uit. A. Brcteso van Groenou van het corp9; bij het 5de reg., tot kapit. van de 8de kl. (u. o. v. r.) den 1ste luit. T. Cieremans, van het corps, en den lste luit.-adjudant K. Henry, van het reg. gren. en jagers; tot lsten luit. (n.o. v. r.), den 2den luit. A. van Doveren, van het corps; bij het 6de reg. tot kapit. van de 3de kl. (n.o. v.r.), den lsten luit. C. P. H. Putman Cramer, van het reg. gren. en jagers; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. J. C. van Goens, van het corps; bij het 8ste reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. G. Feenstra, van het corp9; den kapit. H. H. Engelkens, van het 4de reg. inf., op non-activiteit gesteld, in af wachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. BINNENLAND. Amsterdam, 27 Februari. De firma S. Schagen, fabrikanten van paardenleder alhier, heeft voor de Weener tentoonstelling twee vitrines laten gereed maken met spiegelglas gedekt. In de eerste vitrine is het Nederlandsche wapen geplaatst, ge heel vervaardigd van bruin en blank paarden leder op een zwart met sterren bezaaid veld, mede van paardenleder. In de andere vitrine zijn de drie soorten blank, bruin en zwart paarden leder gerangschikt, zooals 't in den handel wordt afgeleverd. De fabriek, die uitsluitend paardenleder ver vaardigt, is op die schaal eenig in Nederland; zij bestaat onder de tegenwoordige firma reeds een halve eeuw en werkt bijna uitsluitend voor het buitenland, omdat er weinig of geen binnenlandsch verbruik bestaat. Hare oppervlakte beslaat 3000 meter en er worden jaarlijks 12000 paardenhui den in verwerkt. Haarlem, 27 Februari. Door wijlen mevrouw M. G. Pohl, weduwe van den heer J. Gubbeling, te Rotterdam, is eene som van 1000 vermaakt, vrij van successierecht, aan de R. E. kathedraal en parochiekerk van den H. Jozef alhier. Den Haag, 27 Februari. Naar uien verneemt, heeft het Japansch gezantschap het verzoek tot HH. KK. HH. den Prins van Oranje, Prins Fre- derik en Prins Hendrik der Nederlanden gericht in audiëntie bij HD. te worden ontvangen. De Japansche gezanten hebben heden bezoeken bij de ministers en het corps diplomatique alhier afgelegd. Zij hebben, begeleid door den heer D. Polsbroek, de modelkamer bij het Dep. van Marine in oogen- schouw genomen en gaven daarover groote inge nomenheid te kennen. Het stoffelijk overschot van baron Frederik van Brienen werd heden plechtig in de R. C. Kerk te Wassenaar ter aarde besteld. Betrekkin gen en eene groote menigte waren daarbij tegen woordig. Aan het Ministerie van Binnenlaodsche Zaken is beden aanbesteed het maken, leveren en op stellen van ééne draaischijf van 13.50 M. middel lijn. Slechts twee biljetten van inschrijving waren ingekomen. Het minste was dat van de heeren L. J. van Euthoven en C®. in den Haag, voor f 7099. Gistermiddag is alhier ten huize van ine- juffvrouw E. aan de Uileboomen een brutale diefstal gepleegd. Een op de bovenkamer staande chiffonnière is opengebroken en circa f 1500 aan effecten ontvreemd. Terstond viel het vermoeden op een neef met name G. T.die geruimen tijd alleen in de kamer heeft vertoefd en reeds niet al te gunstig bekend staat. Genoemde G. T. is nog voor korten tijd in handen der justitie ge weest, maar toen weder vrijgelaten. Hij schijnt thans de politie niet afgewacht en zich terstond uit de voeten gemaakt te hebben. De schippersknecht v. D., beschuldigd van drie diefstallen bij nacht op bewoonde schepen, waarvan een met behulp van binnenbraak, die jl. Donderdag terechtstond, is bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland van heden aan het hem teu laste gelegde schuldig verklaard en tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Daarna werd in de bank voor beschuldigden plaats genomen door een viertal Rotterdamsche jongelui, als: J. U., oud 16 jaren, kantoorbediende; A. J. B., oud 17 jaren, bierstekersknecht; C. H., oud 15 jaren, mede bierstekersknecht en J. M., ders die zich op 't gebergte waagden, vonden in een diepe spleet een vormloozen klomp, bestaande uit eenige menschenbeenderen en overblijfselen van kleeren, en niet ver van daar een jachtge weer met dubbelen loop, dat nog geladen was, eu een weitascb vol kruit. Het geweer werd da delijk herkend voor dat van Jan den Zwerver, en algemeen werd geloofd, dat hij onder de sneeuw bedolven geraakt en later de prooi der wolven geworden is. De pastoor liet zorgvuldig wat er wat er van 't lijk was overgebleven verzamelen en christelijk ter aarde bestellen onder den heu vel der doode," naast het stoffelijk overschot van Félise. Simon Quinze-Onces heeft bet geweer van Jan van hem die 't vond gekocht en schiet nu op de laatste roode patrijzen van den Ventoux met kruit van zijn fabrikaat, waarvan de goede hoedanig heid reeds zeer wordt geprezen. oud 19 jaren, voermansknecht. De vierde be schuldigde, die vroeger zijne schuld ontkende, legde thans, evenal6 zijne drie medebesch. eene volledige bekentenis af. Adv.-Gen. Mr. van Maa- nen requireerde voor iederen besch. veroordeeling tot gevangenisstraf van minstens 20 maanden en hoogstens 6 jaren, benevens voor den len, 2en en 4en eene geldboete van 50 en voor den3eu besch. eene geldboete van f 25. De verdediger Mr. Kraeutler meende dat er zooveel verzach tende omstandigheden aanwezig waren dat het onnoodig was er op wijzen. De bekentenis en het berouw noopten hem het Hof te verzoeken eene lichte straf op té leggen. Hij geloofde dat geen van allen goed geweten hadden wat zij deden. Wijzende op de reeds twee maanden onder gane preventieve gevangenisstraf, hoopte pleiter dat het Hof de op te leggen straf in eenzame opsluiting zou doen ondergaan. Aanstaanden Don derdag uitspraak. Vervolgens stond voor het Hof in den Haag terecht de colporteur J. K., uit Amsterdam, die zich schuldig maakte aan valschheid in vijf onder- handsche geschriften door het namaken van hand- teekeningen en het gebruik maken daarvan. Adv.-gen. Mr. van Maauen was van meening dat deze gevaarlijke persoon gedurende langen tijd buiten de maatschappij moest worden gehou den en eischte een veroordeeling tot tuchthuis straf van 6 10 jaren, benevens tien geldboeten ieder van fö0. Mr. van den Burgh, die tegen de qnallficatie eenige bedenkingen opperde, bracht vervolgens het verzoek van beschuldigde over om de hem op te leggeu straf in eenzaamheid te mogen ondergaan. Het Hol zal Donderdag uitspraak doen. Den Haag, 28 Februari. De 76ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden wordt heden met de gebruikelijke plechtigheden, het uitsteken der vlaggen van openbaro eu bij zondere gebouwen, het bespelen van het klokken spel en het houden van eene groote parade door het garnizoen, in de residentie gevierd. Des middags wa9 er receptie en hedennamiddag familie-diner bij den Prins. Wassenaar, 27 Februari. Gisteravond gaf de zangvereeniging onder de zinspreuk; Zingt den Heer met aangenaamheid in uw harte, eene openbare uitvoering in het lokaal der bewaarschool. Het programma bevatte 17 nummers, waarvan 6 voor koor, 3 solo's, 4 stukken voor piano en 4 voor drachten. Sommige stukken werden goed, enkele zelfs zeer goed, andere middelmatig uitgevoerd. De voordrachten en de solo's alsmede de uitvoerin gen op de piano vielen vooral in den smaak van het publiek. Delft, 27 Februari. In de gisteravond gehouden vergadering van het Departement Delft der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is eene motie van den heer A. Huët, luidende: „De ver gadering, overtuigd van de wenschelijkheid om aan onze toekomstige werklieden eene betere voorbereiding te verschaffen voor de uitoefening van hun bedrijf, besluit dat het stichten van een ambachtsschool wordt vereischt ter voldoening aan de eischen van den tegenwoordigen tijd," aangenomen en besloten van die aanneming aan het hoofdbestuur kennis te geven. Tot lid van het bestuur is verkozen de heer Dr. A. C. Oudemans Jr., in plaats van den heer C. J. de Bruin Kops, die voor deze benoeming bedankt had. Gistermorgen, ongeveer 6 uren, is op de Brasserskade, in de nabijheid der glasblazerij, het lijk gevonden van M M., oud 68 jaren, afkom stig uit Groningen, doch tijdelijk woonachtig in de Doelstraat alhier. Daar h j geheel nat eu be- modderd was, is het waarschijnlijk dat de onge lukkige in de sloot is gevallen, en hoewel hij er zich weder heeft weten uit te werken aan de gevolgen is bezweken. Gouda, 27 Februari. Dinsdag-avond is alhier in arrest gebracht C. d. G., werkman, wonende in de gemeente Reeuwijk, die des nachts uit het land van den bouwman O. Streng, liggende le Randenburg, een schaap had ontvreemd en dit bij W. Boere alhier te koop had aangeboden voor f 10.50. Boere, die onmiddellijk begreep dat C. d. G. op geene eerlijke wijze in hel bezit van het schanp was geraakt, wilde het niet koopen en raadde hem aan naar een ander te gaan, doch toen hij met een ander koopman aankwam had de politie het schaap in beslag genomen. Zutfen, 26 Februari. Bij de gisteren in dit hoofdkiesdistrict plaats gehad hebbende stemming ter benoemiDg van éen lid der Provinciale Staten zijn uitgebracht 476 stemmen, waarvan 17 in blanco en 2 van onwaarde. Volstrekte meerder heid 229. De heer W. A. F. H. De Bas werd gekozen met 311 stemmen. Deventer, 27 Februari. In de vergadering van het departement Deventer der Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid is de aankwee king der zijdewormen ter sprake gebracht. Deze industrie zou den minderen man een aardige bron van inkomsten kunnen geven en gelegen heid verschaffen tot werkzaamheid ook in huis. Opmerkelijk is het, dat reeds in 1775 alhier 9prake is geweest van een dergelijke teelt; er is toen o. a. een prijsvraag over uitgeschreven, maar van de zaak is verder niets gekomen, 't Plan is nu gemaakt om in den Proeftuin alhier eenige exem plaren van witte moerbeziën aan te kweeken, en aan den stads-opzichter zou verzocht worden om ook op de openbare wandelplaatsen eenige exemplaren te planten. Zwollerkerapel, 25 Febr. Dezelfde Fransch- man, die voor veertien dagen in deze streek zoo veel paarden opkocht, is teruggekeerd en gaat daarmede weder druk voortde stevige prijzen die hij besteedt, verlokken onze boeren, om de groote Palmpaardenmarkt van 9 April e. k. maar niet af te wachten. De eigenaren van paarden die vet, hooge van taille en goed van leden zijn en bij wie de staart niet te laag zit, eeu gebrek waarop de Fransche koopman zeer let, kunnen wel koopen sluiten van 700 tot f 1000 per stuk. GEMENGD NIEUWS. Het personeel op 1 Januari 1873 in dienst bij den aanleg der Staatsspoorwegen was samen gesteld als volgt: 1 hoofdingenieur, 6 eerstaan wezende ingenieurs, 9 sectieingenieurs, 2 bouw en werktuigkundigen 2de klasse, 9 adjunct-inge nieurs, 5 bouw- en werktuigkundigen 3de klasse, 8 hoofdopzichters, 22 opzichters der lste, 25 der 2de, 20 der 3de, 1 der 4de en 2 der 5de klasse, 2 schrijvers; totaal 112. Het bezoeken van Jeruzalem zal vee! vereenvoudigd worden. Voor Engelsche rekening wordt ol. een spoorweg ge bouwd die Jeruzalem met zijn havenstad Jaffa zal verbinden. De spoorweg 75 kilometer lang, zal langs een kleinen omweg Bethlehem nade ren. Bij den verkoop van het kasteel van Ammerzoden aau de R. K. kerk aldaar, zijn ook de heerlijke rechten op dat lichaam overge gaan. Daaronder behoort ook het recht van col latie, zoodat men hier het zeker niet dikwijls voorkomend geval hebben zal, dat bij beroeping van eeu predikant, de benoeming zal moeten ge schieden door den pastoor. Als eene bijzonder heid meldt men uit Idaarderadeel, dat daar de bevolking van de hoofdplaats dier gemeente telken jare op 22 Februari Sint Pieter viert in stede van Sinterklaas op 6 December. Op zijne ontdek kingstocht vond Rbind in de begraafplaats van Seban te Thebe een grafstede, waarvan hij, de plaatselijke gesteldheid in aanmerking genomen, vermoedde, dat die minstens twee duizend jaren afgesloten moet geweest zijn. De ijzeren hengsels en spijkers, waarvan de binnendeuren voorzien zijn, vond hij even gepolijst en buigzaam, als op het oogenblik dat zij de smederij hadden verlaten. - Een correspondent van Daily News geeft een lijst van al de ceremoniën bij de troonsbeklimming van den keizer van China, die beschreven zijn in het bekende boek van 200 deelen, en waarvan de voornaamste zijn: de aanbieding eener petitie aan den Keizer waariu deze verzocht wordt den troon te beklimmen; de uitvaardiging eener pro clamatie ('t oorspronkelijke daarvan wordt gesto ken in den bek van een gouden phenix en op die wijze aan den ambtenaar, die 't moet ver spreiden, overhandigd) en eindelijk de ceremonie van den Kowtow, hierin bestaande dat alle leden van 't Hof op hunne knieën moeten vallen en negenmaal, maar vooral duidelijk hoorbaar, met hun hoofd tegen den grond tikken. Na al deze plechtigheden wordt de monarch „vice-regent vau alles wat onder den hemel is" en als zoo danig vereerd. BUITENLAND. Frankrij k. De Nationale Vergadering heeft gisteren met groote meerderheid aangenomen de urgent-ver- klariüg van het ontwerp der Commissie van Der tig. De heer Dufaure verklaarde, dat de Regee ring, zonder eenig voorbehoud, de besluiten der Commissie aanneemt. De heer Thiers woonde de zitting bij. De République Frangaise deelt mede dat door de linkerzijde vermoedelijk het volgende tegen ontwerp aan de Nationale Vergadering zal wor den ingediend bij de beraadslaging over het rapport der commissie van dertig: De Natiouale Vergadering, overwegende) dat het, ter verzekering van de orde en zekerheid waaraan het land behoefte heeft, noodig is in het tegenwoordige stelsel van bestuur de door de on dervinding geëischte veranderingen eu verbete ringen aan te brengen, besluit: Art. 1. De vertegenwoordiging des volks zal bestaan uit twee kamers, waarvan de eene den naam zal dragen van Kamer van Afgevaardigden en de andere dien van Senaat (of Kamer van revisie.) Alle ontwerpen van wetten of besluiten zullen het eerst bij de Kamer van Afgevaardigden wor den ingediend. Zij alleen kan zich ontbinden vóór den afloop van haar mandaat. De Senaat is belast met de revisie van alle wetten en besluiten, welke door de Kamer van Afgevaardigden zijn aangenomen. Zoo hij ver meent dat een zoodanige wet of besluit moet worden verworpen of daarin wijzigingen noodig acht, zendt hij het voorstel aan de Kamer van Afgevaardigden i°rng, die het opnieuw, met ij achtneming van eeu bepaald tijdsverloop, in bs handeling ueeint. Deze nieuwe behandeling geeft aan bet daarin te nemen besluit een definitief karakter. Art. 2. De President der Republiek wordt bt. noeind in eene vereenigde zitting der beide kt. mers voor een termijn, die niet langer dan vi jaren mag duren. Hij is herkiesbaar. Art. 3. Er wordt een vice president benoem of een andere macht aangewezen, belast met J lunctiën van het uitvoerend gezag in geval vai verhindering, overlijden of aftreding van dei President der Republiek. Art. 4. De tegeuwoordige Nationale Vergadt ring blijft in wezen tot aan de optreding dei nieuwe kamers. De heer Thiers blijft zijne func tion uitoefenen totdat de nieuwe volksvertegen, woordigiug zijne benoeming bekrachtigd of zijn opvolger benoemd zal hebben. Art. 5. De kieswet zal worden herzien met he oog op betere waarborgen voor de identiteit de kiezers en tegen misbruiken eu bedrog bij vet kiezingeu. Het algemeen stemrecht wordt echter gehandhaafd, en de nieuwe kieswet zal gem langeren termijn van inwoning voor de uitoefe ning van het kiesrecht mogen stellen dan vet éen jaar. Art. 6. De Nationale Vergadering zal niet uit eengaan vóórdat zij de vorenstaande onderwer pen bij nadere wetten zal hebben geregeld. Di regeering zal haar te dien einde de noodige voor. stellen doen. Art. 7. In afwachting van eene vaste regeliog der samenstelling van de beide kamers, worden de betrekkingen tusschen den President der Repu bliek en der Nationale Vergadering op de vol gende wijze geregeld: Hierna volgen de eerste drie artikelen van het door de commissie van dertig voorgestelde wetsontwerp, behoudens de daarin door de Ver gadering te brengen veranderingen. België. Bij het den 5den dezer gesloten nieuwe handehl traciaat tusschen Frankrijk en België zijn de vol' gende verhoogingen van inkomende rechten o; de Belgische grondstoffen en producten bij den iD voer in Frankrijk bedongen. Voor het lood en ziDk 4 percent der waarde, gelijkstaande met een aai de Fransche grens geheven recht van betzelfde bedrag van het uit andere landen ingevoerde, en met een belasting op bet in Frankrijk zelf ge produceerde lood en zink. De metselsteeneD eu dakpannen worden in twee klassen verdeeld, last met een inkomend recht van 10 en 5 cent- mes de 100 kg. Van de hennepen-garens wordt een compensatierecht geheven van 154 percent dei waarde; van de katoenen garens van 10.25 fr. vooi die niet langer zijn dan 20,000 meter, et van 10.90 fr., alles per 100 kg., van de lau gere. Op de olie wordt het recht van 6 tot 20 fr per 100 kg. verhoogd; op stearine, kaarsen en zee; worden verhoogde rechten gelegd, varieerende tu schen 5 eu 21 fr. de 100 kg.: ook voor de huidei bedraagt het nieuwe recht, volgens verschillend categorieën, van 5 tot 20 fr. de 100 kg. De gezui verde petroleum wordt in Frankrijk toegelate tegen een verhooging van recht van 5 fr. de 100 kg. boven hetgeen van de ongezuiverde verschul digd is, en de luciters tegen een inkomend recht van 5 percent der waarde. De Belgische onderhandelaars zijn er, volles de mededeeliugen der regeering, in geslaagd 4e invoerrechten op de meeste der genoemde artike len tot eeu veel lager bedrag te doen vaststellei dan van de zijde van Frankrijk aanvankelijk wai voorgesteld. Bij een tegelijk met het tractaat. onderteekeul protocol wordt overeengekomen dat eene Belgisch- Fransche commissie onderzoekt en bepaalt welke ter voldoening aan vroegere bestellingen geleverd goederen van de betaling der vastgestelde ver hoogde rechten zullen worden vrijgesteld, alsmed dat het invoerrecht op het zout nader door i Fransche regeering in overeenstemming met 4' te hervormen wetgeving op de zoutbelastiug worden bepaald. Voorts wordt daarbij bepaal dat Frankrijk van de uit België ingevoerde g' deren, behalve de genoemde invoerrechten, de v bruiksbelastingen eu het droit de statistique, gei andere belastingen heffen zal. Men zegt, dat er verschil is ontstaan tv schen de Ministers, en dat bet ontwerp om i» Luxemburger spoorweg te koopen, in de K' iner meer tegenstand zal vinden dan men moedde, wegens de daaraan toegevoegde tx palingen omtrent het aanleggen van verschr: dene spoorwegen. Grro ot-Britannië. De Timet meldt het volgende De Loando heeft berichten aangebracht betref fende eenige ongeregeldheden, welke in devoot- malige Nederlandsche bezittingen aan de kust va» Gninea zijn voorgevallen. De Koning van Elmio heeft een geschenk teruggezonden en een verou' waardigde boodschap uitgevaardigd, in antwoor op een redevoering, gehouden door den nieuw#1 Gouverneur, kolonel Harlay, tegen de feestelijk® optochten van inboorlingen. De koning van Sac

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2