Dinsdag FEUILLETON. N°. 3972. A0. 1873. 21 Januari. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN Voor Weren regel0.16. Grootere letten naar de plaatsruimte die zy beslaan. STADS-BERICHTEjV. BUEGEMEESTEB en "WETHOUDEBS van LEIDEN, Gezien art. 3 van bet Koninklijk besluit van den lsten December 1865 Staatsblad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nederlandsoben oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januari 1373 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van .Veiler- landschcn oorsprong of bewerking tegen een lager recht in Nederlandsch-Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van bun patentblad I alhier aangenomen in de maand Januari 1873 ter Secretarie dezer ge- I meeute aan te melden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BBANDELEB, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. ïieiden, 21 December 1872. LEIDEN, 30 Januari. Id hare avondzitting van Zaterdag heeft de Eerste Kamer de consulaire overeenkomst met Spanje, na breedvoerige verdediging op alle puuten door den Minister van Buitenlandsche Zaken en, wat 't juridieke gedeelte betreft, ook door den Minis ter van Justitie, aangenomen met 23 stemmen legen 5 (de heeren van Golsiein, Nobel, Hartsen, van Pallandt en Messchert van Vollenhoven. De veigadering is daarna op recès geseheiden. pleging bij de landmacht, vrijgesproken van het den 22sten Augustus II. door achteloosheid on wil- veroorzaken van den dood van den soldaat- milicien Meuwissen, met opheffing van het ontslag bij haudtasting. 90 a 100 adspiranten hebben zich aangemeld voor de 45 a 50 beschikbare plaatsen als 2de luitenant der infanterie bij het leger in Oost-Indië. Naar wij vernemen heeft Ds. E C. Segers van Groningen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente HER-IJK. BUEGEMEESTEB en WETHOUDEBS v. LEIDEN, .Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, vau den 30sLen December 1872, u°. 5/1 Provinciaalbln°. 109), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1873 Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in hot lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente- Apotheek, en wel: Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk II, op den 21 en 22sten Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebben' gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, van den 4den December 1872, de letter E, in den gewonen druk vorm, Bchuin gesteld, bestemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. Ed geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. D. BBANDELEB, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den llden Januari 1873. In de tweede helft der maand December zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven bezorgd met onbekende adressen: Mej. Hamers, J. Eigendorp, Koosje Coovee, J. de Rooy, H. Arkestee, Nieuw Nederlandsch Begrafe nisfonds, P. Verhoog, M. v. d. Kraats, Mevr. v. d. Berg, A. v. d. Broek, allen te Amsterdam; J Kalf, te EdamH. M. de Visser, te Feijenoord K. de Weert, te Gouda; Mevr. Hcshuizeu Gagne- bien, S. M. v. Ham, beide te 's-Gravenhage; Kooistra, te Harlingen; wed. de Kort, te Kaats heuvel; Coomans, te Leiden; Mej. W. Roos Dozy, J. F van Bazel Hooghuizeü, beiden te Rotterdam; Mej. Verzou, te Voorhout; Heulen, ie Wageningen In de debating-society Vooruitgang te Amsterdam zal Woensdag e. k. worden verdedigd de vol gende stelling„Ofschoon, volgens het beginsel onzer tegenwoordige staatsinstellingen, in onze strafwetten geen transactie meer mag worden op genomen, zal men deze in rijksbelastingen moeten blijven gedoogen." Naar men uit goede bron verneemt, heeft Z. M. de Koning geweigerd zijn goedkeuring te verleenen aan het vastgesteld reglement voor de polders in Zeeland, op grond van het verzet dat vanwege Brabantsche grondeigenaren tegen sommige be palingen is gedaan. Van daar, dat er door Z. M. machtiging is verleend tot een buitengewone hij- eenroepirig der Provinciale Staten. De Minister van Binuenlandsche Zaken brengt ter algeuieetie kennis, dat de examens voor het verkrijgen van aklen van bekwaamheid tot het geven van lager school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen wordeu gehouden op Woensdag 16 April a. s. en volgeude dagendat zij, die een dezer ezameus wcuscheu af te leggen, zich uiterlijk vóór 26 Maart bevorens belmoren aan te melden bij den schbol opziener van het district, waarin zij wonen of, vau buiten 's lands komende, voornemens zijn zich ie vestigen. BINNENLAND. BUEGEMEESTEB en WETHOUDEBS van LEIDEN, :Doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verorde ning, regelende de invordering der plaatselijke be lasting op de honden, iedere houder van een of meer hónden, die aan de belasting onderhevig zijn, ver- 5licht is daarvan jaarlijks voor of op den 31steu anuari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde in- vuliingsbiljetten voor het dienstjaar 1873 van hedeD af kosteloos ten kantore van den ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BBANDELEB, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 December 1872. In een overzicht, dat de Revue des Deux Mondes geeft van de reizen van deD Franschen geleerde Grand-Didier op Madagascar, wordt ook hulde gebracht uan twee Nederlanders, de heeren Fr Pollen en van Dam, die beiden veel hebben toe gebracht tot het verspreiden van meer keuni over onderscheideu deeleu der natuurlijke historie van het gemelde, in vele opzichten zoo belang rijke eiland. Het door de Courier de la Meuse medegedeelde bericht dat de vader van den milicien Meuwissen in hooger beroep zal komeD, wordt door kapitein Verspijck in de N. Rolt. Cl. tegengesproken, op grond dat het vonnis van den krijgsraad vóór de uitspraak door het hoogste militair rechtslichaam moest worden goedgekeurd. Bij dit vobni8, uitgesprokeu den llden Januari 1873, zijn 1'. G. W. W. van Walsuui, ou 1 33 jaren, geboren te Utrecht, in Utrecht, olficier vau gezond heid der 2de klasse, en 2°. R. P. Verspijck, oud 35 jaren, geboren te 's-Hertogenbosch, in Noord- Brabant, kapiteiu 3de klasse inde 2de compagnie, beiden van het 4de bataljon 2de reg. infanterie, krachtens arl. 13 van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande en art. 181 van de Rechts- Bij Koninklijk besluit is met iDgaDg van 1 Mei ingesteld een afzonderlijk ontvangkantoor voor de directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnzen te Scheveningen, met hetgeen behoort bij kadaster sectie M der gemeente 's-Gravenhage. Opgeheven hel ontvangkantoor der directe be- [astingen en accijnzeu te Arnemuideu, Oost-Sou burg, Ritthem en Koudekerke. Ingesteld een uieuw ontvangkantoor der directe belastingen eD accijnzen te Middclbuig (buitengemeenten), re sidentie Middelburg en liet ontvangkamoor te Middelburg (buitengemeenten), ingedeeld bij de comrole Vlissiugeu. Voorts den heer A. Keiser, thans ontvanger te Oost-Souburg, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Middelburg (buitengemeenten), residentie Middel burg. ;n Z. M. beeft benoemd lot griffier bij het kanton gerecht te Lemmer Jhr. Mr. T. van Beyma thoe Kingma, advocaat aldaar. Z. M. heeft E. J. Muller, commissaris van po litie te Dellt, tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie. Z. M. beeft aan Mr. A. R. van Bel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol omslag verleend als lid van het college vau regenten over het huis van arrest te Amersfoort, onder dankbetui ging voor de diensteD als zoodanig bewezen, en benoemd tot lid van genoemd college Mr. S. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal, officier bij de arr.-rechtb. te Amersfoort. Haarlem, 17 Januari. Donderdagavond ver voegde zich bij den heer G., leeraar der H. B. school, een fatsoenlijk gekleed burgerman, zich noemende met den naam eener te Zutl'en wonende en aan dien heer welbekende familie. Hij ver zocht dat deze hem geld zou geven voor logies, en ten einde te kunneu telegrafeereo om verder reisgeld. De heer G. git-g niet hem naar het tele graafkantoor, alwaar de onbekende op den aan genomen naam een telegram aanbood, inhoudende het verzoek aan zijn broeder te Z., otn eene zekere som gelds posie restante te willen over zenden, welk telegram door deu lieer G. betaald werd. Weder op straat gekouieD, werd hij at spuedig meer dringend in zijn verzoek om logies, ja eischte, dat hem daartoe het uoodige geld zou worden gegeveD. De heer G. beloofde, dat hij het hem zou bezorgen en noemde den heer v. L. (een der inspecteurs vao politic), bij wien hij naar een goed adres wilde informeeren. Op het hoo- ren van dien naam maakte de onbekende rechts omkeert; maar de heer G., thans overtuigd, dat hij met een oplichter te doen bad, zette hem na, en achterhaalde hem met behulp vau een paar militairen. Op het politiebureau aangekouieD, werd hij terstond herkend door eeo ander inge zetene dezer gemeente, wien hij een unr te voren voor 30 c. had opgelicht, voorgevende dat hij moest telegrafeeren 0111 reisgeld, daar hij als pas benoemd gemeente-veldwachter te Limmen naar die gemeente op weg was. Blijkens door dien persoon kort na 's mans vertrek ingewonnen in formatie, was toen aan het telegraafkantoor geen zoodanig persoon geweest. Hij bleek Uit Rotter dam afkomstig te zijn en werd in het bezit ge vonden van twee kwartjes, genoeg om hem een bescheiden nachtverblijf te bezorgen, hetwelk hij thans met kost en inwoning gratis geniet. Hoorn, 18 Januari. Up de lijst van aanbeveling bij de benoeming van een lid der arrondissements rechtbank ie Hoorn, ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoemiug van Mr. J. C. J. ridder van Rappard, tot rechter te Assen, zijo geplaatst: Mr. J. P. Verloten, griffier bij het kantongerecht te Tiel; Mr. H. van Manen, subsl.-griffier bij de arroudissements-rechtbank te Amsterdam, en Mr. A. G. vau Cattenbur0b, griffier bij het kanton gerecht te Alphen. Botterdam, 19 Januari. Hedenvoormiddag heeft Dr. G. P. Tiele, predikant bij de Remonstrantsche gemeeute alhier, benoemd tot hoogleeraar bij het Seminarie der Reinoustrantsehu Broederschap, van zijue gemeente afscheid genomen met eene leerrede, naar uauleiding vao I Tbess. V vs. 19. VaD de Rotierdainsclie Bank werd iu der tijd door de firma Mees, Molière Tromp, te Amsterdam, ue beialiug gevorderd van een wis sel, groot 8Ü0G pd. st. De betaling werd evenwel geweigerd op grond dat de wissel vervalscht en oorsproukehjk slechts tot eeD bedrag van 5 pd. st. afgegeven was. De Rotterdamsche Rechtbank, waarbij een eisch tot betaling was ingesteld, be noemde drie deskuodigen om de echtheid Of on- TIIIERS en bet Gouvernement der Nationale Verdediging. Vervolg). Ik vond de delegatie te Tours, van Parijs in Touraine terecht gekomen, zelf verlegen met den chkos, waarin zij zich bevond en ter nauwernood de kracht bezittende er zich uit te redderen. Na een uur rust te hebben genomen, begaf ik mij weder op weg. Ik kwam den anderen morgen aan den Mont-Cénis dien ik overstak en ik vond daar de Italianen dronken van vreugd over huD intocht in Rome, maar ik moet hun recht doen wedervaren, zeer getroffen door de ongelukken waarmede Frankrijk te kampen had, zonder dat zij nochtans wilden erkennen dat het voor hen was dat wij zoo ongelukkig waren. Ik hield mij niet op; ik ging door Turijn, Milaan, Venetië, ge heel Slyriëen kwam na twee dagen te Weenen aan. De heer von Reust was kanselier van het Kei zerrijk, de heer Andrassy eerste minister van Hongarije. Ik vond bij deze heeren de levendig ste belangstelling in Frankrijk, veel meer dan ik tu Engeland had ondervonden, maar tevens dezelfde onmacht om ons bij te staaD. Zij zeiden unj dat zoo iemand wilde bandelen, zij de laat sten niet zouden zijn; maar dat alleeD in Rus- laud eeD machtig en afdoend initiatief mogelijk was en daar zouden de hinderpalen van de ver wantschap nog in den weg staan. Alvorens tnij te verlaten, deelden de heeren von Beust en An drassy mij mede wat zij gedaan hadden om aan den heer de Gramont alle hoop op een bondge nootschap tusschen Frankrijk en Oostenrijk te ontnemen en zij gaven dus de grootste moeite oui elke verantwoordelijkheid voor dezen afschuwe lijken oorlog van zich af te werpen. Wijl ik nog naar Weenen moest terugkeeren, hield ik er mij than9 slechts twee dagen op eQ vertrok naar Sint-Petersburg, mijne reis nemende door Polen. De telegraaf had mijn aankomst te Warschau aaugekoDdigd eD ik voDd aau het sta tion een ontzaglijke meoigie, kalm, stil, met de hoeden in de hand, en zich alleen bedaard houdende, om mij geen oponthoud te veroorzaken. Ik bield mij dan ook niet op en begaf mij, zonder rust te nemeu, naar St.-Petersburg. Het hof was te Tsarkésélo. Ik giDg prins Gort- schakoff daar bezoeken, dien ik in vele jaren niet had gezien en die door zijne groote diensten, en een zeldzaam veelbeteekenendeu politiekeD geest een allesbeheerschenden invloed in de staatkunde van het groote keizerrijk in het Noorden had ver kregen. Hij sprak zeer vriendschappelijk en openhartig met tnij. „Gij zult hier," zeide hij mij, „leven dige sympathie vinden, die in deu aard vau onze natie voor de uwe ligt en in oude overeenstem ming in belangen, die reeds lang vergeten zijn. Men zal u die sympathiën zonder eenig bedrog toooen. In Rusland is de keizer alleen meester; hij bestuurt alleen. Ed de keizer wil den vrede en het is dus niet de neef die uw aandrang zal we len te weerstaan, inaar de souverein, die zijne plichten tegenover zijn volk en tegenover zijn volk alleen moet kennen. Overigens zult gij bij bem hulp viudeu otn te onderhandelen, maar voor niels anders. Men zal u helpen een tractaat te sluiten, zonder tijdverlies; en geloof tnij, er is niet anders te doen." De kanselier had gelijk, ik bemerkte dit spoe dig. De keizer deed mtj de eer aan mij te ont vangen. Die vorst is een eerlijk man, met de zaken bekend, er naar luisterende en naar op rechtheid en loyauteit strevende. Hij bevestigde mij de taal van zijn minister, verklarende dat hij geen oorlog zou voeren, maar onze steun zou zijn bij de onderhandelingen. Hij zou al het mogelijke doen opdat Frankrijk, in grondgebied en in geld het minst mogelijke zou verliezen. En getrouw heeft hij zijn woord gehouden. Ik ontmoette al de leden der vorstelijke familie en ik vond bij allen dezelfde gevoelens van ge negenheid, maar ook denzelfden raad om spoedig vrele te sluiten, omdat de offers des te grouter zouden zijn naarmate zij laDger uitgesteld wer- dea. Ik bracht acht a tien dagen door met altijd datzelfde te hooreu, zonder dat er iets werd be slist. Ik wist dat rnen naar Versailles had ge schreven, waar zich het Pruisisch hof bevood, dat men geen antwoord ontvangen had en zelfs een weinig verwonderd was over dat stilzwijgen. Op het oogenblik dat ik wilde vertrekken, zeide mij prins Gortcbakoff met zichtbaar genoegen „Wij hebben berichten; de vrede is mogelijk; maar gij moet veel voor uw rekening nemen; gij moet naar Versailles gaan; moedig optreden en gij zult aannemelijke voorwaarden verkrijgen, vooral waDneer Parijs zich een weinig verdedigd heeft. Heb den moed van het oogenblik en ik her baal u, gij zuil den vrede aan uw land, aan Europa teruggeven, vooral wanneer het geluk de Fran- sche wapenen onder de muren van' Parijs een weinig geneigd is." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1