van Binnenlandsche Zaken worden toegelaten, om de requesten daartoe betrekkelijk te over handigen en aldaar toe te lichten. Winkel, 19 Maart. Bij gelegenheid der feeste lijke herdenking van het 25jarig bestaau van het hier gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd den secretaris dezer afdeeling, den heer K. van Loeneo, nameDS de leden een fraaie pendule aangeboden, als blijk van waardeering zijner dieosten, gedurende 25 jaren in zijne betrekking als secretaris bewezen Van de 200 gehouden vergaderingen had de ju bilaris slechts éeue vergadering niet bijgewoond, eu dat nog wel ten gevolge van ongesteldheid Oen Haag, 21 Maart. ZH. Prins Frederik van Wurtemberg is hedenmiddag per Rijnspoor in de residentie aaugekouien. Z. K. H. werd door den hofmaarschalk van U. M. de Koningin, den heer Jhr. P. O. tl. Gevaerts van Simonsbaven, en den opperstalmeester baron de Posson van het station afgehaald en naar het Koninklijk pa leis geleid. Botterdam, 21 Maart. In den afgeloopen nacht is door middel van braak een belangrijke som gelds ontvreemd uit het kantoor der Staatsspoor wegen, aan de Willemskade alhier. Onderzoek naar de daders wordt ingesteld. Ouderkerk a/d IJscl, 20 Maart. Voor een paar dagen zijn hier twee beambten geweest voor den spoorweg Rotterdam-Schoonhoven-Arnhem, om iniichtiugen omtrent de grondgesteldbeid van de Krimpener- en Lopikerwaard in te winnen. Volgens de kaart, die zij bij zich hadden, komt de weg over den IJsel in den polder Kromme en Geer bij de woning, bewoond door L. Noordegraaf Jz., loopt van daar in eene rechte lijn door Berken- vvoude en Zuidbroek naar Schoonhoven; van daar tusschen de Benschopper- en Lopiker-Weteringen door naar IJselstein. Ofschoon het grootste deel dezer gronden veenachtig is, zijn zij toch niet slechter dan die, welke de Rijnspoor doorsnijdt van Nieuwerkerk van Oudewater; terwijl deze richting het voordeel heeft, dat alle groote kunst werken er door vermeden worden, doordien alle boezems en waterleidingen kunnen worden ont weken. Utrecht, 21 Maart. Door de Ned. Centraal- spoorweguiaatschappij zal vermoedelijk eerlang eene factorie worden gevestigd binnen de stad Amersfoort. Zetat, 18 Maart. Als een bewijs, hoe voor land bezit dikwijls veel geld besteed wordt, kan gel den, dat de heden verkochte boschgrond en moes tuin langs De Donkere Laan alhier, te zameu nog geen drie bunders groot, de kolossale som f 86,600 opgebracht heeft. Volgens opgave in de Zeieter Weekbode heeft Bcthanii, de stichting voor verzwakte kinderen, gedurende de drie eerste weken f 3,330.25 ont vangen. Kymegen, 21 Maart. De gemeenteraad heeft het voorstel, om de regenten vau 't gasthuis voor de helft te kiezen uit de R. Katholieken, voor de an dere helft uit belijders vau andere gezindten ver worpen; men wilde bij de benoeming der regen ten niet op den godsdienst gelet hebben. Voorde tentoonstelling van landbouw is door den raad, 1500 subsidie verleend. Tegen het besluit van Ged. Stalen, volgens 't welk de raad niet ont vankelijk is in ziju hooger beroep tegen 't besluit van den schoolopziener, tot afkeuring van het schoollokaal van den beer Broks, omdat B. en W. hier voor de gemeente hadden moeten handelen, heelt de raad besloten in beroep te komen bij den Koning. D.) middelburg, 20 Maart. Gisteren heeft de mili tieraad in Zeeland een jongeling van twintig ja ren voor den dienst der nationale uiilitie moeten afkeuren, omdat hij slechts eene lengte had van 1.172 M.hij was overigens welgemaakt en genoot eene goede gezondheid. Keuzen, 19 Maart. Uit verschillende gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dezer dagen we der eeuige gezinnen naar Noord-Amerika vertrok ken. Onder de medereizigers van Neuzen, onder anderen, bevindt zich eene weduwe vau ruim 80 jaren, die verlangde met hare kinderen daarheen te trekken. GEMENGD IV 1 E U W S. Dezer dagen wilde een ingezeten van Zaandam zich met den spoortrein vandaar naar elders be geven; de tijd om het station te bereiken zou echter te kort schieten, om voor het vertrekken van den trein daar te kunnen wezenbij nam een korteren weg en bereikte alzoo op eenigen afstand van het station de spoorbaan, juist toen de trein daar passeerde; hij sprong op den trein en nam recht tevreden plaats in den bagagewagen. Zijne teleurstelling was echter groot, toen hij proces-verbaal tegen zich zag opmaken, 1. omdat hij zich in den trein had begeven, zonder behoor lijk voorzien te zijn van een plaatskaartje; 2. wegens het beklimmeu van een in beweging zijn- den spoortreinen 3. zich zonder vergunning be geven op eene spoorbaan. De te Arnhem ge vestigde vereeniging Arbeid adelt zal ook op de Weeuer-tentoon8telling vertegenwoordigd zijn. Haar inzending bestaat uit een groot aantal voor werpen van kunst en smaak, waaronder poppen in nationale kleederdrachten. Naar de Weener- tentoonstelling zijn uit Groningerland monster- koeien verzonden, die voor de enorme som van I 2000 verkocht zijn. Aan de Utrechtsche Zen- ding8vereeniging is door eeue onbekende de be langrijke gift van f 1500 geschonken, waarvan f 1000 voor schulddelging is bestemd. Dikwerf hoort men klageD, dat er door het te weinig aanwezig zijn van Holl. koperen muntstukken zooveel Belgische centen in omloop zouden zijn; uit zekere bronnen kan dit echter worden tegen gesproken, daar op dit oogenblik 289 millioen Nederl. koperstukken186 millioen heele en 104 millioen halve centen, in omloop zijn; het aan wezig zijn van zooveel Belgisch kopergeld kan dus alleen aan speculatiegeest worden toege schreven. In de Weener bladen is een hevige storm ontstaan tegen den President der wereldtentoonstelling, baron Schwarz, we gens het monopolie aan de Neue Freie Presse geschonken als officiëel orgaan der expositie. Men bericht, zoo meldt het II. D., dat onlangs iu een particulier salon te Aken eene voorstel ling in de goochelkunst {séance de prestidigitation) werd gegeven door een jeugdig Spanjaard van zeer goede familie, Don Fernando Pizarro. De be- h"udigkeid vau dezen jeugdigen lief hebber over trof, zegt men, die van vele goochelaars van be roep, zoodal hem dan ook de uitbundigste bij val van een talrijke vriendeuschaar ten deel viel. De heer Pizarro is voornemens zich binnen kort naar Holland te begeven en zal ook waarschijn lijk eenige dagen te Utrecht zich ophouden, waar hij alsdan aan belangstellenden eenige aangename oogenblikken hoopt te verschaffen. Dezer da gen is het paviljoen of gebouw, waarin de Fransche afdeeling zal worden tentoongesteld, naar Wee- n>-n verzonden. Voor het vervoer der verschillende deelen van dit gebouw zijn 28 spoorwagens noodig geweest. De kosten van het vervoer beloopen 13,000 fr. Het timmerwerk alleen heeft 130,000 fr. gekost. De voornaamste huizeo van Parijs zullen met de decoratie van het paviljoen worden belast. BUITENLAND. Frankrijk. Bij voortduring worden, zooals het Bien Public mededeelt, aan den heer Thiers telegrammen en adressen van gelukwenschingen aangeboden, van particulieren en publieke lichamen afkomstig, ter gelegenheid van den goedeu uitslag der on derhandelingen. Ook de Fransche academie heeft in hare laatste vergadering besloten hare geluk wenschingen aan hare twee medeleden, de heeren Thiers en de Rémusat, te doen aanbieden, hetgeen door middel eener deputatie uit haren boezem heeft plaats gehad. Ook wordt in het officieuse blad het volgende gelezen ,Uit de berichten uit Nancy, Vesoulen andere plaatsen blijkt dat de tijding der aanstaande ontruiming van het grondgebied in die reeds zoolang bezette streken tot geene vijandelijke betooningen tegen de Duitschers heeft aanleiding gegeven. Alleen te Nancy zijn twee personen in hechtenis genomen, die Duitsche officiereu had den beleedigd." In de zitting der Nationale Vergaderiug van Woensdag was de voortzetting der beraadslaging over het wetsontwerp tot oprichting van een algemeeneo raad van het onderwijs aan de orde. Nadat eeuige amendementen waren verworpen of ingetrokken, ten einde later bij de behandeling der wetten tot regeling van de verschillende tak ken van onderwijs opnieuw te worden behandeld,en nadat de vergadering zich vereenigd had met een paar nieuwe wijzigingen, welke de commissie van rapporteurs met goedkeuring der regeering op het wetsontwerp voorstelde, werd hetgeheele wetsontwerp met 530 tegen 103 stemmen aan genomen. De tegenstemmers behoorden bijna uit sluitend tot de uiterste linkerzijde. Het wetsoutwerp tot regeling van den toesland der gedeporteerden op Nieuw Caledoniê werd daarop behandeld, waarbij de heer Brisson na mens de linkerzijde verklaarde, dat deze noch aan de beraadslaging noch aan de stemming daar over deel zou nemen, vermits zij de door de re geering tegen de opslandeliugen van Maart 1871 gevolde politiek at keurde. De linkerzijde meende namelijk dat alleen de leiders van den opstand hadden behooren gestraft te worden, maar dat aan de volgelingen volledige vergiffenis had be hooren te worden verleend. Bij de discussie over de artikelen werden eenige amendementen voor gesteld, tengevolge waarvan het wetsontwerp op nieuw naar de commissie van rapporteurs werd verwezen. De behandeling van het ontwerp werd voor een oogenblik afgebroken voor het aanhooren van het rapport der commissie van onderzoek van het wetsontwerp betrekkelijk de overeen komst met Duitschlaud. Dit rapport, door den heer Lefrauc uitgebracht, luidde als volgt: «Mijne heeren, de heden in uwe bureaux be noemde commissie van onderzoek der overeen komst betrekkelijk de geheele kwijting der oor logsschatting en de geheele ontruiming des Franschen grondgebieds stelt u met eenparigheid van stemmen de goedkeuring van die overeen komst voor. Het eerste gevoel, hetwelk de commissie mij opdraagt voor u te uiten, is de hoop dat bij de behandeling en stemming over de overeenkomst die eenstemmigheid moge aanwezig zijn, welke op gewichtige tijdstippen aller krachten samen voegt om het land te redden of zijn lot te be vestigen. Bij de goedkeuring van dit tractaat van be vrijding hebben wij slechts de herinnering op te roepen van de smarten en pijnigingen, welke wij gevoelden toen wij gedwongen waren de bezwarende voorwaardeu van het vredesverdrag aan te nemen. De Vergadering heeft reeds eene welverdiende hulde gebracht aan de natie, welke zoo groote offers gebracht heeft, aan den President der Re publiek en aan de regeering welke de onder handelingen hebben gevoerd. De billijkheid vordert dat wij ook het talent erke1 nen, waarmede onze beleidvolle financieele politiek operatiën van grooten omvang heeft ten einde gebracht zonder onrustbarende verstoringen van 's lands crediet. Ten slotte mogen wij niet vergeten Frankrijks sympathie te bennen te geven voor de toewijding en berusting van de stad Verdun, welker lot het wezen zal het langst den last der vreemde be zetting te dragen. Uwe commissie heeft, met eenparigheid van stemmen, besloten u voor te stellen het door de regeering bij de Nationale Vergadering ingediende wetsont» erp zoo spoedig mogelijk goed te keuren." Overeenkomsiig dit rapport werd het vvelsoot- werp daarop terstond, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming, aangenomen. Aan het slot der zitting vroeg de heer d'Haus- sooville, een der leden welke vergunning hadden gevraagd om tot de regeering eene interpellatie te richten betreffende de tegen een drietal Parij- sche dagbladen door de regeeriug genomen maat regelen, het woord. Hij verklaarde dat de inter- pellauten, na van de regeeriug welwillende en openhartige verklaringen te hebben ontvangen, waaruit zij meenden te mogen opmaken dat de bedoelde maatregelen spoedig zouden worden verzacht of ingetrokken, van hun voornemen om den miuister van binnenlandsche zaken deswege te iuterpelieeren hadden afgezien. In de gisteren gehouden zitting der Kamer is op verzoek van den heer Goulard de discussie over de petitie vau prins Napoleon uitgesteld tot Zaterdag over acht dagen. De heer Deule heeft in eene rede de wets ontwerpen uiteengezet, die de vergadering nood zakelijkerwijs moet behandelen voordat zij uiteen gaat. Hij is van oordeel dat de ontbinding niet voor de lente van 1874 kan plaats hebben. De tusschentijdsche verkiezingen van leden der Nationale Vergadering, ter vervulling van de twaalf vacante zetels, zullen den 27sten April e. k. plaats hebben. Volgens de Kölnische Ztg. heeft de heer Thiers Woensdag jl. lord Lyons en den heer Beijens ont vangen en is in die bijeenkomst van den presi dent met de Engelsche en Britsche gezanten be sloten dat de handelstractaten, tusschen Frank rijk, Groot-Britannië en België bestaande, tot 1 Januari 1874 in werking zullen blijven. De Monileur Universel meldt het volgendeDe Fransche Regeering heeft het voornemen om het keizerrijk Anatn onder haar protectoraat te stel len, vermits de regeering van dat Rtjk geen ge noegzame kracht bezit om de kusten van Cochin- china tegen de vergrijpen der zeeroovers te be schermen. Men zegt dat de Fransche regeering op ver zoek der Spaansche Republiek de uitvoering heeft bevolen van het bevel, waarbij Don Carlos van het Fransche grondgebied wordt geweerd. Voorts wordt gemeld dat Frankrijk ernstige vertoogen te Madrid heeft gehouden wegens de de mishandelingen waaraan de Fransche onder danen op Spaansch grondgebied blootstaan. O. a. zijn vier spoorwegbeambten bij het aanhouden van een spoortreto en vier anderen door pastoor Santa Cruz gedood. Blijkens het door de hudget-commissie goed gekeurde wetsontwerp der regeering, betreffende de liquidatie der uitgaven tengevolge van den oorlog, bedraagt het eindcijfer dier rekening in uitgave 777,275,000 fr. Hiervan zijn 400 millioen eigenlijke oorlogskosten, 100 millioen schadever goedingen aan departementen, 75 millioen kosten van onderhoud van het Duitsche bezettingsleger, 18 millioen voor het herbouwen en herstellen van rijksgebouwen, enz. De ontvangsten worden geraamd op 773 millioen. Aan de Times wordt, onder dagteekening van 19 dezer, uit Parijs het volgende gemeld «Sedert de onderteekening der overeenkomst met Duitschlaud is bekend geworden, houdt men zich in de fiuancieele kringen alhier bezig met de ge ruchten dat er eene nieuwe leeuing zal worden gesloten. Men zegt dat de regeeriug daartoe zal moeten overgaan, wil zij bare verplichtingen je gens Duitschlaud nakomen. Een naar officieele gegevens opgemaakte staat van den stand der U o\< schatkist maakt dit gerucht echter zeer onwaai schijnlijk. Daaruit toch blijkt dat de regeerin» voor de betaling van het halve milliard, hetwelk tusschen heden en den 5den Mei moet afgedaao worden, hetzij aan wissels, hetzij aan speciale depóts bij de bank, 300 millioen francs voot, handen heeft. Gedurende de zes maanden vat Maart tot Septouiber zal de regeering, krachten vroeger gemaakte schikkingen, maandelijks l(t millioen, dus 600 in het geheel ontvangen, deu 5den September zat er voorts van de schrijvers op de leeuing nog 600 millioen te go zijn, vermits het bedrag der laatste leening j milliarden was, en daarvan slechts 2400 aiillioej is gestort." Men leest in de France: «Eene rechterlijkedwa.| ling. In 1842 werden twee inwoners van St. Symphorien-sur-Coise (Rhóne) veroordeeld, de een I tot levenslange en andere tot vijftienjarigen f du angarbeid, en wel ter zake van moord. Tb^I getuigen, een boer uit die streek en zijne vrouul verklaardeu het alibi van de beschuldigden ej werden to dier zake, uit hoofde van het af] van valsche getuigenis, tot dezelfde straf, voor verscheiden jaren, verwezen. De algemeene dunk stemde de gegrondheid van die uitspraak rechters volkomen toe. Wat den eerste der veroordeelden betreft, is in het bagno gestorven, eu de andere heeft zij< straf geheel ondergaan. Nu heeft vóór eenige dagen een grijsaard, di: in het gasthuis te St.-Symphorien gehuisvest wa, op zijn doodbed plechtig ve.klaard, dat hij dij eenige schuldige was aan de misdaad, welkt' den 2den Maart 1842 gepleegd werd. Deze openbaring heeft onder de familiën d«| ongelukkige veroordeelden en in de geheele stre? een diepen indruk gemaakt. De justitie heeft.' deze zaak eene inst- uctie aangevangen." De ontsmetting der slagvelden in de om streken van Metz is geheel geëindigd. De graf steden in massa vormen groote heuvels, omringd door afsluitingen. Die graven bedekken in het dis trict Metz alleen een oppervlakte van 50,023 vier kante meters, maar er zijn er 109, die meerde 100 meters plaats beslaan. Men is bezig met lil opmaken van een soort van atlas der begraal- plaatsen en afzonderlijke graven, alsmede der werken van ontsmetting der omstreken van Metz. De afkoop van al de gronden, bezet met de gra ven der slachtoffers van de groote veldslagen van het jaar 1870, gebeurt spoedig; men rekent dat die afkoop van 200000 tot 240000 fr. zal kosten. G-roofe. Rritnn niS. Deu lSden dezer werd de verjaardag der Parij- sche commune door de vrienden, die zich Londen bevinden, gevierd. De bondsraad der in ternationale, de republikeinsche bond en de ge zamenlijke democratische vereenigingen hadden de uitnoodigingen tot bijwoning van dit feest ver zonden. En met dat alles was de opkomst bedroe vend. Alleen een handvol Fransche en Duitsche socialisten hadden gevolg gegeven aan de «ver- eerende" invitatiën. Te Manchester stonden dezer dagen twee jongens van 16 jaar terecht wegens kerkroof. De jongste, Henry Powell, is de zoon van een gees telijke. De knapen hadden zooveel rooversge- schiedenissen gelezen, dat zij onder de names van Dick Turpin en Jack Sheppard (de Engel sche Rinaldinis) die zij elkaar gaven, óp roof tochten uitgingen. Powell, die reeds vroeger diefstal was veroordeeld geworden, werd mt twee maanden gestraft. Een derde twaalfjarig! deugniet werd wegens vervalsching van een post wissel gestraft. Ook hij was bet slachtoffer vaa zulke lectuur. I>uit»clilniid. Het Huis van afgevaardigden heeft de wel| op de uittreding uit de kerk bij de derde lezing aangenomen, alsook het ontwerp op de vergoel ding aan de bevolking langs de Oostzee-kusll wegens schade tengevolge der laatste overstroo' ming. De buitengewone gezant van Perzië, Malcom Khan, heeft Donderdag-avond met zijne gemalii| afscheid genomen van het Keizerlijk echtpaai De gezaot begeeft zich thans naar Brussel, om den Koning van België in kennis te stellen met het aanslaande bezoek van den Schach. Van das: vertrekt Malcom naar Londen. Heden wordt in geheel Duitschland en i« de uog bezette departementen van Frankrijk bel jaarfeest van keizer Wilhelm gevierd. Reed» gisteravond ving o. a. te Keulen hel feest aas door een monstertaptoe. Heden wordt op de» Domtoren en andere torens van de stad korai'' muziek uitgevoerd; een groote parade wordt gehoudeu en 101 schoten van het kanon zullen het feest verkondigen. De geheele stad zal ge vlagd en hedenavond luisterrijk verlicht zijn. Omtrent de door den telegraaf vermeld® uilzetting van den heer Rapp, vicari6-generaal van het bisdom Straatsburg, uit het rijkslaDd, wordt onder dagteekening van 18 Maart het vol gende gemeld: Gisteren is aan den vicaris-generaal Rapp het bevel beteekend, om binnen twee etmalen bet rijksland te verlaten. De aanleiding tot dezen

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2