FEUILLETON. DE KERSTBOOM. N°. 4026. Dinsdag A0. 1873. 25 Maart. LEIDSCB DAGBLAD. prijs dezer courant. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per poits 8.86. Aitonderlijke Nommar»B 0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. prijs dhr advertkntikn. Voor iadaren ragal/0.16. Grootare letter» naar de plaataroimte die beekan. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS tak leiden, Gezien de adressen vana. Diek van Nassodw, ihipper, wonende alhier, waarbij hij vergunning „aagt tot het doen inrichten van het perceel aan Uiterstegracht No. 68, tot magazijn van brand- It/fen; en b. Johannes Josephcs Wijtenbüeg, amkelier, mede alhier woonachtig, houdende verzoek in het achterste gedeelte van zijn huis aan de lare No. 22 een fornuisje te mogen doen plaatsen, it het branden van kofüeboonen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van II Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars bewoners van de naast bijgelegene en belendende iden, ten opzichte der iniormatiën ie commoio et mmodo, door Burgemeester en Wethouders zal den gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, Donderdag den 27sten Maart aanstaande, 's voor ga te elf uren; zullende de belanghebbenden Icrplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op ïen tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, ij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging iet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Maart 1873. ■JACHT en VISSOHERIJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter tennis van hen, die zich voor het aanstaande Seizoen 873/74 in het bezit wenschen te zien van «Vacht- it Ylschacten, ot wel van eene kostelooie vergunning il uiloefening der visscherijdat de blanco ver zetschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijg er zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoor* ijk ingevuld en onderteekend, voor den 16den April !ezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde als- lan aan den Commissaris des Konings in deze Pro- incie të worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden bracht, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen n buitengewone machtiging tot hel verdrijven van 1.1 odelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander Redelijk gedierte, het visschen als het water met ijs kist is en het scheppen van kleinen visch als aas voor iobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente- ïetarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 12 Maart 1873. LEIDEN, 24 Haart. Bet bestuur van de Afdeeting Leiden en om- treken der Holl. Maatschappij van Landbouw al op aanstaanden Vrijdag, den 2Ssten dezer, des tvonds te 7 uren, in de Stads-zaal op de Breede- itraat alhier het 25jarig bestaander Afdeelingen het 25jarig voorzitterschap van den Hoogleeraar Dr. A. H. van der Boon Mesch feestelijk vieren. Waarschijnlijk voor de laatste maal in dit sei nen, bezochten wij gisteravond de volksvoorstel- bg, door den heer Valois in den schouwburg geven, Roodkapje of Pluto als wolf. De vertelling van Roodkapje uit moeder de |Öans is overbekend bij oud en jong, doch voor iet tooneel was eene omwerking noodig, waar- loor de grootmoeder opgegeten wordt door den Itolf en niet Roodkapje, terwijl de eerste Rood- apje wil vergiftigen en doodeu doch het kiud wordt door Jopiter, onder de gedaante van Toni, een gemzenjager, beschermd en gered en komt in het bezit van een groot vermogen. Wat de samenstelling van dit kluchtspel be treft de vinding is zeer aardig en het stuk is ook niet zonder moraal, want de oude grootmoeder, die in het kinderverhaal voorkomt als eene goede, liefhebbende vrouw, is hier eeoe ware heks, die voor hare snoodheid gestraft wordt, doordat Pluto haar meeneemt in zijn rijk. De uitvoering was bijna niets ander9 dan eene groote repetitie en liet dus hier en daar wel wat te wenschen over. Niet genoeg echter kunnen wij het innig lieve spel bewonderen van het kind, dat de rol van Roodkapje vervulde, en niemand onder het vrij talrijke publiek kon zijne goed keuring aan de jongejuffrouw Sophia Spoor ont houden. Zij was in de voordracht van hare cou pletjes om te stelen en niet minder in hare ont moeting en samenspraak met den wolf in het boscb. Vrij en naïef, kinderlijk en waar drukte zij zich uit, gang eo stand getuigden dat het zes jarig meisje haar rol goed begreep. Geen wonder don ook dat het bestuur van den schouwburgen enkele personen uit het parterre haar bruidsui kers en bloemen toewierpen, als een welver diende hulde. De heer Bigot verdient allen lof voor de voor dracht zijner coupletten, vooral de eerste, die meer letterkundige waarde bezitten en meer in den vorm waren. De commissie uit de Tweede Kamer heeft ver slag uitgebracht omtrent het adres van J. van Hout en andere inwoners van de dorpen Zetten en An- delst (gemeente Valburg) over den onvoldoenden toestand van het openbaar lager ouderwijs aldaar met de daarop verstrekte inlichtingen van den Minister vau Biunenlandsche Zaken. De adres santen beklagen zich ui., nat de lot dusver bestaan hebbende openbare scholen vervangen zijn door eene enkele school, tusschen deie dorpen gelegen en hebben zich dientengevolge tot de Kamer ge wend ten eiude tegemoetkoming aan huone be zwaren te verkrijgen. De commissie evenwel acht om verschillende redenen de bezwaren van adressanten niet ge grond en heeft de Kamer voorgesteld, den minis ter van binnenl. zaken dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en ten opzichte van het adres over te gaan tot de orde van den dag. De Minister van Oorlog, vernomen hebbende dat zijne aanschrijving betreffende bet bezoeken der militaire ziekeuinrichtiugen door geestelijken, in een te bekrompen zin wordt opgevat, beeft haar aangevuld in dier voege, dat, wanneer een der ziekenoppassers vermeent, dat een verpleegde in gevaar verkeert, hij van deze meening onver wijld keunis geeft aan den officier-vao-gezondheid die zich in het gebouw bevindt, of, is er geen aanwezig, aan den directeur of administrateur der ziekeninrichting en, mocht ook deze soms het ge bouw voor een oogenblik hebben verlaten, aan den geëmployeerde, die hem tijdelijk vervangt en dat hij, die het bericht ontvangt, zorgt dat de geestelijke hulp terstond wordt ingeroepen. Tevens bevat deze nadere missive de bepaling, dat de geestelijke, die bij een verpleegde is ge roepen, voor een volgend bezoek geene nieuwe uitooodiging behoeft, maar vrijen toegang heeft tot dien kranke, zoolaDg hij dit voor de vervul ling zijner herdelijke plichten noodig acht. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat voort- taan afgekeurde en mitsdien ontslagen miliciens, voor het geval zij een afstand van meer dan 30 kilometers hebben af te Leggen, door de zorg van den provincialen adjudant van reisgeld zullen kunnen worden voorzien. Tot dusver beeft dat verstrekken van reisgeld aan de manschappen aanleiding kunnen geven tot oponthoud bij het vertrek en het voortzetten der reis. Met 1 Mei e. k. zal eene door den Minister van Oorlog vastgestelde nieuwe regeling van het we tenschappelijk onderwijs bij de artillerie-corpsen in werking treden en is, met het oog op het ge brek aan officieren bij dat .wapen, aan bedoeld ouderwijs door den Minister eenige uitbreiding gegeven, w aarbij tevens voor de leerlingen de ge legenheid is opengesteld zich gedurende eenigen tijd in het paardrijden te oefenen. Zi. M. de Koning zal van 3 tot 10 Mei a. 9. de provincie Drenthe bezoeken, van 10 tol 17 Mei Friesland, en van 17 tot 24 Mei Groningen. Uit Keulen vernemen wij met groote belang stelling, dat aan mevrouw Lina Schneider door den KoniDg der Nederlanden de groote gouden rijksmedaille voor verdiensten is verleend, welke met een vleiend schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken door haar is ontvangen. (Speetatoo). De concessie-aanvrage voor den aanleg van spoorwegen op Oost-Java, gisteren in het kort medegedeeld, is 0. a. vergezeld van eene toelich ting, waaraan wij het volgende ontleenen De spoorweg is bestemd om de resideutiën Solo, Madioeo, Kelirie, Soerabaya en Pasaroean in verbinding te brengen met de beste haven op Java, die van Soerabaya. Zij omvat twee lijnen: Solo- Soerabaya en Pasaroean-Malang-Soerabaya. De eerste lijn zal van het station te Solo met een brug van 250 M. over de rivier de Solo loo- pen langs den postweg door de residentiën Ma- dioen, Kedirie en Soerabaya, over Sragen, Sepreh, Poerwodadie, Madioen, Tjaroeban, Bagor, Kerto- eono, Modjokerto, Tjanghir naar Soerabaya, met een zijlijn voorbij Kertosono over Papar naar Kedirie; te zamen 301 K. M. lang. Er zijn slechts weinige ophoogingen of ingravingen noodig en geene kostbare werken, behalve de bruggen, 43 in getal, waarvan vier 250 M. lang zijn en waar van de kosten van de geheele aanlegsom be dragen de bruggehoofden en pijlers worden ge maakt voor dubbel, de bovenbouw voor enkel spoor. De spoorweg is ontworpen voor enkel spoor, met verlengingen en uitwijkingen bij de stations. De spoorbreedte is 1.10 M., vo'gens het advies der heeren Kool en Henket. Er komen 38 stati ons bet hoofdstation met de noodige inrichtingen te Soerabaya. Het rollend materieel moet voor het grootste gedeelte uit Europa komen; het hout werk voor de waggous kan op Java worden aan gemaakt. De kosten voor deze lijn worden op f 27,725,500 geschat, of f 92,115 per KM., waarbij op de stijging der prijzen en op de kosten der bestaande spoorwegen op Java en in Eogelsch- Indië gelet is. Er wordt gerekend op een vervoer van 470,000 picols uit Madioen en Patjitan, 740,000 uit Kedirie, 860,000 uit Soerabaya, 1,000,000 picols hout en f 680,000 aan reizigers en bagage, te zamen f 2,112,600 opleverende. De exploitatie kosten op 60 pCt. stellende, hetgeen na eenige jaren minder zal xgD, zal het eerste jaar de winst zijn 3g pCt. over bet kapitaal. De tweede lijn Joopt van Soerabaya over Sidho- Ardjo, Geinpol, Bangil naar Pasaroean met een zijlijn van Gempol naar Malang, te zamen 116 K.M. lang; de zglgn naar Malang zal kostbaar zijn, wegens het heuvelachtig terrein. Bij Soera baya moet een brug met een draaistuk, lang 250 M., over de Kalimaas gelegd worden en een brug lang 300 M. over den Porrong bij Gempol. Er komen 15 stations. De uitgaven worden op f 11,628,700 of f 107,075 per K.M. berekend; het vervoer 's jaars op 500,900 picols suiker, 300,090 p. koffie, 200,009 p. tabak en 1,009,009 p. rijst, zoodat met bet personenvervoer ad f 889,860, te zamen f 1,108,600 'sjaaTS zul ontvangen worden, makende legen 60 pCt. exploitatiekosten 3.1 pCt. van het kapitaal. Daar in de genoemde begrootingen niet begre pen zijn wisselkoersen, kosten van oprichting en de latere verhoogingeD in de prijzen van ijzer, enz. gekomeD, wordt het totaal bedrag der aan- legkosten op 44 millioen gesteld, waarvoor rente garantie gevraagd wordt. (Ubl.) Men meldt uit Eindhoven aan de N. R. Ct Zaterdag zijn te Luik drie personen, waaron der eene dame, in hechtenis genomen, als ver moedelijke daders van den diefstal ten nadeele der Engelsche Bank. Die personen hadden hier den nacht doorgebracht en waren vervolgens te voet naar Luik vertrokken, na hun koffer per spoor verzonden te hebben. Te Luik werden zij, toen ze bun koffer dachten in ontvangst te nemen, geariesteerd. De heer F. H. Buseman, burgemeester der ge meente Scheemda, heeft als zoodanig zijn ontslag aan den Koning aangevraagd. Het Vaderland ontving per telegraaf het bericht dat de heer N. P. van den Berg, thans hoofd agent der Ned. Ind. Handelsbank, tot president der Javabank te Batavia benoemd is. De be noemde zal April a, s. zijn betrekking aanvaarden. Vervolg.) Hij wilde er bij lachen, zooals hij vroeger ge had, maar het kwam maar half, mat en Wer geluid over de lippen. Hij werd ijskoud; [sof een plotselinge angst voor de diepte hem ennande, die onder zijne gladde baan loerde, tp hij haastig wankelend naar het naaste punt den oever, deed zijne schaatsen af en sloeg weg naar de stad in. Hij ging die door de ndenburgerpoort in, liep een eind rechtuit en linksom. De luister van den Kerstavond be- hem te omgeven, het licht der kaarsjes straalde honderden vensters op straat, en op die stralen "den jubelende stemmen meegevoerd. Hij liep "der, zijne stappen klonken om hem heen alsof middernacht was, niemand ontmoette hem. 1 o| tl was eveu eenzaam in de anders zoo woelige "ty, als het buiten de poort geweest was, slechty 6 sneeuw kraakte onder de voeten, en hg haalde i een gaslantaarn verwonderd zgn horloge uit. «Pas zes nur 0 ja, de menschen hebben het thans binnen te drnk. Het is bet uur waarop ook wij den boom verlichtten als men kleine kin deren heeft, die vroeg naar bed moeten Hij huiverde en slikte de laatste woorden in. „Het was dom, zoo lang buiten te blijven, ik zal kou gevat hebben. Een zotte avond, waarop men zeker is nergens eeu bekend gezicht aan te treffen I DwaasheidIs er dan geen werk Het is een uitmnntende avond voor een sarcastische critiek wat is er, wat wilt gij?" Hij had ziju loop versneld, en liep bijna tegen een meuscbelijk wezen aan, dat schuw voor hem tegen den muur van een huis week. Het licht der verwijderde lantaarn viel onduidelijk op het DOg jong, maar uitgeteerd en treurig gelaat éener vrouw, die nog voor weinige jaren schoon moest geweest zijn. Nu zeide zij bitter, bijna trotsch „Ik wil niets gij zoudt mij toch niet gelooven, niemand doet het ik wil alleen naar de apo theek." Zij wilde voorbijgaan, doch hij pakte baar bij den schouder en bracht haar tot staan. „Nikt de apotheek? Waartoe?" De vrouw maakte zich met een ruk los en antwoordde barsoh; „Dat gaat niemand aan maar als het uwe behaaglijkheid in de Watme kamer kan vermeerderen, wil ik hef u zeggen omdat mijn kind op sterven ligt." Hij wankelde eenige schreden achteruit en zag haar verschrikt in het honend lachende gelaat. „Van daag? Onmogelijk 1 Op Kerstavond?" Zij stiet slechts een doffe kreet uit, en hij dacht na. „En waarom gaat uw man niet, dan zoudt gij bij uw zieke kind kunnen blijven?" Zij herhaalde snijdend de eerst gesproken woorden die zij verkeerd verstaan had: „Op Kerstavond Onmogelijk I Het is een leugen, hoe zou 't anders kunnen zijnIk wil u 'van mijn man ook iets voorliegen. Hij is uit den nood en de ellende weggeloopen, om voor zich alleen tè zorgen, omdat drie meer zijn dan een. Leugen! leugenI onmogelijk! Hoe zou een man dat kun nen doen! Mannen zijn altijd edel, enslechtsde vrouw draagt de schuld, als zoo iets gebeurt!" Zij begon akelig te lachen, de jonge man tastte in zijn zak, drukte haar zijne beurs in de hand en snelde voort. Na veertig of vijftig schreden langs helder verlichte ramen, stond hij voor een huis zonder licht. Boven de deur blODk met groote letters „Redactie-bureau", wat kleiner daaronder geschreven stond, was in de schaduw van bet portaalgewelf niet te onderscheiden. Een naam bordje gaf den naam: „Dr. Robert te zien. Hij zag naar het hais op en mompeldef VHet ziet er doodsch nit op zhlk een avond, aU ware de dood er te gast genoöd." Hïj scheldemet eèn uk aan, en een oude bediende deed open. De rbinnentredende voegde hem baisch toe: „Waarom is er geen licht in de kamers Het is Kerstavond, en gij weet toch, dat wij komen, Margaretha Bij het laatste woord brak hij af en verbeterde: „Frederik!" De bedieöde zag hem verbaasd aan „Mijnheer heeft mij gelast er volstrekt niet aan te herinneren, dat het Kerstavond „Nu wil ik het echter! Het zal Kerstavond zijn, ook bij mij I Maar dat gij een kerstboom krijgt en kaarsjes, dat het licht wordt I Champagne Ik verwacht gezelschap ea wil vroolgk zijn Wie komt is genood Frederik stamelde onthutst„Het zal niet meer mogelijk zijn, den kleinsteu boom doch zijn heer viel driftig in: Niet mogelijk? Wat ik wii is mogelijk, moet mogelgk zijn Haast u wat." Het gelaat van den bijna reeds grijzen knecht helderde plotseling op, hij mompelde iets in zich zelf en verdween, doctor Robert nam plaats in een fauteuil van zijn sierlijk iogericht en rijk gedecoreerd studeervertrek en trommelde in de lamp kijkende een haastigen marsch op de leu ning. Buiten moest het veranderd zijn, en een sneeuwjacht in aantocht om den sterrenhemel te verduisteren, want het kletterde nu en dan tegen de ruiten, de torenklok sloeg, de kachel snorde, overigens1 was het doodstil. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1