ADVERTEHTIEW. op. de Murxllo beslas gelegd. De kapitein en stuur man zijn gevangengenomen. De bemanning wordt aan boord bewaakt. Duitschland.. Eergisteren heelt in het Pruisische Huis van -Afgevaardigden de derde beraadslaging plaats gehad over de wet totwijziging oer artikelen 15 en 18 der Grondwet. Van de 16 ingeschreven redènaars hebbet slechts zes het woohl gevoerd waarna tot' het sluitên 'der diseussie besloten werd. Bij hoofdelijke stemming werd het ont werp met 245 tegen 114) stemmen voor de derde maal aangenomen. Slechts twee leden onthielden zich) van te stemmen. Bij eeue bekendmaking van 1 Februari heeft de Rijkskanselier, op grond der rijkswet betreffende de beperkingen van den grondeigen dom in de omstreek van vestingen, aangekon digd, dat besloten is tot do uitbreiding der ves tingwerken van Keulen, Coblenz, Hainx, Ulm, Spaudau, Küstrin, Posen, Thorn, Koningsbergen, öwiuemüode, Friedrichsort, Sonderburg-Diippel, aanlde Benedeu-Elbe, aan de Beneden-Weser en vanf VVilhelmshaven aan de Jahde. Blijkens het aan den Bondsraad medegedeelde plan van de commissie voor 's lande verdediging wordt vooral eeoe zeer aanzienlijke uitbreiding en versterkiug beoogd der vestingwerken van Keulen, Koumgsberg en Posen, waarvan de kos- teujirespectievelijk ruiui 9, 7 en omstreeks 8 mil- lioën rijksdaalders zullen bedragen. De kosten voor de verdedigingswerken van Sonderburg- Diippel, de Beneden-Elbe en Weser en Wilhelms haven zijn te zamen gescbat op omstreeks 22 milliuen rijksdaalders. Wat dé laütstgemelde be- irelt worden de volgeude bijzonderheden mede gedeeld uTer verdedigiug van de positie Bonderburg- Düppel bestaan nog slechts «oorloopige werken, bil aarde en hout opgeworpen, welke geen lan gen duur uieer beloven, weshalve thans een groot sterk gebouwd werk, hetwelk, ten noorden van Sonderburg gelegen, de gelieele positie beheersebt, en bovendien ter bestrijking van den Alsensond vier bomvrije uiet zwaar geschut gewapende kustbaitenjen aangelegd zullen worden. Ter ver dediging van de Beneden-El tie bij Cuxhaven en Stade zullen in hei geheel vijf forten, ter verde diging van Oen l\ eser-moDd vier torleu dienen. Om eene vijandelijke vloot te belenen zoo ver in de Jahde door te driugen dai zij de aldaar gele gen marine-etablissementen door een bombarde ment zou kuuuen beschadigen, moet aan het Jahde- vaarwater eenc veruedigingshuie aangelegd wor den; daarentegen is uien met voornemens Wil- hetmshaven aan de landzijde met vestingwerken te omringen, daar deze de etablissementen alleen tegen: een vijandelijken aanval, maar uiet tegen een bombardement zouden beveiligen. In een eu ander wil meu voorzien door den aanleg van drie op eèuigen atstand gelegen gedetacheerde forten en door eeue aldaar niet uioeielijk te bewerk stelligen inundatie." Op dit oogenblik bezit Duitschland de vol- 'l gende consulaten in de Argeniijnsche Republiek :i 6f in I België 6, Bolivia 1, Brazilië 22, Cehtraal Amerika 9, Chili 11, China 8, Columbia 8, De- nemaikeu 18, Deensche bezittiugeu 1, Dominicaau- sche Republiek 2, Ecuador 1, Frankrijk 14, Fran- sche bezittingen 2, Gezelschaps-eilanden 1, Griek- land, 7, Grootbritlauuiê en Ierland 68, britsche bezittingen 60, Haïiische republiek 6, Ha waai- eilandeu l, Italië 35, Japan 6, Liberia 1, Me xico 9, Nederland 14, Nederlandsche bezittingen 6, Oostenrijk.Hongarije 8, Peru 5, Portugal 6, u Portugeesche bezittingen 12, Rusland 37, Schipj t pers- eu Vriendschap-eilanden I, Zweden en }iej Nporyyegen 60, Zwitserland 3, Siam 1, Spanje 31, Spaausche bezittingen 16, Turkije 43, Tunis J,. 5, Uruguay, Venezuela 5, Vereenigde Staten van at Amerika 22 consulaten, Fidji-eilauden 1, Zanzi- r bar 1, consultant. t Deu 15den Januari is bij de eerste en tweede divisie majrozun der Duilsclie marine eeu derde s afdeeling gevormd. 'Ter gelegenheid van den verjaardag der prinses, weid den iden deztr in het puteis van prins^Karel van Pruiseu een tooneelvoorstelling o met levende beelden (tableanx-vivants) gegeven. 1'In de fabriekeu te Aken waren in 1872 gèrhiddeld 4300 kii deren van 12 tot 16 jaren werkzaam. mi -n Uit Tbnringeu wordt gemeld dat de voor eenige dagen geopende speciaal-Lauddag van het hertogdom Coburg den burgemeester van Coburg Mutber lot eersten president heeft verkozen. Daar deze vertegenwoordiger is van de beide hertog dommen Coburg en Gotha, boopt men door zijne benoeming eindelijk te zullen geraken lot een oplossing van den belachelijken toestand, waai in de beide Staatjes hun eigen financiën beheeren, 11 afzonderlijke kiescolleges en miuisteriën bezitten. Men heeft het plan om een spoorweg, gelijk die over. de Rigi, aan te leggen van Heidelberg naar het grafelijk slot, de Wolkencur, de Kaïser- stuhle en bet Kohlhofe. jj k Öostenr.-Hong. IVIonarchie. In het Hongaarsche Lagerhuis is de Minister idiii van Financiën gisteren geïnterpelleerd over de resultaten der leening van 54 millioen. De minister heeft geantwoord, dat deze crediet-operatie van het land in zoover geëindigd is, dat het consor tium, hetwelk eene vaste som van de leeuing overgenomen had, een derde van het bedrag reeds heeft afgevoerd. Dat voor de leening niet meer dan de gevraagde soui ingeschreven werd, kan den Staat tamelijk onverschillig zijn; van meer belang is het voor 't crediet des Staats, dat de nieuwe leening ter beurze met 114 pCt. premie verhandeld is. Graaf Goluchowski is te Weenen aangeko men om invloed uit te oefenen op de Poolsche afgevaardigden, met betrekkiug tot de voorge dragen kieshervorming. Het Chnineesch gouvernement heeft den in. specteur-generaal der accijnzen gelast, om eenige belangrijke artikelen van de industrie des rijks naar de tentoonstelling te Weenen te zenden. Ook beeft de Japansche regeering met hetzelfde doel de stoomboot Phase bevracht. Rusland. Een geacht Weener blad heeft de volgende me- dedeeling uit St. Petersburg ontvangen„De hier vereenigde commissie tot beraadslaging over de legerorganisatie bevindt zicb, naar verzekerd wordt, in niet geringe verlegenheid, want de be zwaren tegen de voorgenomen invoering van den algemeenen dienstplicht nemen toe, en er moet, nadat de zaak twee jaren in onderscheiden com mission van deskundigen onderzocht is, ook nu nog in de hoogste regeeringskringen een aan merkelijk verschil van gevoelen over gewichtige vraagpunten bestaan. Men is zoo doende met op zicht tot de legerorganisatie in eene kritieke po sitie geraakt. De gedurende de laatste jaren door Miliutio ingevoerde hervormingen hebben nog geen wortel kuuuen schieten, en de oude orga nisatie des legers werd geheel vernietigdhet zon dus niet onmogelijk wezen dat men op een be slissend oogenblik, in stede van over een slag vaardig leger te kunneu beschikken, niet veel meer had dan voortreffelijk uitgewerkte ontwer pen." Volgens den Golos heeft de commissie tot invoe ring van den algemeenen dienstplicht voorgesteld om in Finland bij wijze vau proefneming eenige bataljons scherpschutters uit persouen van alle standen te vormen. TEUKCrHAMME New-ïork, 4 Februari. De generaal Banks heeft in liet Huis van Vertegenwoordigers eene resolutie voorgesteld, houdende aanbeveling aan den President om met de vreemde mogendheden in overleg te treden omtrent de thiddelen tot be scherming der vreedzame ingezetenen- van Cuba en tot het doen iuachtuemen in den oorlog op dat eiland van de door beschaafde volken aan genomen gebruiken. Deze resolutie is aan de commissie voor buitenlaodsche aangelegenheden verzonden. Madrid, 5 Februari. De brievenbestellers alhier hebben grève gemaakt. De bneveü worden nu door de bestellers van den telegraafdienst en door de politie-agenten bezorgd. Men gelooft dat al de grèvisten ontslagen zullen worden. 9iew-¥ork, 5 Februari. De Wetgevende ver gadering der Sandwichs-eilanden heett Lunalibo tot koning geproclameerd. Deze heeft bij de aan vaarding van het koningschap eene rede gehouden, waarin hij eene vriendschappelijke gezindheid eD onpartijdigheid jegens alle natiëu aau den dag legde. De meeste leden van het Kabiuel zijn Ameri kanen. Bishop is Minister van Bnitenlandsche Zaken. Londen, 5 Februari. Volgens een door liet Daily News medegedeeld telegram uil VVeenen zou Rusland aan Engeland voorstellen, om na de re geling der grenzen vau Afghanistan een tractaal te sluiten, waarbij eene demarcatielijn in Cen- traal-Azië formeel erkend worden en Rusland zicb verbinden zou om zijne troepen in Chiwa terug te doen keeren drie maanden nadat bet doel der expeditie bereikt zal zijn. Volgens een door hetzelfde blad medegedeeld bericht uit St. Petersburg zou de minister vau marine bevolen hebben bet uooaige voor te be reiden om een deel van de Oosueevloot naar de Middellaudsche Zee te doen vertrekken. De dagbladen deelen een schrijven van den Dominicaauscken consul alhier mede waarin deze verklaart, dat bij dusver geene oflicieele mede- deeling van zijn gouvernement ontvangen heeft, aangaande den afstand in huur vau de baai van Samana aan eene Amerikaansche maatschappij, en dat die zaak uog uiet beslist maar aan de natie ouderworpen is om zicb daaromtrent bij volksstemming, welke nog niet beeft plaats gebad, te verklaren. Londen, 6 Februari. De Times geelt het vol gende overzicht van de troonrede, waarmede de zitting van het Parlement zal worden geopend. De regeering heelt van alle mogendheden be tuigingen vau vriendschap eu welwillenheid ont vangen, eu de vrede van Groot-Brittannië met verschillende mogendheden is niet gestoord. De regeering heeft de toezegging tot medewerking ontvangen in hare pogingen tot'afschaffing van den slavendbandel op Afrika's Oostkust. Met opzicht tot het bezoek van graaf Schuwaloff en de sedert drie jaren gevoerde onderhandelin gen met Rusland over de wederzijdsche betrek kingen vau beide mogendheden in Azië, wordt gezegd, dat de koningin de verzekering heeft ont vangen de vriendschappelijke gezindheid van den Czaar jegens Groot-Brilanië. Het handelsverdrag met Frankrijk zal bijdragen tot de handhaving der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen. Thiers heeft er in toegestemd om als scheidsrechter op te treden tusschen Portugal en Engeland, ter regeling der grens scheiding van de wederzijdsche bezittingen op de Noordkust van Afrika. Vervolgens worden de wetsontwerpen opgesomd, welke zullen wor den aangebodendaaronder is er een tot wijzi ging van het stelsel van hooger onderwijs in Ierland. Uit Berlijn wordt aau de Times gemeld, dat aldaar het bericht is ontvangen van het aanstaand vertrek van den hertog Eugenius van Leuciiten- berg en van den giootvorst Nicolaas naar Tasch- kend. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter: de Burgemeester, de heer Van den Brandeler. Tegenwoordig de heeren: Stoffels, de Fremery, LezwijD, Harterelt, Evers, Puttkammer, le Poole, Buys, Ver- Bter, V eel kind, Bijleveld, Krantz, v. Wensen, W ttewaal en van Heukelom. Afwezig met kennisgeving de heeren: Cock, Goud- emit, Eigeman en Tromp. De Xoor zit ter deelt mede dat zijn ingekomen ver schillende resolutien der Ged. Staten tot goedkeuring van vijf raadsbesluiten; een adres van Dr. van Kast- hoven, om continuatie zijner aanstelling als stads heelmeester; een voordracht betreffende den toestand der markten en eenige andere siukken, die ter lezing zijn gelegd; verder deelt de Voorzitter de benoeming mede van den heer de Fremery als commissaris der gasfabriek. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten een nieuwe oproeping te doen van sollicitanten voor de betrekking van hulponderwijzer bij de openbare acbolen voor minvermogenden, op een jaarwedde van 400. Aan de orde zijn de navolgende onderwerpen: 1*. Rapport van commissarissen der gasfabriek, betrekkelijk den openbaren verkoop van cokes. Met algemeens stemmen aangenomen. 2°. Rapport van B. en Waangaande de aanschaf fing eener atoombrandspuit. De heer Stoffels voegt bij het door hem overge legde rapport, dat zoo zijn voorstel doorging, een uitgaaf van f 11,000 zou wordeu gedaan, terwijl een gewone spuit die bij niet aanneming er van toch moet worden aangeschaft - 300U kostzijn voor- Btel veroorzaakt dus een meerdere uitgaaf van f 8U00, die echter spoedig zoudeu zijn gewonnen, wanneer men nagaat dat aan bediening der spuiten f 100 bij eiken brand zou worden bespaard wanneer er een stoombrandspuit is. De heer Buys heeft met bevreemding en teleur stelling het praeadvies van B. en W. vernomen; zijn verwondering komt hieruit voort, dat hij verwacht zou hebben dat B. en W. de gelegenheid zouden aan grijpen om de brandbluschmiddelen te verbetereu op een wijze die al de deskundigen bij uitnemendheid noodig of althans wenschelijk achten. Zijn teleur stelling ontstaat hierdoor dat B. en W. weinig af doende argumenten hebben aangevoerd, hetgeen spr. in bijzonderheden aantoont, vooral door te wijzen op de noodzakelijkheid om bij felle branden voldoende gewapend te zijn, ook al zijn dergelijke branden ge lukkig in den laatsten tijd niet voorgekomen. Hij wederlegt voorts ieder der motieven waarop het prae advies steunt en komt tot de conclusie dat in een aanzienlijke gemeente een stoombrandspuit onmisbaar is, ook al kost dit f 70UU of ƒ8000 meer. Hij zal daarom de voorkeur geven aan het advies van den president der commissie van fabricage boven dat van B. en W., waartegen hij zijn stem zal uitbrengen. De heer Stoffels zegt dat de gewone Bpuit geen f 3000 maar f 1600 koet. De heer Krantz vereenigt zich volkomen met het betoog van den heer Buys; zijn overtuiging is dat de brandbluschmiddelen onvoldoende zijn en dat het personeel onvoldoende wordt bezoldigd. Daartegen is een stoombrandspuit een afdoend geneesmiddel, waar bij men minder personeel noodig heeft en waarbij het gevaar voor het onbruikbaar worden der spuit veel geringer is dan bij een gewone spuit. Hij ver eenigt zich dus met het voorstel vau den weth. Stoffels. De heer de Fremery zegt dat, zoover hem bekend, in nog geen enkele gemeente van 40,000 zielen een stoomspuit is aangeschaft. Ze zijn alleen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en den Haag. Als men verbete ring wil, dan is de eerste vraag of men de kosten er van dragen kan al zijn die schijnbaar gering. Het onderhoud van machines kost niet weinig, vooral van beweegbare machines. Bovendien moet een stoom spuit 4 gewone spuiten vervangen en wanneer nu een gewone spuit onbruikbaar wordt zijn de andere drie nog bruikbaar; bij de stoomspuit is dat niet het geval. Deze spuit is alleen noodig bij branden in zeer hooge gebouwen; die heeft men er niet. De voorge stelde verbetering komt hem zelfs gewaagd voor; maar zeker is er geen drang voor. De heer Stoffels verdedigt nader zijn meening. Al waren er nog nergens stoomspuiten, zou hij nég voor de aanschaffing zijn; ook in 't Liernurstelsel was Leiden de eerste. Wat het onbruikbaar worden van de spuit betreft, deze ie door een bekwaam machinist ge woonlijk dadelijk gerepareerd en in elk geval zijn er dan nog 4 groote en 4 kleine Bpuiten die werken kunnen. De heer Krantz zegt dat er slechts weinig onder houd aan stoommachines is, als deze slechts goed zijn. Hij geeft echter in overweging dat men voorshands slechts twee in plaats van vier windketels behoeft aan te schaffen, omdat de inrichting daarvan telkens ver beterd wordt. De heer Buys verdedigt het betoog van den heer Stoffels dat Leiden wel eens de eerste mag zijn in deze zaak. Overigens zegt hij dat er geen spuiten worden aangeschaft voor branden die reeds hebben laats gehad, maar voor eventueel voorkomende randen. De Voorzitter zegt dat voor hem het zwaartepunt niet gelegen was in de financieels quaestie, maar in de nieuwe organisatie van de brandweer, die juist als men een stoomspuit heeft die een oogenblik defect wordt onvoldoende kan zijn. Men zou dan nog maar vier groote en vier kleine spuiten van gewoon model overhouden en deze kunnen, bij een uitbreiding van brand, onvoldoende zijn. De tinancieele quaestie is dus voor hem geen hoofdzaak. Hij voegt er 'zelfs bij dat een stoombrandspuit vaak onvoldoende zal zijn bij een feilen brand, b. v. in een fabriek; men maakt zich illusiên in zijn oog. Daarom handhaaft hij het praeadvies van Burg. en Weth. De heer Buys meent dat men een stoomspuit kan aanschaffen, zonder vier oude te verminderen, zooals de heeren van de brandweer voorstellen. Men kan ze behouden en daarnevens één machtige nieuwe schaffen. De Voorzitter zegt dat die oude zeer slechte dien sten bewijzen. Na eene korte repliek van den heer Krantz en den Voorzitter, zegt de heer le Poole, twee malen te heb- .ben gezien dat de stoommachine van het Liemurloo- stel ai haar stoom afliet; dit zou ook met de spuit kunnen geschieden. De heer Stoffels repliceert nog kortelijk. Hierop wordt met 9 tegen 8 stemmen besloten wél een stoombrandspuit aan te schallen. Thans komt in behandeling de vraag of al de acht oude spuiten zullen worden behouden. De heer Bugs stelt nu, na een korte verdediging van dat behoud door den heer Krantz, voor. Burg. en Weth. uit te noodigen een geheele regeling van het brandwezen voor te dragen. Dienovereenkomstig wordt be sloten. 3'. Begrooting van de administratie der vereenigde Gast- en Leprooshuizen, voor de eerste drie maanden van 1873. Eenparig aangenomen. 4°. Voordracht betrekkelijk de tusschenscholsn. AJs voren. 5'. Voordracht tot onderhandeche verpachting van de opbrengst der bruggelden voor het ophalen der Spanjaatdsbrug. Als voren. 6°. Voordracht 'betrekkelijk de uitbetaling aan de gemeente Alkemade,, van de toegezegde bijdrage over 1872 in de onderhoudskosten van den weg naar Alkemade. Als voren. 7*. Staat van af- eu overschrijving op de begro ting, dienst 1873; (kosten voor de inrichting van tijdelijke schoollokalen in het Nosocomium). De heer Vee/kind heeft geruchten vernomen dat er opnemingen zouden zijn gedaan van het genoemde gebouw voor de plaatsing van een infirmerie en dat een commissie van deskundigen dat lokaal geheel ongeschikt heeft verklaard om er de kinderen heen te zenden, zoodat er groote vrees bij sommige ouders bestaat. De Voorzitter en de heeren Stoffels en de Fremery geven eenige inlichtingen waaruit blijkt dat de aan zoeken tot plaatsing in 't Nosocomium van een in firmerie gegrond, (doch afgewezen) zijn, doch dat de geruchten omtrent ongeschiktheid van het lokaal volmaakt valsch zijn; dat het lokaal ruim en gezond is en bovendien geheel gedesinfecteerd en schoonge maakt zal worden, alvorens de kinderen het zullen betrekken. De heer Vecfkind dankt den Voorzitter voor de gedane mededeelingen en hoopt dat de ingezetenen daardoor geheel gerustgesteld zullen zijn. 8°. Suppletoirs staat van begrooting en Btaat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1872, van het gereformeerde minne- of arme oude-manneu- en vrouwenhuis. De beide laatste voorstellen wor den met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergade ring gesloten. JPi-omotië li- Lelden, 6 Februari. Bevorderd tot Doctor in de rechten de heer C. A. Cau, geboren te Zie- rikzee, met Stellingen. LAATSTE HEttlOH TE Den Hang, 6 Februari. Z. M. heeft bij besluit van 29 December 11. eeue nieuwe iurmaue vast gesteld vuu het personeel van dbD geweerwiDkel, de pyrotecbnische schoot en de artillerie-stapel en consiructie-mugazijnen te Delft. Bij Koninklijk besluit van 26 Januari jl. is, niet wijziging in zooverre van bet bepaalde bij vroegere besluiten, het bedrag der schadeloos stelling voor bureaukosten ten behoeve van de intendanten iu de lsie, 2de en 3de militaire at- deeliug verhoogd en vastgesteld op f 750 voor ieder en voor den intendaut in de 4de militaire afdeeling op 550 in het jaar, ingegaan voor allen met 1 Januari 1873. Deze verhoogiug is het gevolg vau den omvang der werkzaamheden thans uan bedoelde intendau- tou opgedragen. Met ingang van 1 Januari jl. zijn de dag gelden vau sommige geëmplOijeèrueu oij 's Rijks uiagaziju van geneesmiddelen verhoogd. Tot inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse hij het departement van Financiën is benoemd, de lieer (J. VV. Heufke, thans inspecteur vau de deide klasse bij nul de- partemem Voorts zijn benoemd tot inspecteur der registra tie en domeinen van de 1ste klasse de beer G. E. Teruiaai thans tweede klasse; van de tweede klasse, de heer A. K. Daniels van Wijkbuijze, thans derde klasse; van de derde klasse de heer T. H. Kok, thans ontvanger der registratie eu domeinen te Uuderdeudam. THJEKaLOittE'rEK VAH FAHRENHEIT rnorg. morg. nam. nam. nam. avond 6 li. 8 o. 12 n. 4 u. 5 o. 8 u. Woensd 32' 34* Dond. co co w 38° 87; Wind: Woensdag-middag 5 u. Z. VV. Woensdag-avond 10 u. N. O. Donderdag-middag 12 u. O. Ondertrouwd M. BOKMA DE BOER, van Leeuwarden, EN G. W. ZAALBERG, vau Heemskerk. 6 Februari 1873. Eenige kennisgeving. Receptie den 9d" Februari op den Huize „Beijer- lust," onder Heemskerk.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3