stede hoogst uiteenloopend. Vermoedelijk komt zij iaf'ii| VSlgend^ week bij den Raad aan de orde. (IV. R. Ct Ten voordeele der noodlijdenden door de overstroomingen te Gent, geeft de bekende lieder tafel Amstelt Mannenkoor, onder leiding van den talentvollen Frans Coenen, op Zaterdagavond 8 Februari een uitvoering in de Parkzaal. De heer Stumpff heeft als een blijk zijner belangstelling zijn lokalen en de medewerking van zijn orchest aangeboden en onze zuidelijke broeders, de be roemde mannen-zangvereeniging Het Willemsgc- nootschap te Gent, heeft zijn hulp toegezegd. Van dit uitgelezen corps zullen een vijftigtal zangers herwaarts komen. Door den heer G. D. Brunjes, alhier over leden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid 100 gelegateerd, belast met vruchtgebruik. De tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijverheid in Arti et Amicitiae zal geopend worden in de eerste dagen der maand April en minstens zes weken duren. De commissie noodigt, zoowel in het belang der kunst als, en vooral, in dat der nijverheid, beleefdelijk allen uit, die in het bezit zijn van: 1°. eenig fraai beeldhouwwerk of boetseersel van vroeger in hout, marmer, ivoor, gebakken aarde, enz., 2". drijf-, graveer-, beeldhouw-, snij-, inleg werk, borduursel, weefsel, kant, porselein, aarde-, email of glaswerk, of wat ook, dat zoowel onder de werken der kunst als onder die der nijver heid kan geplaatst worden, daarvan aan de com missie kennis te willen geven en het, zoo zulks verlangd wordt, ter tentoonstelling te willen afstaan. Den Haag, 21 Januari. H. M. de Koningin bracht hedennamiddag te 2 uren een bezoek aan het geneeskundig gesticht voor minderjarige idi oten m het Westeinde hier ter stede. Door de hoofddirectie in de bestuurskamer ontvangen, werd H. M. door den Voorzitter Ds. Van Koetsveld be kend gemaakt met het gevoelig verlies dat de in richting in een harer stichters en laatstelijk nog in een harer hoofddirecteuren had geleden. Ver volgens werd H. M. naar de scholen geleid, waar H. M. de verschillende klassen bezocht, zich zeer minzaam met de kinderen onderhield en tegen woordig was bij de verschillende spelen. Met de meeste belangstelling onderrichtte HD. zich naar den gezondheidstoestand van de kinderen, waar omtrent de geneesheer van het gesticht, Dr. Ei kendal, H. M. inlichtingen gaf. Verder betuigde H. M. aan den hoofdonderwijzer en aan de hulp onderwijzeressen HD. bijzondere tevredenheid, over de wijze waarop de kinderen werden on derwezen. H. M. liet niet na de matten- en si garen makèrs werkplaats in het gesticht te be zoeken. Mevr dan een uur nam H. M. deze nuttige in richting in de bijzonderheden op. Blijkbaar hoogst voldaan en na den zegen van het Opperwezen op den arbeid van de bestuur- deren te hebben gewenscht, verliet H. M. het ge sticht, daarbij wordende uitgeleide gedaan, be halve door het Bestuur, door eenige knapen der inrichting, elk voorzien van een nationale vlag in miniatuur. Rotterdam, 24 Januari. Heden is van hier langs den Hieuwen Waterweg naar zee vertrok ken het Engelsch stoomschip Lestris, hetwelk 41 decimeters diep lag. Dit is de grootste diepgang, waarmede eenig schip tot heden langs dien vaarweg goed en wel is in zee gekomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j 1., is door middel van braak en insluiping in de fabriek des heeren Palhier diefstal gepleegd. Het is der politie mogen gelukken, den vermoe- delijken dader (een inbreker van professie) in handen te krijgen en ter beschikking van de justitie te stellen. Utrecht, 24 Januari. Aan de Hoogeschool alhier is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. E. van der Menlen, geboren te Dragten, na verdediging van een academisch proefschrift: Stereoscopie bij onvolkomen gezichtsvermogenen lot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer V. A. Julius, geboren te Utrecht, na verdediging van een academisch proefschriftDe leer der Quater nions in hare toepassing op de leer van den circulairen Hodograaf. Haar men verneemt zal het nieuw te bouwen ziekenhuis, uilsluitend voor Roomsch-Catholieken, alhier zijne plaats vinden op den Springweg, hoek Brandsteeg, en zal voorloopig slechts een gedeelte voor het gesticht worden ingericht, ofschoon voor eventueele vergrooting reeds de benoodigde per- ceelen zijn aangekocht. Het achtergedeelte van het gebouw zal aan den tuin van het huis Paus Adriaan aansluiten, dat mede het eigendom van den aartsbisschop Schaepman is en thans voor scholen gebruikt wordt. Door eenige steen-, pan- en cement-fabrie- kanten eu handelaren in deze gemeente is besloten, hunne artikelen weder eene prijsverhooging te doen oudergaan, evenredig aan de verhoogiug van grondstoffen en arbeidsloonen. Gisteren stonden voor de Arrondissements- Rechtbauk alhier terecht de beide personen L. en V., die in deu avond van den 14den December jl. in het plantsoen nabij de Smeesteeg een voorbij ganger aanrandden met bedreiging; daar door voldoende getuigen het feit bewezen was, eischte de officier van justitie eene gevangenisstraf voor beiden van 2 jaren. Hog stond terecht zekeren A., die bij de Willemsbrug zich aan diefstal van eene porte- monnaie met geld had schuldig gemaakt; uit de verklaring der verschillende getuigen bleek zijn schuld ten volle. De officier van justitie, die in zijne rede dezen persoon als een der gevaarlijkste leden van de maatschappij afschilderde en er op wees dat hij reeds op jeugdigen leeftijd en voorts herhaaldelijk, zelfs voor langer dan een jaar, tot gevangenisstraf veroordeeld was, eischte voor hem eene gevangenisstraf van zes jaar en acht maanden. D.) Zalt-Bommel, 23 Januari. In de laatstvoor- gaande gemeenteraadsvergadering was een voor stel van het dagelijksch bestuur aangenomen, om de bezoldigingen van de stedelijke ambtenaren, die met het oog op hunne werkzaamheden en levensbehoeften te laag waren, te vermeerderen. Ofschoon de twee fungeerende hulponderwijzers aan de openbare school slechts 1400 ontvangen, en daarvan ƒ20 aan pensioenfonds moeten afstaan, bleek bet, dat zij niet onder de bedoelde ambte naren behoorden. Dit was te grooter teleurstelling, omdat de nieuwbenoemde derde hulponderwijzer aan diezelfde school 50 meer zal ontvangen, daar hij anders de betrekking niet wilde aanvaarden. Zij hebben zich nu tot de raad gewend om, evenals de nieuwbenoemde, 450 te ontvangen. Groningen, 24 Januari. De boogleeraar P. de Boer alhier zal op aanstaanden Zaterdag een college over landhuishoudkunde openen voor niet- gestudeerden. Deze hebben tot die lessen van den hoogleeraar gratis toegang. Blokzjjl, 24 Januari. Eigenaren van den uit— gestrekten zuidelijken polder, gelegen in de na bijheid van deze gemeente, hielden dezer dagen eene vergadering, waarin besloten werd zich te wenden tot Z. M. den Koning, ten einde dezen polder wettig erkend te zien, en zulks vooral omdat enkele eigenaars weigeren de polderlasten te betalen. '•-Hertogenbosch, 24 Januari. Haar men ver neemt zal de hoofdingenieur van den waterstaat in de provincie Gelderland, de heer F. W. H. van Opstall, die naar deze gemeente wordt overge plaatst, vervangen worden door den heer A. L. de Bruyn Kops, thans ingenieur van den water staat 1ste klasse te Breda. De heer H. S. J. Rose, hoofdingenieur alhier, wordt met 1 April a. s. naar 's-Gravenhage over geplaatst. Maastricht, 23 Januari. Door het Provinciaal Gerechtshof van Limburg is heden bevestigd het vonnis der Arrondissements-rechtbank te dezer stede, waarbij de heer Jos. Russel, drukker en uitgever van het alhier verschijnende dagblad F Ami du Limbourg, ter zake van het in twee arti kelen van gemeld blad bezigen van smaadrede nen en beleedigende uitdrukkingen tegen den rijks-ontvanger J. M. Jansen alhier, tot eene gëld- boete van 25 is veroordeeld. Bij vonnis van het Provinciaal Gerechtshof in Limburg, van heden, zijn de gebroeders J. en W. H. van Tegelen, wegens het op 19 Hovember 1872 voor de Arrondissements-rechtbank te Roer mond afleggen van beëedigde valcche getuigenis in eene strafzaak, tot eene cellulaire gevangenis straf van zeven weken veroordeeld. Maastricht, 24 Januari. De Gemeenteraad dezer stad heeft, in zijne zitting van gisteravond, ken nis genomen van het door de heeren F. A. Becker en H. E. Th. Regout, respectievelijk als wethouder en lid van den Raad dezer stad ingediende ont slag. De Raad heeft besloten bij den heer Regout pogingeu aan te wenden om hem op zijn genomen besluit te doen terugkomen, en het college van B. en W. opgedragen, zich tot den heer Becker te begeven, ten einde het leedwezen van den Raad uit te drukken over de droevige noodzake lijkheid, (eene slepende ziekte), die het algemeen geachte raadslid, heeft genoopt, zijne diensten aan de gemeente te outtrekken. Voorts is door den Raad aangenomen het ontslag door den heer A. J. F. Cuypers, gevraagd als stedelijk bouw meester en directeur der gasfabriek. GEMENGD TSTIEXJ W S. Zekere J. K., houtzager te Drunen, had dezer dagen zijn gewoon ontbijt genomen, bestaande in ongeveer anderhalf kilogram brood. Tegen den middag ging hij eene weddingschap aan, om 40 zoogenaamde beschuitbollen op te eten. Deze taak volbracht hij onmiddellijk. Daar hij echter nog niet verzadigd was, presenteerde men hem er nog 20, die even als de 40 vorigen hun weg naar zijn maag vonden. Hierna begaf hij zich aan zijn werk, alsof hij zijn gewonen maaltijd gebruikt had. Merkwaardig koel is men in Engeland onder Bulwer's dood. Het schijnt zelfs dat hij niet eens in West-Minster-Abby zal worden bijgezet; hij zal heden waarschijnlijk te Knebworth worden begraven. Bulwer had bij testament bepaald, dat men zijn lijk drie dagen onaangeroerd zou laten liggen en vervolgens door dokters onderzoeken. Hij was namelijk zeer bevreesd voor schijndood. Den 23sten Januari heeft te Stratum, een dorp in de Meierij van den Bosch, de ter aardebestel- ling van Jan Alphen plaats gehad. Gedurende bijna 50 jaren was de man kerkmeester der R.-K. gemeente en bijna even zooveel jaren lid van het gemeentebestuur van Stratum, later assessor en eindelijk oudste wethouder. Hij kon noch lezen noch schrijven sedert de invoering der gemeentewet heeft hij, hoe gebrekkig ook, nog zijnen naam leeren schrijven. Gisternacht is een vleeschhouder uit Delft in den vijver van het Park onder de gemeente Delfshaven geraakt en verdronken. Zijn lijk werd 's morgens ge vonden. De rechtbank te Haarlem heeft Don derdag vonnis gewezen in de zaak van den twaalf jarigen brievenbesteller te Krommenie, en hem wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot de door het O. M. geëischte gevangenisstraf, voor den tijd van éen jaar, min éen dag. In the Anti-Vaccinator, een Engelsch tijdschrift, dat de koepokinenting bestrijdt en welks cijfers, zoo zij gunstig luiden voor de inenting, men dus zeker wel gelooven mag, wordt medegedeeld, dat van 55 poklijkers in Manchester omtrent 47 bekend was of zij gevaccineerd waren of niet. Van deze 47 waren 36 gevaccineerd en van hen stierf geen enkele; 11 waren niet gevaccineerd, van welke er 10 stierven. Van 8 lijders, die herstelden, wist men niet zeker of zij waren ingeënt. Als een staaltje van Schotsche Sabbath-viering, kan 't volgende dienen: Haar de North British Mail meldt, is jl. Zondag een oud man, M'Kean ge naamd, te Glasgow van gebrek gestorven. Men verzekert, dat 't stedelijk armbestuur 's morgens vroeg vau den nood des grijsaards verwittigd werd, doch dat 't weigerde hulp te verleenen, om reden dat „de inspecteurs des Zondags geen dienst deden." Op Kerstdag werd een jonge vrouw in een huis in de Coram-straat te Londen vermoord gevonden. Als verdacht van dien moord staat thans terecht een zekere Dr. Hessel, een Lutheraansch geestelijke uit Dantzig, die zich, op weg naar Brazilië, tijdelijk te Ramsgate ophield aan boord van 't Duitsche schip Wangerland. Dr. Hessel wordt door getuigen verklaard treffend op den onbekenden moordenaar te gelijken. Men vertrouwt echter, dat hij door een alibi zijn on schuld voldoende zal kunnen bewijzen. De heer George Smith, de geleerde ontcijferaar van het Chaldeeuwseh verhaal van den Zondvloed, heeft verlof gekregen om op kosten van de Daily Telegraph een ontdekkingstocht in Chaldea te gaan doen. Hij ontvangt 1.000 guines (meer dan ƒ12.000) gratificatie. BUITENLAND. Frankrijk. In de bijeenkomst der commissie-Dufaure, welke Woensdag gehouden werd, had opnieuw eene discussie plaats over het door den hertog Decazes voorgestelde amendement op het wetsontwerp, strekkende om den President alleen bij de be handeling van wetsontwerpen eene raadgevende stem in de Nationale Vergadering toe te kennen. De tegenstanders van het amendement voerden daartegen aan dat men de positie van den Pre sident der Republiek en meer bepaald die van den heer Thiers, want men behoorde niet te vergeten dat men slechts eene tijdelijke wet te ontwerpen had, niet verwarren moest met die van een constitutioneelen vorst, gelijk de voor steller van het amendement hun voorkwam ge daan te hebben. Men kon den heer Thiers zelfs niet gelijkstellen met den President der Veree- nigde Staten of met den President Bonaparte in 1849, vermits deze beiden door de volksstemming gekozen waren en derhalve eene onafhankelijke positie hadden tegenover de wetgevende verga dering. De heer Thiers daarentegen was de ge kozene en de lasthebber van de Hationale Ver gadering, niet meerhij behoorde dus, wat rechten en bevoegdheid aanging, niet hooger gesteld te worden dan de president van het kabinet in eene parlementaire monarchie, en dezen zou men toch het recht om aan de discussie over inter- pellatiën en incidenten deel te nemen niet ont houden, om hem uitsluitend bij de behandeling van wetsontwerpen eeue raadgevende stem toe te kennen. De voorstanders van het amendement brachten daartegen in het midden dat de waardigheid van den President zeiven eischte dat men bem buiten verwarde en onstuimige discussiën hield, doch sommigen hunner verklaarden zich niet ongenegen om, wanneer uien eene geschikte redactie konde vinden, in sommige gevallen waarinde algemeene politiek betrokken was, den President in het genot zijner raadgevende stem te stellen. Daarna werd gestemd over de vraag, of men in het algemeen aan den President het recht zou geven in de Nationale vergadering het woord te voeren voor elk be: luit dat er genomen werd, en deze vraag met 20 tegen 9 stemmen ontken nend beantwoord. Daarop werd het amendement van den hertog Decazes met 19 tegen 9 stemmen aangenomen, nadat vooraf was bepaald dat men daarmede de bevoegdheid van den President om bij interpellatiën en audere incidenten het woord te voeren niet verwierp, doch dat de beslissing omtrent dit punt tot latêr zou worden aangek» m Het eerste artikel van het wetsontwerp M daarna vastgesteld. Vrijdag zou de commissie opnieuw een; 'tor gadering houden. ting In de Nationale Vergadering had Woe ^er de beraadslaging plaats over een wetsou". tot nadere regeling van den arbeid van kit van in fabrieken en werkplaatsen. Onderscli sprekers verklaarden zich tegen verdere a^sc kingen op dit stuk, welke de belangen dc ^er verheid schaden zouden. De beraadslaging ^et den volgenden dag voortgezet. In een aan de Times gezonden bericht: j het gerucht van het niet slagen van onderh 'var lingen der heeren Rothschild met Londe lijf: bankiershuizen even als in het Journal Of gek tegengesproken, en daarbij gevoegd dat ,j handelingen met de Londensche bankiert t we men onnoodig zullen zijn, vermits de Fm' gel regeering in de maand Mei 1873, wanner! zoe laatste milliard kan afbetaald worden, J lat» tot eenigen financieelen maatregel haren tos: gai te nemen, 800 millioen in kas zal bekt he» de tusschenkomst der bankiers wel it eischt zal worden om eene zoodanige te treffen, dat de geheele ontruiming grondgebied vóór de betaling der dan i brekende 200 millioen zal kunnen geschi-, Het Journal O/ficiel behelst een besk Regeering, waarbij het minimum van de diging der hulponderwijzers, te rekenen dezer, gebracht wordt op 500 of 600 fr. m. lang van de klasse, waartoe zij behoor:: besluit is een gevolg van het votum der i op 12 December 11., waarbij aan het Gor ment een crediet werd toegestaan, strek; om de bezoldiging met 100 fr. te verhoogd Er heeft zich eene Engelsche maatsct gevormd inet een kapitaal van 300,000 p. s. zich ten doel heeft gesteld de haven van Bon te verbeteren. ter elk gee me te de vo: vo Lu do dn is de cei Een lid der minderheid in de com: van dertig liet zich dezer dagen over de; „Zij willen den presid: dd is dii derheid aldus uit: heerschen, omdat zij hem niet kunnen;; werpen." De president hoorde dit en ante. „Zij kunnen mij wel omverwerpen, mar heerschen nooit 1" De dood van Napoleon III heeft dent ringen weder doen hervatten om stukken ti dekken, die kunnen dienen om de geschied van 't keizerrijk aan te vullen. En te Valeo; nes heeft men dan ook ontdekt dat na den; slag-Orsini, bij een brief van generaal Espins dd. 23 Februari 1858, is voorgtsscUreViQ de vangenneming van een tiental demagojts, i einde daardoor een „heilzame vrees" op les; ken. Het is gebleken dat inderdaad twee nen omstreeks dien tijd, zonder bekende or ken, zijn gevangen genomen, doch spoedig, den val van het ministerie-Espinasse ec régime de terreur, weder zijn in vrijheid gés. Nog andere stukken, rapporten en aanteeg gen omtrent den geest der bevolking iji nieuw gevonden. In verschillende departementen van 1 en Oost, tot zelfs in het door het keizerrijk vallen Mulhouse, heeft men het nummer va; Bonapartistisch blad TOrdre verspreid, vvi een manifest van de heeren Dugué de la connerie en de Cassagnac voorkomt. Deindr echter zeer ongunstig, want het keizerrijk nergens meer propaganda maken. Iedereen thans in zoo schrijft men uit Parijs - het vooreerst met keizerrijk en monarch:* daau is en men verwacht ook niets van de zoening tusschen de beide takken der Bout! waaromtrent weder allerlei geruchten won verspreid. Grroot-ÜBritanriië. Op de jongste vergadering van 't Louters Schoolbestuur heeft de president van de financi:" commissie de verwachting uitgedrukt, dat bin: twee jaren geschikte scholen zullen geopend: voor al de 100,000 kinderen, voor wie thans: in inrichtingen van onderwijs moet voorzien den. Dit geheele werk zou kunnen tot stand' men, zonder dat de belastingschuldigen in den tropolis meer dan 2 d. per pd st. zouden bet ven op te brengen. De coupons, die te Londen betaalbaar en daar ter incasseering worden aangeboden,;, zooals bekend is, aan eene inkomstenbelas onderworpen (in dit jaar 4 d. per pd. st.),: niet door een af/idavit (d. i. eene voor een i ris of consul beëedigde verklaring, die de i- mers der coupons bevat) bewezen wordt, dï genoemde coupons de eigendom zijn vaneeop soon, die in bet buitenland woont en geen gelsch onderdaan is. In den laatstee tijd zijn r valschingen in deze affidavits voorgekomen, zo® de Revenue-Office zich genoodzaakt heeft get vah alle coupons, die te Londen worden ast- boden, ook die met affidavits, de inkomstenbe!1 ting te voren af te trekken. Later zou dan,' het blijkt, dat de affidavits echt zijn, het geste bedrag worden gerestitueerd. he in| an vo zij zij ui lie gr ov pl pl sc g« zi g' st m di sc gi ja O] ei i: ti ja v\ p k d VI n z: SI v e 1 1 Itil

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2