»efe- v&l uit-| per- Dc ling dec pu-l POl-l 'au de er ne indee is gearresteerd. Het is te hopen dat de irzoeoingsgezinde politiek, die bij de overdracht tot het einde van 1872 gevolgd werd, niet zal worden. Uit Cardiff wordt gemeld, dat de werklie den aan eenige ijzerfabrieken in Zuid-Wales zich hebben onderworpen aan de gestelde voorwaar den en het werk hervat. In de zitting van het Lagerhuis van jl. Dins- dj» gaf de onder-secretaris van liet depaitement ,co koloniën op eene interpellatie de volgende lichtingen omtrent het voorgevallene aan de Gambia. Den 15den Februari had de regeering d een op de Gambia handeldrijvend buis te nden het bericht ontvangen dat de Mohamme- Jssnsche stammen van Combo de naburige hei- osche stammen hadden verslagen en een aan- j in den zin hadden op de nederzettingen aan de Gambia, waarheen velen der vijanden de wijk zoomen hadden. Den 19den dezer was er eene t helFjepecbe ontvangen van den administrateur der del jtitiche bezittingen op Afrika's Westkust, waarin ver.lH|e[e en nog meer volledige berichten waren bterBltedegedeeld, waaruit bleek dat men, zoowel door Je aanwezige Britsche oorlogschepen als door ijj door den Franschen gouverneur van Senegal iter beschikking der autoriteiten gesteld Fransch irlogscbip, te Bathurst, de hoofdplaats der Brit se onderzettingen aan de Gambia, een genoeg- aie macht beschikbaar had om aan alle gebeur lijkheden het hoofd te bieden. fn het Hoogerhuis deelde lord Houghton iüsdag mede dat hij de op den 6den Maart lastgestelde eerste lezing van het door hem ter ifel gebrachte wetsontwerp tot afschaffing van iet verbod van het huwelijk eens weduwnaars iet de zuster zijner overledene vrouw zou uit tellen tot den 13den Maart. Op de vraag van den markies van Batb of de voorsteller der wet zich wel overtuigd had dat de geestelijke lords, de aartsbisschoppen en bisschoppen, op dien dag ,n de discussie zouden kunnen deelnemen, daar ij meende dat de behandeling dier wet gedu- ■eode de vasten hun zeer ongelegen zou komen, antwoordde lord Houghton dat hij zeer gaarne letten zou op de weuschen en meeningen der bis schoppen waar het geestelijke en kerkelijke zaken gold, doch dat de orde van werkzaamheden van het Hoogerhuis niet behoorde geregeld te wor- en uitsluitend naar het goedvinden van eene iekere klasse van zijne leden. Hij voegde daarbij en protest tegen de meeeuing alsof de aanne- ning of verwerping van de hangende bill alleen ilhSDgen zou van het advies der bisschoppen. Dnitschland. De Kreuz-Zeilung bevestigt het gerucht, dat kei- ter Wilhelm en keizer Alexander voornemens tijn tijdens de tentoonstelling Weenen te bezoe- ten, maar dat de drie monarchen te voren te Sl.-Petersburg zouden bijeenkomen, daarvan is d welonderrichte kringen niets bekeud. Het huis van afgevaardigden hield gisteren le tweede beraadslaging over de wijziging van irtt. 15 en 18 der grondwet. De tweede lezing werd met grooter meerderheid dan de eerste joedgekeurd de derde zal morgen plaats hebben. De Reichs Anzeiger deelt een besluit des Kei lers, dd. 24 dezer, mede, dat de 2de alinea van tri. 28 der Rijksgrondwet is opgeheven, volgens welke bij stemming over aangelegenheden, die tiet het geheele Rijk betreffen, slechts de stem men van die leden worden geteld, die in de Staten zijn gekozen, welke bij die aangelegen- eid betrokken zijn. In hetzelfde blad wordt eene Keizerlijke verordening van 26 Februari openbaar gemaakt, waarbij de Duitsche Rijksdag tegen den 12den Maart en niet, zooals gemeld is, den lOden te tl Berlijn bijeengeroepen wordt. itU De speciale commissie van enquête betref- ifeode de spoorwegconcessiën heeft zich volgens ,de Spen. Zeit. den 25slen dezer gecoustitueerd. Het betrekking tot de door haar te behandelen aangelegenheid, en ter wederlegging van geruch ten betreffende de zienswijze van den rijkskan selier daaromtrent, bericht de officieuse Nordd. Hg. Zeit i/In de zeer gegronde overtuiging, dat de be langen van het publiek voor de alleenheerschappij van eenige weinige groote maatschappijen bevei- igd moeten worden, en dat daarom eene mede dinging van spoorwegen noodig is, deelt de vorige president-minister geheel en al met de meerder heid van het staatsministerie. Sedert jaren was de meerderheid der ministers er tegen dat de gewichtige aangelegenheid der spoorweg-concessiën uitsluitend aan het ministerie van koophandel werd overgelaten. Thans hebben, naar wij vernemen, op voorstel van vorst Bismarck, de gezamenlijke minsters, die van koophandel daaronder begrepen, zich vereenigd ten gunste der aanneming van het be ginsel, dat alle quaestiën omtrent spoorwegcon cessiën voortaan door besluiten van het staats ministerie beslist moeten worden." Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft Dinsdag, bij de beraadslaging over de be grooting van eeredienst, onderwijs enz., met 154 tegen 123 stemmen een voorstel aangenomen om hij de regeeriug aan te dringen op de indiening van een ontwerp van wet tot afschaffing van de nog altijd bestaande academische jurisdictie. Oostenr.-Hong. Monarchie. Bij een Keizerlijk patent van 23 dezer is be paald, dat in Vorarlberg zoogenaamde rechtstreek- sche uoodverkiezingen moeten plaats hebben. Deze maatregel is genomen, ten einde die provincie, wier door den Landdag naar den Rijksraad af gevaardigde leden verklaard hebben aan de werk zaamheden des Rijksraads geen deel te mogen nemen, bij de verkiezingen voor de delegatie niet geheel onvertegeuwoordigd zou blijven. Aangaande den stand der betrekkingen der Polen tot de regeering bericht de Neue Freie Presse van 24 Februari: „Wat wij sedert weken voor speld hadden is thans een door den stadhouder van Gallicië officieel bevestigd feit. De Poolsche club heeft de voorstellen, door de regeeriug gedaan om tot een vergelijk te komen, verworpen, en wel niettegenstaande de regeering in hare concessiën steeds verder gegaan was. De laatste door den club gedane vordering was, dat het vergelijk vooraf door de beide Huizen des Rijksdags aangenomen en dan eerst de kieshervorming in behandeling gebracht zou worden. Dit eischen van het onmo gelijke, neerkomende op een ten eenenmale prijs geven van de kieshervorming, bewijst dat de Polen geen vergelijk willen. Zij hebben niet eens den schijn van verzoeningsgezindheid gered, maar de geheele schuld van het mislukken der onderhande lingen op zich genomen. Bij de tweede lezing dei- ontwerpen betreffende de kieshervorming zullen zij volgens hunne verklaring den rijksraad ver laten, maar aan de verkiezingen voor de delegatie willen zij deel nemen. Wij hopen dat de president van het Huis van Afgevaardigden op zijn vroeger voornemen zal terugkomen en de verkiezing voor de delegatie niet vóór de beraadslaging over de kieshervorming aan de orde stellen. Door bij zijn eerste plan te blijven zou hij de Polen recht streeks in de hand werken eu eene zonde jegens den Staat eu de constitutioueele partij begaan." Spanje. Er heerscht eene volmaakte orde in Madrid, Barcelona en in alle provinciën met uitzondering van die punten, waar zich Carlistische benden bevinden. De Maarschalken Serrano en Concha en bijna alle generaals, die te Madrid verblijf houden, hebben plechtig beloofd de Republiek te dienen. Blijkens de correspondentiën uit Madrid in de Engelsche en Duitsche bladen was de jong ste krisis in Spanje een gevolg van den eisch der republikeinsche partij dat er een homogeen re- publikeinsch ministerie zou optreden en dat de radicale elementen, vooral de vier ministers welke na 11 Februari hunne portefeuille behouden had den, Cordova, Echagaray, Becerra en Berenger, uit het kabinet zouden worden verwijderd. De betuigingen der ministers, dat sedert de uitroe ping vau de republiek en republikeinsche en de radicale partijen tot één partij waren samenge smolten, waren met bij machte om de warme republikeinen met deze verdeeling van het gezag te verzoenen. „Er dreigt een groot gevaar", zoo schrijlt een correspondent van de Times den 22sten dezer, „Castelars welbespraaktheid kan de stem van anderen niet smoren, en een groot gedeelte der republikeinen in alle oorden des lands doet den kreet reeds hoorende republiek voor de republikeinen I geen voormalige monarchen in het bestuur! Waarschijnlijk zal een verandering in de regeering noodig zijn, welker radicale leden door republikeinen van zuiver bloed vervangen zullen moeten worden." Aangaaude de werkzaamheid der nieuwe re geering meldt de correspondent vao de Kölnische Zeitung dat er gewichtige besluiten ten aanzien van het krijgswezen genomen zijnde con scriptie is afgeschaft, en het staande leger sa mengesteld uit alle voor den krijgsdienst ge schikte mannen van 19 tot 40 jaren, terwijl de reserve uit mannen van hoogeren leeftijd be staat. Verder is de regeering bevoegd door een een voudig decreet het leger te mobiliseren. In zijn verslag van de verrichtingen der Cor tes maakt hij ook melding van een interpellatie ian den markies de Sardoval, waarbij aan de regeeriug de vraag werd gesteld of zij voorne mens was de verplichtingen te vervullen door vroegere regeeringen tegenover de schuldeischers van den Staat op zich genomen, eene vraag waar toe aanleiding bestond in de verklaringen van den tegeuwoordigen minister van binnenlandsche zaken Piy-Margall, die bij de beraadslaging over de jongste financieele wetten namens de republi keinsche partij gezegd had dat zij, eenmaal aan het bestuur komende, de door vroegere regee ringen gesloten overeenkomsten niet zou erken nen. De minister van financiën Echagaray had op die interpellatie het volgende antwoord ge geven „Ik zal de gestelde vraag met duidelijkheid be antwoorden. Het Spanje van heden is het Spanje van gisteren. De eer der Spaansche natie blijft ongeschonden, en zij zal hare verplichtingen met waardigheid nakomen. Niemand heeft grooter be lang bij de handhaving van het crediet des lands dan de republiek. De Republiek is de laatste red dingsplank van de liberale partij, en daarop zal zij zich weten te redden. Ik kan aan den mar kies de Sardoval de verzekering geven datdeRe- geering der Republiek alle bestaande financieele schikkingen zal handhaven, omdat het recht de hoogste wet is der Spaansche Republiek. Degansche wereld, zoowel Spanjaarden als vreemdelingen mogen dit wel verstaan." TELEGRAMME IN. Plymouth, 27 Februari. Een aardbeving heeft San-Vincent verwoest. ïVcw-York, 27 Februari. De Minister Boutwell heeft besloten, tegen 1 Juni 50 in paats van 100 millioen dollars 5/20 Bonds ter rembouseering op te roepen, aangezien bij de inschrijving van de 5 pCtz. leening meer 5/20 j Bonds in ruil zijn aangeboden dan men verwachtte. Athene, 27 Februari. Officieel wordt het vol gende gemeld: De Laurium-quaeslie is geschikt. De maatschappij Serpieri, voorziende dat hare ongerechtvaardigde aauspraken ten slotte zouden mislukken, heeft alle mijugereedscbappen, fabrie ken en spoorwegen, benevens alle nog hangende mijnconcessiën, voor 12ti millioen drachmen ver kocht aan den in overleg met de regeering han delenden bankier Sijngros en'de Ottomanische bank in Konstantinopel. Lissabon, 27 Februari. De berichten uit Lo- ando melden, dat de rust aldaar is hersteld. Naar men verzekert, had de opstand geen staatkundige beteekenis. Er wordt hier geen sympathie voor de Spaan sche republiek aan den dag gelegd. New-York, 27 Februari. Het Huis der Ver tegenwoordigers heeft, met eene groote meerder heid van stemmen, hel voorstel aangenomen, strekkende om de heeren Ames en Brooks, leden van het Huis, te laken wegens hunne betrekking tot het Crédit Mobilier. Waarschijnlijk zal bet Huis hetzelfde besluit uemen tegenover andere zijner leden. Te Boston heeft een brand gewoed waarbij drie menschen zijn omgekomen en zeven gewond. Men vreest, dat nog meer lijken onder de puin- hoopen zullen gevonden worden. Constanz, 27 Februari. Op de weigering van den pastoor der Augustinerkerk, om zich te on derwerpen aan de voorschriften van het districts- bestuur, betreffende het gebruik van dat kerk gebouw, is het door genoemd bestuur in bezit genomen en zal tot uitsluitend gebruik der oud- Katholieken worden aangewezen tot zoolang de pasioor zich aan de bedoelde voorschriften heeft onderworpen. Morgen zal prof. Michelis er den eersten oud-Katholieken eeredienst viereu. Kopenhagen, 27 Februari. De commissie van het Folkething heeft met eenparigheid van stem men de aanneming der Scandinavische munt- conveutie aangeraden. De goedkeuring der con ventie door den Rijksdag mag derhalve tegemoet worden gezien. Londen, 27 Februari. In de heden door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Enfield, up de vraag van een der leden, geantwoord dat het geenszins in de bedoeling der Engelsche regee riug ligt om van Rusland de vaststelling te vragen van een grens, welke het, in de richting van de aangewezen intermediaire landstreek, niet zal overschrijden. Evenmin is de Britsche regee ring voornemens om te erkennen, dat eenig ge bied door Rusland zou kunnen worden gean nexeerd. Parijs, 27 Febr. De Temps treedt in een be schouwing van het memorandum van Oastelar, waarin wordt betoogd dat de uitroeping der Re publiek een gevolg was van de omstandigheden. De Spaansche Republiek, zegt de Temps onder anderen, kan in Europa geen fakkel van twee dracht zijn. De Vereenigde Staten en Zwitser land hebben de Republiek reeds erkend, en wij hebben recht te verwachten, dat ook de andere mogendheden dit voorbeeld zullen volgen. Petersburg, 28 Febr. De toebereidselen voor de Khiwa-expeditie worden voortgezet. Het be richt, dat van de expeditie was afgezien, uit hoofde de Khan van Khiwa in onderwerping was gekomen, is ongegrond. De officiëele erkenning der Spaansche Repu bliek door de mogendheden is verdaagd. Van de door Weenerbladen medegedeelda geruchten betreffende oproerige tooneelen in Ukraine, Podohë en Volhynië, is hier volstrekt niets bekend. Pcsth, 28 Febr. Het Lagerhuis henft het voor stel van Irangi aaogenomen, strekkende om bij de regeering aau te dringen op de spoedige in diening van een wetsontwerp op de godsdienst vrijheid en de invoering van het burgerlijk hu welijk. Beohtszaken. In de zitting der correctioneele rechtbank al hier zijn heden de volgende uitspraken gedaan. J. W. de G. te Leiden, wegens misbruik van vertrouwen, tot drie maanden cell. gev. en eene geldboete van f 13,50 of 2 dagen cell. gev. H. J. B. te Leiden, wegens misbruik van ver trouwen, tot een jaar cell. gev. en 5 geldboeten ieder van 112,50 of voor iedere geldboete twee dagen cell. gev. ken per 100 kg., tóX'; vliegend 41%; Mei 41; Sept., Oct., Nov., Dec. 41. Lijnolie op zes weken S9H; vliegend 38%; Maart, April, Mei 38%; Sept., Oct., Nov., Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11,14%. Koolzaad, April 406 Oct. 400. LAATSTE BERICHTEiV. (Per Telegraaf.) Den Haag, 28 Februari. Aan de Tweede Earner zijn de geloofsbrieven van den heer Moens ingezonden, waarover nader ge rapporteerd zal worden. Door den heer den Roo is een wetsvoorstel ingezonden ter herziening van de wet van 1851 op de bevordering, het ont slag en de pensioneering van officieren bij de landmacht. Tegen Maandag zij n eenige kleine ont werpen en conclusiën aan de orde gesteld. Amsterdam, 25 Februari. Het stoomschip Conrad, is van Port Saïd het Kanaal ingegaan 24 dezer 3 uren namiddag; te Suez aangekomen 26 dezer 8 uren voormiddagen onmiddellijk naar Batavia vertrokken. Max- Lrtbericli ten. Amsterdam, 28 Februari. Rogge, Maart 181 Mei 186, 187; October 194. Raapolie op zes we STATEN-GENEBAAL. Wijziging der Kieswet. Vervolg.) De commissie van Rapporteurs heeft nader in lichting gevraagd omtrent de volgende punten I. Ligt afschaffing of wijziging der patentbelas ting binnen een niet te ver verwijderd tijdsverloop in de plannen der Regeering? Zoo ja, zijn dan de bezwaren, in de afdeelingen en op bladz. 6, 6 en 10 van het verslag ontwikkeld tegen het denk beeld om de census-hervorming aan zoodanige wijziging in het belastingstelsel te doen vooraf gaan, niet gewichtig genoeg om de aandacht der Regeering opnieuw op dit punt te vestigen? Of is de Regeering van oordeel, dat voorstellen tot belastinghervorming eerst dan kunnen worden gedaan wanneer eene gewijzigde kieswet tot eene andere samenstelling der Vertegenwoordiging zal hebben geleid. II. Op welken grond meent de Regeering dat haar stelsel van algemeen gelijkeu census voor alle gemeenten van het Rijk, behoudens enkele uitzonderingen, is overeen te brengen met het voorschrift van art. 76 der Grondwet? En welk ant woord is te geven op de bedenkingen omtrent den voorgestelden ceosus der uitgezonderde ge meenten? III. Gesteld dat de slotbepaling van art. 5 der gemeentewet uitsluitend slaat op den in 1850 vast- gestelden census voor de kiezers van leden der Tweede Kamer, kooit het in aanmerking of bij eene herziening der kiestabel daarvoor niet eene nadere bepaling in de plaats moet komen. In elk geval blijlt het de vraag: of de in 1851 aangeno men uitlegging van art. 189 der Grondwet ge handhaafd kan of moet worden? IV. Is de Regeering van oordeel dat door wij ziging van de wet op het personeel eenigermate te gemoet moet worden gekomen aan het bezwaar omtrent de uitsluiting der zoogenaamde capaci teiten van genot van kiesrecht? V. Wanneer de Regeering van meeuing is dat bij eene eventueele algemeene eensus-verlaging de Kamers der Staten-Generaal of eene van beide moeten worden ontbonden, moet dan ook niet de ontbinding van Provinciale Staten en gemeente raden als onvermijdelijk worden beschouwd? Zoo ja, is het dan niet een volstrekt vereischte, dat de wet eene bepaling daaromtrent inhoude? De door den Minister van Binnenl. Zaken namens de regeering hierop gegeven antwoorden, lossen, naar het oordeel der commissie van rap porteurs, de gewichtige bezwaren in geenen deele op, welke tegen deze wetsvoordracht gerezen zijn. Met name wordt daardoor de bedenking niet weg genomen, dal de 3de alinea van art. 2 der wets voordracht een beginsel stelt, dat met art. 76 der Groudwet niet wel schijnt overeen te brengen. Die antwoorden bevestigen voorts het vermoe den van vele leden der Kamer, dat de cijfers, voorkomende in art. 2, zonder voldoenden grond zijn ter neder gesteld. De regeering schijnt thans te wenschen dat de Kaïner zal aantoonen, in welke opzichten die cijfers niet goed gekozen zijn, of welke bepaalde punten nog nader moeten wor den ouderzocht; maar op die wijze zouden de rollen worden verwisseld, daar het toch, in de eerste plaats, de taak der regeering is dc gronden te doen kennen waarop hare voordracht rust. Die gronden ziju, naar bet oordeel der commissie, slechts te ontleenen aan de resultateu van een onderzoek, dat alleen door de regeering met vrucht kan worden ingesteld, en waarbij op den invloed eener censusverlaging op het kiezerspersoneel van de gemeenteraden vooral behoort te worden gelet. Omtrent den omvang en de richting van een dergelijk onderzoek wordt op bladz. 1113 van het Verslag de in de afdeeling ontwikkelde ziens wijze vermeld. De regeering acht eene algemeene censusver laging gewenscht. De meerderheid der Kamer is, indien de Commssie van Rapporteurs wél ziet, de meening toegedaan, dat vooralsnog enkel voor

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3