erbieden keums te nemen van alle handelingen an het administratieve gezag, hoe ook genaamd, erhalve van alle handelingen gepleegd door den laat en zijn vertegenwoordigers in de uitoefening an bet openbare gezag. Dui.tschla.nd. De minister van financiën heeft gisteren in de Catner van Afgevaardigden verklaard, dat de nkomsten in het vorige jaar de raming met 20 aillioen overtroffen hebben. Onder dergelijke ,mstandigheden stelt de regeering voor de in komstenbelasting voor 1873 in 't geheel op 7 aillioen te bepalen. Van het overschot van 't vorige aar zullen 12 inillioen worden aangewend voor aiitengewone schulddelging, waardoor het budget an 1374 met een millioen ontlast zal worden. .Toorts zal de leening van 1S68 en het restant [er leeningeu van 1348, 1857 en 1859 gedelgd vorden. Het Huis van Afgevaardigden is in zijne litling van Dinsdag, ter voldoening aan de uit- ooodiging bij koninklijke boodschap van 14 Fe bruari, overgegaan tot de verkiezing van twee leden voor de speciale commissie tot het doen run een onderzoek naar de onregelmatigheden in bet beheer der spoorwegaaugelegenheden. De heer Lasker, die deze zaak bij de behandeling der be grooting van het departement van openbare wer- keu het eerst ter sprake heeft gebracht, werd terstond roet 196 van de 302 stemmen als eerste lid verkozen. Voor de verkiezing van een tweede lid hadden verscheiden stemmingen plaats, bij de laatste waarvau de vice-president van het Huis, de lieer vou Köller, benoemd werd met 175 stem men tegen 108, op het lid dercentrumsparlij, den beer ilallinckrodt, uitgebracht. De driehonderdjarige geboortedag van Co- pernicus is gisteren te Thorn feestelijk herdacht. Des avouds was de geheele stad geïllumineerd In eeue op den llden dezer te Kleef gehou den vergadering van aandeelhouders in de maat schappij der Badinrichting aldaar, is besloten tot aankoop van het hotel Slyrum. De gelden tot vol tooiing der inrichting zijn aanwezig, zoodat, vol gens verklaring van het bestuur, tegeu bet eiude van Mei zoowel de badinricbtiog als het nieuwe badlogoment, met 40 logeerkamers, gereed zullen zijn, om met 1 Juni in gebruik gesteld te wor den. Men vertrouwt, dat het stedelijk bestuur van Kleef van hare zijde zooveel mogelijk zal zorg dragen het verblijf der badgasten te veraan genamen, zoowel door de bijna onbegaanbare straten te verbeteren als om ook in de zomer avonden de gaslantaarns te doen aansteken. Grroot-Britaruaië. In het Huis der Gemeenten heeft de heer Hardy gisteren aangekondigd, dat hij binnen kort een adras zal voorstellen, om te vragen dat de drie wetten, bij het Washingtonsche tractaat aange nomen, gemeenschappelijk met Amerika ter ken nis van de mogendheden zullen worden gebracht. De heer Enfield, antwoordende op eene vraag van den heer Cochrane, zetde dat de interpretatie van de depêche van prins Gortschakoff van 31 Januari schijnt overeen te stemmen met de dépêche vau lord Granville van 24 Januari, welke constateert, dat Engeland niet in gebreke zal blijven Shere Ali op al de voordeelen te wijzen, die hem de erkenning van de door hem geëischte grenslijn toestaat, hein te overtuigen van de verplichting die op hem rust, om zich vau elke agressieve daad te onthouden, en voorts invloed op den shere te blijven uitoefenen. Prins Gortschakoff schijnt dus te begrijpen wat Engeland verlangt, en te weten dat Engeland dien invloed zal blijven uit oefenen. Ook schijnt Gortschakoff te gelooven dat deze invloed voldoende is. Voorts gaf de heer Enfield op eene vraag van den heer Smith te kennen, dat de Murillo nog al tijd te Cadix onder beslag ligt. Mededeeling der correspondentie hangende het onderzoek zou niet zijn zooals bet behoort. Op eene vraag van den heer Peel las hij een dépêche voor, waarin Gran ville de admiraliteit verzoekt eeue stoomboot naar Lissabon te zenden om Koning Amadeus en zijne gemalin aan boord te nemen, alsook te Lissabon een voldoend aantal scliepeu te laten tot bescher ming van de belangen der Engelschen. Koningin Victoria heeft gisteren Keizerin Eugenie te Chislehuist een bezoek gebracht. Na de vrijspraak vaD bisschop Duggan, heeft de procureur-generaal aan 't Hof vai. Queen's Bench medegedeeld, dat de regeering voor 't oogen- blik vau rechtsvervolgiüg tegen de overige geïn- critnineerden afziet. De heer Veruon Harcourt stelde jl. Dinsdag in het Britsche Lagerhuis eeue motie van orde voor, dat de uitgaven der schatkist tot eene bui tensporige hoogte gestegen waren en het Huis daaromtrent voorziening door bezuiniging noodig achtte. Tot grondslag daarvan nam hij de cijfers van een door de regeering openbaar gemaakt overzicht der uitgaven over het laatste financieele dienstjaar 187172, waaruit bleek dat die het eindcijfer van ruim 77% millioen p. st. hadden bereikt, grooter totaal dan ooit vroeger, zelfs in tijden van oorlog, de. uitgaven hadden beloopen. Het dienstjaar 186667 als een normaal jaar be schouwende, vergeleek hij de cijfers der inkom sten en uitgaven van dat jaar met die over 187172, en vond eene vermeerdering der laatste met 10 millioen tegen eene vermeerdering der eigenlijke belastingen met 3 millioen p. st. De aanhoudende en steeds in eene grootere even redigheid toenemende uitzetting der uitgaven was bovendien de reden geweest, waarom de regeering in de laatste jaren slechts kleine stappen bad kun nen doen op den weg der afschaffing van druk kende belastingenin bedoeld jaar was de belastiDgdruk voor de ingezetenen met niet meer dan 1 millioen p. st. verminderd. De heer Bright ondersteunde de motie, besprak vooral dit laatste punt en verweet de regeering dat zij niet meer accijnzen afschafte. Thans nog, zeide hij, trekt de minister van financiën 6 a 7 millioen p. 6t. uit de belastingen op de suiker, de thee en de koffie, belastingen die deo handel altijd belemmeren, en wier afschaffing geheel op den weg ligt van hot vrije handelsstelsel, dat den Engelscheu handel tot eene verbazend groote ontwikkeling heeft ge bracht. Hij achtte daarom ingrijpende bezuinigin gen noodig, opdat er gelegenheid zou komen tot de afschaffing van alle belastingen op verbruiks- artikelen, alleen met uitzondering der belastingen op die voorwerpen, waarvan de regeering in het belang van den staat de consumtie mocht willen verminderen. De heer Gladstone, schoon het in de hoofdzaak eens met het streven der sprekers naar zuinig heid in den staatsdienst, bestreed echter de voor gestelde motie, daar zij in te onbestemde be woordingen was ingekleed en hoegenaamd geen nut zou hebben. Hij voegde daarbij de opmer king dat de uitzetting der uitgaven van den laatsten tijd niet moest geweten worden aan roekeloosheid van de zijde der regeering, maar aan de uitbreiding en verbetering van den staats dienst en veel waar de staat vroeger niet of gebrekkig werkzaam was; omstandigheden die de vergelijking van bet laatste dienstjaar met dat van 186667 ooaanueemlijk maakten. Zoo wees hij op de met een milllioen vermeerderde uitgaven voor het openbare lager onderwijs; op een ander millioen waarmede de uitgaven van het dienstjaar 187172 waren verhoogd, ten ge volge der afschaffiflg van den koop van officiers rangen bij het leger; op te verhoogde kosten van leger en vloot ten gevolge van de zeer hooge prijzen van materialen en levensbehoeften, enz. De minister verklaarde zich echter een voor stander van eiken maatregel die leiden kon, zoo al niet tot vermindering van de uitgaven der schatkist, dan toch tot vestiging van eene op wetenschap gegronde overtuiging bij het Parle ment en het publiek omtreut de mogelijkheid van verdere bezuinigingen, en deed daarom het voorstel dat er eene commissie van enquête zou worden benoemd om een onderzoek iu te stelleu naar de vraag, welke bezuiuigiogen konden plaats hebben op de kosten vau den algemeenen dienst (met uitzondering vau de nationale schuld en de civiele lijst), zonder onderscheid of die uit de gewone inkomsten van den staat gevonden, dan wel, bij speciale besluiten van het Parlement ge dekt worden door bijzondere middelen, niet onder het beheer van bet departement van financiën staande. Nadat verschillende leden het woord haddeu gevoerd, werd de door den heer Harcourt voor gestelde motie verworpen en het voorstel van den heer Gladstone aangenomen. Italië. Uit Home wordt aan het Journal des üébats ge schreven De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp op de geestelijke corporatiëu is ijverig aan het werk, en men verwacht dat zij weldra haar rapporteur zal kunnen benoemen. Zij heeft in de laatste dagen dagelijks vergaderingen ge houden, die ook door de ministers werden bijge woond. De commissie heeft aan de ministers in lichtingen gevraagd en die aangehoord, maar is niet met de leden der regeering in discussie ge treden. Men is het nog niet eens over eene op lossing der opgerezen vragen. Er bestaat wel overeenstemming aangaande het afwijzen der bij artikel 2 voor de generalaten voorgestelde uitzon dering, maar men wenscbt aan de generaals der verschillende orden eene zekere en eervoile po sitie te verschaffen. Het denkbeeld om hun eene bezoldiging toe te kennen wint veld, doch men is niet zeer genegen om hun te vergunnen in de thans voor hun gebruik bestemde gebouwen te blijven wonen, en die derhalve buiten den alge meenen maatregel van opheffing te sluiten. Zwitserland,. Het ontwerp van wet op de benoeming der geestelijken door de katholieke bevolking, is in de zitting van den Grooten Raad met 76 tegen 8 stemmen definitief aangenomen. Reeds onmid dellijk Da de opening heeft er een onstuimig debat plaats gehad, tengevolge van een protest van katho lieken, in zeer hevige bewoordingen, tegen het kantonnaal bestuur en de Bondsregeering; ten opzichte van welk adres werd besloten over te gaan tot de orde van den dag. Spanje. De heer Figueras heeft Woensdag in de Cortes, iu antwoord op de vraag van een der leden, ver klaard, dat deze vergadering geen constitueereod gezag heeft. Hij voegde er bij dat hij de beginselen, die hij als lid der oppositie steeds heeft verkon digd, consequent zal volgen, als de constituee- reude Cortes zullen bijeenkomen. Maar voorshands zal hij zich strikt aan de Constitutie houden, met terzijdestelling van die artikelen, welke betrek king hebben op de Monarchie. Hij zal noch van de geestelijkheid noch van de andere klassen van burgers een eed vorderen, zoolang de Republiek zal bestaan. Verder zeide hij dat Frankrijk de Republiek uog niet officieel heeft erkend. Do Minister van Oorlog heeft een crediet aangevraagd om de natie te wapenen, daar alle beschikbare wapens reeds uitgedeeld zijD. Het schijnt beslist te zijn dat de heer Rios, die eerst was bestemd om Spanje te Brussel te vertegenwoordigen, voor 't oogenblik met het be stuur over Madrid zal belast blijven. De Gazette bericht, dat de vereenigde ben den van Saballs, Basch en anderen te SaDta Pau, in Catalonië, verslagen zijn. De Minister van Justitie beeft eene circu laire gericht aan de piesidenten der rechtban ken, waarin hij de noodzakelijkheid betoogt om de wet streng toe te passen en hervormiog be looft van de organisatie der rechterlijke macht en van de civiele crimineele wetgeving. De Imparcial zegt dat de houding van ver scheidene aanzienlijke conservatieven op de bij eenkomst vaD de Junta, Dinsdag-avood gehouden, doet onderstelleo, dat de constitutioneelgezindeD voornemens zijn de candidatuur vau den prins van Hoheozollern weder ter spraak te brengen. Eerstdaags zal een groote republikeinscbe manifestatie te Sarragossa plaats hebben. Australië. Uit Honolulu is bet bericht ontvangen dat de wetgevende vergadering der Sandwich-eilanden de verkiezing van prins Lunalillo lot koniDg had goedgekeurd en dat de nieuwe kouing den 5den Januari was gekroond geworden. Bij het afleggen vau deu eed op de constitutie had de kouing eene redevoering gehouden waarin hij, na hulde te hebben gebracht aan zijn voorganger, zeide: Dit volk levert het in de geschiedenis éénige voorbeeld van inboorlingen en vreemdelingen, die eecdrachtig en met ernst zich zeiven regee- ren; in alle maatschappelijke betrekkingen heerscht een uitstekende geest, welks bevorde ring plichtmatig is. Mijne regeering begint onder gunstige voor teekenen. Met de vreemde mogendheden houden wij de meest vriendschappelijke betrekkingen, van wier handhaving ik overtuigd ben, zoo wij voortgaan met onzen plicht te doen volgens de begrippen van recht en welvoegelijkheid welke de betrekkingen der mogendheden beheerschen. Inwendig geniet dit rijk vrede, rust en eene be hoorlijke mate van welvaart, welker verdere ont wikkeling mijn grootste wenscli is. De eilanden zijn vatbaar voor eene veel booger ontwikkeling, dan thans hun deel is. Zij bezitten de vereisebte eigenschappen om een koninkrijk te vormen dat op de achting van andere mogendheden aanspraak kan maken, en tevens welvaart eu geluk te ver schaffen in veel ruimere kriuguu. De Datuur heeft ons eene zeer gunstige ligging geschonken in den weg van den wereldhandel. Door de zekerheid onzer havens, de overvloedigheid onzer producten, door onze vrijzinnige wetten en reglementen be- hooren wij den handel van alle natiën hierheen te trekken. Elke wetgevende maatregel, die strekken kaD tot uitbreiding en bescherming onzer handelsbe trekkingen, zal op mijne medewerking kunnen rekenen. De nieuwe koniDg, die een groot voorstander is van de Vereenigde Staten, heeft zijn ministerie bijna uitsluitend uit Amerikanen samengesteld. TELEGBAtVLtlE Madrid, 20 Februari. Volgens eene depecbe uit Berlijn heeft de Duitsche regeeriug besloten de Spaansche republiek te erkeuneu, zoodra haar de circulaire van Castelar ter kennis zal zijn gebracht. De Zwitsersche regeeriog heeft een besluit in gelijken geest genomen. Londen, 21 Februari. De majoor Mac Mahon heeft Londen verlaten, belast rnet een brief van koningin Victoria aan den koning van Birmah. De Times deelt in zijn beursoverzicht de volgende berichten uit Lissabon mede: Het Par lement houdt zich met de financieele aangelegen heden bezig. De regeering acht het noodig de reserve onder de wapenen te roepen, omdat de Carlistische en de federaal-republikeinscbe ben den te zeer de grenzen naderen. De oppositie zal zich verklaren tegen eiken maatregel, welke de strekking heeft om de uitgaven te verhoogeD. Par(js, 21 Februari. De rechterzijde heeft zich definitief van het rechtercentrum gescheiden ten gevolge van het besluit, door de /Commission des Trente" genomen. Het rapport van de Bioglie zal waarschijnlijk heden op het bureau der Nationale Vergadering wordeD gedeponeerd na den afloop van de zitting van de /Commission des Trente." berichten. Amsterdam, 21 Februari. Rogge, Maart 182, 181Mei 188, 187Oct. 193. Raapolie op zes wekvn per 1U0 kg., 48%; vliegend 4254; Mei 42, 41%; Sept., Oct., Nov., Dec. 4254, 42, 41%; Lijn olie op zes weken 4054; vliegend 39; Maart, April, Mei 39, 38%Sept., Oct., Nov., Dec. 39%, 39%Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92; Lijnkoe ken per 100 kg. 11, 14%; Koolzaad April 405; Oct. 400. Beohtszakeii. In de zitting der correctioneele rechtbank al hier, zijn heden de volgende uitspraken gedaan B. van 't R. te Voorschoten, wegens verzuim van aangifte voor de nationale militie, gepleegd onder verschoonende omstandigheden, tot eeoe geldboete van éen gulden of 1 dag subsid. gevan genisstraf. W. v. O. te Noordwijk, wegens laster, tot eene geldb. van f 10 of 3 dagen subsid. gevangenisstraf. C. v. d. V. te Leiden, wegens moedwillig toebrengen van kwetsuren, tot eene geldb. van 10 of 3 d. subsid. gev. M. B., zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot eene gev. van 14 dagen. H. N. S. te Leiden, wegens het herhaaldelijk begunstigen en vergemakkelijken van onluchtig gedrag van jonge meisjes beneden 21 jaren, veroordeeld tot éen jaar ceil, gevange nisstraf, en geldb. van (25 of 3 dagen cell. gev. Met ontzegging van alle voogdij of curatorschap gedurende 5 jaren. Prómotlén. Lelden, 21 Februari. Bevorderd tot Doctor io de rechten de heer H. P. Berlage, geboren te Amsterdam, met acad. proefs., getiteldEenigo Opmerkingen over den publieken verkoop van roerende goederen. LAATSTE BERICHTE IX. Den Maag, 21 Februari. Het Japansche gezant, schap zal, gedurende het verblijf hier ter stede, in het hotel Paulei zijn intrek nemen, waar reeds onderscheidene apartementeu in gereedheid zijn gebracht. Gisteravond zijn iu genoemd hotel twee secre tarissen bij het gezantschap, de heeren A. F. Kawage en K. Lugwana afgestapt. Zij hebben heden bij de Ministers van Binnen- en Buiten- landsche Zaken huDne opwachting gemaakt. Door den gezant van de .Fransche republiek alhier, markies de Gubriac, is gisteren eene soireé gegeven. In de tegenwoordigheid van sommige leden van den Raad van State en andere belangstellen den is hedenvoormiddag op de begraafplaats Eik en Duinen het stoffelijk overschot van den heer A. O. van Braam Houckgeest, gepensioneerd schout-bij-nacht, ridder van verschillende orden, eD lid van genoemd college, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Door een der bloedverwanten werden voor de geopende groeve eenige woorden van troost ge richt tot de beide zonen van den overledene, dien hij schetste als eeu braaf mensch, een streng en nauwgezet man. Uit de dagen van schrik en angst in het begin aan Januari dezes jaars, toen men van niets anders hoorde dan van inbraak of diefstal, zal men zich nog wel levendig herinneren, dat bij een goud- en zilverkashouder op den hoek van de Kalvermarkt en Korte Houtstraat, even nadat de dag voor den avond had plaats ge maakt, de roiten van den winkel werden ver broken en bij onderzoek bleek dat uit de winkel kast drie zilveren lepels, ter waarde van f 24 waren weggenomen. De bewoner van het huis was, toen hij zijne ruiteD hoorde rinkelen, in zijn winkel gegaan en zag toen een man, die buiten stond, aan de roede trekken waaraan de zilveren voorwerpen hingen. Het bleek echter later, dat er niet éen, maar drie personen in het spel waren, die zich zonder werk bevindende, te zamen uit Leiden Daar den Haag ziju gekomen met het doel om aldaar het een of ander te stelen en zoodoende onder dak te komen. J. V., sjouwer; J. v. R., zonder beroep eu R. M. sjouwer waren de beschuldigden iu deze zaak, welke heden voor het Prov. gerechtshof behandeld werd. Het Hof veroordeelde bet drietal tot vierjareo gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3