volk wel onderweien, en waar, nevens liefde voor vrijheid, een onbegrensde eerbied voor de wet aan den dag gelegd wordt. Anders is zij niet veel meer dan een bron vau regeeringloosheid en een twistappel voor eerzuchtigen. Maar al de voordeelen, welke zelfs de meest volmaakte republiek een volk kan aanbieden, kunnen gevonden worden in eene waarlijk con- stitutioneele monarchie." Haarlem, 15 Maart. Eergister-avond hield de afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene algeuieene ver gadering. Tot secretaris der afdeeling is gekozen Mr. N. G. Cnoop Koopmans, in de plaats van Mr. F. J. K. van Hoogstraten. Op voorstel van het bestuur is eene gouden medaille voor de in dit jaar te Amsterdam te houden algemeene tentoon stelling. Voorts werd besloten het 25jarig bestaan dér Haarlemsche Afdeeling in dit jaar feestelijk te herdenken en bij die gelegenheid eene tentoon stelling te houden. Het bestuur is gemachtigd aan dat plan uitvoering te geven en zich hierin door eene commissie te doen bijstaan. Alkmaar, 15 Maart. De algemeene commissie tot regeling van het derde eeuwfeest van Alk- maar's ontzet in 1573 heeft het model voor een op te richten monument van den heer F. Stracké, hoogleeraar eau 's Rijks-Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, na te zijn voorgelicht door de jurj van beoordeeling, bestaande uit de hee- ren W. J. Holdijk, J. H. Renneleld en B. Wijn- véld Jr., die hunne hooge ingenomenheid met dezen kunstarbeid betuigden, definitief aangenomen. Het beeld, dat in Heilbronner steen moet gebeiteld worden, stelt eene Victoria voor van Alkmaar begint de vicloriel die, in een rustigen stand ge plaatst, met den opgeheven rechterarm in eene afwerende houding naar Oudorp zal heenwijzen, waar zich het Spaanscbe hoofdkwartier, tijdens het beleg, bevond. De linkerarm houdt een eiken tak, benevens een zwaard, om aan te toonen langs welken weg de victorie verkregen werd. Ook is het hoofd met een krans van eikenloof omwonden. De aan eene Victoria eigene vleugels zijn in opge heven stand voorgesteld, om aan het beeld een triumphanteljjk karakter te geven. Met genoegen verneemt men, dat te Amsterdam en in den Haag zich commissiën gevormd hebben, om in Alkmaar dit beeld te helpen doen verrijzen. Inderdaad, als overal de vaderlandsche geest even warm is als in het vaak vergeten Petten, dat 66 geschonken heeft, dan voorzeker zal Nederland zonder moeite een nieuw kunstge» rocht te Alkmaar kunnen aanwijzen. Den Haag, 16 Maart. B. en Ws., zich met het gevoelen der commissie van fabricage wat de rich ting betreft van den weg, die de directie der Ned. Rijnspoormaatschappij plan heeft van den Haag naar Scheveningen aan te leggen, niet kunnende vereenigen, zijn van oordeel dat er geene gegronde redenen zijn, die het gemeentebestuur zouden kun nen bewegen tot een verzoek aan den Minister, om de concessie-aanvrage te ontraden, weshalve zij den Raad machtiging hebben verzocht om aan den Commissaris des Konings te kennen te geven, dat de gemeenteraad* geen bezwaar heeft tegen de aangevraagde concessie, mits: 1°. de duur der exploitatie worde vastgesteld van 1 Juni tot uiter lijk 15 October; 2". op de nieuwe lijn uitsluitend worde gebruik gemaakt van cokes, niet van steen kolen; 3°. tusschen het station den Haag en den Wassenaarschen weg, de stoomfluit zich nimmer doe hooren, en bij den overgang dier wegen, steeds iemand, die de schel roert, den trein vooruitga en dat naar aanleiding van het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken, nog de wensch worde uitgedrukt dat de weg zoo mogelijk lot meer nabij het dorp Scheveningen worde doorge trokken. Schoonhoven, 16 Maart. De 1ste luitenant der artillerie M. J. Telchuijs zal van hier worden overgeplaatst naar Naarden, terwijl in zijne plaats alhier zal worden gedetacheerd de 1ste luit. der art. van der Lee, thans te Naarden. Slledrecht, 16 Maart. Gisteravond te acht uren brak alhier brand uit in eene achter den dijk staande schuur. Het vuur, aangewakkerd door den vrij. lellen wind, had te 10 uren acht woningen in puinhoopen veranderd. Onder de afgebrande perceelen waren twee prachtige heerenhuizen. Bij de pogingen tot stuiting van den brand bekwamen drie personen ernstige wonden door 't instorten van muren. Men vermoedt, dat hier weder misdadig opzet in 't spel is. W(jk b(j Duurstede, 14 Maart. Van den nieuwen waterweg door de doorsnijding van den Roodvoet boven deze stad wordt thans duor de scheepvaart met het beste gevolg gebruik ge maakt. Sedert de afsluiting van den ouden rivier arm van den Nedcr-Rijn aan den bovenmoud dezer doorsnijding, op 23 Februari, is de snelheid van den stroom in het nieuwe kanaal zeer toege nomen en de verdere uitschuring en verdieping daarin zeer bevorderd. De laatste peilingen, die, n& de afsluiting, door den waterstaat in de nieuwe doorsnijding zijn gedaan, hebben het bewijs ge leverd, dat aldaar gemiddeld eene diepte wordt aangetroffen van ruim 3 meters onder middelba sen rivierstand. Aan den bovenmoud is de diepte zelfs 4, 5 tot 6 meters onder dien stand. In ver gelijking met andere riviervakken op den Neder- Rijn en de Lek is dit zeer guustig. De Deven- tersche en Arnhemsche stoombooten en schepen der groote bovenlandsehe scheepvaart maken dan ook met het beste gevolg gebruik van de nieuwe rivier. Aan den afsluitdam zijn de werken tot ge- heele voltooiing, uit hoofde van den hoogen wa terstand, weder gestaakt de dam heelt bijna 1 meter overgeloopen en thans neg meter, maar niettegenstaande dit werk nog zoo nieuw is, heeft het zich best gehouden. De geheele rivier bij onze stad heeft met de voltooiing dezer doorsnijding, en de rijs- en kaai werken, die in de laatste jaren boven en beneden de stad tot verbetering van den loop en de diepte der rivier van rijkswege zijn aangelegd, een geheel ander aanzien gekre gen, en de stoombooten kunnen thans bij zeer lagen rivierstand en toch zonder bezwaar aan leggen aan den nieuwen rijzen loswal, die wel 150 meters uit den oever in de rivier is uitge bouwd. Arnhem, 15 Maart. Gisteren is voor het Hof het getuigenverhoor in de zaak van Beekman voortgezet. Een aantal getuigen werden gehoord, die den beschuldige kort vóór den moord hadden gezien, of waarschijnlijk omtreeks dien tijd zijn kar reeds achter zijn huis hadden zien staan. Een meisje van 14 jaren had, in een winkel in de buurt van het huis des beschuldigden staande, des middags tegen halfvijf vrouw Beekman uit haar huis zien komen en met zekeren haast water zien putten, terwijl terzelfder tijd een kar met éen paard naar het huis toe kwam rijden. Wie op die kar zat, had het kind niet kunnen onder scheiden. Nu weet men, dat de moord omstreeks 5 uren moet geschied zijn en dat de beschuldigde steeds volhoudt, zijne vrouw vermoord te hebben gevonden. Een schooljongen had, toen hij uit de school kwam, de kar reeds zien staan. Allerbe langrijkst was de verklaring, afgelegd door den later gedagvaarden getuige. Deze deelde mede, hetgeen hij eerst Dinsdag aan den Burgemeester had gezegd, dat hij, in den middag van den moord langs bet buis van Beek man komende, de kar, met turf beladen (welke Beekman uit Wezepe had gehaald) reeds had zien staan en tevens de vrouw naar buiten had zien loopeu, om water te putten; dat hij toen iemand, naar hij meende den beschuldigde, had hooren roepen: „Ebje" (den naam der vrouw); dat de vrouw toen naar binnen was gegaan, maar kort daarna weder naar buiten was gekomen. Ook bad hij in de verte een meisje zien loopen, dat hij door de duisternis niet kende. Deze getuige had dit niet eerder aan den Burgemeester medegedeeld, omdat bij liever met de zaak niet te maken wilde hebben, maar op het laatst had zijn geweteu liern er toe aangedreven, om te zeggen wat hij wist. Een andere getuige was langs het huis gekomen en had er binnen hooren piepen, zooals hij zeide, waarom hij bij zich zeiven had gedacht: „wat heeft die vrouw toch een naar leven!" Enkele getuigen hadden Beekman des middags met zijn kar over den weg zien slingeren als een dronken mensch; eeD ander had gezien, hoe hij zonder reden om keerde. Weder anderen verklaarden, dat hij na den moord, toen men naar het mes zocht waar mede deze gepleegd zou zijn, zijn eigen mes uit de schede had getrokken, zeggende //hier is mijn mes, andere messen zijn er niet aan huis." Twee rijksveldwachters, die hem na zijne arrestatie naar Arnhem hadden getransporteerd, verklaarden, dat hij hun onderweg had gezegd, dat hij, zoolang er adem door zijn neus en mond ging, niet zou bekennen, daarbij als voorbeeld ranhalende een ander inwoner van Heerde, die het vorige jaar te Arnhem slechts een lichte straf had gekregen, hetgeen besch. toeschreef aan diens ontkentenis. Een reeks getuigen deelde mede, dat het ge drag van den besch. tegenover zijn vrouw steeds zeer ongunstig was geweestdat hij haar soms sloeg en haar in den laatsten tijd meermalen had bedreigd haar te zullen dooden, zoodat de ver- slagene, vooral ook op den dag van den mooid, zeer treurig was gestemd. Nadat alle getuigen waren verhoord, werd de beschuldigde ondervraagd. Deze bleef pertinent zijne schuld ontkennen en hield vol, dat hij zijne vrouw bij zijne tehuiskomst vermoord had ge vonden, niettegenstaande de Voorzitter hem op merkzaam maakte, dat dit nu in ieder geval bleek een leugen te zijn. De beschuldigde drukte zijne hoop uit, dat God den misdadiger eens zou doen ontdekken. Hij ontkende zijne vrouw vroeger geslagen of bedreigd te hebben. Om halfvier werd de zitting geschorst, tot heden oehtend 10 uur, wanneer de advocaat-generaal het eerst het woord zou erlangen. (ArnA. Ct.) Apeldoorn, 16 Maart. Z. M. de Koning heeft met ingang van 1 April e. k. benoemd tot rent meester van het Koninklijk paleis en domeinen het Loo, Jhr. H. F. M. E. Sandberg tot Essen- burg. Alhier gaat het gerucht, dat bij eenige in gezetenen van dit dorp het voornemen bestaat zich per adres te wenden tot de bevoegde auto riteit, ten einde afscheiding te verkrijgen van de burgerlijke gemeente Apeldoorn van die van Beekbergen en Loenen,opdat Apeldoorn niet weder door de buitenbuurten worde overstemd, gelijk onlangs in zake de hoogere burgerschool is ge schied. DeTenter, 16 Maart. De schoone Lebuines-kerk alhier, welke, evenals vele dergelijke gebouwen in andere steden, ontsierd is door eene reeks van kleine woningen, welke daartegen aan gebouwd zijn, zal voor een groot gedeelte daarvan verlost worden. De Raad heeft den ondergrond daarvan voor f 2000 aangekocht. Bergen-op-Zoom, 15 Maart. In de laatst ge houden vergadering van den Gemeenteraad alhier is besloten bij te dragen tot de overbrugging der rivier de Eendracht, bij Tholeo, de som van 10,000, mits tegen een billijken intrest en met aflossing van kapitaal, op gelijke wijze als ten opzichte van het Rijk, de provincie en andere gemeenten. Maastricht, 16 Maart. Van de 41 onderoffi cieren van den hoofdcursus alhier, die aan het voorloopig officiers examen hebben voldaan, zijn er slechts 3, die niet op voldoende wijze de schriftelijke vragen hebben beantwoord, die hun door de commissie te VHage zijn voorgelegd. 38 dier onderofficieren zullen dus naar den Haag worden opgeroepen om verder te worden geëxa mineerd. GEMENGD NIEUWS. De weduwe B. te Vollenhoven heeft twee doch ters, die beiden te Amsterdam wonen, en die zoo sprekend op elkander gelijken, dat de ingezetenen dier plaats haar niet uit elkander kennen. Wat nog sterker is, jl. Donderdag-morgen kwam „Leentje", eene der dochters, onverwacht te huis, en werd door de verraste moedei zelve begroet als „Jantien." Niet lang geleden werd op het adres van een brief, voor eeu bij de Marine dienenden Hollander bestemd, het volgende adres gevonden: „Aan mijn Zeun Jan Op Zr. Ms. Ratelschip volgt de naam van hel vaartuig) in de Noost of ievers anders." Een Fransch blad deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent het centraal depot van gevonden voorwerpen te Parijs. Het bestaat uit vier zalen, waar de ver schillende voorwerpeu, op lange tafels, even als in een galanteriekraam, zijn uitgestald. Wanneer zij in den loop van een jaar niet zijn opgevraagd, gaan zij in een audere zaal over, waar men ze dan nog gedurende twee jaren en een dag ten toonstelt. Niet minder dan vijftieu personen vin den in deze zalen voortdurend werk, terwijl het geheele personeel van het depot uit vijfentwintig ambtenaren bestaat. Het aantal voorwerpen, dat op de openbare staat of in huurrijtuigen wordt gevonden en aan de prefectuur van politie wordt gedeponeerd, beloopt gemiddeld duizend a elf honderd per jaar. Io 1867, het jaar waarin de wereldtentoonstelling werd gehouden, bedroeg het negentienduizeud. Niet minder dan 35 burger vaders en secretarissen, in het arrondissement Breda, hebben een adres gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, om verhooging hun ner jaarwedden. Zou er bij eventueele weigering kans zijn op een burgeineestersr'riAe 1 1IV GrEZOIV DEÏV Mijnheer de Redacteur I Onder de verouderde bruggen in deze gemeente die al lang, zeer lang, hebben uitgediend, behoort in de eerste plaats die tusschen de beide Vrouwen- stegen aan de Aalmarkt en Bloemmarkt; die brug is bij het overgaan van rijtuigen, door uit slijting of andere oorzaken, zoodanig aan werking en doorzakken onderhevig, dat het veeltijds ge beurt dat paarden, die daar dikwijls moeten pas- seeren, weigeren daar over heen te gaan, waar door zij dan steigeren, achteruitzetten, of somtijds ook wel vallen; de schromelijkste ongelukken kunnen daarvan het gevolg zijn. Daar ik dikwijls getuigen van dergelijke too- neelen was, vroeg ik wel eens aan dezen of genen die daar wonen, of daarin niet te voorzien was? Mijne vraag werd meestal met schouderophalen beantwoord; of men zeide: daar zal niets aan veranderd of verbeterd worden voor er eerst eens een ongeluk heeft plaats gehad. Aangezien ik dit nu de ongelukkigste leer vind die er in de wereld is, neem ik de vrijheid, mijn heer de Redacteur, UE. te verzoeken bovenstaande regelen een plaatsje te verleenen in uw geacht dagblad; wellicht dat dan diegeen die met het opzicht daarover is belast, (en zeer waarschijnlijk met dien toestand niet bekend is) daarop attent gemaakt, maatregelen neemt om daarin zoodanige verbetering te brengen, dat ongelukken worden voorkomenhet is toch beter dat dit onmid dellijk geschiedt, dan dat men genoodzaakt wordt den put te dempen als het kalf reeds verdron ken is. K. BUITENLAND. Frankryk. Blijkens een officieele mededeeling is bet trac- taat betreffende de ontruiming van het grondge bied den 15den Maart te Berlijn geteekend. De geheele betaling van het vierde milliard zal plaats hebben tusschen den Isten en 5den Mei. Het vijfde en laatste milliard zal aan Duitschland betaald worden iu vier gelijke termijnen, vervallende o; 5 Juni, 5 Juli, 5 Augustus en 5 September 1813 Daarentegen neemt de Duitsche Keizer de ver plichling op zich, om den lsten Juli de departe. menten der Vogeezen en Ardennes, der Maas Meurthe en Moezel met de plaats en het arrou. dissement Belfort te ontruimen. Het werk der ontruiming mag niet langer dan vier weken du ren. Als een waarborg voor de betaling van de termijnen, die na de ontruiming vervallen, ea| Verdun en het rayon dier vesting nog bezet blij. ven tot 9 September. Daarna zullen de Duitscbt soldaten binnen veertien dagen die stad verlaten hebben. Het Journal 0/ficiel deelt de wet mede, krach tens welke de conventioneele tarieven iu werkiuj blijven tot de uieuwe, door de Nationale verga dering aangenomen, of aan te nemen tarieven in werkiug zullen treden. In de zitting van Donderdag bracht dl Nationale Vergadering de behandeling van hel wetsontwerp der commissie van dertig ten einde, en nam zij het met 407 stemmen aan, na hs amendement (aëditioneele artikel) van den he« Naquet c. s. bij zitten en opstaan te hebben vei- worpen. De heereu Johnston, Duval en drie andere a gevaardigden vau de rechterzijde brachten eei uit drie artikelen bestaand amendement ter tafel waarbij bepaald werd dat bij ontstentenis vat den President der Republiek de vice-president van den ministerraad met de waarneming zijner functiën zou worden belast, tot de Nationale Ver gadering, op voordracht eener speciale commissie vau 15 leden, in de vacture zou hebben voorzien, doch trokken het, op de aanmerking der com missie van dertig, dat dit gewichtige beginsel niet wel als in het voorbijgaan kon worden be sliet, in, om bet opnieuw als een afzonderlij wetsvoorstel weder in te dienen. Een amendement van den heer de Lorgeril strekkende om het ambt van President der Re publiek met het lidmaatschap der Nationale Ver gadering onvereenigbaar te verklaren, en te be palen dat de President eerst drie jaren na zijne aftreding voor die vergadering verkiesbaar zou zijn, werd door den voorsteller ingetrokken, waarne de stemming over de wet iu haar geheel plaahl had. De uiterste rechterzijde, de uiterste linker zijde en de Bunapartische afgevaardigden stem den tegen. Het wetsontwerp tot het verleenen van een crediet van 469,000 francs voor do Uuitoogcwaae J kosteu van politie in de stad Lyon en de omlig gende gemeenten werd daarop met nagenoeg al gemeene stemmen goedgekeurd, na een tamelijk] heftig debat, waarbij, onder aanhoudende interrup- tiën van de uiterste linkerzijde, door sommige afge vaardigden eeu zeer scherp oordeel over de han delingen van het gemeentebestuur van Lyon werd geveld. In het oflicieuse Bien Public wordt het vol-l geude gelezen: „Vrijdag-namiddag heeft de Pre-I sident der republiek een bezoek ontvangen vatl den graaf von Arnim, die hem mondeling del bevestiging kwam brengen der goede gezindbeili van den Duitschen Keizer, gelijk die in dejoopl ste troonrede reeds was uitgedrukt. De bijeen komst kenmerkte zich, gelijk te verwachten wiI door een zeer hoffelijken toon." Ook deelt hetzelfde blad mede, dat de NaLI nale Vergadering legen Paschen voor zes wefol op reces zul gaan. lp de zitting der Nationale Vergaderit;! van Zaterdag heeft de heer de Castellane den nul nister Goulard gevraagd naar de redenen, waarod de uitgave van de Assemblée Nationale, een legill mistisch-clericaal dagblad, verboden is, en waatl om het Journal de Paris en de Espérance Natiomli niet langs den openbaren weg verkocht moged worden. De heer Goulard weigerde op die vrasj nu reeds te antwoorden, en sprak slechts zeer I 't algemeen over de redenen, waarom de reged ring zóó handelde. De heer Gambetta verlangd dat de staat van beleg, waarin Parijs nog steeól verkeert, zou worden opgeheven. De heer ill Castellane maakte nu van zijne vraag eene hl terpellatie, welke tegen Donderdag aan de orcl werd gesteld. Vervolgens werd het wetsontwerp betreffend! de belasting op de lucifers aangenomen met Ji j tegen 205 stemmen. Hoewel de heereu Teis*J renc de Bord en De Remusat het ontraaddel werd een voorstel van T'irard, waarbij de Vel gaderiog wordt verzocht de uitlegging van ar'- 'I der wet op de grondstoffen vast te stellen, tëêeol Woensdag aan de orde gesteld. De petitie van Bellemare zal Zaterdag *f0!'j den behandeld. Volgens een der bladen zal Henri RocbefoR die door den krijgsraad is veroordeeld, om na»' Caledonië gedeporteerd te worden, niet worden overgebracht, daar de geneesheeren verklaard hebben, dat zijne zwakke gezondheid de reis Did veroorlooft. De Parysche politie heeft de in zekeren zi" gewichrige ontdekking gedaan dat Gelioier, d< jeugdige commandant van de bende der Zwart'

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2