arme sympathie hunner stadgenooteD, te meer uidat de zoo gunstig bekende Leidsche Zang- ereeoiging, de krachtige medewerking en voor bereiding van den Heer A. J. Wetrens, de op- racht der solo's ouder anderen aau Mev. Offer- naos-van Hove uit 's-Hage en den Heer Carl ill uit Schwerin, en een in alle opzichten uit muntend samengesteld orkest, alle waarborgen anbieden voor eene uitvoering, die ook aan oog gestelde eischen volkomen z\i kunnen be- ntwoorden. Eerdaags zullen namens regenten ijsten van inteekening worden aangeboden, vaarop men zich voor eene, of meer plaatsen •erbinden kan tegen den prijs van f 1.50 per laats, welke buiten inteekening tot f 2 ver- gd wordt. H. F. SCHLETTE. C. H. BACKER. G. J. BOS. C. J. HEiNTZ. Leiden, 13 Maart 1873. 13 IJ 1 T ENL.AN L). Frankrijk. L)e alinea van art. 5 van het coustitutioneele ütwerp betreffende de organisatie en de wijze au overgang vau de Wetgevende en Uitvoerende acht is gisteren aangenomen met 431 stemmen egeu 196, en de alinea, haudeleude over de rste Kamer, met 331 stemmen tegen 213. Vervolgens heeft de Kamer de alinea betref- ende de indiening eener uieuwe kieswet goed gekeurd met 470 stemmen tegen 163. - De commissie, belast met het onderzoek der xQwe handelstractateu heeft den heer Pouyer jertier tot voorzitter benoemd, den heer Péray "t onder-voorzitter, en de héeren Joubert en ootgolfier tot secretarissen. Alle vier zijn tegen de tarieven, gelijk die in de haudelstractaten be paald zijn. De afdeeliugen der Kamer bobbendecommis- i aangevuld tot ouderzoek van liet haudelstrac- at met Eugelaud. Van de vijftien leden zijn waalf tegen het traciaat. Graaf von Arniw, de Duitscbe gezant, is üicieus iu kennis gesteld vau het voornemen er Frausche regeering, oui in de volgende maand 50 unlhoen aan Duitschlaud te betalen. Vau verschillende zijden wordt verzekerd at het Fransche grondgebied bepaald tegen of 11 September aanst. zal worden ontruimd. Omtrent de samenstelling van het Fransche leger wordt het volgende gemeld. In het jaar 1670 waren er 116 infanterie-regimeuten, 21 ba taljons jagers en 3 bataljons lichte iufanterie; thans jtr^r 126 linie-regimenten, 4 regimenten zou- j&veu, '6 regimenten turcos, 1 vreemden-regiment, lie zamen 135 regimenten infanterie; bovendien 30 bataljons jagers te voet, 3 bataljons lichte Afri- iuausche iulauterie (zephirs; 5 compagniën vau discipline. In 1370 bestoud de cavalerie uit 6 gurde-regiineuteu, 10 kurassier-, 3 uhlaueu-, 12 "aer- en 8 huzareu-regimenten, 4 regimenten clitisseur8 d'Afrique, 3 saphis-regimenteu, totaal 66 regimenten eu 3 compagniën remonte. Vol- eus het jaarboek van 1873 is de sterkte: 12 ku- öösier-, 20 dragonder-, 14 jager-, 10 huzaren-re- ïineuten, 4 regimenten chasseurs d'Ainque en 3 egiuieuten saphis. De artillerie, in 1370 uit 22 eguueuieu, 1 regiment pontonniers en 2 regi- emeo trein bestaande, telt nu 30 regimenten, et 1 regiment pontonneurs en 2 regimenten rem. De mineurs eu andere werklieden zijn van 7 tot 15 compaguiën verminderd. De genie be- laai, gelijk vroeger, uit 3 regiiueuteu; de vverk- ïeden zijn daarbij opgeheven. Luidens de bij den Miuister vau Oorlog in gekomen rapporten omtrent den geest der éen- ange vrijwilligers is deze uitmuntend. De minister leeli daarom toegestaan dat men hun, zoo dit ioodig mocht zijn, een verlof van een maand, fan 15 Maart lol 15 April, zal geven. De maire van Toulon bevindt zich te Parijs, vaar de noodige b.-scuikkiugeu worden genomen pin in genoemde stad een artillerieschool op te ichten. Door de Fransche autoriteiten zijn te Nantes njl Cariisten gevangen geuomen. Een uitgeweken Oarlist, Ysturineudi, werd den 3sten dezer wegens [het vermoorden van een auder uitgewekene ter Jood veroordeeld. Te Toulouse zullen eerlang 38 leden der Internationale terecht staan. Grroot-Jt3ritarmië. Het Lagerhuis heeft gisteren de Dubliu Uni versity-bill met 287 tegen 284 stemmen vei worpen. De zitting is hierna, op verlangen van den heer Gladstone, verdaagd tot heden. De premier ver aarde, dat hij zijue ambigeuooten moest raad plegen, wat het Kabinet na dit votum te doen 8iond. De Daily Telegraph zegt, dat het votum vau het huis een doodelijkeu slug heeft toegebracht aan fceu der grootste Ministeriën, die Engeland ooit &elidd heelt. Er valt, volgens hot blad, niet aan tvvijfeieu, dal de heer Gladoue naast de Kouin- fcin ziju ontslag zal aanbieden en dat de heer IDi8radi met de vorming vau een nieuw Kabinet **1 bela6t worden» De heer Gladstone is gisteren, vóórdat de Ministerraad is gehouden, bij de Koningin ont vangen. De Echo verzekert, dat in den Ministerraad be sloten is, dat de heer Gladstone aan de Koningin het ontslag van het Kabinet zal aanbieden. De heer Gladstone had nog eene tweede audiëntie bij de Koningin. Het blad acht het nu waarschijn lijk, dat de heer Disraeli zonder verwijl bij de Koningin zal ontboden worden. Duitschland. De keizer beeft gisteren de zitting van den Rijksdag geopend. In de troonrede zijn de vol- geude ontwerpen aangekondigd: regeling van beheer en toezicht op de eigendommen die door Bondstateu aan het Rijk ziju afgestaanwijzi ging van het vestingstelsel; toekenning van gel den uit Fransche oorlogs-contributie aan iu vali den; herziening van het plan voor de Rijks-ma rine; algemeene militaire wet; wet op verplichte diensten in tijd van oorlog; verbeteriug van de tractemeuieu der Rijksamuieuaienidem van officieren eu onderofficieren. (Tengevolge van den gunstigen financieelen toestand des Rijks zal hun een verhooging kunnen worden toegekend, zou- der veriioogiug van den omslag over de verschil lende stateu voor de bijdragen aau 's Rijkskas). Voorts wordeu opgeuoeuidde muntwet, het posttarief voor pakketten en geldswaarden en de afschaffing der zout belasting, welke ontwerpen biunen kort gereed kuuueu zijn enpu behandeling zullen wordeu gegeven. Daarop volgt mededeeling omireut de betaling van het laatste gedeelte der Fransche oorlogs- coutribntie. Fraukrijk heelt de vastgestelde ter mijnen van betaling vervroegd eu thans is het lijd om daaromtrent over te gaau tot de regeling, die men zich had voorbehouden. De keizer heelt reeds in de vorige troonrede zijn vertrouwen te keuneu gegeveu op eene bevredigende ontwik keling vau Frankrijks binnenlandsche toestanden,- eu iu dal vertrouwen is hij niet teleurgesteld. Daarop groudt hij de hoop dat er binnen kort met het Frausch Gouvernement eene overeen komst zal kunueu worden gesloten omtrent de betaling der nog resteerende gelden eu eeue ver vroegde geheele ontruiming vau het Frausch grond gebied deor de Duitsche troepen. De keizer verklaart, dat de tegenwoordige be- trekkiugeu met alle vreemde Mogeudneden zijn veruouweu op de handhaving en bevestiging van den vrede rechtvaardigen. In dat vei Louwen ge voelt hij zich te meer versterkt door de vriend schappelijke verstandhouding met de souvereinen van uaburige groote Ötaleu, wier persuoulijk be zoek er toe heelt bijgedragen oui die vriend schap te versterken. Hij zal die betrekkingen met zijne naburen onderhouden en daardoor mede werken tot dea vrede, wiens behoud hij zich, met Gods hulp, tot taak heelt gesteld. Spanje. Blijkens eeu telegraphisch bericht, hebben de Cortes het ontwerp der regeeriug tot het bijeen roepen van consutueerende Cortes eu, in verband daarmede, tot outbinding dezer Kamer zoudia eenige noodzakelijke ontwerpen zulieu afgedaan zijn, met eenige geringe wijzigingen aangenomen, eu wei met eene zeer groote meerderheid, met 186 stemmen legen 19. Daardoor is het conflict tusscheu het Mimsierie eu de Cortes, dut een zoo dreigend aauzien had, uit den weg geruimd. De wyzigiugeu iu de wet, die door den heer Rivero waren voorgespeld, uestaan daarin, dat de beide termijnen voor de verkiezingen en bijeenkomst der consutueerende Cortes, die de regeering gesteld had op IU April eu 1 Mei, eene maand later ziju bepaald. Uit San Sebastian wordt van 11 Maait, 's avonds, getelegrapheerd: Eene Carnstische bende, onder aanvoering van Dorregairay, sterk 20UO man, is bij Moureal, iu Navarre, geslageu. De beude heelt veel utaiiscnappeu aau doodeu en knjgsgevaugeneu verloren. Een andere Gurlia- tiscne ueude, ouder bevel van öorela, is insge lijks geslagen iu het gebergte in de provincie Guipuzcoa. Ziij neelt 23 man aan doodeu verlo ren, waaronder Soreta, en veie manschappen aan geRvveisuu. De overigen heobeu de wijk genomen naar Frankrijk. TELEGRAMMEN. Londen, 13 Maart. Volgens hier ontvangen be richt, heelt Griekenland de bpaansche Repu bliek erkeud. De Morning Post zegt, dat de ministerraad het nog niet eens is geworden over altrediug, of over ontbinding van het Parlement. De stemming in het Lagerhuis heeft als by verrassing plaats gehad. Talrijke algevaardigdeu ziju bereid, oui het ministerie bij een votum van vertrouwen te sleuneu. De conservaiieveu willen de verant woordelijkheid eeuer ontbinding op het tegen vvourdig .unnioterie, doen lusten. De heer Glad stone zal hedenavond het besluit van het kabi net nieedeelen. Philadelphia, 13 Maart. De heer Boutwell is in Massachusetts tot iid van den Senaat benoemd en zal als minister van financiën waarschijnlijk vei vangen worden door den heer Richardson- thans secretaris van het departement van financiën. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Februari. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen Civiel DepartementVerleend: Een tweejarig verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den klerk op het res.-kant. te Madioeu H. C. van der Straa- teneeu tweej. verl. naar Nederl., wegens ziekte, aan den assist.-res. van Magettan (Madioen) R. li. van Olden; een tweej. verl. naar Ned., wegens ziekte, aan den ass.-res. van Montrado A. G. G. Peltzer, en aan den hulponderw. aan de openb. lag. school te Grissee C. YVegenaar; een tweej. verl. naar Eur., buiten bezw. v. d. lande, aan deu ambtenaar voor den burgerl. dienst in Ned.-ludië, Mr. S. A. d'Eugelbronner. Ontslagen: Op verz.,eerv., uit 's lauds dienst, de ambten, voor den burgerl. dienst iu Ned.-Ind. J. A. van Deldeu; op verz., eerv., als buiteogew. subst-griÖ., buiten bezw. vau deu lande, bij den landr. te Anjer E. A. Liuuenscbmidt vanLoffelt; eervol, uit 's lands dienst, met beli. van aanspr. op pens., de ass.-res. van Japara Jhr. C. J. L. Coldmanop verz., eerv., uit zijne betr., wegens ziekte, de ass.-res. van Soerakarta J. B. M. Bos houwer; op verz., eerv., uit zijne betr., wegens ziekte, de telegr. 1ste kl. M. C. A. Kobitzscli. Benoemd: Tot ass.-res. vau Soerakarta, Jhr. C. H. A. vau der Wyck; tot iusp. der poster, in N.-I., Mr. J. J. Schneihter Azu.; tot control, der poster., J. C. J. Voigt en J. C. Tasch; totcomui.- controleur tevens uiagazijuui. der postzegels, G. J. Laurensen; tot ingenieur 3de kl. bij bet mij uw. in Ned.-lnd., de asp.-ing. C. J. \au Schelle. Dep. van Oorlog. Verleend: Tweej. verl. naar Ned., aan den kapt.-kwartierm. bij de mil. adm. A. Waardenburgaan deu kapt. der inf. C. J. v. d. Vryhoef. Bevorderd: Tot majoor, C. J. Kuoote; tot kapt., H. A. Gobius en A. P. Bindervoet van Nahuijs; tot 1ste luit., J. A. F. Cramer. Ontslagen: Op verz., eerv., uit Zr. Ms. dienst, wegens lichamel. ongeschiktheid, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. J. J. H. Popta; op verz., eerv., uit Zr. Ms. mil. dienst, de 2de luit. der inf. H. J. Schraaiade. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter: de Burgemeester, de heer van den Brandeler. Tegenwoordigde heeren Stoffels, de Fremery, Lezwijn, Hartevelt, Evers, Seelig, Eigeman, Buys, Verster, Veefkind, du Rieu, Cock, van Heukelom, Krantz, Wttewaal, van Wensen, Goudsmit, le Poole en Bijlevelt. Afwezig met kennisgeving de heeren van Puttkam- mer en Tromp. Zijn o. a. ingekomen 1°. een kennisgeving van de heeren Sioet c. s. dat zij de concessie voor den spoor weg Leiden-W oerden hebben aanvaard. 2°. adressen van de heeren Dr. Kist en Dr. Zaal berg, om continuatie als stadsgeneesheeren. Achtereenvolgens worden benoemd 1°. tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school N®. 2 voor onvermogenden de heer P. H. Heijmans te Leiderdorpde heer Verster maakte vooraf bezwaar tegen de uitsluiting van het examen van een der daarnaar gedongen beo bend hulponder wijzer bij een der openbare scholendaardoor kon deze, die slechts 30u geniet, niet naar een hoogere betrekking, van 400, dingen. De Voorzitter ant woordde dat op die wijze een verhooging van trac- tement, anders dan bij de begrootmg, zou worden verkregen. Daarom is de bedoelde hulponderwijzer uitgesloten. De heer Ouck maakte bezwaar tegen het voordragen van slechts éeu persoon, terwijl er nog een tweede sollicitant is. De Voorzitter en de heer de Fremery antwoordden dat die sollicitant reeds hulponderwijzer is. 2°. tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school N«. 2, voor minvermogenden, de heer L. W. 0. Peiger te Heer-Hugowaard. 3o. tot tijdelijk lid der commissie belast met het ontwerpen en herzien der plaatselijke verordeningen (in plaats van den heer van Outeren, die voor eenigen tijd de stad verlaat) de heer Cock, met 12 stemmen. 4o. tot tijdelijk lid der commissie van financiën, (inplaats van den heer Eigeman, die voor eenigen tijd de stad verlaat) de heer Krantz, met 11 stemmen. öo. tot tijdelijk lid van gecommitteerden tot de administratie der vereenigde Gast- en Leprooshuizen (in plaats van den heer Eigeman) de heer Tromp. De twee eerstbenoemden verklaren zich de gedane keuzen te laten welgevallen. Hierna komen in behandeling: Het verzoek van Dr. Jac. van Kaathoven, om continuatie als stadsheelmeester. Dit verzoek wordt zonder discussie, bij stemming met briefjes, met 14 stemmen ingewilligd. Idem van M. van Weeren, betrekkelijk de rui ling van perceeien op het Levend aal. Ook dit ver zoek wordt met algemeene stemmen bij hoofdelijke omvrage ingewilligd. c. Idem van A. J. van Mannekus, ter bekoming van gemeentegrond. Zonder discussie eenparig afge wezen. d. Idem van C. van Eohemen en A. Westgeest, ter bekoming van grond aan de Haarlemmertrek- vaart. Na eenige opmerkingen besloten tot nader e. Voordracht betrekkelijk de beambten en sup poosten van het Caecila-Gasthuis. Zonder discussie eenparig aangenomen. Idem betrekkelijk de btandbluschmiddelen. De heer van Heukelom vraagt of de oude spuiten die de gemeente heeft niet in goeden staat zijn te brengener zijn nog vier goede en drie andere spui ten, die nog eenige jaren of een jaar mede kunnen. "Wij krijgen nu een stoomspuit, die wel voor vier spuiten kan dienen; zijn nu de andere spuiten niet in behoorlijken staat te brengen en te houdenMen legt het te weelderig aan met het brandwezen. De heer Krantz is het met den vorigen spr. eens. Z. i. ligt het gebrek echter in voldoend toezicht. Er moet naar zijn meening een man worden aangesteld, gesalarieerd en bekwaam om naar behooren toezicht te houden. De heer Stoffels zegt dat de vier oude spuiten slecht zijn: een deugt in 't geheel niet, de andere zeer weinig en twee anderen zijn weinig beter, doch kunnen als reserve misschien dienst doen. Het toe zicht op onze spuiten is voldoende, zoodat het ver langen van den heer Krantz niet behoeft te worden ingewilligd. De spuiten zijn echter, ondanks het toe zicht, versleten. De heer van Heukelom tracht nader aan te toonen, dat, indien werkelijk het toezicht voldoende is ge weest, de spuiten niet vergaan kunnen zijn. Al zijn de spuiten dan een eeuw en meer oud, kunnen zij niet verteerd zijn. De heer Stoffels zegt dat de spuiten in de laatste tijden verbeterd zijn en de oude spuiten voldoen in ieder geval niet meer. De heer Goudsmit vraagt of het niet wenschelijk zou zijn deskundigen te hooren over de mogelijkheid om de oude spuiten te herstellen. De Voorzitter antwoordt dat de commissie van fabricage en de architect zijn gehoord. De heer Goudsmil merkt op dat de adviezen niet zijn overgelegd. Er wordt slechts in zeer algemeene termen in de rapporten van gesproken. De Voorzitter haalt eenige zinsneden uit de rap porten aan en herinnert dat reeds in 1865 de spui ten onvoldoende werden geacht. De nieuwe spuiten zijn toch van4uneindig betere constructie daa de oude; zij zijn nimmer voldoende te repareeren; in andere steden zijn de bedoelde spuiten geheel vervangen. Ofschoon dus niet tegen een onderzoek, verwacht hij er weinig nut van. De heer Krantz wenscht de aanschaffing der stoom spuit af te wachten, alvorens tot andere maatregelen over te gaan. De Voorzitter herneemt dat ook bij de stoomspuit nieuwe spuiten noodig zullen zijn, omdat de oude onvoldoende worden, hetgeen echter niet aan zorge loosheid of gebrekkig toezicht mag worden toege schreven. De heer du fiieu verdedigt het voorstelmen is op een goeden weg en moet daarop voortgaanmen moet de spuiten van geringere capaciteit langzamerhand vervangen, om het getal van acht goede spuiten, ook bij de stoomspuit, te behouden, De heer van Heukelom verdedigt zich tegen 't ver wijt alsof hij een vruegere comm. van fabricage zou zijn hard gevallen. Hij heeft gezegd dat bij de stoom- brandspuit, die gelijk staat aan vier andere, en vier goede spuiten, de drie andere, in behoorlijken staat gebracht, voldoende zullen zijn. Na nog een korte gedachten wisseling over de wen- schelijkheid en doelmatigheid van het door den heer Goudsmit verlangde onderzoek, wordt, vermits het voorstel van den heer Goudsmit niet wordt ondersteund, het eerste punt (aanschaffing eener stoom- en twee kleine brandspuiten) aangenomen met 12 tegen 8 stemmen; het tweede punt (oprich ting van een gebouw voor ae stoomspuit) met 19 tegen éen, die van den heer le Poole; het derde punt (aanschaffing eener gewone spuit, overeenkomstig de begrooting van dit jaar) met 16 tegen 4 stemmen en ten slotte wordt het geheele voorstel nadat de verkoop van een oude spuit en de verkoop van inschrijving op 't grootboek voor dit een en ander bij acclamatie en met 12 tegen 8 stemmen waren goedgekeurd aangenome met 15 tegen 5 stemmen. Aan B. en Ws. wordt nog opgedragen een onder zoek in te stellen en nader een verordening op het brandwezen voor te dragen. De heer Krantz geeft daarbij nogmaals in overweging, een verantwoordelijk persoon als hoofd van het brandwezen te benoemen. g. Rekening der dd. schutterij (in ontvang en uitgaaf met een som van f 8687.32* sluitende). Met eenparige stemmen goedgekeurd. h. Zonder discussie of stemming wordt de voor dracht tot afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting, dienst 1872, aangenomen. i. Ook de rekening van het gereformeerd minne-, of arme oude mannen- en vrouwenhuis, dienst 1872, sluitende met een batig saldo van 1623,36*, wordt zonder discussie goedgekeurd. De \oorzitter deelt nog mede dat het rapport over den toestand der Bank van leening over 1872 is in gekomen en gedrukt zal worden; terwijl het tevens in handen der commissie voor de bank van leening zal worden gesteld. Ten einde aan de leden nog een mededeeling te doen in een besloten vergadering, sluit de Voorzitter niets meer aan de orde zijnde, de openbare zitting. ?81ste 8TAAXI-LOTERIJ. EER8TE KLASSE. VIERDE LIJST. Trekking van Donderdag 13 Maart. N°. m97 f 2UO. Prijzen van f 20. 13 2981 6126 7555 10250 12532 16278 17693 3» 3278 6179 7668 10403 12652 15632 13505 135 8616 6426 7876 10483 12905 16067 15598 697 3621 6473 8065 10584 13154 16197 18739 716 3662 5497 8136 10653 13243 16333 18789 1096 3682 5536 8169 10764 13370 16617 18823 1609 4177 5965 8555 10947 13576 16740 19183 1647 4318 6112 8687 10969 13623 17051 19198 1776 4877 6248 8762 11216 13638 17269 19216 1918 4730 6509 9447 11296 14602 17346 19512 1933 4747 6903 9498 11559 16038 17363 19575 2227 4970 6934 9811 11969 16171 17662 19896 2768 4982 7215

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3