raamd zij"- Er zal ook0011 burgeravondschool aan kunnen verbonden worden. Groningen, 23 Februari. Het bestuur van de afdeeling Groningen, van bet Roode Kruis, ook in vredestijd werkzaam willende zijn, beeft per sonen opgeroepen, die geneigd zijn te worden opgeleid tot ziekenverplegers en verpleegsters, ten einde bij epidemische ziekten geneeeskundige diensten te kunnen verleenen. Genoemde personen zullen onderwijs ontvangen in.de l.giujelen der geneeskunde. gemengd nieuws. Gisterochtend is de Engelscbe stoomboot Surnn- Ittid in het kanaal door Voorne, van Hellevoet- sluis komende, in vaart zijnde en niet achteruit kunnende werkeD,tegeD een stoomboot, een schoe ner en een praam geloopen eQ heeft eenige niet onbelangrijke averij aan alle, alsook aan een ko- oingspaal gemaakt, terwijl de geladen praam on middellijk zonk en de opvarenden niet dan met moeite gered zijn geworden. Gisteren werd aan het strand te TerHeyde, onder de gemeente Monster, gevonden een briefje van den volgenden iohoud„Schip Anne Elisabelh. Wij vergaan, God helpe ons. Id het gezicht van het eilaDd Wight. Matroos Kolk." Uit Groningerland meldt men, dat ofschoon de Atlantische vaart voor de zeeva- iendeD uit Veendam, Wildervank, Oude- en Nieuwe Pekela, Sappemeer en Hoogezand, niet meer die belangrijke beteekenis heeft als vóór 20 jaar, de vrachtvaart op de groote zeeën toch nog altijd een voornaam middel van bestaan voor deze streken gebleven is. Ook thans begin- Den gezagvoerders der onderscheiden groote sche pen zich weder op te maken, om hun fortuin elders te beproeven, waardoor aldaar groote be drijvigheid ontstaat. Onlangs vernam meo uit de dagbladen, dat de heer K.burgemeester van Brooklijn, in Noord-Amerika, stervende was en dat hij een onnoemlijk groot fortuin zouden na laten. Zijn te Middelburg wonende eenige en min- der door de fortuin bedeelde broeder, die nooit iets van hem had gehoord, begeeft zich deze week in persoon naar Amerika, om te onderzoeken in hoever 't bedoelde bericht waarheid bevat. De reuzenwerken vaD onzen tijd zullen weer met éen vermeerderd worden, namelijk met eeD ijzeren brug over den Gouden Hoorn, welke uit slechts éen boog zonder steunpunt zal bestaan; de kosten raamt men op 12 millioen francs. De zeeboezem is daar ter plaatse 320 meter breed. De dieven zijD thans dikwerf nog het veiligst in huo eigen land. Noord-Amerika ten miDSte is voor hen geeu Eldorado meer. Dat ondervond dezer dagen een Duitsch ondergeschikt postbe ambte die gelden had verduisterd en daarmede naar de Vereeuigde Staten was gevlucht. ZijDe uitlevering werd door den Duitscben consul-ge neraal gevraagd en verkregen, en de Amerikaan- sche politie deed meer moeite om hem op te sporen dan wanneer 't een diefstal in New-Tork had gegolden. Hij is gevat en reeds weder in zijn vaderland terug, thans onder behoorlijk geleide. De longziekte onder het ruüdvee te Haarlemmer meer neemt toe. Sedert 10 Januari jl., zijn 16 runderen onteigend en afgemaakt. buitenland. Frankrijk. Uithoofde eeDer lichte ongesteldheid zal Thiers zich gedurende de vasten niet naar Parijs begeven. Zijn gezondheid moet echter niet hevig geschokt zijn, daar de Bien Public mededeelt dat hij waar schijnlijk Donderdag de zitting der Nationale ver gadering bijwonen, doch niet het woord voeren zal. Den 2den Maart aanst. zullen opnieuw 150 millioen francs aan Pruisen worden uitgekeerd, waardoor de stortingen op het vierde milliard tot 1500 millioen zullen klimmen. Er zijn moeielijkbeden gerezen omtrent de terugbetaling der oorlogskosten aan de stad Pa rijs. De heereu Thiers en Say schijnen de terug gave daarvan niet aan de begrootings-com missie te willen voorstellen. Dientengevolge hebben zich de afgevaardigden van het Seine-departement vereenigd en een commissie uit hun midden zal zich naar den heer Thiers begeven. I Het gemeentebestuur van Valenciennes beeft de opvoering vao Ch. Hugo's drama les Mistra- Hes verboden. I Te Evreux zal bet oude klooster der Ursu- i liners tot museum worden ingericht De gelden zijn daartoe door den gemeenteraad toegestaan. In de zitting van Zaterdag werd het wets ontwerp tot goedkeuring der openbare verpach ting eu daarop geschiede toewijzing vbd het lucifersmonopolie behandeld. Het wetsontwerp werd aan de commissie van rapporteurs terug gezonden wegens een amendement dat bepaalde dal ook de kleinhandelaars gerechtigd zouden zijn de door den pachter vervaardigde lucifers vau hem aan te koopen, opdat aldus het aan den pachter verleende monopolie eenigszins getemperd mocht worden. De minister van oorlog heeft twee circulaires uitgevaardigd aau de miiitare bevelhebbers, de eerste strekkende om hun aau te bevelen door verschillende maatregelen de neiging tot zelfmoord tegen te gaan, die zich meer en meer in de rangen van het leg r uitbreidt, de tweede om hun onder- hoorigeD op bet hart te drukken dat zij, in de telkens voorkomende gevallen van op militairen gepleegde aanslagen, niet schroomeD moeten van huDne wapeDS gebruik te maken, daar elke aan slag op het leger beschouwd moet worden als een aanslag op de maatschappelijke orde. België. De Autwerp8cbe commissie voor het in dit jaar aldaar te houden taal- en letterkuudig congres, bestaat uit de heeren J. Florus, voorzitter, J. CornelseD, Conart, V. Rensens, J. B. Royers, F. Kampsteeg, C. Adriaensens, L. HuygeDS, F. Markelbach, F. Veders, H. Stuyk, L. van Deurme, H. de Surgelooze en F. Nagels. Men meldt dat de heeren gebroeders Jacobs, die voor eenigen tijd, door het staken hunner betalingen, zulk een paDiek in de ÖDancieele kringen in Belgis deden ontstaan, in het begin der maand Maart een eerste dividend van 40 perceDt zullen uitkeeren. Grroot-Britannië. Het te Londen gevestigd Carlistisch Comité heeft eene iuschrijviug geopend ter bevordering der zaak vao Don Carlos. Uit Zanzibar is van 13 dezer bericht ont vangen, dat Bartle Frère zich 15 dezer naar Mo zambique zon begeven en 3 Maart in Zanzibar zou terugkomen. De Times zal een verslaggever naar het oor- logstooneel in Kbiva zenden en beeft aan bet Russisch hoofdkwartier verlof gevraagd voor den bekenden oorlogsreporter, den heer Russell, om zich daarbij te mogen aansluiten. Eergisteravond te vier uren is de bark Larnax, bestemd naar St. Mauritius op de Theems iu aanvaring gekomen met den zeiler met stoomver- mogen W. C. Palmer, die met steenkoleu beladen was en is gezonken. De geheele bemanning werd door de Palmer gered, behalve eon 21jarig jonge ling, een meisje van drie jaren en de stuurman. Donderdag j.l. is Mary Anne (Cotton, de giltmengster, voor den rechter van instructie te Auckland verschenen en is bepaald dat zij in de volgende zitting van het gerechtshof te Durham zal terechtstaan wegeDS een viervoudige vergif tiging met arsenicum, gepleegd IV op Charles Edward Cotton, haren echtgenoot; 2". twee harer kinderen en 3°. een inwouer ten baren huize Joseph Nattrass. Dnitschland. De commissie uit het Pruisische Huis van afge vaardigden tot onderzoek der kerkehjke-politieke wetsontwerpen, heeft thans het laatste ontwerp (uittreding uit de Kerk) met 14 tegen 5 stemmen aangenomen. In het ontwerp voor de Muntwet, thans bij den Bondsraad ingekomen, wordt o. a. voorgesteld, in te voeren: zilveren stukken van 5, 1' en 54 thaler, nikkelmunt van 10 en 6 penningen, ko peren munt van 2 en 1 penning, en wel voor- loopig tot het volgend bedragzilveren munt 10, nikkel- en koperen munt 214 mark per hoofd, ge rekend naar het bevolkingscijfer van het Duitsche Rijk. Het munten zal geschieden op kosten des Rijks, in die Bondsstaten welke zich daartoe be reid verklaren. Niemand zal verplicht zqn, bij eene betaling voor meer dan 50 mark in zilver, nikkel eu koper te ontvangen. De redevoering door den heer Lasker in het Pruisische Huis van afgevaardigdeu gehouden over de misbruiken die de ambtenaren plegen in zake de spoorwegconcessiën en genootschappen op aandeelen, is te Berlijn gedrukt. In twee dageü weiden 15,000 exemplaren verkocht en in één week zijn vier edities voor deze welsprekende redevoering gedrukt. Een industrieel te Berlijn is op het denk beeld gekomen om, ten einde plaats te winnen op straat, en het personenvervoer goedkooper te maken, tramway's aan te leggen, welke door honden zullen getrokken worden. Zes gedres seerde honden zonden voor eiken wagen met twaalf zitplaatsen gebruikt worden. De plannen zijn aan het gemeentebestuur onderworpen. De gemeenteraad van Constanz, mededeeling ontvangen hebbende van een verzoek der oud- katholieken om tot het medegebruik van een der katholieke kerken in die stad te worden toege laten, heeft eenstemmig het volgend besluit ge nomen: „De gemeenteraad dezer stad keurt goed dat aao de hier gevestigde katholieken, welke zich tegen het leerstuk der onfeilbaarheid verklaard hebben, op gelijken voet het medegebruik der hospitaalkerk en der aan die kerk verbonden prae bende verleend wordt, en draagt den burge meester op om de tot uitvoering van dit besluit vereischte maatregelen voor te bereiden en in het werk te stellen." De hospitaalkerk behoort tot het stedelijke gasthuis en over bet gebruik dier kerk heeft de gemeenteraad te beschikken. Spanje. De officiereu der nationale garde hebben zich naar de suuvereine Cortes begeven, om haar geluk te wenschen met hare besluiten en baar te verzekeren, dat zij onder alle omstandigheden op hen kunnen tekenen. De heer Martos, president der Cortes, heeft de officieren bedankt en verklaard, dat de Cortes de eenige wettige macht zijn. Ze zijn besloten de Republiek te behouden en de vrijheid en de orde te verzekeren. De vertegenwoordigers van het volk zouden zich door niets vrees laten aan jagen. Zij zouden ?eeleer op hun post sterven, dan toegeven aan geweld. Zij zullen de Repu bliek redden van de gevaren, van welke zijde die ook komen mochten, tan de reactie ol van de demagogie. Zij rekenen hierbij op het leger en de vrijwilligers der Republiek. Deze toespraak werd met gejuich begroet. Het carnaval is te Madrid rustig begounen. Zoudag hebben de radicale en repubükeiDSche afgevaardigden eene bijeenkomst gehouden en ieder eene commissie van twintig ledeD benoemd, die belast werd met het formuleeren van voorstellen, geschikt om de bestaande crisis tot eene oplos sing te brengen. De commissiën hebben ieder een sub-comité vau 7 leden benoemd. Deze zijn, na langdurige beraadslaging, tot geen resultaat ge komen. Maandag-avond zouden zij de discussiën voortzetten. Men verwacht, dat aan de crisis een einde zal worden gemaakt zonder dat de Cortes zal worden ontbonden. Uit Barcelona wordt gemeld dat de soldaten van een der bataljons infanterie een manifestatie voor hunne afdanking hebben aau den dag ge legd. De orde is thans hersteld. De Minister van Oorlog volhardt in zijn besluit om af te treden. De Carlisten schijnen de wapeneu nog niet te zullen nederleggen en hun bewegingen brei den zich zelfs weder uit, dank zij de hulp, die zij uit Frankrijk ontvangen. Zoo bericht men weder dat zekere Durand, van la Seyne (dep. du Vars met het schip Chevalier Rose, met een lading wapenen voor de oproerlingen naar Spanje is ver trokken. Naar aanleiding van bet gerucht dat eenige deelnemers aan den opstand der commune zich naar Madrid begeven zouden, heeft de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, volgens de Correspondence Universelle, het volgende telegram aan den Spaanscben minister te Parijs doen toe komen: „Daar de tegenwoordige Spaansche re geering uit voormalige uitgewekenen is samen gesteld, kan zij de uitgewekenen uit andere landen niet anders ontvangen dan met de gast vrijheid welke zij zeiven in gelijke omstandig heden ondervonden hebben. Doch ten aanzien der mannen van de commune zal Zij het begin sel der uitlevering eerbiedigen. De ministers der Spaansche Republiek zijn gehecht aan de orde en aan eene welgevestigde regeering. Geef daar omtrent van onzentwege de meest stellige ver zekeringen aan den President der Franscbe Republiek." Volgens berichten uit Madrid heelt het al daar een onaangenarnen indruk gemaakt, dat, ofschoon de Amerikaansche Unie zich gehaast heeft de Spaansche Republiek te erkennen, het Huis van Vertegenwoordigers te Washington een voorstel om Spaoje met de vestiging der republiek geluk te wenschen niet heeft aangenomen. Om de gevoeligheid daarover weg te nemen heeft de minister Fish aan den Amerikaanschen gezant te Madrid eene verklaring toegezonden, dat het be doelde voorstel door het Hnjs om geene andere reden ter zijde is gelegd, dan omdat de indiening van zoodanig voorstel volgens het reglement vaD orde niét geoorloofd was. Van die verklaring is door den heer Castelar in de Vergadering der Cortes mededeeling gedaan. CjrrleLteiiIa.il cl. Volgens nadere particuliere berichten uit Athene, aao de Köln. Zip. gericht, zou de uuslag der ver kiezingen niet zoo guDsiig voor het ministerie Deligiorgis zijn geweest als de telegraaf aanvan kelijk heeft gemeld. Op Corfu werd voor eenigen tijd een Grieksch onderdaan door de Italiaanscbe agenten aange houden en weggevoerd. De Griek.che regeering beeft dit voorval tot het onderwerp eener nota aan de Italiaanscbe regeering gemaakt. Afrika. Onder de inboorlingen van West-Afrika, met name op de kust van Senegambië, schijnt een bijzondere geest van onrust te zijn uitgebroken. Terwijl Portugal zijne door een negeropstand be dreigde kolonie Bissao te hulp moet komeD, wordt in berichten, van de Fransche kolonie Goree ont vangen, gemeld, dat de Eugelsche nederzettingen aan de monding der Gambia door de inboorlingen zijn overvallen, vele gebouwen zijn vernield en zelfs Bathurst, de hoofdplaats der kolonie en zetel der Britsche regcering, met een aanval wordt bedreigd. De Europeanen, die in den laatsten tijd zonder eenige bescherming waren gelaten, hebben onmiddellijk een kourier naar Goree gezonden om hulp van het Fransche bestuur en op 27 Ja nuari moet een Fransche kanonneerboot van Goree vertrokken zijn, om de belangen der Fran sche onderdanen iu de Engelscbe haven Bathurst te beschermeu. De Britsche kooplieden verkeerden iu grooten angst voor het behoud vau leven en bezittingen, doch zullen waarschijnlijk van de kaï onnet rlicot even goed bescherming krijgen als de Franschen, die daar mochten gevestigd zijn. ïüLECHtAMMEIV. Weenen, 24 Februari. De Wiener Zeitung deelt het Keizerlijk besluit mede, tot het bijeenroepen der delegatiën uit de beide helften des Rijks tegen 2 Maart te Weenen. Kopenhagen, 24 Februari. Volgens officieele mededeeling, ligt het vuurschip bij Swioebörne niet meer op zijne plaats, omdat het van zijn ankers is geslagen. Het zal bekend gemaakt worden als het op zijn plaats is hersteld. New-Vork, 24 Februari. De president Graat beeft aan het Congres eene boodschap gezonden, waarin de dringende noodzakelijkheid wordt be toogd van de aanneming eener wet op de vis- scberijen in de wateren van Oanada, ten einde moeilijkheden met Engeland te verwijderen. Bnusel, 25 Februari. De Nationale Bank beeft den koers van het disconto van 4)4 op 4 pCt. ver minderd. Londen, 25 Februari. De houders van Turk- sche obligatiën der ieening. van 1853 hebben zich vereenigd met de voorstellen, door de Turksche regeering op 14 dezer maand gedaan. De telegraafkabel tusschen Honkong en Hhang- hae ishersteld en iD verbinding gebracht met Amoy. Petersburg, 25 Februari. De Pelertb. Russ. Zeitung bericht, dat in de boogere regeeringskringeu ten opzichte van de verhandelingen, gevoerd tusschen Granville en Brunnow, over het vaststellen eener grens tusschen Rusland en Afghanistan, algemeen de volgende meening als juist wordt beschouwd de rijkskanselier Gortscbakoff wenscht dat de re geling dezer quaestie zal worden opgedragen aan eene gemengde commissie, door Rusland en En geland tot dat eiude te benoemen. laatste berichte t. {Per Telegraaf.) Den Haag, 25 Februari. Het Japansch gezantschap is lieden te paltrier met Koninklijke rijtuigen vuu het hotel Paula afge haald en voorafgegaan door een detachement cavalerie naar het paleis geleid, alwaar het door den Koning in plechtig gehoor werd ontvangen in tegenwoordigheid van de leden der hofhou ding en den minister van Buitenlandsche Zaken. Voor het paleis stond een eerëwacht geschaard. Den Haag, 25 Februari. Z. M. de koning heeft pensioen verleend aau: L. C. Meijer, Herv. pre dikant te Houteüisse, 800; VV. J. Oudegeest, Herv. predikant te Schelluineu, f302; M. Maca- lester Loup, idem te Breukelen, 6b7S. M. H. Hissink, weduwe van den Herv. predikant W. F. de Leu, 100; G. W. Hitjer, weduwe van den Herv. predikant L. R. Kijlstra 100. Het nieuw benoemde lid vau Gedeputeerde Staten, Jhr. Mr. H. A. Suengracht, is uts zooda nig in de beden gehouden zitting van dat collegia geïnstalleerd. Het Japansch gezantschap bestaat nit de volgende leden, als de heereuIvakura, Kido, Kubo, Otto, Jamagut8ch, Tanbo, Jah, TaDako, Tounla, Kurimoii, Looguura, Anda eu Parson de laatste is tevens tolk. Hedenmiddag te hallóen zijn de vijt hoor den van de ambassade door Z. Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken aaD zijn de partement ontvangen. Zij werden door graaf Polsbroek den Miuisler gepresenteerd. Hedenavond te 9 uren heeft er bij den Mi nister van Buitenlandsche Zaken eene groote diplomatieke receptie plaats, waarop tevens het gezantschap tegenwoordig zal zijn. Onze stadgenoot. Dr. Pompe van Meerdervoort, zal, gedurende het verblijf van het gezantschap iD de residentie, daarbij als geneesheer fungeeren. Heden werd aau het Ministerie vau Marine aanbesteed: het bouwen van een bouten loods op steenen voet, ten dienste van 's Rijks heton- ning te Terschelling. Daarvoor waren vijf inschry- vingsbiljetteu ingekomen. Minste inschrijver was de heer L. van der Zaag te Leeuwarden voor f 3717. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ8000.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3