sommen. Blijspel; vier prijzen, te weten 400, 300, 200 en 100 fr. Grroot-Britannië. In het Lagerhuis had jl. Vrijdag weder eene discussie plaats over den nog steeds bij het Vati- caan geaccrediteerden Britschen diplomatieken agent. De heer Sinclair Aytoun kwam op deze oude zaak terug, verzocht mededeeling van de aan den agent gegeven instruct iën; hij beweerde dat het onderhouden van diplomatieke betrekkin gen met den Paus, sedert deze niets meer was dan het hoofd van een kerkgenootschap, in strijd was met de wet en met de welvoegelijkheid ten aanzien van den Koning en de bevolking van Ita lië, op wier vriendschap Engeland prijs stelde. De parlementaire secretaris van het departement van buitenlandsche zaken, lord Enfield, herhaalde de vroeger gedane inededeelingen dat de bij het Yaticaan geaccrediteerde ambtenaar niet be hoorde tot het Britsche corps diplomatique en geene hepaaldc instructiën had, doch alleen te Rome werd gelaten omdat bij tijd en wijle in het be lang der Engelsche katholieken het houden van genieenschap met den Paus noodzakelijk was, en de Paus volstandig weigerde in eenige aanraking te komen met een bij den Koning van Italië ge- accrediteerden gezant. Het voorstel van den heer Aytoun, dat het Huis de regeering verzoeken zou omtrent deze zaak schriftelijke inlichtingen te geven, werd daarop met 116 tegen 63 stemmen verworpen. In untwoord op eene interpellatie van den lieer Ackroyd, heeft lord Enfield gisteren in het Lagerhuis geconstateerd, dat er uitgestrekte steen koollagen gevonden worden in 't Noorden van Chinn, doch dat tot dusverre alle onderhande lingen met de Chineesche Regeering, tot 't ont ginnen van die lagen, vergeefsch zijn geweest. \Ye willen hopen zeide Lord Eofield dat de Chineezen eenmaal 't wenschelijke zullen in zien van 't openen der uatuurlijke hulpbronnen huns lauds, en van 't aanleggen van spoorwegen, mei behulp van buitenland6ch kapitaal. In 't Parlement kwam gisteren een schrij ven in van de Kamer van Koophandel te Brad- ord, strekkende om, in 't belang van den handel, e Regeering uit te noodigen tot 't aanknoopen au vriendschappelijke relatiën met den Ataligh Gazee. Naar aanleidiug van dat schrijven heeft de heer Hammond, names Lord Granville, be loofd, dat den Onderkoning van Britsch-Indië maatregelen zouden aanbevolen worden tot 't bevorderen van 't handelsverkeer van Engeland met centraal-Azi In een hoofdartikel betoogt de Times, hoe EsgelaDd tevreden kan zijn met de verzekeringen van Rusland ten opzichte van de centraal-Azia- tische quaestie. Wij kunnen thans - zegt 't blad - niet beter doen, dan onze hulpbronnen in ons Aziatisch Rijk ontwikkelen, en de genegenheid winnen van de bevolking. Slagen we daarin, dan hebben we geen vijand in Azië te duchten; en Britsch-Indië, voor alle aanvallen beveiligd, zal een overwegenden invloed kuuiien uitoefenen op de staatkunde in 't Oosten. De Times weerspreekt 't bericht betreffende |t vermoorden van den President van Peru. Duitscliland.. Prins Bismarck haji in de zitting der budget- •nimissie, onmiddellijk nadat aldaar de zaak der Ipoorivegconcessiën was ter sprake gebracht, zich en duidelijkste verklaard voor de meest mogelijke ipenbaarheid van een nauwkeurig onderzoek dien aangaande. In verdere discussie heeft hij dit meer alen nadrukkelijk herhaald. Alle geruchten waarin dit wordt tegengesproken, of hem andere edoelingen worden toegedicht, zijn louter ver zinsels. De Norddeutsche behelst eene verklaring van deu geheimraad Wagener, waarin hij de mede- eeiing van deu lieer Lasker omtrent de samen telling der statuten van den spoorweg weder- egt, en diens beweren, dat do actiën-maatschappij ip het handelsregister werd ingeschreven door nvloed van den Minister van Koophandel. De militaire conventiën tusscben Pruisen i de beide Meelden bur -en gesloten, zijn den Osten dezer, door de uitlevering der ratificatie- wkonden, definitief tot stand gekomen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Volgens het nieuwe wetsontwerp bedraagt jet aantal afgevaardigden voortaan 351, waarvan uit Bohemeri, 9 uit Dalmatië, 63 uit Gallicië, uit Neder-Oostenrijk, 17 uit Opper-Uostenrijk, uit Salzburg, 33 uit Stiermarken, 9 uit Karin- ië, 10 uit Krain, 9 uit de Bukowina, 36 uit Mo- vië, 10 uit Silezië, 18 uit Tyrol, 3 uit Vorarl- berg, 4 uit Istrië, 4 uit Gürz en 4 uit Triëst. Iu de plattelaudsgemeeuten zullen de verkie- ïtugen gelijk tot dusver in twee trappen, overal ders rechtstreeks geschieden. De stemming ge biedt in den regel bij gesloten stembriefjes; alleen plattelandsgemeenten kan bij uitzondering mon- Jelioge stemming toegelaten worden. Stemgerech tigd zijn alle onafhankelijke staatsburgers, die deu 24jarigen leeftijd bereikt hebben en aan de Overige bij de kieswet gevorderde voorwaarden voldoen Verkiesbaar in ieder land zijn de bur- gers welke ten minste sedert een jaar in het be zit van het Oostenrijksche burgerrecht zijn, den leeftijd van 30 jaren bereikt hebben en in een land stemgerechtigd zijn. De duur van het mandaat is zes jaren. Het aan elk land toegewezen aantal afgevaardigden voor de Delegatie wordt door de uit dat land recht streeks afgevaardigde leden des Rijksraads ver kozen. In de zitting van het grondwets-comité uit het huis van afgevaardigden heeft graaf Grocholsky verklaard, dat het ontwerp van wet tot wijzi ging van het kiesstelsel niet kon worden uitge voerd zonder schending van de rechten der Land dagen en dat derhalve de aanneming vau het ontwerp eene schending van recht zou zijn.Daarorn hadden de Poolsche leden besloten, aan de be raadslagingen van het comité geen deel te ne men en verlieten zij de zaal. De finaucieele commissie uit deu Hongaar- schen landdag heeft eeu voordracht verworpen, waarbij werd voorgesteld alle ongeregelde wis sels van onwaarde te verklaren. In 1872 zijn bij het ministerie van koop handel in Hongarije 592 aanvragen om goedkeu ring van statuten van verschillende naamtooze vennootschappen gedaan; de statuten van 115 crediet- en spaarkassen zijn o. a. goedgekeurd. Italië. De Koning is gisteren in den schouwburg ont vangen met de kreten: //Leve de Koning, Italië en Amadeusl" Men verzekert ten stelligste dat de commis sie der Kauier belast met het onderzoek van het ontwerp tot opheffing der geestelijke corporaliën definitief besloten heeft tot afschaffing der gene ralaten. Maar de generaals zullen in stand blijven; zij zullen eene vergoeding in jaarlijksche rente ontvangen en hun zal een deel van de kloosters, die zij thaos bewonen, worden afgestaan. Zwitserland. Daar bisschop Mermillod aan den Federalen Raad zijn voornemen heeft te kennen gegeven om zijne functiën van Apostolisch vicaris te blij ven uitoefenen in spijt van 't burgerlijk gezag, heeft de Federale Raad aan 't bestuur van Ge- nève bevel gegeven om bisschop Mermillod over de grenzen van den Zwitserscben Bond te doen zetten. Dit bevel is gisteren ten uitvoer gelegd, eo Mermillod is naar Ferney in Frankrijk over gebracht. Zweden en Noorwegen. Aan de Noorweegsche Storthing is het budget voor 1873-1874 (van Juli tot Juli loopeude) aan geboden. De uitgaven zijn op 5,515,000 species, de ontvangsten óp 5,365,000 sp. geraamd; het te kort van 150,000 sp. zal door vlottende schuld worden gedekt. Voorts is een buitengewone aan vrage gedaan van 202,666 voor de verdediging, welke som gedekt zal worden door uitgifte vau nog beschikbare obligatien der leeniug van 1871. Van de bedoelde som zijn 65,000 sp. voor de aan schaffing van nieuwe gewereu en 70,000 sp. Toor verdedigingswerken bij Drübaksund bestemd. Spanje. Zaterdag hebben de republikeinen aan Castelar eene groote serenade gebracht. Er was een tal rijke menigte op de been. Castelar zeide, dat de republiek strekt om alle Spanjaarden Ie vereeni gen. Hij eindigde zijne toespraak met eene aan sporing tot kalmte en bedaardheid. Zijne woorden werden begroet met de kreten,/Leve de Repu bliek 1 Leve Castelar." De Minister van Koloniën heeft Zaterdag in de Cortes een telegram voorgelezen, waarin de autoriteiten op Havana adhaesie betuigen aan de republiek. De verzekering wordt daarin gegeven dat de orde niet zal worden verstoord. Er loopt een gerucht dat Orense tot presi dent zal worden verkozen van den Raad van State. Bij decreet is Pavia benoemd tot opperbevel hebber van het Noorderleger. Moriones is naar Madrid teruggeroepen, en is opnieuw belast met het bevel over de cavalerie. Don Carlos is te St.-Jean de Luz aangeko men en heeft zich als pretendent geproclameerd. (St.-Jean de Luz is eene stad in het departement der Neder-Pyrerieeën, 3 u. ZW. van Bayonne. Don Carlos bevindt zich dus nog op Fransch grondgebied). De erkenning der Spaanscbe republiek door Fraukrijk wordt binnenkort te gemoet gezien. Het zenden van troepen naar Malaga is ge staakt, omdat de rust aldaar is hersteld. Castelar is voornemens om in eene nota aan de buitenlandsche mogendheden bet betoog te leveren, dat de instelling van den republikein- scben regecriogsvorm een gevolg is van het natio naal gevoel, en van den weerzin voor vreemde inmenging. De Spaansche republiek heeft, noch rechtstreeks, noch zijdelings, een agressief karak ter naar buitenzij zal zich niet mengen in de zaken van andere volken. Du kapitein-generaal te Havanna heeft de wijzigingen afgekondigd die in het Spaanscbe gouvernement zijn gebracht. Hij beval de inwo ners gehoorzaamheid aan jegens de regeering, die door de Cortes gekozen is. Deze mededeeling bracht veel opschudding te weeg en was van ongunstigen invloed op de zaken. De eigen ars van slaven zijn niet met de repu bliek ingenomen. Vereenigde Staten. Het Huis van Vertegenwoor tigers heeft het wetsvoorstel van den Minister van financiën, aan- gaande de verdeeling der gelden, door het scheius- rechtelijk Comité te Genève aan Amerika toe gestaan, aangenomen. Deze wet erkent de rech ten der eigenaars van schepen en ladingen, als ook der bemanningen dezer schepen, zoowel als van de officieren en equipages der oorlogschepen, die door de kruisers der Zuidelijken vernield of genomen zijn. TELEGRAMiVlEiV. Madrid, 17 Februari. Castelar heeft eene cir culaire aan de buitenlandsche mogendheden ge zonden, waarin hij o. a. zegt, dat de vestiging der republiek niet bet gevolg is geweest van eene verrassing, maar van kalm overleg en van de overtuiging, die de leden der Cortes bezielde. In dit staatsstuk wordt voorts hulde gebracht aan de loyauteit en den constitutioneelen zin van Amadeus, betgeen evenwel niet belet, dat men zeker gevoel van weeriin niet heelt kunnen over winnen van een trotsche natie, welke naijverig is op hare onafhankelijkheid. De republikeinsche regeeringsvorm werd aangenomen en het gouver nement werd gekozen, zonder dat eenige pressie is uitgeoefend. Zoodra het gouvernement benoemd was, heeft bet zich tot taak gesteld om al zijne geestkracht aan te wenden tot vervulling van het mandaat der wetgevende vergadering, en vóór alles tot handhaving der openbare orde. In de circulaire wordtdeo vertegenwoordigers van Spanje in bet buitenland aanbevolen, om vooral te doen uitkomen, dat de Republiek de waarborgen aan biedt, welke gevorderd worden voor het bewaren der openbare orde, en dat zij zoowel van binnen als naar buiten een vredelievend karakter heeft. Het leger heeft slechts ééne taak, namelijk het handhaven van Spanje's gezag, welks wettigheid, als uit den volkswil ontsproten, niet kan worden betwist. Aanstaanden Woensdag zal in de Gaceta bet decreet verschijnen, waarbij aan de Carlisten amnestie wordt beloofd, ouder voorwaarde, dat zij binnen deu tijd van veer tien dagen in onder werping komen. Na verloop van dezen termijn zullen zij met al die gestrengheid worden be handeld, welke voor den vrede des lands en het heil der republiek gevorderd wordt. Par(i«, 17 Februari. Heden is hier eene ver gadering gehouden van houders van Turksche obligatiën der leening van 1862, waarin o. a. is besloten om zich te vereenigen met de voorstel len der Turksche regeering van 4 Februari. Londen, 18 Februari. Iu eeu brief van den zaakgelastigde van Peru wordt het bericht van den moord, op den president dier republiek ge pleegd, tegengesproken. De zaakgelastigde voegt er by, dat te Lima rust heerscht. Naar men verzekert, hebben de eigenaars van de Murillo (het schip, dat uiet de Northfleel in aan varing is geweest) den agent van Lloyd te Cadix een proces wegens laster aangedaan. Zij vragen eene schadevergoeding van 50,000 francs. Aan de Times wordt gemeld, dat de nieuwe constitutie door het Japansche parlement defini tief is vastgesteld. De Eerste Kamer zal uit per sonen van hoogen rang worden samengesteld. Marlrtbericliten. Amsterdam, 17 Februari. N. Galatz 203, 195; J. D. 190, 192; Taganrog 185; Maart 185; Mei 190, 191; Oct. 196, 195. Raapolie per 100 kg., vliegend 4] Mei 41%, 41 Sept., Oct., Nov., Dec. 41%; Lijnolie vliegend 38%, 38%; Maart, April, Mei 38%; Sept., Oct., Nov., Dec. 39% Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92; Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%. LAATSTE BERICHTEf\'. [Per lelcgraaf.) Deo Daag, 18 Februari. H. M. de Koningiu vertrekt aanstaandeu Donderdag vroegtijdig naar Stuttgart. De toenemende onge steldheid Harer stiefmoeder is daarvan de oor zaak. Prins Hendrik is hedenavond uit Luxemburg naar de residentie teruggekeerd. Den Haag, 18 Februari. In de buitengewone zitting der Prov. Staten op beden hebben de nieuw benoemde leden dier vergadering voor de hoofd kiesdistricten Rotterdam, Oud-Beierland en den Haag, de heeren Mrs. A. M. de Cock, J. van Andel en M. W. baron du Tour van BelHnchave, de gevorderde ambtseeden afgelegd. Daarna werd overgegaan tot benoeming van een lid vaD Gedeputeerde Staten. Bij eene eerste stemming werden uitgebracht op de beeren Jbr. Mr. H. A. Steengracht 25, Jhr. Mr. H. A. C. de la Bassecour Caan 24, Mr. D. Léon 21, blanco 3, Mr. J. A. Vaillant 1. Bij eene tweede vrije stem ming verkregen de heeren: Steengracht 26, Caan 23, Léon 21 en blanco 4, zoodat eene keuze moest geschieden tusscben de heeren Steengracht en Caan. De uitslag was dat de heer Steengracht 39 en Caan 33 stemmen erlangde, zoodat Jhr. Mr. H. A. Steengracht benoemd is. Ton -'ouc w et de n achtervolgens zonder beraad- giug aangenomen 1. het voorstel van Gedeputeerde Stateu tot wijziging der Provinciale begrooting voor 1S72; 2. dat tot wijziging der Provinciale begrooting van 1878 (beiden zonder hoofdelijke stemming); en 3. met 71 tegen 2 stemmen het ongunstig advies van Gedeputeerde Staten op het verzoek van bet bestuur vau het 27ste Landhuis- boudkundig congres, om subsidie uit de provin ciale fondsen. De heer Burenstain, minister-resident van Zweden en Noorwegen bij de hoven vau Neder land en België, is gisternamiddag alhier gearri veerd. Rabelais, ce bouflfon de génie, diens leven en werken was het onderwerp der voordracht door Dr.A. Réville uit Rotterdam gisteravond, in het let terkundig genootschapOefening kweekt kennis, ge houden. Op heldere wijze schetste hij den vreemdsoor- tigen moralist der 16de eeuw als voorlooper en drager van denkbeelden, die eerst in latere eeuwen ingang zouden vinden. Vooral ten aanzien van opvoeding en onderwijs waren zijne beginselen in menig opzicht dezelfden als die thans, drie eeuwen later, door de bekwaamste paedagogen als de ware worden gehuldigd. Boeiend van vorm, geestig van inhoud, leven dig van voordracht, deed deze lezing het te meer betreuren dat men weldra den waardigen Ré ville, die, zooals de dagbladen gemeld hebben, zijn emeritaat heeft aangevraagd en zich naar Frankrijk zal terugbegeveu, zal moeten missen en deze lezing dus waarschijnlijk de laatste zal zijn vau zoo velen die meu in /Oefening" van hem mocht genieten. Welverdiend was dau ook liet huldebewijs door het Genootschap hem gebracht door zijne benoe ming tot eere-lid, waarvoor de heer Réville in den auuvang van zijue voordracht zrjD welmee- nenden dank betuigde met zijn beste wenscben voor deu bloei dezer nuttige vereeniging. Aanstaanden Maandag, 24 Februari, wordt het Japansche gezantschap, hetwelk zich thans te Brussel bevindt, iu de residentie verwacht. Het zal bestaan gezamenlijk uit 23 personen, waarvan 15 tot het eigenlijke gezantschap en 8 tot het dienstpersoneel behooren. Aan de voor name vreemde bezoekers zal gedurende hun ver blijf bier ter stede, dat naar wij vernemen een maand zal duren, een voormalig Nederlandsch vertegenwoordiger in Japan worden ter zijde gesteld. Amsterdam, 18 Februari. Wij vernemen, dat de heer J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat, den Gemeenteraad heeft medegedeeld, dat hij naar aanleiding der gedane voordracht, niet wenscht iu aanmerking te komen bij de keus, die morgen moet gedaan worden uit de door B, en Ws. aan den Gemeenteraad voorgestelde can didates voor de betrekking van directeur-gene raal der publieke werken. Giemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Uit de in banden der Comm. vau Fin. gestelde stukken betrekkelijk het adres van den heer C, J. Zaalberg is geblekeu dat, bij de inrichting der krachtens raadsbesluit van 1 Juni 1871 van adressant gebuurte loods in de Gortestraat ten behoove van de exploimtie van bet Liernurstelsel, een gedeelte van de 3de Haverstraut is ingeno men en gebruikt voor eene noodzakelijke uitbou- wiug van de loods. Wanneer destijds door den Raad ware ver klaard dat dit gedeelte van de openbare straat uiet meer voor den openbaren dienst bestemd was, dan zoude er geen groot bezwaar bestaan om den tegenwoordigen toestand tot 1 Mei 1874 te doen voortduren eu alzoo adressant in de ge legenheid te stelleu onr tot gezegd tijdstip van de loods met het daarbij aangebouwde gebruik te maken, tegen afstand van het genot vau den over eengekomen huurprijs. Nu evenwel zoodanige verklaring niet is afge legd, en het ingenomen gedeelte vod de straat derhalve geacht moet worden nog steeds voor den openbaren dienst bestemd te wezen, is het, naar het de comm. voorkomt, noodig dat de fei telijke toestand, zoo spoedig mogelijk, met deu wettelijken in overeenstemming worde gebracht, en alzoo de Haverstraat over hare geheele breedte wederom voor liet openbaar verkeer worde open gesteld. De comm. is derhalve met Burgemeester en Wethouders van oordeel dat op het adres afwij zend behoort te wordeu beschikt.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3