N°. 4013. Maandag A0. 1873. lO Maart. STADS-BERICHTEN. [r. H. A. IXTeeto, LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per po9t„3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJ8 DEK ADVERTENTIEN, Voor iederen regelVƒ0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vak LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van fan Militieraadvoor deze gemeente, overee- komstig jrt. 86 der Wet van den 19den Augustus 186 j (Staats blad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den lOdeu Maart 1873, des namiddags te één uur, voor de lotelingen die de nommers getrok ken hebben van 1 tot 15U; op Dinsdag den llden Maart 1873, des namiddags te iwee uren, voor hen die getroken hebben van S*. 151 tot 175; op Woensdag den lilden Maart 1873, des namid dags te één uur, voor hen die getrokken hebben van tf». J76 tot 250 op Donderdag den 13den Maart 1873, des namid- iga te één uur, voor hen die getrokken hebben van jV. 251 tot N°. 332; en zulks in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting roor den Militieraad moeten verschijnen: 1". de vrijwilligers voor de Militie; 2d. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn ïerschenen, gehouden worden geene redenen tot vrij stelling te hebben en ook voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een op roepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling evorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. RIST, Secretaris. Leiden, 1 Maart 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gwien het adres van Gerrit Overdüin, zwart veger, wonende alhier, waarbij hij verzoekt om in het huis in de Langestraat n°. 5 een verfketel te logen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19) Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende janden, ten opzichte der informatiën de commodo et ncommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 13den Maart aanstaande, 's voor- middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Maart 1873. LEIDEN, 8 Staart. Voor de verkiezing van een lid der Tweede ïamer in 't kiesdistrict Leiden, op 18 Maart aaost., )evelen wij den kiezers ten dringendste aan en heer advocaat te Leiden. Wij deelen later de gronden voor deze aanbe veling mede. De aaugekondigde vergadering van de kiesver eniging Het algemeen belang had heden, in ver eniging met eenige afgevaardigden van de buiien-districten, in de zaal van het Nut plaats; w kiezers waren tegenwoordig, terwijl zich bij bet bestuur der kiesvereeniging aaosloten de president van de kiesvereeniging in Rijuland en fwee andere heeren van buiten. Door verschillende leden werden vervolgens 'odidateu aanbevolen, nl. de heeren Mr. H. A. 'eeb, prof. Evers en baron Sloet van de Beele. her deze drie candidaten werd vervolgens eenige iscussie gevoerd; de keuze bleek, bij zoo gun- tige namen, moeielijk te zijn, en terwijl vooral 'eek dat de beide eerstgenoemde heeren de oeeste sympathie, in 't bijzonder in de bniten- ;emeenteu vonden, bepaalde zich het debat al poedig tot hen alleen. Hoeveel sympathie prof. ivers ook vond, als uitstekend medicus, men 'chtte hem van de eene zijde niet den rechten man P de rechte plaatsvan de andere zijde voerde ïen daartegen aan dat de rechtsgeleerden in de ramer geen versterking noodig hadden. Even- ral, nadat de algemeene verdiensten van den aar Neeb niet alleen als advocaat, maar als ran vau ontwikkeling en van aanzien in 't licht waren gesteld, zonder dat men daarbij iets te kort wilde doen aan de groote gaven en verdiensten van prof. Evers; nadat vooral de afgevaardigdeu van buiten hun advies ten voor- deele der caudidatuur-Neeb hadden doen hoo ren, ging men over tot de stemming. De uitslag daarvan was, dat de heer Mr. H. A. Neeb tot candidaat der kiesvereeniging Het alge meen belang werd geproclameerd, met 44 stemmen prof. Evers erlangde er 6, baron Sloet 2, terwijl éen blanco-biljet was ingeleverd. Wij hebben heden gelachen, hartelijk gelachen om de echt komische naïvieteit van het Haagsche Dagblad, dat zoo maar rODdweg verklaart pur sang- liberale „ideëen" te omhelzen. Er is sprake van Japan. De Groninger Ct. heeft in een belangrijk artikel betoogd, dat wij ons, door gemis aan energie, door Eugeland en Ame rika d&ar hebben laten overvleugelen. En daaraan knoopt nu het Dagblad redeneeringen vast over de toelating van vreemdelingen in Indië; 't blad 6chijnt daarin eeuig verband te zien, alsof be weerd werd dat Japan door die toelating ware achteruitgegaan. Maar wat lezen wij nu Die theorie van toe lating der vreemdelingen heeft ook voor de Dagblad-mannen iels verheffends, iets aantrekke lijks; „in de waardeeriug van het grootsch idéé, heet het, wenschen wij bij niemand achter te staan." Doch als practitche Nederlanders willen zij, met 't oog op de „eerlijk te behalen winsten,' de conservatieve koloniale politiek, al is die der liberalen beter, toch behouden. Wat te zeggen van zulk een tactiek om de menigte, in 't openbaar, zonder omwegen le zeggen: we meeneu het goed; onze denkbeelden zijn eigenlijk die der „radicalen"; maar omdat de Indische bateu voordeeliger zijn leve 't conservatisme 1 O tempora, o mores I Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier Opgenomen van 116 tot 141 volwassen per sonen en van 88 lot 55 kinderen. De Minister van Oorlog heeft aan de militaire autoriteiten kennis gegeven, dat de lichting voor 1873 op 11000 man is bepaald, waarvan 600 voor den zeedienst; dat bij de cavalerie geen miliciens plaatsvervangers, boven de 25 jaren oud, mogen worden ingedeeld, tenzij dezen bij het wapen ge diend hebben; dat dit jaar bij de drie regimenten vesting-artillerie en 't bataljon mineurs en sap- peurs geen plaatsvervangers ingedeeld zullen wor den; dat bij de vestingartillerie zooveel mogelijk miliciens behooren ingelijfd te worden, die her komstig zijn uit gemeenten waar de schutterij geheel of gedeeltelijk voor den dienst der vesting artillerie bestemd is en verder lotelingen, die in vestingen of kustplaatsen te huis behooren; dat om de militie te localiseereD, de manschappen zooveel doenlijk behooren ingelijfd te worden bij corpsen of onderdeelen daarvan in of nabij de woonplaats dier miliciens garnizoen houdende; dat, volgens Kon. besluit, de in te lijven man schappen bij de infanterie, vestingartillerie, pon tonniers, mineurs en sappeurs, tot eerste oefening acht maanden onder de wapenen gehouden zul len worden en die bij de huzaren, veld- en rij dende artillerie tot het einde van hun eerste dienstjaar. Van de 11000 man waaruit de lichting der militie dit jaar bestaat, zullen er 8875 bij de in fanterie, 410 bij de cavalerie, 1595 bij de artillerie en 120 inau bij bet bataljon mineurs en sappeurs wordeu ingedeeld en wel al9 volgt: Infanterie: reg. gren. en jagers 690, lste reg. 936, 2de reg. 900, 3de reg. 1050, 4de reg. 1200, 6de reg. 1000, 6de reg. 1050, 7de reg, 1200 en 8ste reg. 850 man. Cavalerie: lste reg. huz. 90, 2de reg. 180, 3de reg. 90 en 4de reg. 100 manArtilleriereg. veld-art. 500, lste reg. vesting-art. 820, 2de reg. 300, 3de reg. 325 man, reg. rijd. art. 90 en corps pontonn. 60 man. De provincie Zuid-Holland zal een contingent van 2049 man moeten leveren, waarvan 190 voor het reg. gren. en jagers, 435 voor het 3de reg., 885 voor het 4de en 200 voor het 6de reg. inf., 60 man voor het lste reg. huz., 40 man voor het reg. veldart., 120 voor het lste, 80 voor het 2de reg. vesting-art., 60 man voor het reg. rijd.-art., 20 man voor het corps pontonniers en 19 man voor bet bataljon mineurs en sappeurs, Zijn wij wil ingelicht, dan heeft de heer Con rad het directeurschap voor de publieke werken van de hand gewezen, ouidat hij geen zekerheid had, dat, bij de aanneming der betrekking, hij in staatsdienst kon blijven, natuurlijk op non-activi teit, zooals dit o. a. aan den ingenieur Dirks bij diens optreden bij de Kanaalmaatschappij is ver gund. Het gevolg van die non-activiteit is deze, dat de ambtenaar wederom, volgens zijn rang, tot andere staatsambten kan worden benoemd en recht op pensioen over den tusschentijd be houdt. De onzekerheid, of de nieuwe betrekking te Amsterdam den titularis zóo zeer zal mede- vallen, dat zij van blijvenden aard zal zijn, moet den heer Conrad hebben bewogen, aan die on zekere kansen niet zijn vaste positie als staats ambtenaar op te offeren. Ook schijnt de, door ons uitdrukkelijk afgekeurde, bepaling van art. 12 der instructie (volgens welke de directeur-generaal geenerlei diensten voor andere personen of licha men mag verrichten) een hinderpaal te hebben opgeleverd. Wij vertrouwen, dat B. en W., bij het opmaken eener nieuwe voordracht, zoodanige inlichtingen zuüen inwinnen, als noodig zijn out nieuwe teleur- stelling te voorkomen, en desnoods een wijziging der instructie zullen voorstellen. (HM.) Men meldt aan het Handelsblad: In bet gesticht Heer-eu-Berg, nabij Haarlem, bevindt zich o. a. eene uitspanniug9zaal, met too- neel eu orkest, die ongeveer zeshonderd personen kan bevatten. Van tijd tot tijd wordt hier door de verpleegden zelveu of door kunstenaars van beroep 't een en ander ter verpoozing voorgedra gen. Dergelijke uitvoeringen, naar men ons me dedeelt, door de geneesheeren aanbevolen en ge regeld, worden steeds met de meeste belangstel ling cn oplettendheid bijgewoond. De verpleegden vinden er veel genoegeD in en geven, bij't einde der verschillende nummers, hunne goed- of af keuring te kennen. Dit geschiedt meestal met zoo veel gepastheid, lat vele bezoekers onzer openbare vermakelijkheden er een voorbeeld aan zouden kunnen nemen. Zoo had er gisteren eene uitvoe ring plaats, welwillend aangeboden, door de te dezer stede gevestigde zangvereeuiging: „Eintracht macht stark", ouder leiding van den heer L. A. Franse. Het programma ondervond den levendig- sten bijval; terwijl de geachte bestuurder der in richting, Dr. Everts, teu slotte in eenige welgeko zen woorden aan de Vereeniging zijn dank en hulde betuigde. Onzerzijds wenschen wij den „Gesangverein" geluk met den goeden uitslag. De gedachte toch, van zoo inisdeehlen natuurgeoooten eenige ge- noegeltjke oogenblikken verschaft te hebben, kan uiet anders dan in aangename herinnering voort leven. Z. M. beeft aan den voor den dienst in Oost- indië aangenomen soldaat A. H. E. Fascher, van het koloniaal werf-depot, de verguuniug verleend tot hel dragen van bet IJzeren Kruis 2de klasse, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. De luitenant ter-zee der 2de klasse J. van Her waarden, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Iudië, en vandaar, wegens langdurig ver blijf, den 27sten Februari jl. in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De plaatsingen van de luitenants-ter-zee der 2de klasse F. Zegers Veeckens, V. C. Dijckmeester en C. J. de Jong, van de beide eersten aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis en van den laatsten aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, worden ingetrokken en beschouwd als uiet te ziju geschi d, terwijl met den 16den Maart aanstaande worden geplaatst: aan boord van Zr. Ms. schroetstoomscbip Metalen Kruis, de luitenants-ter-zee der 2de klasse B. de Groot en C. J. de Jong, en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te iiellevoetsluis, de luitenants-ter-zee der 2de klasse D. Stolp en J. H. Strootman. BINNENLiAND. Amsterdam, 7 Maart. Uit Cbristiania wordt getelegrafeerd dat de Holi. post van 28 Februari of 1 Maart, die den 6deo dezer aldaar moest aan komen, verongelukt is. Door de Vereeniging tot bevordering van zelfstandig godsdienstig leven, alhier, is gisteren aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente ge zonden een protest tegen het besluit om de wee- zenbeurt van eene openbare in eene beslotene te veranderen. Hoe groot is de watervlakte, benoodigd voor de wekelijksche veilingen van den houthandel P Over deze vraag, waarvan de beantwoording noo dig is in verband met de onderbaudelingen met de Kanaalmaatschappij gevoerd over den aanleg van een houthaven, was door het Gemeentebe stuur het advies gevraagd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. In hare open bare vergadering van gisteravond behandelde de Kamer het rapport, te dier zake door den beer H. E. van Gelder uitgebracht, waarvan de con clusie strekte om, als het gevoelen der Kamer aan B. en W. mede te deelen dat ongeveer 40 hectaren vereischt worden. Met algemeene stemmen werd ten slotte aan genomen een voorstel om zich zoo spoedig mogelijk tot den Raad te wenden met een adres, ten einde aan te dringen op voorziening in den allertreurig- sten toestand waarin thans, tot groot nadeel voor de scheepvaart, de haven alhier verkeert tenge volge van den lagen waterstand. Den Haas, 8 Maart. Gisteren stonden voor bet Hof terecht 1*. de gebroeders C. en J. B., bouw knechten onder Woubrugge, die eenigszins opge wonden zijDde, in den avond van den 7 December jl., bij een horlogemaker op de Botermarkt te Leiden, onder voorwendsel een horloge te willen koopen, een klokje met zich namen en het later in den avond aan een anderen horlogemaker voor f 2.50 verkochten. Beide beschuldigden er kenden, de eerste dat hij den diefstal heeft ge pleegd en de tweede, dat hij het gestolen voor werp ten hunnen voordeele heeft verkocht. Adv.- Gen. Mr. van Maaueu eischte eene veroordeeling voor beiden van 3 maanden tot 5 jaren. Mr. de Geus uit Leiden conclueerde tot vrijspraak, daar z. i. het wettig bewijs niet was geleverd. Het Hof deed nog heden uitspraak en veroordeelde G. en J. B., ieder tot 3 maandeu eenzame op sluiting. 2°. C. T. W., oud 29 jaren, sjouwer van beroep, beschuldigd van in den nacht van 16 October jl. van het vaartuig Maim no. 3, destijds liggende in de Leuvehaven te Rotterdam, twee trossen touw ter waarde van 16 le hebben ontvreemd. Niet tegenstaande de ontkentenis van besch. geloofde Mr. van Maauen, dat de schuld voldoende ten processe was gebleken en requireerde bij ver oordeeling tot gevangenisstraf van minstens 3 maandeu en hoogstens 5 jaren. Daar slechts éen getuige den bescb. als verkooper van bet touw herkende, imende de verdediger Mr. Rueb, dat het wettig bewijs niet was geleverd en verzocht besch. vrijspraak. En 3°. de 25jarige arbeidster A. G. uit Oud- Beierland, die op 8 Januari een goed gesloten woning, onder Heinenoord, wist binnen te drin gen en toen, nadat zij met een mes, dat zij bij zich had, een kabinet had opengebroken, zich een aantal gouden en zilveren voorwerpen toe eigende, die zij met het doel, om ze later te ver- koopeo, op een akker verborg, maar toen de veld wachter onderzoek kwam doen, ze hem aanwees. Met aanneming van verzachtende omstandighe den eisebte adv..gen. Mr. van Maanen hare ver oordeeling lot gevangenisstraf van zes maanden tot vijf jaren. Mr. van Roijen verzocht tot toepas sing eener lichte straf. Besch. zelve wenschte, om over haar misdrijf te kunnen nadenken, eenzaam te worden opgesloten. In de beide laatste zaken heden uitspraak. De Beiersobe schippersknecht J. S., die eer gisteren voor het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland terechtstond, is gisteren aan de hein ten laste gelegde drie diefstallen bij nacht op bewoonde schepen schuldig verklaard en uiet aanneming van verzachtende omstandigheden tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. In plaats van wijlen den heer J. F. baron van Zuylen van Nijevelt, is tot secretaris der Algemeene (conservatieve) Kiesvereeniging in Nederland verkozen de heer J. C. van der üuder- meulen. Dordrecht, 7 Maart. Gisteravond werd alhier in het lokaal van den heer van der Horst eeoe openbare vergadering gehouden van de Evangeli sche maatschappij tot bevordering van waarheid en godzaligheid onder Roomsch-Katboliekeu. De .president der afdeeling Dordrecht, Ds. Keller van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1