1 De Minister van Oorlog heeft, onder dagteeke ning van 7 dezer, de volgende circulaire aan zijn ambtgenoot van Biuueulaudsche Zaken gericht Tot dusverre was bij nnju departement als regel aangenomen, de vergunning tot uitwijking naar Noord-Amerika slechts te verleeneu aan miliciens, die hun laatste dienstjaar waren ingetreden. Het komt mij echter wenschelijk voor om, ten opzichte van milicien-verlofgangers, die met hun gezin naai Nourd-Auierika willen uitwijken, en die, wanneer zij alleen moesten achterblijven, wellicht hun middel van bestaan zouden verlie zen, van de tot dusverre gevolgde gedragslijn af te wijken. Te meer nog vind ik hiertoe aanleiding, omdat een dergelijke maatregel, mijns inziens, niet kau geacht worden in strijd te zijn met de belangen van den dienst. Immers leert de ondervinding, dat zij, die in de hierbedoeldo omstandigheden vei- keereu, meestal ook zonder toestemming het land veriaten. De overweging toch dat zij dientengevolge als deserteur worden beschouwd, zal hen slechts zelden terughouden, daar zij geen plan hebben om naar hun vaderland terug te keeren. Eeu groot aantal der militieplichligen, die als deser teur te boek staan, behoort tot deze categorie. Ik heb daarom het voornemen opgevat, om voor het vervolg de toestemming tot landverhuizing naar Noord-Amerika niet te weigeren aan die milicien-verlofgangers, welke niet voor den wer- kelijken dieust zijn opgeroepen en die in de om standigheden verkeeren hierboven gemeld, met dien verstande evenwel, dal van die toestemming moet worden gebruik gemaakt binnen den tijd van ééne maand na den datum, tegen welken zij verstrekt is geworden, zullende zij daarna als vervallen beschouwd worden. Ook zullen de mili ciens daardoor vóór hun vertrek van geeue hun ner verplichtingen ten opzichte van de militie ontheven zijn. Uit goede bron vernemen wij dat bij den Mi nister van Oorlog het voornemen bestaat om te Amsterdam een magazijn van kleeding en wape ning, zooals dat te Delft, te vestigen. Uit Madrid wordt per telegram gemeld dat Nederland de Spaansche Republiek heeft erkend. Het Vaderland meldt, dat de heer P. A. S. van Limburg Brouwer al zijne boekeu, die het Oosten betreffen (Indologische, Sanscritische werken, enz.) heelt vermaakt aan de Koninklijke Bibliotheek. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch heeft besloten, zich tot den Min. van Justitie te wenden ter ondersteuning, van het door de Kamer te Haarlem aan den Minister ge richt verzoek, om bij de hervorming van onze rechterlijke instellingen de rechtspraak in handels zaken op te dragen aan rechtbanken van koop handel. De Stoompost meldt dat aan de Noordkust van Noord-Beveland den 8sten dezer een dijkval is ontstaan aan den calamiteusen polder Vliete, bui ten de aansluiting van de inlaag met den zeedijk. De val, lang 110 meter, strekt zich uit tot nabij den teen van het gedeelte buitendijks beloop, dat boven den buiteuberm ligt; de gepeilde diepte bedraagt 7 tot 9 meter onder laagwater. De tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw (afdeeling VVestland) zal dit jaar gehouden worden te Loosduinen, den 17den, lSden en 19den September, en bestaan in akkerbouw- voortbrengselen, vruchten en bloemen, terwijl zij vermoedelijk zal opgeluisterd worden door volks feesten, muziek-üitvoeriogen, vuurwerk en hard draverijen. De voorwerpen van kunst, die uit ons land naar de tentoonstelling te Weenen zullen worden gezonden, zullen van 19 tot 27 dezer te Amster dam in Arti et Amicitiae ter bezichtiging worden Blijkens eene van de Brit6che regeering ont vangen mededeeling is de kustvaart in de kolonie van de Kaap de Goede Hoop ook voor Vreemde vaartuigen opengesteld. Naar aanleiding van de circulaire van commis sarissen dor Maatschappij van Weldadigheid dee- len wij het volgende mede Fredriksoord, Wilhelmina'soord, en Willemsoord zijn vrije koloniën der Maatschappij van Welda digheid (opgericht in 1818) en worden door leden en donateurs, door schenkingen en erflatingen onderhonden; de contributie der gewone leden is ƒ2.60 per jaar. Er zijn één R.-K. en twee Prot. kerken en eene synagoge, vier staatscholen, vier naai- en breischolen, twee inrichtingen voor bouwkundig en handteekenen en vijf fabriekgebouwen. Vier honderd kolonisteuwoningen huisvesten ruim 320 gezinneu en 120 bestedelingen, te za- men eene bevolking van 2000 zielen tellende. Bezoekers vinden een goed logement te Fre driksoord, De bevolking begaat uit door de afdeelingen geplaatste personen en gezinnen en uit hestede- lingen, die 'szomers van landbouw en veeteelt, 's winters van fabriekmatigen arbeid leven. Wij vernemen, dat de Minister van Binnen- landsche Zakeu, gehoor gevende aan den wenk van den heer Hartsen, in de Eerste Kamer ge geven, om in het tilgcmeeu de cuucessie van het Noordzeekanaal te herzien, de taak der commirsie benoemd bij kouiuklijk besluit van.8 uezer, niet beperkt heeft tot de aangelegenheden van het kanaalpeit en de havenhoofden, maar die heeft uitgestrekt tot het doen van voorstellen omtrent alle punten, waartoe het onderzoek en de daaruit voortvloeiende beschouwingen van de commissie mochten aanleiding geven. Bereids moet door de directie der Amsterdam- sche Kanaalmaatschappij, op verlangen des Mi nisters, aan hare ingenieurs de toestemming ver leend zijn het lidmaatschap van die commitsie te aanvaarden, onder deze uitdrukkelijke reserve, dat die ingenieurs daardoor niet knnnen geacht worden de Maatschappij te vertegenwoordigen, noch deze gerekend worden kan aan de opdracht of aan de eventueele voorstellen van de commissie in eenig opzicht deel te hebben. AmstCt.) Men meldt ons uit de residentie: Eindelijk zijn heden van bier een paar politie beambten naar Frankrijk vertrokken, om aan de greuzeu Verlind, mede in den bekenden dubbe len moord betrokken, af te halen. Evenals de Belgische autoriteit ten aanzien van Behagel deed, zal nu ook de Fransche Verlind, als geen middel van bestaan hebbende, over de grenzen zetten, waarop natuurlijk onze politie hem dadelijk in rekent. Het schijnt, dat dit middel in de plaats treedt der uitlevering. (Arnh. Ct.) In Augustus 11. ging een emigrant met zijn zoon te Rotterdam in eene herberg en gebruikten zij ieder een kop koffie, waarvoor hun twee gulden werd in rekening gebracht. Door tusschenkomst van iemand, naar het uiterlijk een heer, doch geweldig naar spiritus riekende, konden ze met één gulden voldoen. Dat dat heerschap in betrek king stond tot den kastelein, die den buit met hi m deelde, valt niet te betwijfelen. Op 16 November jl. ging eene talrijke familie uit Apeldoorn op reis naar Rotterdam. In eene herberg te Arnhem nut tigde zij zes glazen gerstebier en even zoovele koppeD koffie waarvoor zij drie gulden en dertig cent moest betalen 1 Voor de zoogenaamde koffie, welke a één cent per kop door slijters aan de werklieden op dé schepen wordt verkocht, moeten de landverhui zers vijftig cent betalenI Bravo, bravo, lieden I die der landverhuizer het scheiden licht maken. [Vlinder.) De Minister van Marine heeft ter kennis ge bracht van belanghebbenden, dat ter opleiding tot officier-vau-gezondheid bij de zeemacht in dit jaar zullen worden toegelaten; A. aan de Hooge- scholen: vier studenten, die minstens in het bezit ziju van het diploma van candidaat in de ge neeskunde. Omtrent den tijd der indiening van de verzoekschriften, bedoeld in art. 5 van Zr. Ms. besluit van den 17den Mei 1872, zal tegen de maand Mei aanstaande eene nadere aankondiging in de Nedert. Staals-Courant geplaatst worden. B. bij het garnizoenshospitaal te Amsterdamvier jongelieden. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot officier-van-gezond heid bij de zeemacht worden opgeleid, moeten daartoe vóór den Sisten Mei aanstaande een ver zoek indienen aan den Minister van Marine. Ver dere bijzonderheden worden in de Staals-Courant van 16/17 Februari medegedeeld. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een muntbiljet groot 10, door eeu onbekende, onder het postmerk Amster dam van 14 dezer, tot voldoening van te min be taald successierecht ingezonden. De kapitein-luitenant-ter-zee J. D. J. van der Hegge Spies, laatst behoorend hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en wegens langdurig ver blijf aldaar den 8sten dezer in Nederland terugge komen, wordt met dat tijdstip op non-actviiteit gesteld. Z. M. heeft M. A. D. Jolles benoemd tot bur gemeester der gemeente Nieuwe Pekela, en A. J. Ninaber tot burgemeester der gemeente Wanne- perveen. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart a. s. tot schoolopziener in het derde schooldistrict van Lim burg benoemd Mr. H. H. G. A. Coenegracht, te Sittard, in plaats van Dr. J. Jaegers; met ingang van 1 April e. k. benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch W. J. Wendel, dusver lijdelijk leeraar aan die school. Z. M. heeft aan C. J. Cornells, geneeskundige te Breskens, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad voor Zeeland. Z, M. heeft aan J. W. R. van Gulick, op lijn "erzoek, eervol onWog verleend als kapt. bij de ild. schuttei ij ie's Hertogenbosch. Voorts bij de (ld. schutterij benoemd: tot kapt. H. W. J.Bosch en Mr. W. J. baron D'Aulnis de Bonrouill, bei- deu thans lsto luit; tot lste luit. J. H. van Moock, en J. de Hartog, beiden thans 2de luit. Z. M. heeft benoemd tot griff. bij het kautong. te Tiel Mr. B. Hulshoff Gz. thans griff. bij het kantong. te Doetincheai. BI EIN"L< ANP. Amsterdam, 15 Februari. Burgemeester en Wethouders hebben bij den Raad ingezonden een aanbeveling voor de benoeming van een directeur- generaal der publieke werken. Daarop zijn ge plaatst de heeren J. H. Henket, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, en J. F. W. Conrad, hoofd-ingenieur van den waterstaat in Zeeland. Nleuwedlep, 15 Febrnari. Het état-major van het schroefstoomschip Watergeus, om bij gunstige gelegenheid morgen naar Oost-Indië te vertrek ken, is samengesteld als volgt: K. C. Bunnik, kapt.-luit. ter zee, commandantG. Doorman, luit. ter zee lste kl., lste off.P. C. Pabst, C. L. de Jongh en W. G. van Nes, luits. ter zee 2de kl.; J. van deu Bosch, A. B. de Jongh, J. T. Jarman en B. Brutel de la Rivière, adelb. lste kl.; G. Franken, off. van gez. 2de kl.C. H. S. Pastor, off. van adui. 2de kl.; J. D. Isiog, scheepsklerk. Genoemde bodem stoomde hedenmorgen naar de reede. Den Haag, 17 Februari. De officier-van-gezond- heid 3de klasse E. Edema, van het lste regiment infanterie, te Leeuwarden in garnizoen, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Gisteren en heden is in de kerken van de verschillende gezindten de aanstaande verjaardag van Z. M. den Koning godsdienstig herdacht. Onder de leden der commissie ingesteld tot onderzoek en beantwoording van eenige door den Minister van Binnenlandsche Zaken voorgelegde vraagpunten, betreffende het peil enz. van het Noordzeekanaal, hebben, behalve de in de vorige week vermelden, nog zitting de heeren hoofd ingenieurs van deu waterstaat P. CalandenH, S. J. Rose. Rotterdam, 15 Februari. Toen onlangs het gunstig bekende stoomschip Batavier door aanva ring op de Teems verongelukte, was de bouw van een dergelijk schip aan de werf te Fijenoord der Nederlandsche stoombootmaatschappijen reeds ver gevorderd. Deze nieuwe, groote en beter in gerichte Batavier heeft eene proefreis gedaan en zal, naar wij vernemen, alvorens de geregelde vaart tusschen onze haven en Londen aan te van gen, gedurende eenige dagen, in de Boompjes liggende, door belangstellenden met toegangskaar ten kunnen worden bezichtigd. Door de Kon. Ned. Tachtclub zal dit jaar, op een nader te bepalen dag, weder een wed strijd gehouden worden, gepaard met de feeste lijke viering van het 25jarig bestaan der Tacht club, welk dubbel feest mitsdien luisterrijk be looft te zijn. GEMENGD N1EU W S. Heeft de vorige week het Wageningsch Weekblad (door het Dagblad geprezen!) het geeselen aanbe volen, zijn laalsie nommer geeft eene andere proeve van zijne Reactionaire begrippen. Hij wil aan de Joden het burgerrecht ontnemen. Zij mogen wel in ons land wonen, maar dat zij dezelfde rechten als do Christenen verkregen, acht het Weekblad verkeerd. Zaterdag heeft zich te Schiedam een schoenmaker, man en vader, uit wanhoop, omdat het hem in zijne broodwinning tegenliep, opge hangen, terwijl hij alleen thuis was. Een zijner kinderen, uitgegaan om een emmer water te scheppen, en terugkeerende haren vader in dien ongelukkigen toestand ziende, riep de buren, die echter oordeelden den man niet uitdien toestand te moeten verlossen, alvorens de politie aanwezig was, zoodat hij reeds overleden was toen deze kwam. Aan het domme begrip dier lieden moet men het dus wijten, dat de hulp te laat kwam. Eenige Belgische dagbladen doen opmerken, dat de eer der ontdekkiug van het gaslicht toekomt aan een Maastrichtenaar, P. H. Minkelers, geboren 2 December 1748. Hij werd in 1772 benoemd tot hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de universi teit te Leuven. De cursus in de wijsbegeerte om vatte toen dien in de physica. Op 1 October 1784 verrichtte Minkelers de proeven, door welke hij gaslicht kreeg. Deze ontdekking werd wereld kundig gemaakt in eene thans zeldzame, maar op de bibliotheek te Maastricht aanwezige bro chure getiteld: Ucmoire* sur l'air inflammable tird de différente* substances, rédigé par M. Winkelers, pro- festeur de phildsophie au collége du Faucon, Universilé de Louvain. Louvain 1784. De stad Maastricht heeft den naam van Minkelers gegeven aan de straat, waar die bescheiden geleerde heeft gewoond. KOLONIËN. BATAVIA, 9 Januari. Aan het Algemeen Overzicht van de Indiër ontleenen wij Zijne Exc. de G. G. heeft op verzoek van de directie der spoorweg-maatschappij andermaal eene commissie, bestaande nit de heeren Jhr. Tediug van Lierkiiuut, Eriiiehug eu vau Hoogeo- straten, benoemd, ten einde de lijn Daar Buiten, zorg aan een uieuw onderzoek te onderwerpen, De koorts, door sommigen dengue-fever ge- noemd, maar volgens den heer N. P. van den Berg, blijkens oorkonden die eene eeuw oud zijn, toeu reeds hier als „knokkelkoorts" bekend, woedi hevig te Samarang, ofschoon er slechts een zeei weinige sterfgevallen voorkomen. Er is verschenen eeu adres van huurder van woeste gronden, die thee planten. Zij beton gen dat het uitvoerrecht, dat volgens het nieuwe tarief in 1874 zal worden geheven, in effecto eene belasting van ƒ4 per bouw, vermits io Indiè geene markt voor thee bestaat; dat reeds nu de twijfel werd geopperd, of de Java-thee wel de concurrentie bij de toeneming van de thee-cultuur in Britsch Indië zal kunnen volhouden, en dat die cultuur op Java thans met ondergang wordt bedreigd. De rijstprijzen blijven vrij hoog op Java De berichten vau officieele zijde daarover luiden evenwel tamelijk geruststellend. Hier komt thans rijst van Raugoon aan. De westmousson kenmerkt zich door over- groote hitte op den dag en gemis aan regennu en dan valt een druppeltje, alsof wij nog in bet droge jaargetijde waren. Het is te vreezen, dat, als dit weder aanhoudt, het op den oogst wer ken zal. Eenige valsche kwart- en halve guldenstuk ken zijn hier in omloop. Van Padang meldt men, dat eene nieuwe regeling der koffiecultuur voor Sumatra's West kust aanstaande zou zijn. De cultuur zou vrijge laten worden voor niet-Maleiers. De Maleische bevolking zou verplicht blijven hare koffie aan het Gouvernement te leveren, maar de betaling zou beter worden. Men wil weten dat het overlijden van éta heer Motké de geheele zending, aan hem op%t- diagen, doet vervallen en dat de overblijvende leden der commissie, zich buiten staat achtende die taak verder te vervullen, verzocht hebben de commissie te ontbinden en naar Nederland mogen terugkeeren. Bij vonnis van den Raad van Justitie te It: Batavia, dd. 7 Januari 1873 is verklaard te ver- g keeren in staat van faillissement H. C. J. Scheer- der, gerekend van den 6den dezer. De heer A. J. De Bordes, makelaar te Ba tavia, vertrekt naar BaDda, en zal daar, als ven noot van den heer Lans, te Neira, eene handels firma oprichten. Commanditaire vennoot is de Nederlandsch Indische HandelsbaDktoAmsterdun. Naar wij vernemen heeft het Hooggerechts hof geen nieuw onderzoek ingesteld in de zaak van den zendeling De Bode, van Timor, maar ïe hem in revisie tot drie maanden gevangenisstraf <j( verwezen. L Er is te Padang bericht ontvangon van het overlijden van den heer J. Cramer, Adsistent- Resident van Aijer-BaDgies. Pokken worden ge- [J Doemd als de ziekte, welke dit sterfgeval veroor- |e M >en I te p zaakt heeft. rei Gc lui lin at. Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië ziju de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. ver lof naar Ned., wegeos ziekte, aan deu postm. te Soerabaya F. VV. C. Mourits; een tweej. verlo/ n. Nederland, w egens ziekte, aan den contr. 24e kl., bij het binned, best, op Java en Madura J. N. Burgeihoudt en aan den lsten comin. bij het dep. van onderwijs, eeredieust eu nijverheid L. C. A. Verhulp. Ontslagen: eervol, wegens ziekte, als bui- O0 tengewoon subst.-griff. buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Madioeu Mr. P. H. M Junius eu J. F. Phitzinger; uit 's lands dienst, w,; met beh. van recht op pens., de gew. pakhuism. |l te Probolingo J. van Duiken. Benoemd: Tot ads.-res. in de res. Soerakarta, toegevoegd aan den res. van dat gewest, met aan- wijzing van Klatten, Boijolali, Sragèn en Karang- Paudau respectievelijk als standplaats: VV. Ligt- voet, J. H. C. van Dijck, F. A. A. Ruitenbach en 0 Mr. J. Deketh. Tot ad6.-res. van Demak (Sama- wa rang), D. Meijer. Tot adsis.-res. van Sampan (Ma- dura) H. F. van Lier; tot off. van just, bij den raad van just, te Auiboiua Mr. C. Vinju; tot hoofdcomm. bij het dep. van binnenl. best., C. Lijnis Huftënreuter tot hoofdonderwijzer aan de openb. lagere school te Buitenzorg G. ter Marsch; 1,1 tot 2den onderw. aan de kweeksch. voor inl. I onderw. J. W. van Keeuwen; tot 3den onderw. - aau de kweeks. voor inl. onderw. te Fort de Koek, L. K. Karmsen; tot telegr. 2de klasse J. K. Wiggers. Belast: Met de waarneming der betrekking van hoofdonderw. aan de kweekschool voor iulandsche onderwijzers te Fort de Koek, D. Gerth v. Wijk. Aangewezen: Om te worden opgeleid tot fei tolk veor de Chiueesche taal in Nederl.-Indië J. |^a W. Joung, onder aant., dat hij te Batavia in het p' Tjiang Tjioe dialect zal worden onderwezen. Door den directeur der burgerlijke openbare uil werken gedurende de maand December 1872, bij cil

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2