I licbtopz. bij het havenlicht te Makasser J. L. F. Koppe- Benoemd: Tot bootsman bij het mar.-établ. 10p Onrust, J. J. Pas, tot 2den stuurman, J. Stuur, I jot adsp.-lichtopz. L. L. van der Scheer. BUITENLAND. Frankrijk. Maandag deed de minister de Rémusat aan de Jiationale Vergadering de officieele kennisgeving het sluiten der overeenkomst over deontrui- jjjg van Frankrijk, krachtens welke binnen veer- -ai dagen na den 5den September die ontruiming ,;heei en al zal zijn afgeloopen. De heer Christophle van bet linkercentrum «Ide daarop hel volgende besluit voor: ,DeNa- aosale Vergadering verklaart dat de heer Thiers, je President der Republiek, zich jegens het va derland verdienstelijk heeft gemaakt." De heer iaint-Marc-Girardiu van het recbterceutrum stelde deareulegen, uameDS 30U afgevaardigden, de vol gende motie van orde voor: „De Nationale Ver gadering, met eene vaderlandlievende voldoening tennis genomen hebbende van de aan haar ge- jsDe uiededeeling en zich gelukkig achtende dat een gewichtig deel van bare taak is volbracht, betuigt haren dank en dien van Frankrijk aan den heer Thiers, den President der Repu bliek, en aan zijne regeering." Na eenige discussie, waarin de laatste motie au orde aangevuld werd met de woorden: „en «klaart dut hij zich jegens het vaderland heeft «rdienstelijk gemaakt", verklaarde de heer Chris- aphle zijn voorstel in te trekken eu zich met de aldus geamendeerde motie van orde te vereeni- gsn, die daarop met eene groote meerderheid werd aangenomen. De voorzitter stelde alstoen voor, dat de ondervoorzitters, secretarissen en quaestoren der Vergadering bet gevallen besluit terstond aan den President zouden gaan mede- deelen, en de Vergadering ging voort met de be handeling van het aan de orde gestelde wetsont werp betreffende den algemeenen raad van toe zicht op het hooger onderwijs. Kort daarop keerde de deputatie terug en bracht een der ondervoorzitters verslag uit van de ver vulling der aan haar opgedragen zeoding, mede- deeleude ddt de President op de voorlezing van bet besluit met deze woordeu geantwoord had „De beste èn meest treffende belooning voor de door mij in bet werk gestelde moeite vind ik in dit bewijs van vertrouwen der natie, dat mij door hare vertegenwoordigende vergadering gege ven wordt." Nadat nog een paar sprekers over hetaanhan- jige wetsontwerp bet woord hadden gevoerd, werd Je discussie tot de volgende zitting gedaagd. De Natiouale Vergadering heeft gisteren het ontwerp tot weder-invoering van den algemee nen Raad van onderwijs bij de derde lezing aan genomen. Het tractaat met Duitschland werd met eenpa rige stemmen goedgekeurd. De heer d'Haussonville verklaarde, dat de mi nister van binnenlandsche zaken hem eenige op helderingen had gegeven ter zake van den maat regel, die op drie dagbladen te Parijs is toege past. Daaruit mag hij de hoop putten, dat die maatregel opgeheven of verzacht zal worden. Met bet oog hierop werd de door hem en twee andere afgevaardigden aangekondigde interpellatie te dier zake ingetrokken. Volgens eenige Parijsche bladen heeft de vreugde, ontstaan door het bericht omtrent de spoedige ontruiming van het Fransche grondge bied, in eenige plaatsen, die door de Duitschers bezet zijn, aanleiding gegeven tot wel is waar verschoonbare, maar met dit al betreurenswaardige manifestatiën. Zoo zouden eenige Pruisische offi cieren overhoop geloopen zijn. De Duitsche mili taire autoriteiten, te rade gaande met de omstan digheden, zouden geeo maatregelen van beteu geling genomen hebben. Het budget voor 1874 is door den minister ran financiën aan de nationale Vergadering in gediend. De minister deelde daarbij mede dat het evenwicht tusscheo de. gewone ontvangsten en uitgaven daarop volkomen was, en dat ook de dienst 187S vermoedelijk met de gewone midde len zou sluitenover de beide eerste maanden van dit jaar hadden de middelen en belastingen nu reeds 6,600,000 fr. boven de ramingen opge bracht. Voor het dienstjaar 1874 stelt de minis ter voor de opcenten op de patentbelasting met 17 te vermiuderen, doch daarentegen die op de hoofdsom der grondbelasting en der personeele be lastingen met 17 en 13 te vermeerderen. Verder deelt de minister mede dat de liquida tierekening wegens den oorlog eene ontvangst van 630 en eene uitgave van 77S millioen aanwijst, derhalve een tekort van 140 millioen, te dekken door de uitgifte van vlottende schuld, doch welk tekort eerst na verloop van de vijf jaren, waar over de liquidatie loopt, zal behoeven gedekt te worden. Van de 1500 millioen die nog aau Duitsch land van de oorlogsschatting moeten uitbetaald worden, is de helft in specie en wissels bij de regeering beschikbaar, terwijl de wederhelft door tic maandelijksche stortingen voor de leening zal worden geleverd. Er is dus om de verplichtingen jegens Duitschland te kunnen vervullen geenerlei leening, financieele operatie noch geldelijke waar borg noodig. Aanstaanden Zaterdag zullen de Duitsche legercorpsen, die nog in Frankrijk verblijf hou den, den verjaardag van Z. M. Keizer Wilhelm vieren. Ten einde echter geen onaangename in drukken op de bevolking teweeg te brengen, heeft de bevelhebber der bezettingstroepen vuur werken en illuminatiën verboden, zoodat het feest eenvoudig in de kazernes en door het lossen van salvo's van het geschut zal worden gevierd. Grroot-JBritanriië. In het Lagerhuis deed de heer Gladstone jl. Maandag de volgende mededeeling nopens de mi- nisterieele crisis: „Ik moet aan het Huis kennis geven dat ik gisteravond, den Zondag buiten de stad doorbrengende, van H. M. eene mededeeling ontving, die mij de verwachting heeft doen opgeven dat de oppositiepartij in de tegenwoordige omstan digheden eene regeering zou vormeu om 's lands bestuur te aanvaarden. Ter beantwoording van eene door H. M. tot mij gerichte vraag heb ik mijne diensten terstond opnieuw aan H. M. aan geboden en verklaard onmiddellijk stappen te zul len doen om met mijne gewezen ambtgenoo- ten in overleg te treden zoowel omtrent hun wensch om huDne portefeuilles weder op te nemen, als omtrent de regeling der werkzaamheden van dit Huis na het voorgevallene in de vorige week. Dit overleg is nog niet afgeloopen, en ik ver trouw dat het Uuis daarom bereid zal zijn zijne werkzaamheden nog eenige dagen te schor sen. Ik stel voor die schorsing tot aanstaanden Donderdag te doen duren, opdat ik den tijd hebbe mij te kwijten van de op mij genomen taak." Nadat de minister nog had medegedeeld welke werkzaamheden „van een niet politieken maar van een practischen aard" naar zijne meening het eerst aan de orde konden worden gesteld, stond de heer Disraeli op en zeide„Na de me- dedeelingen van den geachten spreker gevoel ik dat het mijn plicht is in het gemeen belang mij te onthouden van het geven van ophelderingen ten aanzien van de door mij gevolgde gedragslijn, hoe gaarne ik zulks overigens doen zou. Ik zwijg derhalve." De spreker achtte het; echter onver mijdelijk het volgende mede te deelen „Donderdag deed H. M. mij de eer mij over de minislerieele crisis te raadplegen. Zij vroeg mij of ik bereid was een ministerie te vormen en mij met de regeering te belasten, en ik heb aau H. M. zonder omwegen verklaard dat ik vol komen bereid was om een ministerie te vormen dat de regeenng naar deu eisch zou kunnen voeren, doch dat ik mij niet in staat achtte met het tegenwoordige Lagerhuis de regeering des lands te voeren. Dit autwoord heb ik aan H. M. duidelijk eu nadrukkelijk gegeven, en ben van het daarmede ingenomen standpunt niet afge weken." Lord Granville stelde in het Hoogerhuis mede eene schorsing der werkzaamheden tot Donder dag voor, welk voorstel, evenals in het Lagerhuis, zonder hoofdelijke stemming werd aaugenomen. In het jong8t verschenen nummer van het En- gelsche geïllustreerd weekblad the Graphic leest men„Een avontuurlijk Amerikaansch luchtrei ziger, professor Donaldson, is voornemens om in den loop van den aanstaanden zomer in een reusachtigen luchtballon naar Ierland over te steken. De ballon zal 268,000 k. voelen gas be vatten. De hoogleeraar berekent, dat hij de reis zal kunnen doen in lusschen zeventien uren en twee en een halren dag, en is voornemens om, indien de proef slaagt, eene luchtballon-lijn rondom de wereld te ondernemen voor het vervoer van brievenmalen en passagiers." In de Londensche Timet van 17 Maart II. wordt het publiek gewaarschuwd legen gewe- tenlooze personen, die, voorgevende dat zij van de Duitsche universiteit te Marburg en van an dere buitenlandsche universiteiten de gevolmach tigde agenten zijn, aan meer dan veertig perso nen in Engeland valsche doctorale bullen van de genoemde universiteit verkocht hebben. Uit Berlijn wordt aan de Times gemeld.dat volgens aldaar ontvangen berichten het garni zoen en de bewouers van het nabij den mond van de Syr Darja gelegen Russische fort Kasa- linsk op den lOden Feoruari verontrust werden door de tijding dat een talrijk leger uit Khiva, met Kirgisische hulptroepen versterkt, geen honderd mijlen van dat fort aan de oevers van den ïaman Darja was uangekomen. Sterke kolonnes, uitge zonden om den vijand in de Steppen te verken nen, waren len einde niet van het fort afgesne den te worden teruggekeerd, en alles was voor de verdediging der sterkte toegerust. Duitsclxland. Op grond van vroegere toezeggingen hadden velen verwacht dat in de tegenwoordige zitting van den Duitschen Rijksdag een ontwerp van rijkswet op de drukpers zou worden ingediend. Uit het stilzwijgen der troonrede op dit punt af leidende dat die verwachting niet vervuld zou wordon, hebben een aantal leden van de liberale partij besloten in dezen het initiatief te nemen en in de vorige week bij den Rijksdag een uit gewerkt voorstel van drukperswet ingediend, dat op het ten vorige jare in Muncheu gehouden Journalisten-congres een onderwerp van beraad slagingen heeft uitgemaakt, en door Out congres is vastgesteld als uitdrukking van de weuschen der belanghebbenden bij de Duitsche dagbladpers omtrent de wettelijke regeling hunner belangen. De voornaamste bepalingen van dat wetsvoorstel komen op het volgende neder: Voor de uitoefening van het bedrijf van boek en steendrukker, boek- en kunsthandelaar, lees bibliotheekhouder, alsmede voor den verkoop van dagbladen, tijdschriften enz. wordt geene ver gunning van de overheid of concessie vereischt. Daaromtrent zijn uitsluitend van toepassing de bepalingen der algeineene wet op de uitoefening van bedrijven. Ontzegging der bevoegdheid tot het uitoefenen van een gemelde der bedrijven mag noch langs den administratieven weg noch bij rechterlijk gewijsde geschieden. Strafbare handelingen, die door verspreiding van eenig drukwerk gepleegd worden, vallen ouder de bepalingen van het Duitsche strafwet boek. Onder verspreiding in den zin dezer wet wordt verstaan het verkoopen, openlijk aanplak ken, op openbare plaatsen, in leesbibliotheken eu dergelijke voor een ieder ter lezing of ter inzage leggen van een drukwerk. Voor den inhoud van een druk- of prentwerk zijn verantwoordelijk 10. de schrijver of vervaar diger, 20. de redacteur, 3o. de uitgever, en 4o. de verspreider (boekverkooper, colporteur, leesbiblio theekhouder enz.). De verantwoordelijkheid van den verspreider, uitgever en redacteur vervalt wanneer zij voor bet einde van het rechtsgeding een der vóór hen verantwoordelijk verklaarde personen bekend uiaken en deze zich in het bereik der justitie bevindt. Geen der verantwoor delijke personen kan gedwongen worden zijn voorman te noemen. Over alle misdaden en overtredingen, door middel der drukpers gepleegd, doet de jury uit spraak. De bepalingen omtrent herhaling van misdrijf komen bij deze handelingen niet in aan merking. De door middel van een drnk- of prentwerk gepleegde misdrijven of overtredingen verjaren binnen 6 resp. 8 maanden, gerekend van den dag van het verschijnen van het werk. De voorloopige inbeslagneming van een druk- of prentwerk is niet geoorloofd. Alle in de afzouderlijke bondsstaten bestaande wetten en verordeningen, die met de bepalingen dezer wet strijdig zijn, worden afgeschaft, met name de cautiën voor dagbladen, het zegelrecht op de dagbladen en almanakken, de belasting op de advertentiën. De officieuse Pree. Gorr. meldt, dat het dis trict Belfort, zoolang tot de Fransche departe menten door de Duitsche troepen ontruimd zijn, als neutraal grondgebied zal worden beschouwd. Er zullen dus binnen dat district gedurende dien tijd geene nieuwe vestingwerken mogen worden aangelegd. Voorts wijst het blad op het streven der Fran sche Regeering naar verbetering van den binnen- landschen toestand en loyale handhaving van het vredestractaat. Moge die ware gematigdheid en vredelievende gezindheid zoo eindigt de Prov. Corr. waardoor de lot nu toe verkregen resul taten worden mogelijk gemaakt, een heilrijken invloed hebbeu op de verdere betrekkingen lus schen de beide groote Mogendheden. Even als onlangs de generaal-veldmaarschalk von Steinmetz, heeft thans ook generaal Vogel von Falkenstein zijn zestigjarigen dienst bij de Pruisische armee herdacht. Beiden hebben reeds in 1813, in dienst als luitenant, het IJzeren Kruis verkregen. Steinmetz is afkomstig uit Breslau, Falkenstein uit Weimar. Van de 65 letterzetters, die te Karlsruhe tot het Duitsch Verbond der boekdrukkersgezellen behoorden en daarom bij het uitbreken der door het Verbond georganiseerde werkstaking uit hun dieust waren ontslagen, hebben ruim 40 het Verbond verlaten, om hunne werkzwaamheden te kunneu hervatten. Oostertr.-Hong. Monarchie, De Pesther Lloyd meldt, dat de Minister van Financiën eergisteren van den Keizer vergunning heeft verkregen, om een wetsontwerp in te die nen, waarin de regeering wordt gemachtigd, con cessie te verleenen tot het oprichten eener Hon- gaarsche discontobank en aan die instelling, tegenover zekere verplichtingen, die zij als Lands- bank moet op zich nemen, eenige bijzondere privilegiën toe te kennen. De minister had inmid dels door eene overeenkomst met een aanzienlijk consertium, de noodige waarborgen voor eene goede uitvoering van het plan verkregen. De voorwaarden van dat contract komen ten volle overeen met de bepalingen van het bovenbedoelde wetsontwerp. Spanje. Hoewel de pastoor Santa Cruz, een „dienaar van den godsdienst," ter behartiging der zaak van don Carlos, dorpen in brand steekt, weerlooze vrouwen en grijsaards fusilleert en huizen plun dert, zijn er toch Carlistische bladen, die deze ma nier van handelen niet bevorderlijk achten voor de zaak van den pretendent. Onder anderen heeft de Pensamiento den pastoor deswege terecht gezet. Doch deze, wel verre van zich die les ten nutte te maken, moet, volgens de Impartial,de redacteuren van de Pensamiento een brief geschreven hebben, waarin hij bun kort en goed mededeelt, dat hij hen allen zal laten fnsilleereu, zoodra hij te Madrid komt; wantbet pust eenGarlistisch blad niet,hem,pastoor Santa Cruz, die don Carlos dient, in minachting te brengen. TJEXEGRAMMEN. Pestb, 19 Maart. Het Huis van afgevaardigden heelt het wetsontwerp op de zegelbelasting aange nomen. Bern, 19 Maart, De Groote Raad van bet kan ton Neufchalel heeft het nieuwe liberale wets ontwerp op de kerkgenootschappen in eerste le zing, met 48 tegen 32 stemmen, aangenomen. De Beroer regeeringsraad heeft drie bataljons onder de wapenen geroepen. Madrid, 19 Maart. De beer Francisco Saltneron is benoemd tot president der Cortes, met 91 tegen 83 stemmen. Voorts zijn benoemdtot vice-presi dent de heer Ortez en tot secretarissen de heeren Sardo en Lopez. Londen, 20 Maart. Naar men verzekert, zal de heer Gladstone hedenavond in het Lagerhuis mededeelen, dat hij zoowel als zijne ambtgenooten hunne portefeuilles behouden. De Horning Post bevat berichten uit Mexico, houdende dat 3000 revolutionairen, onder aan voering van Martinez, Rosario hadden ingenomen Op het vernemen van die tijding, rukten de fe derale troepen tegen den vijand op en mocht het hun, na een hardnekkig gevecht, gelukken hen op de vlucht te jagen, met achterlating van vele dooden en gekwetsten. De Times meldt, dat de siaatsbegrooting den 3den April a. s. zal worden aangeboden en dat de ontvangsten op 76 millioen, de uitgaven op 71 millioen p. st. zullen geraamd worden. Het blad zegt, dat de toestand des lands alle redeu tot tevredenheid geelt. LAATSTE BERICHTEN. Arnhem, 20 Maart. De beschuldigde Beekman is wegens doodslag op zijne vrouw veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf, met vrijspraak van de premeditatie en de brandstichting. (Per Telegraaf.) Den Haag, 20 Maart. In de zit ting der Tweede Kamer van heden heeft de Minister van Justitie eerst in de geheele voor- iniddagzitting, en daarna nog meer dan een uur lang, zijne voordracht verdedigd; zoowel uit bet oogpunt der grondwettelijke verplichting als uit overtuiging der noodzakelijkheid, wil meii zoo wel het burgerlijk als strafproces eenvoudiger, spoediger en goedkooper maken en inet meerdere waarborgen omgeven. Na deu minister hebben nog gesproken de heeren Heemskerk en van Houten, beiden vele en overwegende bezwaren tegen het hoofdbeginsel van het ontwerp uiteen zettende. Morgen voortzetting. Den Haag, 20 Maart. Naar men verneemt zijn op de muzikale soirée, welke eerlang door pen sionarissen van Z. M. den Koning op het Loo zal gegeven worden, ook tot medewerking uit- geooodigd vijf leerlingen van de Koninklijke mu ziekschool alhier, die hunne muzikale leiding ontvangen van den heer Mulder, violisten leeraar aan gemelde inrichting. Hedennacht te 1 uren ontstond er brand op den zolder in den korenmolen De vier winden, staande bij de Koningionebrug aau 't Kanaal. Nog bij tijds door het knappen van het in brand staande hout gewekt, mocht het den molenaar en zijn gezin gelukken zich te redden. Voordat echter de brandspuiten uit Scheve- niugen en 's Gravenbage, alsook de stoombraud- spuit ter plaatse aanwezig waren en behoorlijk in staat waren water te geven, verliep er zulk een geruimen tijd, dat aan blusschen niet meer te denken viel en uien zich uioest bepalen de nabijgelegen gebouwen voor den stortregen van vonken te beschermen. De molen is inwendig dan ook totaal afgebrand, waarbij eene aanzien lijke hoeveelheid koren door bet woedend element verteerd werd. De politie, schutterij, brandweer en verdere autoriteiten uit Scheveningen eu den Haag, waren - in aanmerking nemende den grooten afstand van de stad betrekkelijk spoedig aanwezig en deden al wat in hun vermogen wasom den brand te beperken en verdere ongelukken te voorkomen. Voor de talrijke toeschouwers, die zich laugza- zamerhaud bij de plaats verzamelden, was het een prachtig maar tegelijk verschrikkelijk tooneel, den molen als een vuurklomp daar te zien staan, ter wijl zij het oogenblik verbeidden waarop de bran dende wieken naar beneden zouden storten. Toen dit eindelijk gebeurde vielen zij op bet dqk van een loods, behoorende tot eene nabij gelegen brou werij, gelukkig zonder verdere ongevallen te verj oorzaken,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3