DE KERSTBOOM. N°. 4020. Dinsdag A0. 1873. 18 Maart. STADS-BERICHTEN. !Een laatste woord. Mr. H. A. IVTeeto, w FEU IL L ET O N. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per postI8.85. Afzonderlijke Nommeras_a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS UKH ADVESTBNTIKN. Voor iederen regelf 0.16. Grootere letten naar de plaaUruimte die dj JACHT en VISSCHEBIJ. De BURGEMEESTER tan LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande Seizoen |j;3/74< in het bezit wensehen te zien van JTacht- |j ITschacten, of wel van eene kostelooze vergunning L uitoefening der visscherijdat de blanco ver- Inschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijg er zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderteekend, voor den 15den April s jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde als- aan den Commissaris des Konings in deze Pro- riscie te worden ingezonden. f Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden lebracht, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen laü buitengewone machtiging tot het verdrijven van \diiiiijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander Ieindelijk gedierte, het visschen als het water met ijs pJekl is eh het scheppen van kleinen visch als aas voor f dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-i kcretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRAN DELER. I Leiden, 12 Maart 1873. Kiezers! morgen zult gij een gewichtige keuze iloen; morgen zult gij beslissen over de handha- liog der eer en der waardigheid van het hoofd- kiesdistrict Leiden. Vier candidaten betwisten elkander het voor recht om u te vertegenwoordigen zij allen bewe ren, hoewel hun beginselen verschillen, het be- 1 lang des lands te willen bevorderen, de welvaart ter bevolking te willen vermeerderen. Twee hunner de heeren Dr. Nuyensen van len Berch van Heemstede zijn oprechte, doch tile bestrijders van het openbaar onderwijs. Met ridderlijke onverschrokkenheid kampen zij voor A bijzonder onderwijs, tegen de neutrale school. !ij ivillen onze staatsschool vervangen door sec- ejcholen en kunnen daardoor de sympathie van liegeoeu ouder u, die aan de neutrale school ;ehecht zijt, nimmer verwerven. De derde de heer Schimmelpenninck wil lies wat zijn politiek belang vordert. Heden naar leze, morgen naar gene zijde ueigende, biedt hij, vij henbeu het reeds meermalen gezegd, geen taarborgen hoegenaamd voor u aan. Wij hebben het gezegd en niemand heeft het gengesprokeuzelfs het Baagsche Dagblad heeft, eer natuurlijk, er op gezwegeu, om heden, op den laatsten dag, met cynische vermetelheid de- geuen op te loepen, die het dubbelzinnig karakter van graaf Schimmelpenninck, den afgod van het LHaagsche blad, kannen bewijzen. Laat u door de stoutheid van deze blinde vrien- (:u des heeren Schimmelpenninck niet misleiden, Biezers, waut het bewijs dat men vordert, ir te leveren; wij zullen 't u geveD. Toen in 1869 de heer Schimmelpenninck in iwenthe, tegenover den heer van der Linden andidaat was gesteld, wilden de katholieken keten wat zij aan den heer Schimmelpenninck louden hebben en zij vroegen hem zijn opinie Iver de onderwijsquaestie. In een schrijven aan de kiezersvereeniging Recht no or allen te Oldenzaal, deed de heer S. de toe zegging, dat hij zich in de Kampr beijveren zou, in het bijzonder ook in de ondervvijsquaeslie, de kaïholieke belangen te behartigen, en dat het zijn ernstig streven zou zijn, tot het wegnemen der bestaande grieven mede te werken. De leden van Recht voor allen achtten deze ver klaring voldoende en bevalen de candidatuur van den heer S. met klem aan. Dit was zeer natuurlijk de heer Sehimmel- peuuinck zou hun belangeu bevorderenzij schon ken dus hem hun steun. Doch de kiezersvereeniging Nederland en Oranje te Oldenzaal, eene meer bepaalde verklaring van den candidaat ten aanzien van het neutraal onder wijs, waarvan de vereeniging veel voorstanders telde, verlangende, vroeg den heer S., naar aan leiding zijner candidaatstelling door Recht voor allen, zijne meening over de onderwijswet. En wat antwoordde de graaf nu? Dat hij ook hun belangen zou bevorderen, de belaugen der liberale vereeniging, die dan ook, zelfs na den brief van den heer S., den heer van der Linden candidaat stelde. De heer S. had in zijn brief aan Nederland en Oranje echter gesproken van de „verkondiging van het kruis vau onzen Heer in schooien kerk" en vreezende dat de kiez.rs hem nu geheel zou den gaan beschouwen als een voorstander, uit sluitend van het bijzonder onderwijs, liet hij ze keren heer S., uit deu Haag, met een brief door Twenthe reizen, waarin hij zicli weer voorstelde als aanhanger van de neutrale school. Zietdaar, kiezers, het portret van graaf Schim melpenninck en van zijn „twee-aangezichten- politiek." Zietdaar het antwoord op de uittarting van het Baagsche Dagblad, dat in eeu betoog, zoo opge schroefd als we het van die zijde gewoon zijn, sléchts één waarheid zegt, nl. dat graaf Schim melpenninck heeft geijverd voor den spoorweg van Leiden naar Woerden. 'Eu wat wordt daal-tegenover aangevoerd tegen de candidatuur van Mr. Neeb? Gemis aan poli tieke antecedenten. Voor ons is dit een reden te meer om hem te steunen; hij is niet, gelijk graaf Schimmelpenninck, gebonden aan een politiek verleden, dat maar al te dikwijls een hinderpaal is voor hem, die zijn overtuiging wil volgen. De politieke antecedenten van graaf Schim melpenninck zijn de hoofdreden om hem niet te stemmen en het verheugt óns dat de heer Neeb daarin met op een lijn staat met den candidaat der conservatieven. Doch al weet men niet uit zijn verleden op staatkundig terrein, waarop bij nochtans geen vreemdeling is, wat men van hem heeft te wach* ten, zeker is het dat de heer Neeb een warm voorstander van de neutrale school is, zonder daarom de rechteD vau het hijzonder onderwijs te willen verkorten; dat hij vrijheid en recht voor iedereen verlangt, dat hij de belangen van han del, nijverheid en landbouw behartigen, kortom, beschaving en materieele ontwikkeling des lands bevorderen zal. 1 Id ons oog kunnen de kiezers, lettende op het geen de waardigheid van ons kiesdistrict vordert, inorgen, Dinsdag, geen betere keuze doen dan op den heer advocaat te f.eiden. Wij herinneren den kiezers: dat de stembil jetten op het Raadhuis moeten ingeleverd wor den van 's morgens 9 tot 's namiddags te 5 uren; dat de biljetten, ongeteekend, door de kiezers in persoon ingeleverd moeten worden, voorzien van den stempel der gemeente. LEIDEN, li Maart. Bij de op heden gehouden aanbesteding op het raadhuis zijn aannemers gewordenvan onder scheiden werken in het gebouw genaamd Lakenhal J. H. Carlier, voor f 2180; van een hardsteenen plateau en ijzeren hek hek bij het monument van Boerbave, voor het plateau J. C. vau Venetie, voor ƒ468; voor het hek J. Brevee, voor 323. is opgericht, met het doel tot instelling van een geregelden dienst tusschen Nieuwediep en Oost- Indië, door het Suez-kanaal. De naam der Maat schappij zal zijn Java. De eerste boot denkt men reeds de volgende maand aan 't Nieuwediep te zien. Voorzitter-directeur is de heer T. C. Schol, te Amsterdam, en mede-directeur Mr. Ch. Bosch Reitz, te Nieuwediep. Heden is J. Terdu bij de firma E. J. Brill 50 jaar werkzaam. Zoowel door den patroon als de gezellen werd hij bij die gelegenheid met ge schenken bedacht. Z. M. de Koning heeft eene aanzienlijke gift geschonken aan de commissie, die giften vraagt voor de acht weduwen en 21 kinderen der ver ongelukte zeelieden te Vlïssingen. De burgemeester van Leusden, provincie Utrecht, bij wien deswege inlichtingen zyn te bekomen, heeft nogmaals bekend gemaakt, dat op den open baren weg in die gemeente is gevonden een aan merkelijke som geld in bankpapier. Vriendschapsbetrekkingen tusschen de verdach ten van den duhhelee inoord en zekeren H. op den Schedeldoekshaven hebben Zaterdag geleid tot het doen van een huiszoeking door de heeren Beukuiah, Hardenberg en Mertz ten huize van gemelden H. Men heeft echter niets gevonden, en de bewoner was afwezig; naar de plaats, waar hij zich thans ophoudt, ;s bevel gezonden bedoeldeD persoon na te gaan. Heeft ook deze nieuwe poging voorloopig geen resultaat opgeleverd, toch kunnen wij ter gerust stelling van het publiek als zeker meedeelen dat de zaak eéu belangrijke schrede vooruit is ge gaan eu thans zeer goed slaat. Dagelijks wordt geïnstrueerd, en Vrijdag werden Verlind en Be hagel geconfronteerd. Doch van meer belang is 1 het dat er zich nog eeu hoogst gewichtige ge tuige heeft opgedaan, wiens verklaring veellicht [in de duistere zaak heeft aangebracht. (Vad.) De Beid. Ct. bericht, dat dezer dagen te Am sterdam weder eene nieuwe stoomvaartreederij Het hoofdcotnilé van het Roode Kruis heeft eene aanzienlijke som ter beschikking gesteld van zijD dagelijksch bestuur, out aankoopeu te doen van verschillende voorwerpen ten dienste en ten behoeve van de troepen op expeditie in Ned.-Indië, voornamelijk ter verstrekking van de benoodigdheden, wier verkrijging aldaar moeielijk is. Met den meesten spoed zal tot de uitvoering van dat voornemen worden overgegaan. De Minister van Justitie heeft zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven aan al de rijks veldwachters, die op beleidvolle wijze hebben gehandeld ter beteugeling der ernstige ongeregeld heden, ontstaan bij gelegenheid van de te Sneek den 27kten Januari jl. ih het openbaar gehouden verkooping van vleesch, afkomstig van runderen, die tengevolge van longziekte waren onteigend en afgemaakt, terwijl aan een huDner, met name den rijksveldwachter, met den brigadiersrang, B. van Weelij, de rang van brigadier-majoor-titulair is toegekend. Ook heeft de - Minister van Justitie den rang- van brigadier-majoor-titulair toegekend aan den rijksveldwachter, met den rang van brigadier, H. Herman, te Nieuwer-Amstel, als blijk van bijzondere tevredenheid over zijn loffelijk gedrag bij gelegenheid Van den brand, welke den 2den Februari jl. heeft plaats gehad ia een vuurwerk makerij aldaar. Bij resolutie van den Minister van Financiën van den 3den dezer is te kennen gegeven, dat als een uitvloeisel van het tusschen Nederland en Spanje gesloten tractaat van handel en scheep vaart, de wetten op het recht van patent op de onderdanen van Spanje gelijkerwijze behooreu te worden toegepast, als bij het eerste lid der resolutie vau deu llden Januari 1865 ten aanzien der Italiaansche onderdanen is bepaald. Z. M. heeft aan den voor den militairen dienst in Oost-lndië bestemden soldaat A. M. Francke, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tothet dragen van de Pruisische medaille, inge steld ter herinnering aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866; en van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan de krijgsverrich tingen tegen Frankrijk in 1870 en 1871. B1N1NENLAN D. Amsterdam, 16 Maart. In de Debating-Society Vooruitgang alhier, zullen op Woensdag e. k. wor den verdedigd de volgende stellingen: „De repu bliek is alléén bestaanbaar in landen waar het 18711 SQÜ{| Pa| allicil tUr-l '6*1 roeVl olUnl kort I I> I Iji.É 6A - Ml odi»i ttateo sg ta IL 1H Op da* i dt Vervolg.) De sneltrein stoomde voort, om het uur pau- eereDde, en dan nog slechts weinige oogenblik- eo, aan kleine, doodstille stations. Een paar goed 'Bepakte, donkere gedaanten kwamen ijlings uit spaarzaam verlichte wachtkamer, het geroep [>ti een conducteur klonk hol door de zaal, een :m uit een verwijderden coupé pruttelde over vreeselijke koude en over de nutteloosheid van tcht voorziene warmtoestellen, tnaar niemand Sder acht op, ën vóórt ging het weer. 9e jonge vrouw werd noch door het stilhouden 'och door het opnieuw in beweging zetten meer 'akker gemaakt, zij sliep nu vast en rustig. De "er tiaar gespreide deken deelde haar blijkbaar ene aungenauie warmte mede en oefende een 'aimeeienden invloed uit. Zij lag met het gelaat laar de kleiue lamp toegewend, waarover de andraad de groene kap had neergehaald, en het 'as zelfs of de fijne lijnen op haar voorhoofd jad geworden waren, Zij droomde nog altijd, want hare lippen glimlachten af eu toe, doch zij spraken niet meer. Ook de oude man, die in zijne dunne kleediug over haar zat en den blik niet van haar afwendde, glimlachte van tijd tot tijd, tnaar er was iets zwaarmoedigs in dien lach. De trein veranderde zijne tot nogtoe gevolgde noordelijke richting en draaide zich meer naar het westen; hij ging nog altijd door sneeuwvel den heen, die in den uaclit schemerden, maar het scheen alsnl langzamerhand een ander licht; de sterren vergezelde. Zij flonkerden minder, me nigmaal kwam er een smalle, heldere, blauw achtige streep aan den horizon en verdween weer achter tusscbenkomende voorwerpen. Nu boogde baan nog meer bepaald westwaarts, en de straal van een niet hoog boven deD gezichteinder staande ster, maar grooter eu machtiger dan van alle andere sterren, viel schuin door het raampje in den wagen. „Venus," zeide de oude heer, met bet hoofd knikkend, bij zich zelf, „zij floukert als in mijne jeugd." Hij keek zwijgend naar de ster, die zoo schit terend straalde, als ware het haar licht, waardoor de nacht verlicht werd. Doch nu wendde hij plot seling het hoofd om. „Robert werd tegenover hem gefluisterd, „Robert Het hoofd der slapende was eenigszins meer naar voren gebogen, en de straal van de morgen ster gleed over hare gesloteue oogen. „Vergeef mij, Robert wij willen elkaar im mers vergeven," gingen de lippen zacht voort. „Wij waren toch zoo gelukkig en wij willenen kunnen het weer zijn, niet waar? Beiden had den wij schuld neen, trek uwe hand niet weg, ik zeg bet nooit weer, ik alleen wil ze op mij nemen. Maar fle smart dragen wij beiden, de her innering, niet waar, Robert p 'Niematid anders heeft er deel aau, en niemaud anders ge voelt haar. Zie, ik ben tot u gekomen otn u te vragen, of gij ze alleen nog dragen kunt, ik kan het niet meer. Wij hadden het geluk, wij hiel den het vast met heide armen, met geheel ons hart, en daarom geloofden wij, dat hqt geen ge luk meer was o hadden wü het terug, wij zouden het beier erkennen en bewaren Zij zeide dit niet samenhangend, maar afge broken, nu en dan een woord, een zin, waartus- schen andere zwijgend begrepen waren. De hel derheid van deu morgen nam, daar de lucht on- beneveld was, met verbazende snelheid toe. Venus verloor zich meer en meer aan den blauwer wor denden hemel. Ratelend snoof de trein weer tus schen pijnbosschen, een van het oosten komende morgenwind bewoog de takken in het vale licht, De jonge vrouw zuchtte eensklaps en trok met de oogleden. Haar buurman had al dien tijd in gedachten gezeten, maar nu deed hij haastig onverwachts iets volkomen onbegrijpelijks. Hij stond op, nam behoedzaam de pels, die hij vroeger over de sla pende gelegd had, wikkelde er zich vast in, sloot de oogen, en ging in den hoek zitten slapen, op hetzelfde oogenblik, dat zijne reisgezel de oogen verbaasd opsloeg. Zij veranderde, zoodra zij de aanwezigheid vau den vreemde gewaar werd, van houding en keek naar buiten. Droefgeestig lag buiten de wereld, niet donker meer, maar ook nog niet licht, maar geheel onder de sneeuw be graven. Huizen werden zichtbaar, hier en daar flikkerde een licht door de ruiten, de trein floot van minuut tot minuut. Nog een oogenblik en men rolde tusscheo maren, huizen en lange rijen wa gens; langzamer, stootend, knariind, ging het ver der, tot eindelijk de trein stilstond en het van ón deren op langzamerhand duidelijk gehoord werd „Berlijn Berlijn Berlijn I" Wórril vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1