Sociëteit MINERVA POLITIE, HUWELIJKEN, GEB00HTLN EN STERFGEVALLEN. ADVERTENTIEN. VERLOREN, GENOOTSCHAP MATHESIS SCIENTIARÜM GEMÏR1X. Sburg. openb. werken, on tslagenEervol, uit i0e betrekking, de opz. 3de kl. J. van Leeuwen, o eind: Tot opz. 3de kl. W. F. de Graaf en Klaus. ioor den resident van Japara is ontslagen: ij ^eTZ., eerv., uit zijne betr., de 1ste klerk tevens riff. bij den landraad te Japara, H. S. de Visch ergen. Benoemd: Tot lsten klerk op het istent-residentie-bureau te Japara, tevens griff. den landraad aldaar, A. P. Michel. parlement van Oorlog. Verleend: Een jaar iof naar Nederland, buiten bezw. van den lande, den lsten luit. der inf. G. W. Camphuisjeen i«j. verlof naar Nederland, aan den lsten luit. inf. F. N. La Force. evorderd: Tot kapt. bij het wapen der de 1ste luit. F. D. Cochius. Icforlement der Marine. Benoemd: Tot lsten chinist bij de gouv.-mar., de 2de mach. bij die r. G. A. Ter Linden. ergunning verleend: Om te repa- :eren, wegens ziekte, aan den Iuit.-t.-z. 2de kl. fferemeus Bunning. Wegens langd. verbl. in il-Indië, aan den off. van gezondh. 3de kl. G. J. Theunissen. BUITENLAND. uk- Frankrij k. )e commissie van dertig is officieel tegen heden ingeroepen, om het rapport van den hertog Broglie te hooren voorlezen. - De heer Lorgeril heeft in de Nationale Ver lering voorgesteld, den heer Thiers te vragen hij verklaring zou willen geven aangaande de •trictenissen, waarover hij gesproken heeft in de ling van 29 November. - De heer Pouyer Quertier heeft bij de be- dslagingen over het ontwerp tot wijziging vau bestaande Suikerwetgeving ernstig gewezen ip de bezwaren van het stelsel van het bepalen de rechten naar het suikergehalte, en aange- igen op het aannemen in beginsel van het ei van de controle voor de rechten in de raf- derijen, met uitnoodiging aan het Gouverne- t om in dien zin met de overige bij de con- tie betrokken Mogendheden te onderhandelen. Volgens berichten uit Belfort kan men de itruiming dier vesting door de Duitsehers spoe- g te gemoet zien. Niet alleen dat de voorraad vensmiddelen voor de bezitting niet aangevuld rordt, maar er wordt ook eene zekere hoeveel- ïeid gezonden naar andere plaatsen, die door de Duitsehers bezet zijn, onder anderen naar Saint- Diè eu Espinal. België. let Journal de Liè.ge zegt en de Echo neemt 't bericht over, dat de graaf van Vlaanderen naar Rome zou zijn vertrokken, om bij den Paus een vertrouwelijke zending te vervullen betreffende dei verwikkelingen tusschen de Duitsche regeering eu de Katholieke bisschoppen. Grroot-Britaimië. In de Times vindt men het bericht uit een der bladen van Buenos-Ayres, dd. 10 Januari, dat in Peru eene samenzwering is gesmeed, waarvan betreurenswaardige gebeurtenissen het gevolg wa ren. De samenzweerders hebben namelijk eenige Gouvernements-gebouwen in de lucht doen vlie gen, waarbij de President Prado gedood is. De leiders der samenspanning hebben de vlucht ge- nomeadoch personen, die als verdacht in ver sierde bewaring zyn gesteld, hebben gewich- ige bekentenissen gedaan. De ijzerwerkers in sommige fabrieken in uid Wales zijn met de patroons in eene schik- ing getreden, en hebben heden den arbeid her at. Voor ,'t .overige .duurt de werkstaking kirt. Ook pater Quinn is, tengevolge van gebrek jan overeenstemming bij de jury te Dubliu, vau jtohtsver volging ontslagen. JDuitschland. In het Huis van Afgevaardigden noemde Las- du Koninklijke Boodschap een daad van ver politiek en een teeken van verblijdende overeenstemming tusschen de Regeering en het Huis ?ao Afgevaardigden. Hij wenscht echter een waarborg, dat het grondigste onderzoek zal plaats bebben betreffende de voorstellen der leden en dat aan de minderheid der Commissie de grootste vryheid zal worden gelaten. De Minister wees er o. a. tegenover Lasker herhaaldelijk op dat de leden der Commissie het rscht hebben persoonlijk getuigen te hooren. De heer Lasker, van oordeel zijnde dat de ge- wemchte waarborgen voor onpartijdigheid zijn gegeven, heeft zijn bekend voorstel ingetrokken. Het Huis besloot met schier eenparige stemmen (slechts Eberts en Kerst stemden tegen) om twee ledeu van de Commissie van onderzoek te kiezen. Deze keuze zal morgen plaats hebben. Spanje. De Spaansche gezant te Berlijn heeft eene con ferentie gehad met von Bismarck. Men gelooft, dat Duitschland onmiddellijk de Spaansche repu bliek zal erkennen. Men zegt dat er een decreet zal worden tgevaardigd, waarbij de adellijke titels en de MViele decoratiën zullen worden afgeschaft. In verschillende provinciën zijn revolution- naire juntas gevormd. Zij zijn echter op bevel van bet gouvernement ontbonden. Waarschijnlijk zal Orense benoemd worden tot gezant te Parijs, Abarzuca te Londen en Fiol te Brussel. De Gaceta bericht, dat de vele sneeuw, die in Biscaye en Navarre gevallen is, eene belem mering is voor de militaire operatiën aldaar. Bij besluit van het gouvernement is de koninklijke garde opgeheven. Het nitvoerend ge zag heeft vele gelnkwenschingen uit de provinciën ontvangen. De progressistische vereeniging de Tertulia heeft den naam aangenomen van radicaal-repu- blikeinsche partij. De minister van justitie heeft bij de Cortes een ontwerp ingediend, waarbij de doodstraf woidl afgeschaft. De minister heeft voorts eeno commissie belast met de taak, om binneu twee maanden een wet te ontwerpen, waarbij het strafstelsel herzien wordt. Men verzekert, dat behalve de Vereenigde Staten van Amerika, ook Frankrijk, Engeland, België en Zwitserlaud de republiek erkend hebben. Naar men zegt, zal de Raad van State op geheven worden. De scheiding tusschen Kerk en Staat en de onafzetbaarheid der magistraten wordt aange kondigd. Castelar heeft geantwoord op de gelukwen- schen die de m Parijs gevestigde Zuid-Ameri kanen hem hebben doen toekomen en waarbij zij zeiden, dat de Zuid-Amerikanen niet verplicht zijn de separatisten op Cuba te ondersteunen, aan gezien de Antilies republikeinsch grondgebied waren geworden. Men verzekert, dat het Gouvernement het be sluit heeft genomen om de komst der afgevaar digden van Cuba af te wachten, om de quaestie der hervorming op de Antilles op te lossen. Sickles, de Amerikaansche gezant, heeft het Gouvernement gelnk gewenscht, zeggende dat de Spaansche en de Amerikaansche Republikein- sche zusters zijn. In de zitting der Cortes van Zaterdag heeft de minister van financiën in antwoord aan den heer Sardoal verklaard, dat Spanje verplichtingen heeft aangegaan jegens de crediteuren van den Staat. Deze verplichtingen zullen worden geëer biedigd. (Toejuiching). De belangen der republiek steunen op het crediet van den Staat. Eerbied voor het recht is de leuze van de republiek. Men verzekert, dat de beer Maisoniere be noemd zal worden tot gezant bij het hof van Italië. De heer Moret blijft gezant te Londen, Fernandez Rios te Lissabon. Het gouvernement is van plan om de minis- teriën van openbare werken, van koloniën en justitie op te beffen, eu het verleenen van pen sioeuen bij ontslag uit den dienst, vóór den leef tijd van zestig jaren, af te schaffen. Generaal Moriones heeft per telegraaf be licht, dat hij volkomen instemt met de invoering der republiek. De benoeming van Pavia tot bevelhebber over het leger in Catalouië wordt tegengesproken. Hem zou eeu ander belangrijk commando wor den gegeven. Te Malaga is de rust geheel hersteld, zonder dat bloed gestort werd. Er is een decreet verschenen tot reorganisatie van de corpsen vrijwilligers der vrijheid onder den naam vrijwilligers der Republiek. De tegen woordige bataljons blijven bestaan. De heer Figueras heeft den heer Sickles, den Amerikaauschen gezant, die Spanje uit naam van Amerika geluk heeft gewenscht met de invoering der Republiek, geantwoord, dat de betrekking, die de Cortes hem hebben opgedragen, eene zware verantwoordelijkheid op hem geladen heeft. Doch hoe dit zij, hij acht zich gelukkig het Amerikaan scbe volk, bij monde van den gezant, de vestiging der Spaansche Republiek te hooren toejuichen. In de Cortes heeft de heer Figueras, in ant woord op eene interpellatie, verklaard, dat alle artikelen der Constitutie van kracht blijven, uit gezonderd die, welke betrekking hebben op de Monarchie, die voor altoos dood is. De heer Martos heeft aangekondigd, dat heden de discussie over de wet tot afschaffing der sla vernij op Porto Rico zal beginnen. Vereenigde Staten. De eerste trein van den Ohio Chesapeake spoor weg heeft het traject naar Toronto in 164 uren Pagner, de emigratie-agent voor Canada, is door de Duitsehers in den Elzas en Lotharingen gearresteerd en naar Canada teruggezonden. De Kamer van Afgevaardigden heeft gewei gerd een voorstel in overweging te nemen, strek kende om Spanje geluk te wenscben met de ves tiging der Republiek. 't Schip Henry Jones is verbrand. Bij die ramp zijn 22 personen omgekomen en 432 balen katoen vernield. De President beeft het voorstel gedaan, aan de plaatselijke autoriteiten in Utah de keus van de leden der jury te ontnemen en de processen tegen de hoofden der Mormonen te verwijzen uaar federale gerechtshoven, daarmede federale rechtsgeleerden te belasten, aldus opheffende de privilegiën van de gerechtshoven in Utah, en on der de habeas corpus-akte alle gevangenen in vrij heid te stellen, die voor de federale gerichtshoven terechtstaan. Het Duitsch eskader is te Havana aange komen. TELEGBAMMEIX. Lissabon, 16 Februari. Een Italiaansch eskader wordt voor Madrid verwacht. 81. Petersburg, 16 Februari. De rijksbank heeft aangekondigd, dat, gerekend van 5/17 Fe bruari, in al hare filialen het wisseldisconto op 6% pOt. is verlaagd en de rente van beleening op 7% pCt. Kopenhagen, 16 Februari. De maatregelen tegen den invoer van vee uit Fraukrijk en Duitsch land, tot wering van de veepest, zijn opgeheven. Het levend herkauwend vee uit deze landen in gevoerd zal slechts drie weken afgezonderd blijven. Konstantlnopel, 16 Februari. Mehemed Rushdi Pacha is als grootvizier ontslagen en vervangen door Essad Pacha. Hussun Pacha is benoemd tot minister van oorlog, waardoor het ministerie van marine vacant is geworden. Rustan Pacha, gezant te St. Petersburg, is be noemd tot gouverneur vaD den Libanon, ter ver vanging van Tranco Pacha, die overleden is. Bome, 16 Februari. De Kamer heeft met een parige stemmen aangenomen eene verklaring, waarin hulde gebracht wordt aan deD ex-koning Amadeus wegens zijn waardig en waarlijk con stitutioneel gedrag. Marseille, 16 Februari. De brieven en dag bladen, uit Barcelona ontvangen en dragende de dagteekening van 14 ,dezer, melden dat er eene manifestatie van 400 studenten heeft plaats ge had. Zij drongen er op aan, dat het lokaal der Universiteit door de troepen zou ontruimd wor den, benevens op vrij en kosteloos onderwijs. De prefect heeft beloofd zich te wenden tot het gouvernement. 4000 werklieden, die de federale republiek toe juichten, hebben eene meeting gehouden. Zij drongen aan op vermindering van de werkuren en betere verdeeling van de werkloonen. De gebouwen waren verlicht. De bevolking was over het algemeen kalm. Madrid, 16 Februari. Uit Lissabon wordt, onder dagteekening van gisteren, gemeld, dat blijkens eene door de regeering aan het congres gedane mededeeling, de ex-koning Amadeus geene officieele bezoeken wenscht te ontvangen. De Spaansche regeering heeft een ontwerp van wet aangeboden, waarbij de reserve, 9000 man sterk, onder de wapenen wordt geroepen. Zij vraagt de urgentie van dit voorstel. Volgens het Diario, is gisteravond, op uitnoo diging van het gouvernement, eene bijeenkomst van afgevaardigden gehouden. De oppositie heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat, daar zij in gewone omstandigheden geen vertrouwen in de regeering stelde, deze haar ook geen vertrouwen kon inboezemen in den tegenwoordigen moei lijken, hoewel met gevaarlijken toestaud. LA-A.rJ?l»Xi£ i-iiJAilCTjcL IS Den Haag,17 Feb. De heer de Monicauit, vroeger lste secretaris van legatie bij het Fransche gezant schap alhier, thans in die hoedanigheid naar Rome overgeplaatst, heeft heden de residentie verlaten om zich via Parijs naar z.jne bestemming te be geven. Hedennamiddag is alhier aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt baron van Fa- brice, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Saksen bij het Nedcrl. hof, in de vorige week van hier vertrokken. In hetzellde hotel wordt ook verwacht uit Brussel de Spaansche zaakgelastigde, ridder de Prat. Beide diplomaten zullen aan het diner deel nemen, bij gelegenheid van 's Konings verjaardag door Z. Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken te geven. Graaf de Stolipine, Russisch ambassadeur alhier, geeft heden een diplomatiek diner. Den 26sten dezer zullen deleden der Haagsche balie aan den deken der orde van advocaten, Mr. A. de Pinto, een diner aanbieden. In de Alexauders-kazerue zal morgenochtend, den dag voor 's KoniDgs verjaring, een groot militair assaut worden gehouden. In allen eenvoud werd hedenvoormiddag op de begraafplaats Eik en Duinen ter aarde be steld het stoffelijk overschot van Mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, oud lid van de Tweede Kamer, am Dienaar bij 's Rijks archief en lid van verschillende geleerde genootschappen. Een groot aaütal vrienden en vroegere collega's stond om de groeve geschaard om de laatste eer te bewijzen aan den maü, die wegens zijn gron dige kennis, uitstekende bekwaamheden eü hooge letterkundige verdiensten (zoozeer aanspraak op hulde en waardeering mocht maken. Toch, 't was des overledenen uitdrukkelijk verlangen geweest, zou geen woord van weemoed over zijn verschei den, geen woord van warme erkentelijkheid voor zijn bewezen vriendschap, geen enkel woord van lof bij zijn graf gesproken worden. Zij allen die bij zijn laatste rustplaats vereenigd waren, deM. van Binnenl. Zaken, verschillende leden der Tweede Kamer en van den Raad van State, eeDige oud ministers, de ambtenaren bij 's Rijks archief, de directeur de Kon. bibliotheek, aan welke rijks instelling de overledene zijn schat van geleerde boeken en geschriften bij uitersten wil vermaakte, tal van academie-vrienden en mede-arbeiders aan de ouderscheiden tijdschriften, waaraan Limburg Brouwer zoo gaarne zijne medewerking verleende, gevoelden het slechts al te diep welk verlies zij, welk verlies de letterkunde leed in den man, die daar ten grave daalde. Een woord van dank van Mr. P. L. F. Blussé, executeur-testamentair van zoovele geleerde en voorname mannen van verschillende richting, hier tegenwoordig, besloot de door eenvoud indruk wekkende plechtigheid. Nog is in de zitting van den Hoogen Raad van heden door den Adv.-gen. Mr. Polis conclusie genomen in de zaak tan E. Ras, wed. P. J Kees en P. van Tongeren, beiden voor het Prov. Gerechtshof van Utrecht tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld ter zake van den bekenden moord te Heemstede. Die conclusie strekt tot verwerping van het beroep in cassatie. De uitspraak is door den Hoogen Raad bepaatd op 10 Maart a. s. Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van den 16den Februari 1873. W. Laman wedr. 53 j. en F. van Putten jd. 43 j. H. van der Zeeuw jm. 84 j. en C. van der Reijden jd. 80 j. D. Vermeij jm. 30 j. en J. M. van den Bosch jd. 26 j. D. W. Vermein jm. 38 j. en J. M. Schüfer jd. 39 j. P. J. van Iperen wedr. 43 j. en C. Hartogs jd. 23 j. TTT H1WM OM RTT1R VAN FAHRENHEIT morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 u. 8 o. 12 H. 4 n. 6 o. 8 o. Zoodag 41' 41' Maand. co CD 40' 43° 43* a zond. 10 n. 41* Wind: Maandag-morgen 8 u. W. De genezingen der borstziekten, alsmede van den hoes Ij het droge kuchen, de keelontsteking en de longaandoenin gen, door de Onder-phosphorzure Kalkslroop van GREMLACLT A Cle., Apothekers te Parijs, verkregeD, zijn ontelbaar. Dit succes is toe te sohrijven aan de buitengewone zuiverheid der producten, welke in hunne uitgebreide fabriek te Neuilhj bij Parijs bereid worden, onder de directie van den Heer Professor LECONTE, dokter in de medicijnen, geagregeerde der Medische faculteit te Parijs, oud-apotheker der Hospitalen en ex-praeparator van den Physiologischen Cursus van den beroemden CLAUDE BERNARD aan het College de France. Geen ander huis biedt aan HH. Ge neeskundigen en het publiek dergelijke waarbor gen aan; men eische dan ook altijd het cachet GRIHAULT Cle. op iedere flacon. Hoofddepot bij H. H. ULOTH Cie., te Am sterdam; te Leiden bij J. J. RETST, Apotheker. Zondag, omstreeks balfvijf, gaande van de Bees tenmarkt langs de Paardesteeg naar de Bree- straat, eeu bruin zUden DA91E8-PARAPLUIE. De vinder wordt verzocht dezelve terug te bezor gen aan het Bureau van dit Blad, zullende des- verkiezende beloond worden. Degene welke een paar DAMESLAAHïEN mist, gelieve zich te vervoegen aan het Bureau van Politie alhier. te LEIDEN. HH. Leveranciers hier ter stede aan genoemde Sociëteit worden verzocht hunne schuldvorde ringen tot 8 Februari 11. toe ten spoedigste in te zenden. Het Bestuur brengt ter kennis van belangheb benden dat de Inschrijving van nieuwe leer lingen voor deD aaostaaudeD Zomer-Cursus zal plaats hebben op Dinsdag 18, Woensdag 19 en Donderdag 20 Februari e. k., in het ge bouw der Hoogere Burgerschool, telkens des avonds van zeven tot negen ureD. Om tot de lessen te worden toegelaten moeten de leerlingen blijk geven, dat zij de hoofdregelen met geheele en gebroken getallen kunnen uit voeren en toepassen en een klein opstel zonder grove taalfouten schrijven. Namens bet Bestuur: J. D. BLANKEN, Leiden, 14 Februari 1873. Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3