N°. 4014. A0. 1873. Dinsdag 11 Maart. Mr. H. A. INTeeto, PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.8B. Afzonderlijke Nommerai0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor ieder en regelƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij bealaan. STADS-BERICIITEN. HER.IJK. burgemeester en wethouders tan leiden, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 30sten December 1872, n°. 5/1 Provinciaalbln°. 109), houdende bepaling ran de tijdstippen van den her-ijk der maten eo ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1873; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet ran den 7aen April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den yk, op de Aalmarktnaast de Gemeente- Apotheek, en wel foor de gewone gewichten, benevens de maten en roor wijk VII, op den llden, 12,13,14 en 18 Maart, reiken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, van den 4den December 1872, de letter E, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot jaarletter zoowel ran den ijk als van den her-ijk. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den llden Januari 1873. RATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS var LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Mi litie, van den 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Mllltle te dienen, zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags tien etvdes namiddags -drie uren, ter Secretarie dezer ge meente. JSn geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Maart 1873. LEIDEN, 10 Maart. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in 't kiesdistrict Leiden, op 18 Maart aanst., bevelen wij den kiezers ten dringendste aan deD heer advocaat te Leiden. Wij deelen later de gronden voor deze aanbe veling mede. Het' Haagsche Dagblad vangt heden aan met de verdediging der candidatuur van graaf Schiinmel- penninck. Hoe? Door een eenvoudig bericht, door één logen. „In de hedeo te Leiden gehouden vergadering, schrijft het, van de radicale kiesvereeniging „Het Algemeen Belang," is voor het lidmaatschap van 1de Tweede Kamer der Staten-Generaal, kiesdis trict Leiden, car.didaat gesteld de heer Mr. H.A. [Seeb, advocaat. „Ook de Algemeene Liberale Kieiers-Vergadering, |50 leden sterk, uit de verschillende gemeenten, heeft met 41 stemmen denzelfden candidaat voor (le Tweede Kamer gesteld." Hen ziet in dat dit een logen is. De vergade- 'fiug van „Het Algemeen Belang" en de „AÏlge- |meene liberale Kiezers-Vergadering" is dezelfde. Wel, zal men misschien zeggen, dat is toch een onschuldige, minstens een onschadelijke logen. In [plaats van den steun van twee heeft dan de heer eeb slechts dien van één vereeniging. luist. Maar de bedoeling van het Dagblad met deze logen was dan ook een andere: het moet ou heeten dat het bijeenroepen van een „alge meene vergadering van liberalen" slechts 50 kie- iers kon overhalen om te verschijoen, en dat maar" 44 stemmen op den heer Neeb werden ■itgebracht. En de waarheid is dat de Kiesvereeniging „Het Algemeen Belang", geen candidaat willende stellen vonder het gevoelen der kiezers en de buiten districten te kennen, mét hen een vergadering heeft gehouden en dat déètrop de beer Neeb 44 van de 53 uitgebrachte stemmen heeft erlangd. De voorstelling, gisteravond onder directie van den heer J. C. Valois gegeven, was druk bezet. Het kluchtig drama Ali-Baba, of de veertig dieven, gaf veel genoegen en dè vertooners hielden het talrijke publiek gedurende den ganschen avond in eene opgewonden stemmii g, terwijl de costu mes en decuiatiën daartoe bijzonder medewerkten. Tot onze groote vreugde zagen wij in den schouwburg aangekondigd dat de heer Spoor, op Woeusdag 12 Maart, ter zijner benefice zal op treden in hel tooneelspel De oude korporaal, en wel in de rol van Korporaal Simon. Deze voorstelling aan te bevelen, is tegenover den verdienstelijken Spoor onze plifcht, en wij willen daartoe eerst een terugblik slaan in het bijna afgeloopeu speel seizoen. In October II. trad de beer Spoor opals Daniel Lambert, in Piammina; als lord Dudley in Johanna Grey, in November als Bug Blat, in het drama van dien naam; in December als George Germany, in Dertig jaren of het leven van een dob belaar-, in Babagas als de prins van Monaco; als Raoul Montjoye, in de Egoist-, als Hendrik van Navaire, in de vier Hendrikken -, als Lode wijk XVI, in Maria Antoinette, terwijl hij in Preciosa wel willend de rol vaD don Alonzo op zich nam en nu weder zal optreden in het aangekondigde stuk. lu de opgeuoemde stukken vervulde de heer Spoor de hoofdrol, en werd door onze trouwe comedie- bezoekers telkeüs toegejuicht. Van zijne vele vrieuden is het wel te verwach ten dat zij zijne benefice-voorstëlllngl zullen bij wonen, te meer, daar de geabonncerden tegen abonnementsprijs bezit van liuuue plaatsen kunnen nemen. De beer Spoor verdient aller belangstellingen krachtige ondersteuning en vrorul nu zijne keuze is gevallen op het zoo gunstig bekende tooneelspel De oude korporaal. Het wetsontwerp tot wijziging der wetten op de Nationale Militie bestaal uit 32 artikeleu, die voor een groot gedeelte met anders bevatten dan de verklaring, dat zekere artikelen der bestaande wet vervallen. De belangrijkste bepalingen zijn de volgende: Art. 1 bepaalt, dat art. 4 der wet van 1861 wordt: „Een ieder, die ter inlijving bij de militie wordt opgeroepen, is verplicht zijn dienst in per soon waar te nemen." Art. 4 wijzigt het minimum van maat, van 1.56 op 1.55 M. Art. 5 bepaalt dat ieder, die voor de loting zich als vrijwilliger aanmeldt bij de landsuiilitie en als zoodanig iugelijfd wordt, niet verplicht is in de kazerue te woueu of deel te netneu aan de me nage der ouderofficieren of soldaten, mits hij 1° aan de te stellen eischen van bekwaamheid vol doet, 2° voor eigen rekening iu zijne kleediug en uitrusting voorziet en zonder genot van soldij, brood of toelage voor kleeding- en reparalielönds verlangt te dienen. Van 2° wordt ontheffing ver leend indien de vrijwilliger aantoont buitenstaat te zijn daaraan te voldoen. Wie zich aldus als vrijwilliger heelt aangegeven, behoudt toch het recht om inmiddels opgekbuieue redenen van vrij- stelliug te doen geldeu en op dien grond van zijn aangifte ontslagen te worden (art. 8.) Art. 18 bepaalt dat de vrijwilligers, voor zoo verre zij daartoe geschikt zijn eu er gelegenheid bestaat, worden ingelijfd bij liet corps eu geplaatst in liet garnizoen hunner keuze. Art. 19 bepaalt, dat aan de in art. 5 genoemde vrijwilligers, in lijd van vrede, op verzoek, uit stel van eerste oefening voor hun eerste dienst jaar wordt verleend; het uitstel kan ook voor het tweede eu, iu bijzondere omstandigheden, voor het derde jaar worden verleend door den Minis ter van Oorlog. In de memorie van toelichting op dit wetsont werp wordt gezegd, dat het zich bepaalt lot het uitlokkeu eener beslissing omtreDt het hoofdgeval van verplichten persoonlijken dienst, afschaffing dus van plaatsvervangingen nummerverwisseling, om later bij goedkeuring onmiddellijk over te gaan om de militie- eo de schutterij wet geheel te herzien. De verhooging van bet contingent, bij het vorige ontwerp tegelijk voorgesteld, is thans weggelaten. De regeering verdedigt breedvoerig het begin sel van persoonleken dienst. Zij beroept zich op het kamerverslag over het mobilisatierapport, op de noodzakelijkheid om de gehalte des legers door het opnemen van beschaafden te verbeteren, op het wenschelijke van lichaamsoefeningen, eu op bet voorbeeld vao Pruisen, Duitschland, Oosten rijk, Rusland, Denemarken en Frankrijk, waar de persoonlijke dienst langeren of korteren tijd bestaat en zij, die het meeste belang hebben bij de nationale zelfstandigheid, rust en orde, niet in het leger worden gemist. Het wegvallen vaD een bron van winst voor minvermogenden acht de regeering niet hoog, daar het geld voor plaatsver vangers en nommerverwisselaars gegeven, voor een groot deel slechts ten bate komt van maat schappijen eu commissionnairs en voor het overige meestal verbrast en verkwist wordt. Omdat de krijgsdienst zwaarder drukt voor per sonen, die tot een vak van wetenschap of kunst worden opgeleid, dan voor werklieden en land bouwers, is door eenige bepalingen aan vrijwil ligers de dienst gemakkelijker gemaakt. Naar de beide souvereirien van Nederland en België is aan den nieuw bedijkten polder in het Zwin, het recht van eerstgeboorte in aanmerking genomen, de naain gegeven van\Villem-Leopold- polder. Do Geneeskundige Raad voor de provinciën Friesland eo Groningen heeft zich bij een gemo tiveerd schrijven gevveud tot den minister van binoenlaodsche zaken, met verzoek om invoering aan de hoogeschool van voldoend methodisch onderwijs in de gezondheidsleer en in de daar mede onafscheidelijk verbonden geneeskundige politie. De Raad wenscht verder hetzelfde voor de polytechnische school te Delft, ten behoeve vnn de civiel-ingenieurs, opdat zij de ontvangen kennis in verhand kunnen brengen met de prac- tische gezondheidsleer, bij het stichten van ge houwen, enz. Op de vraag, of de regeéring voornemens .zou zi n het Noord-Hollandsche kanaal over Zaandam met het Noordzeekanaal te verbinden, in plaats van het doortrekken van Schermerboezem, ant woordt de Sloompost het volgende: „Zijn wij wel ingelicht, dan is er van het op zijde schuiven vau het plan tot verbetering van het Noord-Uóllandsch kanaal geen sprake, maar is de beslissing daaromtrent door de regeering alleen aangehouden, iu verband met het onder zoek eener aanvrage tot verbindiug van het Noord- Hollandsch kanaal, met het Noordzeekanaal, langs de Zaan." Naar men verneemt, zal met 1 April a. s. de volgeode mutatie bij den waterstaat plaats heb ben. De hoofdingenieur H. S. J. Rose, van 's-Hep- togenbosch naar den Haag; de hoofdingen. T. W. H. van Opstall, van Arnhem naar 's-Hertogenbosch; de hoofding. A. L. de Bruyn Kops, van Breda naar Arnhem; de iDgenieur 1ste kl. Th. Bleckinaun, van den Haag Daar Breda; de ingen. J. W. Welcker, van Gorcum naar deD llaag; deingeD. K. T. W. Rooseboom en de ad9p.-ingen. A. Keure naer naar Gorcum, terwijl de ingeD. C. J. Kool in deD Haag geplaatst wordt. De Tijd deelt een schrijven mede, door de aarts bisschoppen en bisschoppen van Nederland inde vorige maand gericht aan de bisschoppeu van Duitschland, om hun geluk te weuscheD met het memorandum, te Fulda uitgevaardigd, eu melde krachtige houding, door hen tegenover de vervol ging aangenomen. Ook aan den bisschop van Bazel en aap Mer- tnillod, bisschop van Hebron i. p. i. en vicaris- apostolicus van Geneve, is een gez» inenlijk schrijven van gelijke strekking toegezonden. Uit Bentheim schrijft men aan de Arnh. Ct. De geprojecteerde verhooging der belasting op deu tabak zet ook bier uiet weinig kwaad bloed. Hier behoort de tabak even goed tot dedagelijk- sche behoeften, als brood, zout, eDz. Voor het overige zal de nieuwe tabaksbelasting den smok kelhandel op onze grenzen weder in grooten bloei breDgen, en al mocht de regeering deze nog zoo sterk bezetten, de smokkelhandel zal slechts te algetneener warden, naarmate de verhooging van de belasting, zonder eenige noodzaak, stijgt. Alen koesterde hier de meening, dat de betaling der 5000 Fraosche ntillioeneo ons van eenige be lastingen ontheven zou hebben daarentegen heeft eene verhooging, in plaats van vermindering daar van plaats. De heer G. V(osmaer) schrijft het volgende aan de Ned. Speet, over het Citadelgedenkteeken „Zeventien modellen van ontwerpen voor een gedenkteekqn, bestemd om de nagedachtenis van de Gitadelverdedigers te vereeren, zijn aan de commissie iogezondeo eu door baar tentoongesteld. Daaronder zijn er die te zwak zijn teu opzichte der kunstwaarde om in aanmerklDg te komen. Anderen die te veel overladen zijD, maar gesteld dat zij aan de koust voldeden, veel te kostbaar zouden zijn. Wanneer wij het oog houden op drie zaken, de gebeurtenis die moet worden gesymbo liseerd, de plaats waar het gedenkteeken staan moeiten de beschikbare gelden, dan komen, dunkt ons, eigenlijk twee ontwerpen vooral in aanmer king. m Het eene bestaat uit een met bommen en ket tingen omringde glooiing, die de namen der ge sneuvelden zal dragen, waarop een eenigszins spits toeloopend voetstuk, dat eene gewapende maagd draagt. Minder goed voldoen de vier me daillons aan de hoekeo, die weggelaten kunnen worden. Doch de gewapende vrouwenfiguur is een schoon beeldje. Zij drukt met de linkerhand het zwaard in de schede en houdt inetde rechter een krans boven het graf. De strijd is ten einde, maar de gevallenen hebben een kroon verdiend. Geen gejammer, geen overdreven gebareneen waardige, ernstige houding, ziedaar wat voor-dit geval volkomend passend is en zeer goed is uit gedrukt. Met wijziging van eenige details in het bouwkundige gedeelte, (b. v. de scherpe driehoe ken op het hellend vlak; de medaillors, die naar het voetstuk kunnen verplaatst wordeD), is dit een ontwerp dat met eenvoud de zaak goed sym boliseert. Zuiver architectonisch is liet tweede ontwerp dat wij bedoelen. Het is een vierzijdige naald, met voetstuk en stylobaat. Alleen bij de over- gangeu van dit op het voetstuk, en van dat op de naald, zijn de geledingen met een vlak blad ornament bekleed, De wand van het voetstuk draagt een krans, in relief en de namen der ge sneuvelden. De. gegevens zijn eenvoudig en het eisebte veel talent daarmede iels schoons te ma- keD. Hier komt het alleen aan op zuiverheid van vormen, op juistheid -van verhoudingen en op het schooue rythme vao de lijnen der profieleD, die vaD den grond af snel eu veerkrachtig moeten omhoog stijgen en het oog geleiden. Dit is hier op eeDe zeer gelukkige wijze gedaan. Wij meeneu dat deze twee ODtwerpen ernstig de aandacht verdieuen en zeer goed geslaagde modellen-zijn." Een ander iozeoder iu den Speet., de heer F. v. d. H., heelt, met geen der ingezonden modellen vrede, maar steekt er op zeer geestige wijze mede den draak. De audiëntie van deu Minister vau Oorlog zal op Donderdag 13 Maart aanstaande niet plaat9 hebben. Z. M. heeft aan L. A. H. de Sturler de Frienis- berg, op 2ijo verzoek, eervol ontslag verleend als burgetn. van Ten Boer en Noörddijk. Z. 11. heeft aan de na te melden offic. bij de dienstd. schutt., op hun verzoek, eervol ontslag verleendbij die te Helder, aan G. G. van der Sande, als 2den luit.; bij die te Middelburg, aan Jhr. Mr. D. G. van Teylingen, als lsten luit. Voorts zijn b.j de dd. schutt. benoemdte Enk- huizen, tot 2deu luit. Mr. L. H. D. de Vos tot Nederveen Cappel( thans schutter; te Middelburg, tot lsten luit. J. A. Zip, thans 2de luit.; tot 2den luit. M. J. Bouvin, thans schutt.; te Stad Almelo, tot2den luit. L. J. Eugberts, thaus sergeant. Z. M. heeft op het daartoe door hem gedaan verzoek aan den offic.-van-gez. 3de kl. bij den milit. geneesk. dieust in West-Indië S. J. Juda, met ingang van 1 Mei 1873, eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. mil. dienst. Z, M. heeft aan de O.-I. ambt. J. L. BrugmaD, laatstelijk comm. bij het mariue-etabl. te Soera- baya en P. Stam, laatstelijk eerste comm. op het res. kantoor te Palembang, thans met verlof hier te lande, op verzoek, met ingang van 1 Maart 1873; eervol ontslag verleend uit 's laods dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft aan den heer Mr; O. J.' E. graaf van Bylandt, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijDe betrekking vbd referendaris bij

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1