IVAARS t HÜJVING. 1/tfT Dy aankoop van dit artikel wachte er nauwkeurig op, dat elk pakje tot w ADVERTEMT1EM. MAX REICHMAIOï, van Weenen, Leiden, bij X. H, §X XEMER, Apotheker. is gelegen in de woelingen der door |eo vicaris opgerichte en bestuurde en door de reesteüjkbeid krachtig ondersteunde politieke ver eniging, die voor het vervolg het oefenen van irloed op de verkiezingen en voor het tegen- oordige eene agitatie tegen de militaire wetten j tegen de schoolwet beoogt, terwijl het voor rende doel de beoordeeling van de kerkelijke (langen der katholieke bevolking is. De ver- oiging had in Frankrijk betrekkingen aarige- „oopt en ontving vandaar geldelijke bijdragen, ilen betreuren het dat de tegen den vicaris ge ien maatregel niet reeds vroeger uitgevoerd lermits alsdan de agitatie niet zulk een ang verkregen zoude hebben; anderen had- gcweuscbt dal de uitzetting met een nader jerzoek gepaard ware gegaan, vermits alsdan andere vreemde zaken aan het licht geko- zouden zijn. Te dien aanzien is echter op merken dat de regeering van het rijk en het island wars is van al wat naar verspiediug |i wantrouwig politietoezicht zweemt, en dat het alleen te doen is om het afweren van aan- |dleu en het bestrallen van feiten. De feiten zijn in il geval reeds lang niet twijfelachtig, en toch :itt de regeering eene prijzenswaardige lank- .jedigheid betooud en zich niet gehaast de »f daarop te laten volgen. De bisschop van tsburg heefi in deze zaak aao de regeering medewerking geweigerd, die zij loyaal van u gevraagd had, en daardoor heeft hij zelf itad dot het hier eene politieke handeling geldt, lit niet voor zijn rechterstoel behoort. Te- ptrer het geschreeuw, dat ongetwijfeld over nieuwe „onderdrukking der kerk" aau- icven zal worden, i» het overbodig dit reeds !eds bij voorbaat te doen beperken. l)e Strasburger Zeitung herinnert niet betrekking ll de uitzetting vau den beer Rapp aan artikel der wet op het bestuur van het rijksland, aarbij aan den opperpresident in het belang r handhaving van rust en orde dezelfde be- egdbeid verleend wordt die de Franscbe wet u de militaire autoriteiten toekent in plaatsen gewesten die zich in staat van beleg bevinden. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de hertog van losta daar vooreerst niet zal terugkeeren; zekere overwegingen ten aanzien van den Paus hebben ui op zijn vroeger voornemen doen terug- imen. De keizerin van Rusland is Woensdag te jlorence aangekomen, vergezeld door grootvorst ladimir eu grootvorstin Maria Alexandrowna. - Lamannora, die bepaald voornemens was mandaat neder te leggen als afgevaardigde, :p aanraden van zijne vrienden, daarvan sggekomen en heeft thans een verlof van twee uuden aangevraagd. -Een 20tal afgevaardigden heeft het plan gehad interpellatie aanhangig te maken over een 'ff, door den prins von Lichtenstein aan den gericht, en die algemeen, ook door de mi- üerieele pers en overal door de Opinione, als leedigend voor de regeering wordt beschouwd, j Dader overleg heeft men echter van dit voor- sneu afgezien. Azie. De telegraaf heeft dezer dagen een bericht uit nslaminopel gebracht volgens hetwelk in Tur- |e de betrekking van grootvizier afgeschaft en pi op Europeeschen voetjgeschoeid ministerie in- oerd zou worden. Het blijkt thans dat dit be lt niet Turkije maar Perzië betrof. Engelsche Hen deelen het volgende bericht uit Teheran de: et alhier verschijnende regeeringsblad inaakt volgende schrijven van den Schach aan den lotvizier bekend, waarin de naar het voorbeeld Europeesche Staten ingerichte organisatie van Perzische ministerie wordt goedgekeurd„Uw port over de inrichting van het ministerie heeft ine volle goedkeuring weggedragen. Gij zult tijd verliezen om het plan op de voorge- wijze uit te voeren; want elk verwijl in üoo gewichtige zaak zou strijdig wezen met ielang en de welvaart des rijks." Volgens de we inrichting is de grootvizier eerste minis- en president van een uit negen leden be ad kabinet. De benoeming van den grootvi- I' geschiedt gelijk tot nog toe doorlden Schach, ijl de ministers door den grootvizier, behou bekrachtiging van den Schach, benoemd «den. De grootvizier is de eenige die de Mstreeksche bevelen van den monarch ont- |t. leder minister is verantwoordelijk voor het eer van zijn departement en mag zich niet in Ongelegenheden der departementen van zijne flgenooteu mengen. Gewichtige zaken worden «n tweemaal 's .weeks te houden kabinets- behandeld en moeten vooraf op de orde van dag geplaatst worden. De verdere bepalingen "fffen de aanstelling en bezoldiging der onder- 'thikte ambtenaren bij de verschillende takken staatsbes TELEGRA3IMEIV. "adrld, 21 Maart. De radicalen nemen eene "ding aan, waaruit blijkt dat zij niet willen «even. Aanstaanden Zondag zal er eene manifestatie plaats hebben van de intransigenten. Figueras wordt te Madrid verwacht. De crisis zal waarschijnlijk morgen uitbreken. New-York, 21 Maart. De Herald meldt dat, op bevel van 't Gouvernement van St.-Domingo, de woning van deu Britschen vice-consul te St.-Do mingo niet geweld binnengedrongen is, en dat drie personen, die zich gekant hadden tegen den verkoop van de Samanabaai, gearresteerd zijn. De tusschenkomst van Britsche oorlogschepen is ingeroepen. Parys, 21 Maart. Het Journal Officiel is heden laler dan gewoonlijk uitgekomen. Het bevat een decreet, waarbij de uitvoer, de wederuitvoer, het opslaan in entrepot en de doorvoer van oorlogs wapenen, amunitie en oorlogsmateriaal van eiken aard, naar de greus van Spanje en met bestem ming naar de kusten van dat land, worden ver boden. New-York, 21 Maart. Het slaiion van den Eriespoorweg te Ferryhouse Longdock is door braud vernield. De schade bedraagt 200,000 dollars. Constantino, 21 Maart. De krijgsraad heelt uitspraak gedaan in de zaak der personen, be schuldigd van insurrectie12 personen zijn vrij gesproken de aoderen zijn tot kortere of lan gere gevangenisstraf veroordeeld. Rome, 21 Maart. In de Kamer der Afgevaar digden is beraadslaagd over het voorstel van Ni- cotera betreffende 's lands wapening. Eene motie, voorgesteld door Perrone en strekkende om te verklaren, dat de Kamer vertrouwt, dat de Re geering '8 lauds verdediging krachtig zal behar tigen, werd aangenomen met 153 tegen 100 stemmen. Konatantlnopel, 21 Maart. Den Sultan is een dochter geboren. Ignatieff heeft gisteren een protocol geteekend, waarbij aan de Russen 't recht wordt toegekend, om in Turkije vaste eigeudouimeo te bezitten. Bij dit protocol zouden tevens aan de andere vreemdelingen eenige voorrechten worden gegund, niet bij het protocol van 1866 bepaald. Londen, 21 Maart. In het Lagerhuis heeft de heer Galhorne Hardy aan de regeering verzocht om aan de buitenlandsche mogendheden te kennen te geven, dat zij de beginselen afkeurt, waarop het scheidsgerecht vau Genève zijne uitspraak heeft gevestigd. De spreker verklaarde dat de be ginselen van het tractaat van W ashington de hand having der onzijdigheid tot eene onmogelijkheid maken. De heer Forster antwoordde, dat het verdrag van Washington nog slechts voor Engeland en Amerika verbindend was, en niet voor andere mogendheden. Hij zeide er de voorkeur aao te geven, om bij Amerika aan te dringen op het vervangen der bedoelde beginselen door andere. De sollicitor generaal zeide, dat het niet zeer betamelijk en weinig met de waardigheid van het Huis overeenkomstig was, om op de wijze als in de motie-Hardy eeu oordeel te vellen over scheidsrechters, aan wie Engeland dank had be tuigd. Nadat Disraeli en Gladstone nog het woord hadden gevoerd, werd de motie ingetrokken. LAATSTE BERICHTEN. (Per TelegraafDen Haag, 22 Maart. In de laat geëindigde zitting der Tweede Kamer van heden, waarin de minister beide amendementen 1°. van den heer van Lijnden en 2°. van den heerGodefioi heeft bestreden, zijn beideu verworpen, het eerste met 46 tegen 28, het tweede inet 49 tegen 25 stemmen. Artikel 1 is daarna aangenomen met 46 tegen 28 stemmen. Den Haag, 22 Maart. Bij Kou. besluit vau 21 Maart zijn verplaatst de uavolgeude controleurs der directe belastingen, in- eu uitgaande rechten en accijnzen, als: de heer J. J. F. Evers van Am sterdam (directe belastingen lste afdeeling) naar Arnhem (eerste afd.); de heer J. A. H. G. Wil- mar, van Doetinchem naar Deventer. Bij Kon. besluit van 21 Maart, is de heer L. E. Krabbendam, thans ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnzen te Eibergen, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen le Lith e. a. De luit.-kol. in Pruisischen dienst, von Mutius, commandant van het Westfaalsche regiment, ge naamd Prins Fredenk der Nederlanden, is gis teren alhier aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt en is heden bij Prins Frederik op het Huis de Pauw ten diner genoodigd. Heden-voormiddag is in de H. Theresiakerk, in het Westeinde een bijzondere dienst gecele breerd voor de plechtige uitvaart van W. baron van Brienen, vóór eenige weken alhier overleden. Het kerkgebouw en het altaar waren, het laatste geheel, met rouwfloers omhangen. De krachtige en solemneels uitvoering door het koor bij gemelde kerk, van Verhulst's Requiem, begeleid door somber orgelspel, maakte een die pen indruk op de aanwezigen, waaronder men vele betrekkingen en vrienden van den overledene opmerkte. De officier van Justitie te Groningen heeft de aandacht gevestigd op de handelingen van zekere personen, zich noemende Charles Seiler en Brinquie en C'. te Londen, Moorgate n°. 60, daar het gebleken is, dat laatstgenoemde uit Lon den kassiersbriefjes afgeeft, gewoonlijk van een klein bedrag, op hier te lande gevestigde kassiers- huizen, en eerstgenoemde gelijktijdig tot dekking daarvan, wissels aan de betrokken kassiers zendt, die elders betaalbaar gesteld (van Derrijck en C'. te Amsteidam) later blijken valsch te zijn, of waarvan althans geene gelden tot betaling bij de betrokkenen aanwezig zijn. Utrecht, 22 Maart. Prof. Halbertsma zal den 26sten Maart, 's namiddags te 1 uren, in bet groot auditorium, het rectoraat aan zijn opvolger, prof. Doedes, overdragen. Van de tweede serie aspiranten, zijnde 25, die gisteren geëxamineerd zijn om als surnumerair bij de Maats, tot exploitatie van Staatsspoorwegen te worden geplaatst, zijn er 9 toegelaten; deze zullen op de verschillende stations der Maatschappij geplaatst worden. Daar aan den beer Holtman als minste in schrijver voor de benoodigde paarden voor de ver schillende bereden corpsen van het leger de toe wijzing niet gegund is, zullen er herbestedingen plaats hebben. Algemeen gelooft men echter, dat de regeering voor geen minderen prijs paarden zal bekomen, terwijl het daarenboven nog een opmerkelijk verschijnsel is, dat de meeste benoo digde paarden van Hanoversch ras zijn. (£7. O.) Ter markt te Leiden aangevoerd. 21 en 22 Maart. Winter Tarwe 10 hectoliter 12.50 a 13.50. Zomer Tarwe 8 hectol. 11.50 a f 12.50. Winter Rogge 10 hectol. f 8.Ó0 a 8.50. Zomer Rogge 11 hectol. 7.00 a ƒ7.60. Zonier Gerat hectol. f 6.50 a 6.00. Chevalier-gerat 9 hectol. 6.50 a ƒ7.00. Zware Haver 10 hectol. 4.50 a ƒ5.00. Lichte Haver 12 hectol. 8.50 a 4.00. Duivenboonen hectol. 8.00 a 8.60. Paardenboonen - hectol. f 7.00 a 7.50. Oasen 00 stukB 000 a 000. Stieren 0 staka /"000.00 a/ 000.00. Kalfkoeien 88 stuks 188.00 a 294.00. Varekoeien 72 stuks 122.00 a f 284.00. Vette koeien 8 stuks ƒ242.00 a ƒ854.00. - Kalveren (vette) 88 stuks 84.00 a 86.00. Kalveren (magere) 74 stoks ƒ4.25 a ƒ18.50. Hamels (magere) 395 stuks f 20.00 a 85.00. Hamels vettej 42. stuks 29.00 a 42.00. Lammeren (magere) stuks f 0.00 a 00.00. Varkens (magere) 38 stuks 20.00 a /40.00. Varkens (Biggen) 180 stuks 12.00 a ƒ16.00. Boter 5440 kilogr.lste qualit. vat 63.00 a ƒ67.00. 2de qualiteit vat ƒ58.00 a ƒ62.00; lste qual. per kilogr ƒ1.57* a /61.75; 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.45 a ƒ1.56. Lauge Grauwe Turf 1000 dubb. hectol* 0.20 a 0.22». Iiange Zwarte Turf 12000 dubb. hectol. - 0,22* a ƒ0.26. Ter markt aangebracht 131 rnnderen, 1 2 kalveren en 451 schapen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT morg. morg. nam. nam. nam. avond a ond 5 1L 8 u. 12 Q. 4 u. 5 n. 8 Q. lü Q. V rij dag 42* 36* 34® Zaterd. 82° 34* 45° 45' Wind: Vrijdag-namiddag 5 u. N. O. Aan hen die zwak van borst, of wel met kuchen, hoesten of hardnekkige zinkingen geplaagd zijn, schrij ven de geneesheeren het verblijf iu het zuiden van Frankryk voor, nabij de oevers door de uitwasemingen van den zeepijnboom begeurd. Berustende op de doeltreffendheid dier uitwase mingen kwam de beer LAGA88E, apotheker te Bordeaux, op het denkbeeld al de balsems en kern achtige beslauddeelen van dien boom in eene Stroop en deeg van Zeepynboomsap (Strop et p&te de 8ève de Pin) te vereenigeo. De geneesheeren verzekeren thans dat zulks de beste borstvei zachtende middelen zijn, die zij voor schrijven kunnen. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. C. VAN KAATHOVEN, geb. BECKER. Leiden, 22 Maart 1873. Eenige kennisgeving. Voor de deelneming, die wij dezer dagen on dervonden bij het overlijden van ons geliefd jong ste kind, betuigen wij onzen dank. W. T. WERST. G. A. WERST van 't Hooft. Aan mijne .vrienden en bekenden betuig ik, ook namens mijne ecbtgeooote, onzen dank, voor de belangstelling bij hare bevalling ondervonden. Lïioen, 22 Maart 1878. J. D. BLANKEN. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van ZWAMMERDAM, Gezien de verklaring van den Heer H. C. SPRUTT, Geneesheer, wonende te Bodegraven, waaruit blijkt dat het tot stuiting van den voort gang der aanwezige pokziekte dringend noodig is dat de volgende voorwerpen, toebehoorende aan THOMAS VERBREE, Bouwman, wonende in deze Gemeente, in gebruik geweest bij diens aan pokken overleden dienstmeid ANN1GJE PELKOORN, worden onteigend en veruietigd, als: een pluimen bed met dito peluw eu twee kussens, een wollen en twee chitsen dekens, eeu ledikautgordiju en eeuig stroo; Gezien art. 69 der Wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad n°. 125) Besluiten 1». De voorschreven voorwerpen onmiddellijk in beslag te nemen en te onteigenen, ten eiDde door verbranding, na besproeiing met petroleum, te worden vernietigd; 2». De waarde dier voorwerpen bij minnelijke schikking te bepalen op eene som van acht en tachtig Gulden. En zal dit besluit op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht en geplaatst worden in het Leidsch Dagblad, terwijl afschrift zal worden gezonden aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie. Zwamjieedam, den 21,1«> Maart 1878. DE RIDDER, Burgemeester. G. VAN KEMPEN, Wethouder, STAD8-GEHOOBZAAL. MAANDAG 24 Maart 1078! EEWIGE HUMORISTISCH - MUSI KALISCH - DEKLAMATORISCHE van den Keizerlijk Rnssischen Kamer-Virtuoos, Klavier-, Gezang- en Declamatie-Parodist, den Heer die in het jaar 1868 de hooge eer heeft genoten, voor H. M. de Koningin der Nederlanden, teu Hove een voorstelling te geveD. PROGRAMMAs 1. Het muzikale lachen. 2. De Slot-scène vaD een Opera. 3. Een varia tie op het Carneval de Vénise, op een kleerenborstel voorgedragen. 4. Een onverstaanbare voor dracht. 5. De toekomst-virtuoos. 6. Het ont stemde klavier. 7. Navolging van een horloge. 8. Het diereo-concert. 9. Klavier, gezang en trommel tegelijkertijd. 10. De muzikale loterij. 11. De Italiaansche Opera is overbodig. 12. De Hoogeschool la Renz. Opening van het Bureel te 7 uren. Aanvang precies te 8 uren, om te 10 uren te eindigen. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij den Boekbandelaar P. IOMERWIL. 1* Rang ƒ1.49. 2' Rang ƒ0.99. Galerij ƒ0.49. Plaatsen voor den l,n en 'l'n Rang kunnen bij genoem den Boekhandelaar besproken worden tegen betaling van 10 Cents. PlnaKino- van AdTer,enUen 'n alle Binnen- en Buitenlandsche Bladen, door bet Algemeen Adrertentle- Burean, van Nijoh van Dithar, te Rot terdam. Ter voorkoming van bedrog wordt ee echte onvervaUchte lüVIVERSEEL-ZUrVERI^ del tegen alle maagkwalen bekend, in h proefneming in fc pakjes k 18 Cts. is verkri Alphen, L. Varossieau Zoon. Amsterdam, H. H. Uloth, Apotheker. Bodegraven, H. Rollmann. Delft, L. J. Nooteu, Wijnhaven. a ieder attent gemaakt, dat het eenig en alléén GS-ZOUT, proefondervindelijk als het beste mid- eele pakken 60 Cts., in 33 Cts. en tot gbaar: te 's-Hage, N. P. Catenius, Denneweg, 118. H. J. Furoée, Turfmarkt, 23. Haarlem, J. v. d. Pavord Smits. J. P. Karthaus. J. BriDkmann, Choorstraat. Gouda, L. Weiter. L. Schenk. 's-Hage, G. J. R. v. d. Gaag, Groenmarkt. En in de andere plaatsen in de bekent Brochures over het gebruik en Getulgschi A Emmerik a/d. Run. Apotk Hazerswoude, J. Gaarkeuken. Noordwyk, Joh. v. Eede. Oudshoorn, D. G. v. d. Hoorn. Botterdam, C. J. W. Snabilié, Apoth. e depots. •tften gratis. mes zicb voor schadelijke namaaksels en lette aarborg der echtheid de naamteekening draagt van 1. YON GIA1HOHN, en Fabrik. van chemisch-tecknische Praeparaten.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3