telijk te zijn aan die knnstlief hebbers, die hunne schoone zaken voor zulk een langen tijd willen missen en het hunne willen doen, om den roem van de Nederlaudsche schilderschool te hand haven. Naar 't Dagblad verneemt is de eerste serie der geldleening van f 1,700,000 voor deD aanleg der duinwaterleiding in den Haag, groot 900,000, volteekend a pari. Z. M. de Koning der Belgen heeft den heer Maurissen, te Maastricht, benoemd tot ridder van de Leopoldsorde. De audientiën van de Ministers van Financiën en Oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Met ingang van den lsten Maart aanstaande wordt op het Rijkstelegraafkantoor te Maassluis de doorloopende dagdienst met beperkten Zondag dienst ingevoerd. Op Zon- en feestdagen zal het kantoor open zijn van 8 tot 9 uren voormiddag en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uren namiddag. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Loenen E. van Beusekom Ez., notaris aldaar. BINNENLAND. Amsterdam, 24 Februari. In de Debating- Society Vooruitgang alhier, zal op Woensdag e. k. worden verdedigd de volgende stelling„een mensch zonder kunstzin leidt een plantenleven." Alleuiver-Amstel, 22 Februari. Het bestuur van het hier gevestigde departement van 't Nut dat tot biertoe zijne vergaderingen in een lokaal onder de gemeente Sloten hield, heeft geineend, maatregelen te moeten beramen tot verkrijging vau een eigen gebouw in deze gemeente. Naar men verneemt, is reeds grond aangekocht en van het te maken gebouw een teekening vervaardigd. Het plau schijnt te zijn het lokaal zóo in te rich ten, dat er ook verkoopingen en vergaderingen van anderen aard in kunnen gehouden worden, waar door het departement renten zou kunnen trekken van de uit te geven gelden. Men hoopt althans, dat een der vertrekken door het rijk in huur zal genomen worden voor de zittingen van het kan tongerecht alhier. Den Haag, 24 Februari. Met diep leedwezen is in de residentie de tijding ontvangen van hetover- lijden van den jeugdigen algemeen bekenden baron Frederik van Brienen. Nog pas gehuwd, werd hij op zijn huwelijksreis te Brussel onge steld en een korte maar hevige ziekte ontrukte hem aan de maatschappij, aan wie hij nog zoo vele diensten had kunnen bewijzen. Jong, rijk, tot den hoogsten adel des lands behoorende, mocht van Brienen tevens aanspraak maken op aller hoogachting en vriendschap wegens zijn minzaam heid en voorkomendheid met ieder zonder onder scheid van rang of stand en wegens zijn open karakter en loyauleit. Stond zijn groote rijkdom hem toe de genoegens van het leven volop te genieten, steeds was hij ook gereed ruim en gul alle plannen te onder steunen tot aankweeking van kunsten, weten schappen, niet 't minst ook door eigen krachtige medewerking, getuigen 't de vele genootschappen en instellingen, waarvan hij deel uitmaakte. Met bijzondere voorliefde wijdde bij zich aan de beoefe ning van zoölogie en botanie, en ondernam hij daarvoor zelfs reizen naar vreemde werelddeelen. De prachtige, vreemde en inlandsche bloemen en planten, de schoone verzameling vogels en pluim gedierte op zijn buitenplaats Carolinenburg aan deu Bezuidenhoutschen weg wekten ieders aan dacht en getuigden van zijn goeden smaak. Menig maal mocht hij daarmede prijzen verwerven op tentoonstellingen en te verwonderen was het niet dat èn het Kon. Zoöl. Bot. genootschap èn de afdeehrig der maatschappij van Landbouw alhier zich beijverden den jeugdigen mau tot lid van 't bestuur te beuoemen, bij de zekerheid dat men in hem een man vond die met al zijne krachten den bloei dier inrichtingen zou bevorderen, waar van hij herbaalde malen had blijk gegeven door zijne schenkingen aan den Bot. Tuin. - Luitenant bij het corps Kon. scherpschutters, kwamen zijn vaderlandslievende gevoelens nog meer uit toen hij in 1870 bij de vrees voor oorlogsgevaar niet aarzelde als volontair bij de huzaren in dienst te treden. Wegens zijne uitmuntende hoedanigheden van geest en hart geëerd en bemind, wordt zijn plot seling afsterven door allen, die hem keuden, diep betreurd. De vereenigiug van en voor Nederlaudsche in- dustrieeien zal hare 45ste algemeene vergadering houden op Woensdag 5 Maart e. k., waarin de secretaris zijn driemaandelijksch verslag uitbren gen en de penningmeester rekening en verant- autwoording doen zal. Voorts zullen behandeld worden de volgende punten: 1'. de onvervulde regeeringsbeloften jegens de nationale nijverheid; 2°. het aandeel der nijverheid aan maatregelen van wetgeving of algemeen bestuur, rakende de zekerheid van haar bestaan; 31. de vereischten van den kiezer, naar aanleiding der aanhangige wets voordracht betreffende den reusus, beoordeeld van den kant der nijverheid; en 4*. landverhui zing, uit het oogpunt der üelaugen van eigen nij verheid. Dinsdag a. s. zal het tien jaren geleden zijn dat een schermwedstrijd, door eenige schermlief- hebbers alhier in huishoudelijken kring te hou den, op noodlottige wijze in duigen viel door een brand, die in de woning van den beer Regoor uitbrak, ter wiens eere het feest zou plaats heb ben. Thans hebben zich eenige Nederlandsche schermmeesters vereenigd om na 10 jaren, op denzelfden dag, den geboortedag van den heer Regoor, den president der Scheruivereeniging al hier, een wedstrijd op degen te organiseeren. Men hoopt dat dit feest opnieuw zal bijdragen om den vriendschapsband tusschen Nederlandsche schermmeesters en voorstanders van de edele schermkunst nog nader toe te halen. Rotterdam, 22 Februari. Heden werd op de begraafplaats in Crooswijk het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer H. Scholten, bijna 54 jaren hoofdonderwijzer aan de openb. armen school n°. 4. Het lijk werd daar opgewacht door den schoolopziener in hel 11de district van Zuid- Holland, Mr. M. A. de Cock (de schoolopziener in het 5de district, Dr. M. C. Mensing, werd door ambtsbezigheden verhinderd), benevens deputatiën uit de plaatselijke schoolcommissie, der Maat schappij tot Rut van 't Algemeen, het stedelijk arm bestuur en tal van onderwijzers. Aan de geopende groeve bracht de heer R. P. Mees R.Az.president vnn het armbestuur, een woord van hulde aan den ontslapene, schetste hem als een religieus mensch, paedagoog en ge trouw verdediger van het beginsel; Christendom boven geloofsverdeeldheid. Na hem voelde de hoofd onderwijzer aan de open'o. armenschool n°. S, de heer v. Enthoven, zich genoopt Scholten te doen kennen als zijn leeraar, aan wien hij zoo oneindig veel was verplicht, en als vriend zijner ambts broeders, wier leider en raadsman hij zoo laoge jaren was geweest. De heer Lintner deed hem als hoofdonderwijzer en kindervriend kennen, wekte de daar tegenwoordige leerlingen op, Sehol- ten's voorbeeld en lessen na te volgen, en riep hem het „rust in vree" toe. De heer L. Scholten, broeder des overledenen, dankte de aanwezigen en de sprekers uit naam der familie voor de eer, den overledene bewezen, en na de gebruikelijke plechtigheden ging een ieder zijns weegs, terwijl menigeen zich zeker bewust was, dat in H. Scholten een der nuttige burgers in onze gi-meen te is ontvallen. NR. Ct). Stolwijkersluls, 22 Februari. In eene ver- eenigde vergadering van hoofdingelanden en plaats vervangers van den Krimpeoerwaard, gisteren alhier gehouden, werd de nominatie opgemaakt voor een te verkiezen hoogheemraad, in plaats van den heer G. L. van Oosten Slingeland, die eervol ontslag gevraagd en verkregen had. Als candidaten werden verkozen: de heer \Y. Boer te Stolwijk, met 11; de heer L. Kooij te Ouder kerk, met 15; de heer M. Verdoold te Stolwijk, met 16 der 21 uitgebrachte geldige stemmen. Harderwijk, 22 Februari. Op den 4den e. k. moet in het Nieuwediep, aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Prins van Oranje, overgaan een detachement sterk 125 mili tairen, waaronder 6 onderofficieren. Het bevel over die troepen zal worden gevoerd door den van verlof naar Java terugkeerenden kapitein der artillerie A. C. H. Winter, terwijl tot medegelei ders zijn aangewezen de 2de luits. van dat wapen A. W. Segboer en M. B. Rost van Tonningen. Leeuwarden, 22 Februari. In ditjaar worden twee zilveren feesten in Friesland verwacht. In Maart a. s. is Mr. A. van der Laan 25 jaren grif fier der Staten, en in November zal Jhr. Mr. J. E. van Panhuijs 25 jaren Commissaris des Koniugs zijn in deze provincie. GEMENGD IV1EUWS. Kapit. Hudsou. van de Eng. stoomboot Capeini- cus, dezer dagen te Antwerpen binnengeloupcn, heeft met veel inspanning en gevaar een in gruo- ten nood verkeerend landverhuizersschip, Edwin Fox, dat den 2den Februari in de golf van Gascunje door een hevigen storm was beloopen, zoodat alle sloepen, booten, zeilen, pompen, enz. weggeslagen, verscheiden manschappen over boord geworpen of zwaar gekwetst waren, en het schip zelf in een reddeloozen staat verkeerde, op sleeptouw genouieu. Ofschoon zelf veel averij geleden heb bende, heeft hij het wrak in de woelige zee op zij gevaren en heeft de sleepkabels aan boord daarvan bevestigd een arbeid, waarbij de eer ste officier der boot zich door de golven naar het in nood verkeerende schip heeft doen slepen. Hij wilde volgens het verlangen van den kapit. van dat vaartuig het naar Falmouth of eene an dere Eugelsche haven sleepen, maar in het gezicht van het eiland Ouessant gekomen, had hij, ten gevolge van den slechten slaat van de Edwin Fox, van liet breken van een der kabels, enz., naar Brest koers moeten zetten, 't welk bij behouden heeft bereikt. De 200 landverhuizers, die aan boord waren, waaronder 70 vrouwen en kinderen, ver keerden in een deerniswaardigen toestand. Ner gens konden zij zich ter ruste leggen en toen zij de buitenhaven van Brest bereikten, hadden zij reeds drie dagen zonder leeftocht doorgebracht. Een dienstmeisje in den Haag zei mevrouw haar d enst op; zij had vernomen dat mevrouw van der Kouwen vroeger, in het huis waar ze diende, gewoond had en vond het zoo'n enge gedachte te zitten in de keuken, waar, als mevrouw er was blijven wonen, de arme dienstmaagd had kunnen vermoord geworden zijn. - Te Leeuwardeu hebben van de 225 lotelingen niet minder dan 163 redenen van vrijstelling opgegeven, als: 65 broe- derdienst, 41 eenige wettige zoon, 13 eigen dienst, 12 gebrek aan lengte en 22 lichaamsgebre ken. Voorshands bleven er dus niet meer dan 72 geschikte lotelingen over. Een te Utrecht welbekende spoorwegbeambte, die met ach terlating van zijne vrouw en veel schulden op eene heimelijke wijze verdween, heeft zich naar Amerika begeven. Aldaar riep hij de hulp in van een predikant, die hem ondersteunde in geld en aan eene betrekking hielp hij gedroeg zich weder schandelijk, door zich aan diefstal schuldig te maken, maar maakte zich ook daar bij tijds uit de voeten en is nu waarschijnlijk naar Australië vertrokken. Onder de bevol king van Calcutta, die ongeveer 450,000 per sonen bedraagt, zijn 8920 Europeanen, 920 Ar meniërs, 40 Grieken, 880 Israëlieten, 120 Parzen, 140,000 Mahouiedauen, 200 Chiueezen, 40 negers en verder Hindoes. Het gemiddeld aautal be woners van een huis te Londen is 8, te Berlijn 32, te Parijs 35, te St. Petersburg 52 en teWee- nen 55. De sterfte in die verschillende steden is aan die cijfers evenredigzij is het kleinst te Londen en het grootst te Weenen. De Ber liner Straatsburger Zeilung deelt het volgende ver haal mede: „In den jare 1845 keerde op zekeren dag een tweede luitenant bij de destijds bestaande landweer-uhlanen van eeu groote veld manoeuvre bij Freienwalde in Pommeren, uiet zijn oppasser naar stad terug. Eensklaps, juist toen zij het Siaritzuieer passeerden, viel het paard van den oppasser en wierp hem hals over kop in het daar ter plaatse bijzonder diepe water. Hij kon niet zwemmen en scheen een wissen dood ten prooi; maar zijn luitenant sprong van het paard, wierp zich in den vloed, en redde, hoewel met groote inspanning en eigen levensgevaar, den drenke ling. Daar stonden beide alleen, druipend nat, aan den oever, en de woning des luitenants was nog zeer verre at, en nergens een onderkomen te viuden. Beiden sprongen weder te paard en zetten den tocht voort. De oppasser kwam er goed af, maar de luitenant moest zijne menschlievendheid met een allerhevigsteu aanval van rbeumatiek bekoopen, en de kwaal heeft hem sedert nooit geheel verlaten, maar doet zich af en toe nog smartelijk gelden. Trouwer echter is nooit een lijder opgepast dan de luitenant door den man dien hij het leven gered had, en die hem sedert ook niet verlaten heeft. Toen zijn diensttijd om was bleef hij in andere betrekking bij hem en is nu nog herder op een der landgoederen van den luitenant, thans echter rijkskanselier van Duitschland, met andere woorden: prins von Bismarck." BUITENLAND. Frankrijk. In hare zitting van Donderdag weigerde de Nationale Vergadering, zooals gemeld is, de ur gentie te erkennen van een door den heer Bru nei, van de uiterste rechterzijde, ingediend voor stel luidende als volgt: De Nationale Vergadering, zich stellende on der Gods hoede, hernieuwt tegenover do natie haar besluit om met kracht en vaderlandsliefde hare roeping als souvereine en constitueerende vergadering te vervullen. De Vergadering zal niet uiteengaan vóór dat zij de groote organieke wetten zal hebben tot stand gebracht, welke de constitutie des lauds zullen bevestigen. In geen geval zal de Vergadering uiteenguan voor dat zij de machten zal hebben aangewezen bestemd om hare souvereine rechten over te nemen. In eene openbare zitting zullen alle afgevaar digden zich verbinden de rechten en bevoegdheid der souvereine en constitueerende Nationale Ver gadering te eerbiedigen. De afgevaardigde welke deze verbiuteuis weigert aan te gaan wordt ge acht zijn ontslag te hebben genomen. Bij de na twee twijfelachtige proeven bij zit ten en opstaan noodig geachte hoofdelijke stem ming verklaarden zich 232 leden vóór en 332 tegen de urgentie. Hel aanhangige wetsontwerp tot opheffing van den specialen dienst voor de boscbcultuur, werd daarna verworpen, daar de Vergadering met 330 tegen 253 stemmen besliste dat de derde behan deling daarvan niet zou doorgaan. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het nieuwe tractaat van handel en scheepvaart met Engeland is Vrijdag aan de lpden der Nationale Vergadering inndgedeeld. België. Zooals men weet, was aan de regeering dooi de Kamers een crediet toegestaan van 225,001 francs, voor de uitgaven tot deelneming van kun. stenaars, industrieelen en landbouwers aan de wereld-tentoonstelling te Weenen. Daar die sou gebleken is met voldoende te zijn, is een wetv ontwerp ingediend om haar met 125,000 fr. verhoogen, 't geen waarschijnlijk zal worden tot gestaan. Iliiitsclilüricl. De Pruisische Staals-Ameiger van Vrijdag-avond maakt een koninklijk besluit openbaar, waarbij de leden benoemd worden der commisie, belast met het houden eener enquête naar de onregel matigheden in het beheer der spoorwegaangele- genheden welke dezer dagen in den Landda» ter sprake zijn gebracht. De benoemden zijn: de geheime justitieraad Hertz; de heer Körte, lid van het opperste gerechtshofde onderstaats secretaris Achenbach, en de geheime financieraad Schöner. Het Heerenhuis van den Pruisischen Land dag heeft in zijne zitting van Vrijdag met alge meene stemmen besloten om, even als het Huis van Afgevaardigden, ten beantwoording aan de uitnoodiging vervat in de koninklijke boodschap van 14 dezer, twee leden te delegeeren in de even- gemelde commissie van enquête en als zoodanig beuoemd de heeren Tettau en professor Baum- stark. De Norddeultche Allg. Ztg. spreekt over het al te groot aantal passagiers en de ongenoegzame uit rusting van het voor een firma te Antwerpen ge charterd schip voor landverhuizers Wangerlaml. De Duitsche consul-generaal te Londen verzocht om de tusschenkomst van de Engelsche autoriteit, maar deze kon niets baten, omdat geen Engelsch- man zicli onder de passagiers bevond. Het b\ad spoort de Duitsche landverhuizers aan zich slechts in Duitsche havens in te schepen. Vijfhonderd bakkersknechts te Stuttgart heb ben door aanplakbiljetten bekend gemaakt, dat zij vermeerdering van loon en vermindering van werkuren eischentevens verlangen zij dat zij van den arbeid worden vrijgesteld op Zou- en hooge feestdagen. Wanneer huu verlangen bin nen drie dagen niet wordt ingewilligd, zouden zij allen het werk staken. De heer J. D. Schaan, uitgever van de ul- tramontaausche Volksfreund te Straatsburg, is door den directeur van politie gesommeerd, voor he. recht van uitgifte de in de wet vastgestelde cau tie van 25,000 francs te betalen, op grond dat het blad niet is een zuiver godsdienstig of kerkelijk orgaan, gelijk het heet uitsluitend als lectuur voor Christelijke gezinnen, maar een politiek blad. Id de laatste tijden had het zelfs ijverig deelgeno men aan politieke agitatie. De heer Schaan heeft die sommatie beantwoord met de verklaring, dat hij aan het hoofd van het blad wel vermeld staat als uitgever, maar eigenlijk niets er over te zeg gen heeft, daar alle copie uit het priester-semi narium op de zetterij wordt bezorgd. De eigen lijke hoofdredacteur is de heer Aloysius Spitz, professor bij dat seminarium. Dit neemt evenwel niet weg dat de heer Schaan voor de betaling der cautie aansprakelijk is gesteld. GJ-root-Britarmië. In het Lagerhuis werd onder anderen jongst leden Donderdag tot de regeering de vraag ge richt of het uit de overgelegde dépêches betref fende Afghanistan niet bleek dat de Russische regeering bij het bewilligen der door Engeland voorgestelde g reuzen van het gebied van den emir Shere Ali het Britsche gouvernement verantwoor delijk stelde voor de handhaving van de rust en den vrede in Afghanistan, en of de Britsche regeering evenzeer overtuigd was van den aard der daaruit voor haar voortvloeiende verplichtingen. Lord Enfield gaf slechts gedeeltelijk een bevestigend antwoord op deze vraag. De door vorst Gort- schakoff in zijue dépêche van 19/31 Jnnuari uit gedrukte verwachting, dat de invloed van Enge land op Shere Ali sterk genoeg zou zijDomdien vorst tot het handhaven van den vrede met zijne naburen te bewegen, was, zeide hij, een terugslag op hetgeen lord Granville in een vroegere dépêche gezegd had, en zoo Engeland al eenigerinate ver plicht mocht zijn tegenover Rusland om voor de vre delievende houding van den emir te waken, kon er toch volgens de gewisselde dépêches nimuie sprake ziju vau iets meer dan zedelijkeu invloed Verder verzocht sir Robert Peel inlichtingen omtrent de tegenwoordigheid van verschillende schepen van het Britsche eskader van de Middel- laudsche zee te Lissabon, wuarouitrent door de Spaanscne regeering beweerd werd, dat zulks alleen geschiedde in het belang der Portugeescbe dynastie. In antwoord las lord Enfield den brief voor dien hij, op last van deu minister vau buiteulandsche zaken, aau het departement vao marine geschreven had, en waarvan het dirigee- ren der bedoelde oorlogsschepen op Lissabon bel gevolg was geweest. In dien brief was aan bet

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2