Hoorn, opende de vergadering met een kort woord tot inleiding, waarin hij vooral deed uitkomen, dat het hier niet gold een strijd tegen R.-Katho lieken, maar tegen verkeerde beginselen, hetzij die van het R.-Katholicisme, hetzij van het Jezuïe tisme. Daarna trad Dr. B. Tideman, predikant bij de Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente te Hoorn, als spreker op en hield een uitvoerige rede over het Jezuïetisine in zijn strijd tegen Rome. Na een korte levensschets te hebben geleverd van den stichter der bekende orde, wiens leven en werk de afspiegeling kan genoemd worden van de geschiedenis zijner stichting, ging hij over tot de beschouwing dier geschiedenis zelve en bewees de stelling: „Het Jezuïetisme, in theorie de conse quente ontwikkeling van het R.-Catholicisme, is feitelijk door de R. K. kerk steeds geduld, gevreesd, bestreden, maar nooit volkomen gehuldigd." 't Was een degelijke, boeiende rede, die getuigde zoowel van waardeering der R. K. kerk en van uitstekende personen in haar midden, als van ern stige historiestudie en kracht van eigen overtui ging. De grootste waarde van het stuk was zeker nog wel daarin gelegen, dat de opsteller voor zijn studie geput had uit authentieke stukken van Pausen en hooggeplaatste geestelijken, en uit bron nen van onverdachte R. K. rechtzinnigheid. De vergadering, die zeer talrijk was en waar onder men, behalve Protestanten van verschil lende kerkgenootschappen en inrichtingen, ook enkele Catholieken en Israëlieten opmerkte, werd door den president gesloten met een woord van oprechten dank aan den spreker. (IV. R. Cl.) Utrecht, 7 Maart. Aan de hoogeschool alhier is heden, na verdediging van stellingen, bevorderd tot doctor in de rechten, de heer C. J. G. Knip- horst, geboren te Beilen in Drenthe. Leerdam, 6 Maart. Toonde de Raad dezer ge meente zijn belangstelling in het onderwijs, door den onderwijzer f 176 meer jaargeld toe te leg gen, hij heeft nu besloten eene geheele nieuwe school te laten bouwen, van 6 lokalen, waarvan de begrooting 30.000 is. Het bestek en de tee- kening, vervaardigd door den heer Biezeveld, gemeente-architect te Delfshaven, zijn reeds naar do Prov. Staten, ter goedkeuring, opgezonden. Harderwijk, 7 Maart. Van het hoofdbestuur der Schuttevaêrs-Vereeniging is alhier bij de af- deeling ter behandeling ingekomen eene verkla ring, „dat eene goede, ten allen tijde bruikbare haven alhier van het grootste belang kan geacht worden voor de schipperij, de Zuiderzee bevarende." Men brengt dit in vei band met een eerlang te wach ten besluit van den Raad, tot verbetering van de haven, waarvoor een begrooting van kosten wordt te gemoet gezien van den] provincialen ingenieur, den heer Reuvers, te Driebergen. Zwolle, 8 Maart. In de maand December jl. hebben twee koorndragers, D. J. H. en D. J. de G., op het klinkerpad langs de straat bij het huis van den heer G. J. Wispelweij aan de Melkmarkt alhier met een rad van een door hen getrokken zaaddragersstel, uit gebrek aan bedrevenheid of van voorzorg, een elfjarig jongentje, Christiaan Straatman, zoodanig overreden, dat de kuit van het rechterbeentje deerlijk verwond was en de kuitspier bloot lag. De beide koorndragers zijn om die reden vervolgd ter zake van onwillige ver wonding en stonden 27 Februari jl. voor de recht bank terecht, als wanneer door het O. M. is gerequi- reerd dat zij zullen worden veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en elk tot betaling eeuer boete van f 8, of sub sidiaire cellulaire gevangenisstraf van éen dag. De rechtbank heeft hen Donderdag veroordeeld ieder tot cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen, zoomede ieder tot eene boete van f 8, of subsidiaire cellulaire gevangenisstraf van éen dag. De rechtbank heeft zekere G. J., arbeider te Steen wijkerwold, ter zake van diefstal, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van veertien dagen. Het gestolen voorwerp heeft bestaan in een omgewaaid secreet, toebehoorende aan de diaconie der Hervormde gemeente te Steenwijker- wold. (Zw. Cl.) Kampen, 7 Maart. Gisteren is alhier, in den leeftijd van 62 jaren, overleden de heer P. Prins, die met 1 Juli jl. wegens ziekte werd gepen sioneerd als hoofdonderwijzer van de school in het Broederwijk. Hij was gedurende lü jaren als ondermeester, en daarna gedurende bijna 34 jaren als hoofdonderwijzer in deze gemeente nuttig werkzaam. Almelo, 6 Maart. De arbeiders aan de fabriek van de firma Z. H. Kamerling Zoon hebben gisteren het werk gestaakt. Jleppel, 7 Maart. Door de arrondissements rechtbank te Assen is tegen een knaap uit Meppel van 1 tot 5 jaren opsluiting in een verbeterhuis geëischt wegens het uitvoeren van ouderscheiden diefstallen. Sedert eenige dagen worden in onze groole landbouwgemeenten belangrijke aankoopen ge daan van aardappelen voor Engelsche rekening, waardoor de prijzen, die tot beneden f2 gedaald waren, thans reeds 2,50 a 2,90 bedragen. De voorraad is evenwel alom nog groot. Fivelgoo, b Maart. Onze provincie staat op het punt ook aan den Oostkant met eene nieuwe, hoogst vruchtbare oppervlakte vergroot te worden. Na herhaald en grondig onderzoek is nl. geble ken, dat de gronden liggende in den Doliard, on der de gemeente Termunten, voor indijking vol komen geschikt zijn. Die gronden zijn het eigen dom van de familie Kerkhoven c. s., en de stoot aan het plan werd hoofdzakelijk gegeven door de gunstige adviezen van de heeren Breebaart en Verdoorn, in zulke zaken wel ervaren. De dijk zal ongeveer een uur gaans beslaan en de in te dijken gronden ruim 600 hectaren uitmaken. Bin nen weinige dagen zal vermoedelijk reeds inet het werk begonnen worden. (Zooals men weet, is men thans ook onder Klooster te Buren bezig, kostelijke gronden in te polderen, gelegen aan het Noorderstrand van ons gewest). Leeuwarden, 7 Maart. Er is hier reeds veel vraag naar de perceelen der bouwterreinen ten Oosten en ten Westen van den nieuwen toegangs weg naar het station29 van de 98 uit te geven perceelen zijn reeds voorloopig in koop toegege ven, tot een gezamenlijk bedrag van f 66,454.18. 's-Hertogenbosch, 7 Maart. Niettegenstaande de weg van hier op Vlijmen overstroomd is, werd gisteren hiervan nog door voertuigen gebruik ge maakt, onder meer andere door de diligences op Waalwijk. Het was een zonderling gezicht de schepen langs den weg te zien varen en op den weg de paarden met voertuigen door het water te zien waden. GEMENGD NIEUWS. Bij eene oude vrouw in het dorp Oosterzee (Friesland), die zich na den dood van haren man door de buren liet voorzien van voedsel en ver warming, vond men dezer dagen de som van f 550, benevens turf, nieuwe kleedingstukken en uitmuntend beddegoed. Zij sliepgewoonlijkopzaag- mcelzakken. Tengevolge van de voorschriften van den Israël, godsdienst, heeft dezer dagen te Haar lem een zeldzame begrafenis plaats gehad. Het betrof namelijk de teraardebestelling van een been van een Israëliet, dat geamputeerd was ge worden. Het zeker ongewone geval zal nu plaats vinden, dat het lichaam van een mensch in twee deelen begraven wordt. Dezer dagen verscheen voor den maire van een der arrondissementen van Parijs een paar om zich in het huwelijk te verbinden. De bruidegom was echter zoo dron ken, dat hij waggelde en moeite had om zich op de beenen te houden. De ambtenaar van den burgerlijken stand zeide hem, dat hij iemand die in zulk een toestand verkeerde niet trouwde en zij dus de volgende week maar moesten terug komen. Dit geschiedde, doch de aanstaande echt genoot was toen meer beschonken dan de eerste maal. De maire, hierover zeer verontwaardigd, gaf hem te kennen, dat hij, kort en goed, geen beschonken lieden trouwde. Hierop besloot de bruid een poging te wagen om het hart van den maire te vermurwen en fluisterde op smeekenden toon „Ach mijnheer de maire, doe het toch maar, want om u de volle waarheid te zeggen, als hij nuch ter is wil hij niet." BUITENLAND. Frankrij k. De Nationale Vergadering zette Woensdag de behandeling van het wetsontwerp er commissie van dertig voort, waarvan zij het eerste artikel en de beide eerste alinea's van het tweede goed keurde. Bij den aanvang der discussie verklaarde de heer Ventavon, voorsteller van een amendement dat de strekking had om dc betrekkingen tus- schen den President en de Nationale Vergadering alsmede de bestaande regeling der ministerieele verantwoordelijkheid met liet oog op het tegen woordige overgangstijdperk ouveranderd te laten en van het wetsontwerp alleen het laatste artikel in wezen te laten, dat hij ter bevordering dei- eensgezindheid zijn amendement introk. De heeren de Oarayou-Latour en Fresneau van de rechter zijde namen het iugetrokken amendement daarna terstond op, en de laatstgenoemde motiveerde die opneming met aan te voeren dat voortdurende provisioneele regelingen, zonder dat men lot een definitieveu uitslag kwam, de natie verdroten. Bovendien merkte hij op dat het toekennen van een recht van veto aan den President eene schen ding was van de souvereine macht der Nationale Vergadering. Door een paar leden der rechterzijde werd ten gunste van het amendement kortelijk het woord gevoerd, waarna het met 448 tegen 87 stemmen verworpen werd. Over het eerste artikel had alleen eene discus sie plaats tusschen den heer Raoul Duval van de rechterzijde en den rapporteur. Eerstgenoemde beweerde dat men, eenmaal overgaande tot het invoeren eener republikeinsche constitutie, haar ook zoo goed mogelijk behoorde te maken, en het hoofd van den staat niet verantwoordelijk moest stellen voor de vergadering. Hij beriep zich op het voorbeeld van Amerika en eischte voor den president der Fransche Republiek eene even onafhankelijke stelling als voor den President der Vereenigde Staten. Nadat de heer de Broglie geantwoord had dut de commissie in het geheel niet van gedachte was geweest eene grondwet voor do definitieve republiek te ontwerpen, maar zich had gehouden aan het grondbeginsel van het verdrag van Bordeaux, niet vooruitloopen op de toekomst, om welke reden zij juist de in de grond wet eener republiek niet voegende verantwoor delijkheid van het hoofd van den staat in haar ontwerp aangenomen had, werd het artikel aan genomen met 388 tegen 227 stemmen. Bij het tweede artikel bestreed de heer Rau- dot opnieuw het aan den President der Republiek toegekende opschortende veto. Zoolang de heer Thiers, in wieu hij vertrouwen stelde, met die waardigheid bekleed was, had hij daartegen geen bezwaar; maar hij kon niet goedkeuren dat men aan het uitvoerend gezag in het algemeen de be voegdheid toekende om de afdoening van een of ander wetsontwerp gedurende twee maanden bij de Nationale Vergadering tegen te houden. Na eenige ophelderingen van den hertog de Broglie en van den heer Arago, een lid van de minder heid der commissie van dertig, werden de twee eerste alinea's van het artikel, waarbij aan den President het recht wordt toegekend om bij de tweede behandeling van een wetsontwerp uitstel der derde voor twee maanden te vragen, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De discussie werd daarop tot Donderdag ver daagd. In de zitting der Nationale Vergadering heeft de commissie van dertig, in overeenstemming met het Gouvernement, het amendement van den heer Belcastel goedgekeurd, dat daarop door de Ver gadering met 410 tegen 255 stemmen werd aan genomen. De heer Lucien Bruu heeft op art. 3 een amen dement voorgesteld, dat hij nader toelichtte en dat de strekking heeft om aan de Vergadering de be slissing over te laten over de quaestie of de ver antwoordelijkheid van den President der Repu bliek bij de zaak betrokken is en of hij moet worden gehoord. De discussie over dit amendement is tot heden verdaagd. De heer Thiers heeft Donderdagavond re ceptie gehouden tot middernacht, en was te vijf uren 's ochtends reeds opgestaan. Hij is volkomen hersteld. Gisteren is een bezending van 150 millioen naar Straatsburg afgezonden. Hiermede is reeds een bedrag der oorlogschatting van 3% milliard afbetaald. Mac-Mahon zal zijn werk: van „Chalons naar Sédan" niet uitgeven; sommigen beweren dat Thiers het hem ontraden zou hebben, doch dit is niet zoo. Hij stelt de publiekmaking uit tot na de ontruiming van het grondgebipd. In het Journal O/ficiel van Woensdag leest men „De regeering heeft van den Franschen zaak gelastigde in Japan een telegraphische depeche ontvangen, uit Yokohama dd. 24 Februari en Hongkong dd. 4 Maart, meldende dat het Japanscb gouvernement de edicten, tegen den christelijken godsdienst nog bestaande, heeft opgeheven en dat het zal overgaau tot 't in vrijheid stellen der in 1870 op grond van die edicten gevangen ge nomen christenen. Den lOden Maart zal te Constantino (Algerië) het grootste proces worden gevoerd dat men zich herinnert. Er zijn 218 beschuldigden en 5 a 600 getuigen; de zaak betreft den op6tand der in- landsche hoofden in 1871. Daar een jury de zaak niet kan behandelen, zullen er telkens groepen van beschuldigden terecht staan. De heeren Lucet, A. Grévy en Laurier, drie republikeinsche afgevaardigden en Flocquet, lid van deu Panjschen Gemeenteraad, zijn als verde digers van de beschuldigdenjgisteren naar Algerië vertrokken. Men bericht dat een aantal veroordeelden der commune, die than3 in verschillende gevan genissen verblijven, eerlang in één huis van de tentie, dat van Thouars (Deux-Sèvres), zullen wor den vereenigd. Dat gebouw kan, geheel gerestau reerd, 700 gevangenen bevatten. België. De Monileur van gisteren bevat een lijst van 27 Hollandsche geneesheeren, 22 vroedvrouwen en een apotheker, die in de grensplaatsen van België practiseeren mogen. Als een bewijs van de flinke wijze waarop hier te lande alles wordt nagegaan, diene dat de Belgische rechterlijke autoriteit een onderzoek heeft gelast naar de plaats hebbende verralschin- gen van meel. De Indépendance zegt dat men, blijkens een tele gram uit Berlijn, aldaar in de oflficieele kringen gelooft, dat weldra eene overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk zal worden getroffen, om de ontruiming van het Fransche grondgebied te bespoedigen. Het getal brandstichtingen, dat in den tijd van acht dagen te Basel, Burght, St. Gilles, Haes- donck en Belcele heeft plaats gehad, bedraagt zeven. Men is ijverig aan 't opsporen der schul digen -, doch er is nog geen enkele gevondon. GJ-root-Britannië. Graaf Kimberley heeft in antwoord op eene vraag van graaf Lauderdale, in de zitting van het Hoogerhuis gedaan, gezegd dat de koning der Ashantijnen de greuzeu is overgetrokken met 12000 man. Vele Engelsche oorlogschepen zijn tot handelen gereed. De heer Corry, Minister van Marine inhei jongste Kabinet Disraeli, is overleden. Lord Ossington, de jongste speaker in het Engelsche Lagerhuis, is Donderdag-nacht te 5 uren overleden. Op een goeden nacht, waardoor graaf Bern storff den 4den in krachten gewonnen scheen te hebben, is een tamelijk onrustige dag gevolgd, De toesiaud van den graaf is onveranderd. De koningin, de koninklijke familie, het corps diplo. matique, de aristocratie gaan voort, hunne be langstelling aan den dag te leggen. Naar men uit Birmingham meldt wordt daar binnenkort eene Duitsche regeerings corn missie verwacht, om de eerste levering der daar voor de regeeriug vervaardigde geweren aan een onder zoek te onderwerpen. Eerst als dit naar wensch zal zijn uitgevallen, zullen de nieuwe gewereo van regeeringswege worden aangenomen. De timmerlieden en schrijnwerkers te Londen hebben bij de patroons eene loonsverhooging vaneen hal ven stuiver per uur aangevraagd. Zij hebben eene commissie uit hun midden gekozen, die met de bazen zal onderhandelen. Voor de politie-rechtbank te Greenwich zijn de uit Cadix hier teruggekeerde Engelsche matrozen Bethell en Goodive, die op de Murilh gediend hebben, in verhoor genomen. Volgens hun zeggen was de botsing met de Northfleel duidelijk voelbaar; vooral Goodive, die naar het dek ge sneld was, wist zich het voorgevallene goed te herinneren en was woedend over de onmensche- lijkheid van den kapitein, die het in den grond geboorde schip in den steek liet. Hij hoorde dui delijk van de Northfleel roepen: „Zendt ons uwe bootenen geloofde niet dat de ilurillo die hul} niet zou hebben willen verleenen. Het Londensche Centraal-Crimineelgerechts hof heeft zekeren William Morgan, oud 49 jaren, veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf, wegeni het tegelijkertijd huwen van negen vrouwen Duitschland. De kans op de afschaffing van het zegel op di dagbladen is zeer verminderd. Hoewel het fluit van afgevaardigden de wenschelijkheid daarvan met 202 tegen 123 stemmen jl. Donderdag heelt uitgesproken, blijft de regeering, die de afschaf fing strijdig zegt te achten met 's lands belang, weigerachtig er aan te voldoen. De pers is zeer ontevreden over de weinige sympathie die zij de regeeriug schijnt iu te boezemen. Naar men verneemt zal aan het nieuw munt- ontwerp ook eene bepaling worden toegeroegd tegen het verspreiden van vreemd, d. i. ni6- Duitsch zilvergeld, daar het verbod aan de open bare kassen om het in betaling te mogen nemeo, niet voldoende is die verspreiding tegen te gaan, zoolang de gouden en zilveren munten van het Duitsche rijk niet in genoegzaam aantal vour handen zijn. Uit de nieuwe rijkstanden zijn voor eeriigen tijd reeds van handelskamers aan hel rijkskanselierambt klachten ingekomen over hel gebrek aan gouden inunt, waaraan de bank vai Frankrijk vroeger gepoogd heeft een einde ti maken. De bankfilialen in Elzas-Lothariugen zijn dan ook bedacht om dien nood zooveel mogelijk tegen te gaan. De gemeenteraad van Berlijn heelt gisteren in beginsel besloten, tot de kanaliseering it stad over te gaan83 leden verklaarden er rek voor en 19 tegen. In de mark Brandenburg worden tegen woordig veel aardappelen aangekocht voor En gelsche rekening. De beste worden met prijzes betaald, zooals men dit jaar niet verwacht had zoodat er eene menigte per s^oor naur Hambur verzonden worden. Een groot genei voor de ver koopers :s, dat de gelastigden der Engelsche k« pers de zakkeu zelf leveren. Het schijut dat de grève der huurkoetsier te Berlijn heelt opgehouden. Gistereu reden vve tul van droschkes over de pleinen en door straten. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het officieel orgaan deelt het Keizerlijk besh mede, waarbij aan den heer Toth, Minister Binuenlandsche Zaken, eervol ontslag en Grootkruis der Leopoldsorde verleend wordt, p benoeming tot Geheimraad. In zijne plaats is-v Minister benoemd graaf Szapary. De fiuancieële commissie uit het Parleais»1 benuemd tot het ouderzoek van het budget vodi 1373, heelt goedgekeurd de begrooting der uiig"' ven geraamd op 389,353,662 tl., die gedekt »"r' den door eene ontvangst van 393,677,697 11., zool4 er een batig saldo is van 3,824,035 11. Turkye. Naar men verzekert, is de Sultan voornemen de betrekking van groot-vizier af te schaffen 8 aan het hoofd van het kabinet een presided minister te stellen, en voorts om de ministerieel verantwoordelijkheid in te voeren. Zweden en Noorwegen. Uit Stokholm wordt aan de Augsburger Allj: meine Zeitung geschreven: „Wat dezer dagen in 1 Zweedsche hoofdstad plaats heeft verdient wel t algemeene aandacht tot zich trekken. Reeds sede'

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2