ra ADVERTENTIE N. lEieiiatie ie doen plaats hebben over drie maanden, tja heer Dutemple trok hierop zijne interpellatie Daprna hervatte de Vergadering de beraad- ''■iIe:lagin J °ver de snikerwet. De heer Say onder ''"-leunde het ontwerp. in de: Men gelooft dat Olozaga bevel zal krijgen iem ;gn 2,jn Gouvernement om de koninklijke fa- 0Da",ilie van Spanje te gaan ontvangen, als zij in eene 'i kii'ransche haven aan wal stapt, decoj - Een groot aantal officieren wire a le rangen, orïi:egt de Avenir national, hei ft zich tot den minis ter van loorlog gewend, om te klagen over de lerplichting, die hou sedert eeuigen tijd is op- ie'!ielegd,om op Zon-en feestdagen ter kerke.te gaan. ju riüj betoogen, dat ieder volle vrijheid moeten wor gden gelaten de mts bij te wonen al dan niet. tndi Het fort te Blankenberghe, dat in den laat- 3ten tijd ais vuurtoren werd gebezigd, wordt af- i^fgebroken. Het werd in 1811 op last van Napo- 'fl'leon I gebouwd om de Engelsche schepen te be- Ktspieden en van de kust verwijderd te houden. De '^Gemeenteraad van Blankenberghe wil er nu een casino van maken. België. Het speciaal bureau, dat opgericht werd toen i de Bank der heeren Jacobs failleerde, heelt itr; zijne werkzaamheden gestaakt. Het disconteerde i ki slechts voor een bedrag van acht millioen francs. 1De Vos en Riffiart, die voor eenige dagen de Nationale Bank een aanzienlijke som ontvreemd- t [den, zijn te Parijs in hechtenis genomen. Zij waren t [nog in 't bezit van ongeveer 40,000 francs. grav. Grroot-Britarmië. dei In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gis- n dieren, in zijn antwoord op eene vraag van den Iheheer Smith, gezegd, dat het Parlement een uit- i Ovoerrecht kan leggen op steenkolen, met uitzon- ispdering van die, bestemd voor lauden, met welke b:, tractaten zijn gesloten, die het verbieden. Het iditractaat met Frankrijk zou in de volgende maand nkafloopeo. lieA De minister Fortescue verklaarde voornemens teute ziju eene verbeterde methode aan te nemen ut voor signalen bij gevaar voor schepen. Hij geloofde, leildat andere natiën daaraan hunne adhaesie zouden atoschenken. int Gladstone, sprekende over de quaestie van het I tvhooger onderwijs in Ierland, constateerde de toe- iUnemende welvaart in Ierland. De gewone agra- i vrische misdaden, zeide hij, verminderen en ge- bidurende 1872 is niet een enkel geval van hoog un.verraad voorgekomen. Deze verklaring werd met the.oejuichingen ontvangen. plot Lord Selborne verdedigde de bill betreffende wede inrichting van een hof van appèl. ildl: Duitschland. jl.f De prins admiraal Adalbert is naar Weenen ehiyertrokken, out de begrafenis van de keizerin- de mueder bij te wonen. lest Op de ontwerp-begrooting voor het Pruisi- Idische spoorwegplan was eeu post van 351.000 tilt-thaler uitgetrokken, als toelage aan het groother- igt> togdom Oldenburg voor den aaQleg der spoorweg- wtlijn van Ihrhove naar Nieuwe Schans. De com ae missie tot onderzoek tan het plan heeft besloten, lijd bij het Huis van afgevaardigden een gunstig ad- kevies op dien post in te dienen. mi - T. 1 Italre. mi De minister van financiën Sella heeft aan de rp Kamer van Afgevaardigden een wetsontwerp aan- geboden, waarbij aan alle souvereinen en prinsen van den bloede uit de verschillende vorstenhuizen, cb dïe naar Italië komeu vrijdom van in- en uit- gaande rechten voor hun goederen wordt toege- l|e staan, onder voorbehoud van wederkeerigheid. En dan, beweert men nog dal zich de regeerin- r. gen somtijds te weinig het belang van het volk aantrekken I J Omtrent de opkomst der rekruten, waarover men niet geheel gerust was, zijn de meest be- 0 yredigeude berichten outvaugeu. Uit Boulogne n meldt men dat van de lichting 1853 van de 983 militieplichtingen 981 zijn opgekomen, bffl De Osscrvatore Romano en de Voce della Verila maakten dezer dagen een brief openbaar van kardinaal Patrizi aan den procureur-generaal ju .gericht en waarin dezen verzocht werd de staking te bevelen van de in een der dagbladen opge- il[nomen reeks van artikelen over het leven van ,B Christus, die de kardinaal in strijd met de waar- ui heid en met de belangen der katholieke kerk J( achtte. De procureur-generaal van Rome, Fran- cesco Chiglieri, heeft thans aan den kardinaal ge- antwoord, dat hij zoodanig verbod niet kan uit vaardigen tegenover bezadigde artikelen en het ook onnoodig acht, wanneer althans de katholieke e, kerk krachtig genoeg is, om onware voorstellin- gen te weerstaan. I(jï Bij de discussie over het voorstel van Pes- fJI catore heeft de kamer met 131 tegen 128 stemmen goedgekeurd een voorstel van den heer Diua I,, (door Sella aangenomen), waarbij de wetten be- trekkelijk den gedwongen koers onvoldoende wor- (t den verklaard en het ministerie wordt uitgenoo- jj digd een ontwerp op den omloop van papier in I, te dienen. Spanje. Ofschoon er ten aanzien van de aanleiding tot de abdicatie van koning Amadeus nog geene nadere berichten zijn medegedeeld, wordt het toch vrij algemeen daarvoor gehouden dat de zoogeuaamde artillerie-quaestie veel bijgedragen heeft om de crisis, welke tot die abdicatie leidde, te doen ontstaan. Deze quaestie kwam op het volgende neder. In 1866, toen er een oproer in de kazerne der artillerie plaats had, hetwelk tot een zeer bloedig gevecht in de straten van Madrid leidde, werden de officieren opgesloten en som mige hunner door de manschappen vermoord. De kapitein Hidalgo, deelhebber iu het complot, had zich van de kazerne verwijderd, doch is steeds blijven beweren, dat hij niet medeplichtig was aan den moord zijuer wapenbroeders. Het oproer werd gedempt, kapitein Hidalgo vluchtte uit Spanje en keerde na de omwenteling in het land terug. Men herstelde hem in zijn voormaligen rang, en bevorderde hein later tot kolonel en tot generaal, zonder dat die benoemingen tot eenige tegenspraak aanleiding gaven. Voor eenige maan den werd hij benoemd tot commandeerenden gene raal in de Baskische provinciëndoch toen bij die betrekking kwam aanvaarden weigerden de officiereu der artillerie hunne opwachting bij hem te maken. De zaak maakte destijds veel gerucht, doch inen het alles zooals het was, zonder eene schikking te beptoeven. Eerst in de laatste dagen, toen de generaal uit de uieer verwijderde pro vincie in dezelfde betrekking naar Cutalonië werd verplaatst, gaf die benoeming aanleiding dat niet minder dan zeven honderd officieren der artil lerie en der genie huu ontslag vroegen. In beginsel, zoo schrijft de heer John Le- moinue iu het Journal de» Débats over het gebeurde, moet uien toegeven dat de krijgstucht niet meer te handhaven is, wanneer dergelijke daden wer den over het hoofd gezien; en al had de regee ring zich misschien wat te lichtvaardig gewaagd in eene twijfelachtige zauk, zoo kon zij toch niet toelaten dat insubordiuatie haar de wet zou stel len. Zij had reeds een blijk van gematigdheid ge geven door, overeenkomstig het aanbod van den generaal Hidalgo, ondershands aan de officieren te doen voorstellen dat de gansche zaak door een raad van eer zou onderzocht worden, doch aan dit voorstel was geen gevolg gegeven. De minister van oorlog nain daarom voor eeu paar dagen een wellicht gevaarlijk maar volko men door de omstandigheden gerechtvaardigd be sluit; bij gaf aaD de officieren hun ontslag, reor ganiseerde de artillerie en genie, welke in het gewone leger werden ingedeeld. Geschiedde dit inet het goedvinden des Konings? Ziedaar wat nog zal moeten blijken. De zaak is echter bij het cougres in discussie geweest; een republikeinsch afgevaardigde heeft haar ter sprake gebracht en inhchiingen van de regeeriug gevraagd, waarop eerst de president-minister en daarna de minister van oorlog verklaard hebben dat zij vast beslo ten hadden de wetten te doen eerbiedigen en deze gelegenheid hadden aangegrepen oin eene gedeel telijke reorganisatie vuu het leger tot stand te brengen. Daaiop werd de oiscussie gesloten en een votum van vertrouweu met 191 tegen 2 stemmen aangenomen. Was de Koning het in deze zaak met sijue ministers eens, of wel had hij, gelijk men het heeft doen voorkomen, redenen om te onderstel len dat zijne ministers hem wilden dwingen door een votum der Kamer? of is hij tot de overtui ging gekomen, dat zijne regeeriug langzamer hand tot do republiek naderde en dat hij zich slechts had terug te trekken urn die omwenteling voltrokken te zien of wel oordeelde hij dat het terrein hein te warm werd, eu dat hij niet beter kon doen dan naar ziju vaderland terug te kee- ren Zullen wij een uieuw militair gouvernement zien optreden met den maarschalk Serrano als hoofd van een voorloopig en tijdelijk bestuur, ge lijk in Frankrijk? of wel zullen wij met den maarschalk Serrano ook den Koning weder zien terugkeeren om, even als een Minister zijne por tefeuille, het gezag weder te aanvaarden of ein delijk, zullen wij heden of morgen vernemen dat de Republiek in Spanje is uitgeroepen? Deze laatste oplossing zou ons met de meeste bezorgdheid voor Spanje, voor Frankrijk, voor geheel Europa vervullen. De regeering van Koning Auiadeus was eene republiek onder den naain eener mo narchie; het wezeu der zaak werd er gevonden, en wut doet dan de vorm ter zakeDe vrijheid zal ten slotte bij dit gevaarlijke spel de verlie zende partij zijn." De Regeering der Vereeuigde Staten heeft de Spaansche Republiek erkend. Haar gezant, generaal Sickles, deelde dit besluit mede. Een volmaakte rust heerschte gisteren in Madrid en in de provinciën. Alle burgerlijke en militaire autoriteiten hebben het nieuwe gouvernement toegejuicht en er zich bij aangesloten. De Natiouale vergadering is geconstitueerd. Martos is tot pr sident gekozen met 222 stemmen Na den presidealen zetel te hebben ingenomen, heeft hij eeue vaderlandslievende rede uitgespro ken, die aller toejuichingen wekte. De koninklijke familie is eergisterochtend te zes uren vertrokken. De berichten omtrent hare reis zijn voldoende. In alle stations werd zij met de meeste bewijzen van achting eo eerbied ont vangen. 's Nachts om halfeen hebben cavalerie en infanterie, zonder tegenstand te ontmoeten, den omtrek van het gebouw der Kamer van Afge vaardigden doen ontruimen. Op verschillende punten der stad hadden zich groepen gevoimu, wier houding echter vreedzaam was. De Senaat heeft eene permanente commissie van 20 leden benoemd. Malcauipo en Topete hebben Zorilla uit naam van Serrano diens steun aangeboden voor de hand having der orde. Men verzekert dat Zorilla heden het paleis van bet presidentschap heeft ontruimd en morgen naar bet buitenland zou vertrekken. (Dit bericht is waarschijnlijk een paar dagen op gehouden; er wordt ten minste in gesproken van gebeurtenissen toen Zorilla nog aan 't bewind was.) Egypte. Uit Alexandrië wordt gemeld dat den 16den Januari jl. de onderteekening plaats had van het huwelijkscontract tusschen den erfprins Tewsik- Pascha en de dochter van Elhauii-Pascha; het was een luisterrijk feest, dat door den Khedive, de verschillende prinsen en prinsessen, het corps diplomatique, de ministers, de uleinas, den patri arch van Alexandrië, den Koptischen bisschop, den Griekschen patriarch eu den opperrabbijn werd bijgewoond. Bij de aankomst van ieder lid der vice-konink- lijke familie, werd in den voorhof van het paleis, naar de gewoonte des lands, door de aan elk der vier hoeken geposteerde offeraars een buffel ge slacht. In het gebouw zelf, waar militairen ge schaard stonden en een groote menigte genoo- digden plaats hadden genomen, werd de onder teekening van het contract en de bezegeliug daarvan door de getuigen volbracht; aan de in woners werd van dit gewichtig feit kennis ge geven door salvo's van het geschut. Na afloop der plechtigheid ontving elk der ge- noodigdeu een prachtige cachemiren shawl, weder naar een oud landsgebruik. De pracht der feest- rijtuigen, kleeding, de sieraden waren onbeschrij felijk. Het feest werd besloten met algeineene maaltijden, muziekuitvoeringen, bals en illumi naties. De haven van Alexandrië zal, door de ver- beteriugen die men thans bezig is daaraan tot siand te brengen, door het leggen van een bree- den dam en het uitdiepen van de haven, een der beste van de geheele wereld worden. rilUlXiltAMVI e X. Lissabon, 13 Februari. De minister van open bare werken en de hooge spoorwegbeambten zijn naar Badajos vertrokken, om koning Amadeus te complimeuteeren. Op het koninklijke paleis alhier worden aanstalten gemaakt om Ainadeus te ontvangen. De Spaansche gezant is hem op last zijner regeering naar de grenzen te gemoet gereisd. De koning van Portugal en het minis terie zullen hem bij de aankomst alhier aan het station ontvangen. Xew-ïork, 13 Februari. De dagbladen twij felen aan de stabiliteit van den republikeinschen regeeringsvorm in Spanje. De Sun meent, dat Spanje aau verzwakking, verwoesting en bar- baarschheid zal worden overgeleverd. De Herald zegt, dat een andere regeeringsvorm dan de re- publikeinscbe in Spanje onmogelijk is, maar dat de toekomst groote onzekerheid biedt, wegens de verdeeiüheid onder de talrijke partijen. Er valt hier veel sneeuw. Londen, 14 Eebruari. Iu het Lagerhuis kon digde de heer Eastwick aan, dat hij de mede- deeling zal vragen der documenten, die betrek king hebben op de onderhandelingen tusschen lord Clarendon en vorst Gortschakoff over een onzijdige strook land in Midden-Azië Gladstone zeide, dat de regeering geen plan had den aanleg van den spoorweg door het dal van den Eufraat te garandeeren. Lord Enfield beloofde de stukken over het Suez- kauaal te zullen overleggeu, zoodra de onderhan delingen afgeloopen waren. Gladstone ging de verschillende wetsont werpen na, die ten doel hadden de opvoeding in Ierland te verbeteren. Een ontwerp, gebaseerd op het verschil in godsdienst, zou in strijd zijn met de herhaalde verzekeringen van het tegenwoordige gouver nement. Gladstone bewees met cijfers, dat de lersche katholieken grond tot klagen hadden op het punt van onderwijs. Het aantal studenten nam jaarlijks af. Hij stelde voor, de koninklijke universiteit sa men te smelten met de universiteit van Dublin, die, uitgebreid en georganiseerd, eene groote uni. versiteit zou worden, met een eigen raad van bestuur, onafhankelijk van Triuily-Oollege. Dit zal een vieide van zijn inkomsten aan de universiteit moeten afstaan, maar toch uog een rente vau 63,000 p. st. overhouden. De andere fondsen der universiteit zullen uit kerkelijke goederen worden gevonden. De leden van het bestuur der universiteit, ten getale van 28, zullen zonder aanzien van gods dienst gekozen worden. _VIarlrtt)ericli ten- Amsterdam, 14 Febr. Tarwe, B. Poolsche 425; Op 2 ut lauden 1 pCt. Rogge, Maart 186, 185; Mei 191. Reehtszaken. In de zitting der correctioneele rechtbank al hier zijn heden de volgende uitspraken gedaan T. H. te Delft, wegens landlooperij, vrijge sproken. K. L. K. te Leiden, wegens mishan deling, tot eene geldb. van ƒ25 of b dagen subsid. gev. J. v. H. te Alfen, wegens mishandeling' tot eene geldb. van 25 of 5 dagen subsid. gev. J. F. te Leiden, wegens diefstal, tot eene gev. van 8 dagen. Y. de J. te Moordrecht, wegens bedelarij, tot eene gev. van 14 dagen. LAATSTE BELUCHTEN« Den Haag, 14 Februari. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een wetsont werp tot bekrachtiging van drie overeenkomsten waarbij tot het kroondomein behoorende gronden onder Werkendam met het staatsdomein wordeu vereenigd. De Prins en Prinses zu Wied zijn dezen middag te 4 uren langs den Rijnspoorweg uit Amsterdam in de residentie teruggekeerd en zullen thans vooreerst op het Huit de Pauw ver blijven. De oud-diplomaat, de heer Dubois, aan het Bezuidenhout alhier, heeft gisteren een diner gegeven. Onder de gasten telde men den Minister van Buitenlandsche Zaken, de heeren generaal Gorham, Amerikaansch en baron van der Straeten Ponthor, Belgisch gezaut bij ons Hof, den secretaris de legatie van laatstgenoemd gezantschap, als mede eenige verdere aanzienlijken. Alvorens ten principale recht te doen in de zaak Trinquier-Jlarck, liet de kantonrech ter bij vonnis van heden den eischer toe door alle middelen rechtens en inzonderheid door ge tuigen te bewijzen de volgende daadzaken1*. dat de eischer, lort ténor bij de Franscho opera ie 's-Graveuhage, in den avond van deo 2Ssten November jl., tijdensde voorstelling van deMuette de Portici, staande op het tooneel vau den Stads schouwburg en zingende zijn rol van Masaniello, door den gedaagde, directeur dier opera, ten aan- hoore van meerderen, van uit de coulisses is toegesproken inet de woorden: voleur, bandit; 2°. dat de gedaagde terzelfder tijd en plaats den e'scherde uitdrukking heeft toegevoegd: cei hointne- la me vole; en 3«. dat de eischer door die handelingen vau den gedaagde schade heeft ge leden, alles behoudens tegenbewijs. Dit getuigenverhoor is bepaald op Maandag 24 Februari, des namiddags te halfdrie. In de crimineele terechtzitting van het Pro vinciaal gerechtshof in Zuid Holland, werd heden voor de behandeling van de verdere zaken, arrest gewezen tegen drie manspersonen, die, allen met de gevangenis bekend, de vorige week voor het hof terechtstonden, wegens het pleg n van ver schillende diefstallen te Gouda. Zij hadden daar gezamenlijk en in vereenigiug uit wiokels brood, spek en eenige cachenez ontvreemd, welke laat ste door hen waren verkocht, zoodat het Openb. Min. eene zware straf, nl. die van tuchthuis, tegen hen had geë scht. Het hof nam evenwel verzach tende omstandigheden aan, en veroordeelde twee hunner tot eene correctioneelo gevangenisstraf van 315 eu den derde tot eene van 3 jaren. Daarna berechtte het Hof de zaak van de 29- jange werkvrouw N. G., beschuldigd van diefstal iu eeu be wooud huis met behulp van biunenbraak en eeuvoudigen diefstal, alles na vroegere ver- uordeelingen, wegens diefstal of landlooperij. Zij had iu de inaaud November ten oadeele van eene bordeelhoudster te Rotterdam, waar zij vroe ger in dienst was, uit de niet gesloten lade eener chiffonnière weggenomen een zilveren horloge, welk voorwerp zij voor 5 bij eene der hulp banken heelt beleend en het beleenbrielje aau eeue andere vrouw als gedachtenis ten geschenke gegeven, terwijl zij later ten huize van eenejuf- Irouw, die haar uit medelijden eenig werk ver schatte, met behulp van een mes de secretaire had opengebroken en daaruit weggeoomeu een goudeu horlogeketting met charivari, ter waarde van 30, toebehoorende aan den echtgenoot der mededoogonde juffrouw. Toen zij zich na den diefstal uit Rotterdam had verwijderd, verkocht zij de ketting voor 12,50 aan een onbekend koop man te Overschie. De advocaat-generaal Terp stra requireerde de schuldigverklaring van de vrouw aau diefstal in een bewoond huis en dief stal met binnenbraak en hare veroordeeling tot tuchthuisstraf van 520 jaren. Nadat de verdediger van de beschuldigde, Mr. Vreede, den Hove op hare hulpbehoevende om standigheden had gewezen, zij had vader noch moeder en verzocht had verzuchtende omstan digheden voor haar aan te nemen, deed het Hof onmiddellijk uitspraak en veroordeelde vrouw N. G., onder aanneuiiog van verzachtende om standigheden, tot eeue correctioneele gevangenis straf van 4 jaren. Voor de vele bewijzen vau deelneming iu het overlijdeu van mijne geliefde Echigenoote, betuig ik ook Dauieus uiijue kinderen mijnen hartelij- ken dauk. J. K. SCHOOR. Nistevbcht, 12 Februari 1873.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3