te diner gegeven, dat door al de hier aanwezige ge zanten van vreemde mogendheden, hunne secre tarissen en attachés, alsmede door eenige hoofd ambtenaren bij 's Ministers departement werd bij gewoond en waarop de gewone feestdronken op het welzijn van Z. M. den Koning en op het heil en den vriendschapsband der Staten werden inge steld. In de gestichten van liefdadigheid werd 's Ko- nings verjaarfeest ook herdacht, zoodat ouden en jongen van dagen een vroolij ken dag beleefden. Op de gemeentescholen werden de kinderen feestelijk onthaald en het leverde een aangenamen indruk op te ontwaren door welk een vaderlandslieven- den geest de jeugd, daarin voorgegaan door hare onderwijzers, bezield was. De krijgslieden behoorende tot het regiment huzaren en veld artillerie hebben gisteren den dag van heden gevierd door het houden van een as saut in de Alexanderskazerne, dat door Z. K. H. den Prins vau Oranje, vele hoofd- en verdere of ficieren van de verschillende wapeucorpsen, zoo mede door officieren van de stedelijke schutterij en het corps Kon. scherpschutters der residentie werd bijgewoond. Het werd nu en dan opgeluis terd door de muziek van het 1ste reg. huzaren en de manege was nationaal versierd. Morgen zal er dergelijk assaut in de kazerne van het reg. gren. en jagers worden gegeven, waar beden in de cantiue der heeren onder-officieren matineé mnsicale plaats vond. Men bewonderde algemeen de manoeuvres die uitgevoerd werden, maar vooral de buitengewone vlugheid bij het Dinsdag gehou den assaut aan den dag gelegd, Hedenavond zullen de ministeries, het lokaal van het provinciaal bestuur, alsmede het hotel van Z. Exc. den Minister van Buitenlandsche Za ken met eene gas-of lampionsverlichting prijken. Van gemeentewege zal de Lange en Korte Vijverberg guirlandesgewijze worden geïllumi neerd. Daar de gebouwen vau het Depart, van Binnenl. Zaken, die aan de achterzijde op den Vijverberg uitkomen, prachtig zullen worden ver licht (een groote eereboog is daargesteld) zal dit met de illuminatie van stadswege een goed effect maken. Nu en dan zal er van het „Eilandje'' bengaalsch licht worden ontstoken. Ook heden op den dag waren er vele wande laars, die onder een hemel van ontplooide vlag gen liupen. Op het Tournooiveld en Plaats zijn twee muziektempels opgericht waar zich dezen avond de muziekcorpsen der schutterij en van het iste reg. huzaren zullen doen hooreu. Zoo het weder gunstig blijft, dau is het te voor zien, dat eene groote menigte de illuminatie zal bezichtigen. Met spoorwegen en andere gelegenheden zijn vele vreemdelingen herwaarts gekomen om aan het feest van den dag deel te nemen. Extra- spuortreinen zullen hedenavond die bezoekers huiswaarts voeren. Rotterdam, 18 Februari. De rechtbank alhier heeft heden A. Rauh, wegens ontvluchting uit de gevangenis, veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenis van vijftien dagen. Delft, 18 Februari. De oudste zoon van de weduwe Nordeu, (de weduwe met twaalf kinde reu voor wie dezer dagen liefdegaven werden in gezameld) heefl heden alhier voor de nationale militie geloot. Opmerkelijk mag het genoemd worden, dat juist aan hem, die als de tegenwoor dige kostwinner van dat gezin zoozeer behoefte heeft aan vrijstelling van den militairen dienst, het hoogsie nornmer (176) is ten deel gevallen, zoo dat hij ongetwijfeld de wapenen niet zal behoe ven te dragen. (0. Ct.) Delfshaven, 18 Februari. In den avond of vournuebt van Zondag op Maandag beeft een zeer groote en brutale diefstal plaats gehad. Van het kantoor van de bierbrouwerij De Hand van den heer K. is door middel van een valschen sleutel de deur opengemaakt; de ongenoodigde gasten hebben daarop eenvoudig de geheele brandkast medegenomen; dit kan niet anders dan door minstens 3 personen zijn geschied, daar de kist zeer zwaar is. De bierbrouwerij is 's nachts on bewoond; de inhoud was van weinig waarde, p. m. f 75. Ook waren er eenige boeken en papieren in, waarom men het meest verlegen is. Slim zijn de dieven niet geweest, want ineen lessenaar in hetzelfde kantoor was aan contanten p. in. f 2UÜ aanwezigde sleutel zat nog in den lessenaar. Men heeft de daders nog niet ontdekt. Aar lander veen, 17 Februari. Eeo ambachts man uit deze gemeente was Zondag jl. van hier naar Nieuwkoop gegaan, waar hij met eenige kameraden zich hier en daar had opgehouden. Des avonds is hij op zijne terugreis, waarschijn lijk wat beneveld en door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Hedenmorgen werd zijn lijk in de vaart gevonden. De onge lukkige laat vrouw en kinderen achter. Utrecht, 18 Februari. Gisteravond had alhier de tweede openbare vergadering plaats van het anti-Zondags-arbeidverbond, onder voorzitterschap van den heer Wolbers. Nadat de voorzitter met eene korte rede het doel van deze bijeenkomst geschetst en o. a. medegedeeld had, dat reeds een 40tal personen zich als leden hadden laten in- scbrijvgp, gaf hij het woprd aan andere sprekers, waarvan door velen werd gebruik gr naakt. Over 14 dagen zal weder eene. bijeenkomst gehoudei worden en alsdan een voorloopig reglement ge maakt en een afdeelings-bcstdui gekozen wor den. Twintig personen lieten zich thans weer als lid inschrijven. Harderwijk, 17 Februari. De 1ste luitenants der infanterie T. W. H. 6. M. Hu6tinx, de apo thekers der 4de klasse K. Broes van Dort, L. F. Hekmeyer en J. A. M. Bressl r, de-officiereu-vaa gezondheid der 2de klasse M. L. Cauuegieier en M. M. Bleekrode, benevens de 2de luitenants- kwartiermeesters M. Logeman en L. J. A. Ver- brugge, allen bestemd voor den dienst in Oos:- Indië, zullen hunne bestemming moeten volgen met het vermoedelijk in den loop van de vol gende maand u t het Nieuwediep via Suez naar Batavia te vertrekken stoomschip Prins van Oranje. Zwolle, 17 Februari. Op bevel van den rech- ter-commissaris is de conducteur Wybrands heden middag naar het huis van verzekering alhier overgebracht. Hij is gehuwd en heeft vier kin deren. Neppel, 18 Februari. In den al'geloopen nacht ontstond hier een hevige brand ten huize van Aarssen en Felder, in de Molenstraat. De bewo ners hadden nauwelijks den tijd hun leven te redden. Van de oorzaak is niets bekend. Belen dende panden zijn door de doeltreffende maatre gelen der brandweer gespaard gebleven. Alles was verzekerd bij de Zwolsche assurantie-maat schappij. Bolsward, 16 Februari. Eene niet alledaagtche zaak is bij den gemeenteraad alhier voorgekomen. De commissie van administratie der gemeentelijke gasfabriek had het voorstel gedaan, om ten 'be hoeve dier fabriek (privaat-rechtelijk wordetide geëxploiteerd) nog eene geldleeniug aan te gaan van I 4000, ten einde té voorzien in de volstrekte behoefte aan bedrijfskapitaal. Da meerderheid van den Raad vond evenwel geen grond om dat voor stel aan te nemenzij was van gevoelen, dat die gelden uit de gemeentekas moesten worden voor geschoten. Ten gevolge van dat besluit was de inrichting niet bij machte, de vereischte betalin gen te doen en de indertijd uit de gemeentekas erlangde voorschotten terug te geveD. De com missie wendde zich daarop ten tweeden malétot den Raad bij een schrijven, waarin de beide vol gende vragen worden gedaan1. Keurt de Raad het gevraagde bedrijfskapitaal af, als motie van wantrouwen, of is de Raad zakelijk overtuigd, dat eene zaak, eene fabriek, eene gasfabriek, zon der bedrijfskapitaal kan worden gedreven Is het eene motie van wantrouwen? Welnu de leden der commissie, door den Raad benoemd, wiHén niets liever dan hunne plaats afstaan aan meer bekwamen. Is de Raad zakelijk overtuigd, dat de fabriek geen bedrijfskapitaal behoeft, welnu, dat hij dan deze tweede vraag oplosse; Vanwaar en op welken voet het kapitnal te vinden, ter mo- mentlijke en verdere exploitatie der fabriek? De commissie wees verder op de inoeielijkheden, die uit eene voortdurendeweigering zoudeD voort vloeien, waaronder ook die, dat de gemeente, zon der voorziening in de behoefte, binuen eene week eene aanspraaa in rechten kon verwachten. De meerderheid begreep het nu andeis; met 6 tegen 4 stemmen werd het weder ingediende voorstel goedgekeurd. (Hbl.) Rozendaal, 18 Februari. In het naburige Gas tel brak gisteravond weer brand uit in eene boe renhofslede. In korten tijd waren allo gebouwen door het vuur vernield, dat zoo snel toenam, da alleen de bewoners zich konden redden. Paar- deo, vee en granen, alles is vernield, terwijl niets tegen biandschade verzekerd; was. Zooals ge woonlijk is ook hier de oorzaak van het ongeval onbekend. GEMENGD NIEUWS. De strijd of Copernicus een Pool dan wel een Duitscher was, houdt de twee natiën bij de na dering van het vierde eeuwfeest zijner geboorte bezig. Een paar spitsvondige bewijzen zijn vau weerszijden er voor aangebracut. Copernicus schrijft zijn naam met een C en deze wordt als K uit gesproken, omdat zij voor eene o komt. Was Co pernicus een Poolsche naam, dau zou de c haar klank als behouden, gelijk dit bij andere Pool sche woorden het geval is. Alzoo is de beroemde astronoom een Duitscher. Maar Copernicus heeft een Latijuscb vers gemaakt en zich tegen het metrum bezondigd. De Polen en Hongaren nu gaan door, den klemtoon in het Latijn steeds verkeerd te leggen (zooals het bekende nos Piloni, nas Hun- gari, quantitatem non cüramas aangeeft) en op dien grond wordt beweerd dat hij eeo Pool was. Wat is een soldaat De Metier Zeitung beantwoordt deze vraag aldusDe soldaat is eenvan vrouwe geboren, tot lijden verkoren, en kaal geschoren, uit de klei gebroken, in de uniform gestoken, reglementair gevaccineerd, plichtmatig getaki- neerd, veel honger trotseerend, commiesbrood be- geerend, gestaag exerceerend, in de pas steeds gaande, op commando straks staande, ook gemar keerde pas makend, maar nooit zich vermakend, steeds adem ontberend, rechts en links defilee- rend, naar erwtensoep happend, de officiertjes op knappend, twee stuivertjes snappend, verkonden en Diezend, des winters bevriezend, zijn wanhoop vermeerend, ten laatste avanceerend, dan zijn minderen plagend, in de wacht een slaapmuts dragend, zich heel wet dan droomend, meer gage bekomend, korporaaltje dan spelend, bevelen uit deelend, generaal zich verbeel'end, democraten ver achtend, naar dienstmeisjes smachtend, nnar rust straks weer jagend, zijn pensioentjen aanvragend, en.... in de nederige positie van politieagent, postbode of nachtwacht zich voegend individu. Bij den landman Jan Bakker aan de Stroet, ge meente St. Maarten, bracht dezer dagen een koe vief kalveren ter wereld. Moeder en kinderen zijn allen gezond. De student, die te Gent bij een duel in Zeeuwsch-Vlaanderen werd gewond, is overledenhij was slechts 25 jaar en de zoon van den Russischen maarschalk Karkowski. Uit Texel schrijft men: Al wat de zee oplevert vindt thans gretigen aftrek en verschaft aan den visschers- staod een algemeene welvaart. De mosselen- en kruikenhandel op Engeland neemt meer en meer toe. Gedurig komen hier Engelschen, om met onze •visschers leveringscontracten te sluiten. Oesters zijn nïet-menigvuldig en duur. Vijfhoeken of zoo genaamde zeesterren worden voor bemesting zeer gevraagdschelpen voor kalkbranderijen bedingen hoogen prijszeegras geeft mede goede verdien sten. De zèe levert niets op, of alles wordt goed betaald, uitgezonderd de krabben, die hier talrijk huishouden, maar nog geen handelsartikel zijn Vele groote nieuwe schuiten zijn én worden ge durig aangeboutvd, als een gevolg van de wel vaart, die thans onder den visscbersstand heerscht. Greld.- en Efifectenmarkt. Amsterdam, van 10 tot 17 Februari 1873. Bij meerder ruimte van geld zoo bij onze bank en beurs als bij de voornaamste Europeesche ban ken en beurzen, verminderde de prolongatie, voor 't eerst sedert geruimen tijd, tot 4% pCt., ook de Bank bracht het disconto den llden op 4 en de beleeningsreute op 4% pOt. Te dien opzichte heb ben wij dus wel reden om tevreden te zijn. De lundseumarkt leverde afwisselender tooneel op. In 't begin der week kwam de tijding dat koning Amadeus atstaod van de kroon van Spanje gedaan had en dit had natuurlijk een sterken val van de Spaansche fondsen ten gevolge, en ofschoon zij zich, nadat de eerste schrik was voorbijgegaan en de berichten uit Madrid in zooverre gunstig luidden dat de revolutie zonder tot ergerlijke too- neelen aanleiding te hebben gegeven wus tot stand gebracht, eenigszins herstelden, bleven zij toch flauw ten geinige van groote geforceerde verkoopen. De Franscbe 3 en 5 pCt. rente, die in 't begin der week vrij sterk daalden, naar aanleiding van 't conflict tusschen Thiers en de commissie van dertig, herstelden zich mede en blijven slechts weinig onder de slotkoersen der vorige week. Omtrent de overigs Europeesche fondsen valt weinig op te merken: nadat 'de eerste indruk door de Spaansche en de Fransche zaken teweeggebracht voorbij was, werd de stemming over 't algemeen williger en waren er enkele soorten van staalseffecten die een vrij goed avance maakten, doch heden was de beurs voor de meeste soorten weder flauw gestemd en ver loren velen een deel van het behaalde voordeel. De Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen had den geen gelukkige week. Slechts zeer enkele soorten kwamen er met eenig voordeel af, maar de meesten boetten er min of meer bij in. Zóó algemeen echter was de teruggang dezer fondsen dat wij op enkele uitzonderingen na de geheele lange lijst zouden moeten overschrijven, wilden wij het voor elke soort in 't bijzonder aantoonen. Wij keeren ons dus tot de minderheid en noemen de aandeelen Michigan, California Extension, Chicago South-West en Atchison branch, Port- Huron, Florida, Milwaukee en St.-Paul, Jowa en Atchison Topeka als de voornaamste die vooruit gegaan zijn. BUITENLAND. Frankrijk. In de zitting der Commissie van dertig van gisteren heeft de beer Tallon het ontwerp ont wikkeld, waarvan hij alleen handhaaft de quaes- tie der wijziging van het uitvoerend gezag. Hij formuleerde dit als volgt: De vergadering zal vóór de ontbiuding voorzien in de organisatie van bet uitvoerend gezag. De heeren Sacaze en Fournier protesteerden tegen de meeniug dat zij de schrij vers zouden zijn van den brief, die onlangs het licht zag en die beleedigend voor Thiers is. De heer de Broglie zeide, dat hij heden rapport zou uitbrengen, opdat het den heer Thiers zou mee gedeeld worden. De heer Thiers heeft in den och tend eene dépêche aan de Broglie gezonden waarin hij hem dank zeide voor zijne welwillende taal; maar alvorens zijne meening te zeggen over het Gouvernement wil Thiers de Ministers raadplegen. De commissie besliste om de discussiën over het rapport te verdagen, tot dat de Ministerraad zou geraadpleegd zijn. —- Inde Nationale Vergadering zijn gisteren de discussiën geopend over het wetsontwerp van den heer Savary waarbij wordt voorgesteld, voortaan in plaats van f, deel der keizers zni len moeten ingeschreven zijn voor de verkiezit van afgevaardigden. De heer Beriauld bestree dit ontwerp als ontijdig, gevaarlijk en onnoodi en strekkende om de ontbinding te verhaasten De heer Savary verdedigde het ontwerp, 4 door den heer Rolland bestreden werd. De Ver gadering besliste met 421 tegen 268 stemmen er zou worden overgegaan tot de discussiën d- artikelen van de wet en dal er èu Over de at, kelen afzonderlijk èn over de wet inhaargehi zou gestemd worden. In de zitting der commissie voor het budgi heeft de heer Thiers 1O0 millioen aangevraaj voor de departementen en 140 millioen voor Pari Hij acht het noodig om den financieelen toestan nauwkeurig aan te geven en de kansen te vet mijden dat het financieel evenwicht verbrokei zou worden. De noodzakelijke uitgaven voor 4 liquidatie-rekening bedragen 748 millioen. 11 heer Thiers wees de bronnen aan tot dekkini van 644 millioen, maar dan blijven nog 104 mil lioen niet gedekt. Hierin zal de vlottende schuit moeten worden voorzien. Het openbaar crediel heeft echter begrepen dat de liquidatie-rekening vereffend zou worden, zonder tot eene leening di toevlucht te nemen. Er moest dus streng op de uitgaven worden gelet; de commissie voor he> budget moet daarbij hulp verleenen. „Op het bud get," zeide de heer Thiers, „is eene annuïteit voo de stad Parijs gebracht; formuleert de vraag tet behoeve der departementen, maar zijt redelijk et gematigd." Na het vertrek van den heer Thien besloot de commissie om de bezette departementei schadeloos te stellen. Zij renvoyeerde aan hei gouvernement het ontwerp betreffende Parijs te weten of het 't cijfer wil wijzigen, dat vroeger voorgesteld is. België. De Minister van Financiën heeft een vocale! gedaan tot het sluiten eener leening vau 24'm\V lioen voor openbare werken en aankoop van deu Luxemburgschen spoorweg, alsook tot het leeaei van een crediet van 2 millioen voor de uitdiepin; van het kanaal van Gent naar Terneuzen. la te De Japausche gezanten zijn gisteren te Brusse aangekomen en bij den Koning ontvangen Grroot-Britarmië. In de zitting van het Lagerhuis heeft de hee: Gladstone het financieel beheer verdedigd. Hij i- tegen het voorstel des heeren Harcourt en steldi van zijn kant voor eene commissie te benoemet! belast met het Aoeu eener enquête betreffend-i de verhooging van dé budgetten, met uittOQflJ ring van die van oorlog en marine. De heer| Harcourt sloot zich bij dat voorstel aan, dat aan- genomen werd. In de zitting van het Hoogerhuis heeft lort] Granville, in antwoord, aan graaf Carnarvon zegd, dat hij een brief heeft ontvangen meldendi dat eenige geëmigreerden uit Warwickshire if Brazilië slecht worden behandeld. Er is een al schrift van dien brief gezonden aan den Engelfl j,e scben gezant te Rio, opdat hij een onderzoek zoi eoj instellen en, zoo de feiten worden bevestigd, he 8lj Braziliaausch gouvernement zou noodzaken daari: verandering te brengen. De hertog van Argyll heeft in antwoord aso den hertog van Somerset gezegd dat er geen; enkele geographische fout is begaan bij het fi seeren van de demarcatielijn van Badakshau. De Globe bevat een telegram uit Madid meldende dat de commissie, belast met het onder zoeken van de stoomboot ilurillo, verklaard heet dat dit stoomschip de Northfleet niet in den grout on] heelt geloopen. De Murillo is vrijgegeven. j De Pall Hall Gazette verneemt, dat de Bra ge ziliaansche autoriteit geen emigranten in Brazilii va zal toelaten, zoolang de enquête duurt over d:»ee behandeling die de emigranten in Brazilië onder vinden. Een brief uit Zanzibar meldt dat Dr. Living stone Ujii heeft verlaten, om zich naar de bron nen van den Nijl te begeven. Hij geniet eei goede gezondheid. De kamer van koophandel te Bradfort heell zooals reeds met een enkel woord gemeld i> een schrijven gericht aan den minister van buiten landsche zaken, waarin zij zijne aandacht vet tigt op de weuschelijkheid van bet aanknoopi van handelsbetrekkingen met oostelijk Turkestai De kamer somt in dien brief de rijkdomme van dat land op en wijst op het wisselvallig klimaat, waardoor het een debouché zou kunm worden voor de meest verschillende voortbreiil seleu der Eugelsche weverijen. De tegenwooidis .t ae vorst heeft reeds meermalen zijn wensch te ket -' l(ja nen gegeven naar het aanknoopen van nauw R betrekkingen met Engeland, en men is hem vsi |D den kant der regeering van Britsch-Indië in Vl opzicht te gernoet gekomen; doch niet het ooi p op den ijver, waarmede Rusland zich met onafhankelijke vorsten van Midden-Azië in bt „1 trekking weet-te stellen, acht de kamer het wen schelijk dat er van de zijde der Britsche regee ring meer gedaan wordt en dat zij zich dire met den koning van oostelijk Turkestan, Atali Gazeh, in betrekking stelle en een tractaat mf

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2