corps diplomatique en van een groot getal afge vaardigden en hooggeplaatste ambtenaren met den gelukkigen afloop der onderhandelingen met Pruisen. In de departementen heeft, blijkens de uit alle oorden des lands ontvangen depêches, het be richt van dien afloop o' eral deo diepsten indruk gemaakt. De dagbladen van alle richtingen verklaren lich zeer ingenomen met de geslon ne overeen komst en brengen deswege hunne hulde aan de regeering. Door den minister van oorlog is thans het wetsontwerp betrekkelijk de organisatie van het Frunsche leger bij de Nationale Vergadering in gediend. De voornaamste bepalingen van dat wets ontwerp zijn de volgende: „Art. 2. Het krijgsvolk te lande bestaat uit: 1». het active leger, 2°. het territoriale leger, 3°. de in tijd van oorlog afzonderlijk op te richten en hetzij bij het actieve, hetzij bij het territoriale leger in te deelen corpsen. Art. 3. Het actieve leger wordt gevormd door aanwerving over het geheele land, en de daar toe behoorende manschappen worden zonder on derscheid bij de verschillende regimenten, waar uit het leger bestaat, ingedeeld. Het territoriale leger wordt daarentegen uit- sluiteud gevormd uit manschappen, getrokken uit het departement of de departementen waartoe het behoort. Art. 5. De tot hetacteive leger behoorende troe pen worden in brigades, afdeelingeu en leger corpsen verdeeld. Twee regimenten infanterie vormen eene brigade, twee brigades en een bat- taljon jagers eene afdeeling. Drie afdeelingeu vormen een legercorps, behoudens het geval waarin twee afdeeliugen daartoe voldoende zijn. Wanneer verschillende legercorpsen vereenigd zijn, vormen zij een leger, hetwelk onder de be- veleu staat van een opperbevelhebber. Art. 6. De legercorpsen zijn in tijd van vrede op denzelfden voet georganiseerd als in tijd van oorlog, zij zijn altijd voorzien van hunne krijgs toerusting; hun oorlogsmaterieel is steeds voor handen in de meest nabij liggende magazijnen, zooveel mogelijk gelegen in de richting welke zij geacht wordeu te moeten volgen. Art. 11. De kadeis van het leger bestaan 1". uit 144 regimenten infanterie, inet 3 strijdvaardige bataljons eu eeu depölbataljon, 36 bataljons jagers, gemeenschappelijk vormende 36 afdeeliu gen eu 12 legercorpsen; 2". uit 72 regimenten cavalerie in brigades en aldeeliugen verdeeld, welke aan de verschillende legercorpsen worden toegevoegd; 3". uit 40 regimenten artillerie eu 4 regimenten genie. Art. 17. In geval van een mobielverklaring of oorlog stellen de spoorwegmaatschappijen al haar materieel eu personeel, hetwelk noodig mocht ztju voor het vervoeren en concentreeren der troepen, ter beschikking van den minister van oorlog. Art. 19. De militaire telegraafdienst wordt onder de bevelen van den geueralen staf gesteld. De administratie der telegrafen houdt voortdurend bet voor den dienst des legers benoodigde mate rieel en personeel ter beschikking van den mi nister van oorlog. Art. 20. De voortgaande eu geregelde instruc tie der troepen van alle wapenen wordt jaarlijks besloten door inarsehen, manoeuvres en oefenin gen, zoowel bij brigades en afdeelingeu als, wan neer de omstandigheden het toelaten, bij geheele legercorpsen." In de Nationale Vergadering las gisteren de heer de Rémusat 't tractaat inet Ouitschland voor. Het werd urgent verklaard. De Vergadering heeft zonder discussie 't post verdrag met Rnslaud goedgekeurd. België. Gelijk men weet werd er in den laatsten tijd ernstig geklaagd over de vervalscliiugeo van het meel in Hrussel. De burgemeester heeft verschil lende monsters in het chemisch laboratorium van de stad doen onderzoeken eu uit het rapport blijkt, dat de vervalschingen niet bestaan. Van de 170 monsters werd er een bevonden vervalscht te wezen. Op den spoorweg tusschen PepinstereuGouvy, nabij Spa, is een goederentrein gederailleerd. Kr zijn drie personen bij omgekomen, terwijl de mu- terieele schade zeer aanzienlijk is. Ten opzichte van het schoolbezoek wordt uit België medegedeeld, dat in de provincie Namen de scholen bezocht worden door 13.1 pCt. der be- bevolking, in Limburg (Belgisch) door 12.6, in de stad Luik door 12.5, in de provincie Luik door 12.1, in Henegouwen door 12, in West-Vlaande ren door 11, in de stad Gent door 10.6 pCt. der bevolking, terwijl het cijfer voor de stad Brussel slechts 4.88 pCt. is. Grl*oot-Bx*ita.nnië. Op jl. Zondag had in het Hyde Park te Lon den de aangekondigde openbare vergadering der voorstanders van het stelsel van zelfregeering van Ierland plaats, welke in goede orde afliep. Nadat er verschillende redevoeringen gehouden waren, waarin alle grieven, welke Ierland sedert eeuwen en vooral sedert de opheffing van het Iersche parlement in 1800 jegens Engeland meent te hebben, in het breede werden uitgemeten, nam de vergadering de volgende besluiten aan 1. dat het gevangen houden van eenige Iersche politieke gevangenen, welke in de Fenische genoot schappen ondergeschikte rollen vervulden, nadat de hoofden dier genootschappen sedert langen tijd reeds op vrije voeten zijn gesteld, door deze veigadering beschouwd wordt als eene beleedi- ging van het geheele Iersche volk, welke in de gemoederen eene natuurlijke vijandschap tegen de regeering moet verwekken, vooral vermits twee leden der tegenwoordige regeering, als de lieer Gladstone in eene in Lancashire en de heer Lowe in eene in Wiltshire gehouden redevoering, de rechtmatigheid der Fenische beweging hebben erkend; 2. dat wij de gegrondheid ontkennen van het voor die gevangenhouding aangevoerde motief, namelijk dat zij, als soldateD die hunnen eed van trouw jegens de koningin hebben geschonden strafschuldig zijn, vermits wij het er voor hou den dat burgers en soldaten evenzeer verplicht zijn tot trouw aan den staat, en er dus geen onderscheid kan worden gemaakt ten aanzien dezer verplichting in het belang of ten nadeele van de eene dezer beide klassen der maatschappij. 3. dat de waardigheid en de eerbiediging van de wet alleen kunnen wordeu gehandhaafd door hare menschelijke en onpartijdige toepassing en door de heuschheid der met die toepassing belaste ambtenaren. Eene toepassing der wet op ruwe en hartvochtige wijze brengt verachting over de regeering eu over de wet zelve en voert haar ten ondergang, daar trotschheid tot vernedering leidt. Wij doen een inroep op de onafhankelijke leden van het Parlement om aan deze beginselen bij de regeering ingang te verschaffen en krachtige pogingen te doen, ten einde te bewerken dat de met zoo veel onbillijkheid behandelde personen aan de vrijheid en aan hunne betrekkingen wor den teruggegeven, en dat zij bevrijd worden van de buitengewoon strenge bejegeningen, aan welke zij gedurende hunne gevangenschap onderworpen zijn geweest." DuitschlaruL De Norddeutsche AUgemcine Zeitung vaa 18 Maart bevat de volgende officieuse uiededeelmg „De onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk zijn teg einde gebracht. Den 15deu dezer is aau het ministerie van buitenlandscbe zaken alhier des namiddags te 6 uren een uit zes artikelen bestaand verdrag door den vorst- rijkskanselier en den Franschen ambassadeur ou- derteekend. Volgens artikel 1 vau dit verdrag zal de oorlog^chuld van Fraukrijk, waarvau de laatste termijn volgens de overeenkomst van 19 Juni 1872 eerst op 1 Maart 1875 zou verschijnen, met den 5den September dezes jaars afbetaald zijn." Het genoemde blad voegt daarbij: „Het boven vermelde verdrag van 15 dezer maand handelt, naar men verneemt, in zijn 3de artikel van de ontruiming des Franschen gebieds. De ontruimiDg heeft binnen vier weken, van 5 Juli aanstaande af, door het Duitsche bezettingsleger plaats. Voor- loopig bezet blijft de vesting Verdun met een rayon van 3 kilometers en met een vrijen mili tairen weg naar Metz, gelijk mede, als etappe plaatsen, Conflans en Etain. Eindelijk worden ook deze 14 dagen na den ödeu September 1873 ont ruimd." Het huis van Afgevaardigden heelt gisteren, na de tweede beraadslaging, goedgekeurd het ont werp van wet, vaststellende de greuzeu, in acht te nemen bij het opleggen van kerkelijke strafleu. Alle amendementen op het ontwerp der com missie werden verworpen. Het voorstel tot afschaffing van het dagblad zegel iu Prutsen is duor bet Huis van afgevaar digden bij derde lezing aangenomen. Naar de Abendzeitung meedeelt, is, krachtens een keizerlijke verordening, bet ambt der katho lieke veldproosten opgeheven, en de velddienst voor de katholieke soldaten weder op de vroegere wijze geregeld. De Köln. Zeitung zal twee vau de voornaam, sle medewerkers aan bet blad, de heereu Hack- lander eu Max Sclilesinger, als bijzondere bericht gevers naar de internationale tentoonstelling te Weenen zenden, terwijl de heer Ratzel zich ten behoeve van het blad naar Noord- en Zuid-Ame- rika begeeft. De duur zijner rei» is voorloopig op twee jaren bepaald. Italië. De Senaat heeft in zijne zitting van 14 dezer de mededeeling ontvangen, dat de hertog van Aosta weder als senator op de lijst der leden van het huis is ingeschreven. In de Kamer van Afge vaardigden heeft de minister van financiën een wetsontwerp ingediend, bepalende dat de apanage van 400,000 lire weder aan den hertog van Aosta uitbetaald zal worden. Blijkens officieele opgaven heeft de verkoop der geestelijke goederen, van 26 October 1867 tot uit. Februari 1873, eeue som van 399,493,826.41 francs opgebracht. Spanje. De Gaieta meldt, dat de aanval van de Car- listen op Alasua afgeslagen is. De pastoor van Santa Cruz heeft weder twee personen doen fn- silleeren. Eenige bankiers te Barcelona hebben aan Figueras eene som van vijf millioen pesetas aan geboden. De Vergadering heeft thans definitief't ont werp tot organisatie der vrijwilligers-bataljons goedgekeurd. Men gelooft, dat de Vergadering in den loop van deze week haren arbeid geheel zal voltooid hebben, als wanneer de zittingen zullen kunnen worden geschorst. Zweden en Noorwegen. De Noorweegsche Storthing heeft den 12den dezer, in antwoord op zijn adres waarbij de Ko ning verzocht werd zich op de bij 's lands consti tutie voorgeschreven wijze eerlang te laten kro nen, de mededeeling ontvangen, dat de kroning van Z. M. den lSden Juli dezes jaars in de dom kerk te Drontheim zal plaats hebben. In de beide Kamers van den Zweedscheu Rijksdag zijn de beraadslagingen over de begroo ting van oorlog den llden dezer geëindigd. Zij onderscheidden zich, volgens de berichten, door eene onverwachte kalmte, en de Tweede Kamer heeft bijna al de posten zonder eenige oppositie bewilligd Alleen de voor de uitbreiding van de vestingwerken van Carlskrona aangevraagde som werd van 950,0U0 tot 450,000 verminderd, dewijl men nieuwe plannen en ramingen noodig oor deelde. Ten aanzien van enkele punten zijn ech ter de Kamers tot verschillende resultaten geko men, waaromtxent in eene gemeenschappelijke zitting nader heslist zal moeten worden. In de Eerste Kamer heeft de voordracht betreffende de ienwe organisatie van den generalen staf tot eene vrij lange discussie aanleiding gegeven. Ver scheiden redenaars opperden twijfel aan de doel matigheid dier organisatie; echter werd door nie mand de vermindering of weigeriDg der daarvoor aangevraagde som voorgesteld. De Koninklijke voordracht tot goedkeuring der Scandinavische muntconventie en tot invoering van een nieuw muntstelsel, gegrond op den gou den standaard, is den 8sten dezer bij den Zweed scheu Rijksdag ingediend en in beide Kamers aan de bankcotnmissie verzonden. De aanneming dier voordracht wordt op den duur door velen zeer twijfelachtig geoordeeld. TELEGRAMMEN. Washington, 17 Maart. De heer Boutwell is als Minister van Financiën door Richardson ver vangen. Te Lawreneeburg (Kentucky) eu Elyria (Ohio) hebben branden gewoed, die een verlies van 500,000 dollars hebben veroorzaakt. De machinisten van de Missouri Railway heb ben den arbeid gestaakt. Zij hebben de treinen opgehouden en beschadigd. De troepen zijn ter hulpe geroepen. Lionden, 19 Maart. De ministerraad heeft beden vier uren geduurd. Heden zal weder minister raad worden gehouden. Aangaande het besluit, door den heer Gladstone en diens axnbtgenooten genomen, is niets met zekerheid bekend. Bern, 19 Maart. De Bondsraad heeft in ant woord op de nota aan de Fransche regeeriLg betreffende de „Ligne d'Italië", verklaard zich niet te onderwerpen aan bepalingen, waardoor de Zwitscrsche overheid in hare vrije werhiug tegenover de Zwitsersche Spoorwegmaatschappij zou worden belemmerd. De kantonnale regeering van Bern heeft be sloten, Om van het hof van appèl een Tonnis te verkrijgen, waarbij de 97 pastoors, die het pro test tegen de bestuiten der diocese-conferentie hebben geteekend, van hun post worden ontzet. De regeering van Solothum heeft, met too- stemming der regeeringen van Bern, Aargau.Thur- gau en Basellaud, besloten (voorloopig voor dtn burgerlijken rechter) eene vervolging in te stel len tegen den heer Lachat, wegens beschikking over gelden, welke den bischoppeltjken stoel zijn vermaakt. De groote financieele vereenigiug is voorne mens het Eschendal met de lijn van Walliser- land, over de Simplon te verbinden. De heer Borel, lid van den bondsraad, is deswege naar Turijn vertrokken. Madrid, 19 Maart. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Groot-Britanmë hebben dreigeDde brieven ontvangen, geteekend door „de Interna tionale." Men schrijft aan deze handeling, welke van de vijanden der regeering uitgaat, geen ge wicht toe. De Cortes hebben, mei 123 stemmen, een amen dement verworpen van den heer Garcia Ruiz, strekkende om de trapsgewijze, in plaats van de onmiddellijke afschaffing der slavernij in te voeren. >lar Utberioli ten- Amsterdam, 19 Maart. Rogge, Petersburg 190; Maart voor 1 uur 181, 182; later 181; Mei 186, 185; Oct. 194, 195; aangezegd 175 Last, totaal 4850. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. 4356 Vliegend 4254; Mei 41%, 41*; Sept., Oct., Nov. Dec. 4156. Lijnolie, op zes weken, 40; Vliegend 38*; April 3856 Mei 38*; Sept., Oct., Nov., Dec. 39. Raapkoeken per lOOU kg. 90, 93. Lijn koeken per 100 kg. 11, 1456; Oct. 406. LAATSTE BERICHTEN. (Per Telegraaf.) Den Hnsg, 19 Maart. In de zit ting der Tweede Kamer van heden i« de alge- meene discussie over de rechterlijke organisatie voortgezet. De heeren van Eek en Lenting zijn er voor, de heeren Bergmann, de Lange en van der Linden tegen. De heeren de Brauw en Bre- dius zijn er niet onvoorwaardelijk tegen, mits er groote wijzigiugen in worden aangebracht. Mor gen voortzetting. De Minister van Justitie is als dan aan het woord. De financieele inhoud der heden in de zit ting van de. Tweede Kamer iDgekomen wetten is, dat de af koopsom door België bedraagt/8.90O.000 waarvan afgaat 7 millioen gulden voor aankoop der spoorwegenzoodat tot amortisatie wordt voor gesteld het overschot ad 1.900.000. Den U»ng, 19 Maart. Na keDnis te hebben ge uouien van liet nader gewijzigd ontwerp van wet houdende eene nieuwe rechterlijke inrichting, heeft de commissie van rapporteurs over deze wets- voordraebt, met intrekking der overige, voor zoo ver zij niet zijn overgenomen, nog eene reeks van wijzigingen voorgesteld, o. a. éen om de drie eerste artikelen aldus te lezen: 1'. Behoudens de gevallen, waarvoor bij de Grondwet of andere wetten een ander rechter is aangewezen, wordt de rechterlijke macht uit geoefend door kantongerechten, arrondissements rechtbanken en den Hoogen Raad. 2°. De iu art. 1 genoemde rechters en rech terlijke collegiën heslissen in alle twistgedingen over eigendom of daaruit voortspruitende rechten, over schuldvordering en alle andere burgerlijke rechten. In strafzaken un in geschillen over burgerschaps rechten doen zij uitspraak voor zoover geen ander gezag daartoe bijzondere wetten is aangewezen. 3°. De beslissing over geschillen, niet behoorende tot die, bedoeld bij sab 2, is aao de rechterlijke macht opgedragen, voor zoover zij daartoe bij eene wet is aangewezen. Verder stelt da commissie voor art. 84 te lezen als volgt: De Hooge Raad beslist over het beroep in cas satie van alle vonnissen, handelingen en beschik kingen door andere rechters gewezen, volgens de regels eu met de gevolgen bij de wetboeken van burgerlijke rechtsvordering en strafvordering te bepalen. Door den heer C. van Nispen zijn een aan tal amendementen voorgedragen, waarvan het voornaamste strekt tot het nilToeren van raden van justitie, waaraan een procureur desKoniogs wordt toegevoegd, die belast is met de ban ha ving der wetten, de richlige vervolging der inis- drijveu eu de uitvoering der strafvonnissen bin nen zijn ressort. De heer Rutgers van Rozenburg eindelijk heeft op het art. bepalende den zetel van den Hoogen Raad in den Haag een amendement voorgedragen, om den zetel van het hoogst rech terlijk college te vestigen te Amsterdam of Utrecht, volgens nadere aanwijzing door den Koning. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke stand van Leiden van den 13den tot en met den 19den Maart 1873. GEHUWD. P- J. Wittmaekera jm. en E. M. Conea jd. J. Lardee jm. en W. Voorzaat jd. P. G. Aamus jm. en C. M. Gijaberti Hodenpyl jd. BEVALLEN. P. M. üeveling, geb. ?ao Zijp, D. - C. Verhoef, geb. de Fey, Z. J. G. Pont, geb. Lipa, Z. M. Gorree, geb. Deltneer, D. J. Nieuwenburg, geb. Bekooij, D. lf. M. Scbrender, geb. van Latensteijn, D. C. Vinkeatijn, geb. van Es, Z. J. van der Steen, geb. Siljee, Z. J. W. Harte- velt, geb. Kloota, Z. A. M. Verhoeff, geb. Vos, L). M. van Rijn, geb. van 't Riet, D. H. G. Momberg, geb. Zwanenburg, Z. J. de Bruin, geb. de Wekker, Z. H. J. G. van CampeD, geb. Bronsgeeat, J. Piket, geb. Waardenburg, Z. M.T. van Ulden, geb. Lips, 1). J. C. Ucker, geb. Steijger, D. E. Meijer, geb. van der Kamp, Z. I. Goejee, geb. Jongbloed, Z. G. van Maatricht, geb. Beorze, D. M. E. Speet, geb, van Dijk, Z. A. Plantfeber, geb. Keller, D, M. Later veer, geb. Keijaer, D. M. Colpa, geb. de l'Ecluae, J. Ch. Lau, geb, van Dorsteo, Z. G. Sirag, geb. Huge, Z. C vau Ros malen, geb. Massaar, Z, C. van der Meer, geb. van der Ven, Z. W. Stikkelman, geb. van Velzen, D. G. Warmond, geb Pont, Z, S. C. van der Linden, geb. Rijke, Z. H. S. W. Beenakker, geb. Lafeber, Z. J. Hoek, geb. Loa, I),Z. van der Nat, geb. Boelhonwer, tweel. 7. e al. J. Ch. vpn Vught, geb. van der Koelen, D. E. Mol, geb. Kasteelen, D. A. Sleijser, geb. Godefroij, 1). G. Clavan, geb. Stikkelman, D. C. de la Rie, geb. Sintcur, D, G. van Hoeken, geb. Filippo, Z. J. van Velthoven, geb. van der Hoogt, Z. - A. G. Ber gers, geb. Hogenboom, D. levenl. M. Koppescbaar, geb. Trou- wëe, Z. levenl. OVERLEDEN. H. Martyn, 80 j. C. J. Kasteelen, D. 8 j. C. Bekoi, wede. W. Regeer, 79 j. L. Buitendijk, D. 2 m. W. Venker, wede. C. Hofkes, 72 j. M. J. Verkerk, geb. Rijk, 33 j. M. Bolatier, wede. D. Naijer, 93 j. J. M. Kroooberga, D. 8 w. J. de Nie, Z. 3 j. G. Montague, wede. A. van Berkel, 81 J. G. J. Nyssen, I). 3 j. M. Kap- peschaar, geb. Tronwee, 33 j. W. LeDS, Z. 2 m. E. Huner, D. 4. m. W. F. G. L. Beenakker, Z. 2 m. J. Weijde, wede. P. J- van Cleef, 85 i, L. van Berkel, D. 2 m. P. W. Vinkestein, Z, 6 ra. A. van Es, D. 20 j, H. van der Meulen, Z. 23 j. A. M. Schermer, wede. H. vaq der Horn van den Bos, 69 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT morg. iu org. nam. nam. nam. avond a und 5 U- 8 a. 12 a. 4 Q. 6 Q. 8 u. 10 a. Dinsdag 45" 42" 40» VVoensd 38° 38" 38° 38* Wind: Dinsdag-nauiiddag 5 u. N. O,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3