gezeten waren. Onmiddellijk stapten beiden er uit en stonden haar coupé ten behoede van den verwonde af, die vervolgens naar zijne woning werd vervoerd en door Dr. Eikendal geneeskundig behandeld. De dames vervolgden haren weg te voet. Botterdam, 23 Januari. Door het bestuur der „Veieeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-IIoliand" worden krachtige pogingen aangewend om een eigen gebouw te verkrijgen tot het verleenen van die oogheelkundige hulp, die de ervaring getoond heeft dat, hier niet minder dan elders, onze min vermogende natuurgenooten behoeven. Er is eene bijzondere commissie benoemd, om de noodige gelden te verzamelen. Utrecht, 23 Januari. Tegen de beide personen V. en S., die in den avond van den 14 Januari bij de gez. G. op het Oudkerkhof alhier een pak goed uit den winkel hebben gestolen, is door de Arrondissements rechtbank alhier bevel van ge vangenhouding verleend. Gisteren is alhier zekere K., metselaar van beroep, door de politie vervolgd, door het mis handelen van zijn kind. Namens den heer A. J. Scbaepman, aarts bisschop van Utrecht, werd door den heer A. Tepe, architect alhier, den 21sten dezer aanbesteed het bouwen van een gedeelte van een ziekenhuis. Bij inschrijving is de heer D. L. van Kent aan nemer geworden voor de som van ƒ26,500. IVijmcgen, 22 Januari. Bij het dorp Groesbeek vertoeft sedert Zaterdag in vier tenten een Hon- gaarsche familie van 21 personen. Na in November jl. Winschoten bezocht te hebben, trokken zij door Duilschland zuidwaarts, met het doel zich naar Frankrijk te begeven. Het zijn schoone menschen, zoo mannen als vrouwen. Zij zijn van een Oos- tenrijkscheu pas voorzien en schijnen geen gebrek aan geld te hebben. Voor hunne paarden, die op onderscheiden stallen in het dorp geplaatst zijn, zorgen zij uitmuuteud. Dat de Nederlandsche schatkist nog voordeel uit hun verblijf genoten heeft, tooneu zij uit hun quitantiën tot ongeveer f 32, welke zij aan patentbelasting als ketellappers te Nieuweschans betaald hebben. Zwolle, 23 Januari. Gi6teruamiddag is in de buurtschap Voorst, nabij Zwolle, in eene sloot gevonden het lijk van een onbekend manspersoon in gevorderden staat van ontbinding. Bij het lijk zijn gevonden een haarkam, een rozenkrans en eenige centen. Het lijk is hedenmorgen gekist en op het kerkhof te Bergklooster begraven. Naar men uit Steenwijk schrijft, heerschen daar in hevigen graad de kinkhoest en de maze len, welke vele kinderen ten grave slepen. Deventer, 22 Junuari. A. s. Maandag zal door eenige officieren van het garnizoen voor een be sloten gezelschap eene dramatische voorstelling worden gegeveo. Onze eerste tragédienne, mevr. Kleine, zal daarbij adsisleeren. Jleppel, 22 Januari. In de Nieuwe Stadsher berg heeft hedeii eene belangrijke vergadering van belanghebbende schippers uit Meppel en om streken plaats gebnd, waarin het reeds sedert meer dan twee jaar aanhangig plan lot het op richten van een Onderlinge Assurantie-maat schappij voor zee- en rivierschade tot werkelijk heid is gekomen en de vereeniging zich heeft ge constitueerd, onder den naam van Eendracht maakt ilacht. Een voorloopig reglement is goed gekeurd, de slatuten vastgesteld en eeu onder ling bestuur gekozen. Reeds dadelijk zijn een aantal schippers toegetreden. Groningen, 22 Januari. Hoogst merkwaardig is de barometerstand alhier gedurende de laatste dagen geweest. Die stand was nl. zóó laag, als hier misschien nooit was waargenomen. Men was bedacht op hevigen storm, maar die is gelukkig niet opgekomen. Slechts gedurende één nacht woei het vrij hevig. En toch bleef de barometer sterk dalende. Nu is 't schoon weder, nadat de stand des barometers sedert eergisteren begonnen was zich te herstellen. Leeuwarden, 23 Januari. De uitgave door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van het ^godsdienstig leesboek voor school en huis" van Ds. P. H. Hugenholtz Jr., heeft aan twee leden van het departemeut Leeuwarden, de heeren J. Rouieny en E. H. Lasonder, predikanten alhier, aanleiding gegeven om het voorstel te doen, dat in de aanslaande algemeene vergadering deze afdeeling als haar gevoelen te kennen geve, dat de uitgave van dit werk, waarin voor eene der richtingen op godsdienstig gebied woidt partij ge kozen, niet is overeenkomstig art. 3 van de alge meene wet der Maatschappij, en voorst besluite, om aan deze eerste reeks van tafereelen geen tweede toe te voegen, waarop in het voorbericht het uitzicht wordt geopend, indien nl. de poging der Maatschappij gewenschten weerklank vindt en de algemeene vergadering alsdan tot de voort zetting mocht besluiten. Maastricht, 22 Januari. Gisteravond is op de spoorlijn LuikMaastricht een reiziger overreden. Vermoedelijk is hij op den trein gesprongen, terwijl die in beweging was, en zóo gevallen. Heden ochtend vond men het verminkte lijk te Laanacker (België). GEMENGD NIEUWS. Men beweert, dat de vrouwen niet kunnen uitmunten in wiskundige wetenschappen. Zekere miss White, te Manchester in Ohio, heeft die be wering treffend gelogenstraft. Zij bezocht daar het Antisch-college. De hoogleeraar in de water bouwkunde was gewoon elk jaar, bij het einde van den cursus, aan de, studenten een voorstel op te geven, waaruit hunne vorderingen kouden blijken. Elk jaar gaf hij hetzelfde, omdat dit nog niet was opgelost, niettegenstaande hij reeds vijttien jaar lang het gemiddeld aan 1000 jon gelieden 'sjaars had opgegeven. Dit jaar, einde lijk, ontving de hoogleeraar de oplossing van ge noemde miss White, waarvan hij nu, na van zijne verbazing te zijn bekomen, te recht getuigde: wat vijftien duizend mannen niet vermochten, heeft één vrouw gedaan. Dit verschijnsel intusschen is meer gezien maar niet op het gebied der wiskunde. Onlangs meldde een telegram uit Rome, dat de beenderen van de apostelen Philippus en Jacobus waren gevonden. De romeinsche dagbladen deelen daaromtrent het volgende mede: In de kerk der heilige apostelen is een gewichtige ontdekking gedaan. Het hoofdaltaar restaureerende, heeft men onder den vloer, tusscheu twee platen marmer; een kist van verguld hout gevonden, de beenderen inhoudende van de apostelen Philippus en Jacobus, eerste patroons dezer basiliek, genaamd de Kon- stantijnsc.be. Het nieuws dezer ontdekking heeft een vvaie ontroering onder de geestelijkheid ver wekt, en is terstond door den generaal der con- ventueele minderbroeders en door den eerwaarden heer Donelli, pastoor der basiliek, aan den H. Vader medegedeeld geworden. Pius IX was ver rukt over de tijding, ep stelde den pastoor honderd goudstukken ter hand, met de woorden: Bouw spoedig uw altaar weder op. Ziehier iets voor het cement. Betrekkelijk kort na elkander zijn de twee ijsbeercn in den dierentuin van Brussel ge storven. Het schijnt dat de oorzaak aan kwaad willigheid is te wijten. In den afgeloopen zomer, tijdens het schuttersfeest, wierpen eenige knapen den dieren lampionglazen toe, waaruit de dieren het vet likten en nu en dan ook scherven mede inslikten. Daaruit is eene ontsteking der inge wanden ontstaan, waaraan het eene dier spoedig, het andere langzamer bezweek. In New-York zijn ten vorigen jare 1471 menschen door onge lukkeu, zelfmoord en moord omgekomen, terwijl 1667 branden eeu schade van ruim 3 millioen dollars hebben veroorzaakt. Het rund;' dat zooals wij gisteren meldden een wandeling maakte naar de derde verdieping van een huis, was geen stier, maar eene koe. De Haas- en Roennonde bevestigt het bericht, dat onlangs in de nabijheid van Kerkrade een nieuwe kolenmijn, voor exploi tatie geschikt, ontdekt is. De boring heeft onder de leiding van een ingenieur plaats gehad in Beerenbosch, bij Herzogenrath, ,op Nederlandsch grondgebied, en wel ter diepte van ongeveer 500 Rijnlandsche voeten. De uitkomst van het onder zoek naar de hoedanigheid der gevonden kolen zou zeer gunstig geweest zijn. De groote plaat, getiteld: (/Wijlen keizer Napoleon III na zijnen dood," die onder de lezers van het Londensche weekblad the Graphic dezer dagen eeue algemeene en welverdiende bewondering verwekt heeft, is een merkwaardig voorbeeld van snelle productie, gepaard aan eeue hooge mate van artistieke ver dienste. De teekenaar, wien vergunning verleend was zijne teekening te maken naar de photogra phic, welke de heer Downey vóór de lijkschou wing genomen had, is de heer S. L. Fildes. Hij ontving de photographie Maandag-avond te 7 uren, begon onmiddellijk haar op hout te copieeren, werkte deu gcheeleu nacht door en had zijne teekening den volgenden ochtend te 1U uren vol tooid. Het blok hout werd daarop in 80 stukken verdeeld, die aan even zoovele ervaren en vlugge graveurs in handen zijn gege. en. Deze werkten eeu dag en een nacht en waren Woensdagochtend te 10 uren met hunne taak gereed. Nogmaals 24 uren werden besteed om de voegen van het blok te vereffenen en om 4 galvanoplastische al- gietsels in koper te vervaardigen, waarmede Don derdag-ochtend te 10 uren het orukken aanving. Zoowel de teekening als de houtsnede zijn uit muuteud geslaagd. Door het onderwerp, waardi- gen eenvoud van opvatting, en hier en daar bijna vermetele breedheid van behandeling, maakt het kunststuk eeu diepen indruk. Men telt tegen woordig meer dan 180 suikerraffinaderijen in België, van welke de kleinste 4500 a 5000 kilo gram suiker in 24 uren levert. De te Presburg wonende vorslin Auersperg en hare jeugdige dochter, de eerste eene schoonzuster vau Duitsch- lands minister-president, waren dezer dagen juist met haar baltoilet gereed, toen het kleed der vorstin door eene kaars voor den spiegel in brand geraakte, waarop ook dat der dochter vlam vatte. De dochter rukte hare moeder de brandende stof van het lichaam. Beide dames kregen zware brandwonden, die bij de moeder van gevaarlijken aard zijn. u BUITENLAND. Franlrrij k. In de verschillende kerken \an Parijs is eer gisteren een lijkdienst voor Napoleon III gevierd Die diensten werden door veel personen bijge woond en liepen ten einde zonder tot de gering ste rustverstoring aanleiding te geven. In het officieuse Bien Public wordt medege deeld dat er op den 16den, 17den en 18den dezer maand op nieuw 150 millioen francs is afbetaald op rekening van het vierde milliard der oorlogs schatting. In hetzelfde blad wordt met den meesten na druk een door sommige dagbladen medegedeeld bericht tegengesproken, dat het huis Rothschild niet geslaagd zou zijn in de hem door de Fransche regeering opgedragen taak om met bohulp van Londensche bankiershuizen financi- ec le waarborgen te verschaffen voor de afbetaling vim het restant der oorlogsschatting, ten einde aldus spoedig een einde aan de Duitsche bezet ting te maken. „De regeering, zegt het officieuse blad, heeft geenerlei onderhandeling te Londen of elders ondernomen noch laten ondernemen ten einde de financieele waarborgen te verkrijgen. De heeren Rothschild, tot welke men zich in zooda nig geval natuurlijk zou gewend hebben, hebben dus geene onderhandelingen behoeven aan te knoo- pen en kouden dus ook niet falen in eene taak vtelke hun niet opgedragen was. Het is zelfs waarschijnlijk dat de geregelde stortingen voor de leening de regeering in staat zullen stellen hare verplichtingen in tijds te voldoen, zonder dat eenige onderhandelingen van den bedoelden aard verei6cht worden." Voor dat de Nationale Vergadering, in hare zitting van jl. Dinsdag, overging tot eene nieuwe stemming over de motie van orde van den heer Christophle, waarover in de vorige zitting, ten gevolge van de onthouding der geheele rechter- zijdo, minder leden hadden gestemd dan het bij het reglement van orde voorgeschreven getal van 370, had er eene vrij onstuimige discussie plaats. De heer Duval herinnerde daarin nog eens dat de ontijdige tusschenkoinst van den minister van binnenlandsche zaken in het verschil van ziens wijze tusschen de rechterzijde en den minister van openbaar onderwijs aan dit verschil een ge heel ander aanzien gal en de redeu was geweest waarom hij en zijne vrienden zich van de stem ming onthouden hadden. Voorts deden de afge vaardigden der rechterzijde eene poging om, met achterstelling di r inotie-Ohrisiophle, welke geen woord van blaam voor den minister inhield, eerst te doen stemmen over de in de vorige zitting voorgeslagene doch toen bij de motie-Christophle achtergesteld motie van den heer Paris, luidende: „de Nationale Vergadering, haar leedwezen te kennen gevende dat de minister van openbaar onderwijs niet bet invoeren van wijzigingen niet heeft gewacht tot dat de algemeene raad zou zijn opgetreden, en acte nemende van zijne toezegging om de circulaire van 27 September 1872 alsnog aan het oordeel van den algemeenen raad te onderwerpen, gaat over tot de orde van den dag." De voorzitter weigerde echter veranderiug in de orde van behandeling der motiën te brengen, en bracht gevolglijk de motie-Christophle opnieuw in stemming. De rechterzijde onthield zich ook thans, doch niettemin nam een voldoend getal leden aan de stemming over de motie deel, welke met 42U tegen 35 stemmen aangenomen werd. Nadat verder, na eenige discussie, het rapport der commissie van enquête over de ten behoeve van 's lands verdediging aan het departementaal en gemeentebestuur te!Lyon gedane leveranciën op den 3üsten dezer aan de orde was gesteld, werd de vergadering wezens onvoltalligheid ge sloten De commissie vau verzoekschriften, welke rapport zal hebben uit te brengen over het pro test van deu prins Napoleon tegen zijne uitzet ting uit Frankrijk, heeft besloten vóór het uit brengen van haar rapport den president der republiek, ingevolge diens verzoek, tot het geven van inlichtingen te hooren. De daartoe strekkende bijeenkomst is Woensdag jl. gehouden. De Kamer heeft gisteren bij derde lezing onveranderd aangenomen het ontwerp tegen de dronkenschap. De minister van oorlog is Woensdag naar Calais vertrokken ter bijwoniug van artillerie- proeven. Van de drie milliarden, uitmakende het bedrag der leeniug vau 1872, zijn thaus 2300 millioen gestort. De Archives israilites melden het volgende uit Marokko: In de nabijheid van Tanger had een opstand plaats gevonden. De regeeriugstroepen behaalden de zege en de commandeerende pacha, die veertig der voornaamste opstandelingen, die in zijne handen waren gevallen, terechtstelde, kwam op het denkbeeld hunne hoofden te laten inzouten, om ze aan den sultan te zenden. Om zulks ten uitvoer te bréngen bestemde hij de Joodsche slagers, die eerst weigerden, maar toen zij met den dood bedreigd werden, hunne toe stemming gaven, en dat wel op Zaterdag. De Italiaansche consul was de eenige buitenlandsche vertegenwoordiger, die tegen de zaak protests De bekende sir Richard Wallace he wapenverzameling van graafNieuwerkerk het keizerrijk directeur der musea, voor 1 mil"0 francs aangekocht, en zal haar naar doen transporteeren. 3D België. sec Nog steeds heeft men last van het waler.1'81 alleen de Sennè, de Maas, de Ourthe en de dreigen buiten hare oevers te zullen treden,t,m zelts de Sambre, de Lys, de Yser en de Sctir Te Namen is de Maas op éen dag een i/'D gestegen, te Gend vreest men voor eenet^ee ling der overstrooining. De minister van binnenl. zaken zal i[=es loop van deze zitting, zoodat liet nog in di:sc'1 in behandeling kan komen, een wetsonlWi-^ei dienen op het hooger onderwijs, welk oi:-®rc vooral ten grondslag zal hebben de ophefc P'a cursussen, waartoe op gezag van een dipt;'1)"" toelating wordt verleend, en waartegen re; vle lang is geopponeerd. De crediteuren der Banque de l'Ur. Da WoeDsdag bijeengekomen om zich bezig den met de vraag, of er definitieve s 'B zal worden aangevraagd of niet. 't Is waa co' lijk dat de groote meerderheid ergenoege zal nemen. Het passief der Bank bela millioen. DU Grroot-Brit&nnië. de Een schip met landverhuizers, Northfleil, ge Australië bestemd, lag Woensdag-racht i: ui Kanaal voor anker. Een stoomboot liep te»t vaartuig aan, ten gevolge waarvan dit zonk. Ei de 412 personen, die aan boord waren, zw sagiers als équipage, zijn er slechts 85 U1 Welke stoomboot tegen het vaartuig liep, te men niet, daar ze zonder zich op te houdt z'j reis voortzette. Door de Queen's Bench zijn de heeren 0t:Be en Whalley, beiden leden van het pariet111 ieder tot een boete van 100 p. s. veroort Se omdat zij Roger Tichborne hadden onder: ln om meetings te beleggen, waarin de hand. va der rechters en ambtenaren der Kroon t* 8e aangevallen. to IDiiitscliland. De Nord-Deutsche Zeitung deelt den brie! Keizers woordelijk mede, welke Bismarck: h' Januari werd toegezonden met de brills: insigniën der orde van den Zwarten Adelas: brief vermeldt met hoeveel leedwezen de Et al den wensch van Bismarck om ontslagen ten-11 den als president van het Ministerie, vwfaj b doch dat hij, met het het oog op de gee. tc en lichamelijke inspanning, welke Bismara v de laatste tien jareu zich had getroost, eene- lichting van diens taak niet kon weigeren v Keizer zegt nadrukkelijk, dat Bismarcks rat. 0 daad in de laatste tien, aan gebeurtenissen 0 rijke jareu, den Keizer in staat stelden Pro. kracht te ontwikkelen en Duitschland totett: 1 te brengen. Bismarcks naam staat onuitwisël in de geschiedenis van Pruisen, van Duiló! geschreven; de hoogste erkentelijkheid n': c naar recht ten deel gevallen. Al keurt de Et 8 goed, dat het met zoo vaste hand gevoeto stuur over Pruisen door Bismarck wordt si 1 gelegd, toch zal Bismarck tot dat bestuur, b. t verdere voortzetting van Pruisens taak, io c betrekking als Rijkskanselier, in de nauwst 1 trekking blijven staan. Door hem de brillat t insigniëu der orde van den Zwarten Adelas verleenen, wil de Keizer hem een nieuw bei geven van de hooge achting en de nooit mi 1 dooven daukbaarheid, welke hij hem toed» De brief eindigt met deu wensch, dat de verl ting, Bismarck in zijn arbeid geschonkeD, 1 die verbetering van gezondheid schenke, op w' hij hoopt. De Keizer wenscht dat Bismarck la aan het Vaderland in enger en wijder liuJ aan den Keizer zijne beproefde diensten zal gen wijden. De onderteekening luidt: „Uw' toegenegene, dankbare Koning." De Pruisische Staats-Anzeiger bevat de bekt making dat het Koninklijke Hof den 25 Januari den rouw aanneemt voor 14 dagen iv« het overlijden van H. K. H. de grootvorstin Heli Paulowna van Rusland en, zooals reeds beb is, den rouw voor acht dagen wegens het 0' lijden vau Z. M- den keizer Napoleon. De halfofficieele Provinzial-Corresponden: b in haar nummer van eergisteren, onder deo! de eenheid van het ministerie, een artikel tv» zij, met verwijzing naar de herhaalde verklari van den graaf von Roon en van andere mia. in de jongste zwingen van het Huis van 1' vaardigden, nadrukkelijk opkomt tegen het1 houdend verspreiden van berichten omtrent' vermeend verschil van denkwijze tusschen onderscheiden leden van het staatsminister aan het slot waarvan zij zegt: „Juist in tijd, nu er gewichtige en diep ingrijpenden11 regelen van wetgeving te ueineu zijn, is bet' het hoogste belang dat men het vertroutvM de klaarheid en eenheid vau het streveD- staatsregeering in al bare onderdeelen niet' ondermijnen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2