maker Collée, hetgeeD op den 16den Januari, wegens ziekte, niet kon geschieden. Bij zijne te rugkomst werd hij verrast met een pendule, die hem door de gezamenlijke onderofficieren werd aangeboden. De commissie, die eene nationale volksver- eeniging wil oprichten, om in het volgende jaar de 25jarige regeering van Z. M. den Koning te vieren, heeft gisteren Zr. Ms. geboortedag herdachtj o. a. door het uitsteken van een vlag, waarop haar devies voorkomt, en door het zenden van een gelukwensch aan Z. M., namens wien in den avond een antwoord werd ontvangen. Het Amst. 2de departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gisteravond zil veren medailles wegens het redden van perso nen uit brandende gebouwen of uit het water, uitgereikt aan de heeren Dr. Jacq. Cohen, direc teur der koolteerstokerijJ. C. Rappold, inspec teur van politie; G. Slot, Joh. Kwant en Ges. van Beek, agenten van politie; B. P. Geenemaos, koren drager en nachtwacht, en U. van Wijngaarden, houtkoopersknecht. Voorts is het zilveren eereblijk aan deu beeldhouwersgezel L. T. van Delft over handigd wegens 25jarigen trouwen dienst bij den heer Hartman, beeldhouwer albier. De gezel van Delft sprak in een kort, hartelijk woord zijn dank uit aan bestuurderen, leden en zijn patroon. De Gemeenteraad heeft heden met 19 van de 29 uitgebrachte stemmen (2 in blanco, de overigen op den heer Henket) benoemd tot direc teur-generaal der publieke werken alhier, den heer J. W. F. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland. De voordracht van B. en W. tot goedkeuring van den aankoop van twee perceelen op de Kei zersgracht, ten behoeve der H. Burgerschool voor meisjes, werd aangenomen met groote meerder heid. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier hield hedenavond haar eerste opeubare vergadering. Na discussie werd met 12 tegen 5 stemmen goedgekeurd een adres aan den Minis ter van Justitie, aandringende op vrij-verklaring der makelaardij, dus afschaffing der bepalingen van het Wetboek van Koophandel op de benoe ming en beëediging. Daarna is met algemeene stemmen aangeno men een adres aan den Gemeenteraad, verzoe kende ontheffing van de verplichting om advies te geven voor elke benoeming van makelaars, daar de geschiktheid der aanvragers voor een bepaald vak door de Kamer niet voldoende on derzocht kan worden. Met 15 tegen 2 stemmen werd besloten aan de heeren van Meukeren en Kerstens te ant woorden, dat de Kamer geen termen heeft om hun verzoek om concessie voor den spoorweg Boxtel over Baarle-Nassau naar Antwerpen, met een zijtak over BredaGorcum naar Utrecht, bij de Regeering te ondersteunen. Het was heden een goede dag voor het weduwen- en weezenfonds van de Maatschappij Artï De zalen waren overvol, en het publiek ver droog zich voor de schilderijen. Den Haag, 20 Februari. In de zitting van den Raad van State, afdeeliug voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 26 Februari a. s., zullen behandeld worden een beroep van kerkvoogden der Hervormde gemeente van Zoetermeer en Zeg waard van een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarbij de sluiting van de begraaf plaats dier gezindte is bevolen en een beroep van den gemeenteraad van Rijnsaterwoude, van eene beslissing van hetzelfde college, betreffende den legger der wegen en voetpaden in die gemeente. Aaustaandeu Dinsdag, 25 dezer, zal er eene openbare vergadering worden gehouden van de vereeniging tot bescherming van diereu in den Haag, beschermheer Z. M. de Koning. Het punt van behandeling is: bespreking van het nut van algemeene slachthuizen (abattoirs), in te leiden door een der bestuursleden. Rotterdam, 20 Februari. In de gemeenteraads zitting van heden zijn tot leden der vaste com missie uit den Raad tot bijstand van Burg. eo Weth. ter zake van het ouderwijs, benoemd de heeren Jacobson, Pols, Hudig, Mirandolle, Huygen, en v. d. Hoeven. Het ontwerp-adres aan Z. M. den Koning, in verband met het arrest van den Hoogen Raad, in zake het heffen van havengeld en het onschend baar verklaren van plaatselijke belastingverorde ningen, werd onveranderd bij acclamatie aange nomen. Kinderdijk, 20 Februari. Heden is met het beste gevolg van het etablissement der heeren L. Smit Zoon alhier te water gelaten de voor rekening van de heeren Dunlop, Mees Co. te Rotter dam gebouwde ijzeren schroefstoomboot Adonis, bestemd tot vervoer van passagiers en goederen op de oostkustplaatsen van Afrika. Heemskerk, 20 Februari. Was het heden feest in de woning van onzen burgemeester, den heer Zaalberg, nu een zijner dochters in het huwelijk trad, op dezen dag en de vorige dagen reeds vierde de gemeente mede feest. Door het uitsteken der vlaggen van den toren en uit de huizen, door het met groen versieren van de woning der bruid en van het Raadhuis getuigden de burgers van hun iugenomenheid met die feestviering. Zij mag dan ook gelden als een getuigenis van den goeden geest, die de burgerij bezielt. Een liefelijke mor gen in die blijde dagen was die, toen bruid en bruidegom met des burgemeesters gezin, op uit- noodiging der jeugd, de school bezochten. In het versierde lokaal zong de schooljeugd een heil- wensch aan het jeugdig paar en het was aar dig om die blijde gezichten te zien, toen ieder van bruid of bruigom een zakje bruidsuikers ont ving. Was er verleden Zondag op het JFiten van den heer Zaalberg feest voor vele burgers en burgeressen onzer gemeente, niet onvermeld mag blijven, dat toen door de mildheid van den bur gemeester den armen een blijde dag werd be zorgd. Moge de geest van welwillendheid en sympathie, waarvan deze dagen blijken gaven, blijven heerschen, der gemeente tot heil. Zwolle, 20 Februari. Gisteren tegen den avond heeft de politie alhier een brutalen diefstal ont dekt. Uit een in de stadsgracht liggende Krulsche aak, geladen met lijnkoeken, is 's nachts, terwijl er niemand aan boord was, het voor- en achter onder geheel leeg geplunderd. Beddegoed, meubi lair enz., alles was verdwenen. Do dief of dieven zijn zoo driest geweest, om, ofschoou de aaktus- schen andere schepen inlag, licht aan te steken en zich van den aanwezigen proviand, zooals uit het restant bleek, een goeden maaltijd aan te richten. De lading is ongemoeid gebleven. De poli tie doet ijverig onderzoek. De werkzaamheden aan het Katerveer zijn met kracht hervat. Ruim 80 arbeiders hebben sedert eenige dagen gewerkt aan de havendam- men in den Usel, waartoe eene baggermachine in het verbreed gedeelte nabij de groote schut sluis de noodige gronden opbaggert. Rijshout en bazaltbrokken zijn in genoegzame hoeveelheid aanwezig; ook is in den laatsten tijd veel hard steen aangevoerd tot verdere afwerking der slui zen en tot stelling der ijzeren brug, die bijnage reed is. Urk, 20 Februari. Ook dit jaar hebben al de miliciens dezer gemeente zich aangeboden om fcij de zeemilitie te dienen. Sneek, 20 Februari. In de zitting van de Ar- rondissements-reebtbank, gisteren gehouden, zijn vier personen, die in betrekking stonden tot de ongeregeldheden op 27 Januari jI., bij gelegenheid van den verkoop van het vee van een van long ziekte verdachten stal, verhoord. Zij waren beschul digd de glazen in den stal, waarin zich het vleesch bevond, te hebben ingegooid. Na het hooren van getuigen nam het O. M. zijn requisitoir en eischte voor drie der beschuldigden het minimum der bij de wet bepaalde straf: 14 dagen cellulaire gevan genisstraf en eene geldboete van f 25voor één 8 dagen en f 12.50 boete. Over acht dagen is de uitspraak bepaald. GEMENGD 1V1EUWS. Een blad van Hongkong levert het verhaal van een afschuwelijken moord, die te Soochow op een goudwerkersbaas is gepleegd. Het gebruik des lands wil, dat een baas niet meer dan éen leerjongen te gelijk beeft. De persoon in quaestie week echter van die gewoonte af, niettegenstaande de bezwaren, die er tegen werden ingebracht door de werklieden. Hij werd toen verzocht in de zaal der ambach'sveieemgingen te komen. Daar werd hij aangegrepen, van zijne kleederen beroofd en aan een pilaar gebonden, waarna hij door driehonderd en twintig personen van het hootd tot de voeten werd gebeten, totdat hij dood was. Waarschijnlijk zullea de moordenaars niet worden gestraft, omdat de Chineesche wet in deze soort van misdaad niet heeft voorzien. Het laatste besluit van den mikado van Japan ter beschaving van zijn volk bevat het verbod om op straat te spuwen. De planeet Jupiter is tegenwoordig eiken nacht (met verlof van mist en wolken) aan den hemel zichtbaar. Zij komt tegen zonsondergang op, en bereikt tegen mid dernacht haar zenith. Men zal haar vinden in de constellatie Leo. Met een redelijk goeden tooneel- kijker kan men hare vier manen onderscheiden. Koningin Victoria heeft, volgens een telegram uit Aberdeen, aldaar een sarkophaag van graniet besteld, om er de overblijfselen van Napoleon III ïu te bewaren tot dat bepaald zal zijn waar zij voor goed zullen rusten. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Januari. Aan het algemeen overzicht van De Indiir ont- leenen wij het volgende: De prinsen Philip en August vun Saksen-Coburg, alsmede een derde lid van die vorstelijke familie, worden eerlang op Java verwacht bij hun terug keer uit China. Met belangstelling is hier vernomen, dat de regeering met eene vereeniging van bankiers over aanleg van spoorwegen op Java in onderhande ling is getreden. Met spanning worden nadere berichten verwacht. De Kamer van Koophandel en Landbouw alhier heeft beden iD een adres de regeering aan dachtig gemaakt op de uitvoering der agrarische wet. De Kamer zet uiteen, dat toekenning van eigen dom van den groud het meest rationeele beginsel is, en wijst op de gewichtige gevolgen, die ver koop van woeste gronden voor de welvaart van Ceylon gehad heelt. Bij onze regelingen staat evenwel steeds op den voorgrond, dat de schatkist terstond veel moet trekken. Neemt men al als het beste compromis deu af- 6tand van woeste gronden in erfpacht aan, dan nog is thans dit geschenk illusoir gemaakt en moet de jongste regeling als eene bedreiging van de nijverheid worden beschouwd. De Kamer zet dit in den breede uiteen door eene critiek van de besluiten ter uitvoering der wet. De commissie is thans benoemd, die te over wegen heeft, of de bezwaren, die tegen bet baven- plan voor Batavia geopperd zijn, eene wijziging van dat plan teweeg moeten brengen. Men zal natuurlijk het plan om de haven op Tandjong Priok te brengen, bespreken, daar de heer van Raders aan het hoofd der commissie staat. Ook het Onrustplan, dat bier geen enkelen voorstander vindt en waartegen steeds meer technische be zwaren door de deskundigen worden geopperd, zal niet builen behandeling blijven. Verheugend is intusschen het resultaat der peilingen, roor zoover dit bekend is. Men schijnt toch in de baai, een weinig verder dan aanvankelijk geprojec teerd was, zeer goeden grond, roode klei, te vinden, waardoor het zeer onwaarschijnlijk wordt, dat eenig ander plan kansen van aanbeveling heelt. De peilingen woroen steeds voortgezet. Wij vestigen de aandacht op eene mededeeling van den heer Kloppenburg van 15 dezer, hou dende dat eene door hem in het front der gepro jecteerde haven nedergelaten kist van een vierk. el oppervlakte, belast met 12,694 kilo ijzer, sedert 14 December jl. niets is gezakt. Eene tweede commissie is benoemd om de spoor baan Meester CornelisBuitenzorg van regee- gingswege op te nemen. De Kamer vau Koophandel te Soerabaija heeft met nadruk de aandacht gevestigd op de verbetering van deu toegang tot zee naar die stad, reeds in 1865 noodzakelijk. De wetsmousson komt nog steeds niet door, zoodat men in de binnenlanden zeer ernstig voor den rijstoogst beduchtheid begint te koesteren. Volgens een telegram van den Gouverneur van Celebes, is Maradia Kapé, het hoofd van Mandar-Balangnipa, in onderwerping gekomen en zal naar Makasser worden opgezonden. Van Bonto-Bonto verneemt men niets. In de Padangsche BenedenlandeD, in de nabijheid van Loebo praho, aan den weg van Solok naar Padaug, zijn steenkolen gevonden. Een onderzoek is ingesteld. Z. Exc. de Gouverneur-Generaal en familie be vinden zich voor eenigen tijd hier. Men wil dat Z. Exc. bij het vertrek van den Generaal Kroe- sen diens woning zal betrekken, en dat aan het gebouw op Rijswijk reparatiën zullen worden aangebracht. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn nog de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot ads.-res.in het gouvern. Sumatra's Westkust, van Aijer-Bangis en Rau, F. A. Nieuwenhuijzen; van Priaman, A. F. In 't Veld; van Painan, H. A. Mess; van Tanah-Datar, C. F. E. Praetorius; van L kota's, J. N. Vosmaer; van XIII en IX kota's, W. Greve; van Batipoe en X kota's H. F. W. Cornets de Groot; van Mandholing en Ankola (res Tapanoli), J C. Boijle in de res. Palembang: van Tobing-Tinggi, P. F. Laging Tobias; van Lematang-Oeloe en Ilir en de Pasoemahlanden, P. P. du Cloux; in de res. Riouw: van Lingga, Jhr. L. F. Goldmanin de Wester-afd. van Borneo: van Sintang, J. W. Stoll; van Montrado, A. G.G. Peltzer; van Sambas, H. C. van Houten; in de res. Zuider- en Ooster-afd. van Borneovan Mar- tapoera, W. Broers; van Amoeuthaij, O. M. de Munnick; van Koetei en de Oostk., G. G. deVil- leneuve; in de res. Menado: van Gorontalo, J. G. F. Riedel; in het gouv. Celebes: in de Noor derdistricten, G. J. Gersen; in de Ooster-dist., H. Holtz; in de Zuider-dist, W. F. Sikman; in de res. Amboina: J. van Hoek, en van Banda, D. Heijting. Tot contr. der 1ste kl.W. R. Winter, Mr. J. A. M. van Cats baron de Raet, J. S. van den Broek, C. de Haan, W. Th. van Horn, C. J. Braun, J. A. Neys, S. Roos, G. N. Buyn, B. J. Suringa, Mr. J. van Kaathoven, D. W. F. Mijer, M. J. Honig, H. Visser, C. A. Wilkens, D. F. van Braam Morris, J. Bensbach, C. W. Palm, P. Mijer Jr., E. A. Halewijn, W. A. Seitz, E. A. van Vlo ten, E. von Faber, Jhr. F. G. V. Boreel, J. F. Loudon, L. C. de Neys, J. H. Deibert, N. Klausz, G. J. J. Deutz, J. F. Schenkhuyzen, J. P. G.Kruijt, H. C. Bogaardt, J. H. H. Dornseiff, A. W. Deerns, E. J. E. Roskott, A. H. Gijsberts, E. G. van Schuijlenburch, F. Trenité, J. van Nieuwkuijk, R. C. Kroesen, M. C. E. Stakman, Jhr. J. C. W. D, A, y®d der Wijck, H. T. F. Mensinga, C. M. E. Merons, C. Muntendam, P. H. van Hengs; Marbus en U. J. du Cloux; tot contr. 2de kl,. Douker Curtius, M. J. Pluim Mentz, J. A.Tat J. M. vau Berckel, F. A. Hennige, W. G. Lei bruggen, W. H. Stolle, J. C. d'Engelbroniier L. L. van Leeuwen, W. L. Rogge, R. W. Tadet W. H. Senn van Basel, J. R. Lange, W. F. K, E. W. E. Burger, J. P. van flarencarspel, A van Wageningen, C. A. Niesen, F. von FS'( 11. van Heukelum, C. L. de Vries, V Geertsema, W. Larive, J. W. van Heus. J. F. Wijnveldt, W. J. M. Michielsen, ff. W. W. C. baron van Hoëvell, D. P. Jentink L. van der Waarden, E. Winckel, A. H. Fab E. Th. Van Delden, A. F. Weijdung, E. E. Castens, J. J. Naeff, K. F. H. van Langen, P. J. van Koetsveld, G. A. Wilken, W. C. He kamer, G. W. W. C. baron van Hoëvell, H Monod de Froideville, E. J. Jellesma, F. Siebur A. J. Pluijgers, A. M. Joekes, P. J. Kooreman, K. Pik, J. van Oldenborgh, S. W. Tromp Boers, M. C. Danuenborgh, H. J. A. van Ms seveen, P. D. Vreede, L. K. van Swieten, J. Th. Van Nuneu, D. W. Horst, W. R. De Gre Jhr. Mr. W. D. J. van der Feltz, P. J. Avis, G. J. Heller, zich noemende Mansveld, A. Westra, M. If. Witbols Feugen, J. F. Kooim L. F. Weslij en G. van Geldereu Stort; tot ad stent-resid. van Billiton, Ch. M. G. A. M. Ecoi Verstege; tot ambt. voor de betrekk. met dei Staten op Noord Sumatra, aanvankelijk met d rang van contr. 1ste kl., Jhr. E. R. Kraijenh: Bij de Kina-cultuur: tot hoofdopz., W. H. Ht veliug; tot opz. 1ste kl., H. A. Wolters.Tot2ó hulponderw. aan de openb. 1ste lagere school Soerakarta, D. C. J. Kool; aan de openb. 3; lagere school te Samarang, W. van Gelder; I 3den hulpoud. aan de openb. school te Samaren C. W. Mulder; tot 4den huipond. aan de opeol lag. school te Samarang J. A. Mierop; totSdei onderw. L. Magindaan. Ontheven: eervol, wegens vertrek, in 1 waarneu iug der betrekk. van civ. gezagh. I Wahaai, de 1ste luit. der inf. P. J. MeyboouiJ opgedragen de waarneming dier betrekk. i den lsteu luit. der inf. L. F. M. Schulze, t<| mil. comm. aldaar. BUITENLAND. Frankrijk. Men houdt zich ernstig bezig, zegt de offi euse Bien Public, met de geheele ontruiming t ons gebied, en met het tijdstip waarop die;1 kunnen plaats hebben. Hoewel het te hoptJ dat er geene inoeielijkbeden zullen oprijzen het toch onmogelijk voor die gebeurtenis re] een bepaald tijdstip aan te wijzen, gelijk in t schillende dagbladen, zooals wij gisteren gem hebben, beproefd wordt. Dit is echter zeken deze zeer gewenschte gebeurtenis vóór het eiJ dezes jaars zal kunnen plaats vinden. De Nationale Vergadering heeft giste met 352 tegen 245 stemmen de urgentie van voorstel van Brunei verworpen. Vervolgens beeft de Vergadering tot quaes herkozen de heeren Baze met 338, Princet met 312 en Paillières met 811 stemmen. Het votum van de commissie van dei heeft een grooten indruk in de staatkundige handelskringen gemaakt. De tevredenheid if «I gemeen in de Kamer. De regeering zal zich dadelijk onledig houden met het ontwerpen wetten, bedoeld bij het amendement-Ricard, j door de commissie is aangenomen De Natiouale Vergadering nam Dint) zonder hoofdelijke stemming, na eene sebt' bestrijding van de linkerzijde, het door den 1' Savary c. s. ingediende wetsvoorstel betrede de vereischte meerderheid bij verkiezingen 1 de Nationale Vergadering aan, nadat metf tegen 250 stemmen besloten was geworden ft' behandeling der artikelen over te gaan. Heb werp luidde: Art. 1. Bij de verkiezingen voor leden der tionale Vergadering zullen voorlaan gelden' bepalingen der beide eerste alinea's van ah 1 der wet van 4 Mei 1855, betreffende de sat stelling der gemeenteraden, luidende: Bij de eerste stemming wordt niemand ve zen zoo hij niet: 1°. de volstrekte meerder 7 der uitgebrachte stemmen op zich vereenigt zoo het getal op hem uitgebrachte stemmen der bedraagt dan een vierde van het getal op de kiezerslijsten ingeschrevenen. Bij herstemming beslist de betrekkelijke il derheid, hoeveel kiezers er ook aan de stemi! mogen hebben deel genomen. Art. 2. Volgens de bepalingen van art. 6S wet van 15 Maart 1849 zal de herstemming s! gehouden worden op den tweeden Zondag gende op den dag waarop de uitslag der em stemming is bekend gemaakt. De eerste kamer van de burgerlijke re« bank der 'Seine heeft de door prins Napoll tegen den gewezen minister van binnenland! zaken ingestelde actie tot vergoeding vanscbl door zijne uitzetting geleden, afgewezen op g' dat de wetten van 16/24 Augustus 1790 en 4 10 Fructidor van het jaar III aan de rechtbank

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2