rekeningen van de hand des keizers, doen ver schijnen. De graaf was gedurende den oorlog correspondent van de Londensche Standard. België. Kerst onlangs heeft uien de laatste hand gelegd aan het nieuw stationsgebouw te Charleroi en nu reeds blijkt het onvoldoende te zijn voor het oederen-vervoer. Men zal reeds dadelijk een uit breiding er aan moeten geven Tout comme chez ms: men vreest in België ook al de zaken te goed te maken. Omtrent de troepen, die naar Basel en om- ireken zijn gezonden, ter voorkoming van meer dere brandstichtingen als reeds in den jongsten lijd hebben plaats gehad, wordt gemeld dat de militairen bij de boeren zijn ingekwartierd als een geregelde wacht. Te Ledeghem heefteen brutale diefstal plaats gehad. Een bende van zeven of acht dieven beeft 'jDachts bij zekeren heer Type ingebroken, ter- Bijl hij rustig lag te slapen. De dieven wisten dst hij geld had en plaatsten zich, voor een deel net dolken gewapend, voor het bed om den heer Pype en zijn vrouw te beletten te schreeuwen, ter tv ij 1 de anderen voor 15,000 francs aan geld eo waarden medenamen. De justitie heeft de jiBven nog niet ontdekt. Groot- Britannië. De heer Gladstone deelde gisteren in het Lager- buis mede, dat ten gevolge der verwerping van de Dublin University Bill, het Ministerie ontslag beeft gevraagd aan de koniDgin, die het heeft siugenomen. Verder stelde hij voor, de zitting M aanstaanden Maandag te verdagen, welk iwrstel werd aangenomen. Men zegt, dat Disraeli, als het hem niet gelukt zijne partij in het Parlement te versterken door het stelsel van gelijke subsidiën voor de scholen an Katholieken en Protestanten aan te nemen, ou kunnen beproeven te vormen wat men in rankrijk een centrum noemt, waarbij eenige iberalcn met couservatieve neigingen zich zouden kunnen scharen. Vrienden van den heer Gladstone twijfelen of tij ooit weder genegen zou zijn eene portefeuille aan te nemen. In het Hoogerhuis heeft lord Granville eene gelijke verklaring afgelegd als Gladstone in het 'Lagerhuis. Op zijn voorstel heeft het Huis zijne zitting verdaagd tot Maandag. De Globe meldt, dat de koningin gisteren Disraeli heeft laten roepen, die zich daarop on middellijk naar het Buckingham-paleis begeven heeft. f - Dingsdag-avond werd de behandeling der [bill tot regeling van het hooger onderwijs in Ierland in het Lagerhuis voortgezet. De heer Disraeli voerde het woord om den voorgestelden maatregel te bestrijden. H(j begon met het Huis af te raden gevolg te geven aan het verzoek der regeering om thans tot de tweede lezing van de bill te besluiten en alle bezwaren en grieven aan te houden tot de behandeling der artikelen, waarbij zij tot amendementen konden aanleiding geven, die met de regeering konden worden be sproken. De heer Disraeli voerde hiertegen aan dat de ondervinding leerde dat eene wet, die eenmaal voor den tweeden keer gelezen was, bij de behandeling in comité niet veel gewichtige veranderingen meer onderging en dat de regee- i ring, hoe begeerig zij zich ook voordeed om tot imendementen toe te treden, wanneer de bill eens in comité in behandeling kwam, zich toch even stellig tegen ingrijpende amendementen zou verzetten als vroegere regeeriugen in dezelfde omstandigheden hadden gedaan. Daarna tot zijne bezwaren tegen de bill over gaande, zeide de spreker dat daarbij eene uni versiteit werd opgericht die niet universeel was, omdat er geene theologische faculteit aan verbon- Lden zoude wor '.en en omdat sommige leervak- Lken uit het leerplan verwijderd werden. Hij er- i'sende dat er zeer vele universiteiten bestonden Ito bestaan hadden die aan hetzelfde euvel mank Bjogen, maar tot heden was hem geen tweede Bwrbeeld bekend dat men bij de oprichting eener Iwiversiteit willens en wetens het algemeene I karakter eener zoodanige inrichting ter zijde i stelde. Het vervallen der theologische faculteit I werd volgens hem niet vergoed door de bij de I bill aan de verschillende kerkgenootschappen [verleende bevoegdheid om aan hunne semina rian graden te verleenen, aangezien de waarbor- 1 San van wetenschappelijkheid daardoor bijna [geheel vervielen; terwijl voorts de overweging, ft dat het verleeDen van academische graden een I'prerogatief was van de kroon, dit gedeelte van ft ton voorgestelden maatregel als onwettig moest I toen veroordeelen. Maar vooral uit een godsdien stig oogpunt verklaarde hij de verwijdering der the ologische faculteit en het onderwijs in alle daar mede verwante vakken van de nieuwe universi teit af te keuren, omdat de jongelieden zonder behoorlijke godsdienstige opleiding in groote ze delijke gevaren zouden komen bij het onderwijs in de godsdienstige meeuingen en zedeleer der heidensche wijsgeeieu, dat hun door uitstekende geleerden, met al de aantrekkelijkheid van het vreemde, zou gegeven worden. Vooral tegenover het toenemende rationalismus van den tegenwoor- digen .tijd kwam hem dit voorstel verderfelijk en daarom afkeurenswaardig voor. Ten slotte kwam hij er tegen op dat de regee ring van deze bill een kabinetsquaestie gemaakt had; daartoe had zij, meende hij, het recht niet. Nie mand verlangde op dit oogenblik eene minis- terieele crisis en, in spijt van de verklaringen van de regeering, stelde hij daarom aan zijne mede leden niet de vraag: verlangt gij het ministerie te handhaven of te zien aftreden f maar de vraag; keurt gij de thans aan nw oordeel onderworpen wet goed? Van het antwoord op deze vraag moes ten zij hunne stem laten afhangen. De heer Gladstone sloot het debat met eene uit voerige rede, waarin hij de geschiedenis der quaestie|uiteenzette. Bevrediging van Ierland was, dit stelde hij op den voorgrond, van hare optre ding af het programma dezer Tegeering geweest, en behoorde ook de leuze en de heilige plicht te zijn van het Parlement. Getrouw aan haar pro gramma had de regeering met behulp van de beide huizen in 1869 de Iersche kerkwet, en in 1870 de Iersche agrarische wet tot stand gebracht, en zoodra deze laatste aangenomen was, was er uit het Parlement zelfs aandrang ontstaan tot de regeling van bet hooger onderwijs in Ierland, eene derde quaestie van het grootste belang voor dat land. Twee jaren had de regeering aan andere onderwerpen van dringend belang den voorrang op de agenda van het Parlement weten te ver schaffen, doch nadat de heer Fawcett een wets ontwerp in deze materie had ingediend, waar mede zij zich niet vereenigen kon, was zij in de noodzakelijkheid gekomen om zelf eene bill ter tafel te brengen. Twee denkbeelden hadden haar bij het ontwerpen van dien maatregel geleid; het tegemoetkomen aan de billijke grieven der katho lieken en het verbeteren van het inderdaad zeer gebrekkige hooger onderwijs in Ierland; die denk beelden zouden, naar hij vertrouwde, ook bij het Huis weerklank vinden en alle bezwaren nopens ondergeschikte punten doen achterstellen. En de bepalingen, waarin de hoofdstrekking der bill was nedergelegd, betroffen het opdragen van de bevoegdheid om academische graden te verleenen aan een buiten de kerkgenootschappen staand en buiten den invloed der kerk handelend lichaam, het opheffen van het door het Trinity College, de kerkelijke universiteit, in de zaken van het hooger onderwijs uitgeoefend monopolie, de vor ming van een onafhankelijk bestuur en van een een fonds ten dienste der universiteit en de af scheiding van de theologische faculieit. Deze waren de hoofdbeginselen; nam men die niet aan, dan schoot er niets anders over dan eene splitsing van het hooger onderwijs naar de kerkgenootschappen met susidie aan alle kerkelijke inrichtingen van hooger onderwijs op gelijken voet. Alleen zij die het laatst bedoelde stelsel voor stonden konden zich, volgens den minister, tegen de tweede lezing der bill verklarenalle andere bezwaren kouden worden weggenomen bij de behandeling der artikelen, en daarom was het noodig dat men de kansen eener behandeling in comité niet afsneed. De bewering van den heer Disraeli, dat de behandeling in comité gemeenlijk niet veel resulaten gaf, bestreed de minister met er aan te herinneren welke ingrijpende wijzi gingen de reform-bill van dien spreker in 1867 had ondergaan, en hij herhaalde wederom de verklaring dat de regeering alle amendementen nauwkeurig zou onderzoeken en ter bevordering van het gemeen overleg in alle wijzigingen der bill zou bewilligen, die de aangeduide hoofdbe ginselen ongeschonden lieten. Met name wat de uitsluiting der nieuwe geschiedenis en der wijs begeerte buiten het leerplan der universiteit be trof, verklaarde hij zich bereid zich aan de uit spraak van het Huis te onderwerpen. Wij staan thans, zoo eindigde de heer Gladstone, tegenover de, naar mijne meening, laatste gods dienstige en sociale grieve van Ierland, en het Huis zal thans hebben te beslissen wat wij doen zullen, de oplossing dezer grieve met moed aan te grijpen of, op het voetspoor vau den leider der oppositie, ons aan dezen ernstigen plicht onttrekken. Bij de daarop gevolgde stemming besloot het Huis met 287 tegen 281 stemmen niet tot de tweede lezing der bill over te gaan. Tegelijkertijd had in het Hoogerhuis de be handeling vau de door den lord-kanselier inge diende bill tot opnehtiug van een algemeen hof van apièl plaat6. De bill werd zoowel door den lord-kanselier als door de lords Uatherley, Chelms ford en Rouiilly met warmte verdedigd en door lord Denman bestreden, omdat een voorstel tot opheffing van de rechtspraak van het Hoogerhuis alleen een onderwerp van behandeling mocht ■uitunakeu wanneer het vooruf in het Lagerhuis aangenomen was. Na verwerping van lord Denmans voorstel om de tweede lezing der wet zes maanden uit te stellen, besloot het Hoogerbnis met algemeene stemmen tot de tweede lezing over te gaan, die daarna plaats had. Omtrent de ongeregelhedeu op de kust van Guiuea, meldt de Morning Pott het volgende: Toen Nederland Elrniua bezat, had Atschau- pang, een verwant van den konipg der Ashan- tijnen en een groot roover, aan den Nederland- schen gouverneur veel moeite gegeven. Tijdens de overgave aan Engeland werd Atschaupang in arrest genomen en onder een geleide van 60 man naar Camassie gebracht. Hij beloofde toen zich nooit meer op het onder Britsche bescher ming staande gebied te zullen laten zien. Op weg naar Camassie werd hij echter smadelijk beje gend en van zijne sieraden beroofd; de bewo ners van Akim, wien hij in der tijd veel schade had toegebracht, ontrukten bem aan het geleide en hielden hem gevangen. Dewjjl nu Atschaupang van koninklijken bloede is en bij den nu over leden koning Quakoe Doeah het hofambt van grootbarbier bekleedde, zoo beschouwt de tegen woordige koning Carie Carie het gedrag tegen, over zijn verwant als eene trouwbreuk, die met de wapenen moet gewroken worden. Indien de koning, zooals men wil, bij zijn fetish heeft ge zworen de Britsche koloniën te overvallen, dan zal die aanval zeker niet uitblijven, want het vertrouwen en de gehechtheid der inlanders aan hun fetish is onbegrensd. Duitschland.. In de zitting van den Rijksdag werden gisteren, op voorstel van den heer von Munster, de heeren Simson, Hohenlohe en Bennigsen bij acclamatie herkozen, de eerste tot voorzitter, de twee vol genden tot onder-voorzitter. Ook werden de secre tarissen herkozen. De volgende zitting is op Maan dag bepaald. Het Heerenhuis heeft gisteren, bij de laatste beraadslaging, het wetsontwerp tot wijziging der artikelen 18 en 18 van de Grondwet met 93 tegen 63 stemmen aangenomen. Tot hoogleeraar aan de universiteit te Bonn is benoemd Dr. Scbütte. De landdag van bet groothertogdom Saksen Weimar heeft bet verzoek tot de regeering ge richt om eerlang een wet voor te dragen tot in trekking van de privaat-banknoten welke in omloop zijn en tot vervanging van het papiergeld der kleinere staten door hel algemeene Rijks papiergeld. Te Berlijn zal door de studenten een tooneel- gezelschap worden opgericht, dat elke vier of zes weken een voorstelling geven zal. De opbrengsten daarvan zullen worden aangewend om onbemid delde jougelingen in staat te stellen de academi sche lessen te volgen of tot andere weldadige doeleinden. De generaal-consul Sturz te Berlijn heeft een schrijven aan den Spaanschen minister van bui- lenlandsche zaken geTicht, waarin hij bij de Spaan- sche Regeering aandringt, oin niet alleen de sla vernij op Cuba op te heffen, maar ook het tot s aven maken der Chineesche koelies aldaar tegen te gaan. De buitengewone gezant en gevolmachtigde minister van den Schacb van Perzië, Mirza Mal colm Khan is, met twee secretarissen van legatie, Mirza Mikayl Khan en Mirza Mah mud Khan, van Teheran te Berlyu aangekomen. Gisteren is uit Keulen naar Metz vervoerd het borstbeeld van keizer Wilhelm, dat aldaar op een 8 voet hoog postament zal geplaatst worden op het fort St.-Quentin. Het beeld draagt de nieuwe Duitsche rijks kroon en is het werk van den Keulschen beeld houwer J. J. Racke. Pater Hyaciuthe is dezer dagen te Frank fort aangekomen en zal Maandag zijne voordrach ten beginnen. Uit Rostock is eon met 22600 handteeke- ning voorziene petitie aan den rijksdag gezonden, waarbij de invoering van eene staatsregeling in Mecklenburg verzocht wordt. De commissie uit den Bondsraad tot onder zoek der muntwet heeft besloten, een voorstel te doen om onder de zilveren munt ook stukken van 20 penningen op te nemen. De bezwaren der commissie ten opzichte van het gehalte der zil veren specie zijn door de deskundigen opge heven. Bij de voortzetting van het debat in het Pruisische Huis van afgevaardigden over de wet op de opleiding en benoeming van geestelijken is art. 14 (verbod der jongens-convicten en jon- gens-seminarién) aangenomen met 244 tegen 118 stemmen. De Kreuzzeitung bericht, dat het disciplinaire onderzoek in de zaak van Wagoner, door den minister-president, in overeenstemming met den heer Wageuer, die voorloopig in zijne betrekking geschorst is, een aanvang heeft genomen. De Darmstadter Zeitung bevat het bericht der bijeenroeping van de synode op 25 Maart ter beraadslaging over de constitutie der Evangelische i j lf.AY MMTnll a YHI.TIHW aal Oostenr.-Hong. Monarchie. Het derde Internationaal Geneeskundig Con gres zal den 24sten September te Weeneu wor den geopend. Het programma bevat de volgende onderwerpen: koepok-inenting, quarantaine in tijden van cholera, de prostitutie, maatregelen voor openbare gezondheid in de steden, invoering eener internationale pharmacopoea, bevordering van zooveel mogelijk gelijke geueeskuudige stu diën iu de verschillende landen eu vrije uitoefe ning der geneeskunde. Italië. De dagbladen melden, dat de koning prins Amadeus tot luitentant-generaal heeft benoemd. In de Woensdag door de Kamer der afge vaardigden gehouden zitting heeft de voorzitter een brief voorgelezen vau prins Amadeus, waarin hij de Kamer dank zegt voor het hem toegezon den adres. „Mijn doel bij het aanvaarden der Spaansche kroon," zegt hij, „was aan Spanje rust en vrede te bezorgen, doch ziende dat het land in mij zijn geluk niet kon vinden, heb ik van den troon afstand gedaan, na volkomen inacht neming van de plichten, die op mij als constitu tioneel koning rustten. Italië zal in mij steeds een soldaat vinden, die ziin vaderland lief heeft." De Italië noemt het bericht, dat de Italiaan- sche regeering aan bare diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland eene circulaire heeft gezonden, betreffende de te Rome geves tigde vreemde geestelijke corporatiën, van allen grond ontbloot. Spanje. De Cortes hebben Donderdag eene commissie benoemd om den staat der schuld te onderzoeken. Te Malaga heeft Donderdag het volk de troe pen ontwapend en zich van het kasteel Gibral- faro meester gemaakt. "Vereenigde Staten. Uit Washington wordt bericht dat het congres een som van 2,208,000 doll, aan het district Co lumbia en 1,000,000 tot verfraaiing van Washing ton heeft toegestaan. Columbia had in 't vorig jaar reeds een som van 1,241,000 dollars verkregen. TELEGPkAJVIMEIV. Brussel, 13 Maart. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot aankoop van den Groot- Luxemburgschen spoorweg aangenomen met 76 tegen 24 stemmen. Shanghai, 13 Maart. Grootvorst Alexis is hier heden aangekomen. Madrid, 13 Maart. De Cortes hebben, bij derde lezing, het voorstel van Primo de Rivera goed gekeurd. Volgens hier ontvangen particuliere berichten, gaat het herstel der tucht in Catalonië met moeie- lijkheden gepaard; de soldaten willen slechts als vrijwilligers dienen. De soldaten, door de bevolking van Malaga ontwapend, zijn naar Madrid en de dorpen van Estramadura gezonden. De Gazeta meldt, dat de Carlisten een uit Madrid komenden sneltrein, in de nabijheid van de brug van Bastirnella bij Villafranca (tusschen Tolosa en Alsasua) hebben aangehouden. De machinist, de stoker en de conducteur zijn gedood. De rei zigers werden geëscorteerd door dertig man, die zich in een naburig huis verschansten, en de Car listen op de vlucht joegen; een hunner werd ge dood en verscheidene gekwetst. Noch de reizigers, noch de troepen hebben eenig letsel geleden. De spoorwegmaatschappij heeft den dienst harer trei nen gestaakt. WaiiElnfitoh, 13 Maart. De heer Richardson is ad interim met de portefeuille van financiën belast. New-York, 14 Maart. De Mexioaansche regee ring heeft op de nota van Engeland geantwoord en beloofd de strooptochten op de grens vao Hon duras te zullen tegengaan. Zij weigert echter elke schadeloosstelling en beweert dat Mexico zijne verplichtingen steeds is nagekomen. Londen, 14 Maart. De dagbladen bevatten geene verdere mededeelingen aangaande de ministerieele crisis. Zij schijnen te gelooven, dat de heer Glad stone tot aan het einde van het zittingjaar zijne portefeuille zal behouden. De Daily Telegraph bevat een depeche uit Madrid, houdende dat aldaar het gerucht in om- loop was van den dood van don Carlos. LAATSTE BERICHTEN. Den Haag, 14 Maart. De Minister van Kolo niën heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal nadere inlichtingen doen toekomen op het adres van A. Magnin, gepensioneerd resident ter Kuste van Guinea, houdende klacht over te kortdoening in zijn tractement en pensioen. Naar wij van goeder hand vernemen zal de Staatscommissie, belast met het onderzoek van het vraagstuk der munt, eerstdaags eene nadere bijeenkomst houden. Volgens bet Vaderland heeft die commissie aan leiding gevonden, om een nader rapport den Koning aan te bieden en ook voor ons de invoe ring van den enkelen gouden standaard aan te raden. Het is waarschijnlijk dat dit geschieden zal, maar op dit oogenblik is nog geen rapport daar omtrent den Koning aangeboden. Morgen, Zaterdag, des namiddags te twee uren, zal de arrondissementsrechtbank alhier eene openbare algemeene vergadering houden, tot plech tige installatie van den nieuwbenoemden rechter, den heer Mr. J. J. van Geuns. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met uitgraven vau den grond en het maken der fun deeringen voor het gebouw van Kunstenen We tenschappen, aan den Zwarteweg.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3