t(6D, niet zóo jeugdig is als hij wilde doen voor men. In plan's van 14 jaren is hij 18% jaar het is eerst bij nauwkeurig onderzoek ge- eken, dat de registers van den burgerlijken stand rbrand zijn. Men kan nu de wet in al hare strengheid op den jeugdigen tyran toepassen. België. De Senaat heeft Zaterdag het ontwerp van wet t aankoop van den Groot-Luxemburgschen oorweg aangenomen, en wel met 38 tegen 4 mmen. Zeven leden onthielden zich van stem- DDg. De Franc-Tireur wijst op de wenschelijkheid, iroortaan bij de schuttersfeesten in België vele flegenwoordigers van de Nederlandsche schut- jj zullen worden uitgenoodigd, en uit den enscb, dat het Nederlandsche Gouvernement se uitstapjes naar België zooveel mogelijk be- rdere. Grroot-Britanuaië. Het kabinet Gladstone heeft bestaan van 2 De- aber 1868 afhet was het twaalfde kabinet, l sedert de troonsbestijging van koningin Vic- ja, in Juni 1837, het roer van staat in handen ai. De gemiddelde duur van elk dier ministe- ■q was nog geen 2% jaar. De premiers volgden ander sedert 1837 als volgt op: lord Melbourne, Robert Peel, lord John Russell, lord Derby, d Aberdeen, lord Palmerston, lord Derby, lord laerston, lord Russell, lord Derby, de heer isiaili, de heer Gladstone. - Met 't oog op de naderende algemeene ver sing, heeft de kiezersbond der Britsche werk- den nu reeds besloten tot het nemen van maat- ;elen om zijne candidaten op den voorgrond te 'aatsen. - De Pall Hall Gazette verneemt, dat Napoleon I in het geheel 120,000 pd. st. heeft nagelaten, e hij uitsluitend vermaakte aan de Keizerin. De ms erft niets dan de Keizerskroon. In- dit laatste waar is, dan (zegt de Gazette) is t in strijd met de idéé Napoléonicnnc, volgen6 elke geen Bonaparte regeeren mag dan krach- s den wil des volks. Het testament zou dus n veelbeteekenend manifest bevatten. 1 >nitsoliliincl. Het Huis van afgevaardigden heeft de beraad- ging over de kerkelijk-politieke ontwerpen ortgezet. Het ontwerp op de kerkelijke tucht de oprichting van een kerkelijk gerechtshof met eeoe aanzienlijke meerderheid van stern en bij tweede lezing aangenomen, met de daarin oor de commissie gemaakte wijzigingen. - De nationaal-liberale en de liberale Duitsche jlspartij in den Rijksdag hebben zich aange- tlen bij de Fortschritts-partij, om een voorstel Ie dienen tot het invoeren eener Rijks-druk- rswet. Ingevolge een voorstel, door Beieren inge- end, heeft de Commissie voor militaire zaken et algemeene stemmen besloten, in het plan voor t vestingstelsel ook op te nemen de verdere rsterking van Ingollstadt, waarvoor de kosten orden begroot op 4 millioen thalers. De Beier- he regeering heeft beloofd, wanneer die werken n uitgevoerd, al hare groote technisch militaire ichtingen, als geschutgieterij, geweerfabriek, z., daarheen over te brengen. Uit Londen is te Berlijn 200 p. st. ontvan- voor de letterzetters, die aldaar het werk tiben gestaakt, of die uit hun dienst zijn ont- geu, omdat zij leden zijn van het verbond, arvan de werkstaking is uitgegaan. Daarente- n hebben de Berlijnsche zetters 1000 thalers uit- keerd ten behoeve van kameraden, die in andere den het werk hebben gestaakt, j— Donderdag zijn te Berlijn drie parlementaire rgaderingen gehouden. De Rijksdag, welke den rigen dag nog niet in genoegzamen getale bij- tgekomen was om een besluit te nemen, heeft li den 13den geconstitueerd en als president, 'presidenten en secretarissen dezelfde leden lozen, welke die betrekkingen in de vorige ïtg bekleed hadden. Set Heerenhuis van den Pruisischen Landdag eft de eindberaadslaging over de wet tot wij- hg van de artikelen 15 en 18 der constitutie houden, waarbij alleen bestrijders der voor echt, de gewezen minister von Manteuffel, het oord voerden, en ten slotte de wet definitief ogenomen met eene meerderheid van 30 (93 en 63) stemmen. Is het Huis van Afgevaardigden zijn den 13den beraadslagingen over de wet betreffende de eiding en aanstelling van geestelijken voorl iet en in de zitting van Vrijdag ten einde ge- tht, zijnde al de bepalingen dier wet bij eede lezing aangenomen, met bijvoeging van e° nieuw artikel, volgens hetwelk het in wer- ing brengen dezer wet afhankelijk zou zijn W de afkondiging der wet tot wijziging van e artikelen 15 en 18 der constitutie. Terstond oarna is het Huis overgegaan tot de behande- Dg van het wetsontwerp betreffende het ker- e'ijke disciplinaire gezag en de instelling van ïn staatsgerechtshof voor kerkelijke aangele- mheden. Oostenr.-Hong. Monarchie. Vrijdag heeft het Huis van Afgevaardigden de gezamenlijke hoofdstukken van het budget en de financieele wet voor 1873, volgens het voorstel van de Commissie voor het budget, aangenomen. Het Comité van de Weener graanmarkt heeft besloten, in navolging van de Leipziger graan markt, tijdens de wereld-tentoonstelling en wel in de maand Augustus, een internationale graan markt te houden. Het Huis van Afgevaardigden heeft Zaterdag een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de belastingontwerpen. Het nam de ontwerpen aan tot heffing van een belasting op de woning en van eene op het inkomen. Het laatste na een langdurigen strijd. De Minister van Financiën belootde zeer spoedig een ontwerp in te dienen, waarbij de belastingheffing zal geregeld worden. De leider der linkerzijde, Tissa, betoogde hoe verkeerd en hoe onstaatkundig het weigeren van elke verhooging der belastingen zou zijn. Uit Californië zullen eeDige duizenden Duit sche farmers van de San Joaquin Valley een reisje naar VVeenen ondernemen bij gelegenheid der tentoonstelling. Het zijn allen mannen, wien niets dan een goede vrouw ontbreekt, waarom zij besloten hebben, niet terug te keeren alvorens zich van een levensgezellin voorzien te hebben. Italië. Up Zaterdag 25 Januari, den verjaardag der bekeering van Paulus, is te Rome de eerste steen gelegd voor de protestantsch-bisschoppelijke Pauls- kerk, die door de Amerikanen wordt gebouwd. Tot de aanhechting van Rome aan Italië hielden de Amerikanen hunne godsdienstoefening in de kapel van het Amerik. gezantschaps-hotel. Toen het Pauselijk Gouvernement de klacht uitte dat eiken Zondag een zoo groot getal elegante equi pages voor het hotel stil stond, tijdens het uitgaan der kerk, heeft men de godsdienstoefening ver legd naar buiten de stad. Thans is er voor 20,000 dollars een terrein gekocht in de Via Nazionale, een nieuwe breede straat van een der spoorweg stations, leidende naar het midden der stad. Het gebouw zal in gothischen stijl worden opgetrok ken en berekend worden op 750 zitplaatsen. De kosten worden geraamd op 60,000 dollars. Spanje. Eene internationalistische bende van 600 ge wapende mannen heeft zich in Catalonië gevormd en eischt de tusschenkomst der Internationale in het fabriekwezen. Figueras heeft te Barcelona eene verzoe nende redevoering gehouden. Hij vroeg vereeoi- ging van alle liberalen om de republiek te redden. In eene aan de Time» gerichte correspon dentie uit Madrid, wordt een overzicht gegeven van het verhandelde in de Cortes over het reeds vroeger medegedeelde wetsontwerp der regeering betreffende de bijeenroeping der constitueerende vergadering en het daarop door den generaal Primo de Riveira voorgestelde amendement. Het amendement, of liever het tegenvoorstel luidde als volgt: Art. 1. De Constitueerende Cortes zullen den eersten Juli a. s. bijeenkomen. Art. 2. De verkiezingen zullen op den lOden, llden, 12den en 13den Mei worden gehouden. Art. 3. Alle Spanjaarden, welke den leeftijd van 21 jaren volbracht hebben, zullen aan de ver kiezingen kunnen deelnemen. Art. 4. Na den afloop der discussiën over de aanhangige wetsontwerpen betreffende de ophef fing der slavernij op Portorico, de afschaffing der zeemilitie en de oprichting van vrijcorpsen, zal de tegenwoordige Nationale Vergadering hare zittingen schorsen en nit haar midden eene per manente commissie benoemen om op alle gebeur lijkheden voorbereid te zijn. Art. 5. Genoemd comité zal zijn mandaat neder- leggen bij de bijeenkomst der Constitueerende Cortes. Na langdurige discussie besloot de vergadering met 187 tegeD 19 stemmen dat het voorstel van den heer Primo de Riveira in overweging zou genomen worden. Slechts weinige leden der ra dicale partij namen aan de stemming deel, waar van er eenige voor het in overweging nemen stemden. De meesten hunner onthielden zich, onder anderen ook de heer Martos zelf. Deze beslis.-ing, welke eerst des avonds tegen tien uren werd aangenomen, werd door de op de been zijnde menigte met luide toejuichingen be groet. Gelijk door de telegraaf reeds vermeld werd, is het voorstel zelf en niet het amendement door de Cortes aangenomen. Betreffende den stand der partijen in Spanje wordt aan de Time» bet volgende uittreksel me degedeeld uit een brief van een reeds sedert jaren in eene der Spaansche provinciën geves- tigden persoon: „De republikeinsche paftij, de kleinste poli tieke partij in Spanje, bestaat meerendeels uit federalisten, doch de weinige talentvolle en kundige republikeinen willen van den federalen staatsvorm niets weten. De fouten der pro gressisten eu radicalen en hun gebrek aan poli tiek overleg, waardoor zij, zonder eenige af breuk te doen aan den invloed der geestelijkheid noch een enkel misbruik te hebben getemperd, het godsdienstige gevoel der natie hebben ge krenkt, de belangen van don Carlos ge diend en de plotselinge uitroeping der repu bliek, waarop het gansch niet voorbereid was, gevoegd bij de vrees voor de volksmenners, is nog meer in dien geest werkzaam geweest. Voor weinige dagen oordeelde men het welslagen van don Carlos eene volslagen onmogelijkheid, thans denkt men er anders over, niet zoozeer omdat zijne einstige voorstanders zijn toegenomen in getal of invloed, maar tengevolge van eene dier plotselinge omkeeringen zoo veelvuldig voorko mende bij den Spanjaard, die meer den indruk van het oogenblik dan de raadgevingen van de overdenking en bedaardheid volgt. Krijgslieden, die onder de vlag van Issabella II voor de vrij heid en de constitutie streden, scharen zich nu onder de Carlisten en, wanneer de demoralisatie van het leger blijft voortduren, zal het getal dezer afvalligen klimmen. De Carlistische opstand wordt thans, veel minder dan door de eigenlijke Car listen van overtuiging, gesteund door de tegen standers van en de ontevredenen met de tegen woordige orde van zaken. De Alphónsistiscbe partij, die de talrijkste is, ziet die mannen van invloed en bekwaamheid tot zich komen die van den nood een deugd ge maakt en zich bij de September-revolutie aange sloten hebben, maar wien het aan de noodige kracht ontbreekt om pal te staan voor hunne be ginselen. De eenige op den duur in dit land mo gelijke regeeringsvorm is de monarchale; beter is het wellicht te zeggen dat de eenige op den duur onmogelijke de republikeinsche is. Het staat toch vast dat, wanneer een of ander bekwaam en vastberaden man, hetzij als koning hetzij als dictator, de teugels van bet bewind in handen nam en het land met een ijzeren vuist regeerde, de Spanjaarden bedaard en tevreden zouden zijn en zich tot zekere hoogte gelukkig gevoelen." Na voorts te hebben medegedeeld dat de com- - munisten door het geheele land eene groote werk zaamheid ontwikkelen, terwijl de vrienden der orde daartegen maatregelen van voorzorg nemen, beschrijft de schrijver den toestand van Spanje in de volgende groote trekkenZoowel in de pro vinciën als in de hoofdstad staat de handel stil, geld is er niet in omloop, de fondsen dalen met den dag, de rijken verlaten het land en de over- blijvenden, die iets te verliezeu hebben, vreezen voor hun leven en bezittingen. TELEGRAMMEN. Madrid, 15 Maart. In de heden door de Cortes gehouden zitting heeft Castelar ontkend, dat don Carlos op Spaansch grondgebied is aangekomen. De Hypothecaire Bank zal binnen kort in wer king treden. De Correspondencia verklaart opnieuw, dat de regeering de betaling van den interest der schuld als haar eersten plicht beschouwt. Parijs, 16 Maart. De heer Thiers is gisteren herwaarts gekomen en heeft een onderhoud ge had met den heer von Arnim. Men gelooft, dat de ontruiming van het grondgebied door de ont binding der Nationale Vergadering zal worden gevolgd, en dat de algemeene verkiezingen voor de nieuwe vergadering in October zullen plaats hebben. Men verwacht de intrekking der maatregelen, waardoor drie dagbladen Assembl éénationale, Paris- Journal en Espérance nationale) zijn getroffen. Madrid, 16 Maart. De dagbladen melden, dat dertig alcaden te Madrid van hun post zijn ontzet. De bende van 3000 Carlisten, welke te Vera de komst van Don Carlos afwachtte, is geslagen en verstrooid. Londen, 17 Maart. De Morning-Post gelooft, dat de heer Gladstone aan het hoofd der regeering zal blijven. In Hydepark heeft gisteren een demonstratie op groote schaal plaats gehad voor de invrijheid stelling der fenians. De orde is niet gestoord. Parjjs, 17 Maart. Men verzekert dat de stuk ken, betrekking hebbende op het verdrag tot ont- ruiiniug van het Fransche grondgebied door de vreemde troepen, nog voor het einde dezer week aan de Nationale Vergadering zullen worden aangeboden, en dat het veidrag onmiddellijk zal geratificeerd worden. De republikeinsche linkerzijde is heden ver gaderd geweest en heeft besloten eene commis sie uit haar midden naar den heer Thiers te zenden, ten einde deze geluk te wenschen met den goeden uitslag der onderhandelingen met Prui sen, betreffende de ontruiming van het Fransche grondgebied. Markctbericliteii. Amsterdam, 17 Maart. Rogge, N. Galatz/'202; J. idem 186; J. Petersburg 185; Maart 181, 180; Mei 186, 185; Oct. 195, 194; Taganrog 185. Raap olie, op zes weken, per 100 kg. f 43%; Vliegend 42%; Mei 41%, 41%; Sept., Oct., Nov., Dec. 41%, 4D/4. Lijnolie, op zes weken, 40; Vliegend 38y; April 38%; Mei 38%; Sept., Oct., Nov., Dec. 39. Raapkoeken per 1000 kg. 90, 93. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%Oct. 405. LAATSTE BERICHTEN. Per Telegraaf.) Den Maag, 17 Maart. De Tweede Kamer, heeft heden, na de gewone pauze, met 34 tegen 24 stemmen aangenomen de afkeurende conclusie over de uitvoering der suikerwet. Daarop is de discussie over de rechterlijke organisatie aangevangen. Den Haag, 17 Maart. Te ruim halfzes gister namiddag is Z. M. de Koning, met HD. gevolg, van het Loo, per extra-trein van den Rijnspoor weg in de residentie gearriveerd. Z. M. werd bij HD. aankomst, in het station opgewacht door HH. KK. HH. de Prins van Oranje, Prins Alexander, beiden vergezeld van hunne adjudanten, en Prins Hendrik, zoomede door eenige leden van bet Koninklijke Huis. Heden over acht dagen zal Z. M. naar het Loo terugkeeren. Eeue vrouw heeft bepaaldelijk verklaard, dat zij in den avond van de volbrenging van den dubbelen moord, drie manspersonen uit de wo ning van de verslagene heeft zien komen. De Prins en Prinses von Wied, zullen zich in de eerste dagen van April naar Neu wied terug- begeven, om aldaar den zomer door te brengen. Z. M. heeft met ingang van April 1873 een pensioen ad f 700 'sjaars verleend aan J. J. Slui ter, predikant bijjde hervormde gemeente te Voor schoten en Veur. Bij gelegenheid van den 24sten verjaardag van bet overlijden van Z. M. Koning Willem II, werd er hedenmorgen een fraaie krans met rouwlinten op het standbeeld op het Buitenhof nedergelegd. Door bet bestuur van het Koninklijk insti tuut voor de taal-, land- en volkenkunde van Nederlaudsch Indië, gevestigd in den Haag, zijn tot leden van het instituut benoemd de heeren Corns, de Groot, oud-chef van het mijnwezen in Ned. Indië; G. F. C. Rose, oud-zeeofficier; Jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, kapitein-luite nant-ter-zee, in den Haag; G. C. J. Kolff, te Leiden professor J. J. P. Valeton, te.' Groningen; Mr. F. M. C. Pels Rijcken, burgemeester van Arnhem G. J. Eschauzier, in den Haag; L. Pincoffs, Joost van Vollenhoven, te RotterdamMr. J. J. Cremers, te Groningen; Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga, te Leeuwarden(de vier laatstgenoemde leden van de eerste Kamer, J. W. F. J. Meinsma, referendaris ter algemeene secretarie te BataviaMr. L. W C. van den Berg, hoofdcommies ter algemeene secretarie te Batavia; Mr. D. de Feijfer, hoofd commies bij de directie van justitie te Batavia. Amsterdam, 17 Maart. Gistermorgen zijn te Nieuwediep in die'st gesteld met bestemming naar Batavia het fregat met stoom vermogen Zeeland en het schroefstoomschip Metalen Kruis. Het bevel over die bodems is opgedragen aan de kapt.-ter-zee J. A. van de Velde en H. B. Kip. Dordrecht, 17 Maart. Men verneemt dat het corps pontonniers alhier in den loop van dezen zomer zal kampeeren aan den Rijn, onderde ge meente Rhenen. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van den 16den Maart 1873. N. van Went wedr. 54 j. en C. vanderMheen jd. 43 j. A. Defey jm. 25 j. en C. J. Wirbatz wed. 60 j. R. A. Happel jm. 20 j. en J. P. de Wekker jd. 23 j. THEBM.OMETEB. VAN FAHRENHEIT morg. morg. nam. nam. nam. avond a zond 5 O. 8 u. 12 a. 4 a. 5 a. 8 a. 10 Q. Zondag 42° 38* 37» Maand. 34° 36° 53° 52' Wind: Zondag-namiddag 5 u. N. O. Daar de verpleging van den mond en der tan den volgens oordeel van alle geneesheeren nood zakelijk en heilrijk voor de gezondheid der men- schen is en voor veel lijden en onaangenaamhe den bewaart, zoo is het plicht hiervoor het beroemde, met het glansrijkste gevolg bekroonde ANATIIIÏKIA-nO.VDH.VTKK van Dr. POPP, K. K. Hof-Tandarts te Weenen, in herinnering te brengen. Geen middel werkt zoo spoedig en zeker tegen tandsteen, bulten, gezwellen, bederf in den mond, zelfs tegen scorbuut, als dit heerlijk sap, dat daarenboven voor gezonden het zekerste voor behoedmiddel tegen alle mondziekten is. Opwek kend, verfrisschend, den adem reinigend, werkt het vooral op de tandeo, welker gezondheid en natuurlijke kleur bewaard en weder hersteld wordt. Het verdrijft den wijnsteen, de pijn aan holle of branderige tanden en heelt het licht bloe dend tandvleesch. Tegen elke tandpijn (rheuma- tisch of zenuwachtig) werkt het snel en zeker en bewaart den welriekenden adem, terwijl het alle schadelijke bestanddeelen uit den mond verwij dert. De zegenrjjke werking van dit sap kan daarom allen tandlijders niet genoeg aanbevolen worden.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3