het Wetb. van Strafrecht handelt, al is het, dat die doodelijke gevolgen niet waren bedoeld of voorzien. Op grond van een en ander is het be klaagde arrest vernietigd en beslist, dat de bewe- zeu aangenomen feiten opleveren de misdaad van doodslag (meurtre); en is, met toepasselijk-ver- klaring van de artt. 295 en 304 van het Wetb. van Strafrecht in verband met art. 2 der wet van 29 Juni 1854 Staatsblad n'. 102), de gerequireerde veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren en de kosten, met last, dat een extract uit 's Raads arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te's Gra- venhage en te Groningen. Wegens een gebrek in den vorm is heden door den Hoogen Raad ook vernietigd een vonnis van de Arrond.-rechtbank te Groningen in zake L. Muller, en de zaak verwezen naar het Prov. gerechtshot in Groningen otn op de bestaande dagvaarding opnieuw te worden berecht en afge daan. Bij gemeld vonnis was eene vrijspraak ge geven; doch de Raad oordeelde, dat die vrijspraak niet is zoodanige als de wet bedoelt, namelijk bij gebrek aan bewijs van het te last gelegde feit, maar in het wezen der zaak een ontslag van rechtsvervolging. Daardoor was ook de voor ziening in cassafie van den heer officier van justitie bij gemelde rechtbank ontvankelijk. Doch vermits het beklaagde vonnis het bedoelde feit als be wezen heeft aangenomen zonder eenige aandui ding der bewijsmiddelen, waarop die feitelijke beslissing steunt, kan de Hooge Raad in geen verder onderzoek der zaak treden. Daardoor bleef alsnog onbeslist de vraag, of het in het openbaar houden van het spel, genaamd, een, twee, drie, kla veren-aas, moet worden beschouwd als een hazard spel, bij de wet verboden, en waarvan het toeval of de kans de uitkomst bepaalt, zooals de mee ning is van den heer officier, dan wel als een spel, waarvan die uitkomst alleen verkregen wordt door vlugheid van vingqrs en oogen, zooals het de voorstelling is van den gerequireerde. Overeenkomstig het requisitoir van het O. M. heeft de arrond.-rechtbank alhier bij vonnis van heden, den persoon van J. J. die Rijswijks inge zetenen gelden deed afstaan zoogenaamd voor Scheveningsche weduwen en weezen of voor eene R. C. school te Delft, maar die hij ten eigen be hoeve aanwendde, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Aan het gebouw van het Provinciaal be stuur in Zuid-Holland werd heden aanbesteed de levering van steenkolen ten behoeve van de dienst van 1". den stoomwatermolen binnen den benedenmond van het Steenenhoeksche kanaal, behoorende tot de verbeteringswerken derLinge in de provincie Zuid-Holland in het jaar 1873 2°. het Zederik-kanaal aan den stoomwatermolen aan den Arkelschen dam, in het jaar 1873. Voor beide leveringen waren vijf inschrijvingsbiljetten ingekomen en was de minste inschrijver de heer A. Sellekens te Venlo, voor f 0.94 per hectolier. Z. M. heelt, op voordracht van de door HD. benoemde commissie, aan de heeren M. Boks, J. C. li. Klinkenberg, Th. Mesker, Theo. de Bock, P. P. Windt, Th. Offermans eu E. van der Meer, hier ter stede; P. van der Velden, J. H. Weit- kamp, G. Pietersen, H. J. Melis en P. A. Schip- perus, te Rotterdam; W. Steelink Jr., Alb. Neu- huijs, F. W. Zurcber, M. Heijl, N. Steffelaar en S. Kool, te Amsterdam, en C. W. Hoevenaar Jr., te Utrecht, een toelage te verleenen, tot het voort zetten van hun artistieke studiën. Z. M. de Koning heeft de orde van den Ne- derlandschen Leeuw toegekend aan burggraaf de Monicault, afgetreden secretaris van legatie bij het Franscbe gezantschap in de residentie. De volgende aanvragen voor de directie van den Franschen Koninklijken Schouwburg, tooneel- jaar 1873/4, zijn bij het gemeentebestuur inge komen van de heerenChaunier, te ParijsDé- fossez, den Haag; Christiani, den Haag; Mou- nier de Joly, Ie ToulonLeveaux, te Mulhousen Loffarel en Gadelhe, te Bordeaux; de Greef, te Parijs en Uarpier, te Luik. Heden had alhier de aaogekondigde publieke verkooping van compostmest van zomervuil plaats. De aangeboden 500 tonnen zijn verkocht voor f 1275. De kavelingeu, ieder van 20 scheepston- nen, hebben alzoo door elkander opgebracht 51 of f 2.55 per scheepston; vroeger werd het zo- urervuil tegen f 1.20 per scheepston verkocht. Het Huis aan de Bocht van Guinea, be woond geweest door mevr. van der Kou wen, dat in de vorige week f 7600 in veiling opbracht, is bij de hedenavond gehouden gunning door den heer Buningh gemijnd voor de som van f 7975. Utrecht, 17 Februari. Door den burgemeester zijn, ten gevolge van de wijziging der inrichting van de politie, reeds verscheiden personen tot agenten van politie 2de klasse aangesteld. In plaats van den kapit. Jhr. F. C. Calkoen, van het 2de reg. vest.-art., die naar Amsterdam verplaatst is en tot dusver belast was met de instructie van de art.-schulterij alhier, is daarvoor benoemd de 1ste luit. J. G. Frankamp, van ge noemd regiment. Naar men verneemt, zal spoedig worden aanbesteed, ten dienste van den Oosterspoorweg, het leggen van eene brug over de gracht der lunetten aan het Vossegat, met een gedeelte aar- denbaan voor het gemeenschappelijk station van den Striata- en Oosterspooi weg. Voorts loopen er geruchten, dat door de Maat schappij voor de Noord-Brabautsch-Duitsche spoor lijnen concessie zou worden aangevraagd voor een nieuwe lijn. Het caroussel, ter eere van 's Konings ver jaardag door het del. veld-artillerie in de manége alhier te geven, zal Vrijdag 2i dezer te éen uur een aanvang nemen, eu, naar men zegt, opnieuw menig bewijs leveren, hoezeer de rijkunst en geoefendheid in wapenen en gymnastiek bij het corps in aanzien staan en met vrucht beoefend worden. (U. D.) Doetinchem, 16 Februari. Gisteravond ontving de burgemeester alhier het officieele bericht dat door de Pruisische regeering de concessie verleend is voor den spoorweg Bocholt-Grenzen, in aan sluiting aan den Hollandsch-Westfaalschen spoor weg langs Doeiinchem naar Zutfen. Algemeen is de vreugde over deze heuglijke tijding, en zoowel het gemeentehuis als vele particuliere woningen zijn heden met vlaggen versierd. Eindelijk zal dan ook deze plaats aangesloten zijn aan het spoorwegnet, en daardoor een lang gekoesterde wensch vervuld worden. DIaarssen, 16 Februari. Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer W. H. A. Bijleveld tot pastoor alhier werd aangesteld. De jubilaris, die in dit tijdsverloop opklom tot protonotaris van den H. Stoel en vicaris-generaal van het aarts bisdom vau Utrecht, en begiftigd werd met de ridderorde van den Ned. Leeuw, ondervond de ondubbelzinnigste bewijzen van belangstelling, zoowel van de autoriteiten als van de inwoners der gemeente, waarin hij zoolang reeds heeft ge woond. De Katholieken alhier hadden voor deze gele genheid het levensgroot portret van den heer Bijleveld laten vervaardigen, hetwelk heden in de kerk werd tentoongesteld. Behalve dit portret werden hem nog eenige fraaie kerksieraden ter herinnering aan dezen dag aangeboden. De kerk was voorts smaakvol versierd, en daarbuiten wap perden vele vlaggen. Zwolle, 17 Februari. Het Provinciaal gerechts hof in Overijsel heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de prov. Overijsel tegen den staat der Nederlanden, betrekkelijk den eigendom van het gerechtsgebouw te Almelo, en, met vernie tiging van het vonnis der rechtbank te Almelo, waarbij de provincie in hare vordering was niet ontvankelijk verklaard, aan de provincie hare' vordering ontzegd, met veroordeeling in de kosten. Gistermorgen is een kleermaker uit de stad, die met een dienstmeid van den heer H. van eene bruiloft naar huis keerde, van den Schellerweg, in de nabijheid van don overweg van den Staats spoor, in het water gesprongen. Hij had eenig geschil met zijn meisje gehad, dat verder niet uiet hem te doen wilde hebben, en nu wilde hij zich verdrinken. Gelukkig dat eenige kennissen toeschoten om hem .te redden, anders had hij zijne heldhaftigheid licht met den dood kunnen be- koopen. Zwet.) Zwolle, 18 Februari. Op de spoorweglijn Gro ningenZwolle is jl. Donderdag-middag uit een ongesloten blikken trommel, ten nadeele der firma Van Gend en Loos, ontvreemd een pakket met f 340 aan bankpapier. Nadat daarvan eerst eergis teren namiddag aangifte werd gedaan aan de politie alhier, is het haar door de medewerking van den commissaris van politie te Zutfen mogen gelukken den dader, VVijnbrands, conducteur bij de Staatsspoorwegen, te ontdekken en te doen arresteeren. Het grootste gedeelte der ontvreemde bankbiljetten had hij reeds te Arnhem gewisseld. Emmen, 14 Februari. Naar men verneemt, is door de Jezuïeten van den heer Gratama te As sen gekocht een groote uitgestrektheid veen, lig gende in de zoogenaamde Emmervenen. Dit veen, voor eenige jaren door genoemden heer aange kocht voor f 30,000, is thans gekomen op 100,000, - een bewijs, dat de kanalisatie van Drenthe de gronden, en vooral de venen, aanmerkelijk is prijs zijn gestegen. Bij nog andere eigenaren van gronden in genoemd veen moeten pogingen zijn aangewend om hen tot het verkoopen daarvan over te halen, doch niet bij allen moet het ge lukt wezen, 't Plan bestaat, naar mén zegt, ge noemde venen op groote schaal te ontginnen, in de veenkoloniën dezer gemeente een tweede Ka tholieke kerk te bouwen (éen staat en reeds te Erica) en zoodoende een toegangsoord te vormen voor de R.-K.die zich door de nieuwe Pruisi sche wetten bezwaard gevoelen. Winschoten, 17 Februari. In deze gemeente circuleert een adres ter onderteekening aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin de bezwaren worden te kennen gegeven, die de adressanten hebben tegen de afschaffing der plaats vervanging en nummerver wisseling bij den ver plichten krijgsdienst. Bergen-op-Zoom, 17 Februari. Zaterdag II. werd in eene goed bezochte vergadering der kie- zersvereeniging Burgerplicht alhier de census- quaestie behandeld, naar aanleiding van het aan hangige wetsontwerp. Door de vergadering werd de volgende drieledige motie aangenomen: 1°. Aan eene deugdelijke regeling der kiesbe voegdheid dient Grondwetsherziening vootaf te gaan. 2°. In de tabel, am de kieswet van 1850 loc- gevoegd, bestaan onevenredigheden, welker weg neming ook zonder Grondwetsherziening noodzakelijk is. 3'. Ook ter verkrijging van een juisten gelde- lijken maatstaf van kiesbevoegdheid is afschaffing der patentbelasting en invoering eener inkom stenbelasting driugrnd noodig. Oosterhout, 16 Februari, Gisteren hield al hier de nieuwe doch slechts tot 5 leden gekrom pen schoolcommissie hare eerste vergadering, waarnaar ieder in het belang zijner kinderen verlangend was. Slechts twee leden voldedeu aan de oproeping, te weten Simon de Wit president en Jus. vau Hassel secretaris. De genomen be sluiten zijn nog niet bekend. Men vraagt zich af waar het heen moet met eene gemeente van ruiui 9000 zielen met zooveel scholen, die door de langdurige vacaturen gedu rende omtrent een jaar van schooltoezicht enz. zijn verstoken en die aan de vorige commissie zooveel steun had. PN.-B.) GE3IENÜD NIEUWS. De stijging der steenkoolprijzen is natuurlijk een prikkel voor de industrie, om naar andere middelen tot verlichting en verwarming om te zien. Een der nieuwe uitvindingen van dieu aard is de zoogenaamde Ligroin gaslamp, bij welke de ligroïn, een vloeistof uit petroleum bereid, in een klein reservoir in rozetvorm wordt gegoten en, van daar door een buis, die den vorm van een J heeft, naar eene kleine sleuf wordt geleid, waar men b. v. met een brandenden lucifer het gas, dat zich in de vloeistof door verwarming ontwik kelt, kan aansteken, terwijl door een kraan de toevoer kan worden geregeld. Voor gangen, lan tarens enz. en iu andere gevallen, waar geen rus tige vlam noodzakelijk is, scbijut deze lamp zeer bruikbaar. Zij kan 24 uren dienst doeu. Door de politie te Rotterdam zijn aangehouden drie gevaarlijke personeu, W. J. P., O. v. O. en J. A. V., die allen reeds meermalen gevangenisstraf ondergaan hebben, en er thans hun werk van maakten om in de Zandstraat eu de omliggende stralen bij nacht dezen eu genen van zijn geld eu zijn kleinoodiën te berooven. De wachtmeester van het detachement huzaren van het 2de regi ment, te Bergen-op-Zcom, die zich eenige dagen ge leden met eene som van f 500 uit zijn garnizoen had verwijderd, is 11. Zaterdag gevaukelijk te 's-Her- togenbosch gebracht. Sir John Tollemache Sin clair, het parlementslid voor het Schotsche graaf schap Caithness, is aan een werk over deu Duitsch Franschen oorlog bezig, dat tegelijkertijd in liet Engelscb, Duitsch en Frausch zal uitkomen. Terwijl in de vorige week bij deu Burgerlijken Stand in den Haag op éen dag drie tweelingen werden aangegeven, werd gisteren opnieuw een tweetal tweelingen ingeschreven. Dat is dus in acht dagen vijf tweelingen; geen wonder dut op die wijze het zielental toeneemt. Dezer dagen had de heer P B. M. te Wassenaar het geluk verrast te worden met zijn 25ste spruit! Welk een zegen 1JUITENLAND. Frankrijk. Vrijdag en Zaterdag zette de Nationale Verga dering de behandeling voort der wet op de invor dering der suikerbelasting. Door verschillende sprekers werd de wenschelijkheid der voorge stelde verandering betoogd, vermits de vooruitgang der chemische wetenschap thans middelen aan bood om het werkelijk gehalte der bereide suiker te constateeren met meer juistheid dan bij het stelsel der standnummers volgens de kleur kon geschieden, terwijl te gelijk de middelen gevon den werden om langs den chemischen weg de classificatie der suiker naar de standnummers te wijzigen tot schade van de schatkist. De heer Pouyer Quertier stond bijna alleen in zijne be strijding van het wetsvoorstel, waarvan hij niets dan teleurstelling voorspelde. Aan het slot der zitting van Zaterdag besloot de vergadering dat zij tot de tweede behandeling van het wetsont werp zou overgaan. In den aanvang der zitting van Zaterdag werd, naar aanleiding eener interpellatie van den heer Joachim Murat, met eene kleine meerderheid be sloten het wetsontwerp op de wederoprichting der Vendómekolom aan de orde te stellen. De minister du Fourton verklaarde zich tegen dit be sluit, het beter oordeelende dat dit wetsontwerp werd aangehouden ten einde te gelijker tijd be handeld te worden met een in bewerking zijnde regeeringsontwerp tot herstel van alle rijksge bouwen te Parijs. Ook diende de heer de Lorgeril een voorstel in, strekkende om een onderzoek in te stellen naar de redenen welke den president bewogen hebben de in zijne boodschap van 30 November 1872 bedoelde verplichting (tot handhaving i den republikeinscheu regeeriugsvorm) op zic|,B neinen, en naar den omvang en de vermoedelijB gevolgen dezer verplichting. Het voorstel naar de commissie voor het parlementair inij tief verzonden. Naar aanleiding van het bericht uit MaJ dat de nieuwe Spaansche republiek door Frantrl zou erkend zijn, zegt het officieuse Bien hl het volgende: „Te Versailles is de officieele tij/B van het uitroepen der republiek in Spanje niet ontvangen. Wij gelooveu dat, zoodra die J nisgeviiig zal gedaan zijn, Frankrijk terstondH gouvernement zal erkennen." De zitting van de Vergadering was giB reu zeer stormachtig. De heer Lacour las eei.l documenten voor tot verdediging van 't bataljB mobile garden van de Gironde, wier houd door den heer Challemel zeer gelaakt was. lil wijl hij daarmede bezig was, ontstond er eeal weldige opschudding, doordien een lid vanl rechtercentrum, de heer Champvallier, hem| de rede viel met een beleedigenden uitval tegl de Republikeinen. Nadat de heer Champvalll betuigd had, dat 't zijne bedoeling niet gewecl was om zijne medeleden te kwetsen, nam dl heer Challemel 't woord, en las op zijne beul eenige stukken voor tot staving van de beticll ting van wanordelijkheid, door hem legen de n| bile garden van de Gironde uitgebracht. Teve| loochende; hij de judiciaire bevoogdheid vanl Vergadering in deze, en eischte hij een oodj zoek. Wederom repliceerde nu de heer Lacoil Hierop werd door generaal Robert voorgestel dat de Vergadering, door over te gaan tot orde van den dag, hare afkeuring zou te ke| ueu geven van de bedoelde revolutionaire ha:| delwijzen. Van zijn kant stelde de heer Chri| tophle eene eenvoudige orde van den dag voorl De heer Favre echter herinnerde aan het re-l gleuient; en ten slotte besliste de Vergadert®,I dat r geen reden bestond om tot een ord: vuul den dag, in welken vorm dan ook, over te gaaul De Commissie van dertig heeft zich gisterel 't rapport vau den hertog De Broglie doen voil lezen, dat in een verzoenenden vorm gesteld doch waarin al de beslissingen van de Comml sie wordeu gehandhaafd. Morgen zullen de vej schillende amendementen in behandeling komei 't Is niet waarschijnlijk, dat 't rapport morgev aan de Vergadering zal kunnen voorgelegd worde: Men bericht uit Parijs dut de regeering i acht steden artilleriescholen zal vestigen, ul. i Rouaau, Nïuies, Montpellier, Caen, Tours, Orlt ans, Poitiers en Le Mans. Het Japansche gezantschap verlaat Donde dag Parijs eo begeeft zich naar Brussel eu Neiï volgens naar den Haag; van daar vertrekt d missie naar Berlijn. Het hoofd van het gezam schap, dat in de Vereenigde Staten, Engelan en Frankrijk op zoo schitterende wijze is ooi vangen, is de heer Iwakoura, minister van bui tenlandsche zaken, een der hoofdleiders van d tegenwoordige beweging, waardoor Japan o; zedelijk en economisch gebied zoozeer vooruil gaat; hij wordt vergezeld door de heeren Kidi staatsraad, ükoubo, minister van financiën, It. minister van opeubare werken, en Yamagouch vice-minister vau buitenlandsche zaken. De hertog de Bonneville, Frankrijks ge zant te Weenen, wordt te Parijs verwacht, omi den heer Thiers nameus keizer Frans Jozef lil I te noodigeu de tentoonstelling te komen bezoeken- De lessen aan de geneeskundige school te Montpellier zijn den 14deu dezer heropend. Doet om toegelaten te worden, zullen de studenten zie moeten voorzien van een kaart, die hun aan h academiegebouw zal worden afgegeven. België. De Moniteur meldt dat de mededeeling, als zo de graaf van Vlaanderen naar Rome zijn ver trokken, onjuist is. De graaf en gravin zijn een voudig op reis gegaan, om eenige steden van Opper-Italië te bezoeken. Den Ssteu der volgende maand zullet de aandeelhouders der Spoorwegmaatschap^ AntwerpenRotterdam in eene buitengewoot algemeene vergadering bijeenkomen, ten eindt te beraadslagen over den ontworpen afstand de; lijnen RozeudualBreda cn Rozeudaal—Moerdijk aan het Nederlaudsche Gouvernement. De direcii- heeft den belanghebbenden zoowel de daaromtren gesloten verdragen als een rapport nopens di zaak toegezonden, Het nieuwe Vlaainsche schouwburglokai te Antwerpen zal waarschijnlijk in Augustu bij gelegenheid der gemeentefeesten eu hf houden van het Xllde Nederlandsch Taalcoo gres, ingehuldigd worden. Om aan deze plechtigheid .meer luister bi te zetten, heeft het Gemeentebestuur thaus bei sloten, een prijskamp van tooneelletterkunde tel openen, waarvoor verschillende prijzen uitge loofd worden. Eene som van niet minder dat 4000 fr. is door den Raad bestemd, om als prij zen voor deze drie categorieën van tooneelstuk- ken te worden verdeeld; te weten: Drama's eer ste prijs 1000 fr., tweede 300 fr., derde 200 fr. Tooneelspel of Comedie: drie prijzen en dezelfde

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2