PILLENHOLLOWAY MARIA ANTOINETTE. ADVERTENTIE Hl. ACADEMISCH ZIEKENHUIS OPENBARE VERKOOPING. LEIDSCHE SCHOUWBURG. lehija- België. Wij vernemen, zegt de Koophandel, dat binnen ga kort te Antwerpen door de clericalen eene mee ting zal gehouden worden tegen de reorganisatie y der burgerwacht. De ingeschreven sprekers zijn de I eeren Ed. kj van Rijswijck, De Pooter, Caris en Fritz Delaet. rsc': re Aan de dagorde zou gebracht worden1°. De afecbaffing der burgerwacht2°. de vermeerdering 1(j der gendarmerie; 3". De sterke inrichting van i„„: het leger. Duitschla-nd. 'h't Men meldt uit Wiesbaden dat de Kroonprins erh van Pruisen weder geheel hersteld is, zoodat zijn ode lijfarts, Dr. Wegeuer, weder naar Berlijn is terug- Oj gekeerd. ,t j De Nori-Déiitsche Allgemeine Zeitung herhaalt den n i wensch, dat het incident-Gramont-Beust thans af- 'n> geloopen moge zijn, daar die zaak aan het onder zoek des geschiedschrijvers moet worden overge laten.' Hetgeen Duitschland aan Oostenrijk-Hon- (f; garije te zamen verbindt, zegt de Nord-Deutsche, it» heeft-èene diepere oorzaak. De twee Rijken zijn Bi. ter bevordering van hunne hoogste belangen van elkander afhankelijk; dat hebbeu de twee Re geeringen duidelijk ingezien; dat stemt overeen 0 met de gevoelens der twee souvereinen en even- i; zeer zijn daarvan de twee volken doordrongen. ;1;In de volgende week zal het Hof van appèl e te Berlijn, in tweede instantie uitspraak doen in n de bekende, vrij zonderlinge procedure van prins ]S von Bismarck, duitsch Rijkskanselier tegen prins rr von Bismarck gouverneur van het hertogdom Luxemburg en waarin de vraag is of het hertog- ui dom een gedeelte van de Deensche schuld moet dragen of wel Pruisen, aan wie het hertogdom e, is overgegaan bij het tractaat van Berlijn. Welke de uitspraak ook zij von Bismarck zal 't pro ces steeds wiunen en verliezen tegelijk. Uit Aurich wordt aan de Hamoversche Ztg 01 dd. 23 dezer getelegrafeerdRector Gittermanu is heden door het Consistorium alhier van den m dienst vervallen verklaard. 't i De gezamenlijke letterzetters te Leipzig hebben bij de patroons een verhoogd loontarief ingezonden, met verzoek daarop vóór 24 dezer antwoord te ontvangen. Als aan dit verzoek niet voldaan, of het tarief verworpen wordt, zullen zij den 25 dezer bekend maken op welken dag n> zij gezamenlijk het werk zullen staken. R-usland. iei I !K Een militair comité te St.-Petersburg, bestaande B uit de beide veldmaarschalken en de generaals jD, hebben den 22sten, met medewerking van den grootvorst Michael, de beraadslagingen geopend over de organisatie des legers, en in de eerste B plaats over het vormen van arméecorpsen, in j. plaats van de tot nu bestaande divisie-commando's. K In het Daily Hews van eergisteren komt een j„ schrijven voor van Mohsin Khan, den Perzischen u gezant te Londen, waarin hij, daartoe gemachtigd zijnde, op de stelligste wijze verklaart dat er geenerlei tractaat tusschen Rusland en Perzië be j staat betreffende den afstand aan de eerstgenoemde mogendheid van grondgebied aan de oevers van j de Etlrek-rivier gelegen of van Khorazan. In sommige dagbladen van Londen was namelijk gezegd dat een zoodanig tractaat reeds voor twee jaren zou gesloten zijn. Blijkens een dezer dagen te St. Petersburg openbaar gemaakt overzicht had Rusland aan het I eind van het jaar 1871 eene uitgestrektheid van 13,163 werst spoorwegen in geregelde exploita- II tie, terwijl 361 werst in aanbouw waren. In het jaar 1872 werden spoorwegen ter lengte van 460 i: werst voltooid, te weten die van Wologda, Sko- pin-Pawelez, Konstantiuow, Krzemenczug-Kruz- t! kow, en Landwarowo-Romua; zoodat de lengte der in exploitatie zijnde spoorlijnen thans 13,623 werst bedraagt. In den loop van 1873 rekent men dat nog 2161 werst voltooid zullen worden, s zoodat met het einde van dit jaar het Russische spoorwegnet eene lengte van nagenoeg 16,000 werst of ruim 2,200 Duitsche mijlen zal hebben, dt.j Zwitserland s; Bjj den Grooten Raad van het kanton Genève v is ingekomen een protest van den vicaris-generaal di Dunoyer en 44 andere Katholieke geestelijken H tegen het ontwerp van wet op den Katholieken ïli Eeredienst. Zij verklaren zich nooit aan zulk eene wet te zullen onderwerpen, nooit een ander dan r^idoor den Paus benoemden Bisschop te zullen er- t.a kennen en nooit van Staatswege eene geestelijke s betrekking te willen bekleeden. Het Journal de Genève maakt de opmerking, dat er dus, bij aanneming der wet, voor die geeste lijken niet anders zal overblijven dan een afzon- l derhjk Kerkgenootschap op te richten, want dat p zij alsdan niet in hunne tegenwoordige functie l ii zullen kunnen blijven, zonder zich vooraf aan de r wet te hebben onderworpen. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de nieuwbenoemde gezant van de Fransche republiek bij den H. Stoel, de heer de Corcelles, aan den paus zijn geloofs brieven heeft overhandigd als gezant bij het Vati- caan. Denzelfden dag (den lSden dezer) maakte de heer Fournier, de vertegenwoordiger van Frankrijk op het Quirinaal, zijn opwachting aan den paus. Twee niet zeer lichte aardschokken ver schrikten in den morgen van den 19den dezer de inwoners van Rome en van den omtrek. De huisschellen werden door de aardbeving in be weging gebracht en in de keukens en kelders werd alle glas- en aardewerk tegen elkan der stuk geslagen. Van persoonlijke onheilen heeft men gelukkig niets vernomen. "VereenigfcLe Staten. Blijkens de laatste algemeene volkstelling in de Vereenigde Staten bedroeg de bevolking in een rond cijfer 3814 millioen zielen. Niet meer dan een zevende gedeelte, 514 millioen personen, waren buiten de Vereenigde Staten geboren. Van de overigen waren er ruim 914 millioen in Amerika geboren uit vreemde ouders, 1014 millioen uit een vreemden vader en eene Amerikaansche moeder, ruim 10 millioen uit een Amerikaansche vader en eene vreemde moeder. Niet meer dan 3 millioen der tegenwoordige inwoners van de Vereenigde Staten zijn derhalve in Amerika uit Amerikaansche ouders geboren. Wat de landverhuizers aangaat verdeelen deze zich naar de verschillende nationaliteiten als volgt Ieren 1,855,000, Duitschers 1,690,000, Engelschen 655,000, Zweden en Noorwegers 211,574, Fran- schen 116,240, Chineezen 62,674. Van deze land verhuizers waren de Ieren bijna uitsluitend gevestigd in de staten New-Tork, Massachusets en Connecticut, de Engelschen hetzij in de groote steden van het Oosten en in de kolen- en metaal- mijnendistricten, de Zweden en Noorwegers in de Noordelijke Staten Minnesota, Wisconsin en Illinois, de Duitschers, voor zoover zij niet in de groote handelssteden gevestigd waren, in Ohio, Michigan, Wisconsin en Missouri. Er zijn betrekkelijk slechts zeer weinig land verhuizers uit Spanje, Mexico, Italië en andere Latijnschelanden (met uitzondering van Frankrijk) in de Vereenigde Staten gevestigd. Die er zich bevinden wonen bijna allen in New-Orleans en de staten aan de golf van Mexico. Aangaande den Indiaanschen stam der Modoks, tegen welken de troepen dar Vereenigde Staten zijn uitgezonden, wordt het volgende be richt In het jaar 1864 waren aan de Modoks en Klamaths hunne jachtgronden in het zuidelijke gedeelte van Oregon en het noordelijke gedeelte van Californië ontnomen en was aaD deze stam men een klein gebied ter bewoning aangewezen, waarop zij zich rustig hielden. In 1870 verliet echter een hunner hoofden met eenige Modoks dat gebied en pleegde rooverijeu over eene groote uitgestrektheid. Hij weigerde het hevel op te volgen der Amerikaansche regeering om naar het aan zijn stam afgestane grondge bied terug te keeren, en toen er troepen tegen hem uitgezonden werden trok hij met zijne vol gelingen naar de omstreken van het meer Tula terug, waar zij zich verborgen in onderaardsche gangen en holen, welke daar in groote menigte worden aangetroffen. Ofschoon eene afdeeling troepen ter sterkte van 150 man de uitgangen der onderaardsche citadel bezet hield, bleef de Indiaansche roofbende het daarin uithoudeu en waren alle pogingen om haar te verdrijven ver- geefsch. or TELEGRALMME N. New-lforlt, 24 Januari. De minister Boutwell heeft met twee syndicaten, die zich vereenigd hebben, een contract gesloten tot uitgifte van 300 midioen in 5 pCt. Bonds der leening van 1871. De voorwaarden van het contract zijn gelijklui dend met die van de vorige leening. De nieuwe Bonds zullen weldra aan de markt worden ge bracht. Tot de contractanten behooren Rothschild, Baring Brothers C°. en anderen. Bucharest, 24 Januari. De Kamer keurde he den met eenparige stemmen goed, om een adres van rouwbeklag te zenden aan de weduwe van Napoleon. Daarna ging men over tot het beraad slagen over de wijziging van het wetboek van strafrecht. Versailles, 24 Januari. De commissie vau dertig heeft art. 2 van het haar aangeboden ont werp aangenomen tot aau de bepaling betreffende de interpellatiën, en verworpen de drie amende menten der heeren Be ce, la Bassetière en la Caze, ten doel hebbende de onmiddellijke afkondiging der besluiten, welke in buitengewone gevallen door de Nationale Vergadering genomen moclueu wordeD. Dediscussieisdaarop verdaagd lot morgen. Weenen, 24 Januari De commissie, benoemd tot onderzoek van het ontwerp betreffende hel Donau-Oder-kanaal, heeft het belang vau dit plan, uit een volkshuishoudkundig oogpunt, erkend en met de beraadslaging over de artikelen van het ontwerp een aanvang gemaal Londen, 25 Januari. Aau de Vmes wordt uit l'arijs gemeld, dat Frankrijk en Iia' er in toe stemmen, dat Oostenrijk in de Lauriumquaestie als scheidsrechter opirede. Indien Griekenland weigert, zullen Frankrijk en Italië hunne verte genwoordigers bij het Grieksche hof terugroepen. In de Timet wordt het volgende gelezen Het officieele dagblad te Petersburg beweert, dat de beide regeeringen ten aanzien van de Azia tische quaestie, wat de hoofdzaak betreft, een stemmig zijn. Dit is volkomen juist, zegt de Times en het blad bevestigt, dat de onderhandelingen op zeer vriendschappelijken voet zijn gevoerd. Het Russische blad gaat echter te ver, indien het ontkent, dat de zaak niet in een nieuwe phase is getreden, laat de Times er op volgen. Het be zoek door den heer Schuwaloff, hier te lande afgelegd, en de welwillende houding der dag bladen, doen de verwachting koesteren, dat de quaestie der Aziatische grensregeling in der minne zal worden geregeld. Een zaak echter staat vast Engeland moet de onafhankelijkheid van Perzië en Afghanistan in stand doen blijven. LAATSTE BERICHTEfV. Den Haag, 25 Januari. De Minister van Oor log, generaal-majoor van Limburg Stirum, biedt heden sommigen hoofdofficieren, aan zijn depar tement werkzaam, een diner aan. De Minister van Justitie heeft den 22sten Januari 11. art. 89 der instructie op den dienst der bezoldigde rijksveldwachters ingetrokken en vervangen door eenige nieuwe bepalingen, waarbij het den rijksveldwachters op straffe van schorsing van hoogstens zeven dagen ten strengste verboden wordt eenigen sterken drank te gebruiken in herbergen, tapperijen of drankwinkels, wanneer zij bij openbare verkoopingen of verpachtingen of op markten of kermissen met het houden van toezicht belast zijn. De Rijksveldwachter die veelvuldig gebruik maakt van sterken drank, wordt met schorsing van hoogstens eene maand en bij, die in dienst zijnde in openbarea staat van opgewondenheid door drank verkeert, met schorsing of ontslag gestraft. Die, na eenmaal gestraft geweest te zijn om bovengenoemde redenen, opnieuw straf beloopt wegens dronkenschap, wordt uit de dienst ont slagen. Ook bevat deze instructie de bepaling dat her baalde deugdelijke aanvragen, om korting op de jaarwedde van den rijksveldwachter, aanleiding tot zijn ontslag zullen kunnen geven. Z. M. heeft den kolonel J. N. Schmidt, plaatselijk commandant van de 2de klasse te Utrecht, op pensioen gesteld en het bedrag be paald op f 1800 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot luitenant-kolonel, plaatselijk commandant der 2de klasse te Utrecht, den majoor J. F. van Dorp van het 4de regiment huzaren. Ter markt te Leiden aangevoerd. 24 en 25 Januari. Winter Tarwe 12 hectoliter 12.50 a 13.50. - Zomer Tarwe 17 hectol. 11.50 a 12.50. Winter Rogge 12 hectol. /8.00 a /8.50. Zomer Rogge 16 hectol. 7.00 a ƒ7.50. Zomer Gerat 8 hectol. f 5.50 a G.00. Chevalier-gerst 9 hectol. 6.50 a ƒ7.00. Zware Haver 16 hectol. 4.50 a 5.00. Lichte Haver 18 hectol. 8.50 a 4.00. Duivcnboonen 13 hectol. 8.00 a ƒ8.50. Paardenboonen 10 hectol. ƒ7.00 a 7.60. Ossen 00 stuks Ó00 a 000. Stieren 0 stuks /000.00a 000.00. Kalfkoeien stuks 000.00 a 000.00. Varekoeien 88 stuks 184.00 a f 225.00. Vette koeien 15 stuks ƒ228.00 a 355.00. Kalveren (vetto) 34 stuks 86.00 a j 92.00. Kalveren (magere) 16 stuks 6.00 a ƒ14.00. Hamels (magere) 80 9tuks f 24.00 a 30.00. Hamels (vette) 248 stuks ƒ29.00 a ƒ40.00. Lammeren (magere) stuks 0.00 a 00.00. Varkens (magere) 8 stuks 18.00 a 31.00. Varkens (Biggen) 24 stuks 9.00 a ƒ14.00. Boter 4300 kilogr.1ste qualit. vat 68.00 a ƒ72.00. 2de qualiteit 4 vat ƒ63.00 aƒ67.00; 1ste qual. per kilogr.; ƒ1.70 a ƒ1.80; 2de qualiteit per kilogr. 1.67* a ƒ1.675. Lange Zwarte Turf 1000 dubb. hectol. ƒ0.25 a ƒ0,275. Ter markt aangebracht 116 runderen, 50 kalveren en 328 schapen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avoüd 5 u. 8 12 u. 4 u. 6 u. 8 u. Vrijdag 3 0 37" Zaterd. 34° 34° 36° 36* a.ond. 10 Q. 36° Wind: Zaterdag-middag 4 u. N. W. Ondertrouwd GEORGE ANTHONI REIMERINGER, van Leiden, BN ADRIANA W1LHELMINA HOEFHAMER. Gouda, 24 Januari 1873. Eenige kennisgeving. Receptie 26 Januari te Gouda, Westhaven. Bevallen van eene Dochter C. REIMERIN GER VOGEL. Leiden, 25 Januari 1873. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het verlies van ons geliefd kind ondervonden, betui gen wij onzen barlelijken dank. C. C. BEN DER. H. G. BENDER Verboog. Leiden, 25 Januari 1873. Voor de menigvuldige en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van ons 12'/ijarig huwelijk ondervonden, betuigen wij onzen welgemeenden dank. J. H. SALA. C. P. SALA, Leiden, 25 Jan. 1873. Knaaïen. te LEIDEN. Worden gevraagd ZIEKENOPPASSERS en ZIEKENOPPASSERESSEN, tegen een jaar wedde van f 110.benevens vrijen kost en Inwoning. Men wordt verzocht zich persoon lijk aan te melden van 27 tot en met 31 Januari bij den Directeur van het Ziekenhuis, des voor middags van 10 tot 12 uren. fiW Hiervoor kunnen in aanmerking komen Ongehuwde lieden, alsmede Weduwen en We duwnaars zonder kinderen ten hunnen laste. DE OOMMISSIE VAN BESTUUR. Burgemeester en Wethouders van Leiden zullen op Maandag den 3den Februari 187 3, op het Raad huis, des middags te twaalf uren in het openbaar YERKOOPEN .- 1°. Een vaartuig, genaamd STADS JACHT. 2". Een opstal, dienende tot SCHIJITEN- HU1S aan de Stadstlmmcrwerf. Aan de Werf voornoemd, zijn de genoemde voorwerpen te bezichtigen, op eiken werkdag de verkooping voorafgaande, van des morgens te 10 uren tot des middags te 4 uren. Wijders zijn de voorwaarden, waarnaar de verkooping geschiedt, ter inzage aau de Secretarie der ge meente (financieele afdeeling) en zijn verlangde informatiën bij den Gemeente-architect te be komen. ZEGT HET VOORT. KONINKLIJKE H0LLANDSCHE T00NEELISTEN. Directie J. O. VALOIS. VOLKSVOORSTELLING op ZONDAG 26 Januari 1873 t Geschiedkundig Drama in 5 Bedrijven en een Voor- en Naspel van PAUL GIACO- METTI, uit het Fransch vertaald door C. R. H. SPOOR. Voorspel 1786. Eerste Bedrijf 1789. Tweede Bedrijf 1791. Derde Bedrijf 1792. Vierde en Vijfde Bedrijf 1793. Naspel 1793. Aanvang te 7 uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges f 0.80. Baignoires f 0.60. Parterre f 0.50. Galerij f 0.30. Plaatsen ziju op den Speeldhg te bespreken van 12 tot 3 uren, a 5 Cents extra per plaats. Zuiver bloed. Daar het levensvocht, zoolang het in een gezonden toestand verkeert, elk deel van het menschelijk lichaam onderhoudt en ver nieuwt, maar er daarentegen juist den tegenover- gestelden invloed op uitoefent zoodra het arm of onzuiver wordt, is het ten zeerste duidelijk, dat elk middel, dat den bloedsomloop niet be reikt, eene kwaal nimmer kan uitroeien; maar elk praeparaat, dat in staat is om een heilza- men invloed op het bloed uit te oefenen, moet daarmede overgebracht worden tot eiken leven den vezel van het stelsel. Het hart, de longen, de lever, de nieren en de huid trekken allen hun voordeeL uit den goeden toestand van het bloed. Holloway's zuiverende Pillen werken dadelijk en krachtig op de geheele bloedmassa, hetzij in de gewone of in de slagaderen. Zij versterken de maag, brengen de lever en nieren in orde, ver drijven de kwalen en verlengen het bestaan. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes Pillen f 0.80, 1.85, f 3.00, f6.75, f 18.50, f 20.50. Zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOL- LOWAY'S ETABLISSEMENT te Londen, 533 Ux lordstreet, vroeger 244 Strand.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3