van zijne zitplaats opstond en de kerk verliet. Deze rustverstoorder werd te dier zake vervolgd en stond heden voor de rechtbank terecht. De beklaagde trachtte zich te verdedigen met te zeg gen, dat de dominé verzocht had te worden tegen gesproken door hen die het met hem niet eens mocht zijn. Daar nu beklaagdes gemoed vol was, meende hij tot tegenspreken gerechtigd te zijn. De subst.-officier van justitie Jhr. Mr. de Jonge eischte de veroordeeling van bekl. tot 14 dagen gevangenisstraf en twee geldboeten ieder van/8. De rechtbank zal aanstaanden Donderdag uit spraak doen. Den Haag, 31 Januari. Met ingenomenheid verneemt uien dat Z. M. de Koning dezer dagen een bewijs van belangstelling heeft gegeven in het Nationaal tooneel. De heer Rosier Faassen, lid van den Koninklijken schouwburg, had nl. aan den Kuning een door hem geschreven dramatische schets, getiteld de Militaire Willemsorde, waarvan de opvoering eerlang kan worden tegemoet gezien, opgedragen en heeft daarop, met een zeer vleiend schrijven, vau Z. M. een prachtig gouden horloge, als betvijs van waardeering zijner verdiensten mogen ontvangen. Botterdam, 30 Januari. Alle hardsteenenspoor- »';egpijlers op de gedempte Binnen-Rotte zijn op éen na voltooid, tengevolge vau het krachtig voortzetten der werkzaamheden in dezen winter. De ijzeren kolumtnen, die tusscben deze poorten ztijleu aangebracht worden om de spoorbaan te pteunen, zijn reeds sinds geruimen tijd in bewer king, en zullen, naar men hoopt, in dit voorjaar gereed komen. De metselwerken aan de pijlers in het Westnieuwland zijn, wegens ingevallen vorst, voorloopig gestaakt. Hedenmiddag te omstreeks twaalf uren is er brand outstaan, vermoedelijk in het krulleo- ,of spaanderbok van de broodbakkerij van B. Groen- eyk in de Oostinoleustraat. De braud liet zich dreigend aanzien, doch werd door spoedige en doelmatige hulp der brandweer gebluscht. Het huis en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Dr. H. J. Polak trad gisteravond als spreker op in het departement Rotterdam der maatschappij tol Nut van 't Algemeen. Het doel van sprekers rede was om de aandacht te vestigen op een hier te lande nog weinig bekend Duitsch dichter: Robert Hamerling, aan wieo hij veilig een plaats meende te mogen toekennen naast Goethe en Heine. De heer Polak gat eeno korte levensschets van den 40jarigeu dichter, hoofdzakelijk om daardoor het bewijs te leveren dat zijne lotgevallen geen invloed op zijne geschriften konden oefenen. Men heeft hier alzoo oiet te doen met de subjectiviteit van den schrijver, maar met een objectief dichter die beelden weet te schilderen, welke hem zelf of zijne eigeu gedachten noch direct noch indirect vertegenwoordigen. Ten einde eene proeve te geven van het genie van Hamerling, nam spreker den Koning von Sion ter band, welks inhoud hij in den breede omschreef (het boek schetst Jan van Leiden de Wederdoopers en de belegering en den val van Munster), om er vervolgens een aantal opmerkingen aan vast te knoopen, die de bewering moeten staven, dat Robert Hamer ling aanspraak mag maken de grootste dichter van ,1eu te'geowoordigen tijd te zijn, waardig zelfs, gelijk gezegd, uaast Goethe en Heine genoemd te 'worden. Dordrecht, 30 Januari. In eene op gisteren gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fab'riekeu alhier, die door 10 leden werd bij gewoond, is o. a. besloten op het door den Minister van Binnenlandsche Zakeu gevraagde advies, omtrent eene opheffing der uitsluiting van consuls van vreemde uiogendhedon van bet lidmaatschap der Kamer van Koophandel, te berichten, dat de kaïner de instandhouding dier uitsluiting wen- schelijk en alibaus bare opheffing niet noodzakelijk n acht. Utrecht, 30 Januari. De onderofficier G., van het 8ste ieg. inf., die zich jl. Zondag in de Wil lemskazerne door een geweerschol van bet leven wilde berooven, doch dit doel miste en zich slechts eene kogelwond in de borst veroorzaakte en wiens toestand dientengevolge in den beginne zeer gunstig was, verkeert nu in zulke omstan- digheden dat uien voor het behoud van zijn leven vreest. Heden werd door de arr.-rechtbank alhier uitspraak gedaan iu de zaak tegen de personen van L. en V., die in den avond van 14 Dec. jl. in het plantsoen nabij de Smeesteeg een voorbij ganger aanrandden met bedreiging. De rechtbank verooideelde hen ieder tot eene gevangenisstraf van 2 jaar. Nug werd vonnis geveld tegen zekeren A., een onverbeterlijk sujet, dte nu weder terechtstond voor dielsial van eene portemonnaie met geld van een petsoou bij de Willemsbrug. Hij werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maanden. Gisteren bad te Breukelen namens de direc tie vau de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij de aanwijzing plaats voor de aanbesteding van een 'nieuw station aldaar. Dit station zal op dezelfde Wijze ingericht worden als dat te Harmeien, zeer ruim en voor de reizigers van de meeste gemakkeu voorzien; tevens zal er eene ruime en doelmatige bergplaats voor goederen aanwezig zijn. Door de nieuwe regeling, die de directie aan den loop der treinen gegeven heeft, om de treinen, die van Amsterdam komen en voor de lijn Gouda-Rotterdam bestemd zijn, over Breu- kelen-Harmelen te doen gaan, heeft dit station een druk verkeer gekregen Amersfoort, 30 Januari. Prof. Brumuielkamp van de Theol. school te Kampen en lid vau het hoofdbestuur van het Anti-schoolwetverbond, hield gisteravond in de vergadering der afdeeling Amersfoort van dat verbond eene voordracht ten aanhoore van een zeer talrijk publiek, waaron der een aantal tegen- en voorstanders der school wet, en nadat hij de zaak, doorhem voorgestaan, strijd tegen de schoolwet, in zijne rede uiteenge zet en verdedigd had, treden dr. Burger, rector van het gymnasium, de predikanten Kalff, Maus- sen en Grasivinckel en dr. Menalda van Schou wenburg, directeur der hoogere burgerschool, al len voorstanders der schoolwet, te dezer stede uiet prof. Brumuielkamp iu discussie en werd hij ver- volgens uitgenoodigd om in eene vergadering der thans te Amersfoort opgericht wordende afdee ling der Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs in Nederland, de discussie voort te zetten. Breda, 30 Januari. De ziekenvader in hetgar- nizoens-hospitaal alhier heeft in de afgeloopen week, met behulp van een geestelijke, getracht den milicien Kuysinga op diens sterfbed over te halen om Roomsch te worden. Kuysinga stond als Protestant aangeschreven, doch op last van den ziekenvader is zijn biljet (elke zieke heeft een biljet, waarop zijn godsdienst vermeld staat, boven zijn slaapplaats) door den schrijver ver anderd. Daarop is een kapelaan gekomen en heeft den zieke, toen deze buiten kennis was, de laatste sacramenteu toegediend, waarop de patiënt is overleden. Door toevallige omstandigheden is dit bedrog ontdekt en daardoor kwam men nog verscheiden dergelijke feiten op het spoor. Nog vier of vijf andere miliciens namelijk zijn door bedreigingen of beloften op hun ziekbed van den Herv. en Luth. tot den R.-K. godsdienst overgehaald. De overleden milicien Kuysinga is op last der autoriteiten op het Prot. kerkhof begraven, en aan geestelijken is het voortaan streng verboden achterdeuren in te sluipen, bij ziekenbezoek moe ten zij de hoofdpoort van 't hospitaal ingaan en voorzien zijn van een permissiebiljet van den kapitein-directeur, terwijl zij zich metgeeu andere patiëuten mogen bezighouden, dan die lot huune kerk behooren. Tegeu den ziekenvader is een beklag naar de regeering opgezonden. (N. li. Cl.) Aardenburg, 28 Januari. De heer Charles Franfois Stroo, oud-lid van den Belgischen Se naat, een der grootste landeigenaars in Oost- Vlaanderen en een braaf Katholiek, is dezer da gen in hoogen ouderdom te Eecloo overleden, na over al zijn goederen ten voordeele vau zijn kerk genootschap te hebben beschikt. Naar men ver neemt zijn aan de Roomsche kerken van het na burige Eede en alhier de landerijen vei maakt, die in beide gemeenteu gelegen zijn, voor welke teu kantore van uuzen ontvanger jaarlijks de som van ongeveer f SU0 betaald wordt. GEMENGD NIEUWS. Eenstaaltje van Engelsche rechtspleging. Vrouw Burt hield een draaimolen, met een tarief van een penny per rit. Een meisje, dat van den molen gebruik maakte, gaf haar een sovereign ter in wisseling. Vrouw Burt reikte haar dadelijk elf pence toe en beloofde het overige na afloop van den rit te zullen uitbetaleu. Toen echter ont kende zij het goudstuk te hebben ontvangen, bewereude dut zij slechts 1 sh. van het meisje gekregen had en haar derhalve niets meer schul dig was. Wegens het stelen van 19 shillings ver volgd, werd vrouw Burl in eerste instantie tot gevangenisstraf veroordeeld. Zij kwam evenwel in hooger beroep, en het was in de superior court dat haar advocaat, implicite haar schuld erken nende, de volgende vernuftige uitvlucht bedacht, om zijn cliënte vrij te krijgeu. Hij zeide, dat vrouw Burt noch 19 sh. noch een pond sterling gestolen had. Immers eeu pond sterling moest zij in geen geval aan het meisje teruggeven. Kon men van haar geeu pond sterling eischen, dan was dat een bewijs, dat zij geen pond sterling gestolen had. Maar 19 sh. bad vrouw Burt even min ontvreemd, üm zulks te kunnen doen had zij 19 sh. moeten ontvangen. Zij ontving echter niet 19 sh. maar een andere som. In haar vonnis stelde de rechtbank den pleiter der beschuldigde in bet geiyk. Zij weigerde zich uit te laten over de schuld van vrouw Burt in bet algemeen, maar besliste alleen, dat zij niet veroordeeld worden kon, wegeDS diefstal van 19 shillings. Wegens een verkeerde uitdrukking in de dagvaarding moest de beschuldigde vau alle rechtsvervolging worden ontslageu. De Pall Mall Gaiette geeselt de uitspraak der vierschaar op alleraardigste wijze. Dank zij een sophisme, zegt het blad, loopt thans vrouw Burt vrij in het rond met 19 shil lings in haar sak, die haar niet toebebooren. Dezer dagen heeft zekere heer Rosenthal in een koffiehuis van het Palais-Royal, te Parijs, tege lijkertijd achtentwintig partijen schaak gespeeld tegeu de beste spelers. Ofschoon hij zich op eiken zet nooit langer dan éen minuut bedacht, heeft hij al die partijen, op twee na, gewonnen. Hij speelde o. a. tegen den vorst van Mingrelië en baron André, beiden zeer bekwame schakers. Volgens het testament der Keizerin-weduwe van Brazilië is haar zuster de Kouiogio van Zweden de eenige erfgename. Van de personen die met oe Northfteet omkwamen, zijn reeds een twee jarig kind en een vrouw van middelbaren leeftijd aangespoeld. Laatstgenoemde bad iu de vastge- sloten rechterhand eeuig menschenliaai. De dui kers zijn nog niet aan het werk getogen, daar de weersgesteldheid nog niet gunstig is. Te Palermo zal eerstdaags een gedenkteeken worden opgelicht voor Mazzini. Alexandre Dumas heeft aan den beroemden criticus van de Presse, den heer Paul de St. Victor, per brief medegedeeld, dat hij voor goed van het schrijven voor het too neel afziet. Volgens telegram uit Cardiff van Woensdag, is het Nederl. schip Sophia Maria, kapt. Teensma, van Amsterdam met stukgoed naar Cu- rajao, gezonken (vermoedelijk overzeild). De ka pitein en éen man zijn gered, de overige ver dronken. Up het Klönthaler-meer (kanton Glarus) houden zich tegenwoordig 50 personen met 25 paarden met het breken van ijs bezig. Dagelijks worden 1200 centenaars ijs gewonnen, die grootendeels naar Frankrijk en Duitscbland verzonden worden. Dezer dagen is in de villa Casalli aan de via Appia (Rome) een oud graf ontdekt, bestaande uit drie kamers, welke vier met fraai beeldhouwwerk versierde zerken be vatten. Het beeldhouwwerk stelt in relief voor de Muzen, Bacchus en Ariadne, een jacht op wilde dieren en de deur van een grafteeken. Op het graf leest menTitus Olius Nikephoros. Het is vermoedelijk uit den tijd van Septimus Severus. Van zekere welbekende zijde worden in Amster dam tegenwoordig allerlei schotschriften tegen Prins von Bismarck gedrukt. Sommige dier pro ducten worden Pruiseu binnengesmokkeld en aldaar in beslag genomen. Dit is o. a. 't geval met een geschrift Bismarck wider Christus, Amster dam L. Tepe. Als een bewijs hoe in Rusland al wat zweemt naar misdrijven tegen den Staat zeer streng wordt gestraft, strekke dat te Irkutsk onlangs de architect vun den nieuwen schouw burg, zekere Eiclimüller, die dooi den gouverneur Sinelnikoff was beleedigd en aan dezen een slag in het aangezicht gaf, op last van den krijgsraad gefusilleerd werd binnen 24 uren na zijn vergrijp. XIVGrEZOlVDEIV. Geachte Redacteur I Eene kleine rectificatie van het bericht in uw geëerd dagblad geplaatst van heden. De verga dering waarin gesproken is over het denkbeeld om een standbeeld op te richten ter eere vau Van der Werff is gehouden op Woensdag; de praeses en ab-actis van het studenten-corps waren uitgenoodigd do vergadering bij te wonen be noemd zijnde in de commissie, verklaarde de praeses er zich in te verblijden, dat men zoo ter stond in deze zaak liet studenten-corps had er kend; hij voor zich had voor die zaak groote sympathie en zou aan het 6tudeiiten-corps voor stellen als leden der commissie af te vaardigen den tijdeltjken praeses en ab-actis; zoo blijft het corps altijd in de commissie vertegenwoordigd. 31 Januari 1873. Werkinaos-Vereenigiug „NUT EN GENOEGEN." Het is ons eene aangename taak, een kort verslag te geven van den toestand dezer ver eeniging. Zij telde met 1 Januari 1873 180 leden, be nevens 5 eereleden en 22 donateurs. De gewone Zaïerdagavond-bijeenkomsteu wor den tot gezellig samenzijn en het houden van voordrachten besteed. Gedurende de wintermaanden worden buiten gewone spreekbeurten vervuld door heeren, daar toe door het Bestuur uitgenoodigd, waarop werk lieden, geene leden zijnde, toegaug hebben. De bibliotheek onderging eene aanmerkelijke verbetering, waardoor in eene lang gevoelde be hoefte werd voorzien. De oefeningen in het hand- en Dupuisteekenen, hadden geregeld plaats, en bij het einde van den cursus werden prijzen uitgereikt aan hen, die de beste teekeningen hadden vervaardigd, welke prijzen ons door een belangstellende waren vereerd. Het ondersteuningsfonds, opgericht met het doel de leden bij ziekte eene geldelijke toelage te doen toekomen, werkt steeds uitnemend, en neemt in ledental toe, zoodat het aantal leden met 1 Januari 1873 115 bedroeg. Wat de spaarkas betreft, daarvan is mede te deelen, dat door meer leden dan in het vorige jaar hieraan werd deelgenomen, zoodat ook deze jeugdige inrichting zich in een toenemenden bloei mag verheugen. Het Bestuur bestaat voor dit jaar uit: de na ven aang wert zueli de I volgende personenJ. Goodeljee Voorzitter van der Mark 1ste Secretaris, J. G. E>gini, Secret., J. C. Hofkes 1ste penningmeester, Trap 2de penningmeester., A. A. de bibliothecaris, K. F. L. van der Woerd lste cj van toezicht en A. Horrée 2de cotnoi, zicht. Oprechte dank wordt toegebracht aan die hetzij door geldelijke ondersteuning, |f op andere wijze hunne belangstelling in voorden werkman zoo nuttige inrichting aan! Q| dag legden, hetgeen ons steeds aanspoort opïan ingeslagen weg voort te gaan, om zoovel uTerg vermogen is nuf en genoegen om ons heen sloO| spreiden. Wij bevelen daarom weder bij vernieu, jjet onze vereeniging in de belangstelling werkmansvrienden aan, in het vaste verlig., hunner medewerking en ondersteuning. Het Bestuur der Werkmans-Veret^ „Nut en Genoegen." J. GOEDELJEE Voorzitter B J. N. v. D. MARK lste 5t; leic Lkidsn, Januari 1873. de stan KOLONIËN. oorl enk Suriname (Paramaribo), 2 Januari. Ëi, ee„ trede van het nieuwe jaar geven onze dap, zjju zich aan beschouwingen over wegens dr ,„ai stand, de verwachtingen en uitzichten det u.ec lonie. De Sur. Cf. zegt daaromtrent: mis ,,De berichten, die wij dezer dagen t bra moederland hebben ontvangen, zijn hoop Lot ruststellend. De krachtige houding van tk en achten Staatsman aan wiens bestuur de bei.aar onzer kolonie zijn toevertrouwd, doet ot val wachten dat de moeielijkheden, welke de. ges van voldoende werkkracht uit Britsch-Indi!- I Suriname ondervond, uit den weg zijn gei. ber zoodat wij binnenkort de aankomst van ste eerste bezending der aangevraagde 2400 wa granten mogen verbeiden; en dat het Op dei stuur bezield is met het vaste voornemt rei naar de reeds gedane toezegging, der les krachtigen bijstand te verleenen, om hm vai merende krachten op te wekken en hari: te bevorderen." Da Uit de jongste balans der Suriosi: bank blijkt, dut zij op 28 Dec. jl., bij eeni? ko voorraad van (294,682, voor eene som van [tt wt minder aan bankbiljetten in omloop bil rep waartoe zij gerechtigd is, terwijl de specie' gei raad f 115,638 meer bedraagt dan tot del Ve der opvraagbare verbintenissen door de vorderd wordt. de Carafao, 4 Januari. Den 26sten dei re ov maaud is alhier, laatst van Porto Cabello,i zo gekomen het Duitsche eskader, bestaande t zo schepen (vlagschip het gepantserd rauischip ve drich Karl, van 6 stukken, 950 paardekrachi da tende 4044 ton). In het Schottegat ten anke: he komen, deed het vlagschip een saluat, dï ge het Waterfort beantwoord werd. De scte nt nacht Werner heeft des anderendaags, verf te van de commandanten der schepen, aan dei zc verneur op het Gouvernementsbuis eetkv gebracht, en werd met saluutschoten vit n( Waterfort verwelkomd, welk saluut ïk oi Duitsche vlagschip beantwoord werd. De: dt genden dag heeft de Gouverneur een tegenh M aan boord van den schout-bij-nacht gebrst: ec werd mede met de gebruikelijke eerbet dt ontvangen. Den lsten dezer is het Duitsche eskader o' Suvanilla vertrokken, nadat de bemanuii; u Scharlo nog exercitie gehouden had, hetgeen zi buitengewone bedrijvigheid veroorzaakte. De Curagaosche Courant meldt over det e stand dezer koloniën iu het vorige jaar: d „Het afgeloopen jaar 1872 was in vele opzie t< zeer gunstig voor de bevolking van Cat&i}ao. eiland is verschoond gebleven van gevaat epidemische ziekten. De verhouding vau boorten tot de sterfgevallen was gunstig. D, van maïs was minder dan middelmatig do. te vroeg ophouden vau den regen. Ook doe landbouwvoortbrengselen waren van weini. teekenis. Door de zware regenbuien in de a laatste maanden van 1871 was er geen gij, aan voeder en drinkwater voor het vee, t. i de veeteelt geen nadeel heeft geleden do t langdurige droogte iu het afgeloopen jaar. t den zoutoogst was die droogte zeer voort,) I Vooral in de laatste maanden van het jast veel zou naar de havens van de Vereenigde:' van Noord-Amerika en naar die van de Ver ei Staten van Columbia uitgevoerd. Onze haven werd geregeld bezocht stoomschepen van de „West-lndia and'1..1 Steamship Company", van de „Hamburg kaausche Stoomvaart-Maatschappij" en 'f' „Noordduilsciien Lloyd." Met deze scbepe» 1 den aanmerkelijke hoeveelheden mannlf» uit Europa ingevoerd en veel producten uiig*' 1 Ook is alhier uit Europeesche havens een»1 zeilvaartuigen met rijke ladingen koopniW» pen aangekomen. De handel met de Vets» Staten van Noord-Amerika ia niet verm»; De scheepvaart tusscben ops eiland en de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2