Z. M. de KoDing heeft bij besluit van 7 Febr. jl. de formatie van het personeel van de artille rie stapel- en constructie magazijnen te rekenen van 1 Aprtl a. s. vermeerderd met één machi nist op een jaarlijksch tractement van ƒ900, en maximum vau ƒ1000. Bij Kon. besluit van 12 Februari 11. is het personeel der militaire administratie gereorgani seerd. Bet personeel der militaire intendanten is vermeerderd met twee onder-intendanten der 2de klasse (kapiteins) waardoor die klasse van het corps zal bestaan uit 8 officieren waarvan de vier oudsten het tractement ad. ƒ1800 en de vier jongsten ad 1600 's jaars zullen genieten. De Minister van Binnenl. Zaken heeft onder dagieekening van 26 Februari jl. de volgende circulaire aan de Commissarissen des Konings in de provinciën gericht: De uitvoering van mijne circulaire van den 6den December 1872, waaraan ik mij blijf ge dragen, geeft inij aauleiding u te verzoeken het navolgende ooitrent de opvatting der wet van den 25sfen Januari 1817 (Stbl. n°. 6) regelende het copierecht van letter- en kunstwerken, aan de gemeentebesturen in uw gewest te willen mede- deeleu. Die wet vestigt een exceptioneel recht ten be hoeve van schrijvers, uitgevers en drukkers van letter- en kunstwerken. Zij beschermt, letterkun dige en kunsteigendom onder uitdrukkelijke voor waarde, dat belanghebbenden de daartoe voor geschreven formaliteiten, welke geenerlei afwij king noch uitbreiding toelaten en dus letterlijk zijn op te volgen, in hun belang nauwkeurig ver vullen. Dit geldt zoowel voor vertalingen van Buitenlandsche. letter- en kunstwerken, als voor die van Nederlandscheu oorsprong zijn. De inzenders hebben vooral te zorgen dal al wat gedrukt en geschreven moet worden op den titel van een der drie exemplaren, welke zij aan bieden aan het gemeentebestuur hunner woon plaats, voor of gelijktijdig met de uitgave, met zorg behandeld worde. Ook de tijd der iulevering mag niet worden veronachtzaamd. Verzuimen belanghebbenden de stipte inachtneming vau de wet, zij zullen de ge volgen aan zich zeiven te wijten hebben. Opdat zij niet door afgifte van door burgemees ter en wethouders onderteekende repus, waarop vermeld wordt dat zij aan de wet voldaan heb ben, in dwaling worden gebracht, zullen ook deze moeten toezien of aan alle eischen der wet door de inzenders vau boek- en kunstwerken in allen deele voldaan is, en die refus eerst mogen af geven nadat zij zich overtuigd hebben van zorg vuldige inachtneming van al hare voorschriften. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de Grondslagen tot vestiging eener Nederlaudsche Maalschappij voor Tuinbouw e-i Plantkunde, aan genomen in eene vergadering van belangstellen den, den 17den December 1872 in den Haag ge houden. Het doel dezer Maalschappij is het vormen van een zedelijk lichaam, bestemd om al, wat ter eere en ten nutte van Tuinbouw en Plantkunde in Nederland en in de overzeesche bezittingen strek ken kan, te behartigen en te behandelen. Voor de aldaar reeds bestaande vereenigingen, die in gelijke richting werkzaam zijn, sielt zijde gelegenheid open, zich bij haar aan te sluiten of met haar samen le werken. De middelen, waardoor de Maatschappij haar doel tracht te bereiken, zijn hoofdzakelijk de vol- De werkzaamheden der Afdeelingen, welke door deze gekozen en geregeld worden, overeen komstig plaatselijke gesteldheid; het vestigen van vaste eommissiën van raadgeving het uitloven van premiënhet houden van tentoonstellingen het houden vau bijeenkomsten of congressen; het bevorderen van voordrachten het ondersteunen van onderwijshet uitgeven en verspreiden van geschriften; het uitschrijven van prijsvragen; het ondersteunen van proeven het erkennen van de verdiensten van werklieden en het verbeteren van hunnen toestandhet richten van verzoeken en vertoógen tot de Plaatselijke of Gewestelijke regeering en besturen, of wel, tot de Hooge re geering en de Volksvertegenwoordiging. Opdat de nieuvt e Maatschappij ki achtig optrede, wordt vereischt, dat veler medewerking en goede wenken invloed uitoefenen op de vaststelling der definitieve Statuten en op de keuze vau het Hoofd bestuur, waartoe in den loop van dit jaar, ver moedelijk te Amsterdam, de gelegenheid zal wor den aangeboden. Hiertoe is noodig het toetreden van velen tot het lidmaatschap; het tot stand kouten van plaat selijke afdeelingen en eindelijk het aansluiten van alle reeds bestaande vereenigingen, op dit gebied werkzaam, opdat er éen centraalpunt zij, waarin die allen de gelegenheid tot ontmoeting vinden kunnen. Zoo zal er een bond kunnen ontstaan, naar welks vestiging reeds jaren lang gewenscht werd en waarvan goede vruchten verwacht mogen worden, ten voordeele van industiie, handel en wetenschap. De heeren J. H. Krelage, Voorz. (Haarlem) Dr. D. J. Coster. Onder-voorz (Amsterdam); Mr. D. A Koenen, Secre'aris Penningmeester (Wete ringschans, Blid 159, te Amsterdam)C. Glijm, (Utrecht); K. J. W. Ottolander, (Boskoop); Joh. van Zoest, (Arnhem); F. C. B. VV. Michell, (den Haag), leden van het Comité, stellen zich per soonlijk bereid tot het geven van alle verlangde inlichtingen. Het dezer dagen door verschilleude dagbladen tnedege leelde, omtrent den weusch vau Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, om niet in aan merking te komen voor de hei rek king van groot meester-nationaal der orde van vrijmetselaren in Nederland, schijnt van alle grond ontbloot. Naar men ons verzekert zal Z. K. H. eerstdaags ge noemde betrekking aanvaarden. (Mi/.) Voor een paar dagen is te Varsseveld geweest de heer Louis Bouillon, civiel ingenieur te Parijs, die namens den heer Ouwtluud aldaar vuorloo- pige opnemingen en terreinverkenning!. u heeft gedaan, ten dienste van den ontworpen spoorweg RotterdamArnhemMunster. Deze zal de Maas, Lek en Rijn volgen tot Arnhem, om bij Velp of Steeg den lJsel over te gaan, voorts langs Doe- tinchem, Varsseveld, Aalten, Bredevoort en Win terswijk, verder in de richting van Siidlohn naar Duitschland. Reeds iu de volgende maand zou deze belangrijke nieuwe spoorweglijn worden uitgebakend. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal morgen uiel plaats hebben. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeliug voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 12deu Maart 1878, des voormid dags te elf uren. Z. M. hoeft den 2deu luitenaut R. O. Aitton, van het 1ste regiment intanlerie, in rang en an- cieoneteit overgeplaatst bij het wapen der infan terie van het leger in Nederlandsch-indië. BlNrNENLA,iVI). Amsterdam, 6 Maart. Een twintigtal firma's hier ter slede, die belang hebben bij de scheep vaart en eigenaars en bestuurders zijn van kost bare indu8trieele inrichtingen op Kattenburg, Wit- tenburg, Oostenburg en den Kadtjk laugs de Nieuwe Vaart, hebben een adres aan B. en W. gezonden, waarin zij aandringen op maatregelen in het belang der scheepvaart aldaar, in vei band met de werken van liet Noordzeekanaal en de spoorwegverbindingen. Texel, 5 Maart. Niet ver van de plaats, waar in de vorige week het lijk van den verongelukten schipper Drijver aanspoelde, kwam eergisteren ook het lijk van een der knechts aandrijven. De derde bij dit ongeval omgekomen persoon wordt nog steeds vermist. Het mosselschuitje heeft men gelicht en achter Oost gebracht; 'tvaartuigje had oogenschijntijk niets geleden. Voor de weduwe van bewusteo schipper, die met 4 hulpbehoevende kinderen een niet zeer schitterende toekomst zou tegemoet gaaD, wordt zeer veel gedaan. Een rederijkersgezelschap alhier zal tot dat doel een voorstelling geven; de Burgersocieteit heeft een verloting georganiseerd, terwijl van een lid der sociëteit Neptunus ten voordeele der weduwe een dichtstukje het licht zal zien. Er is hier een gerucht iu omloop, dat bin nen kort een detachement van 40 militairen in het fort De Schans zal gelegd worden. Het doel waarom die militairen hier zullen arnveeren, moet met het maken van torpedo's in verband staan. Den Haag, 6 Maart. Het Japansch gezantschap zal op zijn reis naar Berlijn begeleid worden door den secretaris der keizerlijke hofhouding te Ber lijn, den heer A. Kanzki, die reeds hier ter stede is aangekomen en aan het hotel Paulei afgestapt en bij de gezanten zijne opwachting heeft gemaakt om hen met het doel zijner komst bekeud te maken. Het viertal Rotterdamsche jongens, dat zich op een valschelijk vervaardigd en onderteekend briefje vier zijden paraplu's wist te verschaffen, zijn, bij arrest van het prov. gerechtshof in Zuid- Hollaud van hedeu, aan het hun ten laste gelegde schuldig verklaard en met aanneming van ver zachtende omstandighedeu, veroordeeld: J. U., A. J. B. en J. M. tot achtien maanden gevange nisstraf beuevens elk eene geldboete vau ƒ50. Ten aanzien van C. H. heeft het hof geoordeeld, dat hij met oordeel des onderscheids had gehandeld en hem 15 maauden opsluiting in een verbeter huis opgelegd. Vervolgens heeft het hof uitspraak gedaan in de zaak van den Amsterdauischen colporteur J. K., die zich bij twee boekhandelaars te dezer stede colportage-loon liet uitbetalen voor iuleeke- ningen op boekwerken, welke aauvragen beschul digde echter zelf had geschreven eu uiet de namen van aanzienlijke ingezeteuen alhier onderteekeud. Het hof heeft den colporteur schuldig verklaard aan valscbheid iu vijf onderhandscbe geschriften, door het versieren vau verbiuleuisseu en liet na maken daarvan. Hij is veroord cll tot 5 jaren tuchthuisstraf rn betaling van 10 geldboeten i an 50. Daarna.stond terecht de schippersknecht Jacob Sinr, uit Fi iiisenheim in Beieren, beschuldigd van drie dielstallen bij nacht up bewoonde schepen. Laatstelijk zonder vaste woonplaats zijnde, bevond hij zich in den nacht van 4 tot 5 Januari te Rotter dam en bezocht de toen aldaar uau den wal lig gende 6chepeu, Duitschland, Petranella, en Niederrijn n°. 4, ging de vooronders binueu en ouivieemdde uit het eerste eeu uantal kleedingstukken ter waarde van 40 en uit de beide andereu een zilveren horloge. Nog iu het bezit zijnde van eeu der horloges, werd hij gearresteerd. De overige gestolen zaken had bij reeds ten zijnen vooideele verkocht. Adv.-gen. Mr. Terpstra requireerde ver- oordeeling van den besch. tot minstens 5 en hoog stens 10 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, Mr. Pape, zonder de misdaden te vergoelijken, meende dat deze het gevolg waren van eeu samenloop van omstandigheden. Zonder geld en kleediug en vervolgd door den honger en geen uitkomst ziende, is besch. tot het plegen van de diefstallen geko men en is hij op een weg geraakt, dien hij niet gewoon was te bewandelen. Wijzende op het gering nadeel en den jeugdigen leeftijd van zijn cliënt, hoopte pleiter, dat het hof geen crimineele, maar een correctioneele straf zou opleggen en dat dan de zoo heilzame celslraf op besch. zou worden toegepast. Het hof zul morgenochtend uitspraak doen. Aan het gebouw van het provinciaal be stuur alhier, werd heden door de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plas sen in Schieland, beoosten Rotterdam, herbesteed het leveren van voorwerpen van gesmeed en ge goten ijzer, sta d, koper en metaal, benevens het verstrekken van smeden en andere werklieden tot het doen van herstellingen aan de stoomgemalen teu dienste van de droogmaking, gedurende het jaar 1873. Van de twee voor deze herbesteding ingekomen biljetten was het minste dat van de heeren Christi Nolet en de Kuyper te Delfshaven, voor 18 pOt. beneden den lariefsprijs. Gistermorgen zijn voor het Provinciaal Ge rechtshof van Zuid-Holland de pleidooien gevoerd in eene zaak die voor de bewoners ouzer zee plaatsen van veel belang is. In 1860 is in het Brouwershavensche zeegat gezonken het barkschip Willem lil, aan boord hebbende eene lading kope ren duiten. Behalve het wrak was bij publieke acte aan v. d. T. verkocht het uitsluitend recht om de lading te bergen. Tien jaren na de zeeramp worden door zekeren van B. eenige duiten opge haald eu op die plaats wordt door hem een plaDk aan een ketting als boei geplaatst. V. d. T. daar door verwittigd dat de lange jaren, door zand- schuivingeu onder den bodem geraakte lading we der bloot was gekomen, deed oogenblikkelijk on derzoek en bracht 15U kisten duiten boven. Dit werd door van B, beschouwd als te zijn eene onrechtmatige duad, als zijnde belemmering in de uitoefening van een wettig bedrijf, daar de boei door hem gesteld moet subintreeren voor tegen woordigheid in persoon. Die actie werd door de Brielsche rechtbank ontzegd en thans in appel behandeld voor den appellant door Mr. A. Teix- eira de Mattos en voor den geintimeerde door Mr. P. W. A. Cort v. d. Liuden. Het hol zal uitspraak doen 16 April. Ter Algemeene Vergadering van de Veree- oiging van eu voor Nederlaudsche Industrieelen gisteren alhier gehouden, is na installatie der her benoemde of nieuwbenoemde bewindsleden ver slag uitgebracht door den secretaris, de rekening 187273 en begrootiug 187374 vastgesteld, eu aan het Bewind opgedragen om alsnog te voor zien iu de vacatureu ontstaan door het niet aan vaarden huun i benoeming door de heeren J. J. Reijnes te Haarleui en A. de Bruijn te Zeven bergen. Vervolgens had er een zeer levendige gedach- teuwisseliug plaats over de op do beschr jvings- biljetten aan de orde gestelde onderwerpiog van bespreking te weten: De onvervulde regeermgs- belolieu jegens de nationale nijvei beid; het aan deel der nijverheid aan maatregelen van wetge ving of algeuieeu bestuur, rakende de zekerheid vau haar bestaande vereisebten van den kiezer, naar aanleiding der aanhangige wetsvoordracht betreffende den census, beoordeeld van den kant der nijverheid Dj vergadering besloot eenparig tot indteuing van een adres aan de Staten-Generaal, strekkende tot ondersteuning van het aanhangige wetsont werp tot wijziging van de census, doch met den wenscb, dat tevens de bepaling uit de kieswet moge wegvallen, ingevolge de leden vaD deTweede Kamer in werkelijkheid zijn vertegenwoordigers van eeu kiesdistrict, en slechts in naam vertegen woordigers van het geheele Nederlaudsche volk. Met andere woorden: de Vereeniging weuscht dat er een einde kome aau dc miskenning van het recht der minderheid, op welk gebied ook. De vergadering achtte voorts de landverhuizing (het laatste onderwerp van bespreking) een na deel voor de nijverheid eu wijdde teu slotte hare uandaebt aan de haar voorgedragen middelen tot er sn sr, elij D eei aai ad, I HU et eo i vestiging eener merkt voor eene regelmatige teering van industneeie waarden. Delft, 6 Maart. De Kamer van Koophande' alhier heeft een adres geiicht aau den Miuisto van Justitie, ter ondersteuning van den wenscl tot wederinvoering van rechtbanken van koop. handel. Moordrecht, 6 Maart. Op het verzoek van den heer J. B. Snellen alhier, is de Koninklijke be williging verleend tot oprichting van de naam- looze vennootschap „Maatschappij voor Landout ginning", te vestigen te Apeldoorn. Zij heelt tei, doel de ontginning van woeste nog niet in col. tuur gebrachte gronden in Nederland. Dnarenbo ven kan de vennootschap te allen tijde hare werk zaamheden u tstrekken tot dei. koop en verkoop huur en verhuur van andere vaste goederen, dat de hierboven bedoelde gronden, alsmede tot het uitoefenen van het landbouwbedrijf en daarmede verwante lakken van nijverheid, lot de vee-, vo gel- en vischteelt, het verhuren van landbouw- werktuigen, het exploiteeren van mijnen, kiezel- kalk- of steengroeven, zanderijen en veenderijen, het droogmaken van plassen of meren, inpolde ringen van schorren, kwelders of uiterwaarden, den aanleg van buitenplaatsen, vaarten, kauaei en wegén, het transportwezen eu den handel it inlaudsch hout, in pand- of hypotheekbrieven en in aandeden in industrieele ondernemingen op het gebied van den landbouw. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van negenenne gentig jaren. Hi t maatschappelijk kapitaal wordt vastgesteld op 250,000, verdeeld in aandeelen, elk van 100, welk kapitaal is geplaatst. Iftrecbt, 6 Maart. De outruiniing van de per- ceelen over de Maliebaan, het voormalig buiten goed Schoonoord, heelt met 1 Maart jl. plaats ge- hud; alsnu zal binnen korten tijd door de gemeente worden overgegaan tot den aanleg van eene straat aldaar, die naar hel station van den Oosterspoor weg zal leiden. Naar men verneemt, is door deü minister van oorlóg bepaald, dat in de maauden Juli tot September practische oefeningen door dereg. ves- uug-ari. iu het Zeister kamp nabij Soesterberg zullen gehouden worden. Naar meo verneemt, is de levering van 93ne paarden voor hel alhier in garnizoen liggendeire detachement veid-artillerie, waarvan de inschrij-iat ver was de heer Holtman, uit Hannover, voor ƒ578:05 per puard, aau dezen aannemer uiet gegund. tar Eergisteren, gisteren en heden beeft men mei de tweede stuombrandspuit, welke van wegebtr het gemeentel estuur alhier is aangeschaft, op drie velschillende punten binnen deze gemeeuteproe ven genomen, die volkomen aan het doel beat- woordden. Zij diendeu voornamelijk tot het be-' proeven der machine en tot oefening der man- schappen. Voor dit laatste doel zullen de oefenin gen gedurig worden herhaald, ten einde men bij uacht ook even vlug eu zeker als bij dag zal kun neu werken. Morgenavond zal iu de zaal op het Munster- kerkhof alhier eene openbare samenkomst plaats hebben, ter bespreking van de oprichting vau een seminarie nabij Batavia, tot opleiding van in Ian i- 8che zend hogen. De heer J. Berkhof, zendeling- leeraar van Depok, zal als spreker optreden. (ft ft; Zwolle, 6 Maart. De chef van het goederen- vei voer op den Gentraalspoorweg is naar Londen Ets verirokken om uiet de aldaar gevestigde stoom bootmaatschappijen overeenkomsten te sluiten tc| het direct vervoer van vee, boter, eoz. van Zwollt' O'er Utrecht en Rotterdam, tegen een vermindert N tarief. Voor den handel is het zeer wenschelijk, dat die overeenkomsten tot stand komen, iu welk geval goederen eu vee, die des Vrijdag avonds na uflotip der markt alhier nog geladen worden, des Maandag morgens op de Loudeusche uiarkt kuuneu zijn. Ook andere agenten trachten in hel Noorden maatregelen te trefleu om het aldaar verhandelde vee over den Centraalspoorweg naar Londen te vervoeren. Deventer, 6 Maart. Hedenmorgen bij het aan breken van den dag werden op het Pothoofd, bij I de barrière aan den IJselkant, eenige kleeding-1 stukken gevoudeu. Bij onderzoek bleek, dat zijl behoorden aau een ingezeten dezer gemeente, den I heer G. V., die zich in den afgeloopen nacht, nal zich ontkleed te hebben, waarschijnlijk verdron ken heeft. De ongelukkige, bij wien men iu deuNst laatsten tijd sporen van verstandsverbijstering!*! meeut ontdekt te hebben, laat eene weduwe mei acht kinderen, waarvan het jongste nog geen 14 jaar is, onverzorgd achter. Zijn lijk is nog met gevonden. Groningen, 6 Maart. Naar men hier algemeet verzekert zal Dr. J. A. Wijnne, rector aan bet stedelijk gymnasium alhier, worden benoemd tot opvolger vau den hoogleeraar Rovers te Utrecht. GEMENGD NIEUWS. J. H. C. schrijft in liet Handelsblad het volgende over La UrapholoyicVoor eeuigen tijd werd in de dagbladen eene wetenschappelijke methode vermeld, genaamd Graphologie, die, uit het schrift der meuschen, hun karakter eo vermogens, op intellectueel en zedelijk gebied, vermag te ont-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2