accijnzen te Bloemendaal; tot ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Joure, den heer R. Feith, thans te Zuidbroek c. a.te Beverwijk c. a. den heer A. M. van Kessel, thans te Wit- marsum c. a.opgeheven is het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. gevestigd te Berlicum, be vattende de gemeenten Berlicum, Heeswijk en Dinther en de gemeenten Berlicum, Heeswijk en Dinther, zijn gevoegd bij het ontvangkantoor der directe bel. en accijnzen gevestigd te Rosmalen, ooder voortdurend beheer van den tegen woor- digen titularis, den heer Jhr. C. M. de Girard de Mieiet van Coehoorn. BINNEIVLAIVD. Amsterdam, 19 Maart. Naar men verneemt, heelt Mr. A. van Eyck Bijleveld tegen 1 Mei e. k. zijn ontslag verzocht als schoolopziener in het tweede district van Noord-Holland, (een der vier districten, waaronder Amsterdam is verdeeld). De Minister vau Binnenlandsche Zaken heeft afwijzend beschikt op het adres van den Gemeen teraad, verzoekende de oprichting een Rijks kweekschool van onderwijzers, gevestigd alhier. Den Haag, 19 Maart. Gisteren is bij een win kelier hier ter stede oplichting van eenige goe deren gepleegd door een jongmenscb, vermoede lijk elders woonachtig, die, goederen ter waarde van f 40 op naam van derden gehaald heeft. De politie doet onderzoek. Rotterdam, 19 Maart. Gisteravond werd door de leden van de Rotterdamsche Manége een ca- roussel gegeven. Het ruime, helder verlichte lokaal, met vlaggen, vaandels en wapenschilden getooid, was schier te klein om het aantal leden en genoodigden met hunne dames te bevatten. Nadat een sterk bezet orkest de opening der fees telijkheden had aangekondigd, ving een optocht aan, het bezoek voorstellende, dat Czaar Peter de Groote met zijn gevolg den 20sten Maart 1717 aan de stad den Haag bracht. Die optocht trok door doelmatige costumes, fraaie paarden en goede orde zeer de aandacht. Daarop volgde een vaandel-manoeuvre door 8 Kozakkeu geredeneen jeu de bouquet door eene dame en drie heeren een manoeuvre door 12 heeren in het costuum van Russische edellieden een steekspelals intermezzo de vierjarige hengst Nedjid, bereden door den directeur der Manége, den heer Bauch, en tot slot eene groote manoeuvre door 16 heeren. Tot predikant bij de Ned. Hervormde ge meente alhier is beroepen Ds. E. A. G. van Hoo- genhuijzen, pred. te Steenwijk. Delft, 20 Maart. Gisteravond heeft eene com - missie, bestaande uit de heeren v. d. Berg, van Veen eu van Deventer, respectievelijk hoofd onderwijzers te Rijswijk, Delft en Wateringen, namens de onderwijzers van het 2de schooldis trict vanZuid-Hoilaud, hunnen aftredinden school opziener, den heer A. Moens, benoemd tot inspec teur van het lager onderwijs in Utrecht, een geschenk aangeboden, bestaande in 2 kristallen wijnkaraffen met zilver gemonteerd en inscriptie. Helle voet sluis, 19 Maart. In den loop dezer week wordt Zr. Ms. monitor Krokodil, comman dant luitenanl-ter-zee 1ste kl. G. Bijl de Vroe, alhier verwacht, om te dokken en veranderingen te ondergaan. Sappemeer, 18 Maart. In deze gemeente wordt een kolossale nieuwe R. K. Kerk gebouwd, met een toren breed 6 en hoog 50 meter. De kerk is verdeeld in 3 beuken, overwelfd met 19 kruisge welven, rustende op 2 rijen kolommen. Het ge heel, in den oud-gothischen stijl gebouwd, is ont worpen door den architect T. J. H. Cuypers, van Amsterdam. Deventer, 18 Maart. De IJsel is in de laatste dagen weder zoodanig gewassen, dat de uiter waarden alle ondei water staan, hetgeen op de ontwikkeling van het gras reeds zeer nadeelig werkt. Eergisteren vertrok van hier een gemengde trein naar Zwolle met 64 wagens. Te Olst be merkte de conducteur, dat hij 38 wagens had verloren. Men wilde dadelijk naar Deventer met de locomotief terugstoomen, maar te Diepenveen gekomen, zag inen daar de wagens staan, die nu naar Olst werden medegenomen. De chef van Diepenveen had inmiddels signalen aan de sein- wachters laten geven, waarbij de weg onveilig werd verklaard. Harkelo, 19 Maart. Bij herstemming in dit district is tot lid der Prov. Siateu van Overijsel gekozen Jhr. Schimmelpenninck met 158 stemmen. Sluis, 18 Maart. Na het overlijden van den heer J. H. \an Dale, den man, die aan zijne ge boorteplaats zulke gewichtige diensten heeft be wezen, werd door sommige vrienden het plan gevormd, hem door een uiterlijk gedenkteeken te huldigen. Eenige ingezetenen vormden zich dan ook lot eene Commissie, ten einde daartoe gelden in te zamelen. Gisteren werd dat gedenkteeken op het graf geplaatst. Het bestaat uit een 2 a 3 me ters hooge, vierkante, steenen zuil. Aan het bo veneinde van het voorvlak ziet men een bloe menkrans, waarin eene pen ligt en daaronder staat met vergulde letteren te lezen„Hier rust H. van Dale, hoofdonderwijzer en archivaris te Sluis, aldaar geb. 15 Februari 1828 en gest. 19 Mei 1872. Opgericht door zijne vrienden." Workom, 18 Maart. Sinds de invoering van den nieuwen maatregel, om van longziekte ver dacht vee geheel af te maken, is hier slechts een stal van circa vijftig hokkelingen en melkkoeien aangetast. Geen spoor van ontevredenheid open baart zich bij den publieken verkoop van het vleesch bij twintig ponden eu viereudeelen; maar wel gevoelt de mindere man zich eenigszins te leurgesteld door het hoog oploopen der prijzen. Van magere kalt koeien bedroeg soms het halve kilo 25 ct., een kop f 8 en een vierendeel 25 men veronderstelt dat het vleesch wordt opge kocht ter bereiding voor Australische bussen en ter verzending als gezouten vleesch. Het staat te vreezen, dat de uitvoering, die wat traag van de hand gaat, het heilzame doel van de Regeering zal beletteu; immers toen in Januari bij dewed. U. E. Dijkstra een stier bleek aan longziekte te lijden, werd dit beest met eenige hokkelingen, die te zameu in een afgezonderd deel der schuur stouden, op den 27sten dier maand in een open praam een uur ver naar hier vervoerd en den volgenden dag geslacht. In de vorige week eerst arriveerden hier de veeitig overige in twee par tijen en moesten gedeeltelijk tot gisteren wachten met verkocht te worden. Tilbare, 18 Maart. Door heeren Gedeputeerde Staten is ingevolge het koninklijk besluit van 16 Maart 11. bepaald, dat alhier de eerste zitting van den militieraad voor de lotelingen van deze gemeente op Dinsdag 25 Maart e. k. zal gehou den worden. Aangezien alsdan de feestdag van Maria Boodschap invalt, wordt verondersteld, dat die dag bij vergissing genomen is, en ziet men een nader te bepalen dag tegemoet. Tucht, 18 Maart. Heden werd alhier in een boschje aan den steenweg naar Helvoirt aan een boom verhangen gevonden zekere N., gepensio neerd Oost-Indisch soldaat, slechts een paar maan den gehuwd. Sedert Zaterdag vermist, had men den ongelukkige te vergeefs gezocht, toen men heden zijn lijk vond. Men kent de oorzaak van deze wanhopige daad niet. Tlenhoven, (bij Ameide), 18 Maart. Reeds lang werd hier en in de omliggende plaatsen alge meen geklaagd over den last van het groot aan tal vreemde bedelaars, dat hier wekelijks langs de huizen kwam. Dezen hadden meest allen hun hoofdkwartier te Nieuwpoorten gingen, vandaar uit, de omliggende gemeenten rond. Door de be moeiingen van den brigadier-titulair der Rijks- veldwacht te Streefkerk en van den Rijksveld wachter te Goudriaan zijn hieriu gunstige ver anderingen gekomeu, daar verscheidene bedelaars thans naar de Ommerschans zijn getransporteerd, en de andereu, hierdoor afgeschrikt, hun domicilie van de Nieuwpoort naar elders verplaatst hebben. Werkendam. 18 Maart. Door den heer Box man, onlangs gekozen tot lid der Provinciale Staten van Noord-Biabant, werd 11. Zaterdag een ruime uitdeeling van levensbehoeften aan de behoeftige inwoners van Werkendam en Dewerken gedaan. GEMENGD NIEUWS. Aangaande de werkzaamheden aan den grooten tunnel door den St.-Gotthard wordt o. a. gemeld, dat men in den loop der vorige maand te Gö- schenen de eerste nieuwe boorwerktuigen, naar het stelsel Dubois en Franjois, met de daartoe behoorende stoommachines, enz., heeft ontvangen. Verder is aldaar aangekomen het meerendeel der bruikbare machinerieën, bij het boren van den tunnel door den Mont-Cénis gebezigd. Men is ter stond aan het werk gegaan, om de werktuigen te stellen; en er reeds zoover mee gevorderd, dat met de nieuwe boorwerktuigen nog in deze maand een aanvang zal worden gemaakt; men zal dan met kracht den arbeid kunnen doorzetten. Groot opzien maakte vei leden Zondag het onverwachte optreden van een voormaligen bokser als zende lingprediker in Whitechapel te Londen, vooreen vergadering van ongeveer 2000 menseben. De be doelde persooon, zekere Bendigo uit Nottingham, in de plaats zijner inwoning berucht en die tot vóór korten tijd door zijn ongebonden leefwijze herhaaldelijk met de politie in aanraking kwam, is in de laatste zes weken zóó volkomen bekeerd, dat hij thans als matigheidsapostel optreedt. Wegens den voortdureud stijgenden prijs der steen kolen, is men in eenige fabrieken te Zwolle, die door stoom gedreven worden, begonnen te stoken met turf, waarvan de prijs tegenwoordig betrek kelijk laag is. De nieuwe roman van Bulwer: Kenetm Chitlingy his adventures and opinions, is nog niet verschenen en zal, volgens eene annonce in het Athenaeum van 15 Maart, eerst den 27sten Maart te Londen, bij de firuia William Blackwood Sons, het licht zien. De firma Erven F. Bohn, te Haarlem, is echter, volgens een met de uitge vers gesloten contract, reeds in het bezit van een exemplaar en zal eerstdaags eene vertaling daarvan het licht doen zien. Men schrijft uit Amerika, dat van George Elliot's jongste roman, Middlemarch, aldaar een buitengewoon debiet ten deel valt, niettegenstaande de twee dure dèelen der Harpers-editie. Men verwacht van de nipuwe editie in één deeljoor 3.75 eene nog grooter debiet. George Elliot heeft in Engeland voor dezen roman ren honorarium van 8,000 p st. ontvan- geu, het hoogste dat nog ooit aan een vrouwe lijke auteur is betaald. De 17de Maart schijnt bepaald een ongeluksdag voor Boxtel. Te half zeven des ochtends viel een voerman, in de kom dier gemeente, onder het kolossale rad van een mallejan dien hij vervoerde; hoofd, arm, borst, alles was gekneusd en hier en daar gebroken, en men kan niets met zekerheid zeggen omtrent zijn herstel. Even ua den middag viel de stoker van een der locomotieven bij het aanschroeven van het rem- toestel, het station binnenrijdende, achterover van de machine en bezeerde zich zeer bedenkelijk. Te halfzeven des avonds was nagenoeg alles wal leven had op do straat; er was een monsterach tige misdaad gepleegd. Een huisvader was als een razende naar de marechaussée-kazerne geloopeu, de opsporing en arrestatie verzoekende zijner eigen vrouw; men vertelde elkaar dat deze vrouw, bekend als iemand die niet wel bij het hoofd is, een barer kinderen, ongeveer drie jaren oud, bij wijze van strafoefening in een grooten zak had gebonden, een groot vuur aangestookt, daarover den zak gehangen en het kind geheel verbrand. Zij had altijd een afkeer van dat kind, dat zij nu eens in een mandje boven aan de zoldering hing, dan weer aan den poot der tafel vastbond. Een woedende menigte begaf zich naar de iets buitenaf gelegen woning der vrouw en werd daar door de politie tot bedareu gebracht door het be richt dat van bet gansche gerucht alleen dit waar was, dat de vrouw, als zij uitging, de kinderen óf in een mand, óf in een zak, aan een zwaren spijker ophing, om ongelukken te voorkomen. De Standaard zal met 1 April iu grooter formaat verschijnen. Volgens het testament van Martin Kalbflei8Cb, gewezen mayor van Brooklyu, laat hij eene fortuin na vau ongeveer anderhalf mil- lioen dollars, die hij geheel aan zijne kinderen vermaakt. Volgens de Russische dagbladeu wordt de tichach van Perzié den 15deu Mei te Moskou en twee dagen daarna te 8t.-Petersburg verwacht. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Februari. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ont- leeneu wij Een tijd geleden maakten wij melding van de aanschrijving, die de Gouverneur-Generaal aan de hoofden van gewestelijk bestuur over het rijst- gebrek op Java had gericht, met last hem gere geld rapporten in te zenden en hebben wij den wensch te kennen gegeven, dat men zich tevens mocht herinneren hejgeen de G. G. b j zijn optre den verlangde: waarheid, zoodat men hem geene gekleurde rapporten zou indienen. Het Hnagsche Dagblad had de naïeveteit achter Onze opmerking als noot te schrijven: „Zooals de waard is, vertrouwt hij zijne gasten." Die noot verraadt de grootste onkunde over Indische toestanden. In 1849 werd de regeering toch tot het laatste oogenblik onkundig gehouden van honger, ziekten en gebrek in Demak en Grobogan, totdat duizende lijken der verhongerden tegen de officieele rap porten getuigden, wier jammerkreten onverhoord waren gebleven. Het is niet beter geweest inet de ziekten in Midden-Java, het gevolg van overspan ning vau de krachten der bevolking en gebrek aan geneeskundige hulp. Thans kan het zóóver niet komen, dank zij de publiciteit. Maar hartverscheurend toch is het tafereel, dat de Locomotief ophangt van den toestand van het oogenblik in Demak, waar weder nijpend gebrek heerscht. Tot dusver waren de berichten omtrent de schaarschte aan rijst nog al geruststellend. Uit Demak werd iu de officieele rapporten niets ge zegd, dat eene herhaling van hongersnood kon doen vermoeden. Toch moeten daar weder men- schen van gebrek omkomen; kinderen worden te koop aangeboden om ze voedsel te verzekeren; bedelende troepen komen naar Samarang en de heerendien3ten staan stil. De Looomotiej houdt vol, dat de resident door den ass.-resident en de inlandsche ambtenaren goed was ingelicht en dat van het hem verstrekte geld zeer weinig is besteed om den nood te lenigen. De officieele rapporten schetsen den toestand in verschilleude andere gewesten mede als minder gunstig dan vroeger, hoezeer veel minder ernstig. Particuliere berichten van Solo spreken van een prijs van de rijst van 1614 gulden per pikol. Het officieele rapport van den resident van Sa marang, eergisteren in de Javasche Ct. opgenomen, maakt gewag van maatregelen en voornemens van den resident tot werkverschaffing, die echter eerst in de begin dezer maand, nadat hij een tocht naar Demak had gedaan, met meer kracht in toepassing zijn gebracht. Ook blijkt nu officieel dat men in December en Januari op sommige wegen enkele lijken zou hebben gevonden van de „verarmde" bevolking, hetzij van verhongerde personen of van koorts lijders; dat maakt de resident niet uit en hty oppert twijfel, of ze wél uit Demak afkomstig zijn. Wij nemen acte van deze erkentenis, die particulieren in het gelijk stelt en waarvan vn gere rapporten zwegen. In de Samarangscbi wordt nochtans gezegd, dat de Locomotief overdri De resident schrijft den toestand geheel toe aan de mislukking van den rijstoogst, zal het worden, nu de droogte die in dit j sterk heerscht, op vele plaatsen den nieuwen plant heeft doen verdorren? Met bezorgdheid men iu menige streek de toekomst tegemoet Hebben wij tegenover zulke feiten niet gehad meermalen te beweren, dat nog van goed bestuur van Nederlandsch-Indië sprake zijn, ondanks eenige partieele verbeteringen: Het Indisch bestuur heeft den heer Kollmai resident van Pekalongan, in commissie naar marang gezonden. Wij keureu die keuze volle goed. Van dien hoofdambtenaar, die sti een hart had voor de belangen van den in|i der, verwachten wij waarheid. En indien de sideut van Samarang is te kort geschoten, geen bijna niet te betwijfelen valt, dan bet» een voorbeeld gesteld te worden zóó eclatant, de regeering althans bij volgende gelegenhi zich daaiop kunne beroepen, als er iets gebet De Sainarangsche Handeisvereeniging heeft request de tusscheukomst van den Gouvernei Generaal ingeroepen. 'L. E. heeft daarop, volgens de Samara»; bladen van 8 dezer, per telegraaf geantwoord „De resident van Samarang is gemachtigd, alles te doen wat vereischt wordtom in hooggestegen nood van de afdeeliug Demak voorzien." De knokkelkoorts verspreidt zich uieer en iu deze residentie, zonder dat het getal ziet op eenmaal steik vermeerdert. Onder de ders worden alleen velen aangetast in de ii pongs, die om en naast het Chineesche liggen; het aantal zieken zal daar circa 5 van de bevolking bedragen. Naar eene schi van geachte zijde zou het getal lijders te eu voorsteden 2 pCt. van de inwoners m» boven gaan. Wie goede geneeskundige behandeling geni geneest. Onder de inlanders, die echter dalvool recht niet deelachtig zijn, sterft tegenwoori slechts een betrekkelijk klein getal en de vraaj nog, of de knokkelkoorts daarvan de oorzaak Den llden zijn hier per Fransche uiail China aangekomen de prinsen August en Phil vau Saksen-Coburg-Gotha, die een kort bezol aan Java brengen. Gedurende de Tjap-Goiné-feesten is door Chineezen druk gebruik gemaakt van den spool weg van hier naar Buitenzorg. De opbrengst van het vervoer van de lij Batavia-Buitenzorgin November 1872 was f6,l en van de lijn Samarang -Vorstenlanden 112,429. Op Celebes heerscht volgens de laatste richten rust. Aan de vervolging van Bonto-Bot wiens aanhang steeds verminderde, viel wegi de ongunstige weersgesteldheid niet te denk Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Ini zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. vc lof naar Nederl., wegens ziekte, aan den ads.-n van Ledok W. K. F. Valck Palm, aan de ft comm. bij het dep. van fin. J. C. Barkmeijei F. H. Rademacheraan den comm. op het te van den ads.-res. te Meester-Cornelis T.l, Litsonaan den 2den comm. op bet res.-ka.: Batavia R. A. Kroese; aan den secr. det Riouw eu ouderh. K. W. T. van der Eb; den contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur ;t bezittingen buiten Java eu Madura, Mr. J. n Kaathoveu, en aan den hoofdcomm. bij he| van onderwijs, eered. en nijv. H. C. Kal Benoemd: Tot ads.-res. van Magellan, W. K. L. de Vogel; tot griff. bij den laudr. teNgit Mr. G. L. Quien; tot ads.-residn.van Japai Faes van Tjeringin, C. A. Vermandei; vau madjang, E. S. vau Noorden; lot secr. der Batavia, P. Ph. du Cloux; tot opz. bij de S| wegd. H. J. van der Linden, R. H. L. F. 6a Ier, S. E. Haagsuia, F. van Eldik, en J. de G: Ingetrokken: op verzoek, wegens ziekte, benoeming van den ambt. op wacbtg. J. van 0di tot 2den comm. Ontslagen: Eervol, de secr. der ret. zoeki E. J. Vermandei; Door den directeur der binnenl. bestuur it11 getrokken: De benoeming van Th. M. E.f' tot opz. bij het bosebwezen op Java en 1 Benoemd: Tot opz. bij het boschw. op Jsf4 Madura, A. W. J. Uinue. Departement van Oorlog. Verleend: een W6' verlof naar Ned.wegens ziekte, aan de kap der inf. J. W. A. Kooijmaus, D. Lucas en J- noldij, en aan den 2den luit. van dat wapen B. Ponstiju. Vergund: Op verzoek, om dadelijk naar Ne terug te keeren, aan den laten luit. der inf- het Ned. leger Th. G. Koppen, op grond dat vijf jaren, gedurende welke bij bij de laudin. Indië is gedetacheerd, eerlang zulleo zijn v( streken. Departement der Marine. Verleend: Een tw« verlof naar Nederl., wegens ziekte, aan den affi

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2