dragen van de function van gezant bij de Itali- aansche regeering aan den gezant bij den Heiligen Stoel. De regeering verklaarde dat bij haar geen 1 bezwaar tegen dit wetsontwerp bestond. Vereenigde Staten. Aan het Daily .Year wordt uit New-York bericht dat de Ainenkaansche maatschappij, welke de li concessie beeft ontvangen voor de exploitatie der 'SjS haven van Samana op San Domingo, haar charter 'd heeft publiek gemaakt. Uit dat stuk blijkt dat ei aan de gemelde maatschappij de volledigste rech ten van souvereiniteit zijn overgedragen over de gi baai van Samana en het daaraan gelegen en aan I haar afgestane grondgebied. De maatschappij heeft het recht om aldaar belastingen te heffen, in-en uitgaande rechten vast te stellen, recht te spre ke ken en te land en te water politie uit te oefe- 'J nen. Zij zal naar beweerd werd, Samana tot eene m vrijhaven verklaren. De aan de maatschappij verleende concessie k geldt voor 99 jaren en is belast met eene jaar- lijksche recognitie van 150,000 dollars aan de regee ring van San Domingo. Zuid-Amerika. In de jongst ontvangen berichten van Zuid- Amerika wordt het volgende uit Chili medege deeld: „Het lot van het eiland Cuba heeft in bijna al de republieken van Zuid-Amenka groote deel neming opgewekt; de voornaamste dagbladen dringen er op aan dat de regeeringen den strijd tegen den gemeenschappelijken erfvijand, gelijk zij het Spaansche moederland noemen, zedelijk door openlijke betuigingen van bewondering voor den heldenmoed der opstandelingen, en feitelijk door het zenden van geld zullen ondersteunen. ln de Cbilenische kauier van algevaardigden werd zelfs de regeering geïnterpelleerd of zij in dezen niets doen wilde, waarop echter wijselijk een ontwijkend antwoord werd gegeven. De Chilenische kamers hebben twee belang- rijke door de regeering voorgestelde spoorweg- lijnen bewilligd; de eene leidt van Corico naar Angal en de groote zwavelmijoen van Chilian, de tweede van Chauipanga naar de kolenmijnen van Costa, waarvan de ontginning met bijzonderen ijver wordt uitgebreid, en welke allengs in de republieken aan den Stillen Oceaan de Engelsche kolen zullen verdringen." Uit Paraguay wordt het volgende bericht: „In de hoofdstad Assuucion is eene heftige anti-Spuau- 'I sche beweging ontstaan. Du president had in zijne 'i vooringenomenheid voor Spanje de meeste open bare ambten met Gothen (Godos), gelijk het volk van Peraguay de bewoners van het Pyreneesche schiereiland noemt, bezet en.daardoor den naijver en de ontevreuenheid zijner republikeinen gaande gemaakt. Door allerlei vinnige schotschriften werd de haat tegen die personen meer en meer opge ld wekt, zoo zelfs dat sommigen hunner feitelijk lp mishandeld werden. De bedreigde Spanjaarden re vatteden eindelijk de wapenen op en vormden i een „Spaauscli legioen" van 400 man, hetwelk zich under de bescherming van den Brazihaan- schen gezant stelde, die wegens de nabijheid van het keizerlijke bezetiings-leger den meesten invloed bij de regeering heeft. Tevens heeft de Spaansche i gezant den president verzocht een oorlogsschip ter beschikking te stellen om zijne landgenooten it veilig buiten het land te kunnen brengen. Alle i Spanjaarden hebben terstond hunne openbare be trekkingen nedergelegd." II Brazilië. De troonrede, waarmede de Keizer don Pedro II op 21 December jl. de zitting der Braziliaan- sche kamers opende, bevat o. a. de volgende zin sneden „Wij verkeeren bij voortduring in vrede eu vriendschap met de andere mogeudhedendaarin is een krachtige waarborg gelegen voor de we- c derzijdsche belangen, welke van dag tot dag ge wichtiger en uitgebreider worden. Het tusschen de regeering van Brazilië en de o Argentijnsche republiek naar aanleiding der defi- nitieve vredesvoorwaarden met Paraguay gerezen f misverstand is gelukkig beëindigd door een op den 19den der vorige maand gesloten verdrag waarbij de eer en de rechten der beide partyen zijn gehandhaafd. Wij hebben tractaten tot uitlevering van mis- dadigers gesloten met de Argentijnsche republiek, jj. me' Portugal, Italië en Groot-Bntannië, waarvan dat met de eerstgenoemde mogendheid reeds is geratificeerd geworden. De statistieke overzichten van de geldmiddelen welke u zullen worden voorgelegd, wijzen eene vermeerdering van inkomsten aan. Deze gunstige toeBtand der financiëu maakte het mogelijk de f groote uitgaven te bestrijden waarmede de oor log met Paraguay ons heeft belast, en, zonder het evenwicht van het budget te verstoren, ver- mits de ontvangsten de uitgaven overtreffen, met eene krachtige hand de verbetering van den zede lijken en stoffelijken toestand des lands aan te vatten. tffi In deze omstandigheden, en dank aan de vader lik landsliefde welke het krediet van den staat heeft sc- gesteund, kunnen wij de schoone taak verder C; voortzetten van de uitbreiding en verbetering van het 'volksonderwijs, terwijl wij tevens zorg kunnen dragen voor de belangen der nijverheid en meer bepaald van den landbouw, door het toevoeren van werkkrachten en de verbetering der gemeenschapsmiddelen. Ik acht mij gelukkig u te kunnen aankondigen dat mijne regeering in overleg met die 'van Por tugal besloten heeft tot het leggen van een telegraafkabel tusschen Europa en Brazilië. Reeds in het jaar 1874 zullen wij, voor onze gemeen schap met Europa, ons kuonen bedienen van deze voortreffelijke vrucht van den geest onzer eeuw. Te gelijker tijd wordt er niets verzuimd om den aanleg der binnenlandsche telegraaf- gemeenschap te bevorderen, welke met den trans- atlaotiscben kabel in verband moet gebracht worden." In de troonrede worden verder wetsontwerpen aangekondigd tot herziening van het kiesstelsel, tot regeling der nationale garde en tot eene meer gelijkmatige verdeeling van den last der militaire dienstplichtigheid over de burgers van den staat. TELEGRAMME Home, 20 Januari. De Paus heeft eene depu tatie van de vereeniging van San Sebastian, uit Londen, ten gehoore toegelaten. Deze vereeniging heeft zich ten doel gesteld de verdediging van de wereldlijke macht des Pausen. De heer Ar thur V«usittard Ia9 een adres voor. De Paus zeide de deputatie dank voor de gevoelens, waarvan het adres blijk gaf, en wenschte dat de vereeni ging standvastig mocht blijven in hare vrome pogingen. Algiers, 20 Januari. De krijgsraad heeft uit spraak gedaan in de zaak van Palestro. Acht personen zijn ter dood veroordeeld, drieëntwintig tot detentie in eene vesting, twaalf tot detentie, éen tot tuchthuisstraf, éen tot gevangenisstraf. Zeven der beschuldigden zijn vrijgesproken. Rome, 20 Januari. De Kamer der Afgevaardig den heeft liet handelsverdrag met Portugal, de po8tovereenkomst met Rusland en het verdrag met de Argentijnsche republiek goedgekeurd. De heer Pissavini heeft er bij de regeeriog op aangedrongen, dat zij maatregelen neme om de oplichtingen tegen te gaan, waaraan deltaliaan- sche landverhuizers in Amerika van den kant van zekere maatschappijen zijn blootgesteld. De minister van buitenlandscbe zaken antwoordde, dat de regeering reeds hare aandacht op deze aangelegenheid had gevestigd. New-York, 21 Januari. De commissie voor het budget heeft den heer Boutwell, minister van financiëu, medegedeeld, dat zij gecne nieuwe regelen voorstelt betreffende de uitgifte van bons, maar dat zij den minister volkomen vrijheid laat om te beslissen tusschen de voorstellen, welke hem zijn onderworpen. Petersburg21 Januari. De grootvorstin Helene Paulowna, geboren prinses van Wurtemberg, is hedennamiddag te 2 uren overleden. Weenen, 21 Januari. De mededeeling van ver scheidene Weener dagbladen, dat indeLaurium- quaestie een schikking is tot stand gekomen, is (uaar van gewoonlijk goed onderrichte zijde ge meld wordt) voorbarig. Berlijn, 21 Januari. Graaf Schuwaloff, die hier op zijne terugreis naar Petersburg door den Kei zer is ontvangen en verscheidene personen heeft gesproken, heeft zich, naar men verzekert, in zeer gunstigen zin uitgelaten over den uitslag zijner zeoding naar Londen, met betrekking tot de quaestie van Centraal-Azië. De commissie voor de kerkelijke wets ont werpen heeft zich geconstitueerd. Bennigsen en Bethusy-Huc zijn benoemd tot voorzitters, graaf Limburg en van Brauchitsch tot secretarissen. New-York, 21 Januari. Kaar men verzekert zullen niet minder dan 1000 soldaten noodig zijn, om de Modoc-Indianen uit hunne verschanste stelling te verdrijven. New-York, 21 Januari. Het Spaansche Gou vernement heeft bevolen, dat de hervormingen in de gemeentebesturen op Porto Rico uitgesteld zullen worden. Weenen, 21 Januari. Aan de Abenipost wordt per telegraaf uit Adrianopel gemeld, dat gisteren de spoorweg van daar naar Filippopel, ter lengte van 178 kilometers, voor het publiek verkeer is opengesteld. Rome, 21 Januari. De commissie voor de wet op de godsdienstige corporaties te Rome heeft nog geen votum uitgebracht, daar zij niet voltal lig was. De aanwezige leden verklaarden, dat zij genegen waren het artikel 2 van het regee- rings-ontwerp te verwerpen, en er een ander voor in de plaats te stellen, tot regeling van de positie der generalaten te Rome. Eenige leden waren er voor om de civiele lijst van den Paus te verhoogen, ten einde hem in staat te stelled oin zelf direct in het ouderhoud der generalaten te voorzien. Dlunchen, 21 Januari. De in den ministerraad ter sprake gebrachte terugroeping van den heer Taufkirchen uit Rome heeft tol verschil van ge voelen aanleiding gegeven. Van de beslechting dezer zaak zal het aanblijven van emigeder mi nisters afbangen. Aan de beraadslagingen der op 17 Februari e. k. te Berlijn bijeenkomende commissie van mi litairen en burgerlijke ambtenaren, tot gereed making van een ontwerp van wet voor de mi litaire rechtspleging in bet Duitsche rijk, is van wege Beieren de heer Knotzinger, auditeur bij den generalen staf aangewezen. Parjjs, 21 Januari. De Nationale vergadering heeft de beraadslagingen over de leveringscon tracten, welke te Lyon ten behoevevau helleger der Vogeezen zijn gesloten, op aanstaanden Don derdag over acht dagen vastgesteld. Daarna is de zitting opgeheven. Londen, 22 Januari. De Daily Telegraph bevat mededeelingen uit Chiselhurst, betreffende den uitslag van den aldaar gehouden familieraad. De ex-Keizerin en prins Napoleon zullen aan het hoofd blijven der partij, en met hare staatkundige leiding belast zijn. Er zal noch manifest, noch proclamatie worden uitgevaardigd. Marktberichten. Amsterdam, 22 Januari. Tarwe, N. W. B- Poolsche Rogge, N. Petersb.J. Petersb. J. Galatz N. Galatz 205; Taganrog ;Gebr. Taganrog Maart 199, 200; Mei 202; Oct. Raapolie zes weken per 100 kg. 44)4; vliegend 48; Mei 44; Sept., Oct., Nov., Dec. 44)4. Lijnolie zes weken 391t; vliegend 38; Maart, April, Mei 38)t; Sept., Oct., Nov., Dec. 3914. Raapkoeken per 1000 kg. 90, 94. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14*. Koolzaad per 2000 kg. AprilOct. LAATSTE BEK1CHTEN. Den Haag, 22 Januari. Bij beschikking van den Minister van Financiën van 21 Januari jl., is het outvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Scbevenin- gen, waaraan kan geacht worden eene zuivere belooning van f 1547 's jaars te zijn verbonden, in de achtste klasse gerangschikt. In een der lokalen van het Ministerie van Justitie had heden de aanbesteding plaats van: het onderhouden van en het doen van herstellin gen aan gevangenissen en rechtsgebouwen te Zwolle, gedurende 1878 en 1874; te Zutfen,'s-Gra- venhage, Leiden, Rotterdam, Dordrecht, Gorcum, Brielle, Utrecht, Amersfoort en Montfoort, gedu rende 1878, 1874 en 1875; te 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Breda en Maastricht, gedurende 1873, 1874, 1875 en 1876. Minste inschrijvers waren, in de volgorde zooals de biljetten geopend wer den, de heeren's-Hertogenbosch, T. H. Dirks te 's-Bosch, gevangenis f12,297, rechtsgebouw f3347; Eindhoven, J. Hesemans te Eindhoven, rechts- gebouw, f 2024, gevangenis /2156; Breda, A. van der Heijden te Breda, gevangenis f 1049, rechts- gebouw f 997 Zullen, A. J. Uiterwijk te Zutfen, gevangenis en rechtsgebouw f 2185; 's-Graven- hage, gevangenis alleen, J. C. Pietersen te's-Gra- venhage f 6139; Leiden, J. C. van der Tas te Leiden, huis van arrest, f 3242, rechtsgebouw f 2372; Rotterdam, Raveustein en Couip. te Rotterdam, arbeidsloouen cellulaire gevangeuis a f0.27)4, be halve voor den opperman f 0.21, C. M. vaD Steenis te Rotterdam, huis van arrest 6871; Dordrecht, N. Quast te Dordrecht, gevangenis f 2998, rechtsgebouw f 1978; Gorinchem, gevan genis alleen, J. v. d. Laak te Gorinchem, f3434; Brielle, gevangenis alleen, P. Venenbos te Brielle, f 296; Uirecht, H. A. van Baarn te Utrecht, cellulaire gevangenis f 7118, provinc. gerechtshof f 1468, hoog militair gerechtshof f 1289, Amers foort, D. J. Boks te Amersfoort, gevangenis f1419, rechtsgebouw f 1353; Montfoort, gevangenis alleen, H. Verstegen te Montfoort, 2394; Zwolle, J. Stel te Zwolle, rechtsgebouw f2200, gevangenis f1868, en Maastricht, J. G. A. Houben te Maastricht, rechtsgebouw 1620 en voor de gevangenis f 6380. De trein van den Rijnspoorweg, die heden ochtend te 8 uren van hier vertrok, heeft te Voor burg eenig oponthoud gehad, veroorzaakt door het springen van eene der stoompijpen van de ma chine. De aan het station alhier gereedstaande re serve-machine werd gerequireerd en stoomde naar Voorburg om aldaar de beschadigde locomotief te vervangen en de reis voort te zetten. De bediende v. E die j.l. Maandag door de Arr. rechtbank alhier van diefstal vrijgesproken en vervolgens op vrije voeten gesteld is, is op last van de justitie wederom in verzekerde bewaring genomen, omdat bij, naar men zegt, van valsch- heid in geschrifte beticht wordt. Het houfdbestuur van bet fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft, gelijk in vorige jaren, eene circulaire aan de districts-commissiën gezon den, houdende uitnoodiging om maatregelen te nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van voormelde fonds over 1873. Het herinnert daarbij, dat ingevolge Z. M. be sluit van den 16den November 1820, n". 81, de collecte niet in de kerken maar aan de huizen der ingezetenen behoort te geschieden, en het wenschelijk schijnt, dat die in al de gemeenten, zonder onderscheid, zooveel mogelijk op een en denzelfden dag plaats hebbe. Ingevolge aanschrijving van den Minister van fiinnenlandsche Zaken zijn de gemeentebesturen verzocht om door hunnen invloed het welslagen dezer collecte op krachtdadige wijze te willen en de districls-cjinmissiën zooveel noodig bevor deren de behulpzame hand te bieden. Naar het zich laat aanzien zal dan einde lijk binnen een niet al te lang tijdsverloop in eene lang gevoelde behoefte aan een geschikt ge bouw voor het geven van concerten, voorlezin gen, tentoonstellingen enz. worden voorzien. De oprichting daarvan is than3 zoo goed als zeker te beschouwen. Gisteravond althans werd in een der lokalen van het hotel het Groot Keizershof eene vergadering gehouden van aandeelhouders tot oprichting van een gebouw voor kunsten en wetenschappen en zulks onder voorzitterschap van den president der comrn ssie van oprichting Jhr. Steengracht van Moyland die de aanwezigen hartelijk welkom heette en onder anderen mededeelde, dat het kapitaal waarover thans te beschikken is tot f 126,000 is geklommen. Hij twijfelde niet dat dit kapitaal nog zal klimmen in den tijd van drie maanden, gedurende welken de inschrijving nog geopend is en geloofde dat het restant dan wel door eene premieleening, evenals voor het Paleis van Volksvlijt zou zijn te verkrijgen. Aan deze mededeeling voegde de secretaris nog toe dat in de laatste 2 dagen voor ongeveer f 20,000 was ingeschreven. Het eigenlijke doel dezer bijeenkomst was het in overweging nemen van een voorstel der com missie van oprichting, ten einde tot den aankoop van het terrein voor het gebouw te kunnen over gaan. Dit terrein het is reeds meermalen ge meld is gelegen op de Heeregracht, namelijk het huis van den vroegeren betaalmeester Jhr. Gevers, en vooral den uitgestrekten tuin daar achter. Op dat terrein is de commissie voorne mens een gebouw te doen oprichten van 40 meters breedte en 70 meters diepte, dat zijn front zal hebben aau den Zwartewegdeswege zijn reeds schikkingen met de eigenaars vau naburige erveu getruffeu, terwijl er voor een geuoegzaain aantal zijuitgangen zal worden zorg gedragen- Het overige gedeelte van het terrein zou dan als tuin worden aangelegd. Bovengenoemd voorstel der commissie strekte ot aankoop van geuoemd terrein over te gaan, daar het vourloopig contract den 1 Februari a. s. vervalt, en wel tegen den prijs van f 12 per meter of eene som van 70 a 75.000. Vanon- derscheideue zijden werden zoowel op de plaats als op de koopsom aaumsrking n gemaakt, maar na bespreking en wederlegging door de leden der commissie werd haar voorstel met overgroote meerderheid aangenomen, het welk luidtinschrij vers besluiten tot oprichting eener naamlooze ven nootschap, ten einde aan het voorloopig contract tot aankoop van grond uitvoering te geven. Daar de commissie zich bereid verklaard had bij eventueele niet totstandkoming vau het plan de schade op zich te nemen, werd op voorstel van een der aandeelhouders die bereidverklaring in 't voorstel opgenomen. Daarna ging de vergadering over tot het vast stellen der statuten van de naamlooze vennoot schap, waarvan de artikelsgewijze behandeling het overige gedeelte van den avond vorderde en waarop de Koninklijke bewilliging zal worden aangevraagd. Te ruim elf uren werd de vergadering door den voorzitter gesloten, nadat door een der heeren een woord van hulde aan de commissie was ge bracht voor de door haar in deze zaak betoonde belangstelling, welke reeds met een goeden uit slag was bekroond en waarbij hij tevens den wensch uitte dat al het mogelijke zou worden aangewend er zouden nog wel gegoede inge zetenen te vinden zijn om door het toezenden van inschrijvings-biljetten meer aandeelen te plaatsen. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke stand van Leiden van den 16den tot en met den 22sten Januari 1873. GEHUWD. N. J. Koet, jm. en G. Aoé, jd. - J. Klink hamer, jm. en G. J. Sicbert, jd. J. van der Tas, jm. en A. M. Eschauzier, jd. BEVALLEN. F. W. F. Brngmans.geb. Buys, Z.— M. J. Wijs man, geb Diekhoff, D. W. van Leeuwen, geb. van Leeuwen, Z. W. van den Hoek, geb. Bink, D. F. den Ouden, geb. Verboom, Z. J. Faaseor, geb. Terdu, D. E. Blejie, geb. van PolaneD, Z. M. M. Ti man, geb. van Dunren, D. A. D. de Vink, geb.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3