WA1 l»Tfii .li t 10 !_g'~ De Koninklijke goedkeuring is verleend aan het reglement voor de „Nederlandsche Vereeni- ging tot beperking van openbare dronkenschap", gevestigd te Rotterdam. De middelen tot berei king van dat doel zijna. het trachten te ver krijgen van wettelijke bepalingen tegen openbare dronkenschap; b. op drankverkoop; c. het in de hand werken van de verkrijging van gezonde, goedkoope en voldoende volksdranken. Bij beschikking van den Minister van Koloniën, dd. 21 Maart 1873, lit. Apz., zijn de heeren G. A. Pet, ingenieur der 1ste klasse, S. Verburgh en H. Wakkie, ingenieurs der 2de klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken iu Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te laude, benoemd tot leden der commissie belast niet het afuemen van een examen van candidaten voor de betrekking van opzichter der 3de klasse bij genoemden tak van dienst. De Minister van Financiën, gezien het alge- tmeen Verslag der muntwerkzaamheden over 1872, opgemaakt door het Muntcollege in voldoening aan art. 4 der wet van 1 Juni 1850 (Staattblad no. 25), gelet op art. 19 der Wet van 26 Nov. 1847 Staatsblad n». 69), heeft ter kennis van het algemeen ge bracht, dat gedurende het jaar 1872 in 's Rijks Munt ziju vervaardigd en afgeleverd de navol- ighnde speciën; voor rekening van het Rijk 2,026,000 ■halve centen; voor rekening van particulieren ,30,095 gouden dukaten, en 13,416,878 2% guldenB; ohgerekeud de dukaten, te zamen uitmakende eene nominale waarde van f 33,551,075. De Minister van Marine1 brengt ter algemeene kennis, dat de modelzaal van het Dep. van Ma rine dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, ter bezichtiging is opengesteld en dat de voor werpen, afkomstig van de overwintering van .Jacob van Heemskerk en Willem Barendsz., in ,1596 en 1591; thans aldaar zijn overgebracht. 0,. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Mei aanstaande bij de Directie der Marine te Hellevoetslnis een yergejijkend examen zal plaals hebben van jon gelingen, die. als machinist-leerling 2de kl. wen- ichen te worden aangenomen, Het getal der. als zoodanig te plaatsen joDge- liugen zal zich tot vijftien bepalen. s De audiëntie, van den Minister vau Oorlog zal op Donderdag den 27sten Maart niet plaats hebben. Z. M. heelt aan jhr. W. G. de Jonge van Zwijns- bergen, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen ijverige en goede diensten, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als majoor comm. dtjr dd. schutterij te 's-Hertogenbosch, en hem tevens vergund de uniform der schutterij, met de ouderscbeidingsteekeneu aan zijn rang van ma joor'verbonden, te blijven dragen. Voorts is in zijne plaals als zoodanig benoemd G. Bosch, thans kapt. bij die schutterij. Z. M. heeft den heer S. Piza benoemd tot Nederl. consul te Panama. Z. M. heelt aan J. Luoijen, gewezen griffier va!u het provi gerèclitsh. in Zuid-Holland, een pen- 'sioen verleend ten laste vau den Staat., ten bedrage van /"21tiG 'sjaius. Z. M. beeft aan Mr. B. Hulshof Gzn., op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als Ra der comm. van admin, over de strafgevan genis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Doetinchem. Z. M. heeft den luit.-'er-zee der 2de kl. H. J, R. Sutherland, met ingang van den lsten April ,a. s., bevorderd tot luit. l/z. der 1ste klasse. BliNNENLANf). Amsterdam, 22 Maan. Er heeft zich hier ter stedè eene subcommissie gevormd tot bet verza melen van bijdragen, om den heer Dr. A. Réville, bij zijn vertrek uit Nederland, een blijvend sou venir als bewijs van hoogachting aan te bieden. Inde Debating-Society Vooruitgang zal Woens dag worden verdedigd de stelling: Het stelsel van plaatsvervanging bij het leger moet worden behouden. Hedenmorgen nam Ds. Reville, in de Nieuwe VVale Kerk, welke otfervol was, afscheid van de Amsterdamsche gemeente die hem eens in haar midden beroepen had en welke hem steeds een trouwe steun was geweest, gedurende de 25 jaren dat bij i'n Nederland verblijf hield. Hij sprak naar aanleiding van I Romeinen XII vs. 12; „Verblijd u in de hoop." De kracht vau overtuiging waarmede Ds. Re ville sprak, maakte diepen indruk op het publiek, dat hem, nadat de zegen was uitgesproken, innig geroerd en staande een zegenbede toezong. In de volgende maand zal van hier naar Hellevoeisluis vertrekken het stoomvaartuig de Zeemeeuw, bestemd voor den dienst van het loods- wezen. Haarlem, 22 Maqrt, In de heden gehouden vergadering van het Leesmuseum, dat 116 leden telt, is met nagenoeg algemeene stemmen beslo- limine uw iWNj ten, ook dame? els leden toe te laten, met geheel gelijke rechten als de Ir eren. Als voorloopige maatregel, tot December aans a-aude, zal in plaats van ballotage, voor dames de toelating door het bestuur voldoende zijn. Helder, 22 Maart. Bij onze Kamer van Koop handel is een schrijven ontvangen van den Mi nister van Binnen!. Zaken, up het aan Z. E. in gediend ontwerp met uitvoerige teekeningen van onzen architect P. Scholten, ten doel hebbende onze koopvaaidijhaven belangrijk te vergrooten of uit ie leggen, het bouwen van een dok, van entrepots enz, bovenal bet meer direct in com- municatie stellen van de haven met den N. H. spoorweg, opdat de hier binnenvallende schepen op :de meest gemakkelijke wijze, dadelijk na bin nenkomst, zouden kunneu lossen, des verlangd dokken en weer naar zee gaan. Op dit ontwerp heelt de Minister geantwoord, dat er bij de Regeeriug overwegingen aanhangig zijn voor de verbetering van het N. H. Kanaal, en dat daarbij ook op dit plan zou gelet worden, voor zoover dit met het algemeen belang vau hap- del en scheepvaart in overeenstemming is. Den Haag, 22 Maart. Aanstaanden Dinsdag zal de gemeenteraad alhier eene vergadering hou den, waarin O. a. zal w orden behandeld een voor stel'van Burg. en Weths. omtrent de aangelegen heden der gasverlichting. Daarin wordt gezegd, dat, zal het gemeentebestuur in staat ziju, met 1 Januari 1875 den prijs van het gas te verlagen en het u.inder dure gas onder het bereik te bren gen van een wijderen kring van verbruikers, dat dan nu, werkelijk zonder verder uitstel de hand aan het werk dient te worden geslagen. De com missie voor de aangelegenheden der gasverlichting heeft een middel gevonden, waardoor aan ue ver- schillende eischen der haar voorgelegde vraag wordt voldaan. Zij vestigde namelijk de aandacht van burgemeester en wethouders op eene samen werking van deskundigen, door haar genegen bevonden dé aanvankelijk aan den heer Waldorp toegedachte taak te aanvaarden, en wier ïndivi- dueele bekwaamheden elkander onderling op de meest gelukkige wijze aanvullen de samenwer king van den ingenieur Th. Stang en den archi tect L. A. Brouwer) die dan zouden werkzaam zijn onder de voorlichting van den bekenden directeur der gasfabriek te Kralingen (Rotterdam) den heer Dr. Th. vén Doesburgh. Deze deskun dige heeft zich met groote welwillendheid bereid verklaard in de zaak-der gasverlichting als inge nieur-adviseur der gemeente op te treden. De werkkring, aan beide-ce-stgenoemden vanwege dc gemeente re-ds opgedragen, vergunt hun zich met eene betrekkelijk geringe beloomng te ver genoegen, zoodat de drie heeren bereid zijn het werk op zich te nemen, zoo hun gezamenlijk, gedurende hoogstens drie jaren, een honorarium van I 6000 'sjaars wordt verzekerd. Bovendien echter zouden zij voor lokaalhuur en bureaukosten een abonnement verlangen van f 1500 'sjaars, terwijl de kosten >an opzicht over de werken niet voor hunne rekening zouden komen. Na zich ook te hebben Verzekerd, dat de ingenieur voor den aanleg der duinwaterleiding'niet het minste bezwaar ziet in de bedoelde opdracht aan zijne helpers, Zijn B. en Ws. het volkomen eens met de commissie, dat in de gegeven omstandigheden deze combinatie zich ten zeerste aanbeveelt. Zij hebben dus den Raad met aandrang in uv rwe- ging gegeven, het dageitjkech bestuur tot de zoo even vebmelde uitgaaf te machtigen. Den Haag, 24 Maart. De 1ste lunenaot K. H. Duvcker van het regiment grenadiers en jagers i3 tot adjudant bij het 2de bataljon van dat corps benoemd. Voorschoten, 22 Maart. Het kiescollege alhier heeft ter beroeping van een predikant het vol- gende tweetal geformeerd, waaruit deambachts heer eene keuze zal doen; dd. D. Beeckman, te Sassenheim en J. A. Bruins, th. Dr. te Aarts- W Rotterdam, 22 Maart. De diefstal, gisternacht op het kantoor van liet Staatsspoor alhier ge pleegd, bedraagt ruim 7UÖ0 aan geld en bank papier, terwijl het meubilair eu kantoo. behoeften in een verwarden hoop dooreen log. Er is wel vermoeden op de daders, doch tot zekerheid is het Dog niet gekomen, trots de groote inspanning der politie. Hellevoetslnis, 22 Maart. Door het schip Cor nelia schipper Schouten, is alhier aangebracht de equipage van den Noordschen schoener in», kapt Sodensen, met hout van Sandyfort naar Schotland bestemd. Deze equipage is den Ssten Maart met eigen levensgevaar door de boot van den schoener afgehaald en aan boord van den legger gebracht. De schoener was toen vol water en geheel ont redderd Kapitein Sodensen en zijne equipage roemen zeer de menschlievende behandeling van de equipage der Cornelia. Harderwijk, 24 Maart. De 1ste luitenant der infanterie J. C. van Schermbeek, die voor 5 jaren bij het 1- leger is gedetacheerd geweest, ie weder bij het leger hier te lande, het 6de reg. inf. te Breda ingedeeld. Breda, 22 Maart. Ter vervulling van de vaqee- rende rechtersplaats alhier zijn door de arron- dissements-rechtbauk aanbevolen de heeren Mrs. W. A. 't Hooft, officier van justitie te Brielle, W. J. G. baron van Oldenzeel tot (Jldenzeel, advocaat te Oosterhout, en A. Reigersman subst.-griffier bij de rechtbank te Breda. GEMENGD N1EU W S. Te Parijs is op dit. oogenblik in aanbouw een „historisch theater", waarin geschilderde afbeel dingen vertoond en voorstellingen met levende personen gegeven zullen worden, en waarvan directeur zal zijn zekere 107jarige graaf de Wal deck, een Bohemer van geboorte, maar die reeds lang geleden io Frankrijk genaturaliseerd is. Tijd genoot van Lodewijk XV en wellicht de eenige persoon in Frankrijk, die aldaar de derde repu bliek beleeft, verkeert genoemde graaf nog in het bezit van al zijne geest- en lichamelijke vermo gens, uitgenomen ziju gehoor, terwijl eer.e, alshuza- reo-kapiteiu, in den slag bij Austerlitz bekomen wond hem van lijd tot tijd veel doet lyden. Zijn geheugen is nog volmaakt goed, zoodat hij zich nog een aantal episoden uit zijne langdurige en afwisselende loopbaan te binnen kan brengen. Nagenoeg veertig jaien lang heeft hij Nubië, AbyS8iuië, Mozambique, Mexico en andere landen doorreisd. Hij is kunstenaar van beroep. Op de jongste Parijsche tentoonstelling zelfs zijn door hem producten tentoongesteld met bet opschrift Loitirs i'un centenaire. In 1793 was hij administrateur van den schouwburg der Porte Saint-Martin, die, zooals men weet, onder de Parijsche commune in de asch is gelegd. Hij keert thans/gelijk een der Parijsche bladen doet opmerken, tot zijne oorspronkelijke roeping, die van tooneeldirecteur, terug. Deze grijsaard, die nog gestadig plannen voor de toekomst vormt, heeft op zijn 84ste jaar een tweede huwelijk aangegaan met eene 40jarigé Engelsche dame en' uit dit huwelijk is een zoon geboren, die nu 22 jaren oud is. In Lijfland op de Oeselsche kust, had dezer da gen een vobrval plaats dat de toeschouwers met ontzetting vervulde. Een vracht graan werd langs dé kusten over het ijs in sleden vervoerd. 18 paai den en 9 sleden met 9 geleiders vormdeu de ka ravaan. Toen deze nog geen nur op weg was, ontstond een plotselinge dwarrelwind die de zee opjoeg en bèt ijs deed breken. Vier der geleiders, die een donkere streep langs de kast zagën, 'gin gen op onderzoek uit en de achterblijvenden za gen hen al rpoedig met ijsschotsen worstelen, waardoor zij 't gevaar dat hen dreigde ontdek ten. 't Gelukte de vier mannen, met inspanning waartoe alleen doodsgevaar in staat stelt, den oever te bereiken eu t.iei «ij nitf-pul naar hunne makkei eu.zagen, bleek tiet-dal-.e schots waarop de achtergeblevene» stonden naar de zee dreef. Wel riepen zij de hulp der kustbewoners in, maar er bestond geen mogelijkheid om een boot uit te brengen en met steeds toenemenden spoed dre ven de ongelukkigen naar zee. Handenwringend smeekten zij vergeefs om hulp cn zon lang de ijs schots met haar kostbare vracht voor 't oog zicht baat- bleef, stonden daar de machtelooze kustbe woners schreiende hen na te stareu. Des avoDds ver in zee zag men nog een groot vuur, waar schijnlijk hadden zij de sleden in brand gestoken als noodvuur voor in de nabijheid zijnde schepen. Dit is 't laatste wat men van de ongelukkigen bespeurd of vernomen heeft, allen ziju vermoede lijk iu de diepte verdwenen. De bekende Phil- heilenen-generaal Church is dezer dagen te Atheue overleden. Uit Napels wordt gemeld, dat in Potnpeji weder een huis is ontbloot waarin twee 8keletteu zijn gcvoDdeu het eene was van een vrouw; om den arm was een zware gouden armband van buitengewouen vorm. Belangrijker echter was de vondst in den koepel bij dit huis behoorende, een gekleurd marmeren beeld, eeD Venus, van ougeveer een meter hoogte. Het beeld is goed gecunserveerd, alleen ontbreken twee vin- gers aan de rechterhand. De haren zijn geel ge- veibl, dc wenkbrauwen en oogharen zwart. Het kleed dat over den arm afhangt en de beenen bedekt, is gedeeltelijk geel met roode linten. Het naakt was niet geverfd. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Rouveure heeft Zaterdag een voorstel ingediend, om de zitting der Nationale Vergade ring te schorsen van 29 Maart tot 12 Mei. Het voorstel is urgent verklaard. De Vergadering is nopens bet verzoekschrift des heeren Bellemare tot de orde van den dag overgegaan. In het Journal officiel van Vrijdag wordt het volgende besluit van den President der Republiek, van 18 Maart 1373, afgekondigd De President der Fransche Republiek, enz., heeft besloten Art. 1. De uitvoer over de grenzen te land en uit de havens met bestemming naar de havens en kustplaatsen van Spanje, de wederinvoer in entrepot en de doorvoer met gelijke bestemming van de in den aan dit besluit gehechten staat genoemde goederen is verboden. Art. 2. De ministers van oorlog, van financiën, van binnenlandscbe zaken en van landbouw en koophandel zijn, ieder voor zooveel hem aangaat belast met ue uitvoering vaD dit besluit. lu den bij het besluit gevoegden staat worden opgenoemd; 1". oorlogswapenen vau allerlei aard 2°. lood, zwavel, kruit, salpeter, vuurwapenen gevulde slaghoedjes, geweerladen, projectielen en oorlogsbehoeften van allerlei aard, kleeding., kam pement-, equipement- en harnachementstukken voor militair gebruik bestemd. In de Nationale Vergadering werd Donder- dag de behandeling voortgezet van het wetsont- werp tol regeling van den loestand der gedepui- teerden op Nieuw Caledonië, eu daarna een aanvang gemaakt met de regeliDg van de com- missiën van bestuur en toezicht over de gods- huizen en liefdadige gestichten, dat reeds tweema len iu behandeling is geweest. Een amendement van den heer Lambert de Saiute Croix om de leden dier commissiën te laten benoemen door den prefect uit een door de commissie zelve voor elke vacature voor te dragen drietal werd advies naar de commissie vaD rapporteurs vertvt. zen eb de behandeling van het wetsontwerp tot j de volgende zitting verdaagd. -« Wij hebben dezer dagen bericht dat Fransche regeering krachtige vertoogen tot regeeriug van Spanje heeft laten houden overhel ter dood brengen door de onder bevel van pastoor Santa-Cruz staande Carlistische bende 'van Fransche onderdanen en over de onveilighnij van den Spaanscheu Noorderspoorweg, die bet eenige djrecte communicatiemiddel tusschea Frankrijk eu Spanje vormt. De Spaansche regee ring heeft óp die vertoogen geantwoord dat de Carlistische benden, over wier uitspattingen Frank- rijk zich beklaagde, meerendeels in Frankrijk waren gevormd en uitgerust, dat de aanvoerder der meer bepaaldelijk bedoelde bende geruime tijd te Bayonne had vertoefd en dat de Frans;; regeeriug geweigerd had aan Spanje's verzoek oui hem te iuterneeren te voldoen, en dat verder verscheidene jongelieden tót aanzienlijke slachten van het Zuiden van Frankrijk behoo rende zich in de Carlistische benden hadden laleo opnemen. Bovendien gaf de SpaaDsche rêgeerioj te kennen dat het vertoeven van don Carlo! in Frankrijk, de vrijheid waarmede hij zich lacgi de geheele uitgestrektheid der Spaanschegremeti bewegen kon, naar hare meeuing zeer veel had bijgedragen tot de uitbreiding van den burger oorlog, die de Baskische proviciën verscheurt. De iionileur Universelle deelt nu den volgen- dén tekst mede van een besluit tot uitzetting van don Carlos De minister van binnenlaudsche zaken Gezien' de rapporten van de prefecten der departementen Busses Pyrèuées en Gironóa,-waar uit blijkt dat de prins don Carlos, hertog van Madrid, in die beide departementen samenspant tot het opwek keu van den burgeroorlog in een met Frankrijk bevriend (and; overwegende dat de tegenwoordigheid van den bovengenoemde! vreemdeling op het grondgebied van Frankrij de openbare rust iu gevaar zou kuunen brengen; Besluit: 1". Aan Z. K. H. den prins don Carlot van Bourbon, hertog van Madrid, wordt aange-| zegd dat hij het Fransche grondgebied zal hebbes te verlaten 2". enz. Versailles, 27 October 1872. De minister van binnenlandsche zakeo, VICTOK LEFEANC. Volgens den Moniteur is echter dit besluit, ne gens den tegenstand dien het bg vele vrietóf van den pretendent opwekte, niet ten uitwt gelegd, eu had zells de prefect van het depart ment der Basses Pyrénées uitdrukkelijk te ken nen gegeven dat hij zijne medewerking tot di uitvoering weigerde. Zooals men weet is de heer Thiers tot sehett rechter benoemd tusschen Engeland en Portugi!| in hun geschil betreffende de wederzijdsche zitliDgeo in Afrika. Thans is eene commits benoemd, die de zaak zal onderzoeken. Zij besti uit Renouard, procureur-generaal aan het h| van cassatie, deD admiraal Jurien de la Gravièi den vroegereu gezant Baudin, Duprex, directe der politieke aangelegenheden in het minister' van buitenlaudsche zaken, en den Staatsraad 0<j teaurenard. De commissie, aan welke het onderzoek het gevangenwezen in Frankrijk is opgedrag'-1' heelt bet besluit genomen, dat allen die niel l°' meer dan éen jaar gevangenisstraf veroordeelt worden, hun straftijd in de cellulaire gevangen'1 kunnen uitzitten. Zij, die tot meer dao een veroordeeld zijn, kunnen verlangen eveneeusts' lulair te krijgen, in welk geval hun straftijd zsl«erl kort worden. V rijdag werd in het hotel Drouot de sch^ derijen-galerij van Wilson verkocht. In het wérd 294,655 fr. besteed. De voornaamste schildetll de dood van Sardanafialus van Delacroix, ffêr' door Durand-Ruel aangekocht voor 96000 fr- ^et| had algemeen gedacht dat zij 200000 zou opbren gen. Dezelfde kocht ook het landschap van Dupro de omstreken van Southampton, waarvoor b 42000 fr. betaalde. De Mare aux Vaches van Trtj yon werd door den heer Hollander te Brusw met 220ÖÜ fr. betaald. De Duitsche bankier Sterj kocht bet portret van Christihan IV van Karl ■2

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2