inf.; bij het 7de reg. inf., den sergeant J. H. Mog- genstorm, van het 2de reg. inf.; tot 2den luit.- administrateur van kleeding en wapening bij het lste reg. inf., den sergeant J. J. de Jager, van het 7de reg. inf.; over te plaatsen, als 2den luit.- kwartierm., bij het 2de reg. inf., den 2den luit.- admin. van kleeding en wapening J. Steendijk, van het lste reg. infanterie. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2den luit.-kwartierm. bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlaudsch Indië, den sergeant-titulair il. Logeman, van het in- structie-bataljOD, en den wachtmeester-titulair L. J. A. Verbrugge, van het lste reg. huzaren. B1NN EN LAN D. Amsterdam, 27 Januari. Een jeugdig kunste naar, wiens voortbrengselen tot schoone verwach tingen recht gaven, is aan zijn werkkring door den dood ontrukt. De Heer Anth. De Vries, bij allen bekend door zijne humoristische illustratie van de gedichten van Den Schoolmeester, is de zer dagen aan de gevolgen van een noodlottig toeval bezweken. Aan de Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam had de overledene zijne opleiding ontvangen, die hij naderhand ten nutte bracht als onderwijzer aan de Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Ddar en bij allen die hem kenden, was hij de beminde leermeester en vriend, wiens bereidwilligheid zoo vaak en nim mer tevergeefs ingeroepen werd. Een zijner laat ste scheppingen was N°. 228 van de jongste ten toonstelling in Arli et Amicitiae, een schilderstukje voorstellende Penelope. Den Haag, 28 Januari. De soirées dansantes ten Hove, waarvan de eerste den löden dezer zou hebben plaats gehad, doch die toen door be kende oorzaken, een sterfgeval in de familie van H. M. de Koningin, geen voortgang had, zullen thans, naar wij vernemen, dit jaar misschien in het geheel niet meer plaats vinden. [H. N.) Burgemeester en Wethouders hebben heden ten Raadhuize alhier aanbesteed het bouwen eener hoogere burgerschool. Daarvoor waren 8 inschrij- vings-biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer B. P. Schippers alhier, voor 135,900. Daarna werd aanbesteed het rioleeren, ophoo- gen en bestraten van de laan Copes van Catten- burch. Van de drie voor deze besteding ingeko men biljetten was het minste dat van den heer G. Key te Rotterdam, voor 19,850. Botterdam, 27 Januari. Reeds langer dan een halfjaar mist deze stad het voornaamste uurwerk, dat op den toren der Groote Kerk. De firma Dupont had indertijd aangenomen het oude uur werk te vernieuwen en ook minuutwijzers op den toren aan te brengen. Hoewel het uurwerk zelf nu reeds al langen tijd voltooid is, blijft de toren nog maar altijd zonder wyzers. Wij ver nemen dat thans weldra het nieuwe uurwerk zijn diensten zal gaan bewijzen. Het oponthoud werd veroorzaakt doordat de commissie van openbare werken besloot om het uurwerk een kast te doen maken. Een en ander geefi eene nieuwe uitgave van 2100, die eerst door den Gemeenteraad moest worden goedgekeurd. Daar dit thans is ge schied, is de plaatsing van het uurwerk weldra te verwachten. Brletle, 27 Januari. Hedeu arriveerden alhier de stoom booten Richard Young met 30 en Waterloo met 29 decimeter, zijnde geuoemdestoomschepen, naar bet oordeel van deskundigen, kort na laag water langs den ouden waterweg alhier binnen gekomen. Gouda, 26 Januari. Als een bewijs, dat het aantal drinkebroêrs alhier nog niet afneemt, kan dienen, dat in het afgeloopen jaar voor 50,000 meer aan accijns op het gedistilleerd is opge bracht dan in 1871. Haiilngen, 26 Januari. Wegens het zachte weder hebben de stoombaggermachines dezen winter tot nu toe kunnen doorwerken, doch thaus heeft men het werk gestaakt, en is voornemens de drie er bij gebruikte stoomsleepbooten bij publieke veiling te verkoopen. Uitkerk, 26 Januari. Ter oprichting eener Christelijke school alhier, is reeds voor ƒ4000 aan giften in eens ingekomen en bovendien ƒ800 aan j aarlij ksche bijdragen. Datfaen, 27 Januari. Door de ingevallen vorst is de scheepvaart zoowel op de Vecht als op het kanaal gestremd. Tilburg, 25 Januri. Naar men verneemt is het de inaréchaussées Gulikers en Meurs gisteravond mogen gelukken in het logement De Zwaan alhier, te arresteeren zekeren jongeheer W. de G...., oud 20 jaren, welke te Leiden op een kantoor geplaatst zijnde, van wege zijn patroon was be last geworden circa 200 te gaan betalen, doch met dat geld een plezierreisje gemaakt had. Toen hij gearresteerd werd, had hij slechts ct. op zak, doch logies werd hem gratis onder het stad huis verleend. Heden is de arrestant naar Breda getransporteerd. I^Olraehot, 26 Januari. Een boerendochter uit Middelbeers, die verleden Vrijdag van onze boter markt huiswaarts keerde, werd ongeveer halver wege den provincialen grintweg, op klaarlichteu dag, door een kerel aangevallen, die haar onder bedreiging met een mes, na eene hevige worste ling eeuig geld ontvreemde. De politie spoedig van de zaak ingelicht, deed huiszoeking bij eene jonge vrouw, pas een goed jaar gehuwd, wonende op een der gehuchten van Oirschot, en vond daar, verborgen in de wieg van haar kleintje, een stel kleedingstukken, dat volmaakt, tot in de kleinste bijzonderheden, over eenkwam met bet costuum dat de beroofde haar beschreven bad. Oogenblikkelijk werd de vrouw gearresteerd en naar Middelbeers gebracht, waar men haar de gevonden kleedingstukken deed aantrekken, waarna zij met de boterboerin geconfronteerd werd, die den baanstrooper oogenblikkelijk her kende, o. a. aan een zilveren slot met kralen, die hij daags te voren bij zijne gedaanteverwis seling vergeten had af te leggen. Geen wonder dus, dat het heele dorp te been was, toen 's namiddags de aangehoudene, onder behoorlijk geleide der maréchaussée, haar intrede deed met een wijden polderbroek, dito buis, blauw katoenen slaapmuts en een paar üksche, zwarte bakkebaarden 1 De vrouwskerel bevindt zich voorloopig alhier in arrest. Heusden, 25 Januari. Eergisteren was aan de Wijksche poort een toevloed van menschen, zoo groot, dat men zich eenige oogenblikken wel moest bedenken, of men zich werkelijk in Heus den bevond. De oorzaak daarvan was een aller hevigste vechtpartij tusschen A. C. v. d. B. van Doeveren, gepensioneerd O.-I. kapitein en zijne vrouw. Terwijl gewoonlijk bij dergelijke geval len het zwakkere geslacht zich krachtig laat gel den, moest hier mevrouw het onderspit delven, en ontving van haar echtgenoot een zoo hevigen vuistslag op haar hoofd, dat zij oogenblikkelijk in onmacht viel. De man was woedend, en de politie, die dadelijk tusschenbeide kwam, ontving de grofste scheldwoorden. Zelfs trachtte hij naar den brigade-commandant, die hem gisteren in verzekerde bewaring wilde zetten, zijne handen uit te steken. Van alles is proces-verbaal opge maakt. De vrouw, die naar het gasthuis was over gebracht en aan wie dadelijk geneeskundige behan deling is verstrekt, is weer zoo spoedig genezen, dat zij gisteren haar tocht naar huis kon onder nemen. Ammerzoden, 26 Januari. Het R. C. kerkbe stuur alhier heeft vergunning gegeven om het van den baron Arthur de Woëlmont aangekochte kasteel te bezichtigen. Dagelijks komen een aan tal vreemdelingen hierheen, die niet genoeg hunne verwondering kunnen uiten over de kostbaarhe den, die aldaar aanwezig zijn. Nog eenige dagen blijft dat prachtig gedenkstuk der oudheid te zien. Het ridderlijke goed is met den geheelen in boedel en ap- eu dependentiën, heerlijke rechten enz. verkocht voor 150,000 francs, terwijl het nog niet bekend is, welke bestemming aan bet gebouw zal worden gegeven. GEMENGD NIEUWS. De burgemeester van X.een dorp in België, welke door zijn arrondissements-commissaris beknord was, omdat hij hem de uittreksels van de acteu van overlijden niet regelmatig mede deelde, zond aan den heer commissaris den volgen den brief: „Mijnheer de commissaris, ik heb u de lijst der dooden niet eerder opgestuurd, omdat er ge durende de laatste dr e maanden niemand ge storven is; indien er in de volgende drie maan den iemand sterft, zal ik de eer hebben het u twee of drie dagen vooruit te laten weten." Eergisteren heeft zich in de Willemskazerne te Utrecht de sergeant G., van het 8ste regiment infanterie, op zijne kamer door een geweerschot van het leven willen berooven, hetgeen echter mislukt is, daar het schot, te hoog in de borst gericht, achter in den schouder is uitgegaaD. Na het gebeurde is hij naar het hospitaal overge bracht eu, naar men verneemt, is zijn toestand naar omstandigheden vrij goed. De openbare ouder wijzer te Ubach-over-Worms(LimburgJoefent nog steeds de bedrijven uit van winkelier, tap per, enz. enz. Gisteren in den vroegen ochtend is te Overschie een landbouwer, een emmer water willende scheppen, waarschijnlijk door de gladheid uitgegleden en verdronken. Als eene zeldzaamheid mag genoemd worden, dat dezer dagen, bij den landbouwer Cremers te Maashees, ééue zog 17 biggen ter wereld bracht, terwijl men aldaar eene hen met 14 kuikens vond, be halve dat de vrouw van Cremers beviel van eene dochter. Hierbij uiag nog gevoegd worden, dat bij diens schoonvader, E. Janssen, eene koe werd verkocht voor 380, eu men voor het 14-daagsche kalf dier koe te vergeefs 40 heeft geboden. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Leidsch Dagblad. Ik was gisteren niet weinig verrast, toen ik in het Geïllustreerd Nieuws van 25 Januari n°. 20 een korte biographie vond van Mary Somerville. Sedert laug kende ik deze merkwaardige vrouw uit baar Mechanism of the heavens en andere belang rijke werken, maar naar aanteekeningen betref fende hare levensgeschiedenis en haren weten- schappelijken arbeid zocht ik te vergeefs. Ik meende dat zij al dood was, toen ik in December ergens het bericht vond, dat zij 29 November overleden was. Het was in een van onze bladen, maar al de overige schenen het niet der moeite waardig te achten hiervan notitie te nemen. Onbekend maakt onbemind, en ik geloof dat zij hier te lande, erg genoeg, zoo goed als onbe kend was. Het is mij gebleken, dat docenten en examinatoren van toekomstige docenten in de geographie haar naam nooit hadden gekend. Onze vaderen hebben op 't gebied der geographie zulk een welverdienden roem verworven, en hoe wei nig grondige beoefenaars telt deze wetenschap thans onder ons volk, nog altijd een handeldrij vend en zeevarend volk. Is het niet zonderling, dat men sedert jaren vraagt naar wetenschappe lijke mannen om dat vak bij het middelbaar on derwijs te vertegenwoordigen, maar er nog altijd niet aan gedacht heeft om aan een onzer hooge- scholen een hoogleeraar in de geographie te be noemen; zonderling niet minder dat men soms in commissiën voor acten-examens juist voor dit vak de minst wetenschappelijke mannen kiest? Vergeef mij deze ontboezeming het was mij enkel te doen om bij deze gelegenheid de aan dacht te vestigen op Mary Somerville's Physical geography. Aan dat boek heb ik in de eerste jaren van mijn onderwijs zeer veel te danken gehad. Het is een der beste handboeken over dit onder werp, dat, aangevuld door de duidelijke voorlezin gen van Guyot over de vergelijkende geographie, die Birubaum vertaald heeft, een voortreffelijk geheel uitmaakt. In aanmerking genomen dat men sedert de op richting onzer hoogere burgerschool tot nu Duit- sche handboeken, rijp en groen, heeft vertaald, of uit dito's gecompileerd, zou men haast mogen onderstellen dat de Physical geography hier nog zeer weinigen onder de oogen is gekomen. Toch beleefde het werk in Engeland verschillende uitgaven. Het bevat ook een portret van de schrijfster, maar wel zoo aanlokkend als dat het Geïllustreerd Nieuws ons geeft. Er liggen ook minstens 25 jaren tusschen het een en het ander. Toch is ook het laatste sprekend, en teekent het de geniale vrouw. Met de plaatsing dezer regelen zal de Redactie mij zeer verplichten. H. C. Rogge. Leiden, 28 Januari 1873. suiker-industrie onjl Be KOLONIE N. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ont- leeuen wij het volgende: BATAVIA, 21 December. De proefpeilingen en verdere onderzoekingen van den zeebodem op de reede alhier schijnen vau oliicieele zijde voor het oogenblik te zijn ge staakt. De heer Kloppenburg heeft, blijkens een ons toegezonden opstel, eene nieuwe proef genomen. Hij heeft den 12den eene kist van een vierk. el oppervlakte, met een gewicht vau 4194 kilo's ijzer belast, doen zinken en voegde er den 14den 3000 kogels, ter zwaarte van 2850 kilo's bij. Deze kist zakte deu 12deu 3,55 eiiudeugroDd eu slechts 0,15 el verder, toeu de kogels er later inkwamen. Sedert dat tijdstip tot gisteren is zij niet meer gezakt. Het gekozen punt was vroeger als zeer ongunstig aaugewezen. De heer K. leidt uit een en ander af, dat de zeebodem op de reede geenszins zoo slecht is en dat uien met Samarang geene vergelijking kan maken. Ook betoogt hij dat vrees voor aanslibbing ongegrond is. Volgens particuliere telegrammen zijn bij de militaire operatiëu tegen Balanguipa o. a. gewond majoor Meijer, de luitenants Schultz, vod Maurik, Tenia, Waagen en Loomeijer. Deze mededeeliug wekt zeer zeker een pijnlijk gevoel op. Bouto- Bonto brengi ons niet voor de eerste maal een échec toe. Sedert lang speelt hij als 't ware krij gertje uiet tegen hem uitgezondene expeditiën; men vindt hein dan op een versterkt punt en kan hem niet genaken, waarna h:j weder voor een tijd verdwijnt. Het wordt tijd ernstige maatregelen te nemen om dezen tegenstander onschadelijk te maken. BUITENRAND. Prankrij k. In de zitting der Nationale Vergadering van jl. Vrijdag werd na eene discussie waaraan ver scheiden leden deel namen besloten het door de regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging der wijze van invordering vau den accijns op de suiker eerst later in behandeling te nemen. De regeering had voorgesteld, met het oog op de groote verliezeD, welke tengevolge van ontdui kingen de schatkist op de suikerbelasting leed, het stelsel der standaardnummers te verlaten en de belasiing te heffen volgens het door den sac- charometer geconstateerde suikergehalte. De com missie van rapporteurs eu verscheiden leden der vergadering, waaronder ook de oud-minister Pouyer Quertier, oordeelden daarentegen dat alleen het brengen de controle der gouverneinents ambtenaren dt e kist voor verliezen zou kunnen vrijwaren zin was een tegenvoorstel bij de vergadetr gediend. Ten einde eene quaestie van t gewicht niet lichtvaardig zou beslist worde^gj zocht de commissie van rapporteurs uiist^et behandeling en de vergadering steuide e verzoek toe. Ten aanzien van een daarna aan de orcge steld wetsontwerp, gelastende dat er een jjjj taris zou worden opgemaakt van alle as; staat behoorende goederen, met eene sctjp van diegene welke voor verkoop in aann-j^ konden komen, besliste de Vergadering ig. tegen 277 stemmen dat de tweede behat m, daarvan geene plaats zou hebben. Verder werd in deze zitting de behg van het wets-ontwerp tot nadere regelingn arbeid van kinderen en vrouwen in fat®, werkplaatsen op nieuw geschorst tot dal; g{ missie van rapporteurs met haar versla» j naar haar verwezen amendementen ge, zijn. In de zitting van jl. Zaterdag had, discussie plaats over een wets-ontwerp ling der verzending van brieven met aai geldswaarde. In hare bijeenkomst van jl. Zaterds de commissie van dertigen, onder naam de commissie-Dufaure door de I: dagbladpers aangeduid wordt, de bes ging voortgezet over de vraag, of aan dei dent der Republiek eene raadgevende ste: Nationale Vergadering zou worden toegel de behandeling van interpellation en, zoo welke. Een amendement van een heer 1 hetwelk die bevoegdheid beperkte tot dedi j,, over interpellatiën, voorstellen en ina; „welke konden leiden tot eene motie vc betrekking hebbende op de buitenlandse^ algemeene binnenlandsche politiek," eene korte gedachtenwisseling met ,19 6temmen verworpen. Over een tweede i ment, voorgesteld door de heeren Dek Richard, luidende: „De President dei bliek zal gehoord kunnen worden bij ini- tien welke betrekking hebben op regeerio; die met de algemeene, hetzij buitenlandse: binnenlandsche politiek der regeering sam gen, mits de betrekkelijke besluiten zijn gr: nadat de ministerraad is gehoord en mei: z< onderteekening van den vice-president va: k raad", liep de discussie niet ten eindejdett d behandeling van dit amendement en vuuf?/, o< de tweede subcommissie ingooiende wesSs o werd daarna tot eene op gisteren gebonk een komst verschoven. Bij de Nationale Vergadering is een ontwerp ingediend om het doen optreden deren beoeden den leeftijd van zestien ju spellen eu cirques te verbieden, zoowel: verrichten van gevaarlijke gymnastische: als om als zeldzaamhedeu vertoond te Bij hetzelfde wetsontwerp wordt het africlo kinderen tot bedelarij strafbaar gesteld. De Commissie van Dertig heeft giste amendement van den heer de la Cour veri (volgens hetwelk de heer Thiers bij inte tien het woord kan voeren, als de interp geschiedt naar aanleiding eener regeerii deling, die in den ministerraad is overwo als het besluit betreffende die haodelin den vice-president van den raad - de: Dufaure - is gecontrasigneerd). Daarentege: de commissie een amendement aangenomt den heer Duchfftel, waarbij het den prei vergund wordt, aan de beraadslaging bij pellatiën deel te nemen, als deze handelen de buitenlandsche staatkunde. Het amende van den heer Broët, strekkende om deD Thiers den toegang tot de tribune te verl bij interpellatiën, telkens als de Kamer het vindt en als de ministerraad of een mini-" verantwoordelijkheid op zich neeuit van d: deling, die tot de interpellatie heeft geleid: i overweging genomen. De Commissie heeft vervolgens beraad over het voorstel des heeren Ernoiil, aldi dende: „De Commissie blijft belast met bi bieden van een ontwerp tot oprichting vat Eerste Kamer, die in werking zal treden, de tegenwoordige kamer zal ontbonden zfi Commissie zal zich voorts vereenigen meld missie tot herziening der kieswet, om gei" lijk een ontwerp vast te stellen." Het ee^ deelte van dat voorstel is door de Commis' genomen; over het tweede gedeelte zalbt beraadslaging worden voortgezet. De Nationale Vergadering heeft gistk de derde lezing het ontwerp aangenomen, a de Eransche bank verplicht wordt eene M op te richten in de departementen, wsS geene bestaat. België. De Indépendance Beige bevat het richt: „Men verzekert dat de Koning der 1 landen zijn goedkeuring geweigerd heeft wetsontwerp, dat ten gevolge moest u"h™

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2