooging vau de tolgelden op 't Suez-kauaal, eu dieigt dal zij de l'orte aanspra kelijk stellen zal voor de somuien, die de Brit sche reeders tengevolge van die verhooging leb ben moeten betalen. Aan den andereu kant heb ben, uaar men verzekert, de Russische en Duitsche Regeeringen aau den heer Lesseps officieus te ver staan gegeven, dat zij de kanaal-maatschappij volkomen gerechtigd achten om-Ie tollen te heffen volgens 't nieuwe tBrief. Spanje. Naar men verzekert, is de minister Castelar gezind af te treden, indien de krijgstucht bij het leger niet nadrukkelijk wordt gehandhaafd, zoo dat ze hersteld wordt. Meu voegt er bij, dat de ministers begrijpen, dat de praktijk ook liier niet aan de theorie kun beantwoorden. Verder wordt gemeld, dat h;t Gouvernement de noodzakelijk heid inziet, om de Regeeringsbeginselen te wij zigen iu den zin als door de oppositie is aange geven. Er loopt te Madrid een gerucht omtrent oneenigheden iu 't Kabinet over de militaire be noemingen eu Maandag-avond sprak men van eene niinisteriuele crisis. De Carlisten hebben het stadje Ripoll (in 't gewest Gerona, nabij de Pyreueëu) bezet. Een bataljon jagers in Catalonië is aan 't muiten geslagen, eu heeft de officieren genood zaakt zich door de vlucht te redden. Oarli8tieche benden in de provinciën Lerida en Gerona hebben een tal van vreeseltjke feiten gepleegd. Zij hebben o. a. de gemeente-archieven verbrand en de republikeinen gefusilleerd, die gevangen werden genomeu na eene dappere ver dediging. Het Gouvernement neemt krachtige tnaalregeieu out den opstand te bestrijden, 25 karabiniers ziju bij Ripoll aangevallen door 2000 Carlistenterstgenoemdeu werden ontzet door de troepen, die van Geroua kwamen. Italië. De Italiaansche Kamer van Afgevaardigden heeft, gelijk reeds per telegraaf is medegedeeld, in hare zitting van 18 dezer de voordracht goed gekeurd, waarbij prius Ainadeus in het genot van zijue apanage hersteld wordt. Die zitting, dus schrijft men uit Rome, is onstuimig en niet onbelungrijk geweest. Men had het gerucht ver spreid dat de oppositie uit de voordracht aanlei ding tot een nieuwen aanval op het ministerie zou nemen, en dat reeds in de vorige week door de commissie der linkerzijde eene dringende uit* noodiging aan de afwezige leden dier partij was toegezonuen, om vóoral bij de behandeling der zaak vau den hertog van Aosta tegenwoordig te ziju. IntuSschen was hoogstens een derde van de afgevaardigden der linkerzijde opgekomendaar. entegen waren de banken van het centrum eo de rechterzijde goed bezet. De linkerzijde heeft reeds zoo dikwerf een aan val ondernomen om op het beslissende oogeublils terug te trekken, dat het niet kon bevreemden dezelfde vertooniDg zich te zien herhalen; vooral bij deze gelegenheid, nu het er op aankwam om de zeer bescheiden vordering van 400,000 francs als jaarlijksch apanage te bewilligen voor een prins, die nog pas uit alle deelen des lands en uit alle standen bewijzen van de levendigste sympathie ontvangen had, eu die kort te voien uiet als phrase maar als uitdrukking van zijne' ware gezindheid, aan het parlement zelf de woor den gericht had: „Italië vindt in inij een zijn vaderland liefhebbenden medeburger weder,over wiens leven het beschikken kan." De omstandigheden,onder welke Atnadeus Spanje verlaten heeft om herwaarts terug te keeren, zijt inderdaa I van zoodauigen aard dat zij de Sa- vooische dynastie in Italië niet verzwakken, gelijk de radicalen en clericalen gehoopt hadden, maar veeleer haar aauzien verhoogeo. De redenaar van de linkerzijde d.e den aanval opende, de heer Ferrari, achtte het dan ook raadzaam, te begin-1 oen met zich voor de voordracht zelve te ver klaren. Maar hij haalde de zaak van vrot ger op, oui van het ministerie rekenschap te voi deren aangaande de gronden waarop het inder- tijd den prins aangeraden had de Spaansche kroot aan te nemen. Hij vroeg oi men in overeenstem- mipg met Napoleon III gehandeld had, en ol men met de gesteldheid van zaken uauwkeuri- genoeg bekend was geweest oin op eenige duui- zan.nheid van den troon te kunnen rekenen Dii vragen en vele andere meende hij met neen moeten beantwoorden, en hij beschuldigde uij dien hoofde het ininsterie van de bewerker zijn van deze „eerste vernedering van bet Hui] van Savoie." Door den lieer Billia werd daarop de volgencj motie voorgesteld: „De Kamer constateert dat de persoonlijks aau prins Amadeus aangeboden eerbewijze geeue goedkeuring van de weinige omzichtige handelwijze der regeering medebrengen, en c__. daarmede over tot de behandeling der voordracbi zelve" Evenals zijn geestverwant Ferrari vet klaarde ook de heer Billia dat hij vóór de voor dracht zou stemmen, echter alleen omdat er zijns inziens geen reden bestoud om aan den eeneu prius te w. igereu wat aan de anderen gegeveo wordt; eu even ais Ferrari gispte hij ook het ge brek aan doorzicht der regeering, waaraan de schuld vau alles te wijten was. De minister van buiteul zaken Veconti-Venosta beantwoordde de beide redenaars. Hij kwam inet warmte op tegen het verwijl als uien aan Spanje een Italiaansche prius als koning had opgedrou geil; geheel uit vrije beweging had Öpanje kroon aau Amadeus aangeboden, en deze had haar ulleen op het dringende en herhaalde ver zoek der Bpaauschc staatsmannen aangenomen Het ministerie, zeide hij, heeft te minder aaD leidiug gehad oui zich daartegen te verzetten daar hieruit voor lialië zeil geen nadeel ontstond en daar meu de stellige overtuiging koesterde van aan Spanje een goeden dienst te bewijzen Het besluit van den prius Amadeus oui dekroes neder te leggen beeft ook buiten Italië sympaib; opgewekt. De tegeuwoordige betrekkingen tl Spauje ziju van vriendschappelijkeu aatd, en in opzicht tot de formeele erkenning der Öpaansct republiek zal Italië het voorbeeld van de uieei- derheid der Europeescue inogeudhedeu volgen. De veiklaiingen van deu heer Viscouti-Veuosls werden met bijval opgeuomeu eu Billia zag zie genoopt om zijne motie in te trekken. Het eeuiji artikel der voordracht werd schier eenstemuiii aaogenoinep. TKLEGBAiMMKN. Londen, 25 Maart. De Shah van Perzië den 4deu Mei uil Teherau vertrekken en tut as Enzeli vergezeld woiden door den Russischs ezaut, waar eene Russische tlotille hem de r bruikelijke eer zal bewijzen. Piins Mentchifi zal hem tegemoet reizen. De Bhah zal Astrakc bezoeken, waar hij twee dagen, vervolgeus Al- kou, waar hij drie oagcu zal veiloeveu. VerflS zal hij 12 dageu te Öt. Petersburg doorbreugen. ft Duitsche keizer zal, gedurende oe legen wooroij- held van den öhah te 6t. Petersburg aldaar uit' aankomen, gelijk aanvankelijk is beweerd. 12 vorst van Perzië zal in 't begin vari Juni nsat Berl.ju vertrekkeu, en vervolgeus uaar Bruüd en Londen. Zijne reis uaar Parijs, Weenen t» Rome zal uader worden bepaald. Brussel, 25 Maart. Iu de Kamer vau alf*" vaardigden iieeli de Regeeuug medegedeeld,-'1 geneiaat Tbibault benoemd is tot Minister!"1 Ooi log- Londen, 26 Maart. Du bank heelt het discos'9 Op vier percent gebracht. Parijs, 26 Maart. De heer Thiers heeft, 10 antwuoro op een adres van deu gemcenteiasd der hoofdstad, te keuueu gegeven, dat hij do Paaschvacaulie te Parijs zul doorbrengen; voorts heeft hij deu gemeenteraad aaugedrongeD oui spoed te uiakeu niet hel herstel van het stauhuis- Gisteren heelt de heer Goulard, minister vau Binneulaudsche Zaken, de zitting der commissie voor de kieswet bijgewoond en zijue denkbeelden ontwikkeld, welke op het volgeude neerkomen handhaving van hel algemeen stemrecht,stemmmS naar vastgestelde kiezerslijsten, vermindering vau »fn ge De iraa B'j 1< ödei 4

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2